M. BRINKS - TURFMARKT II - TEL. 2336 „St. Lidwina" H. M, P1ERB0T r°9emaker VRIJDAG 24 NOVEMBER 1933 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 3 UIT DE OMGEVING Oneerlijke kantoorhouder. Naar wij vernemen, is de kantoorhouder van het hulppostkantoor te Uithoorn, het welk ressorteert onder de inspectie Alphen aan den Rijn, wegens verduistering van gelden in dienstbetrekking, voorloopig ge schorst. De kantoorhouders, van S. genaamd, was eerst eenige maanden geleden in deze functie te Uithoorn benoemd en voordien kantoorhouder-bediende bij de P. T. T. te Amersfoort. Het bedrag van de verduistering schijnt niet vast te staan, doch naar wij verne men, kan dit niet zoo heel hoog zijn, daar de malversaties tijdig zijn ontdekt. pe man heeft een volledige bekentenis afgelegd. Hij schijnt op wat te grooten voet te hebben geleefd. De zaak is in onderzoek bij de hoofdin spectie te 's-Gravenhage. ZEGWAART. Geboren: Cornelia Petronella, d. van G. A. Vonk en van B. A. de Wit. Adriana Maria Theresia, d. van L. J. den Elzen en M. W. Vollebregt Ondertrouwd: E. J. Zegwaard 25 j. te Zegwaart en G. H. Kostering 24 j. te Pijnacker. G e h u w d: A. P. L. Tas 30 j. te Pijnacker en C. M. Vollebregt 26 j. te Zegwaart. UIT DE RIJNSTREEK WOERDEN. Feestavond Volksbond. De afdeeling Woerden van den R. K. Volksbond gaf Woensdag wederom een van de bekende jaarlijksche feestavonden aan donateurs en belangstellenden. Kenmerkend voor deze avonden is dat zij steeds uitmunten door een gezellige sfeer. Het zijn avonden van genoeglijk onder elkaar zijn, van ontspan ning, die tevens is bedoeld, zooals ongetwij feld op deze avond het geval was, om iets bij te dragen tot de geestelijke ontwikke ling van het publiek. De Volksbondavonden trekken steeds veel menschen. Zondag was de zaal stamp vol. En wie de groote van de Patronaats zalen kent, weet wat dit beteekent. Ook Woensdagavond was er zeer veel publiek, zoodat slechts weinig plaatsen onbezet wa ren. Bij ontbreken van een voorzitter (de hui dige voorzitter heeft zooals men weet, zijn functie neergelegd) werd een kort ope ningswoord gesproken door den heer Blan- kesteijn, die bovengenoemde functie tijde lijk waarneemt. De muziek doet dan de zaal daveren en het feest is begonnen. Het eigenlijke pro gramma bestond uit twee deelen: een too- neelstuk gevolgd door cabaret. Waar men blijkbaar een proeve heeft willen nemen de avond eens te varieeren door nog iets anders dan tooneel te geven, was het opgevoerde stuk niet van de ge wone lengte, maar niettemin inslaand. „De Adelaar" is een sociaal tóoneelspel, waarvan de hoofdstrekking wordt weerge geven in deze eene zin: als alle Katholie ken eens handelden volgens de richtlijnen van „Rerum Novarum", wat zouden dan misstanden als in 't stuk worden weerge geven, weinig voorkomen. Het is een katholieke directeur van een schoenenfabriek, die zich verzet tegen de onderteekening van een arbeidscontract, wat een staking tengevolge heeft. Van zijn twee zoons volgt de eene de voetsporen van zijn vader, terwijl de andere de belan gen der arbeiders wil behartigen volgens de Katholieke beginselen. Beide komen met elkaar in botsing. Verschillende dra matische gebeurtenissen hebben plaats. Tenslotte geeft de vader toe. De spelers hebben zich in dit stuk ge heel gegeven, terwijl allen," de een meer de ander minder, een volmaakte vertolking van hun rol trachtten te benaderen. Het publiek waardeerde dit ten volle door een krachtig applaus. Zeer jammer