BEAURING. UIT DE RIJNSTREEK BUITENLAND MAANDAG 13 NOVEMBER 1933 VIERDE BLAD PAG. 12 LEIMUIDEN. Arbeidsbeurs. Bij het Correspondent schap der arbeidsbemiddeling staan op het oogenblik slechts 6 personen als werkzoe kende ingeschreven. Geboren: Alida, d. v. A. Horree en A. Baardse. Ondertrouwd: C. Sassen te Lei- muiden en A. C. Decleminnck te Amster dam. S. de Jong te Katwijk en W. van der Meij te Leimuiden. Ingekomen: J. J. de Jeu en M. P. Volwater, van Alkemade; J. M. Egberts, gehuwd met A. H. van Tol, van Mijdrecht; P. J. de Vos, van Bloemendaal; J. van der Meij, van Heerlen. Vertrokken: P. Rijneker en gezin, naar Haarlem; C. W. M. Sessing, naar Was senaar; A. v. d. Oever, geh. met A. Hoog- teijling, naar Haarlem; M. de Vos, naar Aalsmeer; J. A. Bernard en gezin, naar Noordwijk; J. Boere, wed. van H. Moer kerk, naar Langeraar; W. van Velzen, naar Weert. ALPHEN AAN DEN RIJN. HET CRISIS-COMITé. Hervat zijn werkzaamheden. Het plaatselijk Crisis-comité heeft haar werkzaamheden voor het winterseizoen weer aangevangen.- De burgemeester, de heer P. A. Colijn, heeft het eere-voorzitter- schap van het comité aanvaard en in een dezer dagen gehouden vergadering is over wogen op welke wijze men het best in de leniging van den nog alom heerschenden nood zal kunnen bijdragen. In de eerste plaats zal het daartoe noodig zijn, dat we derom een beroep op de offervaardigheid der ingezetenen wordt gedaan, want in den vorigen winter is de kas van het comité vrijwel uitgeput. Velen, die daaraan drin gend behoefte hebben, klopten reeds weer bij het comité om steun aan, maar zoolang de middelen ontbreken, kan hieraan helaas niet worden voldaan. Vertrouwende, dat het den ingezetenen ook ditmaal niet aan het, in dezen tijd zoo dringend noodige saamhoorigheidsgevoel za lontbreken, heeft het comité gemeend zich ditmaal met een circulaire tot de bevolking te moeten wen den. Over eenige dagen zal deze circulaire huis aan huis worden bezorgd. Een en veloppe is er bij gevoegd waarin het be drag kan worden gedaan. Antwoord op deze circulaire zal in de week van 1318 November a.s. worden afgehaald. Moge ook ditmaal allerwege in ruimte mate wor den geofferd. Er is veel noodig om aan alle aanvragen om steun te kunnen voldoen. BODEGRAVEN. Burgerwacht. Vrijdagmiddag is een aanvang gemaakt met de schietwedstrijden in Hotel van Haaften, uitgeschreven door de Bodegraafsche Burgerwacht ter gele genheid van het 15-jarig bestaan. Er was reeds veel belangstelling deze 2 dagen. Zoo spoedig mogelijk hopen .we een voorloopige uitslag bekend te maken. R. K. Volksbond. Op passende wijze heeft de R. K. Volksbond afd. Bodegraven Zwammerdam haar 15-jarig bestaan her dacht. Dit feest werd voorafgegaan door een triduum, dat gehouden werd door haar Geest":!. Adviseur kap. Suyker, die in 3 con ferenties Het Loof, de Hoop en de Liefde besprak. Zondagmorgen werd er een aige- meene H. Communie gehouden. teiwijl de H Mis door don Geest. Adviseur werd op- ge edragen tor mtentie der levende en over ledene weldoener r en donateurs der ver- eeniging. Na de H. Mis had er een gemeenschappe lijk ontbijt plaats, waaraan, vergissen we ons niet, door 98 leden werd deel gen omen. Des avonds na het Lof werd de feestbij- eenkomst gehouden. Te ongeveer acht uur opende de voorzitter de feestvergadering met den Chr. groet en heette de aanwezige jubileerende leden en genoodigden van har te welkom, in 't bijzonder den Geest. Ad- yiseur, kap. Suyker, den heer v. d. Akker, lid van het Centraal Bestuur, de afgevaar digden van enkele afdeelingen uit de om geving, den weled heer E. A. Bogaart, Hoofd der R. K. School, den weled. heer J. M. Kouwenhoven, directeur van het R .K. Zangkoor en het muziekgezelschap „Musik muss sein". In zijn openingswoord zeide spr. verheugd te zijn, te weten hoe zeer de R. K. Volksbond gewaardeerd wordt, hoe het triduum geslaagd is en hoe allen hebben medegewerkt, om dezen dag de band weer zoo nauw mogelijk saam te hechten teneinde in gesloten verband veel goeds te doen voor Kerk en maatschappij. Spr. brengt openlijk dank aan den direc teur van het R. K. Zangkoor, den weled. heer J. M. Kouwenhoven, voor de goede verzorging der gezangen tijdens de Hoog mis, welke tot intentie der leden werd op gedragen. Spr. eindigt met de hoop, dat al len helpen mede uitbouwen onze mooie or ganisatie. Uit volle borst klinkt nu het Bondslied, terwijl de solo's verzorgd wer den door den heer E. A. Bogaart, hoofd van de R. K. School. De heer v. d. Akker, lid van het Centraal Bestuur, feliciteert de vereeniging met haar derde lustrum en uit den wensch dat het de vereeniging goed moge gaan in de toe komst. Spr. zet op heldere wijze dit toe komstprogram uiteen, geeft een beschou wing van den modernen tijd en zegt dat door rechtvaardigheid en liefde een omme keer moet gebracht worden in de heden- daagsche maatschappelijke orde. Na nog een heldere marsch te hooren ge kregen hebben van het muziekgezelschap „Musik muss sein", welke de geheele mu zikale leiding /an dezen avond op zich ge nomen had, werd een aanvang gemaakt met de opvoering van „Kruisvaart", too- neelspel in 4 bedrijven door J. Grosveld. Op Woensdag 29 November a.s. wordt te Beauraing het feit herdacht, dat op dien datum vóór één jaar de H. Maagd aan de kinderen Degeimbre en Voisen voor de eerste maal zou zijn verschenen. Wij hebben gemeend onze abonné's in de gelegenheid te moeten stellen de groote feestelijkheden op dien dag te kunnen meemaken en stellen ons daarom voor, maar alleen BIJ VOLDOENDE DEELNAME wederom een reis naar Beauraing te organiseeren en wel op Woensdag en Donderdag 29 en 30 November a.s. DE PRIJS IS WEDEROM S 15.—, ALLES INBEGREPEN. Alleen wanneer er vóór Donderdag a.s. 16 November een voldoend aan lal deelnemers is zal deze reis doorgaan. Men gelieve zich dus voor deelname op te geven vóór Donderdag 16 Nov Ondergeteekende(n) wenscht(en) deel te nemen aan de reis r>rv a VTBEAURAINGBRUSSEL vv ooi^lAAÏS: GIRO 103003 (in drukletters) Een werkelijk zwaar stuk, waarmede we de spelers onder de bekwame leiding van den heer J. ten Brink van ganscher harte geluk kunnen wenschen met het bereikte succes. Voor de pauze sprak nog de Geest. Adv., kapelaan Suyker, enkele warme woorden van gelukwensch, mede namens den zeereerw. heer Pastoor A. W. J. Lühn, die verhinderd was aanwezig te zijn. De heer N. v. Schaik sprak namens de af deeling Reeuwijk in welgekozen woorden zijn gelukwensch uit aan de Bodegraafsche afdeeling. De heer D. Mesman plotseling overleden. Vrijdagavond j.L is in den ouderdom van 54 jaar plotseling overleden de heer D. Mesman. De heer Mesman is des namiddags tij dens een vergadering in hotel Klaassen on wel geworden, en per ziekenauto naar zijn woning vervoerd, waar hij in den avond is overleden. De heei* Mesman, die in het publieke leven een belangrijke plaats innam was o.m. lid van de gemeenteraad, waar hij de A.-R. partij vertegenwoordigde. Verder was de overledene secretaris van de Vereen, voor Chr. Nationaal Schoolonderwijs, Voor zitter van de Commissie voor plaatselijk Schooltoezicht, lid van de Gewestelijke en plaatselijke Landstormcommissie e.a. