DE NIEUWE SINT LEONARDUS- SCHOOL AAN DE POTGIETER- LAAN TE LEIDEN. 25ste Jaargang DINSDAG 23 NOVEMBER 1933 No. 7672 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE AbONNtlutil 1 SfKljS bedraagt bij rosruitteti'ing: Voor Leiden 19 cent per weekJ 2.50 per kwartaal by onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS FEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten noogste au woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur verhuur, koop en verkoop: f 0.50 DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. GEZAG Het Episcopaat heeft voor den Katholie kendag van dit jaar als onderwerp aange wezen: Het Gezeg. Een bijzonder actueel onderwerp, omdat er ook onder de katholieken vele wanbe grippen zijn doorgedrongen omtrent het Gezag. Er zijn om een voorbeeld te noemen katholieken, die een dictatoriaal staatsge zag nastreven, een gezag van een absoiu- ten alleenheerscher in den Staat, terwijl diezelfde katholieken het door God gewil de gezag in de Kerk, b.v. de leiding van de Bisscnoppen in het katholieke organisatie- leven, niet met hartelijke bereidvaardig heid volgen of zelfs miskennen en tegen streven. Een internationaal Missiecongres dat Za terdag, Zondag en Maandag onder aspi- ciën van de Kr. K. Studentenvereeniging „Sanctus Thomas Aquinas" te Amsterdam is gehouden, is gisterenmiddag besloten met een piecntige byeenKomst in de groote zaaJ van het American-Hotel. Deze vergadering werd opgeluisterd door de tegenwoordigheid van H.H. H.H. E.E. mgr. J. D. J. Aengenent, bisschop van Haarlem, mgr. G. van Velsen, mgr. G. Branosma en mgr. de Backere. In zijn openingswoord richtte de voor zitter, de heer C. J. Pouw Jr., zich in het bijzonder tot Z. H. Exc. mgr. Aengenent met oeze woorden: „In dezen tijd, waarin het voorkomt, dat kauioiiexen en onder hen zijn ook en kele studenten zich verzetten tegen het bisschoppelijk gezag, gevoel ik mij ge drongen uit naam van de overgroote meer derheid der katholieke studenten aan het Nederlandsche Episcopaat onze aanhanke lijkheid en onze trouw te betuigen". Mgr. J. D. Jj Aengenent dankte in zijn Slotwoord den voorzitter voor de betuiging van aanhankelijkheid aan het kerkelijk ge zag, door dezen namens de overgroote meerderheid der katholieke studenten ge uit. Deze aanhankelijkheidsbetuiging, aldus vervolgde mgr., zal ook buiten deze verga dering indruk maken. Niet, dat ik ooit aan de trouw van de katholieke studenten aun het kerkelijk gezag heb getwijfeld, maar het verheugt mij toch, dat ik door de woor den van den voorzitter de bevestiging heb gekregen van de. overtuiging, dat in de stu dentenwereld een geest van ware katho liciteit en aanhankelijkheid aan het kerke lijk gezag leeft. Ontgroeningen Langzaam maar.... zeker, hopen wc, drjngi, door het besef, dat de ontgroenin gen oij verschillende Studentencorpsen een publiek schandaal zijn, waartegenover al leen past bestrijding en verachting van den kant van alien, die waarachtige beschaving willen onderscneiden van schijn-cultuur en die een wat diepere opvatting willen bele ven en beleeid zien van wat al dan niet fatsoenlijk is en menschen van „standing" betaamt. \Vjj lezen in de „Tijd" van gisteravond: „Naar aanleiding van de afkeurenswaar dige wijze van „ontgroening" der nieuwe studenten, waarvan wij in au jaar bij ons in Deut en m Beiaen geiden neeft dit jaar geen opspraak gemaakt. Bedoeld is klaar blijkelijk: Utrecnt. Red. L. Crt.) getuige waren is het misschien niet onnut te wijzen op het feit, dat zulke „ontgroeningen" met treurigen afloop ook in 't buitenland schij nen vooi te komen, doch met dit groote on derscheid, dat het daar met 'n interpellatie in de Tweede Kamer of een vraag aan den minister van justie en met diens vaag ant woord niet afloopt. Op de Universiteit van Alberta (Canada) wero een jonge student, bij name Powlelt uit Calgary, dusdanig „ontgroend", dat hij voor zijn geheele leven wel ..insane" (zwak zinnig) zal blijven. De vader van dezen jongen man diende heel eenvoudig 'n klaent tot levenslange schadevergoeding tegen de Universiteit van Alberta in, die voor het gerecht van Edmonton op 28 Oc tober j.l. werd behandeld. Het gerecht, uit spraak doende, erkende de klacht van Mr. C. H. A. Powlett of Calgarij ten volle be- rechtigd en veroordeelde de Universiteit van Alberca als zoodanig tot uitkeering van 11.372.