DINSDAG 28 NOVEMBER 1933 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 BUITENLAND DUITSCHLAND. DOODEN-ZONDAG. Geheel Duitschiand heeft eergisteren op plechtige wijze zijn dooden herdacht, in de eerste plaats was deze „Totensonntag" gewijd aan de gevallen helden van den wereldoorlog, terwijl de nationaal-socialis- tische organisaties de gelegenheid hebben waargenomen, om haar partijgenooten, die gedurende de laatste jaren in den poli- tieken strijd het leven lieten, op de kerk hoven te eeren. Reeds in de vroege ochtenduren bega ven zich vele Berlijners met bloemen en kransen naar de begraafplaatsen, om de graven hunner familieleden te tooien. By de graven van S. A.-mannen stonden don geheeien dag eerewaenten opgesteld en in de kerken werden speciale diensten ter herdenking van de overledenen gehouden. De meeste belangstelling trok wel het cude Nicolai-Kirchhof, waar Horst Wessel bearagen ligt. Ook het monument in net vroegere wachthuis Unter den Linden, werd door een groote menigte bezocht. Een deputatie van de Rijksweer legde een krans neer aan den voet van het eenvou dige monument en ook de Rijxsweer-mi- niscer von Blomoerg vertoefde er enkele minuten. Rijkspresident von Hindenbuig nam deel aan een godsdienstoefening in de nieuwe evangeliscne garnizoenskerk. On der de aanwezigen waren verder kolonel von Hindenburg en vice-kanselier von Pa pen. Onder orgelmuziek marcheerden offi cieren van de Rijksweer met omfloerste vaandels de kerk binnen, waarna ds. Wen- zei een toespraak hield ter herinnering aan de twee millioen gesneuvelde Duitsche sol daten. De nationaal-socialistische storm-afdee- lingen herdachten de in den oorlog geval len party genooten in het Sportpaleis, in dezelfde zaal hielden 's middags de leden der nationaal-socialistische vak- en be roepsorganisaties een bijeenkomst. Ook het Duitsche radio-programma stond Zondag in het teeken van de dooden-herdenking. De theaters speelden ernstige stukken en zelfs de bioscopen vertoonden films, welke in overeenstemming kwamen met het plech tige karakter van dezen dag. Op het gebied van de sport werd slechts een zeer beperkt programma afgewerkt. De voetbalwedstrijden, die plaats hadden, wer den onderbroken voor een minuut stilte, welke gewijd was aan de in den oorlog gevallen soldaten. Wel zelden heeft de Duitsche hoofdstad met zulk een massale en aigemeene belang stelling zijn „Totensonntag" herdacht. HELPT ELKANDER. Slechts elf maanden gage per jaar. Namens het Duitsche arbeidsfront deelt Otto Schreiber mede, dat het arbeidsfront kennis heeft genomen van het besluit van dr. Göbbels, om de corporatie voor rijks cultuur deel te doen uitmaken van het Duit sche arbeidsfront en dat genoemde corpora tie zich bereid heeft verklaard, mede te werken aan het plan van dr. Ley in zake de besteding van den vryen avond door den arbeider. Schreiber merkt op, dat men hierbij blijkbaar heeft te doen met het begin van gebeurtenissen, die van enorme cultuur- historische waarde zijn. Dat de corporatie voor rijkscultuur is ingedeeld bij het Duitsche arbeidsfront, beteeken t, dat voort aan kunstenaars en arbeiders zich tot een waarachtige volksgemeenschap bijeen zul len voegen. Wanneer ieder vooraanstaand kunstenaar in Duitschiand gedurende een maand af stand doet van zijn gage en zijn gaven gra tis ter beschikking stelt, dan zal het Duit sche arbeidsfront in staat zijn, om geduren de het geheele jaar zijn leden gratis prima tooneelvoorstellingen, concerten, filmuit voeringen, tentoonstellingen, enz. aan te bieden. Stelt men den Duitschen arbeider in staat, zich na verrichting van zijn dag taak vaak naar een tooneelvoorstelling, con cert en dergelijke te begeven, dan zal het probleem der „opvoeding van den arbei der" op de modernste wyze een stap nader naar zijn oplossing zijn gebracht. FRANKRIJK CHAUTEMPS' PLANNEN. De nieuwe minister-president, Chau- temps, zou gisteren