De Haarlemsche D. V. van bijzondere Onderwijzers bijeen MAANDAG 13 NOVEMBER 1931 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD PAG. Iï Onder zeer groote belangstelling heeft I gistermiddag in iden Foyer der Stadsge- j hoorzaal te Leiden een buitengewone alge- meene vergadering plaats gehad van de St. Augustinusvereeniging van bijzondere onderwijzers en onderwijzeressen in het Bisdom Haarlem. Deze vergadering was belegd ter behan deling van de concept-statuten, op welke de Sint Augustinusvereeniging zou moeten besluiten tot aansluiting aan de Federatie der overige vier bisdommen. Tot nu toe was deze aansluiting tot één algemeene federatie gestrand op den wensch der zuidelijke vereenigingen, die geen wetgevende maar een adviseerende federatie-vergadering wenschten. Hiervoor was nu een tusschenweg ge vonden, die in de te behandelen concept statuten was neergelegd en dus zou nu de algemeene vergadering over al of niet- aansluiting bij de overige bisdommen moe ten beslissen. Na verwelkoming door den heer N. Vreeburg, secretaris der ontvangende af- deeling Leiden, lichtte de voorzitter, de heer H.G. de Boer uit Noordwijk, de be doeling dezer vergadering toe als boven vermeld en wees daarbij op de belangrijk heid daarvan, al was de vorm van het plan tot aansluiting ook niet geheel het door de vereeniging gewenschte. De voorz. merkte daarbij op, dat de vergadering werd gesteld voor een der be langrijkste beslissingen uit de laatste 13 jaren; een beslissing, die van de leden vraagt het laten domineeren van het ver stand en het uitschakelen van het gevoel; een beslissing, welke haar stempel zal drukken op de positie der Haarlemsche D. V. in een eenigszins lange toekomstige pe riode; een beslissing, waarvan zal afhan gen of Haarlem al dan niet geisoleerd zal staan ten opzichte der overige diocesane onderwijzers-organisaties; een beslissing ten slotte, die, hoe ze ook uitvalle, door het hoofdbestuur zal worden aanvaard. Spr. ging dan de geschiedenis na der tot standkoming der federatie, waarvan hij de verschillende phasen behandelde met nu de eindbeslissing, waarvoor'de vergade ring stond. Vervolgens vestigde spr. de aandacht op een werk, dat de D. V., en naast en met haar alle onderwijzersorganisaties in Ne derland ondernomen hebben, n.L de zorg voor de werklooze collega's. Wij staan hier, aldus spr., voor een probleem; door het ontbreken van saneeringsmaatregelen bij de regeering in den vorm van verhoogde leerlingenschaal en verhooging van den toelatingsleeftijd der kinderen tot de school, is er een aangroeiend surplus van onderwijzers, als er nooit voorheen was. De toekomst van weldra duizenden jonge menschen is somber. Duitschland heeft ja renlang zijn Junglehrernot gehad, bij ons is ze er nu. Collegialiteit en naastenliefde dwingen tot krachtige, daadwerkelijke hulp, zoo lang de regeering zich afzijdig houdt. Spr. wijst dan met genoegen op de diocesane commissie, die zoo krachtig het probleem aanvat door een enquête inzake den om vang van het vraagstuk, door het zich ver schaffen van gegevens over de diepte van het probleem, door het openen van de mo gelijkheid van financieelen steun aan hen, die zulks het meest noodig hebben. Naast een woord van dank voor den ar beid der commissie, doet spr. een beroep op allen om hun katholiek solidariteitsgevoel te laten spreken in het brengen van gel delijke offers en, zoo mogelijk, anderszins. In dit verband protesteert de voorz. te gen een uitlating van een medewerker van „De Maasbode", die over Kweekschoolaan gelegenheden schrijft en zich Insider noemt en die niet aarzelt datgene wat te gen z.i. onnoodigen aangroei van het sur plus gedaan wordt te kwalificeeren als een oratio pro domo der onderwijzers. In deze geheele actie" moet