ST. CLEMENS-RETRAITENHUIS DE NIEUWE BURGEMEESTER VAN BOSKOOP 25ste Jaargang ZATERDAG 2 DECEMBER 1933 No. 7676 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal E>Ü onze Agenten 20 cent per week S 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, by vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur verhuur, koop en verkoop: 0.50 VERZET TEGEN DE VERLAGING DER INDISCHE PENSIOENEN (Van onzen parlementairen medewerker) Ik gevoel mij in geweten verplicht tegen dit wetsontwerp te stemmen. De rechtvaardigheid is de grondslag van het koninkrijk. Door de rechtvaardig- vaardigheid te miskennen, ondergraaft de staat één zijner fundamenten. Prof. Aalberse. Wij stippen nog het volgende aan uit de vergadering der Tweede Kamer van Don derdagavond. De heer Kampschöer (R.K.) pleitte bij de voortzetting der behandeling der begrooting voor sociale zaken voor verla ging van de rente der rijks voorschotten krachtens de Woningwet verstrekt. Het merkwaardige feit doet zich op het gebied van de woninghuur voor, dat tengevolge van de crisis vele middenstanders naar ar beiderswoningen trekken, waardoor deze regelmatig de heer Drees (S.D.A.P.) wees hierop instantelijk in huur stijgen. De minister wees er op, dat de eenige op lossing van dit vraagstuk was: bouwen en men mag verwachten, dat, naarmate de bouw van goedkoope woningen doorgaat, de huren vanzelf zullen dalen. De vrouwe lijke afgevaardigden'Mevr. Bakker, Mej. Groene w e g (S.D.A.P.) en Mej. Katz (C.H.) hebben het druk gehad over de bescherming der verpleegsters. Men pleitte voor den numerus clausus en den achturendag. De minister wilde noch het een noch het ander en niet alleen om fi- nancieele redenen. Breedvoerig is ook gepraat oVer de werk loosheidsverzekering, t.a. waarvan een wetsontwerp ter advies gezonden is aan den Hoogen Raad van Arbeid. Het debat geeft ons aanleiding tot de opmerking, dat het onjuist is, dat men lid moet zijn van een politieke vakvereeniging om verzekerd te wezen. De Limburgsche afgevaardigde, de heer Bongaerts (R.K.) heeft de be langen van de mijnwerkers warm bepleit. Hij wees er op, dat talrijke mijnwerkers half werkloos zijn en hij heeft de toezeg ging van den minister gekregen, dat aan verlaging van hun sociale lasten wordt ge dacht, dat de aanstaande wijziging van de Woningwet hun woninghuren zal verlagen, ongewenscht is. De motie, die de heer Drees had inge diend om te komen tot spoedige ingrijpen de verlaging van de huren van arbeiders woningen, werd gisteren bij den aanvang der vergadering verworpen. De motie luid de: „De Kamer, overwegende, dat spoedige en ingrijpende verlaging van de huren van arbeiderswoningen dringend noodzakelijk is, van oordeel, dat daartoe naast maatrege len ten opzichte van Woningwetwoningen, onmisbaar zijn maatregelen tot verlaging van de huur van arbeiderswoningen in par ticulier eigendom, waarbij o.a. de instel ling van huurcommissies zal zijn te over wegen, gaat over tot de orde van den dag." De Kamer verwierp deze mcAie met 47 tegen 31 stemmen. Voor stemden: de so ciaal-democraten, de communisten De Vis ser en Wijnkoop, de rev.-socialist Sneevliet, de katholieken Kuiper, Loerakker, IJssel- muiden, Van Voorst tot Voorst en Engels, en de christen-democraat Van Houten. De vergadering van gistermiddag begon met een felle critiek van Prof. Aalberse, die werd aangevoerd tegen het wetsont werp tot tijdelijke korting der Indische pen sioenen. Zooals de zaken op het oogenblik staan, lijkt ons de kans op verwerping van het regeeringsvoorstel niet gering. Welke consequenties daaruit zullen voortvloeien? Voorshands zullen wij ons niet aan bespie gelingen te buiten gaan, temeer daar wij van meening zijn, dat de komende dagen nog wel een bevredigende oplossing van de moeilijkheden aan de hand zullen doen. Zooals bekend betreft het hier de maat regel van de regeering, waarbij werd voor gesteld de pensioenen der Indische lands dienaren met 