IYÖR0L WOENSDAG 15 NOVEMBER 1933 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 BUITENLAND DUITSCHLAND. NA DE OVERWINNING. De concentratie-kampen profiteeren er van In verband met de verkiezingsoverwin ning van j.l. Zondag is heden een groot aantal arrestanten uit de concentratie kampen ontslagen. Von Papen hnldigt Hitier. In de gisteren gehouden zitting van het Duitsche kabinet heeft vice-kanselier von Papen den rijkskanselier dank en hulde ge bracht voor hetgeen Hitier heeft gedaan voor het herstel der eenheid van de Duit sche natie. Hitier sprak een woord van dank aan Hindenburg. Von Papen werd be noemd tot gevolmachtigde der rijksregee- ring voor het Saargebied. BEIERSCHE BISSCHOPPEN EN NAZI-PERS. Over het opnemen van kerknieuws. De Beiersche bisschoppen hebben hun toestemming verleend om voortaan het officieele kerknieuws ook ter beschikking te stellen voor de nationaal-socialistische kranten, doch slechts alleen aan die bla den, die aan het episcopaat een schriftelij ke verklaring hebben overhandigd, dat zij noch in het redactioneel, noch in het ad vertentiegedeelte een vijandige of on vriendelijke houding zullen aannemen te genover de Kerk en haar bedienaren, ter wijl zij bovendien niets zullen publicee- ren, wat in strijd is met de Katholieke ge- loofs- en zedenleer. Verder moeten deze bladen zich ver plichten, om geen oneerlijke concurrentie te voeren tegen de katholieke pers, het geen tot nog toe herhaaldelijk geschiedde. De bisschoppen behouden zich het recht voor om alsnog te publiceeren, dat het voorkomen van kerkelijke berichten in be doelde bladen geenszins beteekent, dat het episcopaat met het overige gedeelte van den inhoud van het blad instemt. Als tegenprestatie voor het verschaffen van deze kerkelijke berichten moet het voortaan ook zijn toegestaan aan de door den pastoor der parochie aan te wijzen niet nationaal-socialistische bladen om alle officieele berichten, in welken vorm dan ook, over te nemen. FRANKRIJK REDE VAN PAUL BONCOUR. Frankrijks antwoord op de Duitsche verkiezingen. Gisteren eindigde in de Fransche Kamer het groote debat over de buitenlandsche politiek. De minister van buitenlandsche zaken Paul Boncour hield een rede, waarin hij zeide, dat de uitslag der stemming in Duitschland hem niet verrast had. Welke ook de herhaalde verzekeringen van vrede zijn die ons in redevoeringen worden gegeven, welke ook de wil is van de leiders, de opvattingen zelf waarop de beweging berust, die triumfeerde, bren gen gevaren mede waarmee de buiten landsche politiek van buurvolken niet mag nalaten rekening te houden. (Levendige toejuichingen op talrijke banken). Na een periode van depressie meent het Duitsche volk in deze verheerlijking van het nationale bewustzijn een reden gevon den te hebben om te leven en te hopen. Echter blijven wij bereid een concrete politiek te aanvaarden. Boncour zette uiteen dat de verheerlij king van het nationalisme altijd de moge lijkheden meebrengt van een avontuur op rassengebied; zij brengt eindelooze moge lijkheden mee en doet de natie buiten de grenzen treden zooals deze gesteld zijn door de geschiedenis en de verdragen. De orde en de stabiliteit van Europa staan op het spel. Anderzijds bestaat er een antagonisme tusschen de Hitler-revolutie en het insti tuut van Genève. Het heengaan van Duitschland uit den Volkenbond mag