VRIJDAG 10 NOVEMBER 1933 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 1 GEMEENTERAAD VAN ZOETERWOUDE Donderdagmorgen vergaderde de ge meenteraad onder voorzitterschap van den burgemeester. Alle leden waren aanwezig, behalve de heer Noordman, wegens ziekte. Te ongeveer half tien opent de voorzitter de vergadering, waarna de secretaris de notulen der Vorige vergadering leest, die onveranderd worden vastgesteld. Daarna wordt de heer H. Friebel ambtenaar ter secretarie, beëedigd als plaatsvervangend secretaris. Vervolgens doet de voorzitter mededee- ling van de ingekomen stukken, waarvan enkele voor kennisgeving worden aangeno men, terwijl ten aanzien van een verzoek van den deurwaarder bij de plaatselijke belastingen wordt besloten aan dezen een gratificatie te verleenen van f 45. Op een verzoek van v. d. D. om ontheffing van schoolgeld wordt afwijzend beschikt, ter wijl een verzoek van O., eveneens om ont heffing van belasting, wordt gezonden naar B. en W. om advies. Aan A. B. wordt we derom voor den tijd van 3 maanden een onderstand in de huishuur verleend van f 1.per week. Met betrekking tot een verzoek van het P.A.S. besluit de Raad het verzoek om toekenning van een brandstof- fentoeslag te behandelen met het voorstel van B. en W. terzake bij een volgend agenda-punt. Afgewezen wordt het ver zoek om een bedrag van 25 per gezin ter beschikking te stellen voor den aankoop van kleeding enz. omdat aan het plaatse lijk crisiscomité terzake subsidie wordt verleend, terwijl het verzoek om verhoo ging der steunbedragen wordt afgewezen met het oog op de financiën der gemeente en met de afwijzende beschikking van den Min. enkele maanden geleden ten aanzien van een verzoek van den Raad om de steunbedragen te verhoogen. De heer van Haastregt geeft in overweging om den kindertoeslag toe te kennen tot een be drag van f 0.75 per kind zooals in dé ver ordening is bepaald, waarop de heer de Graaf antwoordt, dat B. en W. in bepaalde gevallen zulks reeds doen. De steun van ongeorgani. seerden. Hierna wordt behandeld de bekende circulaire van den Min. om de steunuitkee- ring voor dubbel uitgetrokkenen f 0.50 per week hooger te bepalen, dus voor genoem de categorie op f 7.50 en voor de ongeor ganiseerden op f 7.(laatstgenoemde ca tegorie krijgt dus voortaan f 0.50 per week minder of in totaal f "1.50 minder dan de georganiseer den In verband met het leggen van nieuwe zinkers bij de Rijnegommérbrug en de Vrouwenbrug stellen B. en W. voor in de boeken voorkomende bedragen tot een totaal bedrag van f 754 op de bezittingen van het waterleidingbedrijf extra af te schrijven. Gewijzigd wordt de verordening regelende de voorwaarden en tarieven voor waterverbruik, ingaande 1 Januari a.s., waardoor het bedrag der meterhuur wordt verlaagd, terwijl vervolgens een tweetal aan het waterleidingbedrijf door derden verschuldigde bedragen wegens watergeld oninbaar worden verklaard. Vergoeding voor schoorsteen- schouw. In behandeling komt dan een voorstel van B. en W. om het drijven der jaarlijk- sche schoorsteenscl ouw op te dragen aan den directeur der brandweer tegen eene vergoeding van f 75.verminderd met 10 pet. De heer Bergers vindt het salaris van den directeur der brandweer ad f 125 's jaars hoog genoeg en wil hem daarom voor dat bedrag tevens nog met de