BETRAITEHHUIS DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN PARTIJRAAD DER R.K. STAATS PARTIJ IN ROTTERDAM BIJEEN 25ste Jaargang ZATERDAG 25 NOVEMBER 1933 No. 7670 e £eidóeli£6ot!/tamt DE AbUnNLUiEN 1 SP RIJS bedraagt bij vooruitLetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal E>ij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 1 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten noogste au woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur «q verhuur, koop en verkoop: 0.50 Dit nummer bestaat uit vü* bladen waaronder geïllustreerd Zondags* blad. MINISTER DE WILDE AAN HET WOORD. HET RADIO-VRAAGSTUK Onder voorzitterschap van dien heer van 'Dijk (A.R.), die Jhr. Ruys de Beeren- brouck tijdens de afwezgiheid van den heer Schaper in avondzittingen vervangt, werd Donderdagavond, zooals gemeld, de behan deling van de begrooting van Justitie voortgezet. De vrouwelijke afgevaardigden Mej. M e ij e r (R.K.) en Mej. K a t z (C.H.) drongen bij den minister aan op de benoe ming van vrouwelijke kinderrechters. Mej. Meyer betreurde het dat de kinderrecht spraak zich in ons land niet zoo ontwikkeld heeft als men gehoopt had, waarop minis- tér v. S c h a i k toezegde, de aanstelling van vrouwelijke kinderrechters te zullen overwegen, welke toezegging ook ten op zichte van enkele andere zaken werd ge daan. De heer Westerman (Nat. Herst.) critiseerde de organisatie van de Rijks politie. Op het platteland is de gemeente politie miserabel. Er is jn Nederland geen samenwerking tusschen politieorganen. De verwarring is soms ten hemel schreiend. De minister herinnerde er aan, dat de heer Bfeumer 16 jaar geleden zich verontschul digde over een oud onderwerp te spreken: dezelfde materie behandelt nu de heer Wes terman! Het vraagstuk van de centrale lei ding bij de politie is echter door hem ter hand genomen. De minister hoopte in ge meenten beneden 5000 zielen in Rijkspoli tiezorg te kunnen voorzien. De sterk toe genomen smokkelarij als gevolg van de nieuwe Crisisinvoerwet zal worden tegen gegaan door het aanstellen van meer douane bij financiën. Minister de Wilde heeft Vrijdag in een rede van ruim anderhalf uur de ver schillende sprekers te woord gestaan. Heeft hij als minister reeds meer dan eenmaal getoond, dat hij fel van zich af kan bijten, gisterenmiddag toonde hij zich van een ge heel andere zijde. Met een bonhommie, die weldadig aandeed, besprak minister de Wilde de vele vraagstukken, die aan de orde «varen gesteld. De Kieswet vormt een materie welke zich voortdurend wijzigt. De kleine partijen moeten in stand gehouden worden. Het kleine mag men niet verachten. Spr. ontkent dat er stemplicht bestaat. Opkomstdwang alleen. Stemplicht moet er niet zijn, wel stemrecht. Handhaving der openbare orde en rust mag alleen gebeuren door de overheid zelf, niet door willekeurige, zij het goedwillen de, burgers. Blijk van burgerzin is het aan bieden van diensten ingeval van ordever storing. Zoo zijn burgerwachten ontslaan uit de November-gebeurtenissen in 1918, en spr. acht het vanzelfsprekend dat aan de burgerwachten èn aan den B. V. L. subsi dies worden verleend. Spr. brengt een woord van dank aan al die burgers welke hun tijd, hun kracht en soms hun geld ter beschikking stellen voo dat doel. Spr. ge looft dat de heer Schaapman overdrijft, wat betreft het voortwoekeren van het fascis tisch element in de burgerwachten. Spr. verzoekt nader opgaaf, om met kracht te kunnen optreden; hij wil liever van de burgerwachten geen gebruik maken dan twijfel omtrent de betrouwbaarheid te moe ten koesteren. Spr. is wars van alle fascis me. Hij deelt mede, dat er een interdepar tementale commissie is benoemd uit Bin- nenl. Zaken, Defensie en Justitie, om een nieuw, scherper belijnd reglement te ont werpen. De autonomie der gemeente is een kost baar goed, doch zij wordt bedreigd door die haar willen misbruiken. Een wetsont werp is in voorbereiding, om te kunnen op treden tegen gemeenten, die haar zaken in het honderd laat loopen. Met de beoordeeling der gemeente-finan- eiën