DINSDAG 28 NOVEMBER 1933 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 10 LISSE. Uitvoering. Gisteravond had op veel vuldig verzoek de her-opvoering plaats van het dramatische spel voor gemengde bezetting: „De Gerechtigheids Gods", van Pater Servatius. DeR.-K. Tooneelver- eeniging „Nut en Genoegen" heeft weder om veel voldoening van deze avond ge had. De groote zaal van den R.-K. Volks bond was nagenoeg geheel bezet. Het schit terende spel. geleverd bij den openings avond, verdiende dit succes zeker. De re gisseur kan met voldoening terug zien op het werk der dilettanten. Opening sportterrein. Het vanweeg het gemeentebestuur ingerichte sportter rein aan de Spekkelaan zal naar wij ver nemen op Zaterdag 2 December a.s. des namiddags om 2 uur officieel worden in ge bruik genomen. NOOTDORP. OPENING VOETBALTERREIN. De pastoor knipt het lint door en doet de aftrap. Het oude spreekwoord: „De aanhouder wint", is voor onze R.-K. jongens en jonge mannen verwezenlijkt geworden. Naast de jongemannenvereeniging en de gymnastiek- vereeniging, is ook een R.-K. Voetbalver- eeniging tot stand gekomen, waarmee een groot verlangen van vele jongeren in ver vulling is gegaan. De opening van het terrein, gelegen bij de Dorpsstraat heeft gisteren plaats gehad door den pastoor, met een kort openings woord over het nuttige van een R.-K. Voetbalvereeniging. Na deze korte woorden knipte de pas» toor het lint bij den ingang van het terrein door en verklaarde het veld voor ge opend. Na een vlugge opstelling der twee ploegen, deed onze pastoor onder een luid hoera de aftrap. Deze opening werd bijgewoond door een flink aantal belangstellenden, waaronder kapelaan Duinisveld, directeur der nieuwe vereeniging en burgemeester Schölvinck. Een verslag van het verloop van dezen eersten oefenwedstrijd zullen wij niet ge ven, omdat deze eetrste oefening niet ge- noemg mag worden: „Een spannende wedstrijd". Dit is ook niet mogelijk, en weer past hier een spreekwoord: „Alle be gin is moeiijk". De club heeft nog niet de noodige sportieve krachten, hoe groot ook de animo was van alle spelers. Maar ve len zullen door oefening en spel, veel lichamelijke ontwikkeling vinden in de voetbalsport. Om dit té verkrijgen is een groote me dewerking dringend noodzakelijk. De op richting is geschied door de reeds bestaan de jeugdvereenigingen, met de medewer king van den pastoor en kapelaan der pa rochie, die zeker hun groote toewijding blijven geven. Maar nu wordt ook ge vraagd om flinke werkende krachten en om de hulp van vele ouders, om hun jon gens lid te laten worden van de R. K. Voetbalvereeniging, wanneer zij zulks willen. - Steunt verder allen de R.-K. Nootdorp- sche Voetbalvereeniging door uw bezoek aan de wedstrijden, of door aanschaffing van een donatie-bewijs. Een korte omschrijving van het terrein laten wij hier volgen. Het terrein, dat in huur is gegeven door den heer P. Mooijman, is gelegen aan de Dorpstraat. Het land is hoog en vlak, zon der greppels, of andere ongemakkelijke punten, welke het spel moeilijk maken. Het is een terrein, dat aan alle verlangens van voetbalspel voldoet. De doelpalen zijn ste vig opgezet, waarachter latwerk is be vestigd. Een daar reeds staande ruime schuur is als voorloopige kleedkamer ingericht, waarbij de wensch is uitgesproken, dat er spoed gikleedkamers gebouwd kunnen worden, welke voldoen aan de eischen des tijds. Wanneer het voetbalspel wordt be oefend, wappert aan den ingang de Neder - landsche driekleur en op het veld de