schoor- steenschouw belasten. De heer Paardekooper is het met de re deneering van den vorigen spreker niet eens. De heer de Graaf wijst er op dat op de begrooting een bedrag van f 150 voor die werkzaamheden is geraamd, doch dat tengevolge der reorganisatie der brand weer B. en W. het werk, dat vroeger door de brandmeesters tegen extra belooning werd verricht, thans op hebben gedragen aan den directeur. Wanneer er nu f 75. wordt gegeven bezuinigt men nog een be drag van f 75. De heeren Meijdam en Bergers vinden het een wassen neus dat B. en W. den raad nog een crediet vragen terwijl zij het salaris reeds in overleg met den di recteur geregeld hebben. De heer Wessel wijst er op dat tenge volge van het raadsbesluit B. en W. een deskundige hebben moeten belasten met de werkzaamheden; het is logisch dat daar voor extra betaald wordt. Het salaris van directeur der brandweer acht spr. niet te hoog. De heeren van Bennekom en wet houder van Leeuwen spreken zich in ge lijken geest uit. De heer Meijdam zal voor het voorstel stemmen omdat er f 150 op de begrooting is geraamd, anders was spr. er tegen. Bij stemming wordt het voor stel dan aangenomen met 8 tegen 1 stem. De heer Wessel onthoudt zich van stem ming. Conform een voorstel van B. en W. be sluit de Raad verder aan J. V. te verkoo- pen 5 wilgen boomen, tegen den prijs van f 7.50 per stuk, staande op het terrein lichamelijke oefeningen. Aan N. Overde- vest wordt gegund het vernieuwen van het dek der Vlietbrug en het maken van een stootpaal bij de Schoutenbrug voor een som van f 193. Na eenige bespreking of er een houten dan wel een betonnen brug zal komen ter vervanging van de bestaande brug op het Watertje, besluit de raad tot het leggen van een betonnen brug met asfalttegels bedekt. Op het verzoek van M. van der Velden te Leiderdorp om vergunning tot bebou wing van buitenplaats „Rhijnvreugd", vordt thans afwijzend beschikt in verband .net het in de vorige vergadering genomen besluit, waarbij bouwverbod on bedoelden grond werd gelegd, met betrekking tot het vaststellen van een uitbreidingsplan. De bebouwing van het park „Die Leythe". Hierna komt in behandeling het ver zoek van H. C. de Jong te Leiden tot bebouwing van het park „Die Leythe". B. en W. stellen voor de beslissing te ver dagen tot uiterlijk 1 Februari 1934, omdat het advies nog ontvangen moet worden van de commisse van Boeijen en van het instituut Stad en Landschap. Tevens moet de voorzitter medeeling van een ontvan gen verzoek van bewoners van het park om verbeteringen te doen aanbrengen. De heer Meijdam wijst er op dat er toe stemming wordt gevraagd om een aan gelegd. weg te mogen ovltooien waartoe des tijds ree'ds vergunning werd verleend. Spr. is er voor dat het park „Die Leythe" bui ten het uitbreidingsplan wordt gehouden en vergunning wordt verleend tot bebou wing van het park. Het is nu alleen nog maar noodig dat vergunning wordt gege ven om het wegdek te voltooien. Voor Stad en Landschap heeft spr. eenige vrees wanneer hij ziet wat er in andere gemeen ten op advies van dat instituut moet ge beuren. De voorzitter stelt voor dit onderwerp te behandelen in geheime zitting, waartoe met algemeene stemmen wordt besloten. Na ongeveer een half uur wordt de open bare vergadering voortgezet en besluit de Raad met algemeene stemmen conform