zou het zijn, als, naar we vernamen, deze tooneelclub in haar huidige samenstelling niet zou blijven voortbestaan. De drie zangers, de heeren Versluys, van Eijk en Boon, hadden veel succes in hun op zeer humoristische wijze voorgedragen cabaretliedjes, welke een waardig slot waren van een echt prettige avond, waarbij „de muziek" zich niet onbetoond liet. We mogen niet vergeten te vermelden, dat op beide avonden een tombola werd gehouden ten bate van de werklooze leden. Zondagavond bracht deze een bedrag van ruim 96.— op, terwijl we vermoeden, dat Woensdagavond niet veel minder is binnen gekregen. Een andere mededeeling tenslotte, die we nog kregen is, dat in plaats van pater Engels tot adviseur van den Bond is aan gesteld pater v. d. Boezem, kapelaan alhier. NIEUWVEEN. Gunningen. De heer C. van Dijk, die den bouw van een nieuwe boerenwoning in zijn geheel aangenomen had, heeft na in schrijving het timmerwerk gegund aan de fa. Wed. M. Spijker en het schilderwerk aan den heer Abr. van Zoest. Het metsel werk wordt door den aannemer zelf uitge voerd. Goud, Zilver, Horlogerie Verlovihgs-, Zegel- en Fantasieringen VAN ONZE ADVERTEERDERS GROENTEN-FRUITHANDEL J. BEUGELSDIJK. Sinds twee jaar heeft de heer J. Beugels dijk in perceel Haarlemmerstraat 212 een zaak gedreven in groenten en fruit, maai de ruimte was er zoo beperkt, dat men naar uitbreiding zocht En gelijk het spreekwoord zegt: wie zoekt, die vindt, zoo verkreeg de heer Beugelsdijk 'n oplossing door het benedengedeelte van het pand geheel te vernieuwen. Door bij trekking van 'n kamer bij de winkelruimte werd tevens 'n veel grootere oppervlakte verkregen, zoodat dit aan de uitoefening van het be drijf zeer zeker ten goede komt. De klan ten kunnen zich nu tenminste roeren en zij hebben tevens 'n beter overzicht over den grooten voorraad artikelen. En hier in, in groenten, fruit en conserven, is üe heer Beugelsdijk uitstekend gesorteerd, terwijl we mogen zeggen, dat het geheel er keurig verzorgd uitziet. Hiervoor zorg den de aannemers gebrs. de Rooy, tezamen met de overige uitvoerders der werkzaam heden. Het schilderwerk was in handen van den heer Haak, de gebrs. Koelman zorgden voor de electrische installatie en de heer W. C. G. Homberg voor de ver lichting. STADSNIEUWS JUVENAATS-DISTRICTBOND. Dinsdagavond kwamen in de Aula van de R.K. H.B.S. in groote getale bijeen de Directeuren, Besturen en leiders van de Juvenaatsafdeelingen van het District Lei den, onder voorzitterschap van Rector II. van der Ven. Nu door de nieuwe indeeling van de Dis tricten er voor alle Districten van Leiden en omgeving een zoo belangrijke wijziging is gekomen, moest feitelijk een geheel nieuw District Leiden in plaats van de drie bestaande: Leiden, Noordwijk en Voorscho ten, worden gevormd. De organisatorische regelingen daaraan verbonden waren het hoofddoel dezer bijeenkomst. Na zakelijke besprekingen werd over de oude financiën, gezien het feit, dat de be zittingen der oude Districtsbonden niet zooveel van elkander verschilden, beslo ten, dat deze allen zouden worden gestort in de kas van het nieuwe District met dien verstande, dat voor de afdeelingen, 'die bij de Districten Haarlem of den Haag wa ren ingedeeld, een bedrag zou worden af gedragen aan deze Districtskassen. De na dere regeling van dit bedrag naar billijk heid werd in handen gelegd in het nieuw te verkiezen bestuur. Na een korte stemming werd dit bestuur samengesteld als volgt: .naast den voorzit ter door