aan een aantal afge vaardigden van het centrum mededeelingcn hebben gedaan over zijn plannen tot her stel van het begrotingsevenwicht. Volgens deze mededeelingen, welke gis teren door bedoelde afgevaardigden in de wandelgangen van de Kamer werden ver der verteld, zou de regeering in haar her stelprogram, dat zy aan het parlement denkt voor te leggen en dat aan nieuwe in komsten en bezuinigingen ongeveer zes milliard zal opbrengen, voorstellen de scha deloosstellingen der beambten met een mil liard te verlagen. Verder zou het regee- ringsprogram voorstellen bevatten tot on derdrukking van de fiscale fraude, herzie ning van de belastingen op het vervoer, voortzetting van de loterijen, het aanmun- ten van zilvei- en nikkelgeld, opheffing van de fiscale privileges en herziening van ie bestaande vrijstellingen of verminderin gen van de inkomstenbelasting. De korting van de ambtenarensalarissen, waarop reeds drie kabinetten zijn gevallen, maakt geen deel meer uit van het regee- 'ringsprogram. POLEN NIEUWE POOLSCH-DUITSCHE BESPREKINGEN. Bij maarschalk PilsoedskL De Duitsche gezant te Warschau, von Moltke, is gisternamiddag door maarschalk Pilsoedski ontvangen. De Poolsche minister van Buitenlandsche Zaken Beck was by deze ontvangst aanwezig. In den loop van het onderhoud zyn de kwesties, die behandeld waren in het ge sprek, dat rijkskanselier Hitier kort gelo den met den Poolschen gezant te Berlyn heeft gehad, opnieuw ter sprake gekomen. Ook thans kon worden vastgesteld, dat de opvattingen van beide regeeringen ten op zichte van deze vraagstukxen overeenstem den. AMERIKA. RUIM TIEN MILLIOEN MENSCHEN ZONDER WERK IN DE V. S. De voorzitter van de Amerikaansche ar- beiasteüeratie, Green, deelt mede, dat de werkloosheid in October, m vergeiyxing. met Sap^emoer, met ll.Uül) is toegenomen en tnans meer dan tien mulioen oearaagu De gemiddelde loonen en kosten van ie- vensonaernoud zijn iets gestegen. DE KERKVERVOLGING IN MEXICO. Zullen de Bisschoppen uit het land worden gezet? Naar eenige Italiaansche bladen melden, volgc men ten Vaiicane met de uiterste be- zorsaneia ae oniwixxenng der ttamuiiexen- vervoigxng in Mexico, welke, den laatsten tijd vooral weer leiler wordt. Aanleiding tot ae verooigenheid der Mexicaanscne heerseners scayni te zyn geweest de pelgnmsoocnc naar Rome van een groep Mexicaanscne katholieken, bij gexegenne*d van-net n. oaar. Speciaal Cai- les, wien de „uitroeiing der katholieken" veel te langzaam gaat, neeit aan die aaad van piëteit aanstoot genomen en er bij ae regeering op aangeurongen, dat strenger zaï woroen opgecreuen tegen den clerus. Naar de „Oss. Romanomeidt, is aan ook bet aantal priesters, aat in Mexico nog ver gunning heeft, den katnolieicen eereuienst uit te oei en en, tot een onmogelijk minimum gereduceerd. In de stad Mexico zijn meer dan hon derd kerken en kapellen gesloten, en Je enkele colleges, weike nog onder leiding van den clerus stonden, zyn tnans dour troepen bezet Bevestigd wordt verder, dat mgr. Mar tinez, hulpoisschop van Morelia, welks bis schop, de apostoüscne deiegaat, mgr. Ruiz y uiores, reeds geruimen tyd geleden uit Mexico verbannen werd, tnans ook onder militair geleide, over de grens is gezet. De prelaat moet reeds op weg naar Rome zijn, waar hy spoedig verwacht wordt. Men vreest, dat de Mexicaanscne regee ring eerlang heel het episcopaat des lands zal verjagen. Tal van priesters zijn de laatste dagen gearresteerd, wijl zy in het geheim de H. Mis hadden gelezen. BUITENL. BERICHTEN THEATERPLAFOND STORT IN. Uit Mexico wordt gemeld, dat in een thea ter van deze stad 1 t plafond is ingestort. Twaalf personen worden ernstig gewond, 50 tot 80 anderen licht gewond. Het waren vooral vrouwen en kinderen, die de voor stelling bezochten. HISTORISCH KASTEEL IN REUZEN GEBERGTE VERBRAND. Uit Hirschberg (Reuzengebergte) wordt gemeld: In het kasteel Zu Lahn is door on bekende oorzaak