WOENSDAG 15 NOVEMBER 1933 DE LE1DSCHE COURAN1 1WLEJJE BLAD PAG. 7 LISSE. GEMEENTE-BEGROOTING 1934. De belastingen verhoogd een post van ƒ16.000 onvoorzien. De begrooting van inkomsten en uitga ven voor het dienstjaar 1934 is voor de gemeente Lisse verschenen, waaraan wij het navolgende ontleenen: De eindcijfers dezer begrooting geven in ontvangsten en uitgaven, voor zoover be treft den gewonen dienst, aan een bedrag van 456.770.88 en voor zoover betreft den kapitaaldienst in ontvangsten ƒ21.019.94 en in uitgaven ƒ20.075.23, alzoo een batig saldo van ƒ944.71 voor den kapitaal- dienst. De begrooting vangt aan met een post op den gewonen dienst in ontvangsten van 14.178.95, zijnde het batig slot van den dienst 1932. In ontvangsten geeft Hoofdstuk n, alge meen beheer, als voornaamste ontvang sten aan: ƒ3000 als bijdrage in de jaar wedde van Burg. en Secr. (maximum-be drag); ƒ90.757.52 als uitkeering uit het gemeentefonds en 450 voor leges en rech ten van den Burgerlijken Stand. De totaal uitgaven op dit hoofdstuk worden ge raamd op 30.758.65. Voor openbare veiligheid is in ontvang sten geraamd een bedrag van 120 en in uitgaven een bedrag van 22.164.59, waar onder begrepen is een bedrag van ƒ8.598 voor de openbare straatverlichting. Volksgezondheid wordt in ontvangsten o.a. geraamd een bedrag van 10.500 aan keur en slachtloonen, hetgeen de uitgaven voor den keuringsdienst van vee- en vleesch in den keuringskring „Lisse" volkomen dekt In uitgaven wordt volksgezondheid ge raamd 152.05, zijnde bijdrage aan de gezondheimscommissie, zetelende te Kat wijk; ƒ908.34 als bijdrage aan den keu ringsdienst van waren in de kring „Lei den"; ƒ907.91 als bijdrage aan den school- artsendienst „Hillegom en Omstreken" en 1000 voor de bestrijding van de tubercu lose. In ontvangsten wordt op het hoofdstuk volkhuisveting geraamd een bedrag van 27.660.97, zijnde rente en aflossing van voorschotten terug te betalen aan de ge meente door de Woningbouwvereeniging „Volksbelang", wegens het verstrekken van gelden tot het bouwen in totaal van 132 woningen. Bovendien komt in ontvangsten nog een post voor ad 5.300 wegens bij drage van het rijk in het exploitatie-ver lies van een 34-tal woningen. De uitgaven bedragen voor deze afdeeling ongeveer hetzelfde bedrag voor deze doeleinden. Openbare Werken geeft irf ontvangst onder meer aan een bedrag van 1.500 voor haven- en kadegelden. Aan uitga ven wordt hiervoor o.a. geraamd een be drag van ƒ3.554 voor straten en pleinen; 665 voor wegen en voetpaden; 673 voor wandelplaatsen en plantsoenen; 1172 voor pompen en riolen; ƒ813.75 voor ha vens en vaarten en ƒ3.334 voor de ge meente-reiniging. Voor eigendommen niet voor den open baren dienst bestemd wordt geraamd in ontvangsten een bedrag van 1.808 en in uitgaven een bedrag van 5.243.79. De diverse paragrafen van het hoofd stuk onderwijs, kunsten en wetenschap pen, geeft ons te zien, dat in de gemeente Lisse veel wordt uitgegeven voor het on derwijs. Hierin laten wij de kosten ge splitst volgen. Gewoon openbaar lager onderwijs: ontvangsten ƒ9.20027, uitgaven ƒ11.560.12, nadeelig slot 2.305.85; openbaar vervolg onderwijs: uitgaven ƒ7.85, nadeelig slot 7.85; openbaar uitgebreid lager onder wijs uitgaven 450, nadeelig slot 450; openbaar bewaarschoolonderwijs: ont vangsten 150, uitgaven 2.138.53, nadee- slot ƒ1.988.50; bijzonder lager onderwijs: ontvangsten 10.400, uitgaven ƒ53.030.60, nadeelig slot ƒ42.630.60; bijzonder uitge breid lager onderwijs: ontvangsten 1.450, uitgaven 11.312.85, nadeelig slot 9.862.85; bijzonder bewaarschoolonder wijs uigtaven 