BURGERLIJKE STAND Effectenkoersen WOENSDAG 15 NOVEMBER 1933 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 3 aarlandkrveen. De Pluimveeteiitoonstelling. De Pluim vee ert Konijnenfokkers Vereeniging „Een dracht" te Aarlanderveen hoopt op 15 en 16 December 1933 haar 5de tentoonstelling te houden tevens haar 1ste lustrumtentoon stelling. Omtrent het verloop der werk zaamheden mag zij zich weer in een flinke belangstelling verheugen. Van heinde en ver werden toezeggingen ontvangen voor deze tentoonstelling en vele eereprijzen en giften mocht zij hiervoor ontvangen. Het vraagprogramma, dat dezer dagen is ver schenen, mag er dan ook wel weer wezen en zeker zullen verschillende inzenders trachten wat machtig te worden. Het bestuur is dan ook zeer voldaan over zooveel medewerking en hoopt, dat het verdere verloop ook naar wensch mag gaan. Burgemeester P. A. Colijn heeft be reids toegezegd de tentoonstelling te ope nen op Donderdag 14 December. Als keur meesters zullen dit jaar fungeeren de hee- ren N. Dekker van Zaandam voor de ko nijnen en A. Hentra van Hilversum voor de kippen en eenden enz. Degenen, die eventueel nog geen vraag programma mochten ontvangen hebben, kunnen deze nog verkrijgen bij den secre taris der Ver. den heer C. Roos Jzn., door wien ook gaarne eventueel verdere inlich tingen worden verstrekt. BOSKOOP. Jubilé. Zondag a.s. zal op plechtige wijze den dag worden herdacht waarop vóór 25 jaren het jongenspatronaat werd opgericht. Op dezen dag zal tevens het 20- jarig bestaan der St. Joseph-Gezellen-Vei:- eeniging worden gevierd. Door de leden der beide vereenigingen wordt een tridüum gehouden, hetwelk Zon dag met een algemeene H. Communie wordt gesloten. Daarna zal den leden een ontbijt worden aangeboden. De algemeene vergadering met bestuurs verkiezing vindt eveneens dien dag plaats. Donderdag 23 November zal vöor alle pa rochianen deze jubilea des avonds op meer feestelijke wijze worden herdacht. Ontspanning werkloozen. Naar wij vernemen zal de zaal van het Vereenigings- gebouw aan de Rozenlaan met ingang van 20 November a.s. voor ontspanning voor R. K. werkloozen worden opengesteld. (Berichten reeds geplaatst in onze vorige oplage). LEIDEN. AANBESTEDING 60 woningen. Van de Eendracht. Hedenmiddag werd door den architect, den heer M. Vrijenhoek namens de wo ningbouwvereniging „De Eendracht" in het openbaar aanbesteed: Het bouwen van 60 arbeiderswoningen (ééngezinswo ningen) op de terreinen gelegen aan de Drift-, Sumatra-, Atjeh- en Ambonstraat alhier. Deze aanbesteding had plaats in 'n bo venzaaltje van het Nutsgebouw, dat veel en te klein bleek voor 'n dergelijke aan besteding. Een gedeelte der belangstellenden moest zelfs op de gang blijven staan, zoodat men zich niet behoefde af te vragen hoe het er binnen uitzag. De navolgende personen hadden inge schreven: H. C. Heemskerk, Leiden 179.767; W. Oudshoorn en Zn., Leiden f 178.888; N.V. Nat. Aann. Mij. v.h. fa. v. d. Velden en de Jong, Oegstgeest 178.780; T. M. Chris- tiaanse en Co., Den Haag 178.295; C. Vringer, Hilversum 175.545; C. v. d. Vliet, Den Haag 