brand uitgebroken. Het vuur breidde zich zoo snel uit, dat van blus- schen geen sprake was en slechts de muren overbleven. Het kasteel is ca. 300 jaar oud en had historische v aarde. Sedert 1805 is het in het bezit van de familie von Haugwitz. De naast het gebouw gelegen opstallen konden door de brandweer beschermd worden. Een ge deelte van den inventaris kon gered wor den. EEN ONVOLEINDIGDE BEKENTENIS VAN EEN STERVENDEN BEDELAAR. Dezer dagen werd een bedelaar onder po litiebewaking in zeer emstigen toestand in een hospitaal te Lissabon opgenomen. Hij had een serie misdaden achter den rug. Toen hij zijn laatste uur voelde naderen, kreeg hy plotseling berouw en verlangde naar een geestelijke. Daar deze op dat moment afwezig was, omvatte de stervend-; 'n Crucifix, smeekte de aanwezigen om vergiffenis en stamelde met bijna onhoorbare stem: „Ik ben de eenige schuldige aan de vreeselijke daad, welke indertijd de heele wereld met ont zetting vervulde. Een onschuldige boet nu reeds sinds jaren voor mij in de gevange nis. Nu wil ik bekennen Hier sneed de dood de bekentenis af. Nu j leeft heel Portugal onder den druk dat in een van zijn strafgevangenissen een on schuldige als slachtoffer van een justitio- neele vergissing zijn leven in,ketens slyt. Publiek en pers dringen er bij de politie- en justitie-autoriteiten op aan, alles in het werk te stellen, den sluier van het geheim dat de doode misdadiger mede in de eeuwig heid nam, op te heffen. JACK HOLMES ONSCHULDIG GELYNCHT? Verklaring van zijn vader. Naar uit San José (Californië) wordt ge meld, heeft de vader van den gelynchten Jack Holmes, een goed bekendstaand za kenman, verklaard, dat zijn zoon niets te méiken heeft met de ontvoeringsgeschiede nis en dat de jongeman het Slachtoffer is geworden van een verschrikkelijke per soonsverwisseling. Holmes Jr. heeft zyn onschuld staande gehouden, totdat hij door de opgewonden menigte bewusteloos werd geslagen. Hierna werd hij gelyncht. Het lichaam werd met benzine overgoten en verbrand. De bevolking richt scherpe ver wijten aan het adres van gouverneur Ralph, die de verschrikkelijke daad min of meer heeft vergoelijkt en geen toestemming wenschte te geven tot de door de plaatse lijke politie verlangde versterking. GRIEZELIGE ONTDEKKING TE QUEBEC Achttien kinderlijkjes in de waterleiding. Volgens een plaatselijk blad hebben te Quebec werklieden, die belast waren met het reinigen der waterleidingen, de licha men ontdekt van achttien pasgeboren ba- bies, die vastgeklemd zaten tegen de roos ters van de toevoerbuis, waardoor Quebec van water wordt voorzien. Het blad ver klaart, dat de lichaampjes moeten zijn ge worpen in de verschillende meren en stroomen, die naar de rivier leiden, welke het grootste gedeelte levert van den water toevoer der stad. DE „SPREKENDE KLOK" TE PARIJS. De „Sprekende klok" te Parijs, die telefo nisch den tijd opgeeft zocdra gebeld wordt, heeft in het eerste jaar van haar werking 200.000 francs verdiend. In dit jaar werd vier millioen maal de tijd opgegeven, dus ongeveer 11.000 maal per dag. De aam ragen waren het veelvuldigst tus- schen 8 en 9 uur in den morgen wanneer honderden personen m tijd vragen om te zien hoeveel tijd ze nog hebben om naar hun werkzaamheden te gaan. De Jon- en feestdagen waren rustdagen voor de klok, want 1 en bedroeg het aan tal aanvragen slechts 6000 per dag. GEESTELIJKE TE ESSEN VOOR HET GERECHT. De in het Roerdistrict zeer bekende gees telijke di*. Karl Klinkhammer stond heden terecht voor de strafkamer van Essen. Beklaagde werd ten laste gelegd, dat hij zich op den kansel uitlatingen zou hebben veroorloofd, welke den openbaren vrede in gevaar konden brengen. Hij werd deswege tot zes maanden gevan genisstraf veroordeeld. MERKWAARDIG VONNIS VAN EEN AMERIKAANSCH RECHTER. Te Detroit in den Amerikaanschen staat Michigan werd dezer dagen door de recht bank een vonnis geveld, dat