DE TWEEDE ZESDAAGSCHE TE AMSTERDAM. WOENSDAG 22 NOVEMBER 1933 DE LE1DSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 10 BILJARTEN Competitie N. B. B. De uitslag van den wedstrijd L B. B.— 's Gravenh. B. C. luidt: A. Koops ('s-Gr.B.C.) 84 15 17 5.60 B. Teegela. (L.B.B.) 200 15 46 13.33 K. Holzheuer 150 21 30 7.14 J. Bruinnincks 195 20 38 9.75 A. Leeuwin 150 28 19 5.35 A. Verstraaten res. 114 27 27 4.22 C. Aarts 71 30 12 2.36 G. M. Teegelaar, res. 150 30 19 5.00 K. Holzeuer 54 16 22 3.37 B. Teegelaar 200 16 31 12.50 A. Koops 150 26 42 5.76 J. Bruinnincks 150 25 22 6.00 C. Aarts 150 43 29 3.48 A. Verstraaten res. 143 42 23 3.40 A. Leeuwin 150 32 18 4.68 G. M. Teegelaar, res. 117 31 28 3.77 's Gravenh. B. C. 2 en L. B. B. 0 punten. OLYMPISCHE SPELEN AMERIKAANSCHE DEELNEMING AAN DE OLYMPISCHE SPELEN TE BERLIJN. De Amerikaansche Nationale Amateurs Athletiek Unie heeft met zoo goed als al- gemeene stemmen een resolutie aangeno men, uitsprekende dat het Amerikaansche Olympisch Comité slechts deelnemers aan de Olympiade 1936 naar Duitschland zal zenden wanneer de Duitsche regeering ga randeert, alles te zullen doen tot bescher ming en gelijkberechtigdheid der Joodsche deelnemers aan de Olympiade. De president der Duitsch-Amerikaansche vereeniging Wortman heeft tegen deze re solutie geprotesteerd en verklaarde, dat de Unie geen recht had de Duitsche regee ring voor te schrijven, wat zij zelf ten aan zien van haar neger-leden naliet. Het Amerikaansch Olympisch Comité vergadert heden te Washington, waar waarschijnlijk de beslissing zal vallen. Duitsch antwoord. Het Duitsche Olympische Comité heeft als antwoord op het becluit der Ameri kaansche Athletiek Unie het volgende te legram gezonden aan de American Olym pic Association: „Met betrekking tot het gisteren geno men besluit van de Amerikaansche Athle tiek Unie verklaren wij plechtig, dat de te Weenen door de Duitsche regeering en het Duitsche Olympische Comité aangegane verplichting inzake de deelneming van Duitsche Joden aan de Olympische Spelen, waarmede Garland en Sherill zich accoord hebben verklaard, stipt zal_ worden nage komen en dat sedert de Weensche verga dering noch de regeering, noch het Olym pische Comité eenige beschikking of be sluit hebben afgekondigd, waarin Duitsche Joodsche sportbeoefenaren worden gediscri mineerd. Wij vertrouwen, dat onze Ame rikaansche collega's in het Internationale Olympische Comité hun te Weenen inge nomen standpunt zullen handhaven". FRANKRIJK FN DE OLYMPISCHE SPELEN. Frankrijk is van plan 18J athleten naar de Olympische Spelen van 1936 te zenden. Het Tranjche Olympische Comité heeft ter voorbereiding van de Spelen een bedrag van 4.900.000 francs uitgetrokken. Te beginnen met 1934 zal elk jaar een bedrag van één millioen francs voor de Spelen worden besteed. In 1936 zal nog een bedrag van 1.900.000 francs noodig zijn, waaruit de kosten voor de uitzending der 180 deelnemers zullen worden gefinan cierd. Genoemde gelden zullen worden verkre gen uit dr opbrengst :ener Olympische penning, van collectes, enz. LUCHTVAART PASSAGIERSVERVOER PER K. L. M. NAAR ITALIË. Nadere regeling in voorbereiding. Naar de „Tel." verneemt, zal binnenkort het passagiersvervoer met de vliegtuigen der K. L. M. op de NederlandIndië-route van en naar Italië worden