geen wijziging brengen in de politiek der volken die solidair te Genève vereenigd zijn. Het is in het geheel niet te verwonderen, dat de buren van Duitschland ongerust zijn en er over denken hun politiek aan de ge beurtenissen aan te passen. Zijn rede voortzettende uit Boncour er zijn verbazing over dat men de pogingen van Frankrijk miskent om den vrede te verwezenlijken en zelfs de resultaten, ver kregen op de ontwapeningsconferentie toen Duitschland zich uit den Volkenbond ver wijderde. Door het standpunt in te nemen, dat de conferentie moet worden voortgezet en er naar te streven een conventie te verkrij gen blijft Frankrijk trouw aan het samen brengen der mogendheden voor een inter nationale overeenkomst. (Toejuichingen links en uiterst links). Trouw aan onze verbintenissen, zullen wij niets doen dan in overeenstemming met degenen die met ons verbonden zijn door de pacten gesloten in het volle licht van den Volkenbond. Alle afzonderlijke overeenkomste, tusschen Duitschland en Frankrijk moeten op den Volkenbond uit- loopen. Onder dit voorbehoud is Frank- krijk bereid onophoudelijk te praten. De rijkskanselier verklaarde dat niets ons scheidt, behalve het Saargebied. Bon cour zeide: zelfs niet het Saargebied. Het Saargebied heeft het recht over zichzelf te beschikken in overeenstemming met de beginselen welke het gedrag van Frank rijk regelen, maar het is een internationaal gebied, onderworpen aan de controle van den Volkenbond Alleen de regeeringscommissie kan zich over bepaalde handelingen uitspreken. De Fransche regeering moet onderdanen be^ schermen, waken over de economische be langen van het Saargebied en over de eerlijkheid van het plebisciet. De raad van den Volkenbond moet dit organisee- ren maar komt alleen tusschenbeide als de regeeringscommissie geen maatregelen neemt Boncour eindigde met te herinne ren aan de verordeningen, door de Saar- commissie uitgevaardigd om een herhaling te vermijden van gebeurtenssen die zouden kunnen betreurd worden. ENGELAND MACDONALD OVER DE ONTWAPENING. Ook Duitschland moet erbij zijn. MacDonald heeft in het Britsche Lager huis een rede gehouden over de ontwape- ningspolitiek der Britsche regeering, die aldus kan worden samengevat: ontwape ning moet geschieden door een internatio naal accoord, waarbij ook Duitschland par tij is; en: Engeland blijft trouw aan den Volkenbond. Wij wenschen een weg te vinden om de regeeringen van Europa en den Volken bond in staat te stellen, den vrede in Euro pa te verwezenlijken. Op welke wijze die besprekingen ook worden gevoerd, zij kun nen onze loyaliteit tegenover den Volken bond en zijn status of gezag niet verzwak ken. Indien iemand mocht zeggen, dat wij, om de huidige moeilijkheden op te lossen, moeten medewerken aan de vernieling van de bestaande organisatie voor de interna tionale samenwerking, waarvoor nooit een ander lichaam is voorgesteld, dan is ons antwoord: neen". Wat de ontwapeningsconferentie betreft, vervolgde MacDonald, kunnen wij niet toestaan, dat de werkzaamheden niet wor den voortgezet, omdat Duitschland zich heeft teruggetrokken. Het uittreden van Duitschland heeft zeer zeker het werk der conferentie gecompli ceerd, zoodat het noodig is de verdere maatregelen en methodes te bestudeeren. Het zou onjuist zijn thans de regeering te vragen, wat haar definitief standpunt ten aanzien van