— a pari 136.464 Holl. gul dens) ineens. Zoo de ouders van onze m Nederland op ontoelaatbare wijze ont groende studenten eveneens aldus zouden optreden, zou dit, volgens ons, een even vlug ais rationeel einde aan de weerzin wekkende „ontgroeningen" op onze Neder landsche hoogescholen maken als dit thans in Canada is geschied". VOOR BEHOUD VAN HET GE ZONDE MIDDENSTANDS- BEDRIJF ORDENING, SANEERING EN BESCHERMING! PROGRAM VAN DEN NEDERLANDSCHEN R.-K. MIDDENSTANDSBOND. De Ned. R.-K. Middenstandsbond heeft op zijn op 28 September j.l. te Breda ge houden Congres de noodzakelijkheid be handeld der wettelijke bescherming van de kleinonderneming speciaal in den detail handel, in het licht van ordening en sa neering der betrokken takken van bedrijf. Het Congres sprak, op voorstel van de R.-K. Middenst.-mdsvereenigingen te Am sterdam, Rotterdam en Den Haag, mede in verband met de huidige bijzonder moei lijke tijdsomstandigheden onder verwijzing naar het Urgentieprogram van den N. R. K. M., de noodzakelijkheid uit. dat onver wijld door de overheid maatregelen ge troffen worden, welke gericht zijn op zoo danige saneering en ordening van het be drijfsleven, dat met name het midden- standsbedrijf wordt veilig gesteld tegen over het grootwinkelbedrijf en de diverse vormen van coöperatie van andere groe pen op het terrein van den middenstand, en dat deze maatregelen worden genomen in de nauwste samenwerking met de ver tegenwoordigers van alle groepen van be langhebbenden in de betrokken takken van bedrijf. Na voorbereiding door het hoofdbestuur is dezer dagen het Centraal Bestuur van den Ned. R.-K. Middenstandsbond bijeen gekomen ten einde de door den N. R. K. M. noodzakelijk geachte maatregelen op punt van ordening, saneering en bescherming tot in bijzondereheden vast te stellen. Oproep tot den middenstand. De Ned. R. K. Middenstandsbond stelt voorop, dat elke actie voor ingrijpen van buitenaf, om tot verbetering van de posi tie van de middenstandsonderneming te geraken, gepaard dient te gaan aan het krachtig ter hand nemen van de verbe tering van het middenstandsbedrijf door den middenstand zelve. Slechts dan zal van een roep om bescher ming heil mogen worden verwacht, wan neer de middenstand, collectief èn als af zonderlijk ondernemer, metterdaad toont te beseffen, dat er ook voor hem een orde nende en saneerende taak ligt. Individueel moet aan eiken midden stander de eisch worden gesteld, dat hij toont zijn plaats, welke hij in het econo misch leven beschermd wenscht te zien, met recht in te nemen. De vervulling van zijn economische functie zij zoodanig, dat zij sociaal en economisch aan hooge eisch en beantwoordt. Bedrijfsinrichting en bedrijfsbeheer be komen op de hoogte van den tijd te zijn of ten spoedigste te worden gebracht. Zoowel stands- als vakorganisatie heb ben tot taak haar werkzaamheid ten aan zien van dit punt met kracht voort te zet ten. Naast het bevorderen van de activi teit harer leden in de vooromschreven richting, ligt voor hen een bijzonder werk terrein in het propageeren van economi sche samenwerking tusschen ondernemers in denzelfden tak van bedrijf. Spertijd in den detail handel. Van de Regeering vraagt de Ned. R.-K. Middenstandsbond, teneinde op zoo kort mogelijken termijn in het bijzonder in den detailhandel tot ordening en saneering en binnen dat kader tot bescherming van het zelfstandige middenstandsbedrijf te kunnen geraken: 1. Tijdelijke stopzetting van vestiging, of met vestiging gelijk te stellen uitbrei ding of bedrijfsomzetting, in den detailhan del gedurende twee jaren en wel voor el- ken ondernemings- en bedrijfsvorm, ver- bruiks-coöperaties en filialen niet uitge zonderd. Uitzonderingen op dezen regel zullen moeten kunnen worden gesteld door de gemeentelijke overheid, in met name bij de wet te noemen gevallen, na advies van een plaatselijke permanente commissie, sa- I men te stellen uit leden aangewezen door I den gemeenteraad. Kamer van Koophan- I del in het ressort en georganiseerden mid- I denstand. Als zoodanige uitzonderingsgevallen ko men o.m. in aanmerking: a. Vestiging in nieuw-gebouwde woon wijken of zaken-kwartieren. b. Vestiging in bestaande, tijdens het vestigingsverbod openvallende winkelruim ten, -voor zoover