DE EERSTE WINKELWEEK TE LEIMUIDEN IDERDAG 23 NOVEMBER 1933 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 (J? oh) iSlegteahocst.' DE BURGEMEESTER, DE HEER BAKHUIJZEN, MET HET WINKELWEEKCOMITé BIJ DE OFFICIEELE OPENING. OOK DE KAPELAAN DER PAROCHIE GAF BLIJK VAN ZIJN BELANGSTELLING. DOOR DEN BURGEMEESTER GEOPEND. Gistermiddag heeft de opening van de eerste Leimuidensche Winkelweek plaats gehad. Om half vier des n.m. werd St. Ni- colaas van af het station feestelijk inge haald. De winkelweekcommissie heeft rij kelijk haar zin gekregen, het heele dorp moest op de been komen, nu het was op de been, het was een haast ongekende drukte. De jeugd was als uitgelaten. De Sint heeft als het ware een zegetocht door de gemeente gemaakt. Te vier uur had in de groote zaal van den heer J. Sneeboer de officieele opening plaats. De voorzitter der commissie, de heer Steenbergen, sprak het welkomstwoord. Als voorzitter der eerste. Leioiuidensche Winkelweekcommissie, valt mij de eer te beurt, aldus spr., u allen t>p dezen middag een hartelijk welkom toe te roepen. In de eerste plaats heet ik u, mijnheer de Bur gemeester, van harte welkom, omdat u zich zoo spontaan bereid verklaarde hedenmid dag onze winkelweek te openen. Ook alle genoodigden, die door hun aanwezigheid blijk geven met ons doel te sympathisee- ren. Alvorens echter u, mijnheer de Burge meester, te vei zoeken de winkelweek te openen, wilde ik van de gelegenheid ge bruik maken om enkele voorname punten nog even te releveeren. Om de idee „Koopt toch in den vreemde niet, wat de eigen plaats u biedt" zooveel mogelijk in deze streek ingang te doen vinden. Wordt die op de juiste manier begrepen, dan zal het succes van onze winkwleeek verzekerd zijn en een groote zegen zijn voor heel Leimuiden en in het bijzonder voor de Lei muidensche neringdoende Middenstand. Zooveel mogelijk moet weerstand wor den geboden aan de groote trek naar de steden, waar door grooter en kapitaalkrach tiger zaken op allerlei manieren wordt ge tracht en bewerkt om de interesse van het buitenwonende publiek op te voeren en gaande te houden. In het voorwoord van onze courant vindt u een en ander nog nader uitgewerkt. Vroeger deed zich dit geval niet zoo voor. Ondanks het groote prijsverschil tus- sehen stad en platteland, was men door het slechte verkeer toch wel gedwongen zijn inkoopen in eigen gemeente te doen. Met de grootere verkeersverbetering heeft de handelspolitiek echter gelijken tred gehouden. De fabrikanten komen te genwoordig zelfs in de kleinste plaatsen hun waren zelf aanbieden, de groote prijs verschillen tusschen stad en platteland zijn dan ook meer fantasie dan werkelijkheid. Laten de inwoners van Leimuiden echter solidair blijven en hun inkoopen in eigen plaats doen. Wanneer u allen dit eigenbe lang voldoende duidelijk voor oogen staat ben ik er zeker van, dat voor Leimuiden ondanks de verminderde koopkracht een betere tijd zal aanbreken. We moeten onze taak van heden af ernstiger gaan opvat ten en aanpassen aan den tijd. Van u, Burgemeester, vragen wij nog dit, steunt ons zooveel als door uw ambt mo gelijk is, b.v. met betere verlichting en een trottoir in de geheele dorpsstraat. Dit zal het winkelend publiek een groot gemak zijn. Voor deze punten vragen wij vooral uw hulp. Met den wensch, dat deze zaken bij u de zelfde sympathie mogen genieten als onze winkelweek, verzoek ik u beleefd, mijnheer de Burgemeester, thans de win kelweek voor ons te willen openen. Daarna sprak de heer J. A. Bakhuizen, burgemeester der gemeente, zijn openings woord uit. Openingswoord van den Burgemeester. Het is spr. een buitengewoon voorrecht deze eerste Leimuidensche winkelweek een week van 14 dagen als burgemeester van deze gemeente te mogen openen. Het is door den vorigen spreker reeds ezegd: deze winkelweek zal door menig igezetene schouderophalend zijn begroet n menig ingezetene heeft zich afgevraagd: at moeten wij in vredesnaam in Leimui en met een winkelweek doen. Spr. zeide