„DA* WEER RUFT" Vergadering van de L.T.B. te Haarlem MAANDAG 13 NOVEMBER 1933 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 BAROMETER, TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den morgen van 13 Nov. 1933, medegedeeld door het Kon. N jd. i .eteoroL Instituut te De 'Bildt. Hoogste barometerst.: 762.8 te Stensele. Laagste barometerst.: 740.1 te Reykjavik. Verwachting tot den avond van 14 Nov.: Aanvankelijk zwakke I veranderlijke, later toenemende Zuide- I lijken tot Zuid-Wes 1 telijken wind, neve- I lig tot betrokken of I zwaar bewolkt, aan- I vankelijk weinig of j geen, later toenemen- I de kans op regen, iets zachter. Over het vasteland van Europa komen bijna geen luchtdrukverschillen voor en zijn de barometers overal stagende. In Scandinavië ontwikkelt zich een gebied van hoogen luchtdruk met strenge koude. In het Noordwesten kwamen in de laat ste dagen groote en snelle veranderingen van den luchtdruk voor. Op IJsland is de barometer, na Zaterdag meer dan 10 m.ra. gestegen te zijn, thans weer evenveel ge daald. Een uitlooper van de IJsland-depres sie reikt tot Schotland. Op het vasteland heerscht overal windstilte met betrokken en mistig weer. In Schotland en Ierland en ten Westen daarvan waait het matig uit West en Zuid, de ul'.looper van de Noord-Weste- lijke depressie maakt het weer daar betrok ken en regenachtig. Over de Golf van Ge nua ligt een depressie die hevige mistral veroorzaakt. Op de Azoren blijft de lucht druk zeer hoog. De ontwikkeling van het gebied van hoogen luchtdruk over het vas teland en Scandinavië en het dieper wor den van de secondaire depressie bij Schot land, zullen in onze omgeving den wind naar Zuid-West doen omgaan, waarbij de kans op mist voorloopig nog blijven zal. LUCHTTEMPERATUUR Temperatuur des middags te halfdrie 7.5 gr .C. LICHT OP VOOR FIETSERS c.a.: Van Maandagnamiddag 4.42* uur tot Dinsdagmorgen 6.48 uur. HOOG WATER. Te Katwijk: op Dinsdag 14 Nov. nam. 1211 uur. KERKNIEUWS BISSCHOPSWIJDING. MGR .HENRICUS LEVEN SJ).V. Mgr. Henricus Leven S. V. D., apostolisch vicaris van de Kleine Soenda-eilanden, is Zondag in de parochiale Kopelkerk van St. ePtrus' Stoel te Uden tot bisschop ge wijd. Om half negen namen de plechtigheden een aanvang. Een lange stoet, bestaande' uit gardes d'honneur, muziekgezelschappen en besturen van verschillende vereenigin- gen, het voltallige gemeentebestuur met aan het hoofd burgemeester Buskens haal den den nieuwen kerkvorst, vergezeld van Z H. Exc. Mgr. Arn. F. Diepen bisschop van 's-Hertogenbosch, Z. H. Exc. Mgr. P. Hopmans, bisschop van Breda en Z. H. Exc. dr. L. Lemmens, bisschop van Roer mond aan het St. Willibrordus Missiehuis af. Meerdere eerepoorten waren opgesteld, waarvan de meesten de wapenspreuk droe gen van den nieuwen Bisschop: O Crux, ave Spec unica (O Kruis, mijn eenig heil). Bij de plechtighei dfungeerden na de reeds genoemde Bisschoppen mede als Presbyter assistens Z.E.H. Pastoor Swin- kels uit Uden. Eerste Troondiaken Hoog- eerw. Heer Franssen, Deken van Veghel, tweede troondiaken H.E.P. M. Kammels S.V.D., Provinciaal Diaken weleerw. heer Brekelmans, kapelaan te Uden, sub-diaken weleerw. heer v. Haaren, kapelaan te Eind hoven, le ceremoniaris zeereerw .heer v. d. Ven,- secretaris van Mgr. Diepen, 2de ce remoniaris, weleerw. pater Th. Stheman S.V.D. Na de wyding werd Z.H.Exc. Mgr. Le ven toegesproken bij het gemeentehuis door burgemeester Buskens. Hierna werd de tocht naar het Missie huis voortgezet, alwaar een drukbezochte receptie werd gehouden- Om 5 uur had een pontificaal Lof plaats in de kapel van het Missiehuis dat door Mgr. Leven werd