het geluid nog gehoord worden, waarvan de grond toon is: eigenbelang der betrokkenen, vrees voor verlaging van eigen inkomen. Wat bij een outsider verklaarbaar is uit onkunde, heeft bij een insider het beden kelijk karakter van insinuatie. Dan vervolgt spr.: De ernst der tijden wordt wel sterk gedemonstreerd door het verbod der regeering om zich van actie te gen haar te onthouden. De taak der regee ring is zwaar, nu de crisis doorvreet tot in de wortelen der maatschappij. Zelfbe perking in uitingen wordt daardoor gebo den. Maar het gevaar dreigt, dat het grond wettig recht van vereeniging en vergade ring tot een aanfluiting wordt. Waakzaam heid naar alle zijden is hier op zijn plaats. Moge de regeering daarvan allereerst blijk geven als mannen met een bekrompen geestelijken horizon als dominee Kersten het katholiek voksdeel hoonen gelijk deze dienaar des woords in de Kamerzitting van 9 November j.l. deed, toen hij, gedekt door parlementaire integriteit, zalvend uit kraamde: „De Minister-president daaren tegen schonk door zijn tegenwoordigheid te Tilburg zelfs sanctie aan de mis van Rome, die toch in onzen Catechismus te recht een vervloekte afgoderij wordt ge noemd". Op dergelijke onruststokers is eerder dan op ons, aldus spr., het besluit van den Mi nisterraad van toepassing. Ton slotte wijst spr. op de geldelijke of fers, welke thans weer geëischt worden. Ook wij. zegt spr., moeten voor 15 1/2 mil- liter; gulden aandeelen nemen in het be- grr.oti.•getekort. Het gaat in stijgende lijn n ir» snel tempo: Maart 1932, Januari 1933, .'iiuicri 1934. Omdat wij een talrijk gezin ijn, hebben wij in de goede jaren ons té ct g deel gehad. Nu mogen wij broeder- jk meedeelen met de groepen, die ons :n BESLOTEN TOT AANSLUITING BIJ DE EENE FEDERATIE. betere salarieering voor waren. Bij de op- waartsche conjunctuur kwamen wij mijlen achteraan; bij deze dalende conjunctuur hebben wij den afstand ingehaald. Intus- schen is het overleg gaande. De regeering schijnt weer groote plannen te hebben, die evenwel het groote gezin steeds nader brengen in den toestand van den citroen, die het uitknijpingsproces doormaakt. Me de door de verhooging van allerlei indi recte belastingen. De fout ligt hier ten deele bij het Over leg, dat grootendeels niet bestaat uit menschen, die het groote gezin als de kern van den staat beschouwen. Door deze con stellatie zijn we nog ver van de idee, wel ke aan deri christelijken staat ten grondslag moet strekken. Zoolang alle betrokkenen bij het overleg niet ten volle daaraan kun nen deelnemen, zoolang zal het menige zoe te in dezen bitteren salarisstrijd zijn, dat de loonprestatie-theorie min of meer vei lig uit den strijd te voorschijn komt Spr. wekte ten slotte op tot optimisme en tot actie voor hernieuwing der maat schappij op de grondslagen der pauselijke zendbrieven, waarna hij de vergadering geopend verklaarde. Van alle afdeelingen waren geloofsbrie ven ingekomen. De' voorz. spreekt dan eenige hartelijke woorden aan het adres van den heer Rem merswaal, die door ziekte verhinderd is, doch weer aan de beterende hand is. Bericht van verhindering was ingeko men van den hoofdinspecteur in het Bis dom Haarlem, pastoor J. Nolet. De voorz. wees er met grooten nadruk op zich toch vooral bij kwesties te wenden tot het hoofdbestuur, daar velen nog zoo dikwijls handelen tegen hun eigen belang. Van de Haarlemsche collega's was een telegram ingekomen, dat den wensch tot hereeniging bevatte en dat door den se cretaris, den heer W. J. Speller, werd voor gelezen. Hierna volgde behandeling der concept statuten. Een groot aantal sprekers gaf zich op voor de algemeene beschouwin gen. De heer Damman (Amsterdam) ver klaarde zich direct tegen deze statuten. Het niet hebben van