Minister Verschuur over Nederland in crisistijd Centrale Raad der Hanze bijeen. WOENSDAG 8 NOVEMBER 193* DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 DEN SPRONG IN 'T DUISTER DER INFLATIE WIL, MAG EN ZAL DE REGEERING NIET MAKEN Dat moest nóg meer gebeuren! Gisteravond heeft Minister Verschuur een radio-rede gehouden over Nederland in crisistijd. Zeker, daarmede zal de bewindsman niet alle critiek hebben weggevaagd. Dat is ook niet noodig. Maar ongetwijfeld zal zij wel alle luiste raars hebben overtuigd, of dieper hebben overtuigd, van het feit, dat onmatig heid in de critiek niet passend is, waar de moeielijkheden zoo groot zijn. 't Was een duidelijke, klare rede van den Minister van Economische Zaken. Na een uiteenzetting te hebben gege ven van wat de crisis eigenlijk is, verklaar de de minister: Niet één enkele groep de getroffene. Allereerst acht ik het noodzakelijk, dat niet één bepaalde groep denkt, dat zij al leen de getroffene is. Alle groepen der be volking lijden evenzeer. Wij zouden zoo veel meer geduld tot dragen voelen als wij het goed beseffen en onze volkseenheid zou door het gemeenschappelijk lijden hecht worden gesmeed. Niet alleen de fabrikant, niet alleen de scheepvaartmaatschappijen, niet alleen de binnenschippers, niet alleen de winkelier hebben het zwaar te verantwoorden. Ook denke niet het keuterboertje, dat hij bij uitstek lijdt. Neen, ook onze arme tuinders die ploeteren, ook dé landarbeiders, waar onder er zijn met weekloonen van 9. zij mogen niet meenen, dat zij de eenigen zyn, die het zwaar hebben. Ik wijs op die tienduizenden, die maar een deel der weex aan het werk gehouden kunnen worden en hun weekloon naar evenredigheid zien in gekort. Aan legioenen van gesteunden denk ik, die misschien zich beklagen om hun uiteraard te geringen steun, maar die ik nog meer beklaag omdat het voor een menschenziel zoo zwaar is te dragen, „overbodig" te zijn. Slechts één advies weten sommigen nog: d.w.z. het verlagen van de waarde van den gulden. Het ia voldoende bekend, dat de Regeering dezen sprong niet wil, niet mag en niet zal maken. Wat er nog voor ver trouwen in het bedrijfsleven over is, zou door inflatie of plannen tot inflatie wor den stukgeslagen. In de Troonrede is dui delijk gezegd, dat gevaarlijke experimen ten op monetair gebied niet zulen worden genomen. De landbouwexport. Terugkeerend naar het bedrijfsleven kunnen wij constateeren, dat tot 1929 ons Nederlandsche bedrijf zich in grooten om vang allermeest in den land- en tuinbouw, als exportbedrijf ontwikkeld heeft. In 1928 ging van het varkensvleesch 38 procent, van de boter 50 procent, van de kaas 70 pro cent. Zoodra de crisis doorwerkte, kwam onze export in het gedrang. Elders was de koopkracht afgenomen; aan alle kanten namen de ïegeeringen maatregelen om den invoer uit Nederland te breidelen. Er ont stond in landen als het onze en Denemar ken een angstwekkend teveel aan agrari sche producten. Bij een productie van 85 millioen boter, om een voorbeeld te noe men, behielden wij in 1928 42 millioen kg. zelf, doch de rest was over. Deze rest had zich in de crisisjaren te richten naar den wereldmarktprijs, die wel gedaald is tot beneden de 60 cent de kg. Wat hier te lande gebruikt werd, zou evengoed niets meer dan den wereldmarkt prijs opbrengen. Tenzij regeeringsmaatre- gelen werden genomen. Wat van den internationalen ruilhandel overeind kan blijven, verdient allereerst onze zorgen. Want daér vooral liggen onze toekomstbelangen. Nieuwe afzetgebieden moeten worden gezocht, oude afzetgebie den moeten met hand en tand worden vast gehouden. Daarom is het, dat wij ons b.v. in Engeland niet van de markt mochten laten dringen en met onze boter en met onze bacon present moesten blijven. Ook in tijden, dat het ons groote offers kostte. Export