J Ook al over gehoord? Over/die reuzeleuke Surprises 1 HAARLEMMERSTRAAT 130-12>6] PUROL er op DONDERDAG 16 NOVEMBER 1933 DE LE1DSCHE COURAN1 EERSTE BLAD PAG. 2 mm Bij aankoop van één gulden al een gratis emréebiljetj voor den KINDERMIDDAG. Bij aankoop van fl. 2.50 een heerlijke Banketletter, /bij fl»J>ieen fijne doos gevulde Speculaas. 1 BAROMETER. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den morgen van 16 Nov. 1933, medegedeeld door het Kon. N jd. IleteoroL Instituut te De Bildt. Hoogste bar om eters t: 772.9 te Haparanda. Laagste barometerst.: 745.8 te la Coruna. Verwachting tot den avond van 17 Nov.: Zwakke tot matige Zuid-Oostelijke tot Noord-Oostelijke wind nevelig tot betrok ken of zwaar be wolkt, weinig of geen neerslag, weinig ver andering in tempera tuur. De diepe depressie, die gisteren bij Schotland lag, trok naar de Golf van Bis- caye en werd veel minder diep. De sterke stijging van den luchtdruk in het Noord- Westen deed tot in Schotland en Ierland den barometer snel rijzen, zoodat zich in het Noord-Westeen een even machtig ge bied van hoogen luchtdruk vormde als het stationnaire in het Noord-Westen en dat zich over de Noorsche Zee met het andere zal gaan vereenigen. Onder deze omstan digheden waaien over het geheele gebied tusschen den 52ten en 60sten breeedtegraad Oostelijke winden, die koude, vochtige lucht aanvoeren, waardoor de neiging tot het vormen van mist en later wolken met plaatselijke zware i—^.rslc-g in deze zóne aanhoudt. In Finland en Lapland blijft de vorst .natig tot zwaar. In het Poolgebied komt nog geen noemenswaardige vorst voor. Voor onze omgeving is niet veel ver andering van- het weertype te verwachten. LUCHTTEMPERATUUR Temperatuur des middags te half drie 7.gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS CA.ï Van Donderdagnamiddag 4.37 uur tot Vrijdagmorgen 6.54 uur. HOOG WATER. Te Katwijk op Vrijdag 17 November vm. 1.45 uur en nam. 2.10 uur. DE NOOD IN DEN TUINBOUW. Reusachtige overproductie. In het orgaan van het Centraal Bureau van de veilingen in Nederland deelt de heer J. Barendse te Poeldijk ontstellende cijfers mee omtrent hoeveelheden tuin bouwproducten, die dit jaar aan de vei lingen in ons land de vastgestelde minimum prijzen niet konden opbrengen en daarom naar de vuilnisbelt gingen. Het trieste lijst je luidt: meer dan 25 millioen K.G. sluit- kool, 38 millioen K.G. vroege aardappe len, 3 millioen stuks bloemkool, 3 millioen stuks komkommers, 6 millioen stuks an dijvie, 14 millioen kroppen sla en boven dien nog vele andere soorten groenten in belangrijke hoeveelheden. Verder moet, zoo schrijft de heer Barendse, worden aan genomen, dat, behalve deze geregistreerde overproductie, ten gevolge van de af- braakprijzen groote hoeveelheden groen ten verloren zijn gegaan bij de handela ren en winkeliers, die bij het lage prijs niveau steeds goederen overcompleet had den, welke ten slotte ook nog op de vuil nisbelt zijn beland. Het evenwicht tusschen productie en afzet van tuinbouwproducten is dus wel ernstig verstoord. Van sommige artikelen is de productie in het afgeloopen seizoen buitengewoon sterk toegenomen. De pro ductie van sla nam, bij een inschrompe- lenden uitvoer, toe met ongeveer 25 mil lioen krop, en de hoeveelheid spinazie verdubbelde: 12 millioen K.G. in 1932 en 24 millioen K.G. in 1933. Groote hoeveelheden druiven van eerste kwaliteit zijn weggegaan voor prijzen van 22 tot 24 cent per K.G. Bij het einde van het jaar zal blijken, dat de productie van druiven weer met