tegenover dit pogen direct an ders geslaan te hebben. Het streven om een winkelweek te houden, het streven van de j winkeliers om eens te toonen, wat zij kunnen presteeren, moet door het gemeen- I tebestuur met beide handen worden aange- i grepen en gesteund. Het tijdvak de dagen voor St. Nico laas is goed gekozen, omdat ieder zijn J cadeautjes moet inslaan. Door de autobus j wordt het zoo gemakkelijk gemaakt een I retourtje naar Leiden te nemen met zijn groote magazijnen, maar het koopen in eigen plaats heeft zijn bizondere voor- deeien, hetgeen spr. illustreerde met een gedicht van Clinge Doorenbos. Een voorname factor, waarom de meeste menschen liever in de stad koopen is ge legen in de uitgebreider keus. De winkeliers in Leimuiden moeten blijven bedenken, dat een klant zoo goed mogelijk bediend wiï worden. Daar ontbreekt nog wel eens het een en ander aan. Spr. houdt veel van Leimuiden het zijn brave, uitstekende menschhen, maar een beetje lauw. Aangedreven door een motor in de persoon van den heer Steenbergen verwacht spr. echter van deze winkelweek een groot succes, want het duurt lang voor men de Leimuiders heelt, maar als men ze eenmaal heeft, houdt men ze ook. De burgemeester kreeg een applausje toen hij vertelde, dat de Dorpstraat van avond wel op een Kalverstraat geleek. Bij het vluchtig voorbijgaan van enkele eta lages heeft spr. er verbaasd over gestaan, zoo mooi als deze versierd waren. In kor ten tijd is er geweldig hard gewerkt. De vrijheid wordt in vele buitenlandsche staten aan banden gelegd. Spr. zou ook voor Leimuiden de vrijheid willen insnoe ren en een boete willen opleggen aan ieder die in de stad zijn inkoopen gaat doen. Spr. bood zijn gelukwenschen aan aan het comité met het succes tot op heden bereikt. Zij hebben reeds bewerkt, dat er in de burgerij een zekere stemming zit en dat belooft heel wat. St. Nicolaas is in 't dorp geweest. Al moet alles wat uit 't bui tenland komt en St. Nicolaas komt uit Spanje uit ons land geweerd worden, wanneer St. Nicolaas belooft zijn inkoopen m Leimuiden te doen, is hij hier welkom. Spr. hoopte, dat de bevolking van Lei muiden in groot getal hun inkoopen zal doen bij de plaatselijke winkeliers, maar laten zij daarbij denken om één ding. De winkeliers lijden even goed onder de cri sis als de andere groepen der bevolking. Laten wij dus niet alleen koopen,. maar ook betalen. Spr. noemde het crediet-stel- sel voor den middenstand verderfelijk. Spr. wekte de bevolking op, in dezen moeilijken tijd naast elkaar te staan. Laten wij hopen,- dat de naaste toekomst gunstig zal zijn. We leven in een tijd niet alleen van een financieelen maar ook van een moreelen crisis. Als het Nederlandsche volk terugkeert tot de goede zeden, zal God die ons vaderland in vroeger tijden steeds geholpen heeft als de nood het hoogst was ons weer een beteren tijd schenken. (Applaus). Het cadeau vo burgemeester. den Aan den Burgemeester werd hierna, door den comité-voorzitter, een geschenk overhandigd, namelijk een koperen boe kensteun met inscriptie. De burgemeester zeide getroffen te zijn voor dit huldeblijk. Verwijzend naar de rede van den voorzitter, zeide spr. moei lijk beloften te kunnen doen, die uit de overheidskas komen. Spr. hoopte, dat de winkeliers zich zullen organiseeren. Spr. zegde toe de belangen der winkeliers te zuilen behartigen. De comité-voorzitter sprak eveneens de hoop uit, dat er ééndracht zou zijn. Spr. werkte op'tot blijvend enthousiasme om den Leimuidenschen winkelstand vooruit te brengen. Een dwaling. De Burgemeester wilde ten slotte nog van deze gelegenheid gebruik maken, om een dwaling recht te zetten betreffende het crisis-comité. Velen verkeeren in de mee ning, dat de opbrengst van het crisis-comité bestemd is voor de groote steden. Dit is geheel bezijden de waarheid. Aan het Na tionaal Crisiscomité wordt 10 pet. afge staan, dcch daartegenover staat, dat, toen het plaatselijk crisis-comité kortgeleden een noodkreet slaakte met het oog