handhaven, waar deze voor de toekomst reden van bestaan heeft, ziedaar wat voor ons economisch bestel, dat nu eenmaal op export is ingericht, het aller belangrijkste heeten moet. Maar deze waarheid geldt niet alleen voor agrarische producten. Er is onder de boeren een hevige campagne gevoerd om de margarine te verbannen of althans nog verder te beknotten dan reeds geschiedt. Wij kunnen met de cijfers aantoonen, dat het voor de boter niet voordeelig zou zijn, de margarine te verbannen. Want die laat ste brengt reeds nu vele millioenen voor de boter op. Doch al ware het eens anders, dan nóg heb ik zooveel vertrouwen in de belangstelling van den boer voor de wel vaart van het geheele volk (welke trou wens fcyn eigen belang weer is), dat hij niet in egoïstische groepseenzijdigheid de venuetiging zal verlangen eener geheele industrie. Bij de margarine-industrie heb ben niet alleen duizenden arbeiders een bestaan, doch onze scheepvaart, ons Indië en onze export zijn er met zoo groote be dragen bij betrokken, dat opheffing van die industrie een economische ramp ware. Noemden wy alreeds een industrieel belang waarvoor de Regeering moest op komen, ook overal elders geeft de Regee ring blijk het algemeen belang niet te ver eenzelvigen met dat der boeren. Het is juist geweest door de mogelijkheden, wel ke één der agrarische maatregelen bood (ik bedoel de graanregeling) dat wy zeer on- I langs een bevredigende regeling voor de be taling der zoogenaamde scrips konden bevorderen. Wel is waar speelde bij deze regeling onze bevoegdheid tot „clearing" van Duitsche vorderingen op ons land een groote rol, doch de voornaam ste praestatie onzerzijds bestond hierin, dat de Nederlandsche Graan Centrale een flinke partij Duitsche rogge kon overne men. De inkrimping van den vee stapel. Uit de gemaakte schattingen is op te maken, dat wij over 1934 geen plaatsing zullen hebben voor alle melkproducten, als de hoeveelheid gelijk blijft Men schat dat noodig is een verminde ring van één koe op zeven. In het geheel zullen dus van de 1.400.000 stuks melkvee er 200.000 extra moeten worden opgeruimd. De resultaten dezer opruiming moeten ge handhaafd worden, als zij eenmaal is uit gevoerd. Daarom zal een teeltregeling on vermijdelijk zijn, waarbij elk gewest, elk district, ja elke onderneming zich heeft le houden aan een bepaald maximum rund vee. Zoo mogelijk zal vee naar elders wor den verkocht; veel uitzicht daartoe bestaat niet. Wel kan door conserveering het vleesch der af te slachten runderen aan de belangen der gesteunde werkeloozen wor den dienstbaar gemaakt. Aan gesteunde werkeloozen zal, voor 35 ets. het kg. per week 1 kg. (voor gezinnen 2 kg. per week) van dit voortreffelijk product, dat ook door behoud van het meeste vet tegemoet komt in de vet-behoefte, worden beschikbaar ge steld. Vee, dat niet aan alle eischen vol doet, gaat naar den destructor. Daarom is het bussenvleesch van een gegarandeerde kwaliteit en kan het de belangen der wer keloozen uitnemend dienen. Het lot der „regceringskoeien". Bij de uitvoering dezer extra-afslachting (er zijn tot op heden ruim 20.000 runderen geslacht) hebben zich enkele bijzonderhe den voorgedaan, welke door fouten in de organisatie moeten worden verklaard. Het vee heeft hier en daar te lang en onder te slechte condities moeten wachten en ook heeft men zich niet voldoende gehouden aan het voorschrift, van den beginne af ge geven, dat geen hoogdrachtig vee zou worden aangeboden. Wei is het aangewezen en principieel toelaatbaar zooveel mogelijk het twee-voor-een systeem te volgen. Door dat reeds 20.000 drachtige runderen zijn geslacht, is de toekomstige veestapel nu met ongeveer 40.000 stuks verminderd. Na de talrijke andere maatregelen, wel ke op het gebied van den land- en tuin bouw genomen