HET DUITSCHE VOLK ACHTER HITLER No.7659 DAGBLAD VOOR LEIDENEN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN Meer dan 95pCt. der kiezers keurt de politiek der rijksregeering goed 25ste Jaargang MAANDAG 13 NOVEMBER 1933 DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal tij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post S 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 tl GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- be trekking en worden aangeboden of gevraagd, huur «Q verhuur, koop en verkoop: f 0.56 NEGEN-EN-DERTIG MILLIOEN OP DE LIJST DER N S.D.A.P. BINNENLAND DE OVERWINNING DER MILLIOENEN-CIJFERS De gisteren gehouden stemming in Duitschland voor de verkiezing van een nieuwen Rijksdag en voor het referendum inzake de politiek van de rijksregeering vooral wat betreft de uittreding van Duitschland uit den Volkenbond en het verlaten van de Ontwapeningsconferentie heeft de volgende cijfers opgeleverd: Voor het referendum werden uitgebracht 43.439.046 stemmen; 40.588.804 (95 pet.) be antwoordden de vraag met „ja", 2.000.181 met „neen"; 750.061 stemmen waren on geldig. Het aantal kiesgerechtigden bedroeg 45.127.9696. De vraag, die bij het referendum was ge steld, en welke met „ja" of „neen" beant woord moest worden, luidde: „Keurt gij, Duitsche man, en gij, Duit- sche vrouw, de politiek van uw rijksregee ring goed en zijt ge bereid te verklaren, dat deze de uitdrukking van uw eigen op vatting en van uw eigen wil is en u plech tig daarvoor uit te spreken?" Voor de verkiezing van den Rijksdag zijn 42.975.009 stemmen uitgebracht, waar van 3.348.362 ongeldig, zoodat de eenige in gediende lijst n.l. die der N.S.D.A.P. 39.626.647 stemmen verkreeg. Bij de laatste verkiezingen op 5 Maart j.l. kregen de Nat. Socialisten 17.277.180 stemmen, d.i. 44 pet., thans behaalden zij een percentage van ongeveer 92 pet. De oude rijksdag bevatte 648 zetels, ver deeld over de verschillende partijen. De nieuwe rijksdag zal 660 zetels tellen; par tijen bestaan niet meer. De eenige lijst, waarop gestemd is, bevatte 685 namen. De eerste 10 personen, die daarop voorkwa men waren: 1. Adolf Hitler, Rijkskanselier; 2. Rudolf Hess, plaatsvervanger van Hitier; 3. dr. Wilhelm Frick, Rijksminister; 4. Hermann Goring, Rijksminister, 5. dr. Jo seph Göbbels, Rijksminister, 6. Ernst Röhms, chef van den staf der S.A.; 7. Wal- ther Darré, Rijksminister, 8. Franz Seldte, Rijkminister, 9. Franz von Papen, vice- kanselier, 10. Dr. Alfred Hugenberg, oud rijkskanselier. Verreweg de meeste candidaten behooren natuurlijk tot de nationaal-socialisten; een veertig candidaten zijn geen lid der natio- naal-socialistische partij. Eén was lid van het vroegre Centrum, en één van de vroe gere Beiersche Volkspartij. De vlaggen uit. Ter viering van de geweldige uitspraak van het Duitsche volk vóór Hitier en zijn politiek van vrede en eer heeft de rijks regeering voor Maandag bevel gegeven tot het uitsteken der vlaggen op de openbare gebouwen. Het Rijksministerie voor pro paganda verzoekt de geheele bevolking de groote overwinning van de Duitsche een heid feestelijk tot uiting te brengen door het algemeen uitsteken van de vlag. HOE ER GESTEMD IS Zooals uit de cijfers blijkt, is de opkomst der kiezers geweldig groot geweest. Onge veer 97 pet. der stemgerechtigden is ter stembus geweest. Waar de leiders stemden Van de 2663 stembureaux