174.750; G. v. Staveren, Krim pen a. d. LJssel 170.700; H. de Jong, Ouderkerk a. d. IJssel 170.200; J. Boer Czn., Krimpen a. d. IJssel 170.000; H. M. de Vetten, Den Haag f 168.800; W. Kort en C. v.. d. Wiel, Rijnsburg 168.700; fa. Breyer en v. d. Kuil, Den Haag 167.980; P. Knoop en Co., Utrecht 166.000; N.V. Aann. Bedr. v.h. P. A. v. Wijnen, Dor drecht 165.700; F. L. H. C. Munnik, Den Haag 161.700; Joh. Derksen, Enschede 159.300; W. L. Kemper, Enschede 158.700; G. A. Jeunink, Enschede 158.600; Hoenders en Vos, Hengelo 158.200; H. J. Hannink, Lonneker, ƒ157.900; C. J. Maas, Winterswijk f 157.600; H. J. Lammers en L. Kok, Enschede 157.500; fa. Gebrs. Gereke, Leeuwarden 157.500; fa. Niel en Schreuder, Almelo 157.200; fa. Roelofs, Rijssen 156.600; fa. Engelvaart en Pusters, Den Haag 156.200; Gebrs. Wierikx, Breda 156.000; N.V. Ensch. Bouw- en Beton-Mij. 154.700; Aann. Bedr. Z. Gelens en Zn., Den Haag 154.500; Gebrs. Trebbe, Enschede 153.500; fa. Gebrs. v. Rijswijk, Heem stede 153.450; F. Fokkens, Arnhem 153.200; H. C. Geveke, Leeuwarden 152.500; G. de Man, Strijen 152.460; N.V. Aann. Bedr. G. Bergshoeff, Alphen a. d. Rijn j 151.900; Harm Fokkens, Arn hem 151.000; fa. E. Sanders en Co, Gouda 147.92; W. Heere, Amersfoort 149.700; fa. J. Reynders en Zn., Dieren 149.500; E. J. Donderwinkel, Brummen 149.148; fa. Gebrs. Hubers, Dordrecht 146.870; fa. de Boer en Dekker, Wormerveer 144.211; Th. F. v. Keulen, Amersfoort 142.880; Gebrs. Hendrikse, Woudenberg 141.993; Joh. v. d. Putten, Haarlem 141.760; J. v. d. Wel, 139.855; J. Tolk, IJmuiden 137.815; Ir. Aann. Bedrijf v.h. Gebrs. v. Crey, Rosmalen S 135,679. De gunning is aangehouden. Namens B. en W. werd hedenmorgen door den directeur van Gemeentewerken aanbesteed: het verbouwen van de bewaar school aan het Elisabethshof. Er was als volgt ingeschreven: Fa. Timmerman Fa. v. d. Lelie en Kantebeen Fa. Heemskerk W. Oudshoöm Zn. C. Corver J. Marcelis P. Bos, Amstelveen Th. G. Barthen H. Korswagen Burgers en Neuteboom Warnaar J. v. d. Wal, Amsterdam N.V. Lamet, Den Haag Gebrs. v. Wijk, Den Haag A J. Langevéld M. Kool, Warmond P. Terréhorst, Aalsmeer C. J. v. Valderen I. Th. Cornet Hennepman, Leiderdorp Waar geen woonplaats vermeld Leiden. De gunning is aangehouden. JgjjP* Dr. J. g. van es. Vijf- en twintig arts. Gisteren heeft dr. J. G. v. Es, homoeo- patisch arts hier ter stede, den dag her dacht, waarop hij voor 25 jaar tot arts werd bevorderd. Zeer velen hebben dezen dag voor den jubileerenden doctor tot een onvergete- lijken gemaakt. In den loop van den dag mocht dr. v. Es tal van blijken van belang stelling ondervinden, en tijdens de recep tie, die des middags gehouden werd, kwa men talrijk velen den jubilaris persoonlijk gelukwenschen. Onder hen merkten we o.m. op afge vaardigden van de Anti-Rev., de Chris. Hist, en Kath. raadsfracties, van de Gere formeerde Kerk, van Ger. predikanten, collega's, zusters van het Diaconessenhuis, patiënten en oud-patiënten. Na de receptie werd 'n intiem diner ge houden, waaraan mede enkele der oudste patiënten van dr. v. Es aanzaten. leiden. Geboren: Johanna Everdina, d. v. J. Guliker en M. v. d. Veen. Willem, z. v. H. Boom en M. v. Oosten. Willem Karei, z. v. H. J. v. Bohemen en J. v. Rossum. Jan, z. v. J. J. v. Dijk en T. Ooms. Al fred Conrad, z. v. A. A. A. Deimer en A. S. Kleine. Derk, z. v. C. v. Assen en M. C. v. d. Lof. Anna Maria, d. v. A. de Goede en A. v. Velzen. Cornelis Ebenhard, z. v. C. E. Stern en J. J. G. v. Houwelingen. Rinske Geraldina, d. v. G. F. Haarbrink en R. Kwast. Cornelis Franciscus, z. v. P. Balkenende en C. A. Burger. Catharina Johanna, d. v. P. J. v. d. Hulst en J. v. d. Zwet. Anna Cornelia, d. v. P. J. v. d. Meer en G. J. v. Kampen. Carolina, d. v. B. Klootwijk en C. Honsbeck. Abra ham Christiaan, z. v. A. A. Slijkhuis en Chr. Sjardin. Gehuwd: J. v. d. Wakker jm en B. v. Eigen jd. Overleden: C. Booms-de Water vr. 71 j. J. Moërmond-v. d. Cingel vr. 40 j. P. v. d. Berg-v. d. Leek, wet^e 81 j. M. Koppeschaar-Nieuwenhuyzen, vr. 65 j. STADSNIEUWS jtsr Handelsregister K. v. K. W y z i g i n g. 2857. W. F. Poptie N. F. Gzn., Leiden, Haarlemmerstraat 115; han del in muziekinstrumenten en fabricatie en handel in meubelen. Wijz. uitgeoef. bedr. thans alleen: fabricatie en handel in meu belen. Nieuwe inschrijving. 6305. N.V. Bouwonderneming Famul, Leiden, Rijn- en Schiekade 115b. Aannemers- en bouwbe drijf. (Ned. Staatscourant: 18 Mei 1933, Bij voegsel No. 899). Dir.: Th. E. Mulder, Den Haag. Comm.: Th. J. Mulder, Den Haag; J. Mulder, Den Haag en M. Th. J. Mulder, Leiden. Maatschap, kap.: 10.000.— geheel geplaatst en gestort. Proc.: M. Th. J. Mul der, Leiden. muziek. HET RESIDENTIE-ORKEST. Programma Tweede Abonnementsconcert. Op het tweede abonnementsconcert te Leiden van het Residentie-Orkest op Don derdag 16 November a.s. zullen de volgen de werken worden uitgevoerd: Ouverture „Benvenuto Cellini" van H. Berlioz (1803 1869), Klavierconcert No. 2, op. 83 in Bes- dur van J. Brahms (1833—1897) (te spelen door de soliste Myra Hess. Violoncel-Solo in het Andante: Charles van Isterdael), Symphonie No. 7, in C-dur van F. Schubert (1797—1828). Het Orkest staat, evenals op het eerste abonnementsconcert, onder leiding van Eugen Szenkar. Het derde concert van de serie van zes, waaraan nog als solisten zullen medewer ken Jo Vincent, Maart je Offers, Noëla Cousin en Zino Francescatti, heeft plaats op Donderdag 7 December, zang-soliste onze landgenoote Jo Vincent. LEIDEN. Geslaagd: Doctoraal examen Geneeskunde, de hee- ren C. L. Bornhaupt, Leiden; W. Hoger- vorst, Den Haag. BINNENLAND. VERDUISTERING VAN 37.000.—. 11/2 en 1 jaar gevangenisstraf geëischt. De R'damsche rechtbank heeft heden be handeld een verduisteringszaak, die inder tijd nogal opzien heeft gebaard. - In October 1932 deed de 29-jarige kan toorbediende J. C. K. V. aangifte bij de politie, dat hij een bedrag van rond 37.000 dat hij voor zijn firma had geïnd, had ver loren. Hoewel de politie toen al de zaak niet vertrouwde, kón zij geen bewijs vinden dat een misdrijf was gepleegd. Zij hield echter een oog in het zeil en ongeveer een jaar later bleek, dat V. en een paar vrienden van hem over veel geld