een wetgevende stem acht spr. zoo beslissend, dat hij zich op deze statuten niet met een voorstel aan sluiten kan vereenigen. De heer Boelrijk (Dordrecht) wil met deze statuten accoord gaan, omdat het mo gelijk is, dat later de wenschelijke veran dering zal komen. Nadat enkele leden zich tegen de statu ten hebben verklaard, betoogt de heer Vreeburg (Leiden), dat deze statuten ver trouwen vragen in het hoofdbestuur. Dat vertrouwen kan gegeven worden, omdat bij de ééne Federatie de groote lijn beter zal gevolgd worden en de belangstelling zal toenemen. De afdeeling Leiden zal daarom vóór de concept-statuten stemmen. De heer Roobeek (Gouda) zegt, dat zijn afdeeling grootendeels met het bestuur wil meegaan, waarbij hij eenige wenscshen kenbaar maakt, zooals niet meer dan twee Federatievergaderingen en geen bindend mandaat. Gouda wil echter voor de goede zaak een offer brengen. Spr. acht het con sequent dit compromis te aanvaarden. De heer Tervoort (Beverwijk) betoogt op logische gronden, dat men met het ad vies van het bestuur moet meegaan. Spr. acht de voordeelen grooter dan de nadee- len, wat door den heer Breukelen (Amster dam) wordt bestreden. Vooral de Amster- damsche afgevaardigden verklaren zich allen scherp en uitvoerig tegen de ééne Federatie op dezen grondslag, waarbij de heeren van Breukelen en Fontenne uitvoe rig op de bezwaren tegen deze statuten in gaan. De heer van Schaik (Haarlem) meent, dat men in deze tijden, die zooveel actie vragen, één sterke Federatie moet hebben De heer Peeters (Haarlem) vraagt toetre ding voor één jaar. Het hoofdbestuurslid, de heer Kamp, ves tigde vooral de aandacht op het feit, dat deze tijd vraagt om concentratie, waarbij spr. kan toezeggen, dat er naar een wetge vende Federatie steeds zal worden ge streefd. Wij mogen niet alleen blijven staan. De heer Waasdijk (Delft) meende, dat er in dezen tijd toch wel een offer mocht worden gebracht. Laten we, aldus spr., nu tot een Federatie komen, om die daarna steviger te maken. De voorzitter, hiena de sprekers beant woordend, zegt nogmaals, dat ook het be stuur dezen vorm niet den idealen vindt; het motief tot vereeniging is echter ge weest: wij komen alleen te staan en het bestuur grondde dit op ervaringen uit het verleden. Spr. meent, dat een alleenstaan de organisatie van 2700 leden minder ge wicht in de schaal legt dan 8000 leden te zamen. Daarom heeft het hoofdbestuur gezocht naar een vorm, die de rechten der leden zou sauveeren, al is deze vorm niet de meest ideale. Wat het bindend mandaat betreft, dit zal het bestuur zich laten opleggen, wat spr. met eenige voorbeelden toelicht. Wat het slechts adviseerend karakter betreft, wijst spr. er op, dat er ook van een jaarlijksch congres groote kracht uitgaat. Er zijn door de vijf hoofdbestuuren boven dien ten dezen opzichte concessies ge daan, die den invloed der diocesane ver eenigingen versterken, daar zij nu de op het congres besproken zaken in eigen ver gadering kunnen doornemen. Spr. komt dan tot wat er met deze struc tuur is bere Hier is iets toegegeven, als de orgaankwestie, waar het Zuiden vroeger niet aanwilde. Er zal nu komen één orgaan in eigendom, wat wil zeggen vol komen geestelijk eigendom. Spr. komt tot de conclusie, dat de nieu we Federatie niet voor 100 pet. bevredigt, ook spr. niet, maar er is dan een eenheid bereikt, een groot goed en bij voortschrij dende democratie zal ook die eenheid groeien, terwijl men bij niet-aanneming alleen zal blijven staan. Wat de wijze van stemmen betreft, meent spr., dat deze bij de eene Federatie zoo zal geschieden, dat. voor iedere 100 leden één stem zal worden uitgebracht, zooals in de commis sie van samenwerking reeds was vastge steld. In tweede instantie voeren nog eenige leden het woord. Op