club kleuren „Wit-Zwart". NOORDWIJKERHOUT Distributie van gekookt rundvleesch. Met ingang van 4 December a.s. zal in onze gemeente een aanvang worden gemaakt met het distribueeren van gekookt rund vleesch in blik aan gezinnen van steun- trekkenden en andere armlastigen, nog geen steuntrekkenden. Per gezin van 2 personen wordt 1 K.G. per week beschikbaar gesteld en voor ge zinnen van meer dan 2 personen 2 K.G. per week. De prijs bedraagt ƒ0.35 per K.G. Aanvraagformulieren zijn vanaf he den verkrijgbaar voor behoeftigen en wel voor de leden eener vakvereeniging bij hun .penningmeester, voor ongeorganiseer de steuntrekkenden bij het stempelen op het raadhuis, voor hen die door een arm bestuur worden ondersteund, bij den pen ningmeester van dat armbestuur, voor le den van den bond van klein-kweekers bij het bestuur van dien-bond en voor overige behoeftigen iederen morgen om 11 uur op het Raadhuis (zij-ingang, loket politiebu reau). De namen der slagers waar" het vleesch verkrijgbaar gesteld wordt, zullen nader bekend worden gemaakt. Zwijntjesjagers. Zondagavond 1.1. werd van het erf van S. V., wonende aanu den Heerenweg nabij de St. Jozefkerk al hier een heerenrijwiel, toebehoorende aan V., ontvreemd. Een minderwaardig rijwiel werd ter plaatse aangetroffen, zoodat de dief zeker een voordeelige ruil heeft wil len doen. De mogelijkheid bestaat echter ook, dat abusievelijk ruiling heeft plaats gehad. Degenen die opheldering in deze aak kunnen geven, doen het beste zich in erbinding te stelle nmet den chef van politie, alhier. (NOORDWIJKERHOUT (Kerkbuurt). Uitvoering Tooneelvereeniging D. V. V. Maandagavond gaf de Tooneelvereeni ging D. V. V., onderafdeeling Maria-Con- gregatïe ten bate van de Armen van de St. Victor Parochie in het Patronaat een uitvoering. De avond werd geopend door den weleerw. heer kapelaan Loerakker, die de aanwezigen hartelijk welkom toeriep en hun een gezelligen avond toewenschte. Opgevoerd werd het vroolijk spel in 3 bedrijven „De Adjudant van H. Majes teit". Het publiek moest dikwijls onbe daarlijk lachen om het comieke spel. Tus- schen de bedrijven en in de pauze zong de Zangvereeniging „St. Cecilia" zeer ver dienstelijk een zestal liederen getiteld: „Blijheid", „De Nacht", „Vaarwel, o gou den Zonne", „O wereld, gij zijt wonder schoon", „Meisjes Wensch" en „Woudcon cert". Onder de Pauze werd een tulband „ver raden", men moest namelijk raden hoe veel krenten er in gebakken waren.'De ge zellige avond werd ten slotte door kape laan Loerakker gesloten. NOORDWIJKERHOUT (ZILK). Maria-Congregatie. Zondag 17 Dec. a.s. zal de inkleeding plaats vinden van 25 congreganisten. Donderdag- en Vrijdag middag resp. 14 en 15 December zal om 4 uur een triduum worden gegeven door ka pelaan Tabink uit Lisse. Zondagsmiddags wordt dit triduum gesloten tijdens het Lof met inkleeding, nadat des morgens na de eerste H. Mis alle leden der Maria Meisjes congregatie hebben deelgenomen aan de algemeene H. Communie. Zondagsavonds halfacht uitvoering in 't Parochiehuis voor de meisjescongreganisten en genoodig- den. INGEZONDEN STUKKEN Katwijk aan den Rijn, 24-11 '33 Hanze. Zondag 12 November vergaderde het bestuur van de Hanze in de pastorie ter bespreking van eenige belangrijke onder werpen. Om niet nader te noemen reden is deze vergadering een fiasco geworden, en moest hiervoor een andere bestuursver gadering worden uitgeschreven. Deze zou gehouden worden op j.l. Donderdag 23 November 's avonds te kwart over acht. De opkomst was van