m VRIJDAG 24 NOVEMBER 1933 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD PAG. 13 GEMENGDE BERICHTEN OP TWEE VELDWACHTERS INGEREDEN Op den Rijksstraatweg nabij het gemeen tehuis te Hedel stonden Woensdagavond twee politiemannen geposteerd, die aan een naderenden vrachtautobestuurder het tee- ken gaven te stoppen. Aan dit bevel vol deed de automobilist evenwel niet. Integen deel, hij gaf vol gas, reed recht op de twee veldwachters, die midden op den weg ston den toe. Slechts door op het laatste moment op zij te springen, werd een aanrijding voorkomen. De chauffeur, die in volle vaart doorreed, doofde zijn lichten en verdween over den dijk in de richting van het dorp Driel. Onmiddellijk werd aan de politie te Kerkdriel telefonisch verzocht om aanhou ding van den vrachtrijder, doch even later zagen beide veldwachters de auto het dorp weer binnenrijden. Nu voldeed de chauffeur aan het bevel om te stoppen, zoodat de wagen aan een onderzoek onderworpen kon worden. De auto bleek ledig te zijn. Daar de politie mannen evenwel het vermoeden hadden, dat met den wagen een partij aardappelen op frauduleuze wijze was vervoerd werd ook in eenige nabij gelegen boerderijen een onderzoek ingesteld. Hun vermoeden bleek juist te zijn ge weest, want al spoedig had men de partij aardappelen, bestaande uit twee en dertig zakken, bij een boer opgespoord. De smok kelwaar, alsmede de auto werd in beslag genomen. De vrachtrijder, zekere Van G. uit Ammerzoden, voor wien deze zaak nog wel een staartje zal hebben, werd achter slot en grendel gezet. Hij is ter beschikking van de justitie gesteld en zal naar Tiel worden overgebracht. «Tel." DOOR EEN KOE OMVER GELOOPEN. Aan de gevolgen overleden. Woensdagmiddag heeft te Geesteren, on der de gemeente Tubbergen een doodelijk ongeluk plaats gehad. Toen de 60-jarige ongehuwde Mej. S. de koeien uit de weide haalde en op stal bracht, liep een der bees ten haar onderste boven, waardoor zij kwam te vallen en het dier haar bovendien op het hoofd trapte, waardoor de-ongeluk kige een ernstige schedelfractuur opliep en de dood bijna terstond 'intrad. Mej. S. had veel bloedverlies gehad. KINDJE IN WIEG VERBRAND. Te Vught heeft gisterochtend een tra gisch ongeluk plaats gehad. Een twee maan den oud kindje der familie van den Bo- gaert is jammerlijk verbrand toen de wieg die bij den kachel stond, vlam vatte. De moeder was kort voor het ongeluk juist even weggegaan. DROGISTERIJ TE OSS UITGEBRAND. Door onbekende oorzaak is gisteravond brand ontstaan in het pakhuis van den dro gist Van Nispen aan den Heuvel te Oss. Daar de brand in het centrum van de stad woedde, het perceel geheel ingebouwd was en het vuur door de groote voorraden licht brandbare stoffen zeer snel om zich heen greep, rukte de brandweer met al het beschikbare materiaal uit. De vuurhaard was door de bebouwing moeilijk te berei ken, doch na veel moeite slaagde de brand weer er in, eenige waterstralen op de vlam men te richten. Het pleit was toen spoedig beslecht. Na een half uur waren de brand weermannen het vuur meester. Het pak huis brandde geheel uit; de inventaris ging verloren. De schade, die zeer aanzienlijk is, wordt door verzekering gedekt. BRUTAAL OPLICHTER AAN HET WERK Nu wordt hij gezocht. Begin November heeft een in hotel Wil- lems logeerende vreemdeling te Maastricht zijn slag pogen te slaan. De vreemdeling, die zeer goed Duitseh en Engelsch sprak, gaf zich uit als Ameri kaan, genaamd Martin Rappard, componist der Foxfilm