een vraag van een der afgevaardigden deelt het bestuur mede, dat de kwestie van het stemmenpercentage zoo mogelijk door het bestuur in de statu ten zal worden gebracht. Zoo het niet in het reglement kan komen, is voor het hoofdbestuur de ééne Federatie onaan vaardbaar. Dit voorstel wordt in stemming ge bracht en aangenomen met 116 tegen 10 stemmen; 15 stemmen waren blanco uitge bracht. Hierna werd het statuut in zijn geheel in stemming gebracht, welke stemming hoofdelijk geschiedde. Het voorstel voor ééne Federatie wordt dan aangenomen met 112 tegen 29 stemmen. De voorzitter feliciteert de vereeniging dan met. dit resultaat en spreekt de hoop uit, dat deze stap moge strekken tot heil. Hier is bereikt wat in het verleden nog niet is gelukt aan de openbare en de christe lijke organisaties, en hij voegt er aan toe, dat als het waar is, dat de Haarlemsche D. V. invloed heeft, dit ook moge blijken in de nieuw te vormen Federatie. Spr. be sluit met een gelukwensch tot de katho lieke onderwijzers in geheel Nederland. De heer Brugman (hoofdbestuur) felici teert dan namens 'allen den voorzitter als den man, die het grootste aandeel in het bereikte resultaat heeft gehad. Hierna volgde nog een bespreking van de salarisactie en van de wettelijke maat regelen der Regeering inzake het onder wijs. De voorzitter wees op hetgeen in de afgeloopen maanden is gedaan tot hand having van de salarissen. In het Overleg werd er op gewezen, dat de salarisverla ging onaanvaardbaar was, welk besluit werd ter kennis gebracht van den Minister van Onderwijs en van den Ministerraad. In de Commissie van Samenwerking werd een aantal desiderata naar voren gebracht en de hoop uitgesproken, dat de onderwij zers eerlang een eigen salarisschaal zou den krijgen, onafhankelijk van andere ambtenaarssalarissen. Nu gaan er echter geruchten, dat de kor ting op geheel andere wijze zal plaats heb ben, maar hierover is de Commissie van Overleg nog niet gehoord. De gevolgen? Dat nu het volle pond zal komen op de schouders der groote gezinnen. Dat is dus het resultaat van het overleg, bestaande uit 'n aantal Centralen, waarvan er slechts één op katholieken, en één op chris telijken grondslag staat. Wat de voorgestelde salarisverlaging zal brengen licht de secretaris nader toe met het volgend voorbeeld, 'n Ambtenaar zon der kinderen met 3000 heeft nu met de kortingen er af 2525. Dit wordt per 1 Jan. 2430, of 95 minder, d.i. 3.76 pet. Een ambtenaar met zes kinderen heeft nu ƒ3065, wordt per 1 Jan ƒ2961, dus 'n ver laging van 149 of 4.86 pet. De voorzitter deelt dan mede aan den Ministerpresident een telegram te hebben gezonden om eert 't Overleg te hooren, al vorens verdere besluiten te nemen. Op de eerstdaags in Den Bosch te hou den Federatievergadering zal dit punt na tuurlijk besproken worden en men zal er tot de conclusie moeten komen, dat allen, die altijd zoo hoog hebben opgegeven van het groote gezin, nu het groote gezin in het moeras laten zitten. Vervolgens werd nog besproken een voorstel van de afdeeling Aar en Amstel, luidend als volgt: Het hoofdbestuur stelt pogingen in het werk, om te verkrijgen, dat de pensioenpremie wordt betaald van het werkelijke salaris. In de toelichting worden overgangsmaatregelen bepleit voor ouderen. Het bestuur, aldus de voorz., durft over dit voorstel weinig te zeggen, want het heeft verschillende moeilijke kanten. Het voorstel heeft twee kanten: hét is een ver kwisting pensioen te betalen van salaris, wat men niet heeft ontvangen, doch voor enkele categorieën is het van belang, dat de pensioengrondslag zoo blijft. Uit de vergadering wordt er op gewezen, dat er nog een derde kant aan het vraag stuk zit, want: het groote gezin wordt dan weer gekort in den kindertoeslag. Besloten