BEAURAING. WOENSDAG 15 NOVEMBER 1933 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 10 DE KETELONTLOFFING TE ROTTERDAM. De toestand van den chauffeur bedenkelijk. In een gisteravond gehouden persconfe- fentie heeft de directeur der N.V. Goud- sche Kleedenbleekerij, in wiens bedrijf gis terenmorgen de ernstige ontploffing heeft plaats gehad, de heer K. Lefel, nog en kele bijzonderheden medegedeeld. De „Msbd." meldt hierover nog het vol gende: Op het tijdstip der ontploffing bevond de directeur zich met de twee chauffeurs in het kantoor ter afrekening. Eensklaps een geraas en gedreunen het was ge beurd. Dat de luchtdruk ernstig is geweest, be wijst buiten de reeds gemeld verwoes tingen tot in verren omtrek ook nog de tank van een paar honderd kilo, waarin de gewonde chauffeur is terechtgekomen en die tegen de houten schutting stond aan den Groene Hilledijk, terwijl zij na de explosie midden op het terrein in de buurt van de omgeslagen auto was neergeko men. Op onze vraag, of nog nader licht was verkregen terzake van de explosie zelf, moest de directeur ontkennen antwoor den. Het stooipwezen staat nog voor een raadsel. De ketel was er een van een beste soort van Stork uit Hengelo afkomstig pas 14 jaar oud en gelijk gemeld in Augustus nog aan de groote t wee jaar lij ksche keuring on derworpen. Machinist Leeuwenburg, die den ketel bediende, en al 13 jaar in dienst der firma is, stond ook bij het stoomwezen als een betrouwbaar en voorzichtig man bekend. De stoom kan nooit te hoog zijn opge voerd: 'le. omdat tot 10 atmosfeer te ko men de ontploffing eerst drie kwartier la ter had kunnen plaats hebben en 2e. om dat bij te hoogen druk de leiding direct afblaast. En daarvan was vanmorgen geen sprake. Aan den binnenkant is bovendien geconstateerd, dat dan buitenaf geen fou ten zijn gemaakt. Er was nog een andere ketel pas van 1929, doch deze was niet in werking en trouwens eveneens dit jaar pas gekeurd. Omtrent den toestand van den 38-jarigen chauffeur L. Nijmans die ook al 14 jaar aan het bedrijf was verbonden werd ons nog medegedeeld, dat deze gisteravond beden kelijk was. De patiënt is gistermiddag even bij kennis geweest en klaagde toen over in wendige pijnen. De schade aan het bedrijf. Een meer volledig overzicht terzake van de schade werd ook verschaft. Deze scha de valt volgens globale berekening nu te bepalen op 45 a 50.000 gulden. De verze kering was ondergebracht bij Mees en Zoonen. Het bedrijf gaat overigens vandaag weer voor zoover mogelijk in werking. Doch het zijn juist de machines, ketelhuis en ma chinekamer, die nagenoeg zijn vernield. Vol lof was de directeur over de snel heid en goede zorg waarmede de diensten van telefoon, G.E.B., gas, bouwpolitie en andere, alsmede de politie hebben gewerkt. Gisteravond waren voor wat deze dien sten betreft, alle zaken weer geregeld. Het dak van de vouwerij is bovendien hersteld, zoodat het nieuwe gedeelte vol- aan kan draaien. De ketel blijft voor mogelijk onderzoek nog enkele dagen onder bewaking. Met de slooping van het voormalige ketelhuis en thans drogerij, welke aan den Groene Hilledijk staat zal waarschijnlijk heden een aanvang worden gemaakt. DE JACHT OP SMOKKELAARS TE ROTTERDAM. Politie slaat weer een goeden slag. De politie te R'dam heeft Maandagavond weer een goeden slag geslagen met de ar restatie van drie brutale smokkelaars, meldt de „Msb". Aan den Linker Maasoever hield een surveilleerende agent een wielrijder aan die zonder licht reed. Op den bagagedrager zat een doos en