Corporation. Zijn schlagers gal hij uit onder den naam „Gilbert". Zoo stelde hij zich voor aan den muziek handelaar M. N. in de Groote Staat, wien hij vertelde naar Nederland te zijn geko men om een Ned. Studio voor de Fox onderneming voor te bereiden. Hij moest musici en zangers hebben. Een ongekende werkkracht in het com- poneeren ontplooide hij en nachten door werd met vooraanstaande Maastrichtsche en Limburgsche musici geconfereerd en gemusiceerd. Zangers moesten ook komen en een aan den Scharnerweg wonendzanger werd nog uit het bed gehaald om „voor te zui gen". De muziekhandelaar zou voor een be langrijke functie bij de „Fox" worden voor gedragen, doch eerst moest hij lid worden van den Bond van Amerikaanscne musici. De2e voordracht kostte ƒ14.40 en Rappaid zou voor de rest zorgen en toonde dan ook den anderen dag hec reyu der verzending. Aliengsxens was hij met eenige Maas trichtenaren in aanraking gekomen en hieronder moest natuurlijk ook een prooi gezocht worden. Met zakenmenschen komt men er spoedig toe over zaken te praten en op dit punt toonde Rappard zijn gewel dige handelsrelaties. Als bewijsstuk legde hijeen echte lidmaatschapskaart over van de Amerikaansche Kamer van Koophan del te Berlijn en bood zijn gastheer een schitterende vertegenwoordiging aan. Een gansche nacht was voor deze nieuwe rela ties weer noodig en werd de noodige cor respondentie klaar gemaakt, o.m. voor den heer Mr. van Delden, secretaris der Ame rikaansche Kamer van Koophandel voor België te Brussel. Alles was derhalve zoo geloofwaardig en vast, dat niemand er aan twijfelde. Echter, om deze schitterende agentuur te verkrijgen moest de „nieuwe" vriend lid worden der Amerikaansche Kamer van Koophandel voor België en dit kostte 48.—. Martin Rappard nam het geld aan en zou voor de verzending zorgen. Niemand wantrouwde dezen persoon, want alles werd met bewijsstukxen be waarheid. Daaraan is het ook toe te schrij ven, dat het geld zonder argwaan werd overhandigd. Hij geaioeg zich verder zeer correct en poogde ook geen ander geld los te krijgen, zoodat hij het voile vertrouwen genoot. Zoo had hij zes dagen te Maastricht ver toefd en alles was in orde. Nu moest hij naar Tilburg om eenige zaken af te doen, maar hij zou direct waarschuwen als iets bekend was betreffende zijn briefwisseling met de ox-Corporation en de Amerikaan sche Kamer van Koophandel voor België. Hij hield zich in zooverre aan zijn al- spraak, dat hij één keer uit een der eerste hotels naar Tilburg telefoneerde en éen keer een brief schreef. Toen was het afge- loopen en te Maastricht werd nij natuur lijk niet meer gezien. Het wantrouwen steeg met den dag en bij informatie ter bevoegder plaatse te Brussel kwam men te hooren, dat een heer van Delden bij de Amerikaansche Kamer van Koopnandel niet bekend was. Bij de AmeriKaansche Kamer van Koop handel te Berlijn kreeg men duidelijke in lichtingen en bleek, dat men met een aarts- oplichter te doen had. De politie werd in den arm genomen, die er aanstonds werk van maakte en de persoon, zich noemende „Martin Rappard" signaleerde in het Politieblad van 10 dezer, met verzoek tot aanhouding. Aangezien deze persoon een lidmaat schapskaart der Maastrichtsche Kamer van Koophandel van een zijner Maastrichtsche vrienden heeft weten te bemachtigen, is het zoo goed als zeker, dat hij daarmede zal probeeren anderen op te lichten. Men zij derhalve gewaarschuwd. £30 MemKiÉriÉls voor de helft van den prijs GROOTE KNOEIERIJEN BIJ DE RUND