gecelebreerd. In den loop van den avond hebben de plaatselijke mu ziek- en zangvereenigingen, te besluit der feestelijkheden den nieuw ge wij den Mis siebisschop een serenade gebracht. .Mndmrg." De R.K. Diocesane Land- en Tuinbouw- bond kwam hedenmorgen in algemeene vergadering bijeen in gebouw „St. Bavo" te Haarlem. De vergadering was voorafgegaan door een H. Mis, opgedragen door Rector Kok, welke o.m. door minister Verschuur werd bijgewoond. Openingsrede van den voorzitter. De voorzitter, de heer G. W. Kampschöer, verwelkomde de afgevaardigden. Bijzonder heette spr. welkom Z.Exc. dr. Deckers, Mi nister van Defensie, eerelid der organisatie (applaus). In de aanwezigheid van Z.Exc. ziet spr. een blijk van medeleven in het wel en wee van de- organisatie. Het zal de leden ook getroffen hebben, dat Z.Exc. minister Verschuur de H. Mis heeft bijgewoond, welke H. Mis werd op gedragen om Gods zegen of te smeeken over de organisatie en over de bedrijven der leden. We moeten eerbied voor zulk een voorbeeld hebben. Het geeft ons moed j en kraeht om sterk te blijven in dezen I moeilijken en zwaren tijd. Vervolgens verwelkomde spr. mr. Van Haastert, secretaris van den Ned. Boeren- en Tuindersbond en het Tweede Kamer lid, den heer M. P. v. d. Weyden. Het is ons een groote vreugde te mogen constateeren de groei en bloei van onze organisatie. Ook in de afdeelingen is de activiteit herleefd. Er is leven in de brou werij. Er wordt critiek uitgeoefend ook op de gestes van het Hoofdbestuur. Het H.B. treedt met een gerust geweten voor het voetlicht, omdat het overtuigd is gedaan te hebben, wat gedaan kon worden in het belang der leden. Hoe de arbeid van de hoofdbestuursleden wordt gewaardeerd is onlangs weer gebleken door de benoeming van den heer Kok tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. De toestand van den landbouw is by vorig jaar vergeleken wel wat verbeterd. De toestand van den tuinbouw is nog meer verslechterd, waarop ook Z.Exc. minister Verschuur in zijn jongste radio-rede heeft gewezen. Spr. juichte het toe, dat de Regeerings- personen voor de microfoon tot het volk spreekt, opdat dan menige regeerings- maatregel beter kan begrepen worden, het geen de stemming in het volk verbetert. Het grootste kwaad voor de land en tuinbouw is de zware schuldenlast bij sterk verminderde draagkracht. De organi satie heeft herhaaldelijk op voorziening aangedrongen. De minister-president heeft vorige week maatregelen tot opschorting van executie aangekondigd. Spr. deed een beroep op alle geldschie ters mild te zijn tegenover onze land- en tuinbouwers en niet iuk-raak tot executie over te gaan. De inperking: der cultures. Door de mislukking der Economische Wereldconferentie zijn de vooruitzichten niet gunstig. Gelukkig gaat de regeering een anderen kant uit, wat betreft de han delspolitiek. Moge de regeering een gun stig verdrag kunnen sluiten met Duitsch- land, wat van zoo overwegend belang zal zijn voor onze boeren en tuinders. Aan passing onzer bedrijven is vereischt. We staan thans voor de inperking onzer tuin- bouwcultuur. De landbouw in de allereerste plaats zal zich heb ben te onthouden van den tuin bouw (applaus). Ook de meer intensieve cultuur, ook de glascultuur, zal tot een beperking moeten komen. Wat de diverse crisis-maatregelen betreft, wij wisten allen hoe moeilijk een regeling is. Laten wij daarom in onze critiek ge matigd zijn. Wij zullen ook verandering moeten bren gen in verouderde sociale groepeeringen en medehelpen aan een beteren uitbouw van de bedrijfsorganisatie. Spr. maande de boeren en tuinders aan tot bezinning. Laten wij dezen