wegens zyn groote paedagogische waarde nie* aJeen in de Vereenigde Staten maar ook ver daar buiten de aandacht heeft getrokxen van ai- len die de veiligheid van het verkeer her hebben. Een zekere mrs. De Brabant, die waar schijnlijk bij een of ander partijtje een beetje te diep in het glaasje na.i gekeken, keerde 's avonds in een auto, welke zij zelf bestuurde, naar huis terug. Zooals dat wel meer met dergelijke autobestuurders het geval is, zag mrs. De Brabant natuurlijk de straat waar het trottoir was en het trottoir waar straat was, met het gevolg, dat zij in volle vaart met haar auto inreed op een achtjarig kind, dat op slag werd gedood. De rechter, Cherman Callender, veroor deelde mrs. De Brabant tot zestig dagen tuchthuisstraf. Bovendien mag de veroor deelde twee jaar lang geen alcohol meer drinken en ieen auto meer besturen. Verder moet zij iedere maand eenmaal een zieken huis bezoeken wamin kinderen verpleegd worden, die het slachtoffer zijn geworden van verkeersongevallen. De rechter hoopt, dat de onvoorzichtige dame door het zien van al dit kinderleed wel voor goed van haar onvoorzichtigheid zal zijn genezen. In ons land, waar gevallen als het boven staande ook nog al eens voorkomen, zou een vonnis als dat van Cherman Callen der aangewezen weg zijn om personen die zich in beschonken toestand achter het stuur durven zetten, eens en voor altijd te doen inzien, dat zij niet alleen hun eigen leven maar tevens dat van anderen in ge vaar brengen. Kolonel, U zou dat niet ver wachten van een paard, maar ik ben vierkant voorstander van motortractie. (Marianne), STADSNIEUWS GEMEENTERAAD. De gemeenteraad vergadert op Maandag 4 December 1933, des namiddags te twee uur, in het gebouw „Tot Nut van 't Alge meen" (Steenschuur 21). De vergadering zal, zoo noodig, des avonds worden voortgezet. Te behandelen onderwerpen: lo. Benoeming van een hoofd van de openbare bewaarschool aan het Elisabeths- hof. 2o. Benoeming van een tijdelijk lee- raar in het Engelsch aan de Gemeentelijke Kweekschool voor Onderwijzers en Onder wijzeressen. 3o. Voorstel tot verlenging van de tij delijke opdracht aan de dames M. M. J. Hofman en A. Z. Huisman tot het geven van onderwijs in het Duitsch aan de Hoo- gere Burgerschool met 5-jarigen cursus, z 4o. Voorstel tot verlaging van den prijs, waarvoor het woonhuis Ter weepark 8 aan ir. J. M. Rademaker is verhuurd. 5o. Voorstel tot verpachting van de ex ploitatie van het hotel „Den Burcht" c.a. aan A. Backer. (Aanvulling met verplich ting, om twee borgen te stellen). 6o. Voorstel tot verkoop van een strook je grond en sloot aan de Anna Paulowna- straat, kad. bekend Gemeente Leiden, Sec tie K. No. 3713 (ged.) aan J. de Lange. 7o. Voorstel tot verkoop van een ter rein aan de Ambonstraat, kad. bekend ge meente Leiden, Sectie N. No. 831 (nieuw) aan de Ned. Hervormde Gemeente te Lei den. 8o. Voorstel tot aankoop van een strookje grond aan de de de Laat de Kan terstraat, kad. bekend gemeente Leiden, (Sectie M. No. 4519 ged.) ten behoeve van de Stedelijke Fabrieken van Gas en Electriciteit. 9o. Voorstel in zake: a. den aankoop van de perceelen tuin grond, gelegen ten Zuiden van den Hoo- gen Rijndijk en ten Oosten van de Room burgerwetering, kad. bekend gemeente Leiden, Sectie O. Nis 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106 en 107 (gad.); b. de verhuring van de sub a. genoem de perceelen. lOo. Voorstel in zake belegging, van gasgelden. llo. Begrooting dienst 1934, van den Keuringsdienst van Waren. 12o. Voorstel inzake het geven van een naam aan de straat in het verlengde van de Kastanjekade, tusschen de Heerenstraat en de Leuvenstraat. 13o. Voorstel tot wijziging van den naam van de Hendrikstraat, gelegen nabij den Morschweg. 