toen de agent den man, die de 25-jarige A. J. G., uit Hendrik Ido-Ambacht bleek te zijn, vroeg wat er in de doos zat, gaf hij een ontwijkend antwoord. Dit was voor den agent aanleiding den inhoud van de doos eens te inspecteeren en toen deze uit 10 kilo Belgische margarine bleek te be staan, werd G. aangehouden. De politie stelde onmiddellijk een huis zoeking in zijn woning in en vond daar, verstopt op den zolder nog zeven pakken gesmokkelde margarine. Het vermoeden was al dadelijk gerezen dat G. niet alleen werkte en het onderzoek leidde dan ook al spoedig in de richting van zekeren V., een winkelier die in Zwijndrecht woont. De politie begaf zich daarheen. Aanvankelijk was de man ner gens te vinden. Maar tenslotte slaagde de politie er in hem op te duikelen. Men nam den man mee naar zijn huis. Een onderzoek dat daar werd ingesteld leverde niets op. Het was echter opgeval len, dat het dienstmeisje onmiddellijk de woning had verlaten. Een politieman ging haar na en zag dat zij de woning van den vader van V. binnenging. Onmiddellijk werd ook daar een huis zoeking verricht. Met succes. In den kel der vond men namelijk niet alleen 160 kilo gesmokkelde Belgische margarine, maar ook nog 1100 kilo suiker waarvoor de ac cijns niet was betaald. De margarine en de suiker zijn in be slag genomen en tegen de twee V.'s en G. is proces-verbaal opgemaakt. KERKNIEUWS KOPEREN PRIESTERFEESTEN. Den 21sten Novembe» zullen de volgen de priester in het Bisdom Haarlem den dag herdenken, waarop zij vóór 12/2 jaar priester zijn gewijd: Weleerw. heeren J. N. A. Beenakker, (geb. te Leiden) rector te 's-Graven- hage (St. Anna Gest.); J. Th. van Bemme- len, kap. te Delft (H. Hipp.); L. A. J. M. Beune, kap. te Amsterdam (H.H. Nic. en Barb.); H. F. Coppens, kap. te Amsterdam (O. L. Vr. Kon. des Vr.); J. P. Doeswijk, kap. te 's-Gravenhage (H. Ger. Maj); J. Duyves, kap. te Amsterdam (H. Ger. Maj); J. J. Henneman, professor aan het Theolo- gicum te Warmond; P. J. A. Juffermans (geb. te Leiden) leeraar aan het Semi narie Hageveld te Heemstede; N. Moole- naar, kap. te 's-Gravenhage (H. Lid.); A. J. v. d. Oudenhoven, kap. te Haarlem (Kath.); P. Poppen, kap. te Rotterdam (H. Jos.); G. F. Schneiders, kap. te Amster dam (H.H. Mart. v. G.); Th. J. J. van Seg- gelen, kap. te Schiedam (H. Hart); Th. A. L. Sprenger, kap. te Haarlem (Kath.); J. J. A. Starrenburg, leeraar aan het Semi narie Hageveld te Heemstede; N. M. A. Velzeboer, kap. te Rotterdam (H. Nic.); P. M. Verhoofstad, kap. te 's-Gravenhage (H. Ger. Maj.); P. C. Vollebregt, kap. te Amsterdam (O. L. V. v. L.); J. L. C. Wit kamp, kap. te Scheveningen (O. L. Vr. v. Lourdes). BENOEMINGEN IN HET AARTS- DIOCEES. Z.H.Exc. de Aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd tot Deken en Pastoor te Zutphen den zeereerw heer J. H. Scholle op Reimer, tot pastoor te Ulft (H.H. Petrus en Paulus) den zeereerw. heer H. J. M. Holtslag, tot pastoor te Harlingen den zeer eerw. heer P. J. Wirtz, en tot pastoor te Buren den zeereerw. heer A. J. Laber. LETTEREN EN KUNST JAN MUSCH' TOONEELLOOPBAAN. Thans veertig jaar geleden betrad de zeer jeugdige en toen volkomen onbekende Jan Musch voor het eerst het tooneel om op zeer bescheiden wijze mede te werken in de revue „De Doofpot", onder leiding van Kreukniet en Poolman, ongevoerd in de Oude „Salon des Variétés" in de Am- stelstraat te Amsterdam. Daar werd de grondslag gelegd van een veelzijdige en grootsche tooneelcarrière gedurende welke Jan Musch zeker en zelf bewust de sporten heeft beklommen