den Bisschop benoemd kwamen als 2de voorzitter Kapelaan H. Brans, en als bestuursleden de heeren W. Heydeman, Leiden, P. van der Horst, Warmond en J. Vlasveld, Voorhout. Functies van secreta ris en penningmeester zullen in de eerst volgende vergadering worden verdeeld. Mededeelingen werd gedaan, dat voort aan geen contributie meer zou worden ge heven voor den Districtsbond, evenmin als voor de Diocesane organisatie. Er zal al leen een contributie worden geheven voor de Diocesane K. J. C., die dan financieel de Districtsinstanties verzorgd. Door den voorzitter werd een verkla rend woord gesproken bij een tentoonstel ling van Jeugdwerkliteratuur en expositie van blokfluiten en daarbij behoorende handleidingen en muziekboeken. Er blee.t voor deze tentoonstelling een mooie belang stelling te bestaan, vooral voor de meer practische werkjes. Tenslotte werd aangegeven de taak en het werkterrein van de Juvenaarts-afdee lingen in de nieuwe K. J. C. Speciaal werd de aandacht gevraagd voor de kernvorming in de groepen of bannen. Er werd op ge wezen, dat men deze groepsindeeling niet moet willen voor de massa,daar men dan van mislukking kan verzekerd zijn, dat men moet beginnen met de jongere leden in liefst zelf gevormde groepen en moet zor gen voor een levendigheid naar jongens aard in deze bijeenkomsten. Tevens wer den enkele mededeelingen gedaan over de verbeterde en verfrischte methodiek voor de kernvorming, die onder de naam van Kruisvaart in een 15 daartoe aangewezen jeugdvereenigingen van ons land wordt be proefd om bij welslagen nationaal te wor den doorgevoerd. Na een korte en zakelijke rondvraag werd te kwart over tien deze vlotte bijeen komst gesloten. LAATSTE BERICHTEN TWEEDE KAMER. Voortgezet werd hedenmiddag behande ling van de begrooting van Binnenl. Zaken. Minister De Wilde zegt, dat bij herzie ning der Kieswet de kwestie der kleine partijtjes onder oogen kan worden gezien. Orde en rust moeten door de overheid worden gehandhaafd niet door particu lieren. Spr. dankt degenen die kracht, tijd en soms geld beschikbaar stellen voor Bijz. Landstorm en Burgerwacht. Spr. doet alles om de Burgerwacht ge zuiverd te houden van verkeerde elemen ten. De autonomie der gemeenten besprekend zegt de minister dat een wetsontwerp op grond van art. 152 der grondwet in verge vorderde staat van voorbereiding is. De financiën van het Rijk, maar ook van de gemeente moeten in orde komen. An ders is ook het einde van alle gemeentelijke autonomie daar. Het voorstel tot wijziging van het Reglement van orde. Het voorstel tot wijziging van het regle ment van Orde der Tweede Kamer is, be halve door den heer Aalberse, mede onder tekend door de heeren Bierema (Vrijheids bond), De Geer (Chr. Hist.), Joekes (Vrijz. Dem.) en Schouten (Anti-Rev.). BAKKERS EN DE FEESTDAGEN. Overwerkvergunning verleend. De Minister van Sociale Zaken heeft on der bepaalde voorwaarden aan hoofden of bestuurders van broodbakkerijen, waarin tevens koek-, banket, chocolade en suiker werken worden vervaardigd, in alle ge meenten des Rijks vergund, dat in het tijd vak tot en met 5 December a.s. op werk dagen en bovendien op 21, 22, 23 28, 29 en 30 December 1933.. de werktijd van de in hun onderneming werkzaam bakkersgezel len per dag en met ten hoogste 2 uren en per week met ten hoogste 12 uren wordt verlengd en dat door de in hun onderne ming werkzame jongens van 16 en 17 jaar gedurende ten hoogste 14 uren per dag en 55 uren per week arbeid wordt