DONDERDAG 16 NOVEMBER 1933 1933 - Hel Presto jaar! Een product voor dezen tijdEen prima kwaliteit zeeppoedervoorslechts 7ict. per paken vooralle doeleinden geschikt! Het beste wat de Neder- landsche Huisvrouw dit jaar geboden is! Ook IW huishouding: TWEEDE BLAD PAG. 5 GEMEENTERAAD VAN NOORDWIJKERHOUT BUITENLAND DE ONTWAPENINGSKWESTIE OM DE BESPREKINGEN WEER OP GANG TE KRIJGEN. Henderson zwoegt. Henderson schijnt thans alles op haren en snaren te willen zetten, seint de Geneef- sche correspondent van de „Msbd.". Hij heeft gisteren een bespreking gehad met den onder-voorzitter, Politis, en met den plaatsvervanger van den algemeenen rap porteur Benesj, die zelf nog afwezig' is, en als gevolg daarvan heeft Henderson een schrijven naar de regeeringen gezonden, waarin deze worden aangespoord, gedele geerden van grooter gezag naar Genève te zenden, opdat de verschillende, Zaterdag door het bureau der ontwapeningsconfe rentie benoemde rapporteurs, in staat zul len zijn, hun taak te verrichten, waartoe noodzakelijk is, dat gedelegeerden aanwe zig zijn, met wie ook politieke besprekin gen kunnen gevoerd worden. Het schijnt Henderson's, stellige wil te z;jn, dat de besprekingen van deze maand de zekerheid zullen brengen, dat de alge- meene commissie op 4 December inderdaad met succes aan de tweede lezing van Mac Donald's ontwerp-conventie zal kunnen beginnen. Indien die zekerheid op 4 De cember nog niet zal verkregen zijn, wil Henderson, dat de ontwapeningsconferen tie eenvoudig zal gesloten worden bij ge brek aan voldoende overeenstemming, of anders zal zij onder een anderen voorzitter haar taak maar moeten voortzetten. DUITSCHLAND. ALGEMEENE AMNESTIE AANGEKONDIGD. Tevredenheid over de actie tegen de Joden. De leider van het Duitsche rechtsfront, de rijkscommissaris van justitie staatsmi nister dr. Frank heeft in een rede o.a. het volgende gezegd: Tegenover de politieke tegenstanders van vroeger zullen wij ons op een breed standpunt stellen. De stem ming van 12 Nov. maakt dit mogelijk, daar zij den volkomen afkeer van het Duitsche volk van het Marxisme heeft bewezen. Er zal een algemeene groote amnestie worden afgekondigd. De hervorming van het recht en van 't Rijk zal met kracht worden aangepakt en in nationaal-socialistischen geest worden uitgevoerd. In overleg met de Akademie voor Duitsch Recht heeft spr. commissies ingesteld, die volgende week hun werk be ginnen. Beginsel van het Duitsche recht zal zijn: Algemeen belang' gaat vóór eigen belang. De Duitsche juristen zijn antisemieten en zullen dit blijven, niet uit haat tegen de Joden, maar uit liefde voor het Duitsche volk. Met hetgeen men tegen de Joden heeft bereikt, zal men zich overigens tevreden stellen en daarom den leider volgen, of schoon in de toekomst een Jood eigenlijk niet meer als Duitsch burger kan gelden. FRANKRIJK DE MINISTER-PRESIDENT SPREEKT. Over Frankrijks wil om met Duitschland te onderhandelen. In de nachtzitting van de Fransche Ka mer heeft minister-president Sarraut ruirn drie kwartier over het vraagstuk der Fransch-Duitsche betrekkingen gesproken, dat hij het vraagstuk van den vrede noem de. Frankrijk, dat vier jaar lang verwoest werd in een oorlog, welke het opgedron gen was, heeft alles gedaan, om den vrede te organiseeren. Frankrijk wil dit vredes werk voortzetten, doch, evenmin als vroe ger, zal Frankrijk ook thans toegeven op die punten, waarop het niet mag toegeven. Duitschland heeft recht op veiligheid en op de plaats, die het onder de volken toe komt. Steeds weer heeft Frankrijk naar een formule voor toenadering gezocht, doch