het voorstel van B. en W. Naar aanleiding van een circulaire van het Centraal Archief en inlichtingenbu reau inzake Maatschappelijk Hulpbetoon besluit de Raad een bepaling in de Politie verordening op te nemen, dat het verbo den is gelden in te zamelen op de open bare straat of aan de huizen der ingeze tenen door aanbieding van ongeadresseer de circulaires, voedsel-, steunbons en der gelijke stukken. Tenslotte wordt een verordening vastge steld op de inning van kadegelden ter wijl de te stellen zekerheid door den met de inning belasten ambtenaar wordt be paald op f 25. De vervallen staat der wegen. Hierna wordt de begrooting behandeld. Op een vraag van den voorzitter of er iemand algemeene beschouwingen wenscht te houden antwoordt de heer Bergers be vestigend, waarna aan laatstgenoemde het woord wordt gegeven. De heer Bergers begint met waardee ring te uitten aan de werkzaamheden van B. en W. en den secretaris. Een en ander sluit echter niet uit dat er wel iets aan te merken valt op het be leid van B. en W. en op sommige punten zooals die door den raad worden be schouwd. Hierna becritiseert spr. allereerst zoo als hij het noemt, de werktactiek van den gemeente-opzichter, waaraan- hij voor een groot gedeelte wijt dat de wegen in zoo'n vervallen staat zijn geraakt. Verder ver wacht spr. hoezeer hij ook de goede be doelingen van den secretaris waardeert, dat voortaan de voorstellen van B. en W. worden verdedigd door de leden van dat college en dat ook de bestrijding van de meening der raadsleden door de leden van dat college zelf zal geschieden. Over het antwoord dat B. en W. op het rapport der begrootingscommissie wil spr. slechts dit zeggen, dat bedoeld antwoord wel moet opgemaakt zijn in een tamelijk bewogen en opgewonden zitting, waarbij hij aan neemt dat alles gedurende de zitting is gedicteerd. Spr. begrijpt voorts niet dat het college er zijn verbazing over uit spreekt, dat de commissie met een voor stel is gekomen tot 8 1/2 procent pen- sioensverhaal en 5 procent korting voor de hoogere ambtenaren, waar het college zelf voorstelt om 10 procent op de lagere ambtenaren te stellen en maar 5 procent op de hoogere ambtenaren. Een dergelijk voorstel was te verwachten gezien de ge schiedenis van verleden jaar en de samen stelling van de begrootingscommissie. Spr. wil geen navolging van Den Haag waar men steeds maar met nieuwe belasting- verhoogingen werkt, doch wil het zoeken in bezuinigingen, want de begrooting is zeer goed sluitena te maken door schrap ping van uitgaven die niet in het alge meen belang zijn. Belastingverhooging is niet noodig hetgeen zal blijken bij de be handeling der begrootingsposten. Spr. is er voorts tegen dat van de bijbaantjes, zooals bijv. brandmeester, ook nog pen sioensbijdragen betaald worden, want het idee is toch dat men gepensioneerd wordt in de hoofdbetrekking. Er is thans een andere toestand dan in 1927 aldus spr. en hij doet daarom een beroep op de raads leden om daar rekening mee te houden. Hetgeen B. en W. zeggen met betrekking tot de ramingen voor subsidies acht spr. tegenspraak aanwezig bij het college, om dat hem vroeger is gezegd, dat de ramin gen op de begrooting nog niet willen zeg gen, dat dje subsidies ook tot het geraam de bedrag verleend worden en thans ge antwoord wordt, dat de vereenigingen