in Berlijn trok dat in het restaurant „Zum Fürsten Bis marck" in de Jagerstrasse, naar Wolff meldt, de meeste belangstelling, omdat daar de verschillende regeeringspersonen hun stem zouden uitbrengen. De eerste die er verscheen, was minister Göbbels, die hartelijk werd toegejuicht, toen kwam president von Hindenburg, ver gezeld van staatssecretaris Meissner. De president begroette een aantal oor logsinvaliden, die zich in rolstoelen daar heen hadden begeven, en nam van eenige kindertjes een bloemenhulde in ontvangst. Na als kiezer 982, zijn stem te hebben uit gebracht, verliet de president met een hel der „goedenmorgen" het stomlkoaaL Hij werd gevolgd door zijn schoondochter, de vrouw van kolonel von Hindenburg, die als officier der rijks weer niet aan de stemming mag deelnemen. Van de later verschenen personen noemt het Wolff-bureau nog den minister van Buitenlandsche Zaken, von Neurath, vice-kanselier von Papen, minis ter Göring, e.a. De rijkskanselier stemde in Siemensstadt en niet, zooals gebruike lijk, in de Jagerstrasse. In Potsdam trokken de leden van de ex- keizerlijke familie de aandacht. De prinsen Eitel-Friedrich, August-Wilhelm en de ex- kroonprins brachten daar hun stem uit. Evenals in Berlijn trokken oorlogsinvali den door de straten, die biljetten meedroe gen, waarop stond: „Duitschers, hebt gij al gestemd? Zoo niet, dan zijn onze offers nutteloos". De Duitschers in het buitenland. Ook onder de Duitschers ,die in het bui tenland wonen, was de animo om te stem men bijzonder groot. In Aken b.v. heersch- te groote drukte, daar in deze grensstad Duitschers uit Nederland, uit Parijs, uit Luik, Brussel en Antwerpen hun stem plicht kwamen vervullen. In Trier kwamen honderden Duitschers uit Luxemburg, van wie velen met auto's, waarop stond: „Alle Duitschers uit het buitenland stemmen ja". Naar Lörrach kwamen vele Duit schers uit Zwitserland en naar Waldschut reed een speciale trein met duizend Duit schers uit Zwitserland, alsmede een dele gatie van Zwitsersche nationaal-socialisten in uniform. De in Estland wonende Duit schers stemden aan boord van het Duit sche vrachtschip „Danzig". Op drie na stemden allen vóór het Hitler-bewind. Voor de Duitschers uit Danzig voer een schip om de twee uur naar de Oostzee, waar buiten de drie-mij ls-zone gestemd werd. Andere Duitschers gingen naar Ma- rienburg om te stemmen. De Duitschers in midden-Italië stemden in de haven van Civitavecchia, waar het schip „Duisburg" lag. Tot de honderden Duitschers, die uit Rome waren gekomen, behoorden, prins George van Beieren en prelaat Kaas. Uit Weenen kwam een extra-trein met 800 Duitschers naar Passau. GEEN INCIDENTEN De stemmingsdag is in geheel Duitsch land zonder incidenten verloopen. De span ning, die anders bij dergelijke verkiezingen bestond, ontbrak ditmaal. .Er was geen wedijver tusschen de partijen en van open lijke demonstraties tegen de candidaten van de ééue lijst was vanzelfsprekend geen sprake. De beteekenis der stemming DE OVERGROOTE MEERDERHEID ACHTER HITLER Niet allen zullen overtuigd zijn Men vraagt zich bij het lezen van de wer kelijk reusachtige cijfers af, welke waarde men er aan moet toekennen. De cijfers wijzen uit, dat nagenoeg het geheele Duitsche volk zich achter de re geering van Hitier heeft gesteld, iets, wat trouwens van te voren te verwachten was. Het groote percentage van kiezers, dat zjjn stemplicht