al die kwesties is. ITALIË DE DUCE OVER GENEVE. „De Volkenbond een absurditeit". De discussies over de corporatieve Ita- liaansche orde in de vergadering van den Italiaanschen nationalen raad voor de cor poraties zijn gistermiddag beëindigd met een door Mussolini uitgesproken redevoe ring, waarin deze o.a. verklaarde: „De vol kenbond is op een goede basis begonnen, doch thans wordt hij absurd". „Hij wordt absurd", aldus vervolgde Mussolini, „door het uittreden van verschillende groote mo gendheden en in verband met het feit, dat de natie waar het eerst de volkenbonds gedachte is opgekomen, geen lid van den bond is". „Het vier mogendhedenpact, aldus ver klaarde de Duce tenslotte nog, wordt door niemand genoemd, doch iedereen heeft het in zijn gedachten". o ARABIE OORLOGSRUMOER. Hedsjas-leger rukt op. Koning Bin Saoed van den Hedsjas heeft thans, naar de „El Ahram" uit Djeddah verneemt, een ultimatum doen toekomen aan den imam Jehia van Jemen, waarin wordt geëischt, dat deze zijn troepen uit Nejran terugtrekt. Sterke strijdkrachten van Bin Saoed be vinden zich op marsch naar het Zuiden. Naar men zich zal herinneren, bestaat reeds sinds geruimen tijd een gespannen verhouding tusschen den koning van dsn Hedsjas en den imam van Jemen. Strijd krachten van den imam hebben enkele we ken geleden de grens van den Hedsjas overschreden en de streek van Nejran be1- zet. Reeds toen zond koning Bin Saoed den imam een waarschuwing, dat hij gewapen derhand zou ingrijpen, wanneer de Jemen- sche troepen niet onverwijld naar hun eigen land zouden terugkeeren. Aangezien dit blijkbaar niet is geschied, is Bin Saoed er thans toe overgegaan, den imam een ultimatum te doen overhandigen. AMERIKA. ONDERHANDELINGEN V. S.— RUSLAND VASTGELOOPEN. In een telegram uit New York aan het officieele Russische Tass-agentschap wordt de mogelijkheid erkend van een misluk king der onderhandelingen tusschen pre sident Roosevelt en Litwinof omtrent de formeele erkenning van Sovjet-Rusland door de Vereenigde Staten. De moeilijkheden zijn, naar gemeld wordt, ontstaan als gevolg van den eisch van president Roosevelt tot bespreking van de kwestie der schulden van Rusland aan de Vereenigde Staten en van andere pro blemen, alvorens tot diplomatieke erken ning over te gaan. President Roosevelt en Litwinof hebben elkaar gisteren niet gesproken. In het Wit te Huis geeft men echter te verstaan, dat misschien heden een belangrijke verklaring zal worden afgelegd. Roosevelt heeft bij den Russischen volkscommissaris aange drongen op algeheele godsdienstvrijheid voor de Amerikanen, die in Sovjet-Rusland wonen. RUST OP CUBA NOG NIET WEERGEKEERD. Vijf steden door militairen bezet. De onrust op Cuba houdt nog steeds aan. Driehonderd rebellen hebben zich saam getrokken in 't dorp Agramonte in de pro vincie Matanzas. De militairen hebben in de provincie Santa Clara het bestuur in handen genomen over vijf steden. De sol daten hebben het hoofdkwartier der Aoc- organisatie te Manzanillo verwoest en ver scheiden personen gearresteerd, die naar verondersteld wordt, tot de opstandelin gen behooren. Te Holguin is een sergeant met tien soldaten aan het muiten geslagen. Vijf hunner zijn gearresteerd. BUITENL. BERICHTEN DOOR HAAIEN VERSLONDEN. Te Lissabon zijn bijzonderheden ontvan gen over de wijze waarop 18 menschen in de Braziliaansche haven Maranho