ongeveer 10 procent is toegenomen, en het nog te wachten aan tal druivenkassen, thans nog voor groen- tencultuur gebezigd, schat de heer Ba rendse op 80 H.A. alleen in het West- land. Dr. J. TH. PETERS. Aangeboden professoraat te Gent afgewezen. Dr. J. Th. H. Peters uit Haarlem, privaat docent te Leiden, is door leden van de Me dische Faculteit te Gent aangezocht om een professoraat te aanvaarden voor inwendige geneesgunde, als opvolger van Professor Vernieuwe. Naar wij uit goede bron vernemen, heeft Dr. Peters het eervolle aanzoek afgewezen, in verband met de kortelings door hem ge stichte klinieken voor inwendige ziekten te Haarlem en Den Haag. DE BEDRIJFSRADENWET EN DE MEUBILEERINGSBEDRIJVEN. Op Maandag 13 November hield de R.K. Bedrijfsraad voor de Meubel-, Behangers- en aanverwante bedrijven een bespreking over de Bedrijfsradenwet. Aan deze vergadering waren er reeds enkele voorafgegaan ten einde hetzelfde onderwerp te bespreken, aangezien een eventueele invoering dier wet in de meu bileer ingsbedr ij ven van grooten invloed zou kunnen zijn. Deze wet is nieuw. De R.-K. Bedrijfs raad in de meubel-, behangers- en aan verwante bedrijven heeft evenwel reeds van 1919 af in voortdurend overleg tus schen de R.-K. werkgevers en werkne mers gepoogd, door het leeren begrijpen van eikaars moeilijkheden, die oplossingen te kunnen vinden, welke inderdaad in het bedrijfsbelang noodzakelijk waren. Aan de hand van de opgedane ervarin gen maakte deze wet een ernstig punt van beraad uit. Apprecieerende het werk van den Mi nister voor datgene, wat hij deed voor de invoering der wet en kennende de moei lijkheden, welke er zullen hebben bestaan, om deze wet in het Staatsblad geplaatst te krijgen, maakten eenige ernstige leemten een punt van bespreking uit. Aan deze wet ontbreekt o.a. de directe verordenende bevoegdheid, welke voor de meubileeringsbedrijven noodzakelijk werd geacht. Deze bevoegdheid is het juist, welke aan het bestuur van een algemeene bedrijfs raad in de meubel-, behangers- en aanver wante bedrijven de noodige macht moet verleenen, om die besluiten te kunnen ne men en uitvoeren, welke voor het alge-, meen belang en het bedrijf noodzakelijk zijn. Zonder deze bevoedheid lijkt de invoe ring van deze wet nutteloos. Een tweede bezwaar was, dat er werk gevers zijn, die zoowel in de handel als door zich buiten de bepalingen der C. A. O. te houden, een dusdanige oneerlijke concurrentie weten te voeren, dat de bona fide werkgevers in meerdere gevallen in moeilijkheden geraken en bedreigd wor den in hun bestaan en tevens in dat van hun werknemers. Daarnaast bestaat in de goed functio- neerende R.-K. Bedrijfsraad de wederzijd- sche verplichting, om niet tot staking of uitsluiting over te gaan. Een verplichting, welke van zeer groot belang is voor het geheele bedrijf. In de jaren van het be staan van de R.-K. Bedrijfsraad in de meu bel-, behangers- en aanverwante bedrij ven is in deze richting reeds zéér veel be reikt, hetwelk vooral in de achter ons lig gende moeilijke jaren ten goede kwam aan de samenleving, aan de patroons zoowel als aan de gezellen. NED. VEREENIGING VOOR ARMEN ZORG EN WELDADIGHEID. 