deze vestiging niet be treft warenhuizen, eenheidsprijsbedrijven, filialen van ondernemingen, die bereids twee verkoopgelegenheden bezitten of 1 coöperatieve verbruiksvereenigingen. Deze spertijd is noodzakelijk, niet alleen om verdere ontwrichting der verhoudingen in den detailhandel als gevolg der econo mische crisis te voorkomen, doch ook om afdoende een verderen toevloed van bui- tenlandsche detaillisten te kunnen weren. Voor de toekomst: vestigingseischen II. Gedurende het tijdvak, waarin het vestigingsverbod geldt, moeten door de georganiseerde bedrijfsgenooten (werkge- j vers en werknemers) branchegewys nor men worden ontworpen, waaraan nieuwe ondernemers en ondernemingen in de be treffende branche moeten voldoen alvorens zij zich in die branche kunnen vestigen. De wet geve aan den Minister van Eco nomische Zaken de bevoegdheid om vesti ging in een bedrijfstak, na verloop van den gestelden spertijd, te binden aan de door de georganiseerde .bedrijfsgenooten ontwor pen en door Hem gehoord de Midden- standsraad, of andere daartoe in te stel len instantie goedgekeurde normen. Uiteraard zullen de te stellen normen evenzeer als voor de kleinonderneming moeten gelden voor afdeelingschefs en filiaalleiders der groot-ondernemingen en voor de bedrijijfsleiders der coöperaties. Afdoend optreden tegen de oneerlijke en onbehoorlijke concurrentie! III. Met kracht worde door de over heid ter hand genomen de bestrijding der oneerlijke en der in ruimen zin sociaal- economisch ontoelaatbare concurrentie middelen. Met name valt hieronder: a. Regeling van het uitverkoopwezen. b. Algeheel verbod van toepassing van het cadeaustelsel. c. Wettelijke regeling van het rabat- en kortingstelsel. d. Verwijdering en" wering uit de wa renhuizen van die instellingen en afdee- lingen, welke meer op het verlokken van het publiek, dan op een voorziening in be hoefte zijn ingesteld. (Lunchrooms en buf fetten, postkantoren, kinderspeelplaatsen, kapsalons, leesbibliotheken, tentoonstellin gen, bagagedepots, enz.). e. Uitbreiding van de wettelijke bepa lingen op de oneerlijke concurrentie tot een wet tot bestrijding der oneerlijke en ontoe laatbare concurrentie in den ruimsten zin des woords. Vergunningsstelsel voor groot- onderneming en coöperatie. IV. De vestiging en uitbreiding der grootonderneming in den detailhandel en der coöperatie buiten het persoonlijk eco nomisch werkterrein der deelnemers worde blijvend gebonden aan een vergunning, af te geven door een plaatselijke instantie, met dien verstande dat deze vergunning alleen kan worden afgegeven als de wen- schelijkheid van de betreffende vestiging of uitbreiding in sociaal-economisch op zicht positief is aangetoond. Het ambacht. V. Het onder II bedoelde stelsel van vestigingseischen worde tevens ingevoerd voor de diverse takken van klein-indus- trieel bedrijf en de in deze bedrijfstakken werkzame productie- of bewerkingscoöpe raties. Invoering van den onder I vermelden spertijd worde tevens mogelijk gemaakt voor met name te noemen takken van klein-industrieel bedrijf. Gelijkberechtiging op belas tinggebied. VI. Een eind worde gemaakt aan de bevoorrechting van het in N.V.- of coöpe- ratieven vorm gevoerde bedrijf boven het I bedrijf den natuurlijke persoon, welke door de stelsels van D. T. B. en Inkomstenbelas ting wordt mogelijk gemaakt. I Naar publiekrechtelijke orga nisatie van het bedrijf! VII. In aansluiting op de voorgaande punten en ter verwezenlijking van de vol ledige ordening der bedrijfstakken door de georganiseerde bedrijfsgenooten zelf zal de N. R. K. M. zijn actie voor bedrijfs organisatie op publiekrechtelijken grond slag onverminderd voortzetten. Het Saneeringsprogram mede urgent verklaard. Het Centraal Bestuur van den Ned. R.