op den zorgelijken toestand der tuinders, door het Nat. Crisis-comité een steunbedrag 'werd geschonken dubbel zoo groot, als tot op he den is afgedragen door het PI. Comité. Spr. hoopte, dat niemand meer de moed zal hebben, het busje onbedacht voorbij te la ten gaan. Hierna maakte de Burgemeester, verge zeld van het Winkelweek-comité, een rond gang langs de étalages. Op straat heerschte een gezellige,, feeste lijke drukte, die van deze winkelweek het beste doet verwachten. BUITENLAND VAN HET VATICAAN TIEN NIEUWE KARDINALEN? De voornaamste candidaten. Néar enkele Katholieke buitenlandsche bladen uit Rome vernemen, ziet men al daar het consistorie, dat midden Decem ber zal plaats hebben, met groote span ning tegemoet, wijl dan tien nieuwe kar dinalen zouden worden gecreëerd. Zooals men weet, heeft de H. Vader reeds in het voorjaar twee kardinalen „in pec- tore" benoemd maar hun namen totdus- ver nog niet bekend gemaakt. Dit zou in December geschieden. Men vermoedt, dat het mgr. Caccia Dominioni, de pauselijke ceremoniarius, en mgr. Pellegrinetti, de nuntus te Belgrado, zijn. Behalve deze twee prelaten zouden nog acht nieuwe kardinalen benoemd worden, onder wie de rector van de Katholieke uni versiteit van Milaan, de pater Franciscaan Gemelli, verder de pauselijke nuntius te Munchen, mgr. di Torregrossa, de Parijsche nuntius mgr. Maglione en de nuntius te Madrid, mgr. Tedesschini, alsmede mgr. Catani van het pauselijk gerechtshof en mgr. Jorio van de H. Congregatie van de Sacramenten. Dti zijn dus acht candidaten. Onder de twee anderen, van wie' men nog niet weet, of zij definitief of voorloopig nog slechts „in pectore" benoemd zullen worden, zou zich ook de aartsbisschop van Ollmuetz (Oelomouc) mgr. dr. Pretsjan, bevinden. Men brengt de jongste reis van dezen bisschop naar Rome ook hiermede in verband. In totaal zijn op het oogenblik veertien kardinaalszetels vacant. Men gelooft ech ter, zooals reeds gezegd, dat slechts tien hiervan bezet zullen worden. ONTWAPENING HOOFDCOMMISSIE VERDAAGD TOT EINDE JANUARI. Het presidium van de Ontwapenings conferentie heeft Woensdag besloten de hoofdcommissie der Ontwapeningsconfe rentie, welke tegen 4 December was bij eengeroepen te verdagen tot einde Januari. Intusschen zullen diplomatieke onder handelingen worden gevoerd. In de zitting van gisteren is het verda- gingsbesluit voorgelegd in den vorm van een rapport van president Henderson. Henderson wijst in zijn rapport op de re cente diplomatieke besprekingen met de vertegenwoordigers van Frankrijk, Italië, j Engeland en de Vereenigde Staten. Er is voorgesteld dat tegelijkertijd met de werk zaamheden der Ontwapeningsconferentie parallel loopende aanvullende onderhan delingen tusschen de afzonderlijke staten zullen 'plaats vinden langs diplomatieken weg. Deze compromis-formule van Henderson werd stilzwijengend aangenomen door het presidium zonder verdere verklaringen. Na tien' minuten was de zitting reeds af- geloopen. NA DE VERKIEZINGEN. Het aantal rechtsche zetels voorloopig op 184 geschat. Ofschoon geen verdere officieele cijfers betreffende den verkiezingsuitslag zijn be kend geworden, schat het katholieke hoofd kwartier het aantal door de rechtsche partijen verworven zetels op 184, terwijl de linksche partijen er 160 zouden heb ben verkregen (met inbegrip van 42 so- cialististen en radicalen). Lerroux is niet bereid bij de tweede stemming met de socialisten samen te wer ken en dreigt met aftreden, als de radica len daarop blijven aandringen. Gil Robles over den verkiezingsuitslag. De uitslag der Spaansche verkiezingen heeft in Frankrijk tamelijk veel opzien ge baard. De Fransclie pers vraagt zich be zorgd af, of de Spaansche republiek in ge vaar is. In het algemeen wordt op deze vraag een geruststellend antwoord gege ven. De leider der bij de verkiezingen succes volle rechtsche partijen, Gil Robles, ver klaarde tegenover een correspondent van de „Journal", dat de verkiezingsuitslag voornamelijk een gevolg