14o. Voorstel tot toekenning van een voorschot op de vergoeding, bedoeld in art. 101 der lager onderwijswet 1920, over het jaar 1933, voor de bijzondere R.K. school voor g.l.o. aan de Potgieterlaan, 15o. Voorstel tot het verleenen van me dewerking aan het bestuur van de Gerefor meerde Schoolvereeniging, ter zake van aanschaffing van leermiddelen ten behoe ve van zijn school voor u.l.o. aan de Hoog- landsche Kerkgracht en tot vaststelling van den desbetreffenden begrootingsstaat 16o. Voorstel tot intrekking van a. de verordening van 6 Juni 1932 (Gem. blad No. 14), regelende de hef fing van een belasting onder den naam van „Staangeld voor Woonwagens" in de gemeente Leiden; b. de verordening van 0 Juni 1932 (Gem.blad No. 14), regelende de invorde ring van een belasting onder den naam van „Staangeld voor Woonwagens" in de gemeente Leiden. 17o. Voorstel tot wyziging van de ver ordening van 2 Augustus 1920 (Gem.blad No. 35) betreffende het verleenen van een bijslag op de pensioenen aan gemeente ambtenaren en hun weduwen en weezen toegekend, krachtens de verordening rege lende het verleenen van pensioen en wachtgeld aan gemeente-ambtenaren en de verordening, regelende het verleenen van pensioen aan weduwen en kinderen van gemeente-ambtenaren, zooals deze luiden na de wijziging van 26 Maart 1914. 18o. Voorstel tot wyziging en aanvul ling van het Raadsbesluit van Mei/6 Juni 1932, in zake de tijdelijke korting op de wedden en loonen van het gemeente-per soneel. 19o. Beantwoording van de interpella tie van den heer van Stralen in zake het toepassen van de Rijkssteunregeling voor werkloozen door de Gemeentelijke Com missie voor Maatschappelijk Hulpbetoon. 20. Voorstel van den heer J. H. Schül- ler in zake publicatie van de correspon dentie, gevoerd tusschen Burgemeester en Wethouders en de Raadhuis-Advies-Com missie en tusschen die commissie en de uitgenoodigde architecten, met praeadvies daaromtrent. (B. en W. achten meerdere publicatie, dan reeds is geschied, onnoo- dig). 21 o. Praeadvies op het adres van de Nederlandsche Unie van Chauffeurs en overige automobielpersoneel, aangesloten bij den Centralen Bond van Transport-ar beiders, inzake het invoeren van een z.g. opschuifsysteem voor de taxi's op het Sta tionsplein. 22o. Voorstel in zake de instelling van de functie van Directeur van den Dienst voor Maatschappelijk Hulpbetoon en het bepalen van het salaris van dien ambte naar. 23o. Voorstel inzake het veranderen van de verbinding tusschen de Langegracht en den Maresingel langs de Huigstraat en de Huigbrug in verband met de uitbreiding van de terreinen der Stedelijke Fabrieken van Gas en Electriciteit ter plaatse. 24o. Voorstel tot wyziging en het op nieuw vaststellen van de verordening van 22 Januari 1923 (Gem. blad No. 4) regelen de de heffing van belastingen voor het gebruik van het Openbaar Slachthuis te Leiden. 25o. Voorstel in zake het verbouwen en uitbreiden van het Openbaar Slachthuis en het beschikbaar stellen van de daar voor benoodigde gelden. VERNIEUWING EN UITBREIDING VAN HET SLACHTHUIS. Voor een bedrag van 300.000 gld. Met een voorstel van de Commissie van Beheer over het Openbaar Slachthuis, om over te gaan tot vernieuwing en uitbrei ding van die inrichting voor de som van 30U.000.kan zoowel de Commissie van Financiën als het College van B. en W. zich vereenigen. Met laatstgenoemde Commis sie zijn B. en W. echter van oordeel, dat het aanbeveling verdient het aan het Slacht huis verstrekte bedrijfskapitaal, waaraan g-en benoefte meer bestaat, omdat het be drijf voortdurend over voldoende kasmid delen beschikt, voor deze verbouwing en uitbreiding aan te wenden; het uit geldlee- ning te vinden bedrag kan dan, aangezien 24U.000.beschikbaar is in het afschry- vings- en vernieuwingsfonds der inrichting, tot 35.000.beperkt worden. Het door den Directeur van het Slacht huis in overleg met de Directie van Ge meentewerken en na ingewonnen koeltecn- nisch advies van ir. J. F. H. Koopman te 's-Gravenhage ontworpen plan omvat: lo. een verandering en vergrooting van het