beschikten, waar mee zij een graanhandel waren begonnen. Toen greep men in en V. zoowel als zijn vrienden vielen door den mand. V. had het geld aan zijn vriend v. d. L. gegeven, die het op zijn beurt weer aan een zekeren T. had doorgegeven. Deze had het verborgen in de buis van een fiets, welke in een rijwielstalling werd opge borgen. Vandaag stonden V., v. d. L. en T. te recht en met hen nog 2 anderen, die een kleinere rol in het complot hebben ge speeld. Allen legden een volledige beken tenis af. Het O.M. eischte tegen V. wegens ver duistering 11/2 jaar gevangenisstraf en tegen v. d. L. en T. wegens heling eveneens 1-1/2 jaar. Tegen de beide anderen eischte het O.M. eveneens wegens heling 1 jaat gevangenisstraf. Uitspraak over 14 dagen. JUVENAATS-DISTRICTBOND. Dezer dagen is tót stand gekomen de Districtsindeelin gvan de K.J.C., welke in deeling geldt voor alle takken van jongens- jeugdwerk voor beneden de 17. Van nu af vallen de Districtsgrenzen voor het Juve naat, voor de Kath. Verkenners, voor het S. F. L. en voor de Sportorganisaties ge heel gelijk. Voor de Juvenaats-districten voor Lei den en omstreken brengt dit vooral een zeer groote verandering. Het nieuwe dis trict omvat het geheele oude District Lei den, bijna het geheel oude District Noord- wijk (uitgezonderd Bennebroek en de Zilk) en van het District Voorschoten de paro chiën Voorschoten, Zoeterwoude (Dorp) en Zoeterouwde H. Rijndijk. Deze omzetting brengt mede, dat er een regeling moet getroffen worden over de gelden van de oude Districten en een nieuw Districtsbestuur moet worden ge kozen. Daartoe zal Dinsdag a.s. 21 November een vergadering worden gehouden in de aula van de R.-K. H. B. S. te Leiden, waar voor uitgenoodigd zijn alle directeuren, be sturen en leiders van de Juvenaatsafdee- lingen in het nieuwe District Leiden. Op deze bijeenkomst zal tevens gesproken wor den over de taak van de Juvenaatsafdee- lingen en zal een kleine tentoonstelling worden gehouden van Jeugdwerklitera tuur. VOLKSBOND-NIEUWS. Kadervergadering. Op verzoek van den Centraal Secretaris van den Ned. R. K. Volksbond wordt aan de Volksbondbesturen, behoorende tot het Gewest Leiden, medegedeeld, dat op de Kadervergadering Zaterdag 18 November a.s., 's middags te 4 uur in het Gebouw R. K. Volksbond, Steenschuur 15, niet alleeen verwacht worden de besturen van de Volks- bond-afdeelingen, maar ook de bestuursle den van de Vakafdeelingen uit die plaat sen. LAATSTE BERICHTEN HAAGSCH GERECHTSHOF. Ter zake van het bedreigen met open lijk geweld is de 29-jarige straatmaker J. L. te Leiden, door de rechtbank veroor deeld tot 6 maanden gevangenisstraf, welk vonnis heden door het Hof werd be vestigd. De expeditieknecht A. v. d. W. te Lei- den, was door de Rechtbank vrijgespro ken van een hem ten laste gelegden rij wieldiefstal. Het Hof vernietigde dit von nis en veroordeelde verdachte tot 1 jaar gevangenisstraf met bevel tot diens g vangenneming. WEER EEN GEVAL VAN BRAND STICHTING. Zoon van landbouwer steekt de boerderij aan. Te Assen is Maandag een landbouwer uit Bruniine (gem. Westerbork) gearresteerd, verdacht