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot zal Dinsdag a.s. plaats hebben op de Alg. Begraafplaats alhier. Huldigingscommissie. Door de burgerij hier ter plaatse is een commissie in het leven geroepen, om den Edelachtb. heer Colijn, thans burgemeester van Alphen aan den Rijn, hulde te brengen voor alles wat hij gedurende zijn 10-jarige ambts periode als burgemeester van Boskoop heeft gedaan. In deze commissie zijn benoemd de hee- ren J. H. v. Straaten-van Nes, voorzitter, J. J. Steenbakker Morilyon Loysen, secre taris, en Hugo Otto, penningmeester. Tooneeluitvoering. Mochten wij eeni- gen tijd geelden reeds een en ander melden omtrent het door de R. K. Toonclüb „St. Genesius" onderafd. van de St. Joseph-Ge- zellen-Vereeniging in studie genomen too- neelspel „Het Gouden Recht", thans kun nen wij mededeelen, dat de opvoering daar van op Dinsdag 14 en Woensdag 15 No vember a.s. zal plaats hebben. Als blijspel zal na de pauze worden op gevoerd „Het Rare Kosthuis". Piano- en Accordeon-muziek zal den avond opluiste- KOUDEKERK. Geboren: Alie, d. v. Marinus van Veen en Aagje Oudshoorn. Gehuwd: Adrianus Overdevest, 39 j. te Berkel en Roderijs en Theodora Maria Zwartjes, 37 j. Jacob van der Heiden, 26 j. te Sassenheim en Johanna Jacoba van Ginhoven, 29 j. Jasper Brand, 25 j. te Gouderak en Trijntje Schellingerhoudt, 23 j. ZOETERWOUDE. Hanze. Donderdagavond wordt het winterprogram van de Hanze aangevangen met een lezing door den algemeenen advi seur rector J. Bots, die zal spreken over Gezinscrisis en Middenstandsgezin. Voor zulk een spreker met dit onder werp zullen alle middenstanders met de huisgenooten zeker wel opkomen. Het bestuur heeft dan ook de groote zaal laten verwarmen. Als des Zondagsavonds de dorpsmuziek speelt. Onze dorpsmuziek, de „St. Jans fanfare", speelde gisteravond ter viering van het jaarfeest De voorzitter, kapelaan Brans, sprak het openingswoord tot de talrijk opgekomen „kunstlievende leden en deed het drin gend beroep op een goede waardeering van de geboden muziek door aandachtige stilte onder de muzieknummers. De Feestmarsch van J. R. v. d. Glas ver vulde ons weer met een rechtmatige trots op onze Fanfare; het ordelijk, disciplinair verschijnen maakt voor het korps altijd een goeden eersten indruk; goed verzorg de instrumenen bewijzen dat de directie in alle opzichten correct is. Na de feestmarsch bracht de secretaris de heer Nic. van den Akker Nzn. verslag uit over den toestand der vereeniging over het afgeloopen jaar. In het bestuur kwam een wijziging door ontslagname van den secretaris, den heer C. P. J. Paardekooper en den commissaris, den heer C. v. d. Krogt. In diens plaats werden gekozen de hee- ren G. P. Vlasveld en Jac. van Bennekom. Het secretariaat kwam in handen van den heer Nic. van den Akker Nz. Op het concours te Leidschendam be haalde de fanfare een tweeden prijs in de derde afdeeling. Het verslag geeft kermis van het vacant liggen van instrumenten; leerlingen kun nen zich weder aanmelden bij het bestuur. Nu zwaaide directeur P. J. v. d. Berg zijn stok voor het vrije nummer van het laatste concours „Franche Amitre". Het kwam ons voor, dat het later ge speelde verplichte nummer „Les Danaides" veel beter gemaakt werd. Een paar tem po-overgangen liepen niet heel mooi. Ove rigens was er heel veel goeds te prijzen, vooral bjj de trombones, de tuba en solo bugel. Het duo van der Tocht en Schrama ver zorgde met veel succes het humoristische gedeelte. De poging van het „duo", om door een melancholisch gedeelte het komische nog beter te laten leven, was in het gedeel te van „De Aviateurs" voor ons aan leiding tót schouderophalen. Ware geestigheid verscheen vooral bij „De hengelaar en zeeman". Er is veel ge lachen endaar gaat het maar om. De Voorwaarts-marsch, potpourri van Willem Ciere werd een groot succes en hierbij bewonderen wij het uithoudings vermogen van onze blazers. Vooral de daarin te maken Engelsche marschen die toch eigenlijk voor beroepskorpsen