VEEAANBIEDING VOOR HET RIJK. Gesmokkelde minderwaardige koeien aangeboden. Men meldt ons, dat de Crisis-Rundvee Centrale de levering van drachtig rundvee in de Zuid-Limburgsche plaatsen Valken burg en Sittard plotseling heeft stopgezet. Dit houdt verband met gebleken groote knoeierijen. Het staat nl. vast, dat tallooze veehandelaren in het naburige België zeer minderwaardig drachtig vee met tientallen, zoo niet honderdtallen hebben opgekocht tegen bespottelijk lage prijzen. Deze bees ten werden dan over de Nederlandsche grens gesmokkeld en worden in Nederland aangeboden bij de levering voor de regee ring, waarbij dan veel hoogere prijzen door het Rijk worden betaald. Wij vernamen verder, dat de organisatie van dezen grooten smokkelhandel en knoeierijen ook naar andere steden in Ne derland is uitgebreid, o.a. zou het vee in groote vrachtauto's ook naar 's Hertogen bosch worden vervoerd.. Ook daar evenwel is men gewaarschuwd en overal worden maatregelen genomen om de knoeierijen den kop in te drukken. SCHAPENDIEVEN GESNAPT. Gedurende de laatste weken werden in West Friesland in verschillende weiden schapen vermist. Te Enkhuizen was onlangs een zooge naamde crisisslagerij opgericht die het vleesch (vooral schap envleesch) tegen zoo'n lagen prijs verkocht, dat de andere slagers onmogelijk hiertegen konden con- curreeren. De politie die eenig vermoeden kreeg tegen den slager, bracht de diefstallen hier mede in verband. Een uitgebreid onderzoek werd ingesteld, met gevolg, dat Woensdag drie personen werden gearresteerd, waarvan twee uit Enkhuizen en één uit Oosthuizen. De „heeren" gingen 's nachts per auto langs de weiden en namen telkens 1 of 2 schapen mede, die men in de auto depo neerde. TWEE ZILVERVOSSEN GESTOLEN. Gisterochtend omstreeks halftien kwa men in den bontwinkel van de firma Le- maire, aan den Nieuwe Binnenweg te Rot terdam, twee Duitsch sprekende dames. Even later stapte een eveneens Duitsch sprekend heer binnen, die het echter deed voorkomen alsof hij niet bij.de dames be hoorde. De dames gaven den wensch te kennen, een bontmantel te koopen en terwijl de winkelier met de klanten bezig was, trachtte de heer een oogenblik de aan dacht van den winkelier af te leiden en hij UIT DE RADIOWERELD Programma's voor Zaterdag 25 November. Huizen, 1875 M. KRO-Uitzending. j 8.00 Morgenconcert. II.00 Gramofoon. '11.30 Godsdienstig halfuurtje door pas toor Perquin. 2.15 Lunchconcert door het KRO-sextet. 2.00 Halfuurtje voor de rijpere jeugd. 2.30 Kinderuurtje. 4.00 Het KRO-orkest. Te 4.30 Cursus Schriftverbetering. Te 5.15 Sportpraatje. Te 6.20 Journalistiek Weekoverzicht. 7.15 Inspecteur Gemmeke over „Bommen op Nederland". 7.35 Gramofoon. Te 8.25 Vaz Dias. 8.3010.30 Afgestaan aan den Vrijz. Dein. Bond. 10.30 Vaz Dias, waarna de KRO-boys met gramofoon intermezzo. Hilversum 296 m. VARA-Uitzending. 8.00 Gramofoonpl. 10.00 Morgen wijding VPRO. 10.15 \oor Arb. i. d. Continubedr. 12.00 Gramofoonpl. 12.15 Trio Favoriet 2.00 Zenderverz. 2.15 Gramofoonpl. 3.00 Orgelspel. 3.30 R uamsch Philh. Orkest. 4.30 „Wakker Tropenduit". 4.50 Vervolg orkestconcert. 5.40 Literaire causerie. 6.20 „De Wielewaalen causerie door N. Bloemenaaal. 6.30 H'ihe Ramblers". 7.20 Dubbeimannekwartet „Orpheus". 7.35 Gramofoonpl. 7.40 Vervolg kwartetconcert. 7.57 Herh. SOS-Ber. 8.00 Uit het Gebouw voor K. W. te R uain: VARA-Orkest. 9.15 Causerie. 9.25 Gramofoonpl. 9.30 Vaz Dias en VARA-Varia. 9.45 Uit R'dam: De Flierefluiters. III.00 Gr.pl. Daventry, 1554. M. 10.35 Morgenwijding. 