van opzettelijke brandstichting in de boerderij van zijn vader met het ge volg, dat de boerenbehuizing geheel af brandde en een dertigtal koeien en eenige paarden in de vlammen omkwamen. Ook wordt hij er van verdacht eenige koeien te hebben onttrokken aan gelegd beslag. Uit de Landbouwwereld VAN APPELEN, AARDAPPELEN EN VATAMINE-R. Bemesting van Aardappelen. In de pu blicaties van het Rijkslandbouwproefsta tion te Groningen vinden we van de hand van de heeren O. de Vries en Th. B. van Itallie eenige mededeelingen over waarne mingen op proefvelden en in de practijk van de laatste paar jaar, waaraan we het volgende ontleenen, allereerst betreffende den vorm van de kalibemesting bij aard appelen. Dat de 40 pet. en 20 pet. kalizou- ten voor aardappelen vroegtijdig moeten worden aangewend om geen nadeelen van het cloor te ondervinden, is wel algemeen bekend. Toch hebben zich in den laatsten tijd een aantal gevallen voorgedaan, waar bij, niettegenstaande fcet kalizout geruimen tijd vóór het poten was gegeven, toch ver schijnselen in het gewas optraden, die sterk deden denken aan chloorschado: lichte, geel-groene kleur en omkrullen van het blad, soms ook bruinroode verkleuring, gewoonlijk een te vroeg afsterven van het loof. Op grond Van verschillende waarnemin gen, waarvan als voorbeeld een bedrijf in de Krim (O.) wordt aangehaald, en voorts door onderzoek van het loof, zijn de on derzoekers tot de conclusie gekomen, dat aardappelen, gegroeid op kalkarme per- ceelen, veel gevoeliger zijn voor de scha delijke werking van het chloor in kalizout dan een gewas op een meer kalkrijken bo dem. Gebruikt men dus 40 pet. kalizout en geen patentkali, dan moet men bij aard appelen, waarvoor een niet te hooge kalk- toestand, zooals bekend, de voorkeur ver dient, voor een te lagen kalktoestand toch ook weer oppassen. Grondonderzoek kan hier den weg wijzen, Ook óver de moge lijkheid van 't gebruik van zw. ammoniak: een voortgezette bemesting toch met zw. ammoniak werkt ontkalkend. Ten slotte zal men, indien men een zw. kalibemesting wil geven, beter doen slechts een deel als 40 pet. kalizout in het najaar te geven, en de rest als patentkali in 't voorjaar, zoodat men de hoeveelheid chloor, die men in den grond brengt, be perkt. Sprekende óver hun waarnemingen bij fabrieksaardappelen, komen de onderzoe kers tot de Conclusie, dat, in het alge meen: voor fabrieksaardappelen een niet ruime kalivoorziening de meest economi sche wijze van bemesting zal zijn. Op nieu we dalgrond toch te Emmercompascum werd de hoogste zetmeelopbrengst verkre gen bij 120 K.G. zuivere kali (als patent kali). Voor den praetischen landbouwer is evenwel de groote moeilijkheid om te we ten, hoeveel kali hij moet gebruiken, ten einde de kalivoorziening aan den krappen kant tê hebben zonder gevaar te loopen inkaligebrek tê vervallen. Het spreekt natuurlijk van zelf aldus het verslag dat men niet te ver moet gaan en niet te weinig kali moet gaan ge ven daardoor wordt de knolopbrengst sterk verlaagd en zou men, ondanks hocg zetmeelgehalte, minder totaal zetmeel