een ver- schrikkelijken dood gevonden hebben. Het gezelschap, waaronder zes vrouwen, werd door haaien verscheurd, toen een bootje, waarmede men overstak van het schip naar de kust, omsloeg juist midden in een school haaien, die zich terstond van hun slachtoffers meester maakten. De mon sters waren zoo snel, dat in de buurt lig gende vaartuigen die te hulp snelden slechts 2 personen konden redden. De an dere 18 vonden den dood. DE GELE KOORTS IN SENEGAL EN FR. GUINEA. De gele koorts-epidemie in Senegal en Fransch-Guinea breidt zich op verontrus tende wijze uit. De gouverneur van Portugeesch-Guinea heeft elk verkeer over de grenzen van het besmette gebied verboden. Tevens heeft hij van de Portugeesche regeering speciale vol machten gevraagd, om krachtige maatre gelen te kunnen nemen, teneinde te voor komen, dat de epidemie ook op Portugeesch gebied wordt overgebracht. BRAND IN BELGISCH KLOOSTER. In het klooster van de eerwaarde paters van de congr. der H.H. Harten van Jesus en Maria (ook paters van Picpus genaamd) te Masuy St. Pierre, is Zondag na de Hoog mis brand ontstaan. Wegens de gebrekki ge inrichting van het plaatselijk brand weercorps, vond het vuur spoedig een groote uitbreiding. De brandweer van Ber gen snelde ter plaatse, doch kon niet belet ten, dat het vuur aanzienlijke schade aan richtte. Het klooster is eigenlijk een kweek school voor missionarissen. Alle leerlingen en de paters konden tijdig de bedreigde plaatsen ontruimen. EEN REMBRANDT GESTOLEN TE STOCKHOLM. Ook andere kunstschatten verdwenen. Gisternacht hebben dieven de kunstcol lectie van den vermaarden Zweedschen verzamelaar, ingenieur Herman Rasch te Stockholm geplunderd en voor een waar de van minstens 200.000 buit gemaakt. Tot de gestolen kunstschatten behoort Rembrandts vermaarde doek „Jeremias beweent de verwoesting van Jeruzalem", een werk, dat geëxposeerd was op de Rem- brandt-tentoonstelling van 1932 te Am sterdam, en welks waarde op 400.000. Zweedsche kronen (ruim 160.000) wordt geraamd. Het werd door de dieven uit de lijst gesneden. Rasch had het schilderij in dertijd voor 400.000 kronen gekocht van graaf Stroganof. Op de Nederlandsche ten toonstelling te Stockholm (1929) kreeg hij er een bod op van 600.000 kronen, maar sloeg dit van de hand. Verder werden voornamelijk -antiquiteiten en juweelen ontvreemd, benevens nog een tweede schil derij. Zoo vrijmoedig waren de inbrekers, dat zij tot de slaapkamer van Rasch doordron gen en juweelen uit een kast stalen zon der dat de eigenaar wakker werd. Men vermoedt, dat hier dezelfde bende aan het werk is geweest, die te voren een inbraak pleegde bij den rector der Stock- holmsche universiteit Trygger. „Tel." MISLUKTE AANSLAG OP EEN GEESTELIJKE TE CADIZ. Twee andere personen getroffen. In een vergadering in het San Fernando theater te Cadiz, waar het woord werd ge voerd door den marine-aalmoezenier Jose Liaudaro, loste een onbekende eenige scho ten op den spreker. De kogels misten hun doel, doch troffen een aantal personen uit het gehoor, n.L Segismundo Garcia Man tilla en senora Estanislao Domecz, een dochter van den vroegeren markies Marza- les, die gehuwd is met een der eigenaren van het bekende wijnhuis Domecz. De dader wist te ontkomen. BEDELENDE PRIESTERS IN RUSLAND. Honderden priesters loopen bedelend van deur tot deur door de straten van Mos kou, daar