ge schreven zijn werden flink gemaakt. Het tempo bleef bij elke overgang goed vast en over menig loopje in de melodie-instru menten hebben wij ons verbaasd. Na de pauze werd een Fantasie ge maakt getiteld Scènes Villigois en het was een goede gedachte om bij monde van den voorzitter een verklaring vooraf te geven van den inhotid van deze muziek. Hier door is de belangstelling nog meer gewekt en kan de muziek beter gevolgd worden. Daar was echter in de zaal een gedeelte zoo hinder k dat het volgende nummer een dubbel-kwartet met tuba-solo niet half tot zijn recht kwam. Den solist den heer N. Straathof willen wij hier de zeer verdiende hulde brengen zeker namens dat gedeelte van de aanwe zigen, dat zich zoozeer ergerde aan dat an dere gedeelte dat bij het slotwoord van den voorzitter gerangschikt is onder de stommelingen en onopgevoede menschen. De uitvoering verdient voor het gebode- ne "van muziek en voordrachten toch beter dan totaal bedorven te worden door de zelfde jongelui die alles wat mooi en goed is in Zoeterwoude onmogelijk maken. Welke vereeniging durft daar nu eens tegen te werk te gaan en den toegang aan de ergsten weigeren of hen buiten de deur zetten! Moet zoo'n sabotage in onze eeuw door die barbaren nu maar zoo blijven. Op de tribune werd zelfs de verlichting stuk gegooid. Aan het einde van deze ontboezemingen, die niet overdreven zijn, is onze waardee ring voor de Sint Jansfanfare des te groo- ter, de muzikanten behielden hun animo en de kranige directeur hebben wij bewon derd, dat hij zich zoo goed wist te beheer- schen. DUITSCHLAND. AAN DEN VOOR-AVOND DER VERKIEZINGEN. Hindenburg spreekt tot het volk. Zaterdagavond heeft Rijkspresident Von Hindenburg een radiorede gehouden, waar- j in hij het volgende zeide: „Duitsche mannen en vrouwen! Laat ook mij in dit uur, waarin het om levens- quaesties van Duitschlands heden en toe komst gaat, eenige waarschuwende woor den tot u richten. Ik en de Rijksregeering zijn één van wil om Duitschland uit de ver deeldheid en onmacht van de jaren na den oorlog op te heffen. Wij hebben het Duit sche volk opgeroepen om morgen zelf over zijn lot te beschikken en om de wereld kond te doen of het de door ons gevolgde poli tiek goedkeurt en tot zijn eigen zaak wil maken. „Lange jaren van afmattende verdeeld heid liggen achter ons. Dank zij de moedige doelbewuste en prachtige leiding van den op 30 Januari door mij benoemden Rijks kanselier Hitier en zijn medewerkers, heeft Duitschland zichzelf weergevonden en de kracht gekregen, den weg te bewandelen, dien zijn nationale eer en zijn toekomst voorschrijven. „Voor de eerste maal na lange jaren van versplintering zal morgen het Duitsche volk als een gesloten eenheid voor het aan gezicht der wereld staan, één in de verkon diging van zijn wil om den vrede te hand haven, maar ook één in zijn eisch tot eer, rechtsgelijkheid en achting. Arbeid en op bouw in het land, vrede, eer, rechtsgelijk heid ten opzichte van het buitenland. Dat zijn de grondvesten, waarop Duitschland zijn staatkundig leven wil doen steunen. Wij willen onze eer beschermen, maar wij wenschen daarbij een werkelijken vrede. Het is een leugen en misleiding wanneer men ons in het buitenland oorlogzuchtige bedoelingen toeschrijft. Niemand in Duitschland voelt den drang in zich naar gewelddadige argumenten. Wie, zooals ik in drie veld. r iten de verschrikkingen van den oorlog zeif heeft beleefd, zal geen nieu wen oorlog kunnen wenschen en hij zal het handhaven van den vrede als ernstigen plicht tegenover het Duitsche volk en, de geheele wereld gevoelen. De Rijksregeering heeft bij monde van den Rijkskanselier den volken verzekerd dat wij oprecht wen schen elkaar te