zyn, vluchtig te hebben aangestipt, kwam de minister tot den aan slag, dien de Regeering zeer tot haar leed wezen moet plegen, op de beurs van den consument. Geen consument zal er bezwaar tegen maken, dat de prijzen van een al te onzin nig laag niveau worden afgehaald en iets worden hersteld. Het gaat er slechts om: hoe ver. Bij al onze maatregelen, aldus spreker, houden wij ongeveer een niveau, als gold in 1913, voor oogen. Al onze maat regelen tezamen, ook de ernstigste, n.l. die in den laatsten tijd genomen zijn ten aan zien van suiker, vleesch en aardappelen hebben, vergeleken bij Maart 1932 samen een verhooging veroorzaakt van ruim 3 procent. Hadden wij de agrarische maat regelen niet genomen, dan zoude het leven vergeleken bij 1929 goedkooper zijn gewor den met 19 procent; thans is dat geschied met: 16 procent. Als men zich goed voor stelt, welke vernietiging in landbouw-, veeteelt, tuinbouw, in heel het agrarische leven is voorkomen, dan is de afwending van zeer groote rampen toch waarlijk niet te duur gekocht. Ik ware wel zeer onvolledig, meende de minister, als ik ook niet wees op de groo te bezwaren, die elke crisismaatregel met zich voert als beknotting der vrijheid. Als voorbeeld noem ik een contingentee- ringsmaatregel, waardoor de invoer van een industrieel artikel wordt beperkt. De schade voor hen, die zich al op den over- matigen invoer hadden ingesteld, is dik wijls groot. Ook voert de contingenteering een nadeelige bevriezing in, waardoor de ontwikkeling van sommige zaken wordt belemmerd. En toch, men wil deze schade op den koop toenemen. Immers, werd niet in gegrepen, dan zou de betrokken indus trie hier te lande door de overstrooming met al te goedkoope buitenlandsche artike len worden weggevaagd. Elke crisismaatregel heeft aldus zijn na- deelen. Ook in de industrie worden de onge- wenschte werkingen van sommige maatre gelen gevoeld. Ook kan een contingentee ring niet de ééne industrie helpen zonder eenigszins een andere te schaden. Wij moe ten als één volk, met één gemeenschappe lijk belang deze crisis door. Elke groep, die lijdt, heeft de aandacht der Regeering, doch onvermijdelijke euvels, welke elke rege ling aankleven, mogen door de groep, die getroffen wordt, niet op de overdrevenste wijze tot de publieke opinie worden uitge dragen. Met deze toespraak, zoo eindigde de mi nister, beoogde ik tusschen ons volk, dat zwaar onder zijn zorgen gebukt gaat en (le Regeering, in wie al die zorgen als in een middelpunt samenvallen, te bevorderen die sfeer van vertrouwen, welke zooveel kan by dragen tot het heil der gemeenschap. De Centrale Raad en R. K. Middenstands bond in net Bisdom Haarlem „de Hanze" kwam heden in vergadering byeen in 't gebouw Amicitia Den Haag. De voorzitter opende de vergadering met het uitspreken van de volgende rede: OPENINGSREDE BONDSVOORZITTER. Deze rede werd wegens ziekte van den voorzitter, den heer Struycken, voorge lezen door den vice-voorzitter, den heer Stumpel. De vergadering, die wij heden houden is de vijftigste in de rij der Centrale Raads vergaderingen van onzen Bond. Deze bijeenkomst zal er ongetwijfeld eene zijn, die moeilijk uit onze herinnering zal verdwijnen. En dit niet alleen, omdat dit de vijftig ste vergadering is van onzen Centralen Raad. Afscheid van den heer Boon. Maar vooral, omdat wij vandaag af scheid hebben te nemen als hoofdbestuur der en bondssecretaris van den man, die deze functie gedurende bijna 20 jaar met zoo algeheele toewijding heeft vervuld, onzen vriend Boon. Het heeft den heer Boon moeite gekost om zijn ontslag als hoofd-bestuurslid te nemen. En het heeft het hoofdbestuur moeite gekost om hem uit zijn midden te laten heengaan. Over het afscheid van on zen bondssecretaris is het laatste woord vandaag nog niet gezegd. Wel zeer jammer is het, dat