hoofdgebouw; 2o. den bouw van een nieuwe varkens- slachthal met stal. hangruimte en darmwas- schery; 3o. een uitbreiding van de koelinstalla tie. Verandering en vergrooting van het hoofdgebouw. In het hoofdgebouw bevinden zich thans de runderslachthal, de varkensslachthal met stal en tusschen beide slachthallen in het koelhuis met voorkoelhuis. Het voorkoel huis is thans zoodanig ingesloten, dat uit breiding daarvan vrijwel onmogelijk K terwijl zyn ligging met het oog op het ver keer zeer onpractisch is. Het nieuwe voorkoelhuis is ontwor pen aan de Westzijde van het hoofdgebouw, zoodat voortaan het verkeer in verband met het afhalen en terugbrengen van vieesch buiten het gebouw wordt gehou den. Het strekt zich uit over een lengte van 42 M., dit is over bijna het geheele Westfront van het hoofdgebouw, zoodat al daar een zeer groote ruimte beschikbaar komt voor rijwielen en auto's. De opper vlakte van het voorkoelhuis, thans 192,5 M2. bedragende, zal tot 445 M2. worden uit gebreid, waarvan eventueel een deel zal kunnen worden gereserveerd voor de gros siers. Aan de Zuidzijde van het voorkoelhuis is een verbinding tot stand gebracht met de hangruimte voor runderen en de run derslachthal, terwijl aan de Noordzijde de geslachte varkens kunnen worden aange voerd vanuit de hangruimte voorvarkens; het vervoer zal geschieden langs transport banen. De vergrooting van het koel huis is gezocht in Noordelijke richting, waartoe beslag moet worden gelegd op een gedeelte van de bestaande varkensslachthal en -stal. Aldus wordt een ten opzichte van het voorkoelhuis uiterst gunstig gelegen koelhuis verkregen. Het aan het koelhuis nieuw toe te voegen gedeelte heeft een op pervlakte van 2S6 M2., zoodat het nieuwe koelhuis een grootte van 737 M2. zal ver krijgen. Het overige gedeelte van de varkensstal en hal, in Noordelijke richting uitgebreid met een oppervlakte van 298 M2., is be stemd voor pekel in richting (zoute- ry), spekopslagplaats en even tueel voor koelruimte voor ande re artikelen dan vieesch....... Tot de nieuw ontworpen lokalen behoort voorts een ruimte van 99 M2., bestemd voor plaatsing van nieuwe luchtkoe- lers. Tenslotte is in het hoofdgebouw onder gebracht en wel in het vrijgekomen tegen woordige voorkoelhuis, dat daartoe niet be hoeft te worden verbouwd, een v r i e s i n- richting voor vieesch en eventueel voor andere artikelen; de oppervlakte daarvan bedraagt 182,5 M2. Bouw van een nieuwe varkens hal c.a. Zooals boven is uiteengezet, zal door de uitbreiding van het koel- en voorkoelhuis en den bouw van een pekelinrichting c.a. de tegenwoordige varkenshal en -slachthui komen te vervallen. In de plaats daarvan is op het aan de gemeente toebehoorende terrein ten Noorden van het slachthuis een nieuwe varkensslachthal met stal, hang ruimte en darmenwasscherij ontworpen. Uitbreiding van de koelin stallatie. Door de belangrijke vergrooting van het koel- en voorkoelhuis en de inrichting van een pekelinrichting, spekopslagplaats en nieuwe vries- en koelruimten is de capaci teit van de bestaande koelmachines niet meer voldoende om de benoodigde hoeveel heid koude te produceeren. Terwijl het bedrijf thans beschikt over een koude-verwekkend vermogen van 240.000 calorieën per uur, zal dit bij de nieuwe inrichting moeten worden opge- j voerd tot 520.000 calorieën per uur; daartoe zal de thans nog niet volledig gemonteerde compressor geheel moeten worden gemon teerd en zal voorts een nieuwe NH3 machi ne niet een capaciteit van 100.000 calorieën per uur dienen te worden aangeschaft Het ligt voorts in het voornemen wijzi ging te brengen in de aandrijving van de bestaande compressoren, o.m. door de hoog- transmissie te doen vervallen en de S02 machines rechtstreeks te koppelen aan een 75 P.K. motor, terwijl voor de bestaande NH3 machine een nieuwe motor noodig is van 125 P.K.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 6