was van de gods dienstvervolgingen en de houding der so cialisten. Gil Robles verklaarde niet te stre ven naar een dictatuur der rechtsche par tijen. Integendeel diende een centrum-re geering te worden gevormd, die een te plotselingen overgang van links naar rechts zou vermijden. In een dergelijken overgangstijd zou dan een rechtsche re geering voorbereid kunnen worden. Spoedige wijziging van de congregatiewet? In het Madrileensche blad „Ahora" kon digt de leider der conservatief-republikei- nen, Miguel Maura, aan, dat hij in de eer ste zitting van de nieuwe cortes zal voor stellen, artikel 26 van de constitutie, op grond waarvan de congregatiewet werd uitgevaardigd, te wijzigen. De door de vo rige cortes aangenomen anti-godsdienstige wetten, schrijft Maura, zijn een bron van allerlei conflicten en voor de republiek 'n beletsel, om zich krachtig te organiseeren. Zooals ik reeds in 1931 uitdrukkelijk ver klaard heb, beschouw ik het als een mon struositeit, dat men honderdduizenden kin deren de straat op gestuurd heeft bij ge brek aan onder wijs-instellingen, welke de door de religieusen verlaten scholen kunnen vervangen. Bloedige vechtpartij tusschen socialisten en communisten. Tusschen communisten en leden van den socialistischen arbeidersbond heeft te Madrid een vechtpartij plaats gehad. Toen de politie tusschenbeide kwam, werd zij door de communisten aangevallen. De politie maakte daarop van de vuur wapens gebruik, tengevolge waarvan ze ven communisten werden gewond. Er had den twintig arrestaties plaats. Een politie-' man werd gewond. SCHULDEN-ACCOORD V.S.—RUSLAND? Basis zou gevonden zijn. Naar de „New York Times" verneemt is bij de besprekingen tusschen Litwinof en de Amerikaansche financieele autoriteiten een basis gevonden voor een accoord in zake de kwesties der schulden en der Rus- siche credieten. Hooge ambtenaren van het ministerie van Financiën hebben zich, naar nader ge meld wordt, van een bespreking tusschen Litwinof en den onderstaatssecretaris van Financiën, Morgenthau, over de kwestie der Russische schulden aan de Ver. Sta ten zeer optimistisch uitgelaten. Zij ver klaarden, dat de schuldenkwestie in prin cipe geregeld was en dat de bijzonderheden naderhand door diplomatieke onderhande lingen zouden worden vastgesteld. Morgen thau kondigde aan, dat binnen 24 uur een officieele mededeeling over de kwestie der Russische schulden zal worden RHEUMATISCHE PIJNEN KWELDEN OUDEN HEER VAN 60 JAAR. „Tot mijn 50ste jaar mankeerde ik nooit iets, maar toen begonnen hevige rheuma- tiek-aanvallen mijn leven te vergallen Reeds begon ik te w^hoperf, toen een vriend vin mijn leeftijd /nij vertelde welke wonderbaarlijke onrer/indin/en hij had opgedaan met Kloqpre/balsei^ Nu ik zelf dit wonderlijke midd(/ heb/ ik verklaren, dat ik y al hoop ik eerstdaa|\6j/ jaa vJ& worden". Zoo schrijft ons de 4leer J. V*. te H., wiens origineele brief voor iedter inzage ligt Akker's Kloosterbalse»n kost per pot van 20 gram 60 cent epr van 50 gram ƒ1. en is overal verknjgbaar. Onovertroffen bij brand- en snijwonden. Ook ongeëve naard als wrijf middel bij rheumatiek, spit, stramheid en pijnlijke spieren. BUITENL. BERICHTEN VUURWERKMAGAZIJN ONTPLOFT. Te Ascoli Piceno in Italië is een vuur- werkmagazijn ontploft. Het huis, waar dit magazijn zich bevond, is nagenoeg geheel ingestort. Tot nu toe zijn 2 dooden gebor gen, benevens 2 personen, die levensge vaarlijk gewond waren. OVERSTROOMINGEN IN SPANJE. Ten gevolge van overvloedige regen buien en het wassen der rivieren hebben zich in Las Arenas groote overstroomingen voorgedaan. Meer dan 200 personen zijn dakloos, daar zij wegens het steeds hooger komende wa ter hun woningen moesten ontruimen, meerendeels met achterlating van hun be zittingen. IJSGANG OP DE ST. LAURENS. Honderden vrachtschepen wachten op dooi. Wegens ijsgang is de St. Laurens-rivier tusschen Montreal en Quebec voor het scheepvaartverkeer gesloten. Het is nog nimmer voorgekomen, dat de rivier al zoo vroeg