WAALS Haarlemmerstraat 130-136 DINSDAG 28 NOVEMBER 1933 DE LE1DSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 BAROMETER. naar waarnemingen verricht ui den morgen van 28 Nova. 1933, medegedeeld door het Kon. bi.eteoroL instituut te De Bildt Hoogste baremeterst.: 775.2 te Helsingfors. Laagste barometerst.: 747.6 te Reykjavik. Verwachting tot den avond van 29 Nov •akke tot .natige Oostelijke wind, ne velig tot zwaar be wolkt, weinig of geen neerslag, temperatuur om het vriespunt. De hooge drukking in Scandinavië nam belangrijk toe, en in Finland ligt een kern boven 775 mjn. De ondiepe depressie in Duitschland is vrijwel verdwenen en de diepe op den Oceaan heeft zich in tweeën gedeeld, waarvan een deel naar IJsland, het andere naar Spanje trok. Terwijl dus de Oostenwinden overal aanhouden is de voch tigheid van de lucht in Duitschland weer belangrijk toegenomen, ook in het hooge drukgebied is de vorst alleen in Finland van beteekenis. In Frankrijk daalde de tem peratuur bijna overal onder het vriespunt, plaatselijk zelfs tot 5 graden daaronder. Tn Duitschland, België en tot in Limburg vie len geringe tot matige hoeveelheden sneeuw. Op de Britsche Eilanden klaarde na de sterke regen in Schotland de lucht op, in Ierland en bij het Kanaal waaien krachtige Zuid-Oostelijke winden. In Noord-Scandi- navië regent het bij stormachtige westelijke wnid. In onze omgeving is slechts uiterst langzaam dalende temperatuur te wachten. LUCHTTEMPERATUUR. Temp- .atuur des middags te half drie 3.2 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS c.a.: Van Dinsdagnamiddag 4.23 uur tot Woensdagmorgen 7.14 uur. HOOG WATER. Te Katwijk: op Woensdag 29 Nov. v.m. 12.30 uur en nam. 12.50 uur. Weth. Tepe spreekt. De wethouder van onderwijs, mr. A. F. L. M. Tepe, begon zijn toespraak met er op te wijzen, dat het dagelijksch bestuur der gemeente niets onbeproefd heeft gelaten om het, nadat toestemming tot den bouw was verleend, het schoolbestuur lastig te maken: niet uit bedilzucht, doch wijl de last der gemeentefinanciën zoo zwaar drukt, dat uiterste zuinigheid noodzakelijk is. Uit de beschrijving, Zaterdag in de „Lei- sche Courant" van het schoolgebouw ge geven, zou men den indruk hebben kunnen krijgen van: het zit er daar wel aan, doch spr. stelde er prijs op te verklaren, dat vol strekt geen bovenmatige kosten zijn ge maakt, maar dat er gebouwd is met een belangrijk minder bedrag dan andere ver gelijkbare scholen, de laatste jaren in de gemeente gebouwd, hebben gekost. Spr. komt dan ook, waar het mogelijk is gebleken 'n schoolgebouw te stichten, dat aan redelijke eischen voldoet en dat tevens als voorbeeld gesteld kan worden voor andere, tot de conclusie, dat nood vinding rijk maakt. Het contact tusschen schoolbestuur en gemeente is goed en spr. bracht het school bestuur lof voor zijn goed inzicht, welk be sef het Dag. bestuur der gemeente bij dat bestuur in ruime mate levendig heeft ge vonden. Spr. eindigt met den wensch, dat het on derwijs hier moge groeien en bloeien tot zegen der gemeente. Toespraak van inspecteur Baak. De inspecteur bij het L.O., de heer J. Baak Johzn., brengt het schoolbestuur dank voor de uitnoodiging en feliciteert dit be stuur met het succes van dezen dag. Ook het onderwijzend personeel wenscht spr. geluk en voegt daaraan toe 'n ernstig woord: dat het moge beseffen, eiken dag, welke groote taak op zijn schouders is ge legd. Zich richtend tot den bouwmeester noemt spr. hun werk gebenedijd. Geen onzer, al dus spr., ziet zoo duidelijk de resultaten van zijn overwegingen en denken. Evenwel, hier is de grens van het bereikbare geko men, anders zouden we duiventillen krij gen en we moeten bedenken dat we aard- sche schepselen zijn en blijven en niet als bijen kunnen vliegen. Spr. eindigt met de verwachting uit te spreken, dat het onderwijzend personeel met opgewektheid zijn