die nen te weten tot welk maximum bedrag aan subsidie gerekend kan worden. Ten aanzien van de overdracht van den weg aan de Provincie merkt spr. op dat B. en W. in Januari j.l. nog hebben medege deeld, dat het in verband met den slech ten financieelen toestand der gemeente ge- wenscht was, dat die overdracht nog niet tot stand kwam en thans 8 maanden la ter is het college van een ander gevoelen, tenzij dat men de belastingverhooging als zoodanig in aanmerking neemt. Een rapport doorspekt met hatelijkheden. De heer Meijdam sluit zich aan bij de waardeerende woorden van den vorigen spr. gericht tot het college van B. en W. Spr. wijst er op dat hij reeds driemaal in de begrootingscommissie heeft gezeten en als rapporteur is opgetreden en dat het daarom dengene die het rapport samen stelt pijn moet doen, wanneer hij bemerkt in welken toon het antwoord van B. en W. is gegoten. De commissie is in de vori ge vergadering bij eerste stemming met groote meerderheid van stemmen gekozen en uit de samenstelling der commissie kon het college afleiden dat er naar sterke be zuiniging zou gestreefd worden, zoodat B. en W. daarmede rekening konden houden. Het antwoord zooals het nu luidt is een teleurstelling van de commissie, die zeer zeker meer waardeering had mogen ver wachten. Spr. weet dat degene die het rap port samenstelt zeer zeker zijn persoon lijk cachet aan de zaak móet geven en daar om stelt hij dan ook de vraag, de leden van het college elk afzonderlijk kennen de, of deze voor de volle 100 procent dat rapport dekken, want het rapport is door spekt met hatelijkheden en sarcasme. Hierna geeft spr. een bloemlezing uit het rapport en zegt dat deze niet anders dan pijn kan doen. Spr. vraagt een zinsnede aan te wijzen waar de begrootingscom missie op dezelfde manier is te werk ge gaan. Ten aanzien van de 10 procent sala riskorting .kon de commissie niet anders verwachten dan hetgeen ze schreef, let tende op de uitlating van den voorzitter bij de behandeling van die korting in 1932, dat slechts 5 procent rechtvaardig was, waaruit te verwachten viel dat de andere 5 procent niet gesanctioneerd zou worden. Hierna bespreekt spr. nog enkele onder- deelen van het rapport. Stiefmoederlijke behandeling. Vervolgens spreekt de heer Paardekoo per die zegt, dat hij waardeering heeft voor de wijze waarop B. en W. aanvanke lijk de begrooting zonder belastingverhoo ging sluitend hebben gekregen-en het heeft hem verbaasd dat de commissie on danks de gevoerde zuinigheid van het col lege nog is kunnen komen met een belas tingverlaging. De commissie heeft even wel bezuinigd in dier voege dat ze de ovef- dracht van den weg van de begrooting af voert en voor hetzelfde bedrag een be lastingverlaging voorstelt. Spr. heeft er nooit in den raad over willen spreken, doch het verwondert hem niets, dat de commissie juist dezen post moest aanval len, waarbij hij wijst op het adres van de „Hanze" in verband met den toestand van den Vrouwenweg enz., waarin gezegd wordt dat de toestand „onhoudbaar is" en dat het dorpsgedeelte stiefmoederlijk be handeld wordt. Deze bewering is volko men waar wanneer het voorstel der com missie wordt aangenomen. Spr. heeft dan ook niet veel waardeering voor de wijze waarop de commissie met een voorstel tot belastingverlaging komt. Wat het ge sprokene