dien aard (er waren namelijk 3 bestuursleden hetgeen ook niet de eerste maal het geval was) dat van vergaderen niets kon komen, dus nogmaals een fiasco. Aan den secretaris en penningmeester een woord van lof, zij begrijpen ten minste hun taak en zijn altijd present, maar de andere bestuursleden die zonder wettige reden wegblijven (en als men om wettige redenen verhinderd is, kan men het be stuur hiervan toch even in kennis stellen) hun treft een verwijt, daar bij de oorzaak zijn, dat het bestuur de voorgenomen ac tie niet kan uitvoeren, zeer zeker in ster ke mate hierin wordt belemmerd. M. C. v. d. BERG, Voorzitter. Voorhout, 22-11 1933. Solidariteit in practijk. Mijnheer de Redacteur, vergun ons een kleine plaatsruimte in Uw veelgelezen blad. Bij voorbaat onzen dank. Zooals de burgers van Voorhout we ten wordt er geloopen met bonnen van 5 cent en 25 cent ten bate van het nieuwe sanatorium van „Herwonnen Levens kracht", dat nog voor een groot tekort staat van 150.000. Maar nu komt het pas. De voorz. van den R.-K .Volksbond heeft op de laatstgehou den ledenvergadering voorgesteld, dat wij allen een uur loon van 40 centen zullen of feren voor dit doel. Er was niemand, die daar op tegen was. Nu moeten de propagandisten zorgen, dat die 40 centen binnenkomen. Of het gaat, dat laten wij nu aan onze arbeiders van Voorhout over. Nu gaan onze propagandisten voor de tweede maal hun rondgang doen. Het gaat er nu om, die post van 150.000 te helpen dekken. Het is in het belang van den ar beider zelf. Onze roode broeders praten ook wel eens van solidariteit maar de meesten we ten niet wat dat woord beteekent. Maar laten wij, R.-K., nu eens toonen door bonnen te koopen voor het nieuwe sanatorium, wel te weten wat solidariteit is. Namens de Propagandaclub „St. Willibrordus". Voorhout, November 1933. R. K. Kiesvereeniging. Mijnheer de Redacteur, Mij is de vraag gesteld of alhier de R.K. Kiesvereeniging nog bestaat. Ik heb die vraag doorgegeven aan iemand, waarvan ik vermoedde, dat hij bestuurslid dier ver eeniging was. Maar ook hij kon geen be slist antwoord op die vraag geven. Wanneer echter genoemde vereeniging nog bestaat, verdient haar activiteit toch zeer zeker geen lof. Met de laatste 2 Kamerverkiezingen in zicht, vergaderde genoemde Kiesvereeni ging, om uit te maken of de candidaten voor den Gemeenteraad in 1935 in alpha- I betische volgorde op de voorloouige gros lijst geplaatst zouden worden of hoepels- j gewijze. De afgevaardigden der Kamercen- i trale kregen op die vergadering bijna geen gelegenheid de stand der voorbereiding I van genoemde Kamerverkiezing te rappor teeren. Gevraagd of er geen propaganaa- I vergadering voor de Kamerverkiezing moest plaats hebben, kreeg men ten ant woord, dat dit niet noodig was; bovendien er waren geen kasmiddelen. Die voorloo pige groslijst voor den gemeenteraad in 1935 was blijkbaar belangrijker. Er waren echter nog personen, die de kamerverkie zing nog belangrijker vonden en die zorg den voor de fondsen, dat die propaganda- vergadering toch plaats had. Intusschen hadden eenige ijverige pro pagandisten reclameplaten voor de R. K. Staatspartij op gevels en schuttingen, met toesteming van derzelver eigenaren, be vestigd, welke door een onzer gemeente werklieden weer even vlug verwijderd werden. Geen woord van protest van de zijde der Kiesvereeniging. De propagandavergadering had plaats en onze generaal Loerakker voerde zijn troe pen aan met heldenmoed. Midden in den starijd moet hij eindigen, daar