2.660, nadeelig slot 2.660, div. andere onderwijsdoeleinden ontvang sten 1.687.68, uitgaven 8.573.96, nadeelig slot 6.886.28. De totaalcijfers voor het onderwijs ge ven derhalve resp. aan in ontvangsten ƒ22.887; in uitgaven ƒ89.679 en als nadee lig saldo 66.791 met verwaarloozing van de centen. Het openbaar uitgebreid lager onderwijs is met ingang van 1 Sept. 1933 opgeheven, zoodat hiervoor slechts ƒ450 in uitgaven werd geraamd als bijdrage aan andere ge meenten in de kosten van dat onderwijs. Onder de ontvangsten is begrepen aan schoolgelden een totaal bedrag van 4.350; hetgeen in vergelijking met vorige dienst jaren weinig is. Voor ondersteuning aan werkloozen wordt in uitgaven o.a. geraamd een be drag van 16.640 voor verpleging van ar me krankzinnigen, waar tegenover staat een bedrag in ontvangsten van 7.281 als provinciale subsidie en particuliere bij dragen in deze kosten. Voorts is het be drag van 20.000 geraamd als subsidie aan het Burgerlijk Armbestuur. Voor onldersteuning aan werkloozen wordt geraamd een bedrag van ƒ5000 voor werkverschaffing aan werkloozen; 70.000 voor ondersteuning aan crisis- werkloozen, waartegenover staat een be drag van 35.000 in ontvangsten zijnde 50 pet. bijdrage van het rijk in deze kosten; 8000 voor ondersteuning aan werkloozen (voor werkloozen, welke niet vallen on der de rijksregeling) en ƒ600 als subsidie aan het plaatselijk crisis-comité Het totaal van deze paragrafen geeft in ontvangsten aan 44881 en in uitgaven 121.112.03, al- zoo een nadeelig slot van ƒ76.331.03. Voor landbouw is geraamd in ontvang sten 5.093.43 en in uitgaven f 5.173.43. Hoofdstuk XI, handel en nijverheid sluit met een nadeelig slot van 13.401.63, waar onder is begrepen een bedrag van f 13.000 als subsidie aan werkloozenkassen. Aan belastingen wordep de volgende be dragen in ontvangsten geraamd: 8.475 als uitkeering van het rijk wegens hoofdsom der grondbelasting op de gebouwde eigen dommen; 4.425 idem voor ongebouwde eigendommen; 9.040 wegens 80 opc. op de hoofdsom der grondbelasting voor ge bouwde eigendommen; 1.180 wegens 20 opc. op idem ongebouwde eigendommen; 32.000 voor de hoofdsom der personeele belasting; 48.000 voor 150 opcenten op de hoofdsom der personeele belasting; 528 wegens uitkeering van het rijk voor 48 op centen op de hoofdsom der dividend- en tantièmebelasting; ƒ7.317.50 wegens 50 opcenten op de hoofdsom der vermogens belasting; 65.933 wegens 100 opcenten op de hoofdsom der gemeente-fondsbelasting; 9.599.66 voor belasting wegens de classi ficatie der gemeente in de gemeente-fonds belasting; 600 voor hondenbelasting; 500 voor belasting op openbare vermake lijkheden en 912.50 wegens opbrengst van het vergunnings- en verlofsrecht ingevolge de Drankwet. Bij raadsbesluit van 25 Augustus 1933 is het aantal opcenten op de personeele be lasting gebracht van 80 op 150. Andere be lastingen zijn voor het dienstjaar 1934 ge lijk aan die van het dienstjaar 1933. Aan onvoorziene uitgaven wordt geraamd een bedrag van ƒ16.986.70. Bij bestudeering dezer begrooting heb ben wij den indruk gekregen, dat de op zet van het geheel zoo sober mogelijk is geweest en dat bezuinigingen op verschil lende posten hebben plaats gehad. Wy kun nen ons indenken, dat het den samenstel ler dezer begrooting moeite zal hebben ge kost om deze begrooting sluitend te krij gen zonder de belastingen te verhoogen, uitgezonderd dan het aantal opcenten op de personeele belasting. De uitgaven voor werkloosheid, armenzorg en onderwijs drukken de begrooting zwaar en hiervoor zijn dan ook groote bedragen noodig. De opbrengsten der belastingen