werd ten slotte deze kwestie in handen te stellen van het bestuur. De rondvraag leverde ten slotte nog tal van besprekingen op, o.m. inzake de hulp verleening aan in nood verkeerende col lega's, waarbij van de eene zijde werd aan gedrongen hierin zoo soepel mogelijk te zijn, terwijl men van den anderen kant be toogde, dat men degenen, die nimmer van organisatie hebben willen weten, de ge volgen ook maai' moesten dragen. Nadat de voorzitter van het Ondersteu ningsfonds nogmaals op allen een beroep had gedaan om offers te brengen voor de collega's, werd ten slotte de vergadering door den voorzitter met een woord van dank te ongeveer half zeven gesloten. UIT DE OMGEVING HILLEGOM. Zuigelingenzorg. Eind Noverrfber zal alhier een cursus voor zuigelingenverzor ging worden gegeven door Zuster J. Reids- ma, districts-huisbezoekster voor kinder- hygiëne in Zuid-Holland. Deze cursus is toegankelijk voor alle vrouwelijke perso nen boven 18 jaar gehuwd of ongehuwd. Er wordt geen cursusgeld geheven. De eerw. Zuster Dimphna van Huize St. Jo seph geeft gaarne inlichtingen. Wij ver trouwen dat de belangstelling voor dezen nuttigen arbeid groot zal zijn. Zilveren jubileum. Donderdag zal het 25 jaar geleden zijn dat de heer P. H. Fijma zijn loopbaan bij het staatsbedrijf der P. T. T. aanving. Wij twijfelen niet, of zeer velen zullen hun belangstelling uiten bij dit feit. De heer Fijma toch is niet alleen een plichtsgetrouw ambtenaar, doch ook een zeer aangenaam mensch in den om gang die steeds met opgewektheid en\be- leefdheid zijn taak vervult. LISSE. Jubileum van „Nut en Genoegen". De tooneelvereeniging „Nut en Genoe gen", onderafd. van den R. IC Volksbond, herdacht op 10 November j.l. haar 35-jarig bestaan. Evenals bij haar zilveren jubileum heeft zij ook thans een tooneelwedstrijd uitgeschreven, waaraan door 9 tooneelver- eenigingen zal worden deelgenomen en wel de volgende: „Ontwikkeling en Vreugd" te Hazerswoude (Dorp), „Ons Genoegen" onderafd. R. K. Volksbond te Voorhout, „Eensgezindheid" onderafd. R. K. Volksbond te Maassluis, „Guido Ge- zelle" van de St. Jozefgezellen te Voor schoten, „Kunst na Arbeid" onderafd. R. K. Volksbond te Hillegom, „Pater Serva- tius" van de St. Jozefgezellen te Hillegom, „St. Pancratius" onderafd. R. K. Volksbond te Sassenheim, „Nut en Vermaak" onder afd. R. K. Volksbond te Warmond, „St. Franciscus'" te Stompwijk. De jury bestaat uit de heeren Fr. Schneiders, C. Machen en A. H. A. Burksen. De Eereprijs verg. zilv. medaile (op plaquette) is aangeboden door Z. H. Exc. Mgr. Aengenent; de le pr. lauwerkrans door den R. K. Volksbond, 2e pr. gouden medaille door den R.K. Coöperatie, 3e pr. verg. zilv. med. door de R. K. Harmonie „Adof Kolping", 4e pr. door het Eereco mité, bestaande uit de heeren P. Warmer dam, weth. A. H. Schrama, gemeente raadslid en A. Th. van Kesteren, eere- voorz. „Nut en Genoegen", 5e pr. kruis- medaille door den R. K. Bouwvakarb. „St. Jozef", 6e pr. zilv. medaille door de R. K. Maridolineclcub, 7e pr. kruismedaille door de St. Jozefgezellenvereeniging en voorts nog 10 extra prijzen als lauwer krans voor Ned Taal door „St. Isidorus", zilv .tak voor de keuze van het stuk door de R. K. Propagandaclub „St. Bonifacius", groote sierlijke medaille voor de best spe lende vereeniging, onderafd. van den R. K. Volksbond, door de R. K. Biljartclub L. U. T. O., lauwerkrans, regisseurprijs door J. C. van Ruiten, voorz. „Nut en Ge noegen", lauwerkrans voor de beste uit- Volksbond, lauwerkrans voor de beste rolkennis door de tooneelkapper Kouwen- berg, lauwertak voor de beste niet be kroonde vereeniging door de R. K. Dam club, zilv. medaille kappersprijs door de drukkerij „Graficus" alhier en zilv. med. voor het beste samenspel door de „Leid- sche