Frankrijk van zijn kant heeft den plicht, een eerlijken wil tot vrede te verlangen. Frankrijk verlangt van Duitschland, dat het Frankrijk duidelijk zal verklaren, wat het onder gelijke rechten verstaat en dat Duitschland ophoudt, dit in het onzekere te laten. De vertegenwoordiger van Frankrijk heeft te Genève de gelijke rechten voor Duitschland aanvaard onder de uitdruk kelijke bepaling, dat te Genève vastgesteld zal worden op welke wijze de toekenning dezer gelijke rechten geregeld zal worden. Duitschland heeft echter de conferentie verlaten. Frankrijk wil met Duitschland onderhan delen doch in tegenwoordigheid van de geheele wereld en Frankrijk wil weten, waarover men zal onderhandelen. Er is een Fransch gezant te Berlijn en een Duitsche gezant te Parijs. NOG GEEN VROUWENKIESRECHT IN FRANKRIJK. Senaat weigert, het op de agenda te plaatsen. Met 175 tegen 118 stemmen heeft de Fransche Senaat een voorstel verworpen, om het toekennen van het kiesrecht aan vrouwen op de agenda te plaatsen. ITALIË BALBO VERZOEND MET ZIJN FUNCTIE IN LIBYE. Aantal aviateurs gaat met hem mede. Maarschalk Balbo, die zooals bekend is, de vorige week tot gouverneur van Libye is benoemd, heeft zich per vliegtuig naar Tripolis begeven om zijn nieuw bewinds- gebied te bezichtigen. Het is een publiek geheim, dat Balbo zijn nieuwen post met tegenzin heeft aanvaard, hoewel hij voel de, dat het zijn plicht was naar Afrika te gaan, nu Mussolini dit wenschte. Bij de te rugkomst van zijn inspectie-tocht verklaar de Balbo met zyn nieuwe taak verzoend te zijn, daar er goed werk in Libye valt te doen. Reuter verneemt, dat maarschalk Balbo voornemens is aan het garnizoen van Li bye een luchtvaartafdeeling toe te voegen, in verband waarmede een aantal piloten van zijn jongste transatlantische vlucht hem zaï vergezellen. Op het oogenblik ver toeft Balbo in de bergen voor een korte vacantie. SPANJE WINKELSTAKING IN BARCELONA. De toestand uiterst gespannen. In de geheele stad Barcelona zijn alle winkels gesloten als gevolg van de staking der winkelbedienden. Een laatste poging van de gemeentelijke autoriteiten om het conflict Dij te leggen, is mislukt. Ook het kantoorpersoneel van de win- keioedrijven is in staking gegaan. Naar schatting zijn 90.U0U personen bij de staking betrokken. De toestand wordt als zeer ernstig be schouwd en de autoriteiten hebben spe ciale maatregelen genomen om iedere po ging tot onlusten terstond den kop in te drukken. De troepen staan in de kazernes gereed tot uitrukken. De gouverneur van Barcelona heeft een verklaring gepubliceerd, waarin hij de staking voor onwettig verklaart. Hij doet een beroep op de winkeliers toch hun win kels te openen en hij dreigt met boeten ais hieraan geen gevolg gegeven wordt. Een soortgelijke staking is eveneens gaande te Paiairugell in het centrum van de kurkindustrie. De stakers hebben de fa brieken aangevallen en de winkeliers, die hun zaken open hielden, gemolesteerd. Eerst nadat de civiele garde eenige char ges op de stakers had uitgevoerd, konden deze verspreid worden. Uit de omliggende plaatsen is verster king gezonden en de autoriteiten meenen thans den toestand meester te zijn. Koopt bij hen, die in UW dagblad adverteeren DE LEIDSCHE COURANT BUITENL. BERICHTEN WOLVEN OVERVALLEN EEN ZIGEUNERBENDE. Waarschijnlijk 17 slachtoffers. Uit Belgrado wordt gemeld: Zeventien Zigeuners, die door de politie werden ach tervolgd en naar de bosschen waren ge vlucht, zijn door wolven aangevallen en vermoedelijk allen door de dieren verslon den. De bende Zigeuners, die uit zeven vol wassenen