10.50 Tijnsein, berienten. 11.05—11.20 Lezing. 12.20 Western Studio Orkest o. L v. F. Th'omas. 1.05 Gramofoonpl. 1.35 Commodore Grand Orkest o. 1. v. J. Muscant. 2.U0 Gramofoonpl. 3.20 Orgelspel H. Ramsay. 3.50 F. Walker's Octet m. m. v. I. Vass (sopraan). 4.o0 v audeville-programma. 5.35 Kinder uur. 6.50 Sportpraatje. 7.05 Welsh Intermezzo. 7.25 Lezing. 7.50 „In town tonight", reportage. 8.20 Variété-programma. 9.20 Berichten, en sportnieuws. 9.55 Radio Militair Orkest o. 1. v. B. W. O'Donnell. M. m. v. S. Pope (bariton). 10.50 Voordracht. 10.5512.20 Ambrosen en zijn Band. „Radio-Pari s", 1724 M. 8.05 Gramofoonpl. 9.50 Orkestconcert o. 1. v. Gaubert, m. v. M. Singher (zang), en G. Hekking (cello). 12.20 en 7.05 Gramofoonpl. 8.20 Prbgramma m. m. v. chansonniers o. 1. v. Bonnaud. Kalundborg, 1155 M. 12.051.20 Concert uit hotel d'Angele- terre. 1.502.20 Gramofoonpl. 2.504.50 M. Hansen's orkest. 8.0511.20 Dansmuziek voor de oudere generatie d. h. Omroeporkest o. 1. v. Gröndahl. Langenberg, 473 M. 5.25, 6.35, 10.45 en 11.20 Gramofoonpl. 12.55 Orkest- en koorconcert. 3.20 Middagconcert. 5.55 Cithermuziek. 6.20 Handelconcert uit Leipzig. 7.30 Gevar. programma. 8.30 Populair concert o. 1. v. Görlich. 10.05 Gramofoonpl. 10.401.20 Populair concert. Rome, 441 M. 8.05 Opera-uitzending. In de pauze: Cau serie. Na afloop: Berichten. Brussel, 338 en 508 M. 338 M.: 12.20 Omroepkleinorkest o. 1. v. Leemans. 1.30 Dansmuziek. 6.50 Gramofoonpl. 8.20 Omroeporkest o. 1. v. F. André, m. m. v. Sterkens (tenor). 10.30 Dansmuziek. 508 M.: 12.20 Dansmuziek. 1.30 Omroepkleinorkest o. 1. v. Leemans. 5.20 Omroeporkest o. 1. v. F. André. 6.35 Gramofoonpl. 6.50 Omroepkleinorkest o. 1. v. Leemans. 8.20 Symphonieconcert o. I. v. H. Ra- baud. 9.05 Radiotooneel. 9.20 Vervolg concert. 10.05 Gramofoonpl. 10.30 Dansmuziek. Deutschlandsender, 1635 M. 6.20 Handelconcert uit Leipzig. 7.25 Dansmuziek door Bruno Aulich en zijn orkest. Hierna gramafoonmuziek. 8.50 Concert. E. Seiler (viola) en H. We gener (piano). 9.20 Berichten, Sportpraatje, Weerbe richt. 10.20 „Graber warten auf Kranze". Gemeentelijk Radio-Distributiebedrijf te Leiden. 3e Programma. 9.50111.50 Parijs Radio. 12.20—15.20 Daventry. 15.20J16.30 Deutschl.sender. 16.3017.50 Milaan. 17.50—19.20 Weenen. 10.20—21.25 Warschau. 21.25afloop Londen Reg. 4e Programma. 12.0512.20 Kalundborg. 12.2014.20 Luxemburg. 14.20—15.20 Kalundborg. 15.20—17.20 Muhlacker. 17.20—19.20 Midland Reg. 10.2021.50 Beromiinster. 21.50afloop Boedapest. Daarna Langenberg. (Wijzigingen voorbehouden). in, hem een oogenblik naar een hoek van den winkel mee te krijgen. Toen de winkelier wilde voortgaan de dames te bedienen, bleken zij verdwenen en met haar twee zilvervos-bonten ter gezamenlijke waarde van ongeveer 400. De bonten waren van een dure soort, zoogenaamd dubbelbont, hetgeen wil zeg gen, dat aan de binnenzijde geen voering was doch dat het vel daar was dichtgenaaid. Het zilver van de bonten loopt van den voorpoot tot en met den staart, terwijl ook op den kop zich zilver bevond. „Tel." FAILLISSEMENTEN Uitgesproken: G. Knol, exploitant van een beurtdienst te Nieuwkoop. Cur.: mr. C. A. Phaf, Utrecht. KOOPT BIJ ONZE ADVERTEERDERS FEUILLETON. VREEMDE KAPERS OP DE KUST. Naar het Engelsch bewerkt door J. VAN DER SLUYS. 