ten aanzien van den gemeente opzichter betreft kan hij voor 80 procent onderschrijven; wat het geven van inlich tingen betreft door den secretaris kan hij niet anders dan waardeeren en prijzen. toe te snel te hebben gereden. Uit het on derzoek is evenwel gebleken, dat het rij wiel van het slachtoffer niet in orde was; er mankeerde o.a. een van de remblokjes. Ware het slachtoffer rechtsaf geslagen, dan zou er niets zijn gebeurd. Mr. N. S. Hoekstra, requisitoir nemend, zeide, dat verdachte zich niet aan de re gels van den weg heeft gehouden en slechts signalen gevende met groote snelheid bij een druk kruispunt doorreed. Weliswaar heeft de chauffeur van de Ford-auto van D. mede eenigen schuld aan het ongeval, doch die is in hoofdzaak aan het rijden van ver dachte te wijten. Spr. concludeerde dan ook tot diens schuldigverklaring en eisch- te tegen verdachte 2 maanden hechtenis en intrekking van het rijbewijs voor den tijd van 1 jaar. Mr. Mens Fiers Smeding, voor v. d. B. pleitend, zeide, dat deze schuld bekent, doch er zijn hier omstandigheden die een ander licht op de zaak werpen. Verdachte's wagen was in orde, doch het rijwiel van het slachtoffer, dat geen freewheel be zat, was dit niet. Volgens verdachte heeft hij de drie jongemannen niet gezien. Deze hebben dus vermoedelijk niet geheel rechts van den Pioenweg gereden. Het slachtoffer heeft waarschijnlijk wèl op den van rechts komende, langzaam rijdenden auto gelet, doch niet op die van verdachte. Met het oog op den persoon van ver dachte, die alleszins gunstig bekend staat, verzocht pleiter uiterste clementie. De rechtbank zal 23 Nov. a.s. vonnis wij zen. MISHANDELING VAN EEN AGENT. Zes weken geëischt. Een 30-jarige werkman stond in hooger beroep voor het Amsterdamsche Hof te recht wegens mishandeling van een poli tieagent. Op 12 October van het vorige jaar had hij een agent een vuistslag in het ge zicht gegeven. De politierechter had den man tot drie weken gevangenisstraf ver oordeeld. Evenals in eerste instantie ontkende ver dachte zich aan het tenlaste gelegde te heb ben schuldig gemaakt. Hij was op het oogenblik der mishandeling thuis geweest. De agent herkende verd. echter perti nent, tijdens een relletje in het Vondel park had een twintigtal jongemannen hem omringd. Toen hij tot doorloopen aan maande was verd. plotseling op hem afge komen en had geroepen: „Je moet die kin deren niet slaan, dat moet jij mij doen". Verd. had hem toen een vuistslag gegeven. Verd. was op 12 Februari 1932 gearresteerd. Hij had aanvankelijk een valschen naam opgegeven. De procureur-generaal mr. Bauduin re- quireerde zes weken gevangenisstraf. De verdediger mr. Zeldenrust pleitte vrij spraak. Een vergissing in den persoon van verd. is geenszins buitengesloten. Arrest over veertien dagen. OVERTREDING TARWEWET. kellner, Leeuwerikstr. 23. H. Czech, dienstbode, Vondelweg 10. J. M. Dekker, onderwijzeres, Oude singel 104. M. W. A. Dreessen, naaister, Roodborststr. 38. P. J. Edelaar, groentenkoopman, Minnebr.- gracht 7. J. Filippo en Fam., chauffeur, Haarlemmerweg 14. E. E. Fröhlich, dienstbode, Stationsweg 13. A. C. v. d. Geest, winkeljuffr., Hoogewoerd 162. E. v. Geest, Hooge woerd 162. B. Berber, linnenmeisje, Molensteeg 16a. M. de Graaf, dienstbode, Conscientiestr. 14. P. Groenewegen, Ltfsterstr. 