worden steeds soberder. Het aantal opcenten op de verschillende belastingen zijn in enkele ja ren van nihil op bijna het maximum ge steld. Nemen wij hiervoor maar een voor beeld aan het aantal opcenten op de ge meen tef ondsbelastin g. Het aantal opcenten bedroeg in het be lastingjaar 1931—1932 nihil, in het belas tingjaar 19321933 50 en in het belasting jaar 19331934 100 opcenten. In 2 jaar tijd dus van geen op 100 opcenten. De toename voor ondersteuning aan werkloozen en armlastigen neemt telken- jare toe en vordert steeds grootere bedra gen. Indien de toestand van dezen tfjd nog lang aanhoudt dan zal de gemeente Lisse het op den duur zwaar te verantwoorden krijgen. Voor het jaar 1934 bestaat, voor zoover er geen andere buitengewone voor vallen het evenwicht der begrooting in dis orde brengen, geen reden tot klagen, te meer daar een bedrag van 16.986.70 is geraamd voor onvoorziene uitgaven en hieruit gevoegelijk kleine tegenvallers kunnen worden bestreden. OUDEWETERING. Fonds voor Ziekenhuisverpleging. Het Fonds voor Ziekenhuisverpleging hield zijn jaarvergadering in de zaal van den heer Van den Bosch onder leiding van den voor zitter, den heer Roeloffs. Na opening worden de notulen door den secretaris gelezen en onveranderd goedge keurd. Daarna kwam aan de orde het jaar verslag van den penningmeester. In dit jaarverslag kwam uit de saamhoorigheid en eensgezindheid van de leden. Want niet alleen, dat een hoofdelijken omslag van 50% over de jaarcontributie geheven moest worden, doch ook zijn nog drie filmavonden met attracties georganiseerd, welke dank zij de offervaardigheid van het publiek een groot succes zijn geworden. Wegens het hoog aantal verpleegdagen moest ook het reglement gewijzigd worden en werd het 'maximum uit te betalen verpleegdagen voor één patiënt verlaagd van 91 tot 49. Als inkomsten werden ontvangen aan con tributies, giften en donatiën tezamen 3005.10 en het batig slot van de filmavon- sten werd ontvangen 3599.27. Als uitgaven den was 594.17, zoodat totaal aan inkom- werden vermeld uitkeering van 1223 ver pleegdagen a 2.50 per dag voor 55 pa tiënten of tezamen 3057.50; met het nadee lig slot van het vorig jaar en andere uit gaven was het totaal aan uitgaven 3573.75, zoodat er op 30 September 1933 een batig saldo was van 25.52. De verpleegdagen waren over de verschil lende ziekenhuizen verdeeld als volgt: Academsch Ziekenhuis te Leiden 31 pa tiënten met 630 verpleegdagen. St. Elisabeth's Ziekenhuis te Leiden 12 patiënten met 273 verpleegdagen. Diaconessenhuis te Leiden 8 patiënten met 264 verpleegdagen. Gynaecologische Kliniek te Leiden 2 pa tiënten met 31 verpleegdagen. Maria Stichting te Haarlem 1 patiënt met 9 verpleegdagen. Wilhelmina Gasthuis te Amsterdam 1 pa tiënt met 16 verpleegdagen. Totaal 55 patiënten met 1223 verpleeg dagen. Voor 1 patiënt werden 91 verpleegdagen uitbetaald, voor 3 patiënten het maximum van 49 verpleegdagen. Naar aanleiding van dit jaarverslag stelt de heer Van Iterson enkele vragen welke naar tevredenheid worden beantwoord. Bij monde van den heer H. Gortzak brengt de Financiëele Commissie rapport uit van de gehouden controle, waarbij ge bleken was, dat de Rekening van den Pen ningmeester in orde was. Bij de daarop volgende Bestuursverkie zing wordt de heer P. M. Oostlander met groote meerderheid van stemmen als be stuurslid herkozen. Bij de rondvraag dankt de heer Kool het bestuur voor zijn betoonde activiteit by het organiseeren van 'de Filmavonden, waar voor door den voorzitter dank gezegd wordt. De heer Van Iterson betreurt, dat er be- mi Jp^ y VAN