taak moge vervul len iot zegen der kinderen en tot genoe gen van het schoolbestuur. Dankbaarheid van rector Ign. Smeets. De rector der St. Leonarduskerk, de zeer- erw. pater Ign. Smetes constateerde met voldoening, dat de school „af* is en dit OUD-HOLLANDSCHE POPPENKAST SPREKENDE POPPEN GOOCHELEN enz. door OOM WILLIAMS. ia aan onze leuke ver- 'oensdag 29 en. Entréeftljettei GRATIS bij aaüvobp %^naf ƒ1. kwam uit den mond van onverdachte ge tuigen, waarbfj zij niet alleen aan de eischen van het onderwijs maar ook aan die der schoonheid voldoe^. Dit pleit voor de kundigheid der architecten, die da school hebben kunnen maken tot 'n weerspiege ling van het ware. Rector Smeets brengt dan dank aan het gemeentebestuur en aan het schoolbestuur en van deze laatste in het bijzonder aan den voorzitter, pastoor Vijverberg en den secretaris, den heer Kagie. Hierna richt zijnearw. 'n woord tot de kinderen, zonder wier medewerking het slagen onmogelijk is. Daarom moet den kin deren orde en tucht worden bijóeoracht om door uiterlijken dwang tot inwendige zelfbeheersching te komen. Daarom ook nemen het gebed, het gods dienstonderwijs, kortom de bovennatuur lijke genademiddelen zulk 'n be.angrijke plaats in om het verkeerde, dat in het hart geboren is, weg te nemen. Hierdoor moet ook de grondslag gelegd worden voor late- ren arbeid om te woraen nuttige leden van Kerk en maatschappij. Spr. hoopt dan op de medewerking van het onderwijzend personeel, op verant woorde meaewerking ook van de ouders, dan wordt ongetwijfeld 't beoogde doel be reikt. Toespraak van het hoofd dei school. De heer J. J. v. d. Poel spreekt vervolgens 'n woord van dank tot den hoogeerw. neer deken voor de inwijding der school, dank ook aan het gemeentebestuur en 'n welge- meenden geiukwensch aan het schoolbe stuur. Spr. dankt het schoolbestuur ook voor zijn benoeming tot hoofd dezer model inrichting. Dank uit spr. ook voor het per soneel, dat hem ten dienste werd gesield. Dank verder aan pater rector, aan de pa ters van den Haagweg, aan pater Busch- man ten slotte, die al zijn energie en werk kracht in dienst dezer school had gesteld en van wien spr. met een variant wilde zeggen: de mensch wikt, doch Pater Pro vinciaal beschikt. Dank brengt spr. vervolgens aan den in specteur bij het L.O., aan de architecten v. d. Laan en de opzichters Weekhoven en Horstink. Spr. eindigde dan met een felicitatie tot en een woord van opwekking tot onont beerlijke medewerking van de ouders, wijl dan alleen het personeel kan werken tot heil der kinderen. Nadat tenslotte ir. Jan v. d. Laan mede namens zijn vader dank had gebracht aan het schoolbestuur voor de verleende op dracht, gaf hij 'n korte uiteenzetting over den bouw en bracht hulde aan de aanne mer, die zijn sporen op het gebied van scholenbouw verdiend heeft en aan den heer v. d. Poel, voor de aankleeding der school. Pastoor Vijverberg sprak hierna het slot woord, waarna de aanwezigen het mooie schoolgebouw bezichtigden inderdaad een model-inrichting! BINNENLAND MGR. DR. TH. VERHOEVEN. Benoemd tot curator der R. K. Leergangen en R. K. HandelshoogeschooL In de vacature van wijlen Magister dr. Th. H. van Oppenraay, in leven pastoor te Zevenaar, heeft Z. H. Exc. Mgr. J. H. G. Jansen, Aartsbisschop v~n Utrecht, be noemd tot curator van de R. K. Leergangen en van de R. K. Handelshoogeschool, Hoo- geschool voor Sociale en Economische We tenschappen, Mgr. dr. Th. Verhoeven, direc teur van het R. K. Centraal bureau voor op voeding en onderwijs te 's Gravenhage. DE R.K. SLAGERSGEZELLEN BIJEEN De werkloozennood. In Huize „Sint Jan" te Utrecht is Zon dag de jaarvergadering gehouden van den Nederl. R.K. Bond van Arbeiders (sters) in de Slagers- en aanverwante bedrijven „St. Joris". De voorzitter, de heer J. H. F. Scharff, Amsterdam, heette in het bijzonder wel kom den heer Schutte, vertegenwoordiger