toegestaan. Tot heden mocht alleen postvervoer met de In- dië-vliegtuigen naar en van Italië plaats hebben. Passagiers ".ie van Amsterdam naar Rome wilden, of luchtreizigers van Italië naar andere stations op de Neder landIndië-lijn mocht de K. L. M. even wél niet boeken. De directeur der K. L. M., de heer A. Plesman, heeft met den secretaris mr. Slo- temaker onlangs te Lome besprekingen ge voerd met den Italiaanschen minister voor de luchtvaart. Als gevolg van deze onder handelingen heeft de Italiaansche regee ring zich bereid verklaard de beperkende bepalingen voor het passagiersvervoer op te heffen. Een regeling wordt thans uitge werkt. Zij zal binnenkoivan kracht wor den. Hiermede heeft de K. L. M. een be langrijk succes bereikt, daar het passagiers vervoer van en naa: Italië veelbelovende perspectieven opent. 'N AVOND EN 'N NACHT VAN SENSATIES v. KEMPEN PROTESTEERT TEVERGEEFS EN STAAKT MET „BRAS" HET PUBLIEK „HAALT" HEN TERUG ONSPORTIVITEIT DER FRANSCHEN De publieke belangstelling voor den tweeden Amsterdamschen Zesdaagschen wielerwedstrijd stijgt met den avond en den nacht. Gisteravond 9 uur kon men gevoegelijk buiten de deur het bordje „uitverkocht" j plaatsen. Naar wij van betrouwbare zijde j vernamen moet het voor Woensdagavond 1 en -nacht alsmede voor Donderdagavond, het slot, reeds geheel uitverkocht zijn. De financieele resultaten zullen zeker een j groot succes opleveren. De neutralisatie van den vooravond wordt om ongeveer 8 uur opgeheven, niettemin i zorgen de renners er wel voor, dat deze I rust langer duurt en voor de avondklasse- j mentsprints van 10 uur gebeurt er eiken j avond niets. Zoo was het ook gisteravond het geval. Voor een paar premiesprints maakten de heeren zich niet druk hoe het publiek ook joelt en schreeuwt om jachten. I Eiken avond schijnt er weer nieuw publiek te zijn, naief als Wals een premie wint, verrukt als Pijnenburg een sprint wint. Terwijl geen enkele buitenlander zijn best doet om een premiesprint aan Pijnenburg of Wals te betwisten. Al heeft Loncke b.v. wel eens een enkele maal getoond, dat hij het best tegen onze landgenooten kan op nemen. Avondklassement. Na 94 uur waren afgelegd 2033.625 K.M. De tijd voor het tien uursklassement was weer aangebroken en renners en helpers prepareerden zich voor de sprints en waar schijnlijk voor de daarna volgende jach ten. Om tien uur waren afgelegd 2063 K.M., na 95 uur rijden. Eerste sprint: 1. Muller, 2. Adan, 3. Jan van Kempen, 4. Bühler. Tweede sprint: 1. Wals, 2. Broccardo, 3. Guerra, 4. Vluggen. Derde sprint: 1. Loncke, 2. Pijnenburg, 3. Muller, 4. Bresciano. Vierde sprint: 1. Wals, 2. Guerra, 3. Aerts, 4. Vluggen. Vijfde sprint: 1. Pijnenburg, 2. Bresciani, 3. Van Nek, 4. Bühler. Daarna zette Braspenninx de spurt er in en tijdens de laatste sprint namen hij en Jan van Kempen een ronde. De Zwitsers en de Italianen namen een ronde. Pijnen burg is even uit de baan doch de rest zet de jachten voort. Van Houtvan Nek deden een poging en na veel moeite gelukt dit. Bras en van Kempen zorgden er voor, dat zij nog eenmaal een rondje namen. Daar na waren de Duitschers aan de beurt en ook de zwakkere koppels trachtten een ronde te nemen. Rausch en Hürtgen won nen een ronde en ook VluggenMuller alsmede Adande Wolf liepen een ronde uit. Toen lagen er vijf