heeft vervuld, behoeft nau welijks te verwonderen, daar de geweldige reclame welke de rijkspropaganda gemaakt had, het er bij allen had ingestampt, dat thuis blijven gelijk staat met landsverraad. Onder dergelijke omstandigheden blijft men niet thuis. Maar daarnaast staat het groot aantal personen, dat bij het referendum met „ja" heeft geantwoord. De stemming was ge DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN. heim en had plaats zooals dat ook in Ne derland geschiedt. Wanneer men hier in het stemhokje uit vrees „ja" gestemd heeft, moet dit zijn geschied onder invloed van de gedachte: Het moest eens op de een of andere wijze toch uitkomen! Dat ondanks het geheim der stemming een zekere angst het antwoord van som migen moet hebben beïnvloed, wordt dui delijk, als men dff uitslagen leest van de stemming in de concentratie-kampen. Men mag veilig aannemen, dat in deze kampen weinig overtuigde vrienden van het Hitler- regiem resideer en en toch zijn in het con centratie-kamp Brandenburg voor de Rijks- dagverkiezings 1037 stemmen uitgebracht, waarvan 1006 voor de N.S.D.A.P. en 31 on geldig. Bij het referendum werden 1036 stemmen uitgebracht, waarvan 1024 met „ja" en 12 met „neen". In het concentratie-kamp Oraniënburg stemden van de 517 stemgerechtigden er 301 voor de N.S.D.A.P., terwijl 76 stem men ongeldig waren. Bij het referendum antwoordden 330 met „ja" en 33 met „neen". In het concentratiekamp Usthofen bij Frankfort a. d. Main werden 88 stemmen uitgebracht, waarvan 78 met „Ja". Ook in het Joodsche ziekenhuis in de Berlijnsche voorstad Wedding verwacht men niet zoo heel veel aanhangers van het nationaal-socialisme. Toch werden daar 120 stemmen uitgebracht, waarvan 70 voor de nationaal-socialisten en 50 ongeldig. Het zou evenwel struisvogelpolitiek zijn, wanneer men de hooge stemmencijfers voor het Hitier-regiem uitsluitend uit vage angst van „Je kunt nooit \%3ten, hoe ze me te pakken krijgen" zou willen toeschrijven. Men mag de oogen niet sluiten voor de realiteit dat er een geweldige geestdrift in het Duitsche volk is gevaren en een groot vertrouwen is ontstaan aan eigen kracht, belichaamd in de personen der leiders. Het oogenblik van volksuitspraak was wel zeer goed gekozen. Iedere Duitscher voelt de achteruitzetting te Genève en een regee ring, die den moed heeft den Volkenbond en de Ontwapeningsconferentie den rug toe te keeren, en die leuzen kan proclameeren als: „Wij willen geen tweederangs volk zijn met een minderwaardig recht". „Geen verdrag meer, dat onze eer schendt" e.d., moet zijn sympathie verwerven. Dat iedere Duitscher volkomen op de hoogte is met datgene waar het om gaat, is het gevolg van de propaganda onder de meesterlijke leiding van minister Göbbels. Onder zulke omstandigheden is het niet zoo heel verwonderlijk, dat men de poli tiek van het nieuwe regiem goedkeurt. Behalve de volksstemming zijn echter ook de Rijksdagverkiezingen gehouden. Deze beide stemmingen zijn buitengewoon handig aan elkander vastgeknoopt. De eene is nu de consequentie van de andere. Wie de politiek der regeering goedkeurt, moet ook de mannen kiezen als zijn ver tegenwoordigers, die deze politiek voeren. Daar er echter verschillende waren, die de tot nu toe gevoerde politiek en speciaal de te Genève gevolgde politiek wel goed keuren, maar daarom nog geen vertrouwen hadden in de algeheele politieke lijn, zijn