oogsten. Vooral geldt deze waarschuwing in dezen tijd, nu menigeen al op kalimest gespaard heeft. Men moet er ook altijd op bedacht blijven dat, wat in een redelijk jaar ruim kali, in een jaar met een zeer goeden oogst krap kali kan beteekenen. Het rapport besluit om misverstand te voorkomen, met er op te wijzen, dat bij consumptieaardappelen ten deele andere gezichtspunten gelden, en het hierboven- staande niet zonder meer toepasselijk is. Het is bijv. bekend, dat men daarbij, om stootblauw te voorkomen, de kalibemes ting aan den ruimen kant moet nemen, terwijl het verband van kalibemesting met houdbaarheid en smaak ook onder de oogen gezien zou moeten worden. Wil men den oogst gedeeltelijk voor bewerking op aardappelmeel, gedeeltelijk voor consump tie bestemmen, dan moet men daarmee na tuurlijk ter dege rekening houden. Invloed van rijpe appelen op andere planten. De 8e en 9e afleveringen van dit jaar van het „Tijdschrift over Plantenziek ten" vermelden interessante en belangrijke mededeelingen over den invloed van rijpe appelen op andere planten. De onderzoeker Elmer constateerde in 't vorig jaar, dat de aanwezigheid van rijpe appels in de nabij heid van gepote gekiemde aardappels tot gevolg heeft, dat de groei van de spruiten vrijwel ophoudt, terwijl er kleine stengel knollen gecormd worden. Van ongekiemde knollen wordt de ontwikkeling van de knoppen in de oogen zoodanig beinvloêd dat er een onvolwaardige veelvoudige spruitgroei optreedt. Deze belemmeringen van den groei worden veroorzaakt, zoowel door ongeschilde als door geschilde appels, niet echter door onrijpe of verrotte appels, en evenmin door appelolie. Mej. J. Oostwijn Botjes, die ten aan zien van deze zaak ook onderzoekingen verrichtte, kwam tot de slotsom: dat de schadelijke werking inderdaad te wijten was aan de vluchtige bestanddeelen van de appels, en niet aan mogelijke, door appels uitgezonden stralen, en voorts, dat van deze vluchtige appelstoffen aethyleeu het werkzame bestanddeel is. Naar aanleiding van deze conclusie komt de heer Leonard A. Springer een eigenaardig geval uit zijn herinnering meedeelen. Hij werkte, jaren geleden, op een buitenplaats, waar men sinds jaren oranjeboomen bewaarde in een ouderwet sche Oranjerie en steeds met het beste gevolg. Totdat bij een grooten fruitoogst de vruchtenkelder te klein bleek, waarom een deel der vruchten, een partijtje zure appelen, in de Oranjerie werd gelegd, Deze bewaarplaats werd geschikt geacht, omdat deze 's winters toch verwamd werd en daarbij een vochtige atmosfeer had, zoo dat de appels noch bevriezen noch uitdro gen konden. Maar wat gebeurde? Na eeni- gen tijd begonnen de bladeren der Oran jeboomen af te vallen, die nagenoeg geheel kaal werden. Aan de behandeling kon dit niet liggen, want deze was als altijd. Men wist niet wat de oorzaak was, en meende ten slotte aan de appels de schuld te moe ten geven. Voorzichtigheidshalve hield men de appels in 't vervolg buiten de Oranje rie. De boomen herstelden zich in den daaropvolgenden zomer In zooverre, da' zij, na wat terug gesnoeid te zijn, weer nieuwe