verricht. SCHIPPERSKNECHT VERDRONKEN Hedenmorgen is de 25-jarige knecht van Dalen van het schip „De Ver wisseling", afkomstig uit .Brakel, nabij Gorinchem bij het wekken van den sluis wachter op sluis 7 aan de Zuid-Willems vaart te Helmond in de kolk geraakt en verdronken. De pet van het slachtoffer werd later drijvende gevonden. Heden middag was zijn lijk nog steeds niet op gehaald. DE MOORDZAAK TE HAELEN Het onderzoek in de zaak tegen den in het huis van bewaring te Roermond ge detineerden koopman P. v. R. uit Neder - weert, verdacht van het plegen van den moord op H. v. Puts en poging tot moord op diens broer P., te Haelen in den nacht van Zaterdag op Zondag 7 en 8 October 3.1., is thans gesloten. Verwacht wordt, dat de zaak in de Januari voor de rechtbank te Roermond in behandeling zal komen. Hij heeft, zoo als reeds gemeld, tot zijn verdediger ge kozen mr. F. M. Nederveen, advocaat en procureur te Roermond. TREINBOTSING Hedenmorgen om acht uur is bij het station te Teraard, toen de treinen uit Leeuwarden en Dokkum moesten wisse len, de trein uit Leeuwarden, terwijl de trein uit Dokkum voor het station stond, op twee andere treinen ingereden, ver moedelijk door het te snel omgooien van den wissel. Persoonlijke ongevallen had den hier niet bij plaats. De materieele schade is niet bijzonder groot. De treinen hadden eenigen tijd vertraging. FELLE PAKHUISBRAND IN IN ALKMAAR Door onbekende oorzaak brak heden morgen brand uit in een der pakhuizen van de firma Meyboom aan de Oude Gracht te Alkmaar. In een minimum van tijd stond het 18 M. diepe perceel, waarin veel brandbare producten, zooals asfalt- papier, teer en verfwaren waren opge slagen, in lichter laaie. De brandweer be streed het vuur met al haar materiaal en na een half uur was het gevaar voor uit breiding geweken. De belendende pakhui zen en een bovenwoning liepen eenige brand- en waterschade op. Tijdens een der GeeftieUgoeds^ explosies, die gedurende den brand plaifts vonden, werd een der brandweerlieden door vallende dakpannen licht gewond. Het pakhuis brandde geheel uit, terwijl de aanwezige voorraden verloren gingen. De schade, die vrij belangrijk is, wordt door verzekering gedekt. Fokstieren per K.L.M. De Nederlandsche fokstier Gerard Nico No. 17 zal Dinsdag a.s. per K. L. M. van Rotterdam naar Parijs vliegen. Het K.L.M.- vliegtuig de PH-AFI, de z.g. „Jumbo", zal Gerard Nico vlug en veilig naar de Seine- stad transporteeren. Uitvoer van Kunstzijde. Naar wij vernemen zal de Staatscourant van heden een Ministerieele beschikking bevatten, waarbij de uitvoer van kunstzijde en garens naar België zonder certificaat verboden wordt. Certificaten zijn aan te vragen bij de N.V. Internationaal Kunstzijde Verkoopkantoor te Arnhem. Crisisbotermerk. De Crisis-Zuiver-Centrale maakt bekend, dat behoudens tusschentijdsche wijziging voor de week van 26 Nov. tot en met 2 December de prijs van het Crisisbotermerk op 90 ct. per K.G. en die van de vervoer- vergunning voor buitenl. boter op f 1.10 per K.G. is vastgesteld. 