van de ladder welke hem leidde naar de wel zéér vooraanstaande plaats, welke hij thans in de tooneelwereld inneemt. De eerste sport beklom hij, toen hem de rol van koekebakkersjongen werd toebe deeld in Antonio, Vader en Zoon, en toen hij voor het eerst zijn naam zag vermeld op de aanplakbiljetten, een feit dat hem met verbazing en vreugde vervulde Na enkele jaren kreeg Musch de kans, die hij krachtdadig aanpakte. In het Pa leis voor Volksvlijt ging „Dreyfus, de Mar telaar van het Duivelseiland", van A. van Sprinkhüysen, waarin hem de rol werd toevertrouwd van een knecht bij de Duit- sche ambassade. Hij wist deze rol zoo kos telijk en origineel te typeeren, dat de crea tie bij vele vooraanstaande in de tooneel wereld opviel. Het gevolg was, dat Musch verschillen de sporten tegelijk beklom en geënga geerd werd bij de oude Tooneelvereeniging waar hij uitmuntend werk verrichtte, voor al in de stukken van Heyermans als „Aller zielen", waarin hij de koster speelde, en voorts in „Het Beloofde Land" en „De Broeder van St. Bernhardus". Tien jaren lang heeft Musch bij de Too neelvereeniging gewerkt, waar zijn talent zich ontwikkelde en zijn genialiteit naar voren kwam. Na die jaren maakte hij met Chrispijn Senior zijn eerste tournée in Ne- derlandsch Indië, waar hij in „Eenzame Menschen" en als Svengali in „Trilby" groote successen oogstte. Toen kreeg Musch bij den onvolprezen Willem Roy aards de gelegenheid te too- nen dat hij met zijn veelzijdig talent ook de klassieken beheerscht, dat hij met meesterschap verzen weet te zeggen op een ontroerende en aangrijpende wijze, die het publiek onder bekoring en betoovering brengt en groote bewondering afdwingt. Na gedurende een jaar bij het Neder- landsch Tooneel te hebben gewerkt, richt te Musch met Heyermans een gezelschap op, dat speelde in het Grand Theater. Jas per in Eva Bonheur en de Wijze Kater zijn creaties die nimmer vergeten zullen wor den in de' tooneelgeschiedenis. Met Adriaan van der Horst leidde hij daarna gedurende veertien jaren het Schouwtooneel, waar hij velen onvergete lijke herinneringen heeft meegegeven. In deze periode viel zijn tweede Indische reis. Thans ten slotte, sedert den aanvang, van dit seizoen werkt Musch met de Too- neelgroep „Het Masker". De realiteit van Musch' machtige too- neelspeelkunst komt tot uiting in een reeks contrasten. Wij zagen hem als Puck in de Midzomernachtsdroom door het sprookjesbosch dartelen en buitelen, ter wijl daarnaast de dramatische figuur van Adam in de „Paradijsvloek" ons machtig aangreep. Met meesterschap bracht hij Vondel's „Lucifer" en deed hij ons schateren van den lach in „Als je maar een verleden hebt." Peer Gynt en Krelis Louwen, Cyrano de Bergerac en Elias weet het beter. De Spaansche Brabander en Jasper in Eva Bonheur zijn enkele van deze contrasten. Op Woensdag 29 November a.s. wordt te Beauraing het feit herdacht, dat op dien datum vóór één jaar de H. Maagd aan de kinderen Degeimbre en Voisin voor de eerste maal zou zijn verschenen. Wij hebben gemeend onze abonné's in de gelegenheid te moeten stellen de groote feestelijkheden op dien dag te kunnen meemaken en stellen ons daarom voor, maar alleen BIJ VOLDOENDE DEELNAME wederom een reis naar Beauraing te organiseeren en wel op Woensdag en Donderdag 29 en 30 November a.s. DE PRIJS IS WEDEROM 15.