bladeren maakten. Na herstel in de openlucht, kwamen zij weer in de Oranjerie en het afvallen der bladeren bleef nu achterwege. De uitwaseming der zure appels bleek bijgevolg inderdaad de oorzaak te zyn. Met deze ondervinding kunnen waar schijnlijk vele lezers en lezeressen-huis- vrouwen hun voordeel doen. bioscopen. Casino: Volwassenen. Luxor: Volwassenen. TrianonVolwassenen. Verstrekt door: INCASSO-BANK N.V., LEIDEN 15 Nov. 1933 Industrie: Alg. Kunstz. Unie Berkels Patent Calvé Delft c. v. A Küchenm. Acc. Ned. Ford Philips Gem. Bez. Unl Lever Petroleum: Kon. Olie Perlak Rubber: A dam Rubber Deli Bat. Ru6ber Vico Serbadjadi Scheepvaart: Oude Vaart N. Scheepv. Unie Oude Boot Mijnbouw: Boeton Alg. Explor. Mij. Suiker: H.V. A'dam Vorstenlanden Java Cultuur N.i.S.U. Tabak: Dell Mfj. Sen em bah Deli Bat. Tabak Oostkust Am. Fondsen: Am. SmeRing Anaconda Ass. Gas en Elec. Bethlehem Steel Cities Service Jentral Public. Continental Oil 3en. Aviation Int. Nickel Kennec. Copper Milwaukee ld. Pref. Keesport Tin PI. North American Nevada Shell Union Unit. St. Leather Union Pacific Wabash Tidew. Ass. Oil United St. Steel 261/, 15% sei/-. '/a 132 230 8« 261/, 26% 132V, 231% 85% 175'/, 93% 175/41-, >4 92'/« 38 45% 27% 29-Vs ll/s 39% 1 8% 121% 8 121% 149 16% 6»»/, 55% 143 03% 112% 91% 16% 83 113 82 161/, 28%. 1 9VI6 1'/16 28% 91/, 185/, 16/14 33/9 12»/< 51B/S lOVa 5»/« ®Vl6 67V, 2Vl« 6l/8 12*/i a 4 631/, 2Vs wisselnoteeringen (amsterdam) (Niet officieel) Berlijn 59.15 Londen 7.941'4 New York L48l/2 Parijs 9 70V-2 Brussel 34.59' /2 Zwitserland 48.01 Milaan 13 07 Madrid 20 Oslo 39.90 Kopenhagen 35.50 Stockholm 41.— Weenen Praag 7 C6'/._> Boedapest Prolongatie beursoverzicht van gisteren. De Amsterdamsche fondsenmarkt had heden een ongeanimeerd verloop. Bij kai- men handel plaatste de meeste fondsen zich lager in verband met onoverzichtelijke si tuatie op valuta-gebied. De zwakke hou ding van den dollar oefende een ongunsti- gen invloed uit waartegenover een vaste tendenz van het pond een voldoende te genwicht vormde. Deprimeerend werkte de zwakke stemming voor H.V.A.'s die be neden 150 daalden. Ook de minder couran te soorten verkeerden in reactie. Van de In- dustrieelen waren Philips aangeboden, on danks de geruchten, dat men voornemens zou zyn, het fonds op de Parijsche beurs te introduceeren. Aku's waren weer hooger. Daartegenover waren Unilevers en Ned. Ford wat zwakker. Rubbers ondergingen maar weinig wijziging, terwijl Tabakken in reactie verkeerden; alleen Deli's boden weerstand. Oliewaarden waren vrij vast. Kon. Olies openden 2 punten hooger, doch konden zich niet volkomen handhaven. Scheepv. stelden zich lager. Ned. Sqheepv. Unies daalden beneden 40. Amerikanen waren prijshoudend, terwijl van de Duit- sche obligaties Youngleeningen vast wa ren en boven 49 kwamen. Ned. Staatsfond sen waren vast. alleen dollar-obligaties Ned. Indië sloten lager. Nou Jaapie, eerst nog eenmaal het scherzo uit de vijfde Symphonie van Beet hoven, en dan mag je wat gaan knik keren. (Lustige Bialler).

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 3