1ST- KAARTVERKOOP EN PLAATSBESPREKEN ZATERDAG 11-1 UUR ZONDAG 12-2 UUR. RECHTZAKEN HAAGSCHE POLITIERECHTER. A. G. van den B., uit Leiden had te recht gestaan ter zake van oplichting. Het O. M. vroeg toen een rapport en heden kwam verdachte naar den eisch luisteren, gezien de antecedenten van den jongeman 1 maand voorwaardelijk, en daarenboven een geldboete van f 30.subs. 30 dagen teneinde den verdachte te laten voelen, dat hij er zoo maar zonder meer niet kon af komen. Hebt u nog iets te zeggen, informeerde de politierechter. Ja, ik zou liever alleen voorwaardelijk hebben. Dat vind ik toch treurig, dat u zoo iets durft te zeggen. Ik veroordeel u thans tot f 60 boete subs. 60 dagen, sprak daar op de rechter. TELEGRAMMEN HET KABINET SARRAUT GEVALLEN. Vertrouwensvotum met 321 tegen 247 stemmen verworpen. PARIJS, 24 Nov. (V.D.) In de nachtzit ting van de Fransche Kamer kwam tegen vier uur vanmorgen een voorstel in stem ming van den neo-socialistischen afgevaar digde Gounin, om den korting-vrijen grond slag der ambtenaarssalarissen vast te stel len op twaalfduizend francs. De regeering wenschte dezen grondslag echter maxi maal elfduizend francs te doen bedragen en stelde de vertrouwenskwestie. Met 321 te gen 247 stemmen werd het voorstel Gou nin echter aangenomen. Minister-Sarraut kondigde daarop het ontslag van zijn kabinet aan. Ondanks alle pessimistische voorspellin gen komt de val der regeering-Sarraut ta melijk onverwachts, aangezien in den loop van de nachtzitting de regeering verschei dene malen in de meerderheid was geble ven omdat zij gesteund werd door de groep- Flandin. Daardoor voelde Sarraut zich blijkbaar te zeker van zijn zaak en zett.e hij bij de stemming over het voorstei- Gounin alles op één kaart. MARKTBERICHTEN BYOUTERT UURWERKEN O. A RTTIfET.FV GIRO-ARTIKELEN (IIME ARTIKELEN, LEDERWljEN Bil REIS-ARTIKELEN •«.■mui Maarsmanssteeg 14-21 LEIDEN, 24 Nov. Kaas. Aangevoerd 75 partijen. (Goudsche kaas 53 partijen, Leidsche kaas 22 partijen). Ie soort Goud sche kaas f 2729.2e soort f 24.26. le soort Leidsche kaas f 26—28.—, 2e soort f 2325.per 50 K.G. Handel voor Leid sche kaas matig. 24 Nov. Vee. Aangevoerd 738 Run deren, 234 Kalveren, 624 Schapen, 12 Stie ren f 45190.handel matig. 151 Kalf- en melkkoeien f 80210.handel vlug. 360 Varekoeien f 65—145.—215 Vette ossen schoon a. d. haak 30—50 ets per K.G., han del stug. 159 Graskalveren f 2045.14 Vette kalveren f 30—60—, sch. a. d. h. 40— 65 ets. per K.G. 61 Nuchtere kalveren f3 8.handel zeer matig. 449 Vette schapen f 1116.handel stug. 175 Weideschapen f 710.handel stug. 354 Mestvarkens f 15—^22.handel stug, 698 Biggen f 3 7.handel stug, 1 Veulen, 13 Bokken en geiten f 48. ..DELFT, 23 Nov. Vee. Aanvoer: 2 paarden, 119 runderen, 67 nuchtere kal veren, 372 magere varkens, 930 biggen, 1 geit. Prijzen: paarden ƒ60135, kalf- koeien 125245, varekoeien ƒ75135, nuctere kalveren ƒ412, magere varkens ƒ1432, biggen ƒ615 per stuk, rund- vleesch per kg. 384856 ct. 23 Nov. Boter. Aanvoer 11/8 en 5/16 vaten, wegende samen 270 kg. Prijs 1.62/41.70 per kg. DEN nAAG, 23 Nov. Fruitveiling. Appelen: Belefleuren I 915, II 68, Campagne zoet 57, Armgaten 48, Klumkens 710; Goudreinetten extra 20 24, I 1518, II 714, Konings Pippe ling 810, Sterappelen 1226, Notaris appel 1113, Benderzoet 46, Biesmarcic 13, Lemoen Appel 16, Brederodes 911. Westl. Bellefleur 58, Rembours Mortier 46, Reinzoet 6, Boschappel 811, Herfst Bloemen 79, Present van Eng. 1617, Ariumph de Kiel 913, Tafel zuur 513, Koningsrood 57, Huismanzoet 46, Os- sekoppen 9, Jasappel 4. Roodzoet 36. Peren: Wieser Wildeman 411: Ponds peer 58, Groene Cheaumontel 810; Beurre v. d. Ham 1216. Comtesse de Pa ris 813, Kleiperen 47, IJsbout 6, Win- terjannen 5, Knolperen 35, Louwtjes 4-6 Amer. Peren Beurré d'Anjou, extra fancy 5.305.50, Fancy 4.905.30, Bruss. Wit lof 20 ..ALKMAAR, 24 Nov. Kaas. Aange voerd 45 stapels zijnde 75000 K.G. Fa briekskaai kleine