v Uit het Tweede-Kamerdebat „Das ieér Ruft" 25ste Jaargam WOENSDAG 15 NOVEMBER 1933 No. 7661 S)e Êeid&eh^Soii/fca/nt DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, by vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met' Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 1 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten noogste 3ü woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur cq verhuur, koop en verkoop: f 0.50 In zijn repliek heeft de leider der Twee de-Kamerfractie van de R. K. Staatspartij aan eenige verlangens, in eerste instantie gestéld, vastgehouden. De Kamerfractie der R. K. Staatspartij rekentop een verbetering van een kin deraftrek in de belastingheffing. Zij geeft de regeering „een waarschu wing in vriendschap", om niet voort te zetten de tijdelijke 20 opcenten op den suikeraccijns. Zij blijft het in de regeering afkeuren als een inconsequentie, als onredelijk, dat deze alle fascistische organisaties op de zwarte lijst heeft geplaatst behalve den N. S. B., de partij van den heer Mussert. Deze laatste opmerking is ook ander maal gemaakt door den voorzitter der A.-R. Kamerfractie, den heer Schouten. Op grond van de gedragingen der N.S.B., aldus spr., staat vast, dat zij zich wü or- ganiseeren tot een macht in dezen staat, zoodanig, dat zij op een geschikt oogenblik de macht van de gezagsdragers in eigen hand wil nemen. De regeering heeft nu nadere overwegingen toegezegd. Zij over- wege zeer ernstig, wat haar standpunt moet zijn. Spr. wenschte niet, "dat de re geering al haar overwegingen in het mon deling debat zal werpen, maar, zoo zeide hij, wij hopen toch te zijner tijd het resul taat der overwegingen te vernemen. Inderdaad heeft ook o.i. Minister Colijn volstrekt niet duidelijk gemaakt het verschil tusschen N.S.B. en andere fas cistische organisaties inzake het revolutio nair streven of het gebruik van onwette lijke middelen. Prof. Aalberse verklaarde nog, dat zijn partij bezig is, om te concretiseeren, wat er thans aan stroomingen in Europa rond gaat en wat een nieuwe Grondwet aan mo gelijkheid van staatkundige hervorming zal moeten bieden. Er wordt gewerkt. De verdere replieken bij de Algemeene Beschouwingen op de staatsbegrooting, gis teren gehouden, brachten niet veel nieuws. In een avondzitting is begonnen met de begrooting van defensie waarop wij na der terugkomen. BINNENLAND DE REGEERING EN DE 1 MEI-VIERING. Mag niet het karakter van een officieele feestdag hebben. In het Staatsblad no. 579 is een Kon. be sluit opgenomen van 3 November, tot ver nietiging van het besluit van den raad der gemeente Zaandam van 28 April j.l. be treffende de 1 Mei-viering. Dit raadsbesluit had de strekking, den gemeente-ambtena ren op 1 Mei vrij te geven met behoud van wedde. In het vernietigingsbesluit van de Kroon wordt overwogen, dat het Zaandamsche besluit den 1 Mei-dag gelijkstelt met de christelijke feestdagen. Blijkens de daar omtrent in den Zaandamschen gemeente raad gevoerde beraadslagingen heeft de bedoeling voorgezeten, den 1 Mei-dag het karakter van een officieelen feestdag te geven. Overwogen wordt verder, dat de 1 Mei dag in het algemeen als feestdag wordt aangemerkt door bevolkingsgroepen, wier staatkundig streven hetzij is gericht te gen het bestaande wettige gezag, hetzij niet onder alle omstandigheden waarborgen biedt van steun aan dat gezag. Een ge meentebestuur, aan den 1 Meidag het ka rakter van officieelen feestdag gevende, doet daarom aan het wettige gezag af breuk en handelt in strijd met het alge meene belang. MEVROUW BRONSVELD— VITRINGA. f Te Utrecht is in het Sint Antonius-gast- huis, alwaar zij na het ondergaan van een zware operatie verpleegd werd, overle den Zuster Johanna, Benedictines, in de wereld mevrouw BronsveldVitringa, oud lid der Tweede Kamer der Staten-Gene- raal. De begrafenis zal Donderdag te 's-Gra- venhage plaats hebben. HET K. J. M. V.