koppels aan den kop met de Zwitsers op 1 ronde achterstand. Eerste toen achtten Wals en Pijnenburg hun tijd gekomen. De buitenlanders ver dedigden zich niet noemenswaard en de Hollanders lagen met 1 ronde voorsprong aan den kop. Bras en Rausch gingen en poogden het nogmaals, doch het veld was spoedig weer bij. De Franschen boekten een ronde winst en tenslotte was geen der ster ke koppels meer te houden. Als duivels vlogen zij over de baan. Wie de meesle ronden won was winnaar. Telkens werd het even rustig en dan trok er weer een kop pel tusschen uit, dat gewoonlijk niet ach tervolgd werd. Een prachtig moment was *wel toen Wals er van door ging en in een minimum van tijd met Pijn een ronde nam, de laatste zette door en achter van Hout, de taaie, zette Pijnenburg door, gevolgd door Jan van Kempen. En zoo waar gelukte het Pij nenburgWals twee ronden achter elkaar winst te boeken. Daverend gejuich bij de duizenden op de tribuns. Het ging als wind vlagen. Ev enrustig was het weer bijeen en dan ging er plotseling weer een koppel van door. Nu waren het de Italianen weer, die er tusschen uit gingen en ook al weer een ronde namen. Hoe lang zou deze jacht op deze wijze kunnen duren? Reeds meer dan een half uur werd er fel gejacht en nog steeds was er geen eind aan te beken nen. De jachten Jjielden niet op. Begonnen om ongeveer kwart over tien kwam er eerst tegen half twaalf een einde aan. Verschil lende koppels waren oververmoeid, zoo zagen we Broccardo eenige malen van de baan verdwijnen, terwijl Bühler eveneens totaal uitgereden was. Uit deze jachten bleek wel, dat vooral PijnenburgWals, BroccardoGuimbre- tiere en tot veler verrassing Braspenninx van Kempen de meeste ronden wonnen. Vooral de laatsten reden bijzonder goed, om de beurt namen zij het initiatief om een ronde te winnen, uitstekend hielden beiden vol en hoewel het groote moeite kostte, hadden zij de noodige ausdauer om de jachten te beëindigen in hun goede positie. In totaal werden in deze jachten, die 5 kwartier duurden, 79 ronden gewonnen, over de koppels als volgt verdeeld: Bras penninxvan Kempen 11 ronden(l), Pij nenburgWals, van Nekvan Hout, Guer raBresciani en GuimbretiereBroccardo allen 9 ronden gewonnen, Rausch—Hürt gen, VluggenMuller beide koppels 7 ron den winst, AertsLoncke 6 ronden winst, AdandeWolf 3 ronden winst, terwijl ook de Zwitsers RichliBühler 9 ronden winst boekten. De zesde sprint, die geheel in de jach ten verloren ging was gewonnen door Bres ciani voor Richli, Vluggen en Adan. De stand om middernacht was als volgt: 1. PijnenburgWals 340 punten; 2. Bras penninxVan Kempen 166 p.; 3. Guim bretiereBroccardo 96 p. Met 3 ronden achterstand: 4. Richli Bühler 202 p.; 5. AertsLoncke 130 p.; 6. GuerraBresciani 85 p.; 1. RauschHürt gen 65 p. Met 5 ronden achterstand: 8. Van Nek van Hout 59 p. Met 9 ronden achterstand: 9. Vluggen Muller 113 p. Met 14 ronden achterstand: 10. Adan de Wolf 6 7p. Natuurlijk werd het na 12 uur weer rus tig en in kalm tempo cirkelden de rijders rond de piste. Eenige premies werden uit geloofd. Intusschen klonken de gramofoon- platen en de muziek van het corps van Van Houten. Het werd steeds benauwder in het gebouw en de rook was te snijden. Van onze perstribune was b.v. een der bochten nauwelijks meer te zien. Een op merkelijk feit van