moeilijken, tijd doorworstelen met het oog naar Bo ven. Laten wij vertrouwen blijven stellen. De Gever van alle goeds zal ons helpen, wanneer Hij de tijd daartoe gekomen acht. (Luide instemming). Tenslotte bracht spr. dank aan Rector Kok voor zijn veelvuldige arbeid en her innerde aan het zilveren priesterfeest van den Geest. Adviseur. Moge hij nog vele ja ren onze geestelijk adviseur blijven. (Ap plaus). De notulen der vorige vergadering wer den goedgekeurd, evenals het jaarver slag. Bij de bespreking der begrooting kwam bet Bondsblad ter sprake. Eenige afgevaar digden vonden het te duur, maar de over- groote meerderheid der vergadering was er content over. De begrooting werd goed gekeurd. Verkiezing voorzitter. Bij acclamatie werd de de heer G. W. Kampschöer tot voorzitter herkozen. De vice-voorzitter, de heer Groen, dank te den heer Kampschöer voor al de ar beid, welke hij in deze 3 moeilijke jaren ten bate van den L.T.B. heeft verzet. Dat hij gesterkt moge worden in zijn zware taak. De voorzitter dankte voor zijn verkie zing, en hoopte kracht te ontvangen veel werk te mogen verrichten. Tot bestuursleden werden gekozen de heer en Jos. Sjerps te Hem, A. J. Verkley te Sassenheim, J. J. van Schie te Haarlem en Th. F. van Rijn te Lisse. Voorstellen van huishoudelijken aard. Behandeling van voorstellen van huis houdelijken aard. (De voorstellen en de prae-adviezen daarop zijn goeddeels in de krant reeds gepubliceerd). Het voorstel-Rijpwetering c.s. tot con tributie-verlaging werd verworpen, om dat het H.B. geen kans ziet bij de omvang rijke werkzaamheden in dezen tijd met kostenverlaging te komen. De afd. Zoeterwoude verklaarde zich neer te leggen bij het praedavies van het H.B. op haar voorstel het lidmaatschap verplichtend te stellen om in aanmerking te komen voor de steunmaatregelen van de Regeer ing. Ook de andere voorstellen van huishou delijken aard werden goedgekeurd of ver worpen volgens het praeadvies van het Hoofdbestuur. Voorstellen van algemeenen aard. Voorstellen en wenschen van algemee nen aard, al dan niet een gevolg van de crisis: De afd. Loosduinen, die een voorstel had ingediend betreffende herstel van het even wicht tusschen de vaste lasten en de uit komsten van de bedrijven, leverde een ver bitterde critiek op het beleid der Regee ring. REDE VAN MINISTER DECKERS. Minister Deckers hoewel geanimeerd om op deze critiek in te gaan moest tot zijn spijt de vergadering verlaten. Spr. is hier gekomen niet als Minister maar als oud-voorzitter en eere-lid van den LIT.B. Spr. wilde een woord spreken om op te wekken tot trouw aan de leiding in dezen crisis, die met name op land- en tuinbouw drukt. Tal van oorzaken hebben samengewerkt om de vaderlandsche land- en tunibouw in nood te brengen. Z.Exc. hoopt, dat allen ervan overtuigd zijn, dat de crisis van in ternationalen aard is en niet door nationale maatregelen kan worden weggenomen. De Regeering kan slechts de helpende hand toesteken om verlichting binnen de gren zen te brengen. Daarbij mag echter niet uit het oog wor den verloren, dat de Regeering een open oog moet hebben voor de belangen van het geheele Nederlandsche volk. Als door een bepaalde groep hulp wordt ge vraagd, kan de Regeering alleen dan hulp verleenen, als zij zich ervan overtuigd heeft, dat het goede wat zij aan één groep brengt niet wordt waargenomen door nadeel el ders. Spr. vraagt vertrouwen in de Regeering. Spr. vraagt niet om mildheid in critiek, want iedere Regeeringspersoon voelt dat hij blootgesteld is aan critiek, dikwijls on rechtvaardige en matelooze critiek. Vertrouwen vraagt spr. voor de Regee ring, maar niet