—, ALLES INBEGREPEN. Alleen wanneer er vóór VRIJDAG a.s. 17 November een voldoend aan tal deelnemers is, zal deze reis doorgaan. Men gelieve zich dus voor deelname op te geven vóór a.s. VRIJDAG. Ondergeteekende(n) wenscht(en) deel te nemen aan de reis DINANT—BEAURAING—BRUSSEL NAAM WOONPLAATS: (in drukletters) GIRO 103003 En als wij dan ten slotte naast elkaar stel len „De Wijze Kater" deze heerlijke sa- tyre, waarvan Musch een creatie maakte die beroemd is geworden, en de Bode in de Gijsbrecht van Aemstel, waar mede hij ons op verrassend zuivère wijze de schoonheid van Vondel's verzen deed ondergaan, dan grijpt ons de veelzijdigheid van Musch' genialiteit aan en moeten wij getuigen, dat hij een groot acteur is. Deze veelzijdigheid komt eveneens tot uiting in het feit,-dat - Musch op hoogst verdienstelijke wijze als regisseur ge werkt heeft. Wij denken aan de „Verzon ken klok" van Gerhard Hauptman, aan „Krelis Louwen" en „Het Wederzijdsch Huwelijksbedrog" van Langendijk, maar bovenal aan de wijze waarop hij „Dé op geknoopte die werd afgeknoopt" ten too- neele bracht en waarmede hij getuigde van een uitzonderlijk rijke phantasie en van groote scheppingskracht. Op 20 November a.s. herdenkt Jan Musch in den Leidschen Schouwburg het feit, dat hij veertig jaren geleden de eerste voetstappen op het tooneel zette. Op dien avond zal, zooals bekend, de Tooneelgroep „Het Masker" een opvoering geven van „Brand in de Stad", geschreven door den Oostenrijker Hans Sassmann. SPORT I. V. C. B. De wedstrijden om het kampioenschap. Het bestuur van den I.V.C.B. heeft de volgende regeling vastgesteld voor de kampioenswedstrijden van den I.V.C.B., melde de „Sportillustratie": De kampioenen van Zuid I en Zuid II spelen een heele competitie. De kampioe nen van Oost I en Oost II en West I en West II eveneens. De kampioenen van deze drie voorron den spelen een heele competitie om het kampioenschap van den I.V.C.B. DIOC. HAARL. VOETBALBOND. Uit het Leidsche District. Junioren-Competitie. De uitslagen van Zóndag 12 Nov. luiden: A f d. A: R.W.D.aForeholte a 89; S.J.C.aK.R.V.a 4—1. Afd. B: Lisse aS.M.C.a 61; Meer burg aForeholte b 30. Afd. C: K.R.V.bTeylingen b 04; A.S.C. aR.W.D. b 6—1. Het wedstrijdprogramma voor a.s. Zon dag luidt: A f d. A: Teylingen aR.W.D.a 12.30 N. J. v. d. Akker; Leiden aV.V.L.a 2 uur, J. v. d. Kraan. Afd. B: S.N.A.aN.V.C.a 12.30 uur; Kolp. Boys aForeholte b 12.30 uur, H. v. Veelen; Meerburg aS.M.C.a 12.30 uur. Afd. C: K.R.V.b—N.V.C.b 12.30 uur F. Homan; R.W.D.bTeylingen b 12.30 uur, W. Visser. Een speler tot 2 maanden gevangenisstraf veroordeeld. Op 10 September heeft tijdens den wed strijd GürzenichJugend Düren een speler van eerstgenoemd elftal, na een waarschu wing van den scheidsrechter te hebben ontvangen, dezen zoo ernstig met schop pen mishandeld, dat hij van het veld ge dragen moest worden. De ruwe speler werd, zooals te begrijpen is, levenslang door den Duitschen Voetbalbond ge schorst. Bovendien heeft de gewone recht bank zich met dit schandaal bemoeid. Ver dachte, die zelfs tijdens de rechtzitting nog prat ging op zijn „heldendaad", werd tot 2 maanden gevangenisstraf en 50 Mark geldboete veroordeeld wegens het toebren gen van zwaar lichamelijk letsel. ATHLETiEK REORGANISATIE DER K.N.A.U. De in April van dit jaar benoemde re- glementscommissie, welke tot taak had de reglementen der K.N.A.U. aan een gron dige herziening te onderwerpen, is met haar taak gereed gekomen en heeft haar voorstellen aan het bestuur der K.N.A.U. voorgelegd. In de volledige bestuursverga dering van Zondag j.l. zijn de voorstellen na ampele bespreking goedgekeurd. Over enkele weken zulen de ontwerpen in druk verschijnen en aan de leden der Unie wor