25-jarig bestaan te 's Gravenhage herdacht. Onder groote belangstelling is heden ochtend in de met palmen fraai versierde Ridderzaal, onder presidium van mr. A. J. A. A. Baron v. Heemstra begonnen een plechtige bijeenkomst van bovengenoemde vereeniging ter gelegenheid van haar 25- jarig bestaan. Omstreeks een 500-tal da mes en heeren was tegenwoordig, o.w. le den van het uitvoerend comité en van het comité van aanbeveling, onderscheidene ministers, eenige Staatsraden, leden van Ged. Staten en van rechtscolleges, de vice- president van den Raad van State, de bur gemeester van Den Haag e.a. Even voor den aanvang der vergadering deed H. K. H. Prinses Juliana, Bescherm vrouwe der vereeniging, van haar belang stelling blijken door de ochtendbijeenkomst te komen bijwonen. De voorzitter sprak een openingswoord. Hij richtte zich allereerst tot de Prinses met den dank der vereeniging voor de gunst, te hebben willen toetreden hls be schermvrouwe. Zich hierna wendend tot Jkvr. Baronesse van Verschuur, Hofdame- honoraire van H. M. de Koningin en oud bestuurslid der vereeniging, die H. M. of ficieel vertegenwoordigde. De voorzitter gewaagde van groote erkentelijkheid voor deze vertegenwoordiging, de verwachting uitsprekende, dat de indrukken, op deze vergadering opgedaan ertoe zouden kun nen leiden, H. M. te overtuigen, dat de vereeniging, bezield met denzelfden ernst als vóór 25 jaren, op haar gebied zal blij ven ijveren ten diei\ste van het vaderland. Vervolgens werd aan leden van het eere-comité, aan hooge dignitarissen en aan vertegenwoordigers van sympathisee- rende instellingen dank gebracht voor hun tegenwoordigheid, met bijzondere vermel ding van de zoozeer gewaardeerde toe spraak, welke de minister van Binnenland- sche Zaken tot de vergadering zou rich ten. Ten slotte heette spr. alle leden, van heinde en ver bijeengekomen, hartelijk welkom, dank brengende aan hen, die het herinneringsfeest hebben voorbereid. Hierop sprak de minister van Binnen- landsche Zaken, mr. De Wilde, de verga dering toe, wijzende op het belangrijke feit, dat de vereeniging thans herdenkt. De oprichting der vereeniging, 25 jaren gele den, was het logisch gevolg van den reveil op dit gebied, aan het einde der vorige eeuw. De sociale gedachte: armenzorg, maakte een belangrijke evolutie door. De armenzorg mocht zich verheugen in een toenemende belangstelling en locale ver- eenigingen werden opgericht Het centrale punt ontbrak echter, waardoor vele belan gen onverzorgd bleven. Deze vereeniging nu zou de openbare meening tot gids zijn waar een klein misverstand groote gevol gen zou kunnen hebben voor de maat schappelijke orde. De vereeniging heeft voldaan aan de gekoesterde verwachtin gen. Dat is geen wonder, want schatten van kennis en ervaring zijn in de vereeni ging vereenigd. In dit verband deelde spr. mede, dat H. M. de Koningin de ver dienstelijke onder-voorzitster, mevr. M. G. Muller-Lulofs, had benoemd tot officier in de oorde van Oranje Nassau. (Applaus). De minister eindigde met zijn hartelijke gelukwenschen aan te bieden en de hoop uit te spreken, dat de vereeniging zou mo gen groeien en bloeien tot in lengte van dagen. Na deze rede, die met applaus begroet werd, verscheen H. M. de Koningin-Moe der ter vergadering. De voorzitter sprak met eenige woorden H. M. toe en noemde haar aanwezigheid de bekroning van dit samenzijn. Spr. wees er op, dat H. M. thans gedurende het 25-jarig bestaan der vereeniging voor de derde maal een bijeenkomst daarvan met haar tegenwoordigheid vereert. Spr. bracht daarvoor eerbiedigen dank. (Applaus). Hierop voerde mevrouw M. G. Muller Lulofs het woord. Aan het slot van de ochtendbijeenkomst sprak, nog mr. J. Everts uit Amsterdam, lid van het dagelij ksch bestuur, over: „toe komst en mogelijkheden voor de Ned. Ver eeniging voor Armenzorg en Weldadig heid". Onderscheiding voor de Broeders der