COUPONS KANTOREN Tjtf U ALPHEN a d. RiJN - stationsstraat 34-36 BODEGRAVEN, I lederen Dinsdag 10—12 uur? Hotel „van Haatten'' LEIDEN, iederen Vrijdag 10—12 uur, 10168 Hotel „Bellevue" halve het Bestuur slechts 11 leden aanwe zig zijn. Hij geeft het bestuur in overwe ging de jaarvergaderingen wat aantrek kelijker te maken door het houden van re feraten of causeriën door den dokter, een bestuurslid of een gewoon lid. Dit plan blijkt voor- en tegenstanders te hebben, doch het bestuur zal dit nader overwegen. Ten slotte deelt de Penningmeester nog mede, dat er een begin gemaakt zal worden met de vorming van een reserve-fonds, waarin buitengewone bijdragen als extra giften gestort zullen worden, welk fonds in de toekomst door een te houden bazar extra zal worden bedacht. Daarna sluiting. RIJNSBURG. Bloemenhandel. Het artikel van heden is de kasgrysanthen en wel voornamelijk de Tros-Chry santhen. De prijzen vertoonen weinig wijziging en zeer maar matig. Be taald werd door Troschry santhen van 7-16 per 100 bos. Grootbloemige chrysanthen va- rieeren van 0.05f 0.10; Troschrysanthen in de beste soorten van 0.18 tot 0.27; Anpers van 0.40 tot f 0.75; Tritoma's die niet meer van de beste kwaliteit zijn gaan voor 0.50 tot 0.80 per 100 rozen per bos van 230 stuks f 0.30 tot 0.65. TER AAR. Hoog bezoek aan de Landstorm. Iets verrassends was het, toen dezer dagen de plaatselijke afdeeling der Landstorm ver nam, dat de voorzitter Zijn Exc. Duijmaer van Twist, een bezoek zou brengen bij zyn Landstormers, die aan de schietwedstrijden deelnamen in het café Verhoef. Zooals vanzelf spreekt waren vele leden opgeko men. Zijne Excellentie werd per auto afge haald door dr. Post Uiterweer, en arriveer de ongeveer 8 uur bij bovengenoemde plaats. Juist waren de leden volop in ac tie, om ieder voor zich te trachten het hoogst aantal punten te krijgen. Het was dus een echte Landstorm-avond. De 2de voorz. van de plaatselyke com missie, de heer P. Kroon, vond het een voorrecht Zijne Exc. een hartelijk wel kom toe te roepen. Het is, aldus spr., een groot genoegen den Vader van den Land storm in ons midden te hebben, wij stel len het op een bijzonder hoogen prijs. On ze vereeniging met zijn 178 leden, kan er zijn, staat pal voor het Vaderland. De on derlinge verhouding is zoo echt broederlijk te noemen, de oefeningen onder leiding van den heer de Goede, verloopen altyd op een gezellige manier. En ieder Land- stormer is overtuigd van zijn taak, nu des te meer in dezen woeligen tyd, maar spr. mag wel zeggen, dat ieder zijn plicht kent. De heer Duymaer van Twist is dank baar voor de woorden tot hem gesproken. Toen ik een uitnoodiging ontving om van avond hier te komen, heb ik terstond gete- foneerd van „ja". Spr. staat er van te kij ken dat er hier 178 trouwe mannen zijn van de Landstorm. En mannen, waar de Land storm is, ben ik ook. Door lid te zijn van dit instituut verricht gij een Vaderlands lievende daad. Wanneer de Koningin, het Vaderland is gevaar is, zijt gij het, die hen wil beschermen, dit is een daad, die u mannen siert. Landstormers van Ter Aar, gaat pleizie- rig voort. Wanneer de gelegenheid zich voordoet (de eerste maanden nog niet) kom ik nog eens kijken op jullie schiet oefeningen. (Een stoer applaus volgde op deze hartelijke woorden). De leider, de heer de Goede, maakte van de gelegenheid gebruik, gauw eventjes mede te deelen, dat vorige week besloten is, om een verloting op touw te zetten, ten bate van een vaandel, doch nu zou ook graag eens willen collecteeeren in een ge zelschap waar Zijne Excellentie een paar graag eens willen