de cijfers voor de rijksdagverkiezing iets lager. In ieder geval is gebleken, dat het Duit sche volk zich in overgroote meerderheid achter de nieuwe leiders heeft gesteld, grootendeels met geestdrift en overtuiging, voor een deel misschien uit angst of met de gedachte „Waarom zou ik mij in moei lijkheden brengen, ik kan het toch niet anders maken". Negen maanden Hitler- regiem en Hitler-propaganda hebben hun uitwerking niet gemist; en het buitenland heeft er te weinig rekening mee gehouden en thans de grootste en kostbaarste bijdrage geleverd voor de overwinning van het Na- tionaal-Socialisme. Want het Hitler-regiem heeft zich thans stevig gevestigd voor de eerstkomende jaren. UNIE VAN R.-K. STUDENTEN- VEREENIGINGEN. Prof. Groenen benoemd tot Geheim Kamerheer van Z. H. den Paus. Zaterdag en Zondag werden te Nijmegen de feestvergaderingen gehouden ter viering van het vijfde lustrum van de Unie van R.-K. Studentenver. in Nederland. Waar nemend Unie-praeses was de heer E. Sas sen uit Nijmegen. Nadat Zaterdag de vergadering geopend was en de aanwezigen het Io Vivat gezon gen hadden, vroeg de Unie-Moderator, Pa ter van Hepgten S.J. het woord om mede- deeling te doen van het volgende telegram van Z.H.Exc. Mgr. Aengenent, bisschop van Haarlem: „Gelieve prof. Groenen officieel mede te deelen, dat hij benoemd is tot Geheim Ka merheer van Z.H. den Paus". Pater van Heugten voegde aan deze me- dedeeling een gelukwensch aan Prof. Groenen toe. Een daverend gejuich ging uit de verga dering op, dat lang aanhield en ten slotte overging in het zingen van „Lang zal hij leven!" en „Wie kent Groenen niet? Onze „Groenen". Het feit, dat prof. Groenen deze hooge onderscheiding is geschonken, zal alom in den lande hartelijke instemming wekken. Bij alle katholieke studenten en oud-stu denten. Maar ook in zéér breeden kring bij an deren. Mgr. Groenen ook onze hartelijke geluk- wenschen! Zeventien jaar lang heeft Mgr. Groenen de moeilijke taak van Unie-moderator vervuld en daarbij alles gegeven, wat hij geven kón aan tijd, arbeid, geld. Het innerlijke beantwoordt by Mgr. Groenen aan diens uiterlijke verschijning. Hij is een man, die, wars van alle kleinzie lig gepeuter en benepen gewroet, zich met breede toewijding geeft aan de belangen, die aan hem zijn toevertrouwd of die hij op zich heeft genomen; hij staat loyaal en royaal tegen over ieder, met wie hij eenigerlei relatie heeft. De goeden zijn zijn vrienden, omdat zij het verdienen. De minder-goeden of slechten zyn het, omdat zij zijn vriendschap noodig hebben. En daarom is er by talloozen oprechte verheugenis over deze onderscheiding voor „prof." Groenen (die, wat in de gees telijken-wereld hier ongewoon is, „prof is gebleven ook na zijn aftreden als pro fessor te Warmond en zijn vestiging in Den Haag), die nu Mgr. Groenen is geworden, doch waarschijnlijk nog bü velen de ver trouwden naam van „prof" zal behouden. VOORNAAMSTE NIEUWS. Zondagmiddag werd de nieuwe modera tor officieel geinstalleerd en werd tegelijk door den heer E. Sassen een bijzonder dankwoord gewijd aan prof. Groenen voor al hetgeen hij tijdens zijn zeventienjarig moderatorschap voor de Unie, vooral in de moeilijke begon jaren heeft gedaan. Na mens de Unie werd aan prof. Groenen een blijvend aandenken geschonken. In de daaropvolgende jaarvergadering werd Zondagmiddag de heer J. Schiphorst uit Nijmegen als Unie-praeses