St. Willibrordnsstichting te Heiloo. Dinsdag had in de St. Willibrordusstich- ting te Heiloo een treffende plechtigheid plaats. Zooals men zich zal herinneren werd een der paviljoens dezer stichting in den Kerst morgen van het vorig jaar door een ernsti- gen brand geteisterd. Door de Eerw. Broeders werd daarbij met bewonderenswaardige zelfopoffering aan het reddingswerk deelgenomen. Op verzoek van de Kon. Ned. Brand- weervereeniging had de commandant der Alkmaarsche Brandweer, de heer Fr. Rin gers over dit heldhaftig optreden der Broe ders rapport uitgebracht met het gevolg, dat het H.B. van genoemde vereeniging be sloot den Broeders een onderscheiding te doen toekomen. Hiertoe hadden zich in een der zalen van de Stichting een aantal genoodigden verza meld. Nagenoeg alle Eerw. Broeders van de communauteït waren hierbij tegen woordig. Voorts merkten we op Broeder Overste Junianus, Dr. Barnhoorn, genees heer-directeur, den heer Fr. Ringers met een deputatie van de Alkmaarsche Brand weer en namens de Kon. Ned. Brandweer Vereeniging de heeren Keeman, Rotterdam en Hazelhorst, Tilburg. De heer Keeman hierinnerde aan den brand van 25 Dec. 1932, waarbij de Broe ders groote menschlievendheid aan den dag legden. Dit heeft de aandacht getrokken van de Kon. Ned. Brandweervereniging, die direct het plan maakte, het eerekruis der Ver. aan de Broeders te schenken. Het eerekruis is een zeldzame onderscheiding voor moed en zelfopoffering en is na 1916 slechts viermaal uitgereikt. Spr. besloot met de gelukwenschen van de Kon. Ned. Brandweervereniging over te brengen en onder applaus van de aan wezigen hechtte hij daarop het eerekruis als onderscheiding aan heel de Congrega tie op de borst van Broeder Overste; ook het daarbij behoorende diploma werd over handigd, ter plaatsing in een der zalen. Br. Junianus dankte namens de Broe ders voor de verleende onderscheiding. De Eerw. Broeder Iterman dankte na mens den Br. Provinviaal. Dr. Barnhoorn zeide als geneesheer-di recteur het best in staat te zijn te oordee- len wat er bij den brand gebeurd is; in drie kwartier a 1 uur werden in de grootste orde 120 patiënten van de slaapzalen vervoerd. Spr. herinnerde ook aan het reddingswerk door een aantal patiënten, zoowel van de stichting als van het Psychopathenasyl; ook die hielpen en zwoegden om anderen te redden en orde te scheppen. De heer F. Ringers, commandant van de Alkmaarsche Brandweer, herinnerde aan den brand, waarbij spr. getroffen werd door de orde en rust, die er heerschte en mede daaraan is het te danken dat de brandweer het vuur spoedig meester was. Na afloop werd een rondgang gemaakt door het gerestaureerde paviljoen. „Msb." MEVR. BRONSVELDVTTItlNGA t Hedenmiddag is op de R. K, Begraaf plaats aan de Kerkhoflaan in het familie graf bijgezet het stoffelijk overschot van Mevrouw S. Ch. E. C. Bronsveld—Vitriga, oud-lid van de Tweede Kamer, die de laat- ëte jaren als Eerwaarde Zuster Domna Joanna kloosterlinge is geweest in de Orde der Benedictijnessen te Iiekelgem (België) Aanwezig waren o.m. de Tweede Kamer leden Annie Meijer, C. L. v. d. Bilt, Max van Poll en Engels; voorts het oud-Kamer lid Mr. Bomans, Mevrouw Wijnaendts Francken-Dyserinck en dr. E. B. F. Baron Wittert van Hoogland; voorzitter van den Raad van Arbeid te 's-Gravenhage. Eenige bloemstukken dekten de baar. Pater Franco de Wijels O.S.B. uit Affligem (België) verichtte de absoute en de be- aarding. VOORLICHTING INZAKE CRISIS- BEPALINGEN. Naar ons ter oore komt, wordt aan het Landbouw-Crisis-Bureau