minder voor de organi satie. De crisis zou heel wat erger zijn door gekomen, als wij geen sterke organisaties hadden gehad. Het Hoofdbestuur dat de hitte van den dag draagt kan slechts arbeiden, wanneer het zich verzekerd weet van de trouw der leden. Vooral moeten wij echter vertrouwen stellen op God. Wij, geloovige Christenen, weten dat bij alle vruchteloos geploeter van ons menschen, God slechts helpen kan. Wanneer wij vertrouwen stellen in de Regeering, in de leiding der organisatie en bovenal in de Goddelijke Voorzienigheid, dan mogen wij hopen, verwachten en er zeker van zijn, dat gelukkige tijden zullen aanbreken, waarin het ook weer licht zal worden voor onze vaderlandsche land- en tuinbouw. (Daverende toejuichingen). Rector Kok dankte Z.Exc. voor zijn op wekkende woorden om de leden te begees teren vertrouwen in de Goddelijke Voor zienigheid te blijven schenken. „Als God het huis niet bouwt, werken de arbeiders vergeefs". Minister Deckers verliet hierna, terwijl de vergadering het „Wilhelmus" aanhief, de vergadering. (Wordt vervolgd). BUITENL. BERICHTEN VIERING VAN WAPENSTILSTANDSDAG Incidenten in Engeland. Bij de viering van den wapenstilstands dag in Engeland is het op verschillende plaatsen tot incidenten gekomen, die door communisten werden uitgelokt. Te Londen werd de stilte van een minuut gestoord door eenige straatventers en communisten, die kreten deden hooren. Na afloop van de minuut werden de onruststokers door het publiek afgeranseld. Te Oxford en te Cambridge kwam het tot botsingen tusschen studenten van een andere overtuiging. Beide partijen bestook ten elkaar daarbij met rotte eieren en an dere projectielen. De politie moest van haar gummistok gebruik maken om de orde te herstellen. Ook te Edinburg hebben aan hangers van de communistische vredesbe weging de minuut stilte verstoord. Ook hier kwam het tot handtastelijkheden en werden eenige personen gearresteerd. Anti-Engelsche betoogingen te Dublin. De herdenking van den wapenstilstands dag dreigde te Dublin een nog scherper anti-Engelsch karakter te zullen dragen dan in vorige jaren reeds het geval was. Reeds Vrijdagavond marcheerden afdee lingen van het Iersche Republikeinsche leger en groepen arbeiders door de stra ten van Dublin met banieren en doeken, die opschriften droegen als „Voort- waarts naar de republiek" en „Biedt den Engelschen ijzervreters weerstand". Onder groote geestdrift van een talryke menschenmenigte werden in een park twee groote Engelsche vlaggen verbrand. Een obelisk ter herinnering aan Koningin Vic toria werd door een bom vernield. Monument voor Briand onthuld. Te Passy-sur-Eure is Zaterdagmiddag 'n monument onthuld ter eere van Aristide Briand. Minister-president Sarraut hield daarbij een toespraak, waarin hij beoogde, dat de vredesgedachte van Briand nooit verloren zal gaan. Minister Paul Boncour wac door een verkoudheid verhinderd de plechtigheid bij te wonen. DE MAN VAN DEN LANGSTEN BAARD VERMIST. Toen de Italiaansche mailboot „Conté di Savoia" te Rome uit New York aankwam, rapporteerde de kapitein, dat een van de passagiers vermist werd, n.l. een Indiaan, die op de wereldtentoonstelling te Chicago gestaan had als „de man met den langsten baard ter wereld". Aan boord van het schip had hij ruzie gekregen met zijn ma nager, waarna hij kwaad geworden zijn baard had afgeknipt. Den volgenden dag werd hij vermist, en men heeft hem niet weer teruggezien. BOOMENZIEKTE TE LISSABON. De gemeenteraad van Lissabon heeft be sloten, duizenden platanen in de stad om te hakken, daar zij zijn aangetast door een zich steeds meer verspreidende ziekte, die de