-VERBOND IN NEDERLAND. Stichtingsvergadering te Utrecht. In het hotel „Het Kasteel van Antwer pen" te Utrecht vergaderden Zondag be stuur van en afgevaardigden naar het Na tionaal Verbond der K. J. M. V. in Neder land. De voorzitter, de heer W. van der Schoot uit Tilburg, heette vooral Breda als jong ste bond welkom en sprak de hoop uit, dat in een volgende bijeenkomst ook Lim burg in het verbond welkom zou kunnen worden geheeten. Spr. deelde mede, dat door goedkeuring van het Hoogwaardig Episcopaat het ver bond gesticht is en dat nu het wachten nog is op de koninklijke goedkeuring. Hij releveerde de schitterend geslaagde Rome reis, een der eerste daden van het verbond. Rector Timp wenschte hij geluk met zijn benoeming tot algemeen moderator, waar na spr. dank bracht aan de eerste leiders der Nationale Contactcommissie, speciaal de heeren mr. Bach, dr. Van Beurden en Bergmans. Ook de oriëntatiecursus is op instigatie van het verbond in alle afdee- lingen in behandeling gekomen. Bij de ingekomen stukken was een brief van het secretariaat van het Katholiek Gemeenschapsoord. Als gevolg van een be spreking zullen de diocessane bonden de afdeelingen op dit cultuurcentrum wijzen. De Haarlemsche Bond stelde voor om in 1934 een nationalen verbondsdag te hou den en daaraan zoo mogelijk een nationa len besturendag te verbinden. Na eenige discussie, waarbij werd aangedrongen op verdieping van de diocesane bondsdagen, besloot de vergadering, in den zomer van 1934 op een Zondag en Maandag nationale besturendagen te houden. De nationale ver bondsdag zal dan in 1935 als groote K. J. M. V.-demonstratie plaats vinden. Besloten werd een uniforme installatie plechtigheid samen te stellen. Aangenomen werd de resolutie van den Haarlemschen Bond, dat: Het nationaal verbond de voorlichting op sociaal en eco nomisch gebied sterker zal propageeren en de mogelijkheid zal overwegen of en op welke wijze uiting moet gegeven wor den aan de richting, welke de K. J. M. V. zal inslaan bij de medewerking tot herstel der maatschappelijke orde. De heer Loh- man, voorzitter van Haarlem, zette uiteen, hoe op de laatste algemeene vergadering naar een daad in deze richting gevraagd is. Naar aanleiding daarvan is het be stuur met de R.-K. Staatspartij in confe rentie gekomen en het staat wel vast, dat in alle afdeelingen in het Haarlemsche diocees de komende maanden ervaren po litieke sprekers voorlichting zullen geven. Na een uitvoerig debat over het politie ke streven van sommige jonge midden standers werd het volgende telegram aan den R.-K. Middenstandsbond gezonden: „Het Nationaal Verbond der K. J. M. V., in vergadering bijeen te Utrecht, sluit zich met vol vertrouwen aan bij uwe actie en verheugt zich ten sterkste over het aan de regeering aangeboden urgentie-pro gram." Bij acclamatie werden tot leden van het verbondsbestuur gekozen de heeren W. v. d. Schoot te Tilburg en J. Koopman te ■Amsterdam, resp. voorzitter en secretaris penningmeester. De bond in het bisdom Den Bosch ver zocht een prijsvraag uit te schrijven voor een nationaal bondslied. Utrecht stelde voor, in ieder geval de woorden van het Haarlemsche lied (van den heer W. van Willige) interdiocesaan te maken. Met al gemeene stemmen besloot de vergadering aldus. Over de toonzetting zal nader be raden worden. Breda stelde voor, een zang bundel met nieuwe oorspronkelijke melo dieën en teksten in het leven te roepen. Er wordt gevraagd naar goede liederen. Daar zich meer afgevaardigden voor deze ge dachte verklaarden, werd een zangbundel commissie benoemd. Omtrent het orgaan „De Keten" werd medegedeeld, dat in alle afdeelingen cor respondenten zijn aangesteld, waardoor veel administratieve moeilijkheden verme den zullen worden. Bij de rondvraag vroeg de heer H. En gels, afgevaardigde uit Haarlem, of het bondsbestuur mede zou willen helpen aan het werkloosheidsvraagstuk der jonge mid denstanders op te lossen. Het verbond zou in contact moeten treden met midden- standsbedrijven en een volledig overzicht moeten hebben van beroep en domicilie van den werkzoekende. Deze zaak zal ern stig bestudeerd worden. De heer Lohman (Haarlem) wees er op, dat in de toekomst een centraal bureau der K. J. M. V. onont beerlijk is. Nadat nog eenige kleinere voorstellen ter tafel waren gebracht, sloot de voorzitter met een enthousiast woord deze stichtings van het K. J. M. V.