van het Depar tement van Economische Zaken een nieuwe afdeeling gevormd, welke tot taak heeft de politie en justitie voor te lichten omtrent den juisten inhoud en beteekenis der ver schillende crisisbepalingen en crisismaat regelen. Deze voorlichtingsdienst zal ook zorg dragen, dat de justitieele autoritei ten tijdig op de hoogte zijn van verschil lende nieuwe maatregelen, zoo noodig voor zien van een toelichting. De werkzaamhe den zullen door eenige juristen worden verricht. DISTRIBUTIE VAN RUNDVLEESCH IN BLIK. Naar wij vernemen zal op 4 December a.s. een aanvang worden gemaakt met de distributie van rundvleesch in blik door de Crisis-Rundvee-Centrale. Van dien da tum af zal het geconserveerde vleesch via de gemeentebesturen teer beschikking van de slagers worden gesteld. Voorbereidend onderwijs. Z.H.Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot geest, adviseur van den R. K. Diocesanen Bond van Onderwijzeressen bij het Voorbereidend Onderwijs „St. There- sia, den zeereerw. heer C. M. Mol, Alge meen Adviseur te Rotterdam. De onlangs opgerichte Diocesane Bond telt thans de afdeelingen: Amsterdam, Den Haag, Haarlem, Alkmaar en Rotterdam, terwijl de oprichting van nog enkele an dere afdeelingen in voorbereiding is. Het secretariaat van het hoofdbestuur is gevestigd te Rotterdam, Bergweg 188. ACADEM1ENIEUWS LEIDEN. Geslaagd: Economisch doctoraal-examen indologie de heer S. L, J. van Waardenburg, Den Haag; candidaats-examen Indisch Recht de heer B. da Costa, Rijswijk. UIT DE OMGEVING HOOGMADE Volksbond. Gisteravond hjeld de Volks bond haar gewone maandvergadering in de zaal va ncafé Witteman, De voorzitter opende de vergadering met gebed, heette de leden al len van harte welkom, verheugde zich over de groote opkomst, en hoopte dat de besprekin gen, die dezen avond zullen plaats hebben, tot bloei van onze organisatie mogen zijn. Een nieuw lid werd geinstalleerd. De secre taris las de notulen van de laatst gehouden vergadering, welke onder dank werden goed gekeurd. Na het zingen van het Bondslied werden de circulaires behandeld en bespro ken, vooral die van het R.K. Werkliedenver bond aangaande de brandstof-bonnen, de ar beidsuren in de rijkswerkverschaffing en- ook het vrij vervoer naar en van de werkverschaf fing. Ook van hier zijn 2 leden aangezegd, dat zij zich a.s. Maandag nakr de Rijkswerkver- achaffing moeten begeven. De betreffende cir culaires werden door den secr. en door den voorz. breedvoerig uiteengezet. Daarna had plaats bespreking uitvoering en viering van het Patroonfeest. Besloten werd dien dag te vieren op Zondag 26 November. Des morgens zal een H. Mis worden gelezen met algem, H. Communie voor de levende en overledene leden van onze vereeniging, en des avonds een uit voering, te geven in de zaal van café Witte man door de tooneel-afd. St. Genesius voor leden, donateurs en tegen entree, De toegang voor leden en donateurs roet hun dames is vrij. Gezinsleden hebben toegang k 25 ct., de niet-leden betalen 50 ct. Bespreking St. Nicolaasfeest voor de kin deren van de leden. Besloten werd het te doen houden op Woensdagmiddag 6 December en op dezelfde wijze als verleden jaar. De leef tijdgrens voor de kinderen ig van 412 jaar. Het bestuur verzoekt aan de ouders het aantal Gemeéntelijke Aankondigingen. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter algemeene kennis, dat zij, uitsluitend ten aanzien jran de door de door de firma Burgersdi/k en Niermans, in het perceel Nieuwsteeg No. 1, alhier, te houden boekenveiling,'' voor 16, 17, 20, 21, 22, 23, 24 en 27 November de eerste twee dagen tot des ^ivond^^uur, de ove rige dagen tot des avonds/10.30 uur, ont heffing hebben verleend /van fe verbods bepaling, vervat in art. sub b, van de Winkelsluitingswet 1930. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 16 November 1933. AGENDA LEIDEN. Donderdag. R. K. Reclasseeringsvereeni- ging. Zitting St. Vincentiusge- bouw, HoogL Kerkgracht 32, 89 uur. Vrijdag, Algemeene vergadering „Leidsche IJsclub", Sociëteit Amicitia, 9 uur. Maandag. Jubileum-voorstelling Jan Musch, Schouwburg 8.15 uur. De avond-, nacht en Zondagsdienst der apotheken wordt vanMaandagl3toten met Zondag 19 Nov. a.s. waargenomen door apotheek M. Boekwijt, Vischmarkt 18, Tel. 552. Als Uw Handen ri/w, zijn of gesprongen en Uw Lippen schhaal en pijnlijk maar vooral ook bij bijpicL- en snij wonden ontvellingen en aUerlej-muidverwondingen. Hei vepzacht en geneest kinderen, dat in aanmerking komt, op te geven bij den secretaris vóór 1 December. De voorz. deelde mede, dat het gemeentebestuur ..al zorgen voor goedkoop vleesch voor onze werk- loozen. Daarna bespreking door de brandstoffen- commissie aangaande het stempelen op de ko- lenkaarten. De penningmeester spoorde de le den aan, die nog niet geheel betaald hebben, dit nu vooral, nu zij toch hun kolenbon van de werkloozenzorg ontvangen in geld, dit op hun kolenkaart te laten afstempelen. Degenen, die hun kolen al betaald hebben, kunnen een nieuwe kaart aanvragen en kunnen daarop di rect gaan stempelen voor 1934, Nadat hierna de vragen voor de rondvraag door den voorz. naar ieders genoegen waren beantwoord, sloot de voorzitter de vergadering met gebed. De bibliotheek wordt geopend op Zondag 26 Nov. na de Vespers. „Hulp in Nood" bracht op 1. VOORHOUT Liefdadigheidsuitvoering. Gisteravond gaf „Vader Kolping" haar eerste liedadigheids- uitvoering in dit seizoen ten bate van bet werkloozencomité in deze gemeente. Te ongeveer half acht opende de edelachtb. heer Bulten deze bijeenkomst met te wijzen op den nood der tijden, en dat de werkloozen hier zooveel onder moeten lijden. Spr. prees ook de arbeid en het initiatief van „Vader Kol ping" Dat hun voorbeeld door meerdere ver- eenigingen moge gevolgd worden.' Tot slot werd de aanwezigen een gezelligen avond toe- gewenseht. Het was een uiterst gezellige avond, het was intiem en vroolijk. Ook „The Melody Boys" hebben zich ook van hun beste zijde laten be zien. De geheele avond was samen te vatten in: „Een lachsalvo!" En de weldadigheidsuitvoe- nng is goed geslaagd I WASSENAAR DAME HAAR TASCHJE ONTROOFD Twee personen verdacht Toen mevrouw M. gisterenavond bij halte Deyleroord in de tram wilde stappen, werd haar dopr een man haar taschje ontrukt. De conducteur B. achtervolgde den man en kon hem het taschje ontnemen ora het weer aan de dame ter hand te stellen, De politie, inmiddels gewaarschuwd, toog op onderzoek uit en trof in de Gladiolusstraat in den tuin van den beer N- een vreemdeling aan. Deze ontkende met het geval iets te heb ben uit te staan. Later werd te Voorhout een zekere L. aangehouden, wiens uiterlijk met het signalement overeenkwam. Beide personen werden in bewaring genomen, L- wordt verdacht medeplichtig te zijn. Aangehouden. Het mocht de politie ge lukken de daders aan te houden van de in braak, gepleegd op 9 Nevember in de con sumptietent van het voetbalterrein aan den Buurtweg. Het zijn een zestal opgeschoten jon gens uit den Haag.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2