boomen doet wegkwijnen. Lissabon is bekend om zijn prachtige boomen en men zegt, dat door dit besluit de stad van haar schoonste sieraad wordt beroofd. ROTTE EIEREN NAAR GANDHI GEWORPEN. Voor de eerste maal sedert zijn optre den in het publiek hebben zich incidenten voorgedaan op een vergadering te Bom bay, waar Gandhi zou spreken. Toen Gandhi met eenige andere sprekers op het podium van een vergaderlokaal te Nag- poer had plaats genomen, werd uit de zaal een groot aantal rotte eieren naar 't podium geworpen. UIT DE OMGEVING VEUR. Ondertrouwd: G. P. Wassenaar cn J. C. de Heij. Overleden:M.M. Goemans 9 mnd. A. Heijnen 82 j. STOMP WIJK. Voetbal. Gisteren speelde S.N.A. I 'n vriendschappelijken wedstrijd tegen B.S. V. I en wist zoowaar een 41-overwinning te behalen; het tweede speelde een com petitiewedstrijd tegen O.D.I. I en verloor met 3—0. De Junioren speelde tegen de Ju nioren van B.S.V. te Bleiswijk en won met 4—0. Geboren: Cornelia Maria Theresia, d. van P. C. van Leeuwen en J. M. J. Haze- broek. G e h u w d: W. J. de Groot en P. M. Bel- jaars. Overleden: J. A. M. Buve 4 mnd. C. G. M. Weerdenburg 2 j. UIT DE RIJNSTREEK NIEUWKOOP. Begrafenis R. Th. Havekes. Zaterdag morgen werd op de R.K. Begraafplaats ten grave gebracht het stoffelijk overschot van Th. R. Havekes, in leven Stationschef al hier. Voor de lijkkoets liep een deputatie van den R. K. Bond van Spoor- en Tram wegpersoneel, Afdeeling Uithoorn, vooraf gegaan door een vaandeldrager met om- floerst vaandel. Als dragers fungeerden Spoorwegambtenaren uit Nieuwkoop en i naaste omgeving. Nadat in de kerk de Mis van Requiem was opgedragen werd het j lijk grafwaarts gedragen. Zoawel in de kerk alsook op de begraafplaats was veel belangstelling. Vleeschkeuringsdienst. Gedurende de maand October werden in deze Gemeen te ter keuring aangeboden 18 runderen, 29 varkens en 6 schapen, waarvan werden afgekeurd 1 rund en 1 schaap. NOORDEN. Landstormavond. Wij berichtten reeds dat ook Noorden haar eerste propaganaa- avond krijgt voor den Bijzonderen Vnj- willigen Landstorm. Het programma is thans rondgezonden en ziet er keurig ver zorgd uit. De avond wordt gehouden in Café Kuijf op Dinsdag a.s. te 8 uur. Na de opening zullen eenige mooie films worden gegeven, daarna het Wilhelmus worden gezonden waarna volgt een rede voering van den heer J. E. Boddens Ho- sang, Burgemeester van Woubrugge, die daarbij als lid van de Gewestelijke Land stormcommissie „Zuid-Holland West" zal installeeren de plaatselijke Landstorm commissie, samengesteld als volgt: Eere voorzitter P. M. M. van der Weijden, Bur gemeester van Nieuwkoop; voorzitter: F. Pieterse; secretaris tevens plaatselijk lei der: Th. Pieterse Czn.; leden: Pastoor W. J. J. W. Borsboom, P. C. G. Groenendijk, Th. Mourits, Jac. Otto en P. Preesman. Vervolgens zal met onderbreking van AGENDA LEIDEN. Donderdag. R. K. Reclasseeringsvereeni- ging. Zitting St. Vincentiusge- bouw, Hoogl. Kerkgracht 32, 89 uur. De avond-, nacht en Zondagsdienst der apotheken wordt vanM a a n d a g 13 tot en met Zondag 19 Nov. a.s. waargenomen door apotheek M. Boekwijt, Vischmarkt 18, Tel. 552. Stadsgehoorzaal - Leiden BE5ERVEERT: ZONDAG 2 of MAANDAG 27 NOVEMBER (De Zee roept) Sprekend Zingend - Mu9iceerend Voorfilm o.a. LIDWINASPEL van „DE GRAAL". 