begrijpen. Zij heeft her haaldelijk onze bereidwilligheid uitgespro ken om mqt vreugde toe te stemmen in iedere werkelijke ontwapening der wereld en zich ook tot algeheele ontwapening be reid verklaard mits ook de andere volken hetzelfde besluit nemen. Met geheel ons hart willen wij den vrede, maar een vrede in eer en rechtsgelijkheid. „Wij hebben de Ontwapeningsconferen tie en den Volkenbond verlaten, niet om daarmede tegen de gedachte van vreed zame samenwerking tusschen de volken te demonstreeren, maar om de wereld te too- nen dat men niet kan doorgaan met de tot nu toe gevolgde methode van onderscheid tusschen overwinnaars en overwonnenen, tusschen bewapende en ontwapende sta ten, tusschen vrije en onvrije volken. Wij hebben het gedaan om te verkondigen, dat een werkelijk begrijpen en een ware vrede slechts te bereiken zijn op grond van rechtsgelijkheid. „Aan u, Duitsche volksgenooten, is het thans om u uit te spreken over de door ons gevolgde politiek van eer en vrede. Mor gen moet het geheele Duitsche volk de ver klaring afleggen, dat het één is in het ge voel van nationale eer, den eisch tot gelijk recht en naar een waren en duurzamen vrede. Luid en dringend dienen morgen alle Duitschers één van wil te verkondigen, dat Duitschland in de toekomst nooit meer als natie van den tweeden rang mag worden behandeld. Daarom richt ik tot alle Duit sche mannen en vrouwen in dit uur den oproep: Toont morgen eenstemmig uw na tionale eenheid en eer, uw verknochtheid aan de Rijksregeering, belijdt met mij en den Rijkskanselier het beginsel der rechts gelijkheid en van den vrede in eere, en toont de wereld, dat wij de Duitsche een heid weer gewonnen hebben en haar met Gods hulp zullen handhaven!" EEN PROTEST VAN DEN PAUS? Wegens uitlatingen van Göring. Onder voorbehoud maken wij melding van geruchten uit Rome, dat de H. Stoel een protest zal indienen bij de Duitsche Rijksregeering in verband met een verkie- zindsredevoering van Göring waarin hij de Katholieken „zwarte mollen" noemde en er aan toevoegue, dat de Katholieke ambts- bekleeders in Duitschland gedurende 14 jaar de preekstoel en biechtstoel gebruikt hebben ter uitoefening van pressie, waar dit slechts mogelijk was. Deze **ede, die door de radio werd uitgezonden, zou ge hoord zijn door leden van het pauselijk hof, die onmiddellijk dienaangaande rap port uitbrachten aan den Paus. Deze heeft daarop staatssecretaris Pacelli bij zich ont boden, met wien hij een half uur confe- I reerde. In verband hiermede wordt erop gewezen, dat bij zijn bezoek aan Rome i reeds een audiëntie bij den Paus aan Göring was geweigerd. DOODSTRAF WEGENS BRAND STICHTING GEëlSCHT. Tegen den communist Malin te Berlijn, is Zaterdag wegens politieke brandstich ting de doodstraf geëischt. Tegen zekeren Gerhart, die onder toezicht van de Jeugd- rechtbank is geplaatst, werd voor hetzelf de misdrijf zes jaar gevangenisstraf ge- I eischt. R.K. VEREEN. VOOR KRAAMVERZORGING VOOR ALLE GEZINDTE^ TE LEIDEN Plaatsing-Bureau Boerh^veskaat 30 verleent hulp door gedipl/meaWelkrachtai*' Geopend elke Donderdagraiiflayf ara £»fcur tot het verstrekken van in lichtingen en ter aanmelding vaa^contribu- eerende leden. Schriftelijke aaj^rage adres: R.K. Ver. Kr., Stille Telet. 