van het R.K. Werkliedenverbond, i Spr. noemde 90 pet. van de critiek der slagerspatroons op de maatregelen der re geering onbillijk. De regeering zullen wij niet tegenwer ken. Haar hulp kunnen wii niet missén. Fascistische en nationaal-socialistische ele menten zullen wij uit onze beweging we ren. Financieel staat de bond er gelukkig goed voor. Blijkens het jaarverslag dat daarna aan de orde werd gesteld, is het ledental de 2000 zeer dicht genaderd. Gelegenheid werd gegeven tot het houden van alge- meene beschouwingen. .De afgevaardigde van Arnhem drong er op aan om toch voor al op het gebied der vakopleiding waak zaam te zijn. De voorz. antwoordde, dat 't bestuur ten aanzien van de vakopleiding zeker waakzaam zal zijn, doch de volsla gen anarchie in het particulier bedrijf j brengt veel moeilijkheden. Het jaarverslag alsmede het financieele verslag van den sscretaris-oenningmees- ter, den heer A. van Rijswijk, Utrecht, werden goedgekeurd. Vervolgens werd de begrooting, die met twee eindbedragen van ƒ75.361.20 sloot en waarop een post onvoorzien van 677.60 voorkomt, aangenomen. Na de pauze hield de bonsadviseur, rec tor L. Brink, een toespraak over „De W erkloozennood". Het leed van den werklooze wordt door ve1^ niet-werkloozen niet goed begrepen. Het is een wonder der gebade, dat ve len, die de laatste jaren niets dan schrij nend leed gekend hebben, toch hun geloof in de Goddelijke Voorzieni"heid niet heb ben verloren. Verantwoordelijk is een ieder, die de ellende kent en niets doet om deze uit den weg te ruimen. Werkloozsn zijn geen bedelaars, maar meoschon die opkomen voor hun goed recht. De eisch van een me"schwaardig bestaan is een natuurlijke eisch. De bezittende klasse is niet alleen uit liefde, maar ook krachtens de sociale recht vaardigheid verplicht te helpen. De katholiek georaaniseerden, die nog niet werkloos zijn, hebben aUereerst den plicht de werklcozen te helpen. Z.Eerw. noemde het een orachtdaad. dat er menschsn zijn die vleesch ontvangen als surplus op het loon en dit aan werkloozen afstaan. De Katholieken herkent men niet aan een kruisje, maar aan de charitas. Snr. wekte de aanwezigen on in hun af dee ling een voorstel te deen om de werkloozen aan hun orpanisatie te bidden door stich ting van een fonds, waaruit deze mens"hen geholpen kunnen worden. In Den Haag gp~*t men een mooi voorbeeld. De voorz'tter bracht een hartelijk woord van dank sen rector Brink voor zijn be- be-**esterende rede. Hierne werd voortgegaan met de verdere af'"iukeling der agenda. Den pennin"me°*ter werd onder een woord van da"k décharpe verleend. jTo aftekende bestuiTF1?^^ de heeren J. H. F. Scharff. voorrkW, P. v. d. Akker. 2e n=>nr<i«frriaPS+flT. en pt Van Berden, commissaris worden, d?°r «*eeo tegen-can- di^oten eesteld waren, hm-ko^en Fenme voo*-st»"en van het ho^dsbesttiur hovende wiiz,'nng van h«»t huishoudelijk reM„ment werden a^ncenomen. Het voorstel van Oss. om peUiT-stQ!ling te verkrijgen van contributie in alle klas sen, zoowel voor particulier als exportbe drijf, werd aangenomen. Een commissie wordt benoemd om deze zaak voor te bereiden, waarin zullen zit ting nemen vertegenwoordigers der afdee- lingen Den Haag, Rotterdam, Boxtel en Oss. Naar aanleiding van een voorstel van Oss en Utrecht zal het bestuur zich wen den tot de Regeering om een regeling te iqoaj japraa uazoopjjaM ap ftqjBBM. 