17% te korten. Een bespa ring van 7 millioen mocht van dezen maat regel ten bate van de Indische schatkist worden verwacht. De Volksraad had zich reeds met een zeer groote meerderheid vóór het voorstel verklaard, gezien de buiten gewone nood van do Indische staatsfinan ciën. Welke waren nu de voornaamste bezwa ren, die naar voren werden gebracht en die hoogst waarschijnlijk voor de meerder heid der Kamer aanleiding zullen zijn, zich tegen het ontwerp uit te spreken. De bezwaren bracht Prof. Aalberse (R.K.) terug tot de drie volgende: 1. het ontwerp is in strijd met de recht vaardigheid; 2. in strijd met de grondwet en 3. voor de betrokkenen wordt daardoor de weg naar den rechter afgesneden. Een andere katholieke opponent was de heer van Poll. Deze rekende ons voor, dat t.a.v. de hooge pensioenen sterk wordt gefantaseerd. Om deze te treffen, moet men dit w.o. niet aanvaarden, daar een norma lisatie van de pensioenen door dit ontwerp niet wordt voorgesteld. Aanvaarding van het ontwerp zal het geheele pensioenwezen op losse schroeven zetten. Bovendien is de regeering met haar geheele politiek op den verkeerden weg. Men zal het vraagstuk moeten aanpakken van den kant van vaste lasten. Deze moeten naar beneden. Dit wetsontwerp heeft tot gevolgd, dat de wer kende mensch uitgemergeld wordt ten kos te van den geldschietenden mensch. Tegen het wetsontwerp spraken ook de heeren d e G e e r (C.H.), B i e r e m a (V.B.) en Westerman (Nat. Herst.). Het was een verademing daarna ook en kele voorstemmers te hooren: de heeren Boetzelaar (C.H.), Rutgers (A.R.) en Kuiper (R.K.) hadden geen bezwaar tegen aanvaarding. De laatste, omdat hij de verhouding tusschen overheid en ge pensioneerde niet ziet als een privaatrech telijke. Spr. wijst er op, dat ook de loonen gedaald zijn en dat de waarde van de gulden is gestegen. Gestemd is er nog niet, 't Is een dubbeltje op z'n kant! EEN OORDEEL OVER JHR. MR. RUYS DE BEERENBROUCK De socialistische pers schrijft naar aanleiding van den 60sten verjaardag van jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck: „Wij hebben in de jaren, dat wij jhr. Ruys de Beerenbrouck in het parle ment mochten gadeslaan, steeds twee menschelijke hoedanigheden in hem gewaardeerd: zijn eenvoud en zijn ge moed elij kheid. De tegenwoordige Kamerpresident is werkelijk wars van ieder uiterlijk vertoon en hij verstaat de kunst te genover een ieder, met wie hij in aan raking komt, eenzelfde hoffelijkheid aan den dag te leggen. Hij is een gentleman in den besten zin des woords. Daarnaast treft ons altijd weer de gemoedelijkheid, waarmede jhr. Ruys de dingen weet op te nemen. Hij kan op strengen toon vermaningen uitdee- len. Zijn donkere blik is dan barsch en onverbiddelijk. Maar nu luttele secon den speelt reeds een verstolen glim lachje onder den snor en het is dui delijk, dat de voorzitter niet werkelijk boos is geweest. Even later is hij dan ook aanstonds weer voor een grapje toegankelijk. Er zijn lieden, die twisten over de vraag, of deze gemoedelijkheid de uit komst is van een wijsgeerige levensbe schouwing, dan wel of zij berust op een zekere aangeboren onverschillig heid. Wij willen ons daarover het hoofd niet breken. Zeker is het, dat deze zijde van zijn karakter den oud-premier in diens tegenwoordige functie zeer te stade komt. Een Kamervoorzitter, die zich wer kelijk boos maakt, heeft geen leven en loopt gevaar zich te vergaloppeeren". Deze waardeering komt van onverdachte zijde! De gemoedelijkheid van Ruys komt zeker niet voort uit „een zekere aangeboren on verschilligheid". Een karakter-eigenschap, verbonden met en geleid door „een wijsgeerige levensbe schouwing", die de dingen en gebeurtenis sen plaatst in het juiste evenwicht daar in is de verklaring te vinden van die ge moedelijkheid! DE GRAAL. OOK GEWAARDEERD IN HET BUITENLAND. Naar aanleiding eener uitvoering van het mysteriespel „Everyman" die op het feest van Christus-Koning, Zondag 