en tien kinderen van 10 maan den tot 12 jaar bestond, had in diverse dor pen diefstallen gepleegd, zoodat zij door de politie werd gezocht. Toen zij zich door de gendarmes ontdekt zagen, namen de Zi geuners te paard de wijk naar de bosschen van Krnina, in de hoop op deze wijze aan de achtervolging te zullen ontkomen. Den volgenden ochtend vond de politie op de plek, waar de Zigeuners dien nacht hadden gekampeerd, nog slechts een hoop beenderen, bebloede kleedingstukken enz. Uit de sporen kon men opmaken, dat de vluchtelingen door een grooten troep wol ven waren overvallen, die zoowel de Zi geuners als hun paarden had verslon den. SNEEUWSTORM TE NEW YORK. Hittegolf in Californië. Terwijl te New York een hevige sneeuw storm woedt, heeft de staat Californië te lijden van een hittegolf, ten gevolge waar van reeds twee personen zijn bezweken. Een verblindende sneeuwstorm heeft op het Lake Erie twee stoombooten doen stranden en op Lake Michigan een. Per soonlijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan, doch op de groote meren van het Midden Westen zijn nog verscheiden andere schepen genoodzaakt geweest in de havens een toevlucht te zoeken. Sterfte aan tuberculose in Zuid-Afrika. In een toespraak tot de Rotary club van Johannesburg onthulde dr. Pringle, direc teur van een sanatorium, dat er jaarlijks in Zuid-Afrika 3000 menschen sterven aan tuberculose. Indien wij jaarlijks 3000 landgenooten verloren aan pest of pokken zouden wij ontsteld zijn, zoo betoogde dr. Pringle, maar van de feiten omtrent de tuberculose zijn de menschen niet op de hoogte. In Kaapstad alleen sterven elk jaar 700 menschen aan deze ziekte en in Johannes burg 350. GESTOLEN REMBRANDT TERUGGEVONDEN. Onder stapel takken in een bosch nabij Stockholm. De Zweedsche politie is er thans in ge slaagd, de hand te leggen op het door Remorandt vervaardigde schilderij „Jerc- mias beweent den ondergang van Jeruza lem", dat bij de inbraak bij den Zweed- schen verzamelaar Herman Rasch ie Stockholm was gestolen. Het doek werd teruggevonden onder een stapel takken in een bosch bij Stockholm. Vervolgens is een Duitsche metaalbe werker, Ludwig Philipp Blaich, gearres teerd, die bij zijn verhoor aan de politie verklaarde, bij de inbraak geen medeplich tigen gehad te hebben. Daarentegen houdt de politie vast aan haar meening, dat Blaich de daad heeft gepleegd samen met een Pool, een zekeren Voizik, dien ipen reeds op het'spoor is. Bij de arrestatie van den Duitscher, die zich hevig verzette, zagen de politie-agen- ten zich genoodzaakt, van hun revolvers gebruik te maken. De gearresteerde, die 35 jaar oud is, be vindt zich pas sinds Juli j.l. in Zweden. Blaich verklaarde, dat hij deskundige op het gebied van edele metalen is, terwijl de Pool kunstkenner zou zijn en de Rem brandt mee zou hebben genomen. Blaich bekende ook de inbraak bij den kanselier der Universiteit, oud-minister-president Trygger, te hebben gepleegd. OM DE KERST-OMZET TE BEVORDEREN. Maatregelen van den Duitschen kleinhandel. Om een gelijkmatige verdeeling te ver krijgen van de Kerstomzetten over een lan ger tijdsbestek, heeft de hoofdorganisatie van den Duitschen kleinhandel haar le den aanbevolen bij de betaling van loo- nen en salarissen als volgt te handelen: Voorschotcen moeten zooveel mogelijk reeds midden December worden betaald, evenals de kerstgratificatie. Werknemers, die hun loon wekelijks krijgen, moeten zoo veel mogelijk uiterlijk Donderdag 21 De cember hun geld ontvangen. De hoofdbond heeft aan de hoofdorganisaties van de in dustrie, de Pruisische overheid en