de heer Boon juist, dezer dagen door een onge steldheid werd overvallen, die hem ver hindert vandaag in ons midden te zijn. Het spreekt van zelf, dat wij nu een vol gende gelegenheid zullen aangrijpen om hem alsnog in onzen Centralen Raad on zen dank te betuigen. Spr maakte ver volgens eenige opmerkingen in verband met de voorstelling dezer vacature. Vraagt dezen keer nu eens niet: waar komen de candidaten vandaan; zyn net plattelands- of groote-stadsmiddenstanders; zijn het middenstanders van grooter of van kleiner formaat. Met de uiteenloopende belangen van platteland en stad en van kleine en groo- tere middenstanders, kunnen de hoofdbe stuurders als verstandige menschen heusch zóó wel rekening houden. Kiest den candidaat, die de beste is, zon der meer. Daarmede alleen is het belang van on zen Bond en onzen stand waarachtig ge diend. De vruchten van het urgentie programma. De omstandigheden, waarin de midden stand verkeert, zouden mywel aanleiding geven tot het houden van een uitvoerige beschouwing, ware het niet, dat zulks kort geleden door anderen, reeds bij andere gelegenheden is geschied. Nu het indrukwekkend Congres van den Ned. R. K. Middenstandsbond in Breda nog versch in ieders geheugen ligt en nu onze, boven iedere verwachtting uit, heer lijk geslaagde bestuursdagen slechts pas achter den rug zyn, meen ik hier met een enkel woord te kunnen volstaan. Ons Congres heeft het vraagstuk der Wettelijke Bescherming van het Kleinbe drijf behandeld, waarin het Centraal Be stuur van den N. R. K. M. deze maand het standpunt van den katholiek georganiseer- den middenstand tot in bijzonderheden vast zal stellen. Maar het Congres heeft ook op een bij zonder krachtige wijze het middenstands- urgentieprogram van den N. R. K. M. onder de aandacht van het publiek en van de Regeering gebracht. Dat dit niet zonder vrucht is geweest hebt U gezien uit het verslag van de con ferentie van Minister Verschuur met den Middenstandsraad, uit het Voorloopig Ver slag der Tweede Kamer over de Staatsbe- grooting en uit de Memorie van Antwoord van de Regeering daarop. De wijziging der Winkelsluitingswet, de beschikbaarstelling van staatsgarantie voor crediet verleening aan gezonde mid denstandsondernemingen, die door de cri sis in moeilijkheden zijn geraakt, schijnen nu spoedig te mogen worden verwacht. Aan maatregelen ten opzichte van het cadeaustelsel, het afbetalingsstelsel en de gerechtelijke incasseering van kleine vor deringen schijnt nu met meer spoed te worden gewerkt. Het was noodig, het was in de hoogste mate en dringend noodzakelijk. Maar de verdere punten van ons urgen tieprogram vragen evengoed de aandacht en den arbeid der Regeering. Moge ook dit door de Regeering worden begrepen! Moge vooral ook de ordening van het economisch leven in de diverse bedrijfs takken, in den geest en in de lyn der pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie door de Regeering zoo positief mogelijk worden bevorderd. De middenstand heeft geen fascisme noodig. Onze Bestuurdersdagen hebben de groote beteekenis van het nieuwe Begin sel- en Werkprogram van den Ned. R. K. Middenstandsbond, zij hebben de taak van onze stands- en vakorganisatie en de so ciaal-politieke taak van onze beweging in dezen tijd, voor onze af deelingen in een helder licht geplaatst. Wij katholieke middenstanders hebben aan den fascistischen import en aan den N.S.B. niet de minste behoefte. Wij wyzen die strevingen èn om haar maatschappe lijke èn om haar principieele gevaren zoo scherp mogelijk af. En wij weten, dat onze belangen in onze 'eigen sociale en politieke organisatie bin nen het raam van het waarachtig algemeen belang zoo krachtig mogelijk worden ge diend. Wij staan in dezen tijd van crisis op eco nomisch en maatschappelijk, maar ook op geestelijk gebied met