'uajjaa; op uitkeering krijgen. Besloten werd op voorstel van Nijmegen en Arnhem om den minister met aandrang te verzoeken den Duitschen arbeiders de aanwezigheid in ons land te ontzeggen en cm actief mede te werken met de regee- irngsorganen om het weren van vreemde arbeidskrachten te bevorderen. Ten aanzien van een voorstel van Am sterdam deelde de voorzitter mede, dat bij eventueel ontslag of ontslagname de vrou welijke kantoorbedienden door mannen vervangen zullen worden. Aan het eind van de vergadering sprak de secretaris van het R.K. Werkliedenver bond, de heer Schutte, een enkel woord. VESTIGING VAN BUITENLANDSCHE ONDERNEMERS. Middenstanders teleurgesteld door standpunt van den minister. In de laatstgehouden vergadering van de Commissie van Overleg uit de drie Neder- landsche Middenstandsbonden heeft het door den Minister van Economische Zaken gegeven antwoord op de vragen van het lid der Tweede Kamer der Staten-Generaal den heer Mr. J. A. G. M. van Hellenberg Hubar, inzake de vestiging van buitenland- sche ondernemers in Nederland, een punt van ernstige bespreking uitgemaakt De drie Nederlandsche Middenstandsbon den kwamen daarbij tot de conclusie, dat het gevaar, dat aan het bedoelde verschijn sel voor den middenstand verbonden is, grooter moet worden geacht, dan de Minis ter blijkbaar meent. Van tal van zijden hebben de Bonden verzoeken bereikt om op ingrijpende maatregelen aan te dringen en het laat zich aanzien, dat zoodra het wets ontwerp tot wering van vreemde arbeids krachten zal zijn aanvaard, de neiging om door het uitoefenen van handel of bedrijf toch in zijn onderhoud te voorzien bij de betrokken vreemdelingen sterk zal toene men. Dientengevolge wordt de toevloed naar het middenstandsbedrijf vergroot, het geen onder de gegeven omstandigheden waarvan de moeilijkheden ongetwijfeld be kend zijn funest moet worden geacht. De Middenstandsbonden zijn dan ook er over teleurgesteld, dat de Minister een af wachtende houding wil aannemen. Zij vree zen, dat het euvel daardoor dusdanig zal toenemen, dat het op een later tijdstip niet meer te kesren zal zijn. Juist in deze kun nen preventieve maatregelen uitnemend werken. In de vergadering van de Commissie van Overleg werd het denkbeeld geopperd voor de onderhavige moeil "-heden een oplossing te zoeken in een verplichte inschrijving in het Handelsregister van alle buitenlandsche ondernemingen, zonder eenige restrictie. Hierdoor krijgt men niet alleen een juist, beeld van de fluctuaties in het aantal bui tenlandsche ondernemingen, doch heeft men bovendien een basis voor een eventueele wettelijke beperkende regeling. Immers zou men deze inschrijvingen kunnen contin genteeren dan wel geheel kunnen stop zet ten, zoodra een bepaalde grer>~ bereikt is. Uiteraard dient dan nog te worden voor geschreven, dat buitenlanders geen bedrijf hier te lande mogen uitoefenen, indien zij niet ingeschreven zijn in het Handelsregis ter. Terwijl dit denkbeeld den Minister in welwillendoverweging wordt aanbevolen, verzoeken de Bonden met aandrang om alsnog tot een meer positief optreden te willen besluiten. SIGARENWINKELIERS IN NOOD. Reëele handel ontwricht. De Ned. Bond van Sigarenwinkeliers— vereenigingen heeft een adres gericht aan de leden der Tweede Kamer. De toestand in het sigarenwinkeliersbe- drijf, aldus het adres, is reeds lang van dien aard, dat men gerust van een noodtoestand kan spreken. Het banderollesysteem is ons inziens de eenige ooreaak van de moeilijk heden waarin ons bedrijf zich bevindt. De prijsknoeierij c.q. banderolle-zwendel heeft zoo'n vlucht genomen, dat de reesle handel er totaal door ontwricht is en behoorlyk zaken doen een onmogelijkheid is gewor den. Waar binnenkort de Tabakswet in de Kamer aan de orde komt verband met de voorgestelde accijnsverhooging, zou dit een gelegenheid zijn om in die wet op te ne men een bepaling, dat verkoop beneden banderolleprijs zou worden verboden, wat dan natuurlijk insluit, dat eveneens het cadeaustelsel werd verboden. Met den meesten aandrang wordt ver zocht allen invloed aan te wenden om het zoover te brengen. Zonder een beroep te doen op 's lands schatkist, zou het sigaren winkelbedrijf met één slag uit de misère zijn. CRISIS-RUNDVEECENTRALE. Levering van vee. Door de Crisis-Rundveecentrale zal ge legenheid worden geboden aan haar te le veren drachtig rundvee in alle