die van het Rijk verzocht op gelijke wijze te han delen. EEN TUNNEL OP 2506 M. HOOGTE. Onderdeel van de Glockner-route. Met den aanleg van de Grossglockner- route, die een nieuwe prachtige verbinding zal vormen tusschen Salzurg en Karinthië en in 1935 gereed zal zijn, vordert men thans goed. De jongste prestatie was de voltooiing van een tunnel van ruim 300 M. lengte op een hoogte van 2506 M. Deze tunnel is de hoogste van Oostenrijk en op een na de hoogste van Europa; alleen de tunnel op den Col du Galibier in Franx- rijk is hooger (2645 M.). Bij het aanleggen van de nieuwe route heeft men overblijfselen gevonden van een oudeh Romeinschen straatweg, bene vens een bronzen Herculesbeeldje. Vergadering van den Gemeenteraad van Noordwij kerhout op Woensdag 15 Novem ber 1933 des voorm. te 10 uur. Tegenwoordig 12 raadsleden. Afwezig de heer J. H. Geerlings. Voorzitter de Bur gemeester. De voorzitter opent de vergadering met gebed. De notulen der vorige zitting worden voorgelezen en onveranderd gearresteerd. Aan de orde is: 1. Ingekomen stukken. a. Verzoek van het Bestuur van den R. K. Volksbond om evenals verleden jaar een bedrag van f 130.beschikbaar te stellen voor ontwikkeling en ontspanning van de werkloozen van dien Bond. B. en W. adviseeren om het gevraagde bedrag beschikbaar te stellen, benevens te voteeren f 50.voor de R. K. Werklieden vereniging in De Zilk en f 50.voor de commissie uit de Christelijke Vakbonden. De begrooting 1933 zal met deze posten worden aangevuld, doch ter hand stelling van het bedrag kan eerst geschieden nadat de betreffende post door Gedeputeerde Sta ten is goedgekeurd. b. Adres van de in de gemeente geves tigde exploitanten van café's om ten aan zien van dv_ toepassing der Personeele Be lasting de bijzondere regeling in te voeren, die voor logementen .n winkels is bepaald, benevens om de belasting op de biljarten, die thans f 20.(met inbegrip van 200 op centen f 60.bedraagt, te verminderen tot f 8. De voorzitter merkt op, dat dit adres eerst gisteren is ingekomen, zoodat B. en W. er geen kennis van hebben genomen, weshalve hij adviseert het te renvoyeeren naar B. en W. om advies. c. Verzoek van E. Pakker en G. Musegaas alhier, ten einde te bevorderen dat aan werkloozen inplaats van f 1.brandstof - fentoeslag worde uitgereikt een bon door middel waarvan bij de georganiseerde brandstoffenhandelaars brandstoffen kun nen worden uitgereikt. B. en W. meenen, dat bij inwilliging van dit adres alleen bij adressanten kolen zul len kunnen worden betrokken, daar zij voor zoover aan B. en W. bekend de eenige georganiseerde brandstoffenhande- laren zijn. Er zijn intusschen nog andere brandstoffenhandelaren, die B. en W. niet wenschen uit te sluiten. Daarbij komt, dat wij ondanks alle on derlinge prijsovereenkomsten, wij nog leven onder een stelsel van vrije concur rentie. En nu komt het B. en W. niet lo gisch voor om de werkloozen voor wie elk dubbeltje zijn waarde heeft te be letten van de concurrentie-mogelijkheden te profiteeren. Overigens laten B. en W. de beslissing op dit adres aan den Raad over. De heer van Parera is er ook tegen om aan de heeren Musegoos en Bakker als ge organiseerde brandstoffenhandelaren een monopolie te geven, maar wel is hij van oordeel, dat brandstoffenbons moeten wor den afgegeven waarop bij ter plaatse ge vestigde kolenhandelaars georganiseerd of niet kolen kunnen worden betrokken. De heer v. d. Klauw kan zich met het voorstel van den heei van Parera niet ver eenigen. Verschillende werkloozen hebben door middel hunner organisatie kolen in voorraad