collecteeeren in een ge- raal„hier heb je al vast 25 gulden." Wat waren de Landstormers toen in hun sas! Vooraleer Zijne Excellentie ging ver trekken, trakteerde hij de Landstormers nog, en na een hartelijk dankwoord van den 2den voorz., verliet de generaal de zaal. Ieder was zeer ingenomen met dit hoo- ge bezoek, des te meer daar Zijne Excel lentie zoo joviaal, eenvoudig omging met zijn mannen. Inderdaad was hij er thuis. ZOETERMEER-ZEGWAART. Een winkelweek. Door „De Hanze" en de neutrale Middenstandsvereeniging is besloten van 29 November5 December a.s. een winkelweek te organiseeren. Di verse voorstellen zijn ingediend om die week te doen slagen. Door een commissie zal een en ander worden uitgewerkt. Door „de Hanze" zijn als commissieleden aange wezen de heeren C. Havenaar, J. van der Goes en J. B. Heggelman; daar de Midden standsvereeniging de heeren A. van Waay en H. B. Groenheijde. Verschillende atr tracties zullen aan de week worden ver bonden. ZEGWAART. GEMEENTERAAD. De Gemeenteraad van Zegwaart kwam Maandagavond ten Raadhuize voltallig bij een. De agenda, die 7 punten bevatte, was spoedig afgewerkt. De voorzitter, burgemeester L. R. Middel- berg, opende de vergadering op de gebrui kelijke wijze, door voorlezing van het for muliergebed. Daarna werden de notulen door den secretaris, den heer C. P. Blaauw- hof, gelezen, die onveranderd werden vast gesteld. Ingekomen was een schrijven van de N.V. Nederlandsche Thermogenische fabrie ken, houdende mededeeling, dat de bouw van een destructor niet doorging en het voorloopig aangegane contract geannuleerd werd; voorgelezen werd een rondschrijven van den Minister van Binnenlandsche Za ken betreffende rijksbijdrage op de steun regeling, die voor 1932 25% zal bedragen, voor 1933 22 a 25% en voor 1934 minder. Vastgesteld werd het Raadsbesluit tot verleening bouwvoorschot aan de algemee- ne bouwvereeniging „Beter Wonen". Naar aanleiding hiervan was door de Gezond heidscommissie bezwaar gemaakt tegen de onderhoudskosten per jaar en per woning zijnde 27.50. Zal in B. en W. nader onder oogen gezien worden. Goedgekeurd werd het aangaan van een leening met de Spaar- en Voorschotbank te Zegwaart ad 28.000.tegen 4 3/3% voor woningbouw. Opgemerkt werd, dat de aanbesteding onder de aannemers van Zoetermeer en Zegwaart zal plaats hebben, vermits de laagste inschryver onder de begrooting blijft. Zoo men boven de begrooting blijft, zal een algemeene aanbesteding moeten plaats hebben. In het bestek zal een bepa ling worden opgenomen dat de werklieden voor 2/3 gedeelte inwoners van Zoetermeer en Zegwaart moeten zijn. Aangeboden werd een ontwerp-bouw- verordening. Deze zal bij de leden van den Raad circuleeren en in de eerstvolgende vergadering worden behandeld. De steunregeling werd gewijzigd en de kindertoeslag vastgesteld op f 0.75 in plaats van 0.60 per kind, behoudens ministeriëele goedkeuring. De voorzitter lichtte toe, dat dit een uit vloeisel was van een gehouden conferentie met Hoofdbesturen van diverse werkne mers-organisaties. Het voorstel om een bedrag van 100. beschikbaar te stellen voor het bestuur van den Palensteinschen Polder voor verbete ring pompstation, werd, nadat de voorzit ter een en ander had toegelicht, in verband met een opmerking van den heer van Stra len in de de laatst gehouden raadsverga dering, aangenomen. De heer van Straalen deelde mede, dat hoofdzakelijk de melkfabriek „Zeelandia" het ongerief veroorzaakt had. Nu deze fa briek stilstond, wild" hij wachten, totdat een definitieve beslissing betreffende „Zee landia" was genomen. Een wijziging der