soorten en kwaliteiten (uitgezonderd zullen worden dieren, van welke moet worden aangeno men, dat zij langer dan zeven maanden drachtig zijn). Donderdag 14 December: Gouda 810 Vrijdag 15 December: Leiden 810 v.m.; Utrecht 810 v.m., veemarkt Prijzen en voorwaarden als in de voor afgaande week. De kaarten voor aangifte tot levering moeten uiterlijk Maandagmid dag 4 December a.s. ten kantore van de Crisis-Rundveecentrale te 's-Gravenhage zijn ontvangen. REGELING IN DE RADIO. Naar wij vernemen heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken tegen a.s. Vrij dagmiddag een conferentie belegd met de besturen van de vier groote Omroepver- eenigingen. De conferentie, welke in het gebouw van het hoofdbestuur der P. T. T. zal plaats vinden en door den Minister zal worden gepresideerd, zal ook worden bij gewoond door den voorzitter van den Ra dio-raad. STUKGOEDEREN. Bespoediging zonder vrachtverhooging. De directie der Nederlandsche Spoorwe gen heeft wijziging gebracht in het vervoer van vracht-stukgoederen. In verband daar mede zijn de Nederlandsche stations inge deeld in 3S. groepen, welke groep-stations de aangekomen goederen verdeelen over de groep wagons, welke de vrachtstukgoe deren vervoeren naar de stations welke tot de desbetreffende groep behooren. Hier door wordt het vele overladen, hetgeen tot dusver noodzakelijk was, voorkomen. De wijze van belading der wagons wordt er zeer door vergemakkelijkt en het vervoer zal er bijzonder door worden bespoedigd. Thans kunnen, aldus schrijft „De Tele graaf" hieromtrent, de verzenders van vrachtstukgoederen, mits zij er voor zorg dragen, dat die goederen vóór 's middags vijf uur aan de groepstations bezorgd zijn, er op rekenen, dat het goed den volgenden ochtend b.v. tusschen acht en tien uur aan het bestemde groepstation gearriveerd is, vanwaar zij zoo noodig onmiddellijk verladen worden naar het bestemmings station, die in die groep ligt. Bepaald is n.l., dat alle groepsstatlons en de tot elke groep behoorende stations zorg moeten dragen, dat de goederen denzelfden dag gedistribueerd worden naar de in aan merking komende stations in de groep. Tot nu toe liepen de goederentreinen op verschillende tijdstippen van den dag, om dat de z.g. koerswagens naar hun bestem ming gebracht moesten worden. Door de nieuw getroffen regeling zullen deze goe derentreinen komen te vervallen, hetgeen voor kleine stations met weinig of geen ran geerruimte ongetwijfeld ook als een gunsti- gen factor kan worden aangemerkt. Voor het publiek blijft Inmiddels de hoofdzaak, dat door de nieuw getroffen regeling, een enorme bespoediging in het vervoer van vrachtstukgoederen het ge volg is. Deze bespoediging van het vervoer heeft geen vrachtverhooging tengevolge. Als groepstations zijn de volgende sta- AGENDA LEIDEN. Dinsdag. Fritz Hirsch Operette „Das Drei- madlerhaus" Schouwburg 8.15 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst dér apotheken wordt van Maandag 27 Nóv. tot en met Zondag 3 Dec. a.s. waargeno men door apotheek: W. Pelle, Kort Rapen burg 12, Tel. 594. tions aangewezen: Alkmaar, Amersfoort. Amsterdam, Apeldoorn, Boxtel, Delft, De venter, Dordrecht, Ede, Eindhoven, Eist, Enschede, Geldermalsen, Gouda, Groningen, Den Haag, Haarlem, Heerlen, Hilversum, Hoorn, Leeuwarden, Leiden, Maastricht, Nijmegen, Roermond, Roosendaal, Rotter dam, Schiedam, Staskanaal, Tilburg, Utrecht, Venlo, Winterswijk, Zutphen en Zwolle. De regeling voor het geheele land zal binnenkort in werking treden. Echter is zij op enkele stations reeds van kracht gewor den, zoo wordt deze wijze van vervoer van vrachtstukgoederen reeds sinds de vorige week toegepast op de groepstations Haar lem, Leiden, Den Haag en Tilburg en sinds het begin dezer week ook te Rotterdam. WELSPREKENDE ADVOCATEN. Zaterdag is te Utrecht gehouden de alge- meene ledenvergadering der Nederlandsche advocaten-vereeniging. De vergadering, waarop verschillende vak-ondcrwerpen werden besproken, werd bijgewoond door minister v. Schaik, die ook hier, zooals in de Kamer „persona gra ta" of de gewilde man bleek te zijn. 