29 October j.L, te Londen gegeven werd in „Albert Hall" door Nederlandsche en Engelsche le den der Graal-Beweging, verscheen er in „La Croix" van 29 November een uitvoeri ge beschouwing over wat de schrijver, wien de Nederlandsche afkomst der Graal-Be weging, volgens zijn eigen woorden, niet onbekend is, op z'n Engelsch, de „Grail movement" noemt. Hij geeft een overzicht van het ontstaan en de ontwikkeling der Graal-Beweging, alsook over de doeleinden welke zij zich stelt, terwijl hij lang stil staat bij de op voering van det genoemd mysterie-spel: allemaal' dingen die onzen lezers bekend zijn en waarop wij hier niet verder zullen ingaan. Wij volstaan met het slot over te schrij ven van zijn artikel: „Al houdt men rekening met het indi vidu voor zijn vorming, in het totaal der beweging staat het individu op den acn- tergrond. Want in de Graal is de corpsgeest sterk ontwikkeld. Het is de gedachte wel ke vooropstaat bij de keuze der groepen voor het uitbeelden der rollen in de too- neeluitvoeringen, welke de Graal geeft Voegen wij hier terloops aan toe, dat deze uitvoeringen waaraan men bij voorkeur den omvang geeft welken. „Everyman" had vijfhonderd meisjes van de Graal namen er aan deel georganiseerd worden voor de vorming van het karakter en als een vorm van apostolaat Ik zal niet trachten hier de geschiedenis neer te schrijven van het doen en laten der Graal. Het is alleen maar mijn bedoeling de Graal te signaleeren als een dier bewe gingen voor de katholieke jeugd die nog een grooten invloed zou kunnen uitoefenen in Engeland en aan wie wij veel succes wenschen. In vier jaren is de Graal er in geslaagd vijftien-duicend leden tot zich te trekken. Ten onzent verscheen zij voor het eerst op het Eucharistisch Congres van Dublin, waaraan zij deelnam. Zij kwam nog eens terug in Juni toen te Liverpool de eerste steen gelegd werd voor de kathedraal. En thans is zij gevestigd te Londen, waar zij reeds twee huizen bezit. Toen dezer da gen, bij het uitgaan der Kathedraal van Westminster, haar groepen langs de breede straten der Engelsche hoofdstad trokken met wapperende vanen en aantrekkelijke uniformen in blijden, ik zou haast zeggen, kranigen, en toch heelemaal niet opdrin- gerigen pas, zagen toen niet de bewoners van Londen een nieuw leger van Chris tus, dat klaar staat om met zoovele anderen voor den Meester de plaats te veroveren waarop Hij recht heeft in de „city"? Zij be schikt over de geestdrift en het blij ver trouwen der Ridders van de Ronde Tafel die den Graal zoeken, den iieiligen Graal. En ook haar heeft Cküstus beloofd dat zij overwinnen zal". „Tijd". ZENDERVRAAGSTUK. De Regeering wenscht de apparatuur in één hand. Onder presidium van den Minister van Binnenlandsche Zaken heeft Vrijdagmid dag in het gebouw van het Hoofdbestuur der P. T. T. te Den Haag de aangekondig de conferentie met de omroepvereenigin- gen over het zender-vraagstuk plaats ge had. Aanwezig waren met den Directeur-Ge neraal den heer Damme, de heeren Boetje van Enserinck (P.T.T.), van Boeyen en prof. Gerbrandy (resp. voorzitter en lid van den Radioraad), Vogt en Corver (AVRO), Witteman en Schippers (KRO), van der Deure, ds. van Leeuwen en Keu- ning (NCRV), de Vries en Lebon (VARA). De besprekingen hadden een aangenaam verloop. De voorzitter deelde mede, dat de Regee ring besloten heeft dat de zendapparatuur in eén hand behoort te komen, en dat daar voor slechts twee wegen openstaan: een Staatsbedrijf of een Gemengd Bedrijf, aan welken laatsten vorm de Regeering de voorkeur geeft. Drie van de Omroepvet- eenigingen sloten zich bij dit standpunt aan. De AVRO had ernstig bezwaar en ver klaarde alleen te zullen medewerken, om dat geen andere uitweg werd gelaten. Besloten werd een commissie te benoe men, welke met bekwamen spoed de juri dische, financieele en technische vraagstuk ken zal onderzoeken, welke oplossing, eischen en voorstellen zal ontwerpen, wel ke in een volgende vergadering ter tafel zullen komen. Deze commissie zal bestaan uit negen leden, n.l. drie van het P.T.T.