den toegezonden. In afwachting daarvan kunnen thans reeds enkele mededeelingen worden gedaan. Men pleegt wel eens van de K.N.A.U. te zeggen, dat zij om de drie jaren reor ganiseert. In werkelijkheid echter zijn deze hervormingen niet anders geweest dan wij zigingen op bepaalde meer of minder be langrijke onderdeelen der organisatie. De reorganisatie-1933 daarentegen is van ge heel anderen aard. Niet alleen vloeit zij voort uit de in de laatste jaren steeds drin gender wordende behoefte aan een regle- mentatie van de steeds talrijkerworden de gevallen, waarin leemten of onduide lijkheid in de bestaande reglementen geen uitsluitsel gaven, doch bovendien is aan een serieus onderzoek onderworpen de mo gelijkheid of een andere structuur der K. N.A.U. niet beter dan de huidige indeeling aan de ontplooiing der Unie ten goede zou komen. Deze vraag is bevestigend beant woord en zoo is de geheele arbeidsfeer der K.N.A.U. onder de loupe genomen en is een geheel nieuw organisatieplan ont staan. Uit dien hoofde zal, eerst aan de pro vinciale vergaderingen en daarna aan de Algemeene Vergadering, een drietal regle menten worden voorgelegd: een huishou delijk reglement, een wedstrijd-organisa- nisch reglement, benevens een aantal over- torisch reglement en een wedstrijd-tech- gangsbepalingen, welke noodig zijn om den overgang naar den nieuwen toestand zonder schokken te doen verloopen. De indeeling der reglementenis ge schied volgens een nieuw systeem, waar door een groote overzichtelijkheid en een gemakkelijke hanteerbaarheid verkre gen is". De voorgestelde veranderingen zijn van zeer ingrijpenden aard en zeer terecht merkte de voorzitter van de K.N.A.U. dan ook op dat, wanneer de voorstellen worden aangenomen, de bestuursvergadering van 12 November, waarin de voorstellen wor den vastgesteld, een historische vergade ring zou zijn geweest. De leidende begin selen der reorganisatie kunnen in „a nutshell" worden aangeduid met de clau sule, dat de K.N.A.U. zal zijn een „athle- tiek-organisatie", met den nadruk op beide woorddeelen. Er is een volslagen verandering geko men in de samenstelling der Algemeene Vergadering, de bestuursverkiezing, het stemrecht, in de positie der bonden, krin gen, touringsclubs, proefleden enz. Worden de voorstellen aangenomen, dan zal, vooral in het eerste jaar van de lei ding der K.N.A.U. zeer veel inspanning gevergd worden, maar, naar de overtui ging van het Bestuur der K.N.A.U. wordt een zoo reëele basis van samenwerking, gegrond op gezonde organisatiebegrippen, gevormd, dat voor de K.N.A.U. een rui me ontplooiing in het verschiet ligt. WANDELSPORT. Ook naar buiten echter zal voor die mooie sport propaganda worden gemaakt en wel in de eerste plaats door het uit schrijven van een drietal marschen, welke onder den naam: .Propaganda-Serie-Wan- deltochten, in de eerstvolgende maanden zullen worden georganiseerd. De organisatie dezer tochten zal zoo een voudig mogelijk zijn en er zal in het ge heel niet worden getracht om direct de prestaties tot het hoogste óp te voeren. Wel is het de bedoeling van de organiseerende vereeniging om door deze wandeltochten onder de vele Katholieke sporters propa ganda te maken voor de wandelsport en vooral om aan de nog weinig talrijke wan delsporters in onzen kring te toonen, dat de ook in het Katholieke kamp op den goeden weg zijn en dat er voor de wandel sporters in onze vereenigingen ook in eigen kring voldoende gelegenheid gaat bestaan om hun zoo geliefkoosde sport prac- tisch te beoefenen. Daarvoor