Courant" te Leiden. Uit bovenstaande blijkt voldoende de gulle medewerking in breeden kring ten opzichte van „Nut en Genoegen" en wij twijfelen er geenszins aan (het vorige too- neelconcours is ons daar een waarborg voor) of de zaal in het Bondsgebouw zal op de avonden van het optreden der me dedingende vereenigingen tjokvol zijn, te meer waar de entreeprijs binnen ieders bereik ligt! Wij wenschen dit intusschen de jubileerende vereeniging van harte toe! „Nut en Genoegen" gaf gisterenavond een openingsuitvoering voor genoodigden, kerkelijke en wereldlijke autoriteiten, be sturen van sociale organisaties enz. in het Bondsgebouw. De zaal was vol. Het pro gramma beloofde een genotvollen avond. Allereerst vermeldde het de opvoering van de dramatische schets in één bedrijf „Roe ping" van Seph. v. Cuyk en G. Nielen door vier leden en vervolgens een oorspronke lijk drama in drie bedrijven van Pater Servatius „De Gerechtigheid Gods" voor dames- en heerenrollen. Alles onder regie van den heer P. A. van Kesteren alhier. De zaal zag er feestelijk uit en het vaandel prijkte tusschen groen en bloemen. De voorzitter, de heer J. C. van Ruiten, zette in zijn openingswooi'd uiteen, wat de ju bileerende vereeniging er toe heeft ge noopt, in dezen tijd van malaise een too- neelconcours uit te schrijven. Waar het mo derne tooneel en de moderne bioscoop doorgaair met stukken, welke niet voor al len geschikt zijn, meende het bestuur, een reeks avonden te moeten geven door een tegental mededingende vereenigingen van tooneelstukken, waarvan een leerzame strekking uitgaat. Een woord van dank bracht spr. o.a. aan den heer S. N. Berkhout alhier voor het voor „een appel en een ei' beschikbaar stellen van het meubilair voor tooneelaan- kleeding uit zijn magazijn en spr. wenschte vervolgens allen een genoeglijken avond toe. Hierna traden de vier veteranen voor 't voetlicht om „Roeping" ten gehoore te brengen. Onze conclusie is dat er meester lijk werd gespeeld. Onder de vier veteranen was er een, die de volle 35 jaar lid van „N. en G." is ge weest. Was het wonder, dat de voorzitter hem na de opvoering van „Roeping" hul digde en dat deed met bloemen. Ook de eerevoorzitter viel onder die hulde. Een donderend applaus brak na dit leerzame stuk en de huldiging los. Het bekende Lis- ser strijkje wist de feestelijke stemming nog te verhoogen. Na de opvoering van dit eerste stuk deelde' de voorz. mede da tdoor de zuster- vereeniging te Hillegom een mooie bloe menmand was geschonken alsmede door „St. Franciscus" te Stompwijk als jongste deelnemende vereeniging. Hierna werd opgevoerd „De Gerechtig heid Gods". Dit mooie, aangrijpende drama had ook een zeer groot succes. Onze eindconclusie is: de inzet van het concours is een waar succes en als de te volgen opvoeringen eenzelfde maatstaf aangeven dan is het concaurs by voorbaat geslaagd! Aanrijding. Zaterdagmiddag te 3 uur had alhier voor de woning van den heer J. Koot een gecompliceerde aanrijding plaats tusschen tram en auto's, gelukkig zonder persoonlijke ongelukken. De oor zaak hiervan was, dat op dat nauwe punt èn tram èn vrachtauto èn autobus elkaar wilden passeeren. De tram kwam, even als de autobus, uit de richting Haarlem, terwijl een vrachtauto uit de richting Lei den kwam; deze meende op bovengenoemd punt tusschen de tram, en bus te passee ren, doch het ging niet en alles liep klem tegen elkaar, zoodat de ruiten van de tram wagen verbrijzeld werden. Het verkeer werd voor een wijle omgelegd over Ka naalstraat en Julianastraat. De politie maakte procesverbaal op en zal de schuld vraag trachten vast te stellen. Werkloosheid. In de week van 6 tot en met 11 November j.l. stonden bij de gemeentelijke arbeidsbeurs ingeschreven totaal 280 werkzoekende personen, hoofd