3420 OOSTENRIJK. DE ONRUST IN OOSTENRIJK. Sociaal-democratische demonstraties te Weenen. Ondanks het verbod hebben de sociaal democraten gisteren toch in de hoofdstra ten van Weenen gedemonstreerd. Herhaal delijk werden zij door de politie met de gummistok uiteen gedreven. Er werden 225 personen gearresteerd o.w. ook de hoofdredacteur van het sociaal-democra tische „Kleine Blatt" en de secretaris van de socialistische Arbeidersinternationale te Zürich dr. Friedrich Adler, die ter gelegen heid van de 15e herdenking van den sterf dag van zijn vader Victor Adler naar Wee nen was gekomen. Na 11/2 uur werden beiden weer in vrijheid gesteld. Een aan tal personen werd bij de botsingen met de politie gewond, o.w. de 2e voorzitter van den Weenschen Landdag Thaler. De so ciaal-democraten hebben op tal val gebou wen, vooral op de gemeentelijke woning blokken, roode vlaggen geheschen, die door de politie werden verwijderd. Op enkele plaatsen waren ook Hakenkruis-vlaggen geheschen. Zaterdagnacht hebben drie onbekenden twee Heimwehrmannen, die als hulpgen darmen patrouilledienst verrichten, op den straatweg bij Lochau in Vorarlberg neer geschoten. De een was onmiddellijk dood, de ander werd door een kogel in de linker slaap zwaar gewond. Te Bregenz is een bom geworpen in de woning van den landdagafgevaardigde Rupp. Het vertrek, waar de bom terecht kwam, werd geheel vernield. In verband met deze voorvallen heeft de Veiligheidsdirecteur van Vorarlberg, alle vergaderingen en betoogingen te Bregenz, Lochau, Höbranz en Hohenweiler verboden. Bovendien is Zaterdagmiddag de Oosten- rfjksch-Beiesche grens gesloten en moch ten slechts Duitschers, die in het bezit wa ren van een stembiljet, de grens overschrij den om aan de verkiezingen deel te nemen. TURKIJE JODEN NAAR TURKIJE? De te Londen domicilie houdende Jood- sche kolonisatie-organisatie voert op het oogenblik onderhandelingen met de Turk- sche autoriteiten met het doel machtiging te verkrijgen tot vestiging van 300.000 Jo den in Turkije. Ingeval de Turksche over heid dit aantal te groot mocht vinden, is men van Joodsche zijde bereid, het getal te verlagen tot 100.000, waaronder zich tal van geleerden van naam en kapitaalkrach tige personen bevinden zouden, die bereid zijn hun financieele of wetenschappelijke medewerking aan Turkije te verleenen. Het antwoord der Turksche overheid wordt tegen het einde van November verwacht. CHINA NAAR EEN AUTONOOM BINNEN- MONGOLIë? In politieke kringen te Peking verwacht men dat de regeering van Nanking voorne mens is te bewerkstelligen dat Binnen- Mongolië tot een autonome republiek zal worden geproclameerd teneinde de annexa tie van Mongolië door Mandsjoekwo en Ja pan onmogelijk te maken. Het ligt in de bedoeling dat de regeering van Nanking dan het protectoraat over Binnen-M go- lië op zich neemt. AMERIKAANSCH-RUSSISCHE ONDER HANDELINGEN ONDERBROKEN. Moeilijkheden in verband met de Kerenski-schulden. De Amerikaansch-Russische onderhande lingen zijn onderbroken, omdat Litwinov in verband met de Kerenski-schulden, die de voornaamste moeilijkheid vormen, nieuwe aanwijzingen uit Moskou moet af wachten. Naar verluidt, is de Sovjetregeering wel iswaar bereid, aan de Vereenigde Staten ongeveer twee derden van de Kerenski schulden te betalen, maar zij zou willen vermijden, deze sclvalden officieel te er kennen, omdat zij dan op grond van het verdrag van Rappallo gedwongen zou zijn, ook de oude schulden aan Duitschland te erkennen. De Russische regeering wil deze moeilijkheid omzeilen door de Kerenski- schulden niet officieel te erkennen, maar voor eventueele nieuwe Amerikaansche credieten hoogere rente te betalen, waar van het overschot gebruikt zou worden voor een compensatiefonds voor de Kerens ki-schulden. De onderhandelingen schijnen, afgezien van het verschil van meening omtrent de Kerenski-schulden, op nog andere moeilijk heden te stuiten. Roosevelt heeft Litwinof laten weten, dat de regeering der. Vereenig de Si.aten vóór de officieele erkenning van de Sovjet-Unie, de voornaams.e verschil punten tusschen de beide staten geregeld wenscht te zien.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 12