in den winter onbevaarbaar was. Men hoopt evenwel, dat er weldra nog een dooi-periode zal intreden, waardoor hon derden vrachtbooten, die door de vorst zijn verrast, gelegenheid zullen krijgen naar Europa te vertrekken. STERKE VORST IN SIBERIë. In het district Irkoetsk (Siberië) vriest het buitengewoon. Er zijn in eenige stre ken temperaturen geregistreerd van 35 graden. Er zijn menschen doodgevrogen. BOSCHBRAND IN CALIFORNIë. Kolonie van millionaire en filmsterren bedreigd. Uit Pasadena (Californië), wordt ge meld: Door een boschbrand, die zich ernstig laat aanzien, worden vijftig vorstelijke wo ningen van rijke persoonlijkheden uit de filmwereld en ettelijke millionaire met verwoesting bedreigd. Deze woningen vor men een kolonie op een heuvel aan den voet van het gebergte. De brand is ontstaan in de zoogenaamde Spuirrel Cann, na een periode van lang aanhoudende droogte. Reeds is een der gebouwen vernield. Op de wegen pogen de halfgestikte bewoners zich met hun bezittingen in veiligheid te bren gen. Verscheiden honderden acres staan in vuur en vlam. Door vijfhonderd personen is de strijd tegen het vuur aangebonden en inderdaad schijnen zij er ten slotte in te zijn geslaagd over een front van drie kilometer de vlam men te stuiten. Men geeft echter met be zorgdheid acht op den wind, want indien deze krachtiger mocht worden, wordt de situatie kritiek. OPSTAND IN GEVANGENIS TE PHILADELPHIA. Gevangenen stichten brand. Op de binnenplaats van de strafgevan genis te Philadelphia is gisteren een op stand uitgebroken, die echter spoedig werd onderdrukt. Ongeveer 1300 gevangenen wa ren op deze binnenplaats bijeen en een aantal hunner heeft een werkplaats, waar wol verwerkt werd, in brand gestoken. Het vuur breidde zich uit tot de keuken en de wasscherij der gevangenis, doch kon toen bedwongen worden. Terwijl de meeste gevangenen bij het uitbreken van den brand vrijwillig hun cellen terugkeerden, weigerden 75 ge vangenen aan het desbetreffend bevel te voldoen. Hierop werden zij met machinegeweer- en revolverschoten in een hoek van de bin nenplaats gedreven en gedwongen zich over te geven, waarna zij naar hun cellen werden teruggebracht. RUSSISCHE HANDEL IN NARCOTICA. Door de activiteit van de z.g. „Moor", de Moskousche recherche, is bijna een volko men eind gemaakt aan den ongeoorloof- den handel in verdoovende middelen. De detectives van „Moor" zijn meer ge vreesd door de handelaars in verdoovende middelen, dan de agenten der G.P.U., die zich met dit soort misdaden niet zoozeer bezighouden. De groote vraag naar het artikel levert enorme winsten op voor de weinige smok kelaars, die het nog wagen, hun ongeoor- loofden handel voort te zetten. Naar men zegt, worden de grootste voor raden gesmokkeld over de Aziatische gren zen der sovjet-Unie. Onschuldig uitziende boeren smokkelen de morphine of cocaine naar Moskou, waar anderen, gekleed als gewone arbeiders, zich onder de menigte op de publieek markten bevinden en het pakje aan den klant afleveren. In vele gevallen echter blijkt de klant een detective van de „Moor" te zijn en op deze wijze zyn den laatsten tijd vele smok kelaars ontmaskerd. „VUUR" VRAGEN IS VERBODEN. De ambtenaren van het ministerie van financiën te Bulgarije hebben een vernuftig plan uitgevonden, om de rijksinkomsten te vergrooten. Daar zoowel de lucifers- als de sigaret ten-industrie staatsmonopolie zijn, zal het verboden worden, -de eene sigaret aan te steken met het eindje van de vorige cn men zal ook niet aan een rooker „vuur" mogen geven of vragen. Bij overtreding van dit verbod zal de politie zoowel aan dengene, die vuur vraagt als aan dengene, die het geeft, een boete opleggen, welke terstond moet worden be taald. Het gebruik van aanstekers is reeds ver boden en er is ook een wet in Bulgarije, welke het zelfrollen van sigaretten ver biedt. Men hoopt hierdoor het verbruik zoowel van sigaretten als van lucifers te doen toe nemen.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 5