wij gewoon zijn 's avonds tien uur naar bed te gaan en ons ijverig bestuur had het niet noodig geoordeeld, verlenging van sluitingsuur aan te vragen. De vergaderingbezoekers waren over deze beleedigende handelwijze tegenover een Kamerlid niet al te best te spreken, doch diegenen, die door een fi nancieel offer, die vergadering mogelijk gemaakt hadden, waren gewoon woedend. Eenige mannen, welke de situatie, voor al voor den heer Loerakker, zoo onprettig vonden, brachten zijn Hoogedelgestrenge naar den trein, trouw gevolgd door een dienaar van St. Hermandad. Je weet maar nooit, wat zoo'n Kamerlid in het schild voert. Bij genoemde Kamerverkiezing zag de S. D. A. P. alhier, haar stemmental, in verhouding tot de voorlaatste Kamerver kiezing, verdrievoudigd. Dit heeft echter niet zooveel te beteekenen, vooral als men bedenkt, dat het nu met die voorloopige groslijst in 1935 voor elkaar is. Na de Kamerverkiezing moesten afge vaardigden voor den Partijraad en een be stuur voor de. Kamercentrale gekozen wor den. Met dat alles heeft Voorhout echter niets te maken. Geen candidaten gesteld; evenmin besproken; geen vergadering; geen uitnoodiging aan de afgevaardigden om de desbetreffende Kamercentralever gadering bij te wónen. Vele Kiesvereenigingen bespreken de ge varen van een nieuwe Staatkundige bewe ging: nl. het fascisme. Hier echter geen ge vaar voor fascisme, socialisme, communis me, want de voorloopige groslijst voor 1935 is nu goed geregeld. Genoemde Kiesvereeniging vaardigde óók mij naar den gemeenteraad af, doch als ik bovenstaande goed overweeg, kan ik dat moeilijk meer als een eer beschouwen. Ik wil, om der arbeidersbelangen wille, mijn mandaat nu niet ter beschikking stel len. Maar ik doe een beleefd beroep op de leden van de R.-K. Kiesvereeniging, al hier (als deze nog bestaat) onverschillig of de voorloopige groslijst rond of vier kant is, mij daar in 1935 niet op te plaat sen. Ik heb er genoeg en meer dan genoeg van. Beleefd dankend voor de plaatsing. Hoogachtend, J. H. v. d. VOET. Zilk, 21 November. Wat ik al zoo hoorde! Kees: Zoo Piet ook weer stempelen? Piet: Ja zeg dat wel, ik ben er ook weer door, Ik heb het nóg lang kunnen redden, maar nu leg ik er uit. Maar afijn in vredes naam. K. Je begrijpt er tegenwoordig niets van, de D.E.M. neemt HiUegommers als arbei ders aan en W.Ben Zandbergen halen auto's vol werkmenschen van Katwijk. P. Nou jö wat geeft dat, straks gaan wij naar Hillegom of Katwijk. Maar zeg, an dere praat, ben jij nog op de vergadering geweest van de Kiesvereeniging? K. Niks hoor! daar wil ik niets meer mee te maken hebben. P. Wat zeg je? waarom niet? scheelt daar dan wat aan. Je had tóch met mij mee moetén gaan. K. Scheelt er dan wat aan? Moet je dat nog vragen! Denk je nou nog, dat er in zoo'n korten tijd voor niets 140 leden be danken? P. Nou ja, is er dan zoo'n ernstig ding gebeurd? Het bestuur heeft toch niet ge fraudeerd? Waar schrijf jij dat nou eigen lijk aan toe? K. Het bestuur? Alle respect voor hen, maar er zit een addertje dat de zaak in 't- honderd brengt. P. Kerel, schiet op en zeg het maar, je maakt mij ongeduldig met je gedraai. Zeg mij nu maar eens gerust wat er aan sdheelt. Pak de koe maar bij de horens, je weet soms niet hoe de zaak hier nog voor elkaar kan komen. K. Nou, je weet toch wel dat er van R. K. menschen op de eerste plaats wordt ver- eischt: eenheid! P. Ja, dat weet ik natuurlijk ook en, als het ooit geldt dan toch zeker nu zeker. K. Nou jö, de eenheid is hier momenteel toch