42) Mevrouw Trenton is een geregeld be zoekster van nachtclubs, die beruchte ver zamelplaatsen zijn van ongunstige indivi duen van allerlei nationaliteiten. Zij is een praatzieke vrouw en bemerkte, dat men naar haar luisterde, wanneer zij over de „The Homestead-tragedie" sprak met een zeker vertoon van kennis van een in gewijde, die haar helaas door u verschaft werd. Mijn departement heeft reden een te- vermoeden, dat de misdadigers, die juffrouw Macdonald trachtten te ontvoe ren en zoodoende den dood van vele men- schen bewerkten, hun inlichtingen omtrent haar verblijfplaats van mevrouw Trenton hadden, en derhalve indirect "an u. Dit is een ernstige zaak. Generaal. Groote hemel u is toch niet van plan er een strafzaak tegen mevrouw Trenton van te maken? Dat staat ter beslissing van den pro cureur-generaal. Mijn eigen meening maar die zal u niet interesseeren. Wilt u zoo goed zijn mee te gaan naar het poli- ie-bureau en een schriftelijke verklaring if te leggen? Ik, een magistraat, naar het politie bureau? Sta ik onder arrest? Neen. Ik dacht, dat u de voorkeur zou geven aan een openhartiger methode. U zult nog wel hooren van inspecteur Hobbs, of van één va.i mijne jongere amb tenaren. Ik moet de beslissing aan de auto riteiten overlaten. Natuurlijk kan ik niet verhinderen, dat de lijkschouwer u als ge tuige oproept. Winter keerde zich om om heen te gaan, maar Swiney pakte hem aan zijn mouw. Hij was een door en door verschrikt generaal-majoor. Wat drommel, man! brieschte hij begrijpt u dan niet, dat ik er niets geen kwaads mee bedoelde? U sprak van een meening, die u zich gevormd had. Hoe is die? Spreek' maar ronduit. U kunt mij vertrouwen. Ik had willen zeggen, dat u, gene raal als de br^n van deze zeer noodlottige en strikt-vertrouwelijke inlichtingen zeer zeker meer aansprakelijk geacht zal wor den dan mevrouw Trenton. Is er iets, dat ik doen kan om ten minste haar naam er buiten te houden? Winter dacht ernstig na. Ik zou eigenlijk niet weten, wat ik u moest raden, zei hij eindelijk. De zaak is mij alleen indirect ter kennis gekomen, Ik vermoed, dat het niet voor overmorgen officieel bij het departement in behande ling zal komen. U zei zooeven, dat ik u zou kunnen vertrouwen? O, zeker, kan u dat. Ik zal alles doen Soms is het verstandig om niets te doen, generaal. Veronderstel bijvoorbeeld, dat u gedurende den loop van het onder zoek niet in Woolcraft, ncch in Engeland was, dan zou wellicht het verband, dat tusschen u en den aanslag bestaat, gene geerd worden. Mevrouw Trenton zal na- 1 tuurlijk ontkennen, dat ze tegen iemand e< woord er van gezegd heeft. Zulke vrou wen doen dat steeds, niet zonder overtui ging, aangezien zij nooit beseffen, welk een kwaad hun geklets tengevolge kan hebbenNeen, werkelijk, generaal, ik moet nu weg. Ik ben al een heel eind bui ten mijn boekje gegaan, hoofdzakelijk uit sympathie voor een man van uw rang en maatschappelijke positie, die zich in een dergelijke onverkwikkelijke geschiedenis betrokken ziet. 't Spijt me, maar ik kan heusch geen woord verder aanhooren. En dat is de reden, waarom de gene raal het najaar en den winter in de Pyre neeën doorbracht. Hij was weg en iedereen was blij hem kwijt te zijn. U heeft een akeligen tijd gehad, jonge dame, zei Furneaux een week later tegen Shiela. Niets anders dan begrafenissen, lijkschouwingen en interviews met een stel domme detectives en platvoetige politie mannen steeds met hun neus overal bij. Waarom probeert u niet eens een bruiloft voor de afwisseling? Is dat een aanzoek, meneer Furneaux? luidde het vroolijke antwoord. Voor geen geld! riep hij kwasi-onver- schillig uit. Ik ben maar een klein man netje en Roy son