opgedaan. Wat moeten die met hun bonnen doen. De heer Parera zegt, dat ze die bonnen kunnen brengen by de organisatie, die ze dan bij het gemeentebestuur tegen ont vangst van geld kan inleveren. De voorzitter merkt op, dat er wellicht ook ongeorganiseerden zijn, die kolen heb ben opgedaan. Waar moeten die met hun bonnen blijven? De heer van Parera merkt op, dat de werkloozen uitgeslapen genoeg zijn om te zorgen, dat hun bon tot zijn recht komt. Er is allicht een brandstoffenhandelaar, die er geld voor zal geven. Over het voorstel-van Parera blijken bij stemming de stemmen te staken. Vóór stem den de heer J. W. van Parera, jhr. J. H. Gevers, N. H. de Klerk, E. Oostdam Jzn., L. M. v. Noort en W. Th. Langeveld. Tegen stemden de heeren J. v. d. Bere- Verdegaal, C. W. Klouw, Th. v. Gijlswijk, J. Passchier en de beide wethouders. II. Overeenkomstig het advies van B. en W. werden verhuurd vier losplaatsen aan Schippersvaart t.w. 2 aan J. W. v. d. Klugt, 1 aan J. Duivenvoorde en 1 aan C. Duivenvoorde voor de som van 20.per losplaats en per jaar. Verhuring geschiedt voor een jaar, doch wordt automatisch tel kens met 1 jaar verlengd, indien niet 3 maanden te voren opzegging plaats vindt. III. Overeenkomstig het advies van B. en W. wordt de steunregeling, die den steun regelt, die georganiseerde werkloozen ge nieten als toeslag op de uitkeering uit de werkloozenkas verlengd tot 31 Dec. 1933. Behoefte aan verlenging is gebleken, daar er thans bouwvakarbeiders zijn, die uit de werkloozenkas trekken, terwijl in Decem ber de werklooze bloemistarbeiders weder aan de beurt komen. Verlenging geschiedt voorloopig slechts tot 31 December 1933, omdat wij gezien de noodlijdendheid der Gemeente niet weten, onder welke om standigheden wij het volgende jaar zullen moeten werken. IV. Vastgesteld wordt de rekening van het grondbedrijf jver 1932. Wat de commissie aan te mer ken had. V. Aan de orde komt thans de vast stelling van de gemeenterekening dienst 1932. De heer Jhr. Gevers brengt als rappor teur der commissie, belast geweest met het onderzoek der rekening, verslag uit. Wat de post „Onderhoud der lantaarns" en verdere kosten van verlichting betreft, merkt de commissie op, dat in Sept. 1932 door van Dam 50 lampen zijn geleverd, 25 voor het dorp en 25 voor de Zilk. De com missie kan niet onderstellen, dat plotse ling een massale breuk van lampen heeft plaats gehad. Voorts heeft de commissie geconstateerd, dat 50.is uitgegeven voor 1 cursist voor den Politie-vakcursus 1932/34. De commissie is aanvankelijk van oordeel, dat, waar alle politiedienaren het politiediploma hebben, het volgen van dezen vakcursus overbodig is. De commissie heeft geconstateerd, dat voor vuilnis over 1932 is uitgegeven 776.50. Zij is van oordeel, dat maatrege len moeten worden getroffen om dit bedrag te verminderen. Op de post „Bijdragen aan Gemeenten in de kosten van scholen voor Lager Nijver heidsonderwijs" is uitgegeven 671.49. De commissie merkt inzake op: Het is ons op gevallen, dat de gemeente bijdragen moet betalen voor het volgen van diverse cur sussen door personen, die volwassen zijn, terwijl het voorts verbazing wekt, dat hier bij leerlingen zijn, die tot betaling van de kosten alleszins in staat zijn. Wanneer de Nijverheidsonderwijswet de gemeenten tot bijdragen verplicht, rijst de vraag, of het thans niet tijd wordt om te bevorderen, dat de wet wordt gewijzigd. De commissie acht zich ontslaan een ver klaring te geven van het ontstaan van het nadeelig saldo over 1932 zijnde 48.042.74,

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 5