begrooting werd goed gekeurd. By de rondvraag vroeg de heer Smits inlichtingen betreffende kindertoeslag voor hen die uitkeering van hun organisaties genoten. De voorzitter deelde hierop mede, dat zij inderdaad recht op kindertoeslag hadden. Verder vroeg de heer Smits de Steun- commissie tot 5 leden uit te breiden. De voorzitter antwoordde, dat B. en W. geen termen aanwezig achtten, aan dat verzoek tegemoet te komen. De heer Zegwaard zag gaarne, dat de vergaderingen door den Raad met dankge bed werden gesloten. De voorzitter zegde bespreking in B. en W. toe. De heer van Well wilde dit aan den nieu wen Raad overlaten, zoodra de samenvoe ging een feit was geworden. De voorzitter deelde mede, dat van hoo- ger hand er op gewerkt zou worden op 1 Mei 1934 de vereeniging van Zoetermeer en Zegwaart tot stand zou zijn gebracht. Na eenige onbelangrijke opmerkingen werd hierna de vergadering gesloten. Geboren: Johannes Wilhelmus, d. v. J. N. Tetteroo en J. M. Lexmond. Erris Hendricus, z. v. J. Oskam en A. Klos. Ondertrouwd: W» van Schaik, 61 j. te Zegwaart en A. C. Versteeg, 57 j. te Driebergen-Rysenburg. P. Klos, 23 j. te Zegwaart en J. Beerthuijzen, 25 j. te Gouda. A. Stout, 20 j. te Zegwaart en D. Tuis, 21 j. te Bodegraven. J. Dogterom, 43 j. te Zegwaart en E. va nde Velde, 24 j. te Benthuizen. G. den Hertog, 23 j. te Zeg waart en P. B. van Driel, 24 j. te Benthui zen. L. D. Mulder, 28 j. te Zoetermeer en M. H. A. van Dyk, 24 j. te Zegwaart. ZOETERMEER. Gemeenteraad. De vroedschap dezer gemeente is bijeengeroepen op Donderdag 16 November a.s., des avonds 7 uur ten Raadhuize, ter behandeling van de volgen de agenda: 1. Mededeelingen; 2. Vaststelling raads besluit bouwvoorschot R. K. Woningbouw vereeniging; 3. Verkoop Grootboekinschry- ving voor woningbouw; 4. Wijziging veror dening inzake zweminrtchtingen; 5. Wijzi ging steunregeling; 6. Wijziging verorde ning veldwachters; 7. Aanbieding ontwerp- bouwverordening; 8. Wijziging van de be grooting dienst 1933. Geboren: Jacobus, z. v. A. Bos en L. Noordam. KATWIJK. Gevestigd: J. E. Holleman met gezin, van Meiskade 67; J. M. Selier, Overijn 7, Missie-College; H. Brandt, Kleuterhuis; A. S. Kalmthout, Huize Callao. V e r t ro k k e n: J. A. Oud, naar Alk' maar; G. C. Hendrichs, naar Alkmaar; W. Molenaar met gezin, naar Leiden; H. Geil, naar Leiden; A. G. A. Bazelier, naar Was senaar. UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN. Maar zóó bedoelden de slagers het niet! Naar aanleiding van een adres van de» Ned. R. K. Hanzebond van Slagerspatroons, inzake de waterleidingtarieven, hebbeij Burgemeester en Wethouders van advies gevraagd aan de commissie van bijstand voor de water- en lichtbedrijven, die on der dagteekening van 19 October j.l. daar omtrent het volgende mededeelt: „Naar aanleiding van het om advies toe gezonden adres aan den Raad van de Ned. R. K. Hanzebond van Slagerpatroons om verlaging van het watertarief voor slagers, hebben wy de eer u te melden: dat de meerderheid der Commissie van Bijstand adviseert niet op dit verzoek in te gaan. De minderheid der Commissie sluit zich hierbij aan, mits hem een werkelijke reden wordt aangetoond voor het onderscheid gemaakt tusschen de categorie landbou wers, bakkers en melkhandelaren en de categorie slagers. Indien deze reden niet bestaat, is de minderheid der Commissie vóór inwilliging van bovengenoemd ver zoek". Naar aanleiding van dit adres en het schrijven ter zake van de commissie van bijstand voor de water- en lichtbedryven merken B. en W. het volgende op. Wy stemmen met de Commissie in, dat op het onderwerpelijk