zakelijk bestaande uit bloemistknechts. In hetzelfde tijdvak van het vorig jaar be droeg dit aantal 195. N. C. C. Lisse. Het Nationaal Crisis comité, afd. Lisse maakt aan ingezetenen dezer gemeente, die vermeenen in aan merking te mogen komen voor een bon voor of een kleedingstuk; of een deken; of eenige manufacturen of schoenwerk, bekend, dat zij zulks schriftelijk kunnen aanvragen tot uiterlijk Zaterdag 18 No vember a.s. Brieven waarop staat „Crisis-Comité" behooren in de bus bij den secretaris-pen ningmeester, den heer Matthijs, Veldhorst straat no. 34 te worden gedeponeerd zon der aan te bellen. De toewijzing zal nader worden bekend gemaakt. Aardappelcentrale. Het kantoor van de Aardappelcentrale is vanaf heden uit sluitend gevestigd bij W. C. Warnaar, Heereweg No. 325, te Lisse. De kantoor uren zijn van 12.30 tot 1 uur en van 6 tot 7 uur namiddags op Maandag, Woensdag en Vrijdag. TER AAR. L. T. B. In het R.-K. Verenigingsge bouw werd een alg. ledenvergadering ge houden van den L. T. B. afd. Ter Aar, on der presidium van den heer J. Volgering. De voorz. waarschuwt de leden, dat zij zich niet zullen aansluiten bij de neutra le tuinbouw-organisaties. Wat deze begin nen, is al jaren lang gepresteerd door den L. T. B. Op een aangename wijze en toch zeer zakelijk werden de verschillende voorstel len behandeld voor de alg. vergadering (heden te Haarlem gehouden). Tot afgevaardigden werden met alg. st. benoemd de heeren J. Volgering en H. Markman. Het bestuur had al reeds maat regelen genomen, om, bij genoegzame deelname, per autobus naar Haarlem te gaan; kosten één gulden. Maar aangezien niemand zich opgaf, werd hiervan afge zien. De heer H. v. Straalen vroeg de mede werking van 't bestuur, om gedaan te krij gen, dat zij, die niet onder de steunrege ling vallen, toch op een andere wijze ge steund worden, 't Bestuur belooft zijn vol le activiteit er aan te besteden. De heer J. Egberst heeft vernomen, dat elders margarine verstrekt wordt. Kan nu het bestuur ook hier Ier plaatse geen ver zoek richten om tot uitdeeling van mar garine over te gaan. De secr. licht deze zaak toe en dringt er op aan dat een ieder zich aanmeldt bij de gemeente voor mar garine; dan is hij er van overtuigd, dat de regeling soepel zal zijn. Weth. v. d. Hoorn deelt mede, dat het gemeentebestuur steeds bezig is om een flink kwantum boter te krijgen. B. en W. zullen geen pogingen onbeproefd laten, om tot uitdeeling aan de tuinders te kunnen overgaan. Verder wil de heer J. Egberst het be stuur van den L. T. B. geen lof onthouden voor zijn activiteit inzake steun aan de tuinders, spr. hoopt dat ook het gemeente bestuur de zaken flink zal aanpakken. De voorz. wijst op het contact met de verschil lende gemeente-besturen ;spr. ziet hierin werkelijk iets goeds om deze streek voor uit te helpen, maar dan moeten de tuin ders loyaal zijn tegenover de burgemees ters, wanneer iets gevraagd wordt aan gaande bedryf en inkomsten. De pastoor is verheugd, dat er een stem opgekomen is uit de vergadering, die het werk van het bestuur wardeert, ja zelfs lof toebrengt. Spr. heeft steeds meegewerkt om eenig resultaat te verkrijgen voor de i tuinders. Gerust durft spr. verklaren, dat het initiatief is gekomen van den L. T. B. het is het werk geweest van onze afdee ling. Mocht er wel eens gemopperd wor den tegen het bestuur, nu hebben allen gezien wat een organisatie als deze berei ken kan. De voorz. dankt den pastoor voor zyn waardeerende woorden. Het bestuur zal steeds actief zijn, maar verwacht kan te- j vens de medewerking van de leden. Na een dankwoord gebracht te hebben aan allen, gaat de voorz. over tot sluiting van deze geanimeerde, zakelijke bijeen- komst.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 11