moet men .voorzichtig zijn. Over '31 toonen zij een batig saldo van 23.4 millioen, in '32 van 4.7 millioen, maar dat zijn de juiste cijfers r.iet. In '31 was er door ver schillende uitgaven een tekort van 20, in '32 van 54 millioen en het Rijk moest bij springen. Zoo kan het niet doorgaan. De naakte waarheid is, dat het gemeente belang verankerd is in het staatsbelang. De circulaires zijn waarschuwingsborden op onbewaakte overwegen. Bij burgemees' :rsbenoemingen is de ge- schiktheid criterium. De critiek van den J heer Lingbeek noemt spr. niet juist. Wat j Rijswijk betreft, de burgemeester wilde af- treden als Kamerlid; en toen was er geen reden hem niet te herbenoemen. Voor kleine plaatsjes zijn 80, 90 sollicitanten. Bpr. benoemt bij voorkeur geen gepension- 1 neerden, doch men moet elk geval op zich zelf beoordeelen. Kamerleden moeten on afhankelijk zijn van de regeer ing. Spr. zal dus niet iemand die Kamerlid blijft tot burgemeester benoemen. Wat gepension- neerden betreft, onder de gep. Indische ambtenaren zijn menschen, die uitstekend werk doen als burgemeester. Ook is het soms noodig iemand te kiezen, die geldelijk min of meer onafhankelijk is. Spr. ziet toe op burgemeesters, maar hij voelt zich ook geroepen, deze categorie te verdedigen. Met ontslag staat spr. niet klaar, hij heeft daar zeer bittere ervarin gen mee. Ook is hij niet van ziris, sommige burgemeesters „ergens anders heen te stu ren". Met mogelijk maken van het benoemen van wethouders buiten den raad om moet men voorzichtig zijn. Spr. wil het overwe gen. Samenvoeging van gemeenten is een on derwerp waarbij men scherp moet onder scheiden annexatie van een kleine bij een groote gemeente en samenvoeging van kleine gemeenten. Spr. is huiverig van annexatie. De cen tra worden veel te groot. De bewoners mogen niet te ver afstaan van den burgemeester en de wethouders. Men kent hun namen vaak niet eens. Dat het zooveel goedkooper zou zijn ont kent spr. De noodlijdende gemeenten zijn meest de groote. De overheid is geen kerkeraad, de wet houder geen ouderling, de politie-agent geen vader of moeder dit tegen den heer Zandt die de sluiting van bioscopen aanbe val. De taak van de ouders is het, hun* kin deren uit den biscoop te houden. Spr. vindt het onwelvoegelijk en onbe hoorlijk dat menschen in badcostuum over straat loopen of in de tram zitten. De bur gemeesters moeten hier optreden tegen ex cessen, spr. kan hier niets doen. Zoo noodig moet Justitie optreden. De begrooting werd z.h.s. aangenomen. Z.h.s. werd eveneens aanvaard de Be- grooting van het Staatsbedrijf dar Alge- meene Landsdrukkerij, waarna zich nog een vrij uitvoerige discussie ontspon over de Begrooting van het Staatsbedrijf der Pos terijen, Telegrafie en Telefonie. Belangrijk was de behandeling van 't ra- diovraagstuk. De ueer T e u 1 i n g s (R.K.) hield een pleidooi voor het gelijke recht van alle omroepvereenigingen. Een natio nale omroep en daarnaast een zender voor confessioneele omroeporganisaties werd door den katholieken spreker niet gewild. De heer Vliegen (S.D.A.P.) nam het op voor de politiek in de radio en voor de in ternationale, welker uitzending zooa'.s be kend kortgeleden werd verboden. De heer Schaepman (R.K.) pleitte nog eens voor de dagbladen, zoowel voor lagere frankee ring als voor betere bezorging. De anti revolutionaire heer van D y k sloot zich geheel aan bij het betoog van den heer Teulings. Toen de minister aan het woord kwam omstreeks half zeven, werd de vergadering verdaagd tot Dinsdag a.s. DE NIEUWE WELDADIGHEIDSZEGELS. Voor het hulp en steun behoevende kind. Evenals vorige jaren zullen ook ditmaal weder weldadigheidszegels verkrijgbaar worden gesteld, waarvan de netto-op brengst boven de frankeerwaarde ten bate komt van het hulp en steun behoevende kind. De zegels worden uitgegeven met een frankeerwaarde van 1^,5, 6 en 12'/, cent en een verkoopprijs van 3, 3, 10 en 16 cent. De termijn van verkrijgbaarstelkng is bepaald op 11 December t/ra 10 Januari a.s., de geldigheidsduur, ook in het inter nationale verkeer, is