-verbond. KATHOLIEKE JEUGDZORG, Studiecommissies. Door de Interdiocesane Jeugdcommissie zullen, in opdracht van het Hoogwaardig j Episcopaat, een tweetal studiecommissies worden ingesteld eene om te bestudeeren de voorziening in goede nachtverblijven voor jeugdigen, een tweede ter bestudee ring van het sportvraagstuk in zijn gehee- len omvang. CRISIS ZUIVEL-CENTRALE. De Crisis Zuivel Centrale maakt bekend dat voor de periode van 19 t.m. 25 Novem ber de prijs voor het taxe-gedeelte van consumptiemelk gekocht op Regeerings- contract voor de verschillende soorten van melk is vastgesteld op 6, 6 1/2 en 6 1/2 ct. per liter en dat het bedrag der afdracht op andere, in consumptie gebrachte melk is vastgesteld op 1/4 cent per liter. De vast gestelde prijzen gelden af boerderij. DE LOONSVERLAGING TE AMSTERDAM. Door ambtenaren- en werklieden organisaties afgewezen. Gistermiddag om twee uur zijn de ver tegenwoordigers van de ambtenarenorgani- saties in het G.O. onder voorzitterschap van wethouder Kropman bijeengekomen. In stemming werd gebracht het tusschen- voorstel van het Nat. Verbond van Ambte naren, dat het volgende inhield; de tijde lijke korting van 3 1/2 pet. op de salaris sen tot 1000 te verhoogen tot 6 pet. Voorts de tijdelijke korting van 7 pet. op de salarissen boven 1000 te verhoogen tot 12 pet. De tijdelijke korting ingaande 1 Ja nuari a.s. definitief te verklaren, voorts tegen 1 Juli 1934' het Salarisbesluit op nieuw te herzien. Dit tusschenvoorstel is verworpen met de stemmen van de A.R.K.A. en het Nat. Verbond vóór en die der overige organi saties tegen. Nadat de vertegenwoordigers van ver schillende organisaties een korte verkla ring hadden afgelegd, werd het salaris- voorstel van B. en W. in stemming ge bracht en .met algemeene stemmen ver worpen. Om drie uur kwamen de vertegenwoor digers der werkliedenorganisaties onder voorzitterschap van wethouder Kropman bijeen. Hier waren geen tusschenvoorstellen, zoodat men onmiddellijk tot stemming overging, waarbij het loonvoorstel van B. en W., zooals te verwachten was, ook hier met algemeene stemmen werd verworpen. Hedenmiddag zal het G. O. voor de po litie haar eindbeslissing DE ARBEIDSTIJD VAN DE KANTOOR BEDIENDEN. Namens den Nederlandschen Roomsch- Katholieken Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden „St. Franciscus van Assisië" en de Nederlandsche Vereeniging van Christelijke Kantoor- en Handelsbe dienden hadden enkele bestuursleden een onderhoud met den Minister van Sociale Zaken betreffende de Invoering van het Werktijdenbesluit voor de Kantoren. Zij deelden den Minister mede, dat nog op belangrijke schaal overwerk op de kan toren wordt verricht, tegelijkertijd dat zeer veel kantoorbedienden werkloos buiten de kantoren staan. Op dien grond vroegen zij, of de Minister tot afkondiging van het ont werp Werktijdenbesluit zou willen over gaan. De Minister maakte een aantal aantee- keningen en verzocht om toezending van de uitgewerkte gegevens. De Minister beloofde zich van deze zaak ernstige rekenschap te geven. Actie tegen het Straperlo-verbod. De 43-jarige restaurateur Arcadix te Schiebroek heeft een principieel vonnis uitgelokt ter zake van overtreding van Art. 84a der algemeene politie-verorde- ning. Donderdag 16 November zal hij zich te verantwoorden hebben voor de Rotterdam- schen kantonrechter ter zake dat hij op 25 Augustus in Arcadix te Schiebroek