geheel zoek. P. Hèy wat ze je nou? K. Of denk je soms dat wij er niet ge noeg van krijgen; we laten ons niet meer beet nemen hoor. P. Wel zeg, dat wordt jou en al de an dere leden toch voor gehouden, stemt allen op No. 1 dat is toch het parool. K. Ja, ja, ja, zoo is het juist, maar je her- 'inner je toch wel de laatste gemeenteraads verkiezing? Dan behoef ik je toch zeker niks meer te zeggen. Waar was toen de een heid? Ze moeten des avonds vóór de stem ming met een auto of nog meerdere langs den weg gesnord hebben om reclame te maken voor N.? maar niet voor No. 1. P. O, hooren zeggen, je moet je aan geen praatjes storen zeg. K. Ik niet, maar denk jij dan nog, dat dezulken daarvoor uit willen komen? Maar wat ik zeggen wil, zit dat nummer er in of niet? P. Nou en wat wou je anders. K. Een volgende keer doen wij dat. Of misschien wel een „Pitler" of zoo iets er in zien te krijgen. P. Nou zeg een mooie eenheid, dat lijkt toch niks zeker. De Paus, Bisschoppen en Priesters, alles spoort toch aan op eenheid. K. Het is toch onze schuld niet. Zoo gauw als die eenheid in alle ernst en wel bij alle leden in eerste instantie geldt, dan kan je me mee krijgen voor de Kiesvereeniging, eerder niet. Want je begrijpt ik wil niet meer beetgenomen worden. Hoe eerder ze daarvoor gaan werken, hoe beter. P. A-ha Kees, ik heb nog moed, alles is toch noch niet verloren en ik hoop ook dat je toch geen te onverschillige houding aan zult nemen jij met je Pitler. K. O ja, zeg, ze spraken nog over een Kern jö. Maar daar een volgende keer eens over gepraat. P. Eet ze maar lekker hoor. K. In gedachten nog ter vergadering zijnde, sprak de voorzitter niet zoo iets als „Zou het werkelijk de reden wel zijn, dat zij niet komen of niet kunnen betalen (angstige stilte, ook bij de arbeiders-frac tie). Zou er geen andere reden zijn?" (angs tige beklemmende, stilte). Stilte en daar bleef het bij. Luisteraar. LUCHTVAART GESLAAGDE VLUCHT VAN DE „POSTJAGER". Gemiddelde snelheid 300 km. Na zeven uur en drie minuten in de lucht te zijn geweest, is de Post jager gistermid dag over halfvier veilig op Schiphol ge land. De heer Slot, constructeur van den Post- jager, die den geheelen dag om en nabij de radio had gezworven om nieuws te ver nemen, loosde een zucht van verlichting, toen het toestel recht op de hangar aan stevende en weer veilig op zijn uitgangs punt was. De pers was in de gelegenheid van den heer Asjes nadere bijzonderheden over den tocht, die een uitstekend verloop heeft ge- Jiad, te krijgen. Wij hadden, zoo deelde de heer Asjes mede, ruim tweeduizend liter benzine bij ons, doch wij hebben nog voldoenden voor raad overgehouden om nog even naar Pa rijs te vliegen. Het was verbazend koud in de cabine. Deze uiting ontlokte aan den heer Slot de opmerking, dat het toestel zich toch nog uitstekend leent voor een reis naar de Tropen. Wanneer men zoo'n reis maakt in de lucht vervolgde de heer Asjes, krijgt men pas goed een idee van de enorme snelheden, die dit toestel kan ontwikkelen. Wij hebben gemiddeld met een snelheid van 300 km. gevlogen, doch nu en dan hebben wij den motor op volle kracht gezet en dan haalden wij 350360 km. Wij hebben dit echter niet te veel ge daan, daar in dat geval de motor als het ware benzine verslindt. Onze totaal-indruk is, dat het toestel zoo rustig in de lucht ligt als men maar kan verwachten en dat het aan alle êischeri voldoet. Wij hebben aan houdend over Nederland gecirkeld, daarbij verschillende proeven genomen, zooals het benzineverbruik