onbeperkt. De zegels, welke ook ui rol landing wor den uitgegeven, hebLen cezelfde afmeting als de gewone frankeerzegels De voorstelling op de zegels :s voor alle waarden dezelfde, n.l. een kind een lich tende ster dragend. Dit neruniert aan een oud gebruik, dat ook in ons ïand hier en daar nog voortleeft, o.a. in de Zaanstreek. Op 6 Januari trekken groepjes kinderen zingend en spelend door de straten, de groote kartonnen ster, mooi gemaakt met bonte kleuren, verguldsel of zilverpapier, voorop. De kindervreugde komt tot uiting in het plezier waarmede de ster versierd verlicht wordt en door de wintersclie donkerte wordt gedragen. Het ontwerp voor üe zegels is vervaar digd door J. Sjollema te Amsterdam. Voor de reproductie werd het rotogra- vurerprocédé gekozen, omdat dit een fij nere lichtnuanceering toeiaat. De kleuren van de zegels zijn: 1 cent prijs en rood, 5 cent geel en bruin, 6 cent groen en goud, 12J/, cent blauw en zilver. De Partijraad van de R. K. Staatsparty kwam gisteravond in de Tivoli-schouw- burg te Rotterdam bijeen. Na een welkomstwoord van den voorzit ter, prof. rar. P. J. M. Aalberse, herdacht de Partijvoorzitter, mr. Goseling, het over leden bestuurslid, den heer Ten Braak uit Winschoten. Voor diens zielerust werd ge beden. De afgevaardigden van Haarlem brachten verslag uit van de controle der rekening en verantwoording. De inkomsten bedroe gen 16.346.de uitgaven 15.868. De bescheiden werden in orde bevonden. Een tekort op de begrooting. Omtrent de begrooting 1934 deed de heer Houdijk uit Boskoop pamens de ingestel de commissie mededeelingen. Voor het a.s. dienstjaar zal naar de noodige zuinigheid moeten worden gestreefd, opdat binnen de ramingen der begrooting wordt gebleven. Er is een geraamd tekort van f 2500. Gevraagd werd door een der afgevaar digden, waarom de begrooting niet ter in zage lag. De voorzitter zeide, dat omtrent de be grooting niets in het reglement staat. Bij de komende reglemen «s wijziging komt hierin verandering. Er zit een grooter de ficit in de begrooting, dan vandaag ter kennis is gebracht wegens de ophanden zijnde heffing op de goederen in de doode hand (n.l. het Schaepmanfonds). Hierna kwam aan de orde de bestuurs verkiezing. De aftredende leden, de heeren mr. Hoüben (Tilburg), mr. Baron van Voorst tot Voorst TAfnhem), mr. Goseling (Amsterdam), de heer H. C. de Bruijn (Utrecht) en de heer J. W. Mols (Maas tricht) worden herkozen. Mr. Goseling als voorzitter herkozen. De heer mr. Goseling werd met 82 van de 88 stemmen als voorzitter van het Par tijbestuur herkozen. D.e voorzitter van den Partijraad wensch- te èn den heer Goseling èn de Partij met deze benoeming geluk. Spr. hoopte, dat de heer Goseling weer met dezelfde kracht, met dezelfde energie in de komende jaren in 't Delang der Katholieken, in 't belang van geheel Nederland moge werkzaam zijn. De kernen zijn de zuurdeescm der partij. Mr. Goseling dankte voor deze verkiezing. Op deze wijze plaats gevonden, kon deze verkiezing aan het Destuur leiding cn stuwing geven. Hetgeen in de laatste zeven, acht maan den geschied is, aldus spr., wettigt niet op lauweren te gaan rusten. Want we zullen verder gaan, als het moet in versneld tem po (geroep: bravo). Het werk der kernen zal meer inhoud moeten krijgen. De kernen zullen moeten zijn de zuurdeesem der par tij. Onze bedoelingen zullen meer onder de massa moeten komen. Dit eischt hét be- lang van het land. Wij staan gereed en kunnen de materieele toerusting verschaf- fen vanuit de centrale, mits de steun, d*e hiervoor noodig is, geboden wordt. Die i steun zal moeten komen op een afdraent van 10 cent per lid per jaar. Ik wil, aldus J spr., met enthousiasme doorzetten, maar financieele zorgen wil ik niet hebben. Wij zullen het uiterste doen om nu reeds de basis te verschaffen, waarop de massa-actie kan worden aangevat. Laat ieder in zijn kring daarvoor het noodige doen. i Wij, leiders, moeten een klaar inzicht I hebben in de beteekenis van ons werk, De- teekenis voor hetgeen wij moeizaam ver overd hebben en beteekenis voor het