adres eene afwij zende beschikking behoort te warden ge nomen. By het slagersbedryf is het belang van de volksgezondheid niet zoo uitzonderlyk betrokken dat dit de uitzonderingpositie van een byzonder tarief zou wettigen. Ook in het kwantum van het verbruik als zoo danig ligt geen reden om voor het slagers bedryf een gereduceerd tarief toe te pas sen. Het adres beroept er zich op dat ook voor andere groepen een gereduceerd ta rief van 0.16 per M3. wordt toegepast. Wy merken daaromtrent op dat voor veehouders en melkhandelaren er wat hun bedrijven aangaat een meer drect verband met de volksgezondheid bestaat. Wat de brood- en banketbakkersbedrijven betreft meenen wy by nader inzien, dat deze ten opzichte van de tarieven niet in de gunsti ge positie hadden moeten zijn gebracht welke zij thans innemen. De verhouding van deze bedryven ten opzichte van de volksgezondheid, noch het kwantum van het verbruik geeft aanlei ding tot deze uitzonderingspositie en zy leidt wel tot ongewenschte consequenties zooals blijkt uit het beroep dat daarop ge daan wordt in het onderhavige adres. In verband met het vorenstaande stel len B. en W. voor: le. op het onderhavige adres van den Ned. R. K. Hanzebond van slagerspatroons om ten behoeve der slagersbedrijven het water over den meter te leveren tegen 0.16 per M3., afwijzend te beschikken; 2e. de verordening op de waterlevering in dien zin te wijzigen dat in de bewuste bepaling in artikel 21 niet meer worden genoemd de brood- en banketbakkers. Het Algemeen Armbestuur. Bij de behandeling der gemeente-be grooting en die van het algemeen armbe stuur voor den dienst 1933 werd door een lid van den Raad de wenschelykheid be toogd van de omzetting van het alge meen armbestuur in een gemeentelijken dienst voor maatschappelijk hulpbetoon en een voorstel van dat lid om ter zake een rapport te vragen van het algemeen arm bestuur, werd zonder hoofdelijke stem ming aangenomen in de vergadering van 24 Januari 1933. Bij schrijven van 1 September j.l. heeft thans het algemeen armbestuur B. en W. zijne beschouwingen omtrent de hier be doelde aangelegenheid doen toekomen. Op de daarin aangevoerde gronden komt het algemeen armbestuur tot de conclusie dat het geen vrijheid kan vinden om met voorstellen te komen tot reorganisatie van de tegenwoordige instelling in een z.g. in stelling voor maatschappelijk hulpbetoon. Het algemeen armbestuur is van oordeel dat het in eene gemeente als de onze, mits het zoo veelzijdig mogelijk is samengesteld, in elk opzicht aan de gestelde eischen kan voldoen. B. en W. vereenigen zich met de hoofd lijnen van het vorenbedoeld rapport van het algemeen armbestuur en zijn op de daarin aangevoerde gronden van oordeel, dat deze instelling voor armenverzorging niet behoort te worden omgezet in een z.g. instelling voor maatschappelijk hulpbe toon. Wel achten B. en W. het gewenscht, dat het contact tusschen het armbestuur cn het college van B. en W. wordt versterkt voor hun inzicht in den stand van de finan ciën van het armbestuur. Vooral in dezen tyd van zorg voor de gemeente-financiën is dat noodig. B. en W. achten het gewenscht van de accountantsrapporten omtrent de controle kennis te dragen. Verder komt het B. en W. voor een goed inzicht in den stand van de middelen noo dig voor dat hun college elke drie maan den van het algemeen armbestuur ont vangt een overzicht van de ontvangsten en uitgaven. Hierdoor toch zal het college regelmatig op de hoogte blijven met den stand der financiën voor deze gemeente lijke instelling.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 7