zij door de anti-godsdienst-cam pagne der Sovjets hun geestelijk ambt niet meer kunnen uitoefenen. In oude kleeren zwerven zij her en der, smeekend om een stukje zwart brood. Volgens de bepalingen der Sovjets heb ben zij, zoolang zij priester blijven, geen burgerrechten en mogen zij geen werk verrichten. Enkele dezer ongelukkige geestelijken worden gesteund door kleine groepen ge- loovigen van de weinige kerken, die nog geopend zijn. Doch door de hooge belastingen, die door de regeering op de kerken gelegd wor den, wordt het aantal in gebruik zijnde kerken hoe langer hoe geringer. Van de 1600 kerken, die er vroeger in Moskou waren, zijn er thans nog slechts 30 geopend. Muiterij op „De Zeven Provinciën" ZEEKRIJGSRAAD VONNIST DE EERSTE GROEP SCHEPELINGEN. Straffen voor een deel aanmerkelijk zwaarder dan de eisch. Aneta seint uit Soerabaja: De Zeekrijgsraad heeft gisteren de vol-? gende vonnissen gewezen in de zaken van de eerste groep beklaagden: Kawilarang, matroos, 18 jaar gevange nisstraf; Tuhumena, kwartiermeester, 10 jaar; Manuputty, matroos, 18 jaar (eisch 14 jaar); Soejidana, matroos, 18 jaar (eisch 15 jaar); Parinussa, matroos, 8 jaar; Wa- hap, matroos, 6 jaar; Mohamad Sarif, ma troos, 9 jaar; Posumah, korporaal-monteur, 8 jaar; Ramelan, matroos, 6 jaar; Soewarso, matroos-telegrafist, 7 jaar (eisch 6 jaar); Ardani, matroos, 8 jaar; Saleh, matroos schrijver, 8 jaar; Mintje, stoker-olieman, 18 jaar (eisch 16 jaar); Hendrik, stoker- olieman, 18 jaar (eisch 16 jaar); Soehard- jo, stoker, 16 jaar (eisch 14 jaar); Abdul- karim, stoker, 8 jaar (eisch 7 jaar); Ach- mad, stoker, 9 jaar; Ali, stoker, 8 jaar (eisch 7 jaar); Tatipikalawan, stoker, 9 jaar (voor zoover niet nader vermeld, con form den eisch). Alle beklaagden hebben hooger beroep aangeceekend. Zij hebben wederom den officier der ad ministratie der tweede klasse, H. C. van 't Hof aangezocht als raadsman. fiefadeakiyische Jandftasta I DOOS 20 CT.—TUBE ZL en 60 CT. "1 NOORD WIJKERHOUT (ZELK). Propaganda-avond. Op 20 November a.s. zal om 7 uur 's avonds in het parochie huis te Zilk een propaganda-avond gehou den worden van de St. Joseph-Gezellen. Het woord zal gevoerd worden door den Districts-Praeses, Th. van de Lugt, Kape laan te Haarlem. Er zal gelegenheid gege ven worden tot het stellen van vragen. Na afloop van de vergadering zullen onder linge wedstrijden gehouden worden, o.a. kruisjassen, biljarten, schaken en dam men. Meisjes-Congregatie. De jaarlijksche inkleeding van nieuwe leden van de meis jescongregatie zal ditmaal niet plaats vin den op 8 December, maar op Zondag 17 De cember. Het Triduum begint op den Octaaf dag van het Feest van Maria Onbevlekt Ontvangen (14 December) en zal gegeven worden door den weleerw. heer Kapelaan Tabink uit Lisse. Op den avond van den dag van inkleeding is er een feestavond in het Parochiehuis voor alle congreganisten met de ouders. De avond staat onder de leiding van de GraaL Overweging der vonnissen. De overwegingen van de vonnissen be vatten, dat beklaagden de aan boord zijn de officieren en onderofficieren beroofd hebben van hun vrijheid tot handelen, hen opzettelijk hebben verhinderd hun dienst te verrichten en gedwongen zich uitslui tend op te houden op het achterschip, wel ke toestand geschapen werd door twee door de opstandige schepelingen gelijktij dig verrichte complexen van