land. Daaruit moet spruiten een sterke liefde eneensterkeaanhan- kelijkheid aan de party. De natio nale overkoepeling is gezichtsbedrog. Wat de moderne partijgedaente beteekent, zou den we pas aan den lijve ondervinden, in dien wij door te worden gelijkgeschakeld zouden zijn uitgeschakeld. Nu allen bezig zijn om het politiek be wustzijn van ons volk te versterken, moe ten wij niet achterblijven. Tegen de onder mijnende suggestie van het „andere, dat toch kernen moet", dient met kracht en overal te worden opgetreden. Dat andere moet komen, zeker, maar bij ons alleen is veilig het juist richten en de concretisee ring der middelen daartoe. Gij, leiders in heel het land, moet dit werk aanvatten. •Er mag geen spoor zijn van de faitisme, hetwelk door voorlichting en opruiming van misverstand moet worden j bestreden. Dit is juist de mooie taak der kernen. Zy moeten de goede geestesge steldheid kweeken onder ons volk. Alleen met vereende krachten kunnen wij de moeilijke taak aan, welke op ons rust. Geve God ons daartoe het inzicht, de kracht, maar bovenal: de liefde. (Toejui chingen). Voorzitter Aalberse stelt hierna aan de orde de behandeling der ingevolge art. 15 lid 4 van het Party reglement ingekomen voorstellen der Rijkskieskringorganisa- ties. Hij wijst er. conform het algemeen prae-advies, op, dat zoo goed als alle voor stellen worden teruggevonden in dat deel van het Manifest, dat men zou kunnen noemen: het urgentie-program der pariij voor den eerstkomenden tijd. Nu zoo verheugend naar voren komt, dat het manifest ctoor de andere partij-in stanties wordt gedragen en geschraagd, wil het Partijbestuur den Partijraad vragen om. met terzijde lating van een formeele behandeling der voorstellen, zich eenstem mig te stellen achter het manifest der Par tijleiding en te verklaren, dat dit de uit drukking is van den wil van het katholieke volksdeel, in onze Partij vereenigd tot staatkundig werk. Na een korte algemeene beschouwing door den heer Van Meegeren, waarin spe ciaal steun werd gevraagd voor het groo te gezin, antwoordde de heer Aalberse, dat deze zaken de aandacht der katholieke fractie hebben en dat deze hoopt op de me dewerking der regeering, waarvoor de heer Var. Meegeren dankt. Prof. Aalberse wees er op, dat voortaan ook met de steunnor- men meer rekening zal worden gehouden met het groote gezin. Op de voorstenen Middelburg, Arnhem en den Haag werd besloten volgens het prae-advies van het bestuur. De excessen op zedelijk gebied. Aan de orde kwam daarna het voorstel van Leiden inzake maatregelen tegen de verregaande zedeloosheid. De voorzitter zeide, dat verschillende ge meenten reeds den goeden weg opgaan. Als de gemeentebesturen echter niet in grijpen, zal er een Rijkswet moeten ko men. Spr. zou dit echter betreuren, omdat deze aangelegenheid beter plaatselijk kan worden geregeld. Het gemeentebestuur van Warmond b.v. zal met een verordening komen om de excessen, die daar ongetwij feld zijn voorgekomen, te bestrijden. Leiden verklaarde hierna, zich achter het Manifest te zullen scharen. Inzake het voorstel-Haarlem betreffen de cumulatie verwijst de voorzitter naar de toezeggingen der Regeering. Insgelijks voor de hulp aan den middenstand, wat de bindendverklaring van bedrijfsregelin gen betreft, de Regeering wil die richting uit, o.a. blijkens de Memorie van Antwoord op hoofdstuk X. De voorzitter meent, dat de regeling het eerst zal kunnen komen in de schoen- en leerindus trie. De zaak is natuurlijk, te zorgen, dat alle bedrijfsgenooten zich aansluiten. Een regeling zonder verbindendverklaring is onmogelijk. Ook het voorstel-Haarlem blijkt onder vangen door de Regeeringsverklaring. Het voorstel-Amsterdam om de gehuw de vrouw, uit overheidsdienst te ontslaan, is ruimer vervat in het manifest. Nu de wet op de huisindustrie is aangenomen, kan een algemeen verbod gemakkelijker wor den ingevoerd. De winkelsluiting en de banket bakkers. De heer Kuiper verdedigt daarop het voorstel-Amsterdam tot wijziging der Win kelsluitingswet, waarop lang gewacht is. Spr. wijst vooral