houdt zichzelf in condi tie met golfen. Ik weet niet veel van dat dwaze spel af, maar ik geloof, dat men zo den uit 't gras slaat met een of ander in strument. Stel u het verschrikkelijke re sultaat van één krachtigen slag op mij voor! Nu,, al is het dan geen bruiloft, ik moet wel op zoek naar huizen of zooiets, zei Shiela. Heeft u wel eens gehoord van een zekeren Sir Thomas Fookes? De eigenaar van deze buitenplaats? Ja. Hij heeft dringende orders aan een advocaat en een makelaar in onroe rende goederen gezonden, dat ons huurcon tract tot iederen prijs beëindigd moet wor den. De baron wil hem schadeloos stellen, maar ik zeg „neen, laat hij ons betalen". Het is onze schuld niet, dat de plaats zoo'n verschrikkelijke reputatie gekregen heeft. Het is het beste wat had kunnen ge beuren, zei Furneaux ernstig. Ga met den baron hier vandaan, juffrouw Shiela. Ga eens een maand naar Schotland en dan naar Londen tot December. Tegen dien tijd zal de oude Fookes van de Riviera naar Egypte getrokken zijn. En dan is de zaak in orde. En daar of daar in de buurt zou men eenigen tijd voor Kerstmis Philip Royson kunnen aantreffen met een gedistingeerd uitziend heer, Macdonald geheeten, den vader der bruid, die ongetwijfeld door de beide jongere menschen gedwongen zal worden om daadwerkelijk belang te stel len in het veelzijdige mondaine leven, dat Cannes, Nice en Monte Carlo in dien tijd van het janr kunnen aanbieden. Het departement van Buitenlandsche Zaken verleende den baron e?n bijzonder paspoort, en hij liet zich gemakkelijk over halen om gedurende de jaren, die hem nog restten, met het oude leven te breken. Maar al was die knorrige, oude vuursa- lamander, Sir Thomas Fookes, ook opper machtig heerscher over „The Homestead", over „Zeezicht" had hij niets te zeggen. Hier zullen, terwijl de wintermaanden verloope.n, b- uwlieden bezig zijr met een uitbreiding. Bob Smithers heeft zijn gas fabriek reeds verlaten om een beter bezol digde tetrel'k ng te aanvaarde als admi nistrateur van het bouwwerk, als vast huisbewaarder van de nieuwe woning en als algemeen opziener van een stuk aan grenzend land, dat ter rechter tijd op de markt kwam. Juffrouw Smithers heeft een druk le ven met dienstmeisjes op de vingers te tik ken en te verklaren, dat een mensch een huis onmogelijk netjes kan houden, wan neer een wilde hond en een gekke kat overal, waar zij wilden, mogen stoeien. De deelnemers van den aanslag, die er het leven hadden afgebracht er waren nog twee in het hospitaal gestorven wer den uitgewezen. Waarschijnlijk was dit het verstandigste. Baron Garcia, die een zeer groot eigen vermogen bezat, zorgde met kwistige hand voor de achtergebleven betrekkingen van de mannen, die ter verdediging van Shiela en hemzelf gevallen waren. Jackson was inspecteur van Woolcraft geworden en Roberts brigadier in het dorp. Gladys Hethcott is nog steeds onge trouwd. Zij staat op tamelijk goeden voet met de Royson's, maar Shiela zegt, dat zij nooit echt van haar zal kunnen houden en iede re vrouw zal begrijpen waarom. Winter, Furneaux en Shelden gaven of ficieel blijk van hun belangstelling bij het huwelijk, dat in allen eenvoud in Londen werd voltrokken. Zij zonden Shiela zelfs een gemeen schappelijk huwelijkscadeau. Het was, zóo- als voor de hand lag, een zwarte kat van gepolijst ebbenhout, met allerliefste gou den oogen ei een kleine, ross bek, die im mer geopend was in een aanhoudend ge- miauw EINDE.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 13