schaak borden en stukken alsmede biljarts met ballen en queues ter beschikking gesteld heeft van het publiek om daar gelegen heid te geven tot deelneming aan onder scheidene spelen op een oogenblik dat af spraak Tfras gemaakt den winnaar een geld prijs uit te keeren, althans terwijl het mogelijk was om zulk een voordeel aan het spel te verbinden. BEZUINIGING BIJ DE SPOORWEGEN. Wat geschiedt met de overcomplete remmers? Zooals bekend zal ingaande 1 Januari 1934 op alle goederentreinen de Kunze- Knorr-rem worden ingevoerd. Het gevolg hiervan is, dat op eiken goederentrein (uitgezonderd de stukgoederentreinen), be halve het locomotiefpersoneel, slechts één treinbeambte noodig zal zijn. Aanvankelijk werd het aantal der door deze bezuoniging overcompleet komende beambten geschat op 700 man, echter blijkt thans het juiste aantal 850 te bedragen. Het heeft een ernstig punt van overwe ging uitgemaakt, wat met deze menschen zou moeten gebeuren. Thans heeft de Directie bepaald, dat de volgende regeling zal worden getrof fen 50 man zullen geplaatst worden bij an dere diensten; een 30-tal, die examen ge daan hebben voor conducteur, zullen leer ling-conducteur worden; ongeveer 60 be ambten, die den leeftijd van 55 jaar heb ben bereikt, zullen ingevolge de reglemen taire bepalingén op pensioen gesteld wor den, terwijl de resteerenden bij den dienst van het Vervoer en die van Weg en Wer ken zullen worden ondergebracht. Het overkomende personeel (arbeiders remmers) is in hoofdzaak gestationneerd te Amsterdam, Rotterdam, Utrecht, Heer len, Eindhoven, Maastricht en Zwolle. De Ned. Spoorwegen bereiken met de invoering van de K. K.-rem een vérgaan de financieele bezuiniging, terwijl het goe derenvervoer bovendien versneld wordt. „Tijd." De staking bij de Sphinx te Maastricht. Men meldde gisteravond uit Maastricht aan de „N. R. Crt.": In de vanavond gehouden gecombineer de vergadering van de R.-K. en Neutrale arbeidersorganisaties is met algemeene stemmen aangenomen het voorstel van den rijksbemiddelaar, dat luidt 1. De toestand van 10 Augustus 1933 blijft bestaan. De nieuwe verdergaande loonsverlaging van 1 tot 15 pet., welke 1 November ingegaan was, wordt dus inge trokken. 2. Onder leiding van den rijksbemidde laar worden verdere besprekingen gevoerd over het afsluiten van een collectief con tract. 3. Er worden geen rancune-maatrege len toegepast. Alle stakers worden weer in dienst genomen. De aangezegde ontslagen van twee werkmeesters worden ingetrok ken. De hoofdbesturen en afdeelingen hebben aan de leden die nu nog vergaderen ge adviseerd, het voorstel van den rijksbe middelaar aan te nemen, wat zij met alge meene stemmen hebben gedaan. Wat den werkgevers betreft, dezen hebben toegezegd, dat zij op een Donderdag te houden vergadering van het bestuur van commissarissen dit voorstel zullen bespre ken en Vrijdag een antwoord aan den rijks bemiddelaar zullen zenden. Albarda weigert debat. Op een verzoek van J. A. Baars, leider van den Alg. Ned. Fascistenbond, tot het houden van een openbare debatvergade ring, heeft ir. J. A. Albarda geantwoord, niet op de uitnoodiging in te willen gaan, omdat hij geen lust heeft, dienst te doen in den onderlingen concurrentiestrijd tus schen verschillende fascistische organisa ties. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. UIT DE OMGEVING LEID SCHEND AM. K. J. M. V. Maandag hield de K. J. M. V. hare wekelijksche vergadering, waarbij als spreker optrad de weleerw. heer P .M. van Vliet (zoon dezer parochie), kapelaan te Wervershoef, die dezen avond sprak over het onderwerp: „Bron van Christelijken Geest." De voorozitter, de heer W. Bleijs, herin nerde in zijn openingswoord aan de deze week door Z. H. den Paus gesproken woor den tot de Duitsche Jeugd en spoorde met het oog hierop alle leden aan trouwe leden te zijn. Kapelaan v. Vliet, die hierna het woord verkreeg, zeide zeer blijde