f23.Fabriekskaas commissie f 20.idem middelbare f 20. Boerenkaas kleine f 22.Boerenkaas comimssie f21.per 50 K.G. Handel goed. LEEUWARDEN 24 Nov. Vee. 74 En terstieren, 82 Twenterstieren 150250 per stuk, 320 vette koeien 90190 per stuk 0.320.54 per K.G., 425 melk- en kalfkoeien 100—225, 428 pinke.n 60—110, 15 vette kal veren 2060, 793 graskalveren 1860, 221 nuchtere kalveren 36, 507 vette schapen 819, 980 weide schapen 613, 564 lam meren 511, 421 vette varkens 3089 per stuk, 0.300.36 per K.G. 16 magere var kens 0.150.40 per K.G., 157 kleine biggen 511 per stuk, 28 bokken en feiten, 38 paarden. Totaal aanvoer 4187 stuks. Zuivel. Sleutelkaas 302, Nagelkaas 17, Goudakaas 2743, Edammerkaas 18 38. Aanvoer 18.627 KG. Mijnboter 1.53, veilingboter 1.521.461.40. Aanvoer 2/3 9/6 2/12 vaten. Eiereiveiling. Kippeneieren aangevoerd 3800 K.G. 4 1/46 cent per stuk. Handels- prijs 0.851.per K.G., Eendeneieren aangevoerd 200 K.G. Prijs 44 1/4 cent per stuk. Handelsprijs 0.550.65 per K.G. Pluimvee: 30 slachthanen 5080 ct., 150 slachtkippen 4590 ct., 50 jonge hanen 0.40 1.15 jonge duiven 10 cent per stuk, 40 konijnen 1617 cent per pond. VEURL'DAM, 23 Nov. Vrije veiling. Op de Vrije veiling gehouden in caf „Het Eiland" werden aangevoerd: 7893 kippen eieren 4.206.35 per 100 stuks, kippen 0.400.75, eenden 0.500.75, konijnen 0.30 2.40, duiven 0.090.19 per stuk, appelen 0.04—0.30, peren 0.03—0.10 per KG. AARLANDERVEEN, 23 Nov. Vrije vei ling. Prijzen: kippeneieren f 5.306.60 per 100 stuks, kaas 25 cent per pondw, appelen 25 cent per 5 pond. WISSELNOTEERINGEN (AMSTERDAM) (Niet officieel). Berlijn 59.22 Londen 8.13 ;}/4 New York 1.53:i;1 Parijs 9 711,1,3 Brussel 34 51 Zwitserland 48.0S Milaan 13 083/i Madrid 20 20 Oslo 40.10 Kopenhagen 36 50 Stockholm 41.921 '2 Weenen Praag 7.37 Boedapest Prolongatie BEURSOVERZÏCHT. van gisteren. De stemming op de Amsterdamsc'ne ef fectenbeurs was heden bij de opening zeer willig, terwijl de handel een uitbreiding had ondergaan. Omtrent de oorzaken van deze uitbarsting van wnJigte, waarvan zioli gistermiddag reeds di_ e eiste teekenen lie ten zien, tast men volkomen in het duis ter en zooals gewoonlijk gaat men naai de oorzaken zoeken en men beland^ dan bij de gebruikelijke verklaring: inflatie. Men meende dit nu te moeten baseeren op üe verdere verbetering van het pond, dal vandaag tot f 8.15 steeg. V/aar aan den an deren kant de Nederl. obligaties ook heden vast bleven, dient een 'lc.gelijke verkla ring als onzinnig van de hand te worden gewezen. Een feit is intusschen, dat do koersen aanzienlijk hooger waren. Daarbij traden Suikers op den voorgrond, waarvan H. V. A.'s 10 pet. hooger begonnen, doch later iets terug liepen. Ook de overige soor ten lagen vast. Van de tabakken stegen Deli Batavia's 16 pet. en ook de andere soorten lagen aanzienlijk vaster, al bleef het hoogste punt niet behouden. Rubbers konden algemeen enkele pets. verbeteren. Voor de industrieelen waren koersverbe- teringen van enkele punten te registreeren, terwijl ook Oliewaarden hooger werden ge noteerd. De verbeteringen waren echter geringer dan elders. Scheepv. waren zeer vast. Ned. Scheepv. Unies trokken een 4-tal pets aan. Amerikanen gaven kleine koers wijzigingen te zien. Duitsche obligaties zetten hun stijging voort. Youngleeningen noteerden boven 55 pet. Ned. Obligaties waren hooger. Ned. Indische leeningen ga ven koersverbeteringen van enkele pets te aanschouwen.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 3