op verschillende hoogten de verschillende snelheden gemeten en de diverse toerentallen, terwijl wij over de steden vaak zeer laag hebben gevlogen en met een kalm vaartje, ten einde ieder in de gelegenheid te stellen den Post jager te aan schouwen. Onze gemiddelde hoogte was 400500 m. Wij hebben om de beurt gestuurd. Nu eens dr. v. d. Maas, dan weer Geyssendorffer en ten slotte heb ik ook vaa kde machine be stuurd. Wij hebben buitengewoon veel nut onder vonden van de vaste antenne, die op den Postjager is gemonteerd. Onze verbindin gen met Croydon, Malmö en Hamburg wa ren voortreffelijk. Zooals u weet zijn wij langs de Wadden gevlogen over het vliegveld van Eelde. Dan zijn wij boven Soesterberg gekomen, waar alles naar buiten holde toen wij aankwa men. Nadat wij tegen twee uur Schiphol waren gepasseerd, zijn wij gaan vliegen boven de Haarlemmermeer, waar wij de tanks hebben overgeschakeld. Het laatste deel van de reis hebben wij Noord-Holland overgevlogen. Mijn totaal indruk zoo ein digde de heer Asjes, is, dat de Postjager een voortreffelijke machine is en aan alle gestelde verwachtingen beantwoordt. Met had het volgende traject afgelegd: Den Helder, Noordelijke Eilanden tot Bor- kum, Groningen, Enschede, Deventer, Arn hem, Nijmegen, Roermond, Bredi, Bergen op Zoom, Vlissingen, Rotterdam, Den Haag, Leiden, Soesterberg, Amersfoort. Van Schiphol werd weer verder gevlogen over Amsterdam in de richting Zandvoort en daarna over het Noorden terug naar Schip- hoL DE ZWERFTOCHT DER LINDBERGHS. Thans op de Kaap Verdische Eilanden. De Lindbergh's zijn gisteren gedaald bij Calhete op het eiland Sao Thiago in de groep der Kaap Verdische Eilanden. Zij hebben zich na hun daling naar de haven van Praia begeven. STOOMVAARTBERICHTEN STOOMV. MIJ. NEDERLAND. POELAU LAUT arr. 26 Nov. van Bremen te Londen. TAJANDOEN (thuisr.) vertr. 25 Nov. van Batavia. TAWALI (uitr.) pass. 26 Nov. Dungeness. KON. HOLL. LLOYD. KENNEMERLAND vertr. 27 Nov. van Amsterdam Z.-Amerika via Antwerpen. KON. PAKETV. MIJ. BARENTSZ vertr. 25 Nov. van Port Louis (M.) naar Batavia. HOLLAND—AMERIKA-LIJN. BLOMMERSDIJK,Roterdam-Norfolk pass. 26 Nov. Lizard. BURGERDIJK, Rotterdam-New Orleans pass. 26 Nov. Vlissingen van Antwerpen. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN DELFLAND (thuisr.) arr. 25 Nov. te Havre. ROTTERDAMSCHE LLOYD. INDRAPOERA arr. 27 Nov. van Batavia te Roterdam. STOOMV. MIJ. OCEAAN. EURYBATES Batavia-Amsterdam, arr. 26 Nov. te Londen. LAERTES, Batavia naar New York pass. 25 Nov. Perim. POLYDORUS, Batavia-Amsterdam vertr. 24 Nov. van Port Said. STENTOR, Amsterdam-Java pass. 20 Nov. Perim. VEREEN. NEDERL. SCHEEPVAART MIJ. Holland-Af rika-lijn NIEUWKERK (uitr.) pass. 22 November Dakar. HollandO ost- Azië - Lij n MEERKERK (thuisr.) atrr. 27 Nov. te Manilla. OUDERKERK (thuisr.) arr. 25 Nov. te Suez. waard": 5 minuten tijdverlies kan het be houd van Uw leven zijn! Neemt steeds i komen, zegt hij nu weer nijdig en meteen zet hij het op een loopen en holt naar de brandweer. Dat zal v/el het beste zijn, zegt Prikker nu tegen den boschwachter. De spuit er op, dat is uitstekend. Ze staan over het geheimzinnige geval nog wat te pr« ten. VAN ROMMELZAK EN HOBBELTJE. 35. Maar de veldwacnccr voeit er nee zoo min wat voor en zegt nu heel brutaal als mijnheer de Burgemeester zelf eens.Nu werd de Burgemeester rood van kwaad heid. Maar eerlijk gezegd, durfde hij het geheimzinnige touw ook niet aan te raken.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 10