geinstal leerd. Van alle zijden werd uit de verga dering aangedrongen- op versterking van de Unie door intensiever eendracht en werd afgekeurd het optreden van sommige studenten, die gepoogd hadden door be paalde afscheid-ingsplannen de Unie te on dermijnen. (Een onaangenaam incident, aldus lezen we in de „Tijd", was Zaterdag veroorzaakt door het weinig fijngevoelig optreden van een groep studenten, leden van gewestelij ke gilden, die de gelegenheid van een Unie lustrum meenden te mogen gebruiken tot het beleggen van een protestvergadering tegen de woorden, die Pater v. Heugten, de Uniemoderator, aan het adres dier gilden heeft gezegd op de Inauguratie van „Sint Thomas" te Amsterdam. Pater van Heugten h laar tegen ver snippering gewaarschuwd;. BUITENLAND. De uitslag der Rijksdagverkiezing en van het referendum in Duitschlaud (1ste blad). De radio-rede van Hindenburg (4de blad) Een protest van het Vaticaan tegen een redevoering van Göring? (4de blad). De Amerikaansch-Russische onderhande lingen stuiten op moeilijkheden. (4de blad> Burgemeester van Utrecht. Zoowel het „Centrum" als de „UPtr. Crt." maken melding van geruchten volgens welke voor de benoeming als burgemees- BINNENLAND. Bisschopswijding van Z. H. Ex. Mgr. n. Leven S.D.V. (Kerkn., 1ste blad). Prof. Groenen benoemd tot Geheim Ka merheer van Z. H. den Paus (1ste blad). Heden vergaderde de L.TJS. te Haarlem. (lste blad). Doodclijke motorongelukken te Haarlem en 's Gravenhage. (Gem. Ber. 3de blad). Auto met familie uit Ede in het Licht miskanaal gereden. De moeder verdron ken. (Laatste Ber.). SPORT EN WEDSTRIJDEN. Europeesche en Ned. records verbeterd op de A.Z.-zwemwedstrijden te Amster dam. (2de blad). De voetbal- en korfbalcompetitie. (2de blad). DE VERSCHIJNINGEN IN BELGIë. HET STANDPUNT VAN HET BELGISCHE EPISCOPAAT. In verband met de zoogenaamde wonder bare verschijningen in België er zijn op het oogenblik een tiental plaatsen, waar volgens het volk dergelijke verschijningen werden waargenomen heeft het door luchtig episcopaat van België aan de gees telijkheid van alle bisdommen een schrij ven gezonden, waarin o.m. het volgende wordt medegedeeld: Bedoelde verschijningen, visioenen, aan spraken of openbaringen, welke ook, en waar ook gebeurd, mogen tot nog toe geenszins beschouwd worden, alsof zij rechtstreeks of onrechtstreeks door de ker kelijke overheid zouden goedgekeurd, of aanbevolen zijn als echt en waar. Zonder de toelating van hun bisschop zullen de priesters geen bedevaart van ge- loovigen naar bedoelde plaatsen mogen in richten, noch vergezellen. Wat over de feiten is geschreven en ge publiceerd gel orden, ook al werd het aan de kerkelijke censuur onderworpen, geeft alleen de persoonlijke gedachte weer van den schrijver. Voortaan dienen boeken en vlugschrif ten, die over deze zaken ex professo han delen, als verboden te worden aangezien, indien zij niet uitdrukkelijke het kerke lijke „Imprimatur" verkregen hebben. Het zelfde geldt voor de beeldjes en voor de prentjes met gebeden. ter van Utrecht in de vacature van dr. J. P. Fockema Andreae, die benoemd is tot commissaris van de Koningin in de pro vincie Groningen, in aanmerking zou ko men de tegenwoordige burgemeester van Breda, mr. dr. W. G. A. van Sonsbeek. De „Tel." noemt als candidaat mr. S. J. R. de Monchy, burgemeester van Arnhem.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1