18. E. Grüpp dienstbode, Oude Singel 78. H. E. de Haan, Stille Rijn 8. J. de Haas en Fam., Zoeterw.singel 73. D. A. v. Hanswyl», boekhandelaar, Haarlernmerstr. 81. J. A. Hartogh en Fam., Lammenschansw. 41. A. Hederik en Fam., mil. schoenmaker, Tesselsehadestr. 9. H. W. A. Heldring. Rapenburg 4. H. Hoekema, J. Lievenstr. 21. J. v. d. Hoeven, Papengr. 23. W. J. v. d. Hoeven, chauffeur, Hooge woerd 154. G. Kaas, huishoudster, Hoogewoerd 162. J. K. Mendel-Kahl, Mariënpoelstr. 15. H. Kievit, J. de Wittstr. 6. M. Koolhaas, onderwijzeres, Heerengr. 37. Th. G. J. Landré en Fam., fabr. controleur, Roodborststr. 34. W. J. J. v. d. List, kok, Stationsweg 55. E. J. P. Locher, onder wijzeres, Schelpenkade 50. A. v. d. Meij en Fam., slager, Maredijk 34. J. Moora, Vreewijkstr. 3. G. F. v. Moorsel, Was- straat 5. G. M. v. Oostrom Heijjes, Wit te Singel 70. E. Oslisloh, dienstbode, Breestr. 38. P. de Rijke-Padmos, St. Jo- rissteeg 38. J. Philipson, adm. Isr. wees huis, Nieuwe Rijn 34a. G. P. Pot, tim merman, L. Morschweg 29. P. Rooden- burg, v. Leden berghstr. 2. H. Schone- veld, fabr.arb., Bronkhorststr. 35a. A. Siera, groentenventer, Levendaal 153. M. Sippel, dienstbode, Haarl.str. 48a. H. E. Swankhuisen, wachtmeester art., Doelen kazerne. P. H. Swinkels en Fam., met selaar, Zijlsingel 65a. W. J. Taat, Witte Singel 75. J. H. Thieleman en Fam., kell ner, Fr. v. Mierissti". 33a. A. J. Thomas, dienstbode, Oegstgee^terlaan 11. Chr. J. Veerman, hulp in de huish., Maredijk 191. H. Visser, verpleegster, R. en Schiekade 42. J. M. Voogd, Morschsingel 11. G. W. v. d. Vorm, Fagelstr. 15. L. H. Witt- kampf, Meezenstr. 2. J. v. d. Zanden, banketbakker, Diefsteeg 13. A. Zwaan, Hertzorgstr. 3. Uit Leiden vertrokken: Raden Achmad, Den Haag, Frankenslag 181. K. G. v. Ammers, Utrecht, Ganzen markt 2 C. Bakker Bunnik, Rhynou- wenschelaan 14. B. Baselt, Tresnitz. E. Bloem, Terschelling, Langebuurtstr. 13. C. P. Blonk, Den Haag, Antheunisstr. 70. M. Blumenbecker, Den Haag, Marktweg 34. G. H. Schoonhoven-v. d. Blij, Am sterdam, Kloveniersburgwal 121. J. H. v. d. Blij en Fam., Oegstgeest, Emmalaan 63. E. Braun, Duitschland. E. J. Bree- develt, Hilversum, Diependaalschedrift 5. A. H. J. ten Bruggencate, Wassenaar, Gr. Hoefijzerlaan 75. E. Bijl, Den Haag, 2e Schuytstr. 276. V. R. Cerny, Enge land. Chr. W. Colpa, Voorschoten, Burg. Vernèdepark 53. B. H. Drewss, Delft, Buitenwatersloot 67. E. C. Dullaart, Hil versum, Violenstr. 138. N. Meurs-v. Dijk, Valkneburg Z.-H., Kerkplein 4. M. Alle- blas-v. Eek, de Lier, Dorpstr. 72. J. F. E. Einaar, Den Haag, le v. d. Boschstr. 238. J. v. Es, Rotterdam, Persoonstr. 9. J. Fokkelman, Utrecht, Riemstr. 52. B. Frank en Fam., Den Haag, Damasstr. 167. W. G. A. Frans en Fam., Zwolle, Nieuw- straat 61. L. ter Gast, Bloemendaal, Goudsbloempl. 11. W. Th. M. Geyer, Alkmaar, Lyceumstr. 19. J. A. v. Haaf- ten, Den Haag, Statenlaan 92. J. J. de Haas, Oegstgeest, Wilhelminapark 32. H. M. Hagen, Amsterdam, Spinozastr. 2. M. A. Harpenau. Den Haag, Laan v. N. O.- Indië 181. P. Huber, Amsterdam, 3e Oos- terparkstr. 93 II. Ch. M. A. Insje, Voor schoten, Leidscheweg 71. H. J. F. v. Iter- son, Dordrecht, Singel 83. J. A. James, Den Haag, Kanaalweg 3. R. Jellema, Alk maar, Heiligland 12. M. N. Kirberger, Amsterdam, v. Breestr. 