dezen avond was overi gens wel, dat geen enkele valpartij plaats had gevonden. Zoo gingen wij den Woens dagochtend in. Tusschen de jachten van middernacht en de klassementsprints van 2 uur gebeur de verder niets bijzonders meer. Alleen ver bood directeur Grolms verdere premie sprints, welke eerst na 2 uur mochten wor den verreden. Nachtklassement. Het nachtklassement werd in een zeer kalm tempo ingezet en eerst 2 ronden voor de beslissing werd het tempo iets scherper. Even was het rustig, doch dan begon opnieuw, de strijd tusschen de groote kop pels. Guimbretiere ging er als een dolle van door, in zulk een tempo, dat zijn seig neur Viel zelfs tot matigheid moest aan manen. Wals er achter heen en daarna de Zwitsers. Plotseling een valpartij. Bij het aflossen wilde Richli tusschen Adan en zijn koppelgenoot Bühler door gaan, doch juist had hij Bühler bereikt of hij kwam met Adan in aanraking én beiden vielen. Voor den Amsterdammer werd een kwar tier neutralisatie toegestaan, terwijl Richli spoedig weer. op de baan verscheen. Voorloopig werd het weer rustig en de stand om kwart voor 3 's nachts luidde als volgt: 1. PijnenburgWals 353 punten; 2. Guim bretiereBroccardo 99 p. Op 1 ronde achterstand: 3. Braspenninx van Kempen 176 p. Met 3 ronden achterstand: 4. Aerts Loncke 138 p.; 5. RauschHürtgen 69 p. Met 4 ronden achterstand: 6. Richli Bühler 209 p.; 7. GuerraBresciani 88 p. Met 6 ronden achterstand: 8. Van Hout van Nek 64 p. Met 10 ronden achterstand: 9. Vluggen Muller 126 p. Met 16 ronden achterstand: 10. Adan de Wolf 69 p. De sprints van 2 uur met de jachten tot ruim half 3 zouden echter nog een staartje krijgen. O.i. had geen der leidende koppels 'n ronde kunnen winnen. Niettemin maakte de jury bekend hetgeen wij ook in on zen stand schreven dat van Kempen Braspenninx een ronde waren achtergeko men. Schandaaltje. Jan van Kempen ging bij de jury pro testeeren tegen deze verliesronde, doch dit scheen weinig te helpen. Na overleg met zijn maat staakten van Kempen en Bras penninx den strijd uit protest tegen deze beslissing. Doch toen ging het publiek, dat nog steeds in zeer groote getale aanwezig was, er zich mee bemoeien. Er werd gejoeld, gehuild, geschreeuwd, er ontbrak een lawaai los, dat hooren en zien verging. De speaker trachtte tevergeefs de toeschouwers te kal- meeren, doch kon boven de woedende ele menten, die geen „menschen" meer ge noemd konden worden, niet uitkomen. Ook een gramofoonplaat moest het afleg gen tegen het gekrijsch om „Bras, Bras, Bras!!!" De jury ging overleggen en de directie bemoeide zich er mee. Kussens werden op de baan gesmeten, programma's en papieren vlogen in het rond. Pijnenburg accepteerde dit niet en woedend protes teerde hij bij de fronttribune en de jury. En tenslotte moest de wedstrijdleiding toe geven 'en onder klaterend applaus maakte de speaker bekend, dat er drie koppels aan den kop lagen, m.a.w. de Bras en van Kempen lagen met PijnenburgWals en de Franschen aan den kop. Toen eerst werd het publiek wat kalmer. Als van Kempen weer in de baan komt wordt hij luide toegejuicht. Adande Wolf namen na een mislukte poging door een lek bandje tenslotte nog een ronde, doch blijven niet minder dan 15 ronden achter. Om kwart over 3 uur waren afgelegd (na het honderdste uur) 2234.289 K.M. 4 uur-klassement. Tot 