10128 een pauze, een paar films en wat zang, achtereenvolgens het woord worden ge voerd door den heer Fr. Pieterse, Pastoor Borsboom, Reserve-Majoor J. P. Boots. Commandant van het Vrijwillige Land stormcorps „Zuid-Holland West" en Eerste Luitenant D. J. Karres, lid en secretaris van de Gewestelijke Landstormcommissie. HET RIJKSDAGBRAND PROCES HET DéFILé DER GETUIGEN. Kan Dimitroff schrikken? Zaterdag werden de verhooren in het Rijksdagbrandproces voortgezet teneinde na te gaan of de Bulgaarsche beklaagden al eerder te Berlijn geweest zijn. Een zekere Otto Wihle, die wegens poging tot geldver- valsching tot 2 jaar tuchthuisstraf is ver oordeeld, verklaarde, dat in het huis van bewaring te Moabit, een medegevangene, toen hij in de „Morgenpost" de foto's van beklaagden zag, daaronder Dimitroff her kende. Krausp fluisterde Dimitroff in, dat hij ook in de krant stond. Dimitroff was opvallend bleek geworden en had den vol genden dag Krause gevraagd of ook een zekeren Petschek erbij was en verklaringen had afgelegd. Dimitroff geeft toe, dat dit gesprek was gevoerd verklaarde echter dat Wihle er niet bij was. „Ik ben niet geschrokken", zeide hij, „want dat komt bij mij niet voor". (Gelach). Het interesseerde mij slechts of van mijn Bulgaarsche kennissen ook een portret in de krant stond. Mocht getuige toch bij dit gesprek geweest zijn, dan zal hij ons wel verkeerd verstaan hebben. De door den getuige Wihle genoemde Krause, die op het oogenblik zijn gevange nisstraf ondergaat, wordt vervolgens als getuige verhoord. Hij verklaart dat hij tij dens de wandeling tot Dimitrof had gezegd, dat zijn foto in de krant stond. Dimitroff was bleek geworden en zichtbaar geschrok ken geweest. Hij had hem gevraagd hem de krant te geven. Den volgenden dag had Dimitroff hem naar het blad gevraagd, waarop getuige (Krause) had gezegd, dat hij het had vergeten. Dimitroff verklaart dat hij van de mede- deeling van getuige omtrent de foto niet geschrokken was, maar wel verbaasd was geweest. Den volgenden dag had getuige hem inderdaad het blad gegeven, hetgeen Krause betwist. Deze houdt vol dat Dimi troff geschrokken was. In het verhoor van het Rijksdagbrand proces werden nog tal van getuigen ge hoord, o.a. de politie-beambten, die om trent het bij Dimitroff gevonden documen ten-materiaal verklaringen hadden af te leggen. Men wilde onderzoeken of Dimitroff onder den naam „Weiss" een hooge post bekleed heeft in de Russische Komintern. Dimitroff verklaarde, dat alle bij hem gevonden documenten niet te doen hadden met den binnenlandschen toestand van Duitschland of met den Rijksdagbrand. Vervolgens betoogde Dimitroff dat in de z.g. brandcommissie onverantwoordelijke en niet in rijksdienst staande personen werkzaam zijn geweest. Is er geen andere met politieke fucties belaste beambte bui ten de rijksbeambten der crimineele poli tie in deze brandcommissie werkzaam ge weest? zoo vroeg hij. De behandeling werd daarop tot heden verdaagd. VERANDERING IN VAN DER LUBBE'S HOUDING? Louis de Visser zal gehoord worden. Algemeen verwacht men dat de nieuwe week, waarmee het Rijksdagbrandproces vandaag begint de laatste procesweek te Berlijn zou zijn. Sensatie verwekte vanmorgen het bin nenkomen van Van der Lubbe. In tegen stelling tot zijn bekende houding tot nog toe, houdt Van der Lubbe het hoofd recht op en kijkt geïnteresseerd om zich heen. De Senaat doet mededeeling van ver schillende besluiten inzake het hooren van getuigen. O.a. is besloten den leider van de Communistische Partij Holland, Louis de Visser, als getuige te hooren over de, reden waarom Van der Lubbe uit de C.P.H. is ge treden. Als eerste getuige wordt de inspecteur van het Rijksdaggebouw Seranowitz ver hoord, die reeds eerder als getuige is op- gcireuen doch thans nog eeni onopgehel derde kwesties moet mededeelen. Op de vraag van den presiuent, of hij het moge lijk acht, dat van de sleutels van de por-

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2