-bedrijf, twee van den Radioraad en vier van de omroep- vereenigingen. De heer van Boeyen zal als voorzitter optreden. N oordwijkerhout Zaterdag 912 Dec. Jongi Dinsdag 1215 Dei Qfannen f..6.50 Land- Zaterdag 1619 D^i Vrijdag 2225 Dec/ S Jozefgez. (voltallig) Maandag 2528 Dec.jSt. Jozefj ITVoltalli Geh. ge Mi (voltallig) Zaterdag 69 Jan. Geh. Mannen Dinsdag 912 Jan. Mannen (volt.) Zaterdag 1316 Jan. Geh. Mannen (voltallig) Dinsdag 1619 Jan. Jonge Mannen 6.5( Zaterdag 2023 Jan. Geh. Mannen 6.S1 Aanmelding bij de Directie (Tel. 207). VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Een Italiaansch schema voor reorganisa tie van den Volkenbond. (3e blad). De Nat.-Soc. Partij wordt Staatsorgaan in Duitschland. (3e blad). Storm langs de Zwarte Zee-kust. (Bui- tenL Ber. 3e blad). BINNENLAND. In de gisteren gehouden conferentie met de vier omroepvereenigingen heeft de mi nister van binnenlandsche zaken verklaard, Dit nummer bestaat uit viil bladen waaronder geïllustreerd Zondags blad. dat de zend-apparatnur in één hand be hoort te komen, bij voorkeur in die van een gemengd bedrijf. (Ie blad). Te Heer Hugowaard verdronken .twee zusjes. (Gem. Ber., 3de blad). LEIDEN. Prof. dr. F. A. F. C. Went benoemd tot bijzonder hoogleeraar aan de Leidsche Uni versiteit (1ste blad). (V ervolg). PLECHTIG IN ZIJN AMBT GEÏNSTALLEERD Na de toespraak van den loco-burgemees ter en na de installatie nam de nieuwe burgemeester het woord: Rede Burgemeester E. P. Verkerk. De Burgemeester mr. E. P. Verkerk wil in de allereerste plaats een woord van dank wijden aan Hare Majesteit de Koningin, de Minister van Binn. Zaken en den Commis saris, voor het vertrouwen in hem gesteld, om hem tot Burgemeester te benoemen. Onwillekeurig worden zijn gedachten getrokken door den persoon van zijn voor ganger. Eenerszijds is het gemakkelijk zijn opvolger te zijn, immers hier in Boskoop is door zijn toedoen een bepaald regiem, een stelsel ontstaan. Hij zou het zóó uit willen drukken: „Wat de heer Colijn gedaan heeft is goed gedaan". Doch overigens is hij zich bewust van de moeilijkheden, wel ke op zijn pad liggen. In zijn afscheidsrede wees Burgemeester Colijn er op, dat de tijd van opbouw veranderd is, in die van bewaren. Of anders gezegd, de perspectief- politiek zal geconcentreerd moeten worden tot kern-politiek. Wat er ook gebeure, en hoe de tijdsomstandigheden zich zullen ont wikkelen, wat over Boskoop besloten is; en dan zal, in ieder geval naar voren moe ten treden, over welke stille, en geheime reserves Boskoop nog beschikt in den vorm van Nederlandsche Volkskracht en Gods vertrouwen. Het zou thans dwaasheid zijn, om zich uit te laten over toekomstplannen. Twee punten van het regeeringsprogram- ma zou hij willen transponeeren op Bos koop, te weten het financieele evenwicht en gezagshandhaving. In zijn feitelijke belang stelling wil hij de Boskoopsche sfeer, waar over de heer Guldemond repte, betrekken. Het gaat er ten slotte niet om om zich uit te laien over eenig punt, doch de vraag is, hoe Boskoop en hij tegenover elkaar ko men te staan. Hij wil nu enkel zien de groote lijn: Dit is voor het welslagen noo- dig, dat hij verstaat zijn plicht en zijn werk met liefde vervult, de tweede voorwaarde is, dat er vertrouwen bestaat. Spreker heeft genoord, dat de heeren vatbaar zijn voor logische redeneering. Dat verblijdt hem. Het gaat er ten slotte niet om wie de heer schappij zal hebben. Het gaat er om of wij Boskoop dienen, en wie in dit opzicht de belangen dezer gemeente het beste voor staat. Met den secretaris, wiens naam tot aan Brabants grenzen is doorgedrongen, hoopt hij prettig samen te werken. Tot de ambtenaren wil hij twee dingen zeggen, in de eerste plaats om één te zijn, in de tweede plaats zou hij hen de regel van Plato voorhouden: De gedragingèn van ambtenaren