zal het in de eerste plaats noo dig zijn dat zooveel mogelijk wandelspor ters deelnemen aan de Propaganda-Serie- Wandeltochten welke bestaan uit: 20 K.M. op Zondag 3 December 1933, 25 K.M. op Zondag 14 Januari 1934, en 30 K.M. op Zondag 11 Februari 193,4, vertrek telkens om 13 uren. Aan deze Propaganda-tochten kan door alle R. K. mannelijke wandelaars, die den leeftijd van 14 jaren bereikt hebben en aangesloten zijn bij een erkende R. K. Ver eeniging, welke de wandelsport beoefend, worden deelgenomen, terwijl voor R. K. wandelaars uit Leiden en naaste omgeving, welke niet bij een erkende R. K. Vereeni ging zijn aangesloten de gelegenheid be staat om door een lid van „Rood-Wit" of door de Techn. Comm. v. Wandelsport in Rood-Wit te worden geïntroduceerd. De start heeft, behoudens bijzondere om standigheden voor alle tochten plaats van af het R. K. Sportpark „Haagweg", alwaar kleedgelegenheid is, alsmede rijwiel-, auto- en motorstalling. De route wordt zoodanig gekozen, dat de mooiste gedeelten van Leiden's omgeving worden doorkruist en wordt een week voor eiken tocht bekend gemaakt. De „Antilopen" vormen een hoofdgroep, welke niet gepasseerd mag worden en die tempo zal aangeven van niet meer dan 7 K.M. De Senioren (boven de 17 jaren) moe ten den afstand afleggen binnen -resp. 4, 5 en 6 uren; de Junioren (van 1417 ja ren) mogen over deze afstanden resp. loopen: 5, 6 en 7 uren. Ieder, die slechts 1 marsch (onverschil lig welke) volbrengt, ontvangt een" diplo ma; wie 2 der marschen volbrengt ontvangt een medaille en wie alle marschen vol brengt een wandelsport-kruisje. De inschrijving kan geschieden bij het Secretariaat: Cobetstraat 85, Leiden, uiter lijk op Woensdag (laatste post) voor eiken marschdag. Het inschrijfgeld bedraagt 30 ct. per marsch per deelnemer en moet bij de inschrijving zijn voldaan. (Ook door storting op postrekening nr. 163414 ten name van Jan Th. Witte). Wie nadere inlichtingen over deze wan deltochten wil hebben zende even een brief- kaartje aan het bovenstaande adres eri ont vangt dan per keerende post alle verlang de informaties. „DE ANTILOPEN'.' Bovengenoemde wandelclub van de R. K. Athl. en Sport vereeniging „Rood-Wit" te Leiden, heeft het plan opgevat om in het komende seizoen de zaken eens flink aan te pakken en door het uitschrijven van tal rijke trainingsmarschen voor haar leden de animo voor de mooie wandelsport er danig in te brengen. LUCHTVAART RUSLANDS JEUGD AAN HET PARACHUTE-SPRINGEN. Uit Moskou wordt gemeld: Het nieuw ste door de sovjets aangegrepen middel, om de jeugd vertrouwd te maken met het luchtvaartwezen, is de oprichting van pa rachute-clubs, waarvan iedereen lid mag wezen, die reeds minstens een sprong met een valscherm uit een vliegmachine heeft gemaakt. De clubleden krijgen onderricht in vlieg tuig-techniek, scherpschieten en andere takken van militaire wetenschap. Het clublid, dat de meeste valscherm- sprongen heeft verricht, krijgt een onder scheiding. Tot dé leden behoort ook reeds een jong meisje, dat in twee weken driemaal een sprong gewaagd heeft. VLIEGT LINDBERGH VAN LISSABON NAAR NEW YORK? Volgens de bladen zou Lindbergh aan den Amerikaanschen consul te Vigo ver klaard hebben, dat, hij van plan is van Lissabon naar New York te vliegen. Neem me niet kwalijk mijn heer, bent U soms dat stum perachtig uitziend heertje dat zooveel dunk van zichzelven heeft? Dan moest ik zeggen, dat uw vrouw al met de bus naar het theater is. (Pearson).

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 10