op het groote belang dat de banketbakkers daarbij hebben. De heer van den Brule sluit zich aan bij het be toog van den heer Kuiper. De zaak schept een ontevreden sfeer en tegenstanders maken er misbruik van, want zy leeft m onzen middenstand. Prof. Aalberse wijst er op, dat het par tijbestuur dit voorstel aanbeveelt. De hui dige wet is jarenlang gevraagd. Met heeft in de wet een inbreuk op de Zondagsrust gemaakt. Men kan als katholiek die hiaat niet zonder zeer ernstige reden grooter maken. Bovendien moet men aan andere groepen denken, voor wie de Zondagsrust een zeer netelige kwestie is. Spr. wijst er op, hoe in zyn Arbeidswet de kellnersrust werd aangenomen tegen zijn zin (vrije Zondag om de veertien dagen). Later is de eene vrije Zondag per maand weer in de wet gekomen, daar de kellners anders geen bestaan hebben. Het traineeren met de VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. DuitschOostenrijksch grensincident (3e blad). De Fransche bladen eischen na Sarrauts val een krachtig bewind (3e blad). Groote brand in het Casino te Nice (Buitenl. Ber., 3e blad). BINNENLAND. De Partijraad der R.K. Staatspartij ver gadert te Rotterdam (1ste blad). Minister de Wilde heeft in de Tweede Kamer medegedeeld, dat een wetsontwerp tegen misbruik van gemeentelijke autono mie spoedig kan worden tegemoet gezien (lste blad). De Regeering heeft maatregelen genomen om een wetsontwerp aan de orde te stellen, dat een periodieke keuring van onderwij zend personeel mogelijk maakt ter voorko ming van de besmetting van schoolkinderen met tuberculose (lste blad). De minister van Economische Zaken heeft thans bepaald, dat de crisis-zuivcl- centrale aan door haar erkende veehouders, uit het landbouw-crisisfonds een bedrag van ƒ5.per koe uitkeert (lste blad). Deviezensmokkelaars te Venlo gearres teerd. (Gem. Ber., 4de blad). N00RDWI1KERH0UT Nog plaatsen besc likbaar o.a. voor volgende, retraiten: Zaterdag 912 Dcc.: Dinsdag 1215 Dec.: en Tuinbouwers Donderdag 28-31 Dec. Dinsdag 2023 Febr.: Meis onge Mannen 6.50 rteeren Land-/ 10 Geh. Manhen 6.50 Winkelsluitingswet is ook toe te schryven aan het initiatief-voorstel-Vos, daar de Re geering zulk een initiatief niet kruist. De heer Kerkhoff zou het niet betreu ren, indien men de ontwikkeling van het automatenwezen eens afwachtte. De voorzitter raadt den spreker aan zijn gedachren kenbaar te maken aan mr. van Hellenberg Hubar.'Het voorstel-Amsterdam wordt aangenomen. Weihouder en Kamerlid. In behandeling komt dan de motie-Lei den, welke afkeuring uitspraakt over ir. Feber's optreden als wethouder. De voorzitter verdedigt hec prae-advies van het partijbestuur, üat wetnouder- en Kamerlidmaatschap alleen in bijzondere omstandigheden vereenigoaar zijn. Als zoodanig wordt de zaak aoor het partijbe stuur verdedigd. Ook de centrale Raad m Den Haag keurde de zaak goed. In het algemeen acnt spr. de functies van lid der Tweede Kamer en Wethouder eener groote stad niet vereenigbaar. Toen spr. lid der Tweede Kamer werd heeft hij het wethouders chap van Leiden nog slechts een half jaarvolgehouden. Spr. ontraadt nu aanneming der mot'e, daar anders öf de Kamer-, óf de Haagsclie raadsfractie in ongelegenheid wordt ge bracht. Men moet ook ae motie niet afstem men, daar dit ook weer ec.i verkeerden in druk kan maken. Over de zaak-Feber wordt in 1935 definitief beslist. Mr. Goseling 'merkt nog op, dat elk orgaan verantwoor delijk moet zijn. Wij moeten niet den kant op der S. D. A. P. Leiden trekt dan de motie in. De voorstellen van Tilburg en Utrecht (suppletoire agenda) zijn te laat ingediend. Daarom stelt de voorzitter, om geen pre cedent te scheppen, voor, ze niet te behan delen, al wordt nota genomen van het geen, dat niet behandeld is en zegt de voor zitter over een en ander wel zijn meening. Mr. de Vink dankt den voorzitter voor zijn ofïicieuse uiteenzetting en verklaart zich voldaan. Prof. Aa^oerse sluit daarop de vergade ring met den christelijken groet. De vergadermg werd hedenmorgen voort gezet

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1