dienen zoo verheven te zijn, dat de Burgers ingeprent worden de ver heven en waardige indruk van staat en gemeente. Met zijn ambtegenooten van na burige gemeenten wensch hij samen te werken in den geest van het verdrag van Locarno. Ten slotte richt spreker een woord tot de Burgerij. Hij heeft gemerkt, dat het Wapen van Boskoop een kasteel is met een poort. Er is dus een binnenkomen aan. Hij wil dit zeggen, dat van nu af aan het zoo zal zijn, dat wie Boskoop raakt, hem raakt. Dit moet op een débacle uitloopen. Namens de Liberale Fractie en als wet houder dezer gemeente heette weth. J. van Gelderen den Burgemeester welkom. Het is ongetwijfeld een groot vertrouwen van de Regeering dat men in u heeft ge steld, aldus spr., om u als betrekkelijk jong mensch te benoemen als burgemeester van één onzer grootere dorpen in deze provin cie met in normale omstandigheden een groote internationale handel en tevens het grootste boomkweekerscentrum der we reld. De aanvaarding dezer benoeming brengt evenwel ook met zich het op zich nemen van 'n zware taak in 't bijzonder omdat, zoo als mijn collega-wethouder reeds opmerkte, op dit oogenblik de toestand voor onze plaats zoo slecht is geworden als zij nooit is geweest, want niet alleen dat wij een groot aantal werkloozen hebben, maar ook de zelfstandige kweekers en groote bedrij ven werken allen met grootere of kleinere verliezen en wij vragen ons dan ook dik wijls af: Wat zal het einde zijn van deze crisis voor onze gemeente? Ik weet natuurlijk heel goed, dat de finan cieele toestand van Boskoop als gemeente (dank zij onze goede bedrijven en het voorzichtig beleid, dat wij steeds onder lei ding van onzen hooggeachten oud-Burge meester Colijn hebben gevoerd) op dit oogenblik nog goed is naar verhouding van vele andere gemeenten in ons land. Maar waar de toestand nog steeds slechter wordt en de geheele uitvoer naar het buitenland by'na is stopgezet, daar moet het uiteinde lijk op een débacle uitloopen, te meer nog waar de Regeering ons zulke groote toege zegde bedragen gaan onthouden, hetgeen onze financieele opzet volkomen in de war brengt Ik beloof evenwel gaarne, Mijnheer de Burgemeester, om u behulpzaam te zijn naar mijn vermogen om u deze zware taak te helpen verlichten en u kunt ervan ver zekerd zijn, dat deze samenwerking al Is onze geesterichting verschillend, zeer goed en aangenaam kan wezen. Toch meen ik u te moeten zeggen, dat de mentaliteit in deze streek wel eenigs- zins anders is dan bijv. in Gelderland, het geen u blijkens ons eerste gesprek ook wel bekend was en wat u ook wel zult on dervinden. Bovendien hebben wij hier in politieke opzichten een gemeente met een zeer ge mengde bevolking. Ik hoop, Mijnheer de Burgemeester, dat u hiermede goed reke ning zult willen houden en doen zult wat Zijne Excellentie den Minister van Bin nenlandsche Zaken dezer dagen in de Tweede Kamer zeide: „Zelf overtuigd anti revolutionair besef ik, dat ik ook met de opvatting van anderen ten ernstigste re kening heb te houden". Indien u, Mijnheer de Burgemeester, ook in dit opzicht uw ambt wenscht op te vatten, dan zal de Liberale Partij in deze gemeente u weer even krachtig steunen als dit bij uw voorganger steeds het geval is geweest. Daarna sprak de heer P. Loef Azn. na mens de Christ. Hist, fractie. Ons is wel eens ter oore gekomen, dat er gezegd is, dat de Gemeenteraad van Boskoop niet gemakkelijk is, maar ik geef u de verzekering dat, hoewel in den Raad verschillende politieke partijen vertegen woordigd zijn, en er wel eens verschil van meening zal voorkomen, dat zeer belang rijke zaken dikwijls op een aangename wijs tot overeenstemming zijn gebracht. Moge Gods zegen op uw arbeid rusten, en het zij u gegeven, dat gij binnen afzien- baren tijd in onze gemeente moge zien, dat de welvaart als weleer in onze veste zy. dat de export van de producten van ons

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1