4 uur bleef het verder rustig en zon der verdere incidenten kon precies op tijd een aanvang worden gemaakt met de klas sementsprints van 4 uur. Nacht der sensaties. In andere nachten werd er nooit gejaagd na het 4 uur-klassement. Ditmaal zou het anders worden. Want de zesde sprint was voor Pijnen burg, die namelijk met een spurt er van door was gegaan om een ronde te nemen. Een zeldzaam mooie jacht ontstond, wel licht de mooiste van den geheelen Zes daagschen strijd. Braspenninx en Jan van Kempen gingen de leiders achterna. Stuk voor stuk werden de andere koppels inge haald. Eerst werden de zwakkere koppels Limburgers en Amsterdammers inge haald en daarna ging het op de Belgen af, die weldra in Pijn en Wals hun meerderen moesten erkennen. In razend tempo gin gen de beide Nederlanders rond, ronde voor ronde, de Zwitsers en de Italianen werden na taaien strijd gelapt. Meter voor meter werd tenslotte op RauschHürtgen en BroccardoGuimbretiere ingeloopen', vele ronden ging de zware strijd, de duizenden stonden vol angstige spanning mee te leven met deze monsterrace. En tenslotte werd het geheele veld genomen, terwijl Bras en van Kempen het tempo van Pijnenburg en Wals hadden kunnen volgen met de groot ste spanning en daarmede ook aan den kop kwamen te liggen. Doch toen vond plotseling een incident plaats. Hoog in de baan zwiepte Guimbre tiere plotseling voor Wals, die onmiddellijk fel protesteerde tegen deze onsportieve han deling. Voor de fronttribune haalde de Ha genaar in en bestrafte hem met dezelfde onsportieve daad. De Franschen kregen een waarschuwing van de jury. Wals was door een en ander dermate geirriteerd, dat hij luid protesteerend eenige ronden reed en Viel en de Fransche helpers dreigend waar schuwde. Het. tempo minderde niet, plotse ling gingen de Italianen er weer van door, direct gevolgd door Braspenninx en Wals. In den bocht voor de perstribune echter kwam Wals plotseling te vallen. Gelukkig liet het zich^niet ernstig aanzien, en hij kreeg een half uur neutralisatie. Intusschen duurden de jachten voort, doch na tien mi nuten was ook dit afgeloopen en eerst om bij 5 uur kwam het veld voor goed tot rust. De volgende ronden waren gewonnen: Braspenninxvan Kempen 3 ronden, Bro- cardoGuimbretiere 2 ronden, Rausch Hürtgen 3 ronden, PijnenburgWals 2 ron den plus 1 ronde tijdens de neutralisatie van Wals, van Houtvan Nek 1 ronde, AertsLoncke 1 ronde, GuerraBresciani' 3 ronden en RichliBühler 1 ronde. Om 5 uur was afgelegd in totaal 2296.955 K.M. Het was vanzelfsprekend, dat er verder niets meer zou gebeuren en tot aan de neu tralisatie bleef het rustig. Na dezen mooi- sten nacht vol spanning en strijd was het genoeg. De stand Woensdagmorgen 6 uur bij de neutralisatie was als volgt: 1. PijnenburgWals 369 punten; 2. Bras penninxVan Kempen 183 p. Met 1 ronde achterstand: 3. Guimbretiere Broccardo 103 p. Met 2 ronden achterstand: 4. Guerra Bresciani 92 p.; 5. RauschHürtgen 70 p. Met 4 ronden achterstand: 6. Richli Bühler 219 p.; 7. AertsLoncke 146 p. Met 6 ronden achterstand: 8. van Nek van Hout 66 p. Met 11 ronden achterstand: 9. Vluggen Muller 138 p. Op 16 ronden achterstand: 10. Adande Wolf 69 p. WILT U IETS WETEN? Vraag: Zou u mij ook kunnen zeggen, wie de uitgever is van het blad „Vraag en Aanbod"? Antwoord: N.V. Uitg. Mij. A. E. Klu- wer, te Deventer. Vraag: Moet voor een bedrijfsleider in het boerenwerk nog zegels geplakt worden? Antwoord: Ja. V r a a g J. V. te V. inzake inkomstenbe lasting. Antwoord: Wanneer de bron van in komsten reeds bestond op 1 Januari van het vorige kalenderjaar wordt de ONZEDELIJKHEID. Een speciaal nummer van „Het Volk". Naar aanleiding van minister De Wilde's circulaire heeft „Het Volk" nota bene een heel speciaal „zedelijkheidsnummer" laten verschijnen, dat in strijd met zijn naam, de strand- en bad-onzedelijkheid moet dienen en bevorderen en zeer „princi pieel" alle rechten opeischt voor de exces sen, welke de regeering bestreden wil zien. Voorin wordt officieel verteld, „Waar om een Zedelijkheidsnummer?" „Dit nummer van Ons Weekeind is een Zedelijkheidsnummer en minister De Wilde heeft ons op het idee ge bracht. Hulde aan minister De Wilde. Wat heeft hij gedaan? Hij heeft aan de gemeentebesturen van Nederland een boozen brief ge stuurd. In den afgeloopen zomer, staat in dien brief, zouden zich excessen hebben geopenbaard in het strand en badleven en bij de beoefening van de watersport. Brrr! En waaruit bestonden die excessen? „Voornamelijk hieruit, dat perso nen zich in het openbaar vertoonden in een kleedij, welke den toets zelfs eener zeer gematigde critiek op het punt van welvoegelij kheid niet kon door staan." Volgend jaar, zegt minister De Wil de, moet dat uit zijn! Hoera! Wij worden dus weer gere geerd! En krachtig! Niet zoo maar slapjes, zooals onder Ruys de Beeren- brouck, neen: we weten nu waar we aan toe zijn. Er wordt op ons gepast en in 1934 is het uit met onze „exces sen." Daarom gauw nog even vóór 't te laat is: ons zedelijkheidsnummer!" Volgt dan een collectie van spotter nijen in woord en beeld, laf en naargees tig. Ontstellend gemis aan verantwoordelijk heidsgevoel voor het zedelijk welz'm van ons volk, óók van de jeugd! „Tijd". gebaseerd op het inkomen van het afge loopen kalenderjaar. In 1933 betaalt u dus over het inkomen van 1932. Uw aanslag zal wel juist zijn. Vraag Tr. B. te S. inzake loten Paleis v. Volksvlijt. Antwoord: Wend u tot een bankin stelling. Vraag H. te N.: Moet een afschrift van gemeenteraads-notulen op verzoek ver strekt worden, natuurlijk tegen 'betaling? Antwoord: Neen. Dinsdagmdidag en Donderdagmiddag van 34 uur gelegenheid tot het bekomen van mondelinge inlichtingen op rechtskundig gebied. (Kosteloos). Zoo, dat overstapje Is gelukt. En nu in 8 minuten naar Berlün, over 9 minuten gaat de Fliegende Ham burger. (Lachende Welt) VAN ROMMELZAK EN HOBBELTJE. 25. 'k Ben blij, dat ik weer in Munster- dorp ben. Jullie weet, ik maak recht wat krom is. Kom maar bij Jan Rommelzak en 't komt weer in orde. En voor de kinders vertelt Jan weer mooie verhalen. Toen hij uitgesproken was juichten menschen en kinderen: hiep, hiep hoer", voor Jan Rommel zak. Jan maakte een mooie buiging en zei, dat hij allen weer terug verwachtte op marktdag, dan kwam hij met iets nieuws te voorschijn. 26. Met'een sprong wipte hij van de ton en de menschen trokken af. Ze wisten wel, als Jan van de tafel sprong, het ook afge loopen was voor dien dag. De kinderen vonden het wel jammer, dat ze den eersten dag zonder verhaal of grap moesten ver trekken.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 10