105b. J. Klaas- sen, Den Haag, Dr. v. Welylaan 2. H. A. M. Koeleman, Amsterdam, Zuid Akerweg 22. J. J. Kolderman, Oegstgeest, Wilhel minapark 30. J. Koomen, Amsterdam, Bellamyplein 4. L. Korpershoek, Putten. Postweg 15. G. Kruger, Oegstgeest, Weth. Juffermansstr. 58. A. E. Knetsch- Kruithof, Amsterdam, Vijzelgracht 33. A. v. d. Laan en Fam., Amsterdam, Schouw- str. 19. A. G. M. J. Langemeijer, Gronin gen, Verl. Heerenweg 146. A. E. v. Lies hout, Zwolle, Sassenstr. 49. F. A. Nolle, Dordrecht, Singel 252. W. Nijenhuis en Fam., Renkum, Stroodorpsweg 8. W. H. Rassers, Wassenaar, v. Zuylen v. Nyevelt- straat 7. G. H. R. R. Raukopf, Den Haag, Fr. Valentijnstr. 103. F. Rempt, Rotter dam, Maaskade 112b. E. Rietkerken, Amersfoort, Stichting Zon en Schild. J. de Roode, Den Haag, Varkenmarkt 17. P. L. Rosdorf en Fam., Voorschoten, Rijndijk 84 a. H. J. Rijskamp en Fam., Zoeterwoude, Vrouwenweg 94. B. W. Schaper, Amsterdam, Leliegr. 4. A. H. Schimmel en Fam., Den Haag, P. Both- straat 57. M. G. A. H. Schuts, Amers foort, Utrechtschestr. C. A. Schuurbiers, Medan, Poloniaweg. P. Segaar. Voor burg. v. d. Wateringelaan 37. Wed. W. C. v. d. Lippe-Sernee en Fam., Den Haag, Fahrenheitstr. 42. Th. Slobbe, Den Haag, 's-Gravenzandschelaan 92. C. M. Sluiter. Den Haag, P. Bothstr. 57. J. A. Segaar- Staffleu, Voorburg, v. d. Wateringelaan 37. A. Stuivenberg, Den Haag, Jul. v. Stol- berglaan 375. P. Taffijn, Den Haag, v. d. Duijnstr. 392. J. Frank-Teijn, Den Haag, Damasstr. 167. A. Verbooy en Fam., Utrecht, Jac. v. d. Borchstr. 43bis. K. M. Verhoorn, Zoeterwoude, H. Rijndijk 142 F. Wed. J. Goedhart-Vermeulen, Apeldoorn, Schuttersweg 72. Yauw Tjwan Liang, Den Haag, Jul. v. Stolberglaan 450. D. K. v. d. Zwan, Rijnsburg, Brouwerstr. 108. Wed. E. W. v. Leeuwen-Zwetsloot, Nij megen, Kelfkensbosstr. 10. RECHTZAKEN DOOD DOOR SCHULD. Op 25 Juli j.l. des avonds ongeveer 7 uur reden 3 jongemannen gezamenlijk per rij wiel op den Pioenweg nabij de Laan van Meerdervoort, welke laatste zij in de rich ting Valkenboschplein wilden inslaan, toen plotseling een vrachtauto van links met groote snelheid naderde. Geen kans meer ziende voor dezen auto nog te passeeren, hielden twee hunner in om de auto voor rang te verleenen en riepen tot hun mak ker, den 25-jarigen M. C. van der Stal, dit eveneens te doen. Deze meende evenwel nog voor de auto weg te kunnen komen, doch werd gegrepen en na omhoog geslin gerd te zijn, neer gesmakt, juist op het oogenblik, dat uit tegenovergestelde rich ting een auto, bestuurd door den 20-jarigen chauffeur N. van Dijk, naderde, die over v. d. S. heenreed, met het gevolg, dat deze bijna onmiddellijk overleed. Verdacht van schuld aan dit ongeval stond heden voor de Haagsche Rechtbank terecht de 34-jarige chauffeur W. van B. uit Hoofddorp. In deze zaak waren door het O.M. 7 ge tuigen gedagvaard. Dr. Weijers, die den dood geconstateerd had, verklaarde als deskundige, dat het slachtoffer een 9-tal ernstige verwondin gen heeft bekomen, alsmede een zware hersenschudding welke den dood tenge volge had. De 18-jarige rijwielreparateur P. v. d. Made en de 28-jarige schilder S. Hiemstra, die in gezelschap van het slachtoffer wa ren, verklaarden, dat zij de vrachtauto met groote snelheid zagen naderen en daarop remden; v. d. S. reed evenwel door. De chauffeur N. v. Dijk zeide, dat hij de auto bestuurd door van B. met