te zijn hier in zijn geboorteplaats te mogen spreken. Het heele leven, aldus zijn eerw., moet Chris telijk zijn en wij moeten daarvoor putten' uit den bron van Christelijken geest. Wij moeten bidden overal, maar vooral in de Kerk, omdat hier God zelf tegenwoor dig is. Op duidelijke wijze zette spr. uiteen, wat men moe doen om goed te bidden en de H. Mis goed bij te wonen. Wij moeten alle kerkelijke plechtigheden en den priester volgen en met hem meebidden. Den Chris telijken geest moeten wij krijgen door ge- VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Massa-ontslag uit de concentratiekampen als gevolg van de Hitler-overwinning. (2de blad). Frankrijk's antwoord op de Duitsche stembus-uitslag. (2de blad) De onderhandelingen tusschen Rusland en Amerika vastgeloopen. (2de blad. BINNENLAND. Regeering en 1 Mei-viering. (1ste blad). Stadsgehoorzaal - Leiden ZONDAG 26 (4|en 8 uur) en MAANDAG 27 NMÏMBER, 8 uur, Het eerste groote jflmwerk van de Eidophon. Hooi drol: HEiNRICH GEORGE. heel mede te leven met den priester; de tegenwoordige wekelijks verspreid wor dende boekjes zijn hiervoor zeer practisch. Spr. gaf eei. verklaring en schetste de be- teekenis van de Misgewaden, het altaar enz. en gaf een interessante uitleg van de H. Mis. In de pauze besprak de voorz. enkele tech nische kwesties betreffende de vereeniging, in het bijzonder de a.s. feestavond op 29 November o.s. Na de pauze behandelde spr. nog de Zon- dagsche preek en zette hij op mooie wijze de hooge beteékenis uiteen van de H. Con secratie. Het ongeluk van vele kerkgangers, aldus spr. is het gemis aan godsdienst en het zich te veel overgeven aan aardsche genoegens, doch deze zullen niemand bevredigen; al leen de Godsliefde zal ons tevreden stellen. Met God en door God zal men de ware le vensvreugde krijgen en de kracht om alle kruisen en moeilijkheden van het leven met geduld te dragen en ondanks deze krui sen en wederwaardigheden zal men tevre den zijn. Onze godsdienst geeft zielevreug- de, ook in het vereenigingsleven. Door den Christelijken geest komen wij allen steeds meer tot elkaar en wordt men vrien den. De Voorz. bedankte zijn eerw. hartelijk namens alle K. J. M. V.'ers, terwijl hij van de vergadering een dankbaar en verdiend applaus had te acccepteeren. Hierna sluiting met den K. J. M. V.-groet. In de Leidschendamsche afdeeling der K. J. M. V. wordt met razend tempo ge werkt om den feestavond op Woensdag 29 November a.s. te doen slagen. Van alle kan ten spreekt men over deze zooveel beloven de feestavond en over de vereenigde Haag- sche Spelers „Katholiek Beroepstooneel, die komen opvoeren het aandoenlijk blijspel „De Dorpspoeët" van Jac. Ballings. De kaartenverkooop is in vollen gang; de vele toebereidselen om alles te doen sla gen is een lust om te zien. De zaal krijgt een feestelijke aankieeding, ja, alles wijst er op, dat het een reuzenavond belooft te worden, een avond vangeef de humor maar de vrijheid. Ja, de vroolijkheid zal hoogtij vieren. Wij bevelen een ieder gaarne aan om dien avond eens bij de K. J. M. V. van Leid- schendam door te brengen. Collecte. De collecte in de Ned. Herv. Kerk voor de diaconie bedroeg over de maand October f 85.08 y*. Voor „Zonnegloren", T. B. C.-bestrijding der Ned.Herv. Kerk is gecollecteerd f 65.57 K. Uitgesloten. De grondwerker B. alhier, is wegens het onjuist opgeven van gezins inkomsten van alle steun uitgesloten. VEUR. Gemeenteraad. Dinsdag 21 November 1933 des avond- c 7.30 uur komt de raad der gemeente Veur in openbare vergadering bijeen. Agenda: 1. Notulen, 2. Ingekomen stuk ken. 3. Voorstellen tot wijziging der Alg. Politieverordening. 4. Voorstel tot wijzi ging steunregeling voor werkloozen. 5. Voorstel tot subsidie verleening aan het R. K. Lyceum voor Meisjes te 's-Graven- hage. G. Vaststelling gemeentebegrooting, dienstjaar 1934.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1