handelingen, namelijk het onder stoom gaan met het schip en het vermeesteren van wapens en munitie. Alle beklaagden hebben handelingen ver richt, welke moeten worden beschouwd als rechtscreeksche medewerking. Het verweer van de raadslieden tegen verzwarende omstandigheden betreffende onmiddellijke hulp (de ten laste legging stelde dat ter plaatse geen onmiddellijke hulp te verkrijgen was) heeft de Zeekrijgs raad niet tot een andere zienswijze ge bracht. Overwegende omtrent de soort en de maat van de straf dat de ernst van het mis drijf en de omstandigheden onder welke het werd gepleegd in aanmerking geno men, de ernstigste bestraffing vordert, kan evenwel worden volstaan met de oplegging van een vrijheidsstraf als hoofdstraf. Europeesche beklaagden voor den Zee krijgsraad. De Zeekrijgsraad te Soerabaja zal 28 November de zaken behandelen van de tweede groep der muiters en wel de Euro peesche schepelingen: M. Boshart, G. F. Dannaue, M. Dooyeweerd, B. van Leeuwen, W. Tichelaar, P. A. Peeters, W. Snel en C. A. Vermeulen. De tenlaste legging is vrijwel van den zelfden inhoud als die welke is beteekend aan de eerste groep Inlandsche schepelin gen. Ten aanzien van den korporaal Boshart echter luidt de ten laste legging bepaalde lijk: „dat hij openlijk een pistool droeg en andere schepelingen van een pistool voor zag, met geweer en bajonet gewapende schildwachten in de machinekamer of in de omgeving daarvan deed uitzetten, den stoker-olieman P. Mintje opdroeg wacht te loopen bij de stoommachines en dat hij in den nacht van 4 op 5 Februari j.l. den luitenant ter zee derde klasse Baron de Vos van Steenwjjk opzettelijk met een pistool bedreigde en aldus dwong het uit luisteren naar radio-seinen te staken". Dannau wordt nog speciaal beschuldigd met een sokslqutel de afsluiting van de voor-munitiebergplaats te hebben openge broken en stokerswerkzaamheden te heb ben verricht en aldus met de anderen de „De Zeven Provinciën" onder stoom te hebben gehouden. Dooyeweerd en Peeters worden beschuldigd de machines stoom- klaar te hebben gemaakt en in werking te hebben gebracht, waarna zij bij herhaling wacht liepen, evenals Van Leeuwen, Ti chelaar, Snel en Vermeulen. Voorts wordt nog in de tenlaste legging opgemerkt, dat Dannau, Dooyweerd, Van Leeuwen en Tichelaar als meerderen op zettelijk in deelneming met minderen heb ben gehandeld. UIT DE OMGEVING ALKEMADE. Gevonden. Bij de politie is aangifte gedaan van het vinden van een bont (vos). Inlichtingen zijn ter gemeente-secretarie verkrijgbaar. Geboren: Johana Hendrica, d. v. Hen- drikus Johannes de Jong en van Maria Theodora Gerarda Hoogenboom. Apolo- nia Cornelia, d. v. Erasmus Jo.hannes Aker boom en Maria Wilhelmina Zoet. Adria- nus Gijsbertus, z. v. Leonardus Jacobus Olijerhoek en Elizabeth Kuipers. Ondertrouwd: Jan Pranger, jm., oud 22 jaren en Petronella Johanna Krispijn, jd. oud 23 jaren. Overleden: Nicolaas Martinus Jozef van de Klugt, oud 8 maanden. WASSENAAR. Tuinboawvereeniging. In het Wapen van Wassenaar hield de Tuinbouwvereeni- glng Wassenaar en Omstreken een leden vergadering. Door den voorzitter, de heer A. G. van Tol werd met een kort woord deze laatste prijsvraag-avond geopend, waarbij hij zijn groote voldoening uitsprak dat ondanks de ongunstige tijden, zooveel mooie bloemen en planten op de uitgeschreven prijsvra gen waren ingezonden, bij