- K. Middenstandsbond besloot de werk zaamheid der geheele stand- en vakbe weging van den katholieken middenstand zoo krachtig mogelijk te richten op de 1 propageering en spoedige verwezenlijking van dit Saneeringsprogram, naast het in September j.l. aan de Regeering aangebo den Urgentieprogram van den N. R. K. M. NED. KATHOLIEKENDAG. Onderwer: „Het gezag". Bij schrijven van 4 November 1933 gaf het Hoogw. Episccpaat van Nederland aan het hoofdbestuur van den Nederlandschen Katholiekendag opdracht, een vergadering te houder, te 's-Hertoge bosch op 23 en 24 Juni 1934. Daar zal behandeld worden het zoo actueele onderwerp: „Hot gezag". Bevoegde sprekers zullen daar over oorsprong en uitoefening van het gezag in Kerk en Staat, in gezin en onderneming, uiteenzettingen geven. Het hoofdbestuur heeft de voorbereiding krachtig fer hand genomen. Binnenkort zullen nadere bijzonderheden worden be kend gemaakt. VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. De plannen van den nieuwen Franschen minister-president. (2de blad). Verscherpte Kerkvervolging in Mexico. (2de blad). BINNENLAND. Geslaagde proefvlucht van de „Postja- ger". (Luchtv. 2de blad). LFIfFN. De opening der St. Leonardnsscbool aan de Potgieterlaan. (1ste blad). Plechtige inwijdng en officieele ingebruikname FOTO GENOMEN TIJDENS DE TOESPRAAK VAN WETHOUDER MR. A. TEPE. Hedenmorgen heeft op plechtige wijze de inwijding en ingebruikname plaats gehad van de R. K. School voor L. O. aan de Pot gieterlaan. De Sint Leonardusschool is daar mede de eerste school in het Haagweg- kwartier. Te 9 uur werd in de rectoraatskerk aan den Haagweg een plechtig gezongen H. Mis opgedragen door den zeereerw. pater rec tor Ign. Smeels, met assistentie van de wel- eerw. paters C. Buschman, thans kapelaan te Nijmegen en S. de Vries, kapelaan der St. Leonarduskerk. Vele ouders van kinderen der school be nevens het onderwijzend personeel met de leerlingen woonden deze H. Mis bij. Het zangkoor vertolkte de Missa in hono- rem Sanctae Mathildis van Hub. Cuypers. DE INWIJDINGS- EN OPENINGS PLECHTIGHEID. Te half elf verzamelden de genoodigden zich in de gymnastiekzaal der school, waar de officieele openingsplechtigheid zou plaats hebben. Daaraan ging vooraf de in zegening der gebouwen door den hoogeerw. heer deken A. Homulle, daarbij geassisteerd door den zeereerw. pater rector Smeets en den weleerw. pater A. van Lubeek. Hierbij waren o.m. tegenwoordig, het schoolbestuur als gastheer, o.l. Deken Ho- mulle, Pastoor Vijverberg en Pastoor Beu kers. Verder de rector en de overige gees telijken der St. Lqonarduskerk en pater Buschman, die zooveel voor de school ge daan heeft. Het gemeentebestuur was vertegenwoor digd door den wethouder van onderwijs, mr. A. F. L. M. Tepe en den referendaris van onderwijs, den heer H. A. Vriend. Ver- de heer Baak Johznae inspecteur bij het L.O. in de inspectie Leiden, de schoolarts dr. Veldhuyzen, de architecten, de heeren L. en ir. J. van der Laan, de aannemerse, op zichters en verdere uitvoerders, en ten slotte ouders en leerlingen met het onder wijzend personeeL Openingswoord pastoor Vijver berg. De voorzitter van de bouwcommissie uit het schoolbestuur, pastoor A. J. Vijverberg, opende de rij der sprekers en zeide, dat het vandaag feest was voor de bewoners van den Haagweg, nu hier de nieuwe school is verrezen, waartoe het schoolbestuur in sa menwerking met het gemeentebestuur het initiatief nam. Spr. begroet vervolgens den wethouder en den referendaris van onderwijs, den in specteur van het L.O., den Gem. Genees kundigen Dienst, de Technici, die de school deden verrijzen, den heer v. d. Poel, het hoofd der school, die de jeugd zal hebben te leiden; verder de bewoners van het Haagwegkwartier, terwijl hij in het bij zonder feliciteert den rector van den Haag weg met de paters, die hier moeten arbei den. Spr. dankt den hoogeerw. heer deken voor de inwijding van dit huis en verleent hem gaarne het woord. Toespraak deken Homulle. Deken Homulle verklaarde met groote vreugde deze school te hebben ingewijd, omdat hij ten volle overtuigd is van het groote heil en het bijzondere nut van deze katholieke school in dit gedeelte van Lei den. Spr. zeide den zegen te hebben afgebe den van den deus scientiarum Dominus, van God, den Heer der wetenschappen en over dit gebouw sprak hij, evenals weleer Chris tus zijn leerlingen leerde, het: Pax huie do mui uit, den vrede voor de leeraren, den vrede voor de leerlingen, opdat de Efige;en van Gods licht mogen wonen binnen dit gebouw. Spr. hoopt te nslotte, dat de zege ningen des hemels menigvuldig mogen zijn tot m lengte van jaren. Dat de ouders de zegeningen van het onderwijs mogen zien in hun kinderen en dat het rectoraat aan den Haagweg spoedig de zegeningen er van mogen ondervinden

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1