een snel heid van 60 a 70 K.M. zag naderen. Ook zag hij den wielrijder voor de auto op het oogenblik dat deze aangereden en wegge slingerd werd. Deze kwam daardoor on der zijn wagen terecht. Getuige, die een ledige Fordauto bestuurde, zeide niet ge voeld te hebben, dat hij over den man heengereden is. Getuige moest naar aanleiding van een opmerking van den president toe geven, dat hijzelf op den verkeerden kant van den weg reed. Als getuige décharge werd gehoord een inwoner uit Hoofddorp, die naast den verdachte in diens auto zat. Daar deze ge tuige thans ter terechtzitting andere ver klaringen aflegde, dan hij eertijds voor de politie had gedaan alwaar hij o.m. had toegegeven, dat verdachte te hard bij het kruispunt gereden had zeide de presi dent op het verder verhoor van getuige geen prijs te stellen. Bij het verhoor van verdachte gaf deze De boeren bakten goedkoop brood! Voor den kantonrechter te Delft heeft zich Woensdag te verantwoorden gehad de molenaar P. J. J. Delft, wegens overtreding van de Tarwewet. Hij had tarwe in voorraad gehad, die niet genaturaliseerd zou zijn geweest, het geen verboden is. De controleur van de Tarwewet, de heer Teunissen uit Oss (N. Br.) deelde mede, dat hij by een landbouwer te Zegwaart meel had aangetroffen, dat door J. gele verd was. De verdachte betoogde niet te hebben geweten dat hij in overtreding was geweest, eerst in October had hij de mededeeling ontvangen, dat de tarwe voor minstens 25 pet. gemengd moest worden met mais- of gerstemeel. De controleur deelde mede, dat dit laat ste dient om te voorkomen, dat deze tarwe wordt benut voor het bakken van brood. Het was spr. n.l. gebleken, dat enkele land bouwers hun tarwe duur verkochten aan de Regeering, doch daarna deze niet-gena- turaliseerde tarwe weer kochten tegen een lagen prijs om daar brood van te bak ken. De ambtenaar van het O.M. die goeden trouw bij J. wilde aannemen, vroeg een veroordeeling tot 100 boete subs, veer tien dagen. De kantonrechter veroordeelde hem tot 75 boete subs. 25 dagen. Vervolgens had zich te verantwoorden de koopman J. M. B. uit Zegwaart, die eveneens ongenaturaliseerde tarwe in voor raad had gehad. Ook deze verdachte zeide te goeder trouw te zijn geweest; hem was het mengen met mais-meel niets bekend. De ambtenaar van het O.M. merkt op, dat deze regeling reeds lang bestaat. De controleur Vermeulen deelde mede, dat hij in Zegwaart bij een bakker de hier bedoelde, waarschijnlijk Australische tar we, had aangetroffen op een zolder, be stemd om later brood van te bakken. Op deze wijze werd dus de Tarwewet ontdo ken. De ambtenaar van het O.M. vorderde 200 boete subs, veertig dagen hechtenis. De kantonrechter veroordeelde tot 100 subs, twintig dagen. In Leiden gevestigd: Jhr. H. J. v. Adrichera Boogaart, Rijnsb.- weg 38. J. A. M. Bakker, bew.school- onderw., Hooigr. 86a. P. Been, houtzager, Haarlemmerw. 62a. C. D. Binkhorst, Ma riënpoelstr. 7. E. E. Bodanowitz, Rapen burg 32. P. J. A. Boeles, Nieuwe Rijn 32. H. Boorsma, korp. mil. politie, R. Vis- scherstr. 18. Th. Borghans, Hoogewoerd 42. P. E. E. Briët, Rapenburg 116. H. A. W. Brugman, Hooigr. 58. J. M. F. Brugman, dienstbode, Voimolengr. 9. M. Bruining, Oude Vest 33c. J. M. v. Brussel, Rijnsb.weg 94. F. v. Buren,

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 7