elkaar een kleine tentoonstelling gelijk. Nadat door den secretaris, den heer van der Zalm, de notulen waren voorgelezen, die aldus worden vastgesteld, komt een serie ingekomen stukken ter tafel die voor kennisgeving werden aangenomen. Voorts is er een schrijven van de Vereen. Kali Maatschappijen, mededeelende, dat de aangevraagde lëzing te houden op 13 Fe bruari 1924 over het onderwerp de Bemes ting, speciaal Kalibemesting voor land- en tuinbouw, zal kunnen plaats vinden. Door den voorzitter wordt vervolgens een jury benoemd voor de beoordeeling der in zendingen. Aangewezen werden de heer M. Sjouke, C. Filius en G. v. d. Berg. Hierop wordt het woord verleend aan den heer H. A. N. Jansse tot het houden eener inleiding over het onderwerp „Variatie theorie". Spreker behandelt op uitvoerige wijze het varieeren van planten en dieren, de strijd om het bestaan, de aanpassing en de teeltkeus der variëteiten, daarbij gebrui kende de theoriën van Darwin, Lotski Mendel enz. Spreker hoopt in een der eerst volgende vergaderingen hierop terug te komen en dan de praktijk te behandelen. Na de pauze brengt bij monde van den heer Sjouke de jury verslag uit van de ge houden keuring. Deze is als volgt: Prijsvraag I: De schoonste collectie afge sneden Tros Chrysanthemums le prijs K. Goudswaard; 2e pr. J. Sietinga; 3e pr. G. Verlint. Prijsvraag II: 3 Tros-Chrysanth. op stam: le pr. P. Zegwaard. Prijsvraag II: 3 soorten afgesneden groot bloemige Chr. bloemen, van ieder 3 stuks: K. Goudswaard le pr.; J. Sietinga 3e pr. Prijsvraag IV: 3 Chrys. Blanche Poita- vine, Fifi of Ada Owen in Zonalenpot ge kweekt: le pr. P. Zegwaard. Prijsvraag V: Het schoonste stuk bloem werk van Chrys. bloemen, bladplanten en groen georloofd: le pr. C. van Vulpen; 2e pr. J. Sietinga; 3e pr. P. Kelderman. Prijsvraag VI: 6 Cyclamen le pr. J. An derson; le pr. P. Zegwaard. Prijsvraag VII: 3 Begonia's Gloire de Lorraine: hiervoor verwierven eveneens de heeren P. Zegwaard en J. Anderson ieder dep eersten prijs. Prijsvraag VIII: 3 Varons, le pr. met lof der jury J. R. Laarman; le pr. J. Sietinga; 2e pr. P. Zegwaard; 3e pr. D. A-'de Rooy. Voorts verwierf voor het puntenstelsel de heer C. y. d. Zalm 4X 10 punten, 9 en 7 punten. Door den voorzitter werd aan de jury dank gebracht voor de uitgevoei'de moei lijke taak en de inzenders voor de vele moeiten zooveel moois ter vergadering te brengen. Door den heer Zegwaard werd een kort woord ter opwekking gesproken tot deel name aan prijsvragen betreffende de Chrys. cultuur. Hierop werd gelegenheid gegeven om vragen te stellen over de gehouden inlei ding door den heer Jansse. Hiervan werd een ruim gebruik gemaakt en al spoedig ontspon zich een aangename discussie. Overgegaan werd vervolgens tot het uit reiken van blauwdrukken voor de uitge schreven teekenprijsvraag. In tegenstelling met andere jaren bleek hiervoor bijzonder veel animo te zijn, zoodat niet allen zich direct van een dergelijke teekening kon den voorzien. Ten huize van den lieer Jans se zijn zü evenwel alsnog verkrijgbaar. Vervolgens kwamen aan de orde de vra- genbus en de rondvraag die alleen zaken van huishoudelijken aard naar voren brach ten, waarover uitvoerige besprekingen ont stonden. Hierna werd deze bijzonder gosd ge slaagde avond door den voorzitter geslo ten.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 6