't Is de algemeene opinie onder de advocaten, aldus mr. J. Drost tot den minister, dat men zich onder uwe leiding, als minister, veilig kan gevoelen. Wij zullen hier geen verslag van deze bijeenkomst geven, doch stippen even adn de wel opmerkelijke meening van een der woordvoerders, mr. von Baumhauer, die in zijn pleidooi om betere verzorging van het pleidooi, bij zijn Katholieke confrères meer eloquentie (welsprekendheid) had be speurd, waarvan hij een oorzaak meende te zien in een in deze richting beter ge oriënteerde opleiding bij de Katholieken. De uitvoer van kippen- en eendeneieren. De regeerings-commissaris voor de uit voering van de garantie-regeling 1933 ten behoeve van de kippen- en eendenhouderij maakt bekend, dat de uitkeering is vastge steld op 40 cent per 100 stuks uit te voeren versche eendeneieren. Voor kippeneieren zal geen uitkeering plaats hebben. Raming en opbrengst P.T.T. De diensten der P. T. en T. hebben over October 1933 opgebracht 59.533.191 436.546 minder dan vorig jaar en 382.249 minder dan de begrooting). HET RIJKSDAGBRANDPROCES HET POLITIEKE GEDEELTE BEGINT CRIANT VERVELEND TE WORDEN „We beleven het einde niet meer", zucht dr. Sack. Zooals gemeld, is gisteren het politieke gedeelte van het Rijiisdagbrandproces be gonnen. Er stond slechts één getuige op de lijst, n.l. Kriminalrat Heller, die een uren lange uiteenzetting gaf van wat er omging in de communistische partij. Daar hij be gon met het jaar 1919, kan men zich voor stellen, dat deze „Gründlichkeit" niet te verteren was. Bij den aanvang was de zaal voller dan ooit, maar langzamerhand ver dween de een na den ander. Mr. Sack verklaarde, dat, wanheer het getuigenverhoor in zulken voege verder zou gaan, de aanwezigen, ook de jeugdig sten onder hen, het einde van het proces niet zouden beleven. VOORTZETTING DER POLITIEKE BEHANDELING Heden is het de 47ste dag van het pro ces. De publieke belangstelling is weer zeer groot. Behalve Heller zijn verschillende an dere politieambtenaren gedaagd uit ver schillende deelen van het Rijk, om als ge tuige te worden gehoord. Begonnen wordt met de voortzetting van de verklaring van getuige Heller over de schrijfwijze van het communistische partij orgaan de „Rote Fahne" in de maanden Ja nuari, Februari en Maart j.l. Getuige Heller leest verschillende op schriften en parolen en verslagen van com munistische redevoeringen uit het blad voor en komt tot de conclusie, dat het de Communistische Partij ongetwijfeld ernst was, langs den weg van stakingen, mas sale stakingen en algemeene staking, *ot den gewapenden opstand te komen. De leden der partij -vren tot in de kleinste cel op de hoogte gesteld en voorbereid en in voldoende mate van wapens voorzien Wanneer de partij haar voornemen niet ten uitvoer kon brengen, dan kwam dat voor namelijk door het mislukken van het een heidsfront met de sociaal-democraten en de partölooze arbeiders en door het daadwer- kalijk ingrijpen van de staatsmacht met al haar machtsmiddelen en politie. Er ontbrak nog slechts een gebeurtenis, die de massa kon onwekken en in de armen der K. P. D. brengen. In dit verband herinnert Heller aan den aanslag on de Siegessaüle in 1921, die als inleiding tot de midden-Duitsche onlusten kon worden beschouwd. Naar de meening van getuige moest de brandstichting in den Rijksdag de massa opwekken en den ge- wenschten weg toonen. Was dit eenmaal geschied, dan stond riets het begin van de zor^vuldi" voorbereide actie in don weg. Er behoefde dan nog slechts op een knop gedrukt te worden. Vraagt grati^progr; cassaa's vo« tooningen, w November 2

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2