volledig vertrouwen en met een vurig en krachtig élan achter de leiding onzer eigen principieele bewe ging in standsorganisatie en staatsparty. In het belang van Staat en Kerk. Maar niet minder in het belang van onzen stand. Groote activiteit gevolgd door een schrikbarende mededeeling. U zult hebben geconstateerd, dat het in dezen tijd in onzen Bond niet aan activi teit en aan leidinggevenden arbeid ont breekt. Het Winterprogram 19331934, dat de Bond heeft toegezonden, verwacht zijn uit voering van de plaatselijke afdeelingen en de gewestelijke Federaties. Onze Bestuur dersdagen hebben nog meer goed werk gedaan dan ik reeds vermeldde. Onze landelijke en diocesane organisatie werken op volle kracht voor het behoud en de belangen van onzen stand. Dat is ook de taak van onze afdeelingen. U kimt voor die taak steeds rekenen op de steun en de daadwerkelijke medewerking van onzen Bond en zijn Bureau. Voor al uw serieuze acties hebt u, waar het noodig is, het volste recht op de hulp en bijstand van uw bond. En wij vragen met nadruk ook aan onze kleine afdeelingen om het inroepen van die steun en medewerking, alss u ze inderdaad behoeft, niet achter wege te laten. Speciaal voor de opstelling en vermenig vuldiging van stukken kunnen de kleine afdeelingen op ons Bondsbureau terecht. Maar dan zal ook omgekeerd de Bonds- leiding moeten kunnen rekenen op alle afdeelingsbesturen. Kunnen wij dit? In dit verband moet ik een mededeeling doen, die ik niet minder dan schrikbarend meen te moeten noemen. Van de prae-adviezen, welke voor de Algemeene Vergadering en het Congres van den N. R. K. M. te Breda zijn uitge bracht, is aan al onze afdeelingen een exemplaar op rekening gestuurd. Die exemplaren zyn door pl.m. 30 van onze afdeelingen oningezien teruggestuurd. Moeten wij daaruit concludeeren, dat 30 van onze afdeelingsbesturen meenen geen voorlichting noodig te hebben over het brandende maar moeilijke vraagstuk der Wettelijke Bescherming van het Klein bedrijf? Ik behoef er geen woord aan toe te voegen om u duideijlk te maken, dat ka tholieke middenstanders, die aan kennis van onze beginselen geen behoefte schij nen te hebben, doode loten zijn aan onzen stam. En dat middenstanders, die in dezen tyd het meenen te kunnen doen zonder sociaal- economische ontwikkeling, hun maatschap pelijk graf reeds hebben besteld. Bij de inzegening van onze nieuwe kan toorlokalen op de laatste Hoofd bestuurs vergadering van onzen Bond heeft Rector Bots er op gewezen, dat wij thans voor een beslissend tijdstip in den strijd voor den middenstand schijnen te zijn gekomen. Zoo schijnt het inderdaad. Maar hoe de beslissing in onzen strijd zal uitvallen, hangt nog steeds voor het grootste deel van ons zelf af. Zyn wij voldoende paraat, voldoende beginselvast, voldoende bekwaam op so ciaal-economisch terrein? Alleen dan, maar dan ook zeker, win nen wij onzen slag! De voorzitter verwelkomde den afge vaardigde van de Aartsdiocesane Hanze, den heer Ten Kroode. Berichting van verhindering werd ge zonden door de Bossche en Bredasche Han ze en dopr mr. Van Hellenberg Hubar. Dan deed de voorzitter voorlezing van een brief van afscheid van den bondssecre taris, den heer W. Boon Jzn. Onder applaus besloot de vergadering den heer W. Boon het eere-secretariaat aan te bieden. Ook zal den heer Boon een stof felijk blijk van hulde worden gegeven. Vervolgens herdacht de voorzitter het overleden lid Wijdeman uit Alkmaar. De instellingen van de Hanze verheugen zich in grooten bloei, alleen aan het San tosfonds moet meer aandacht worden be steed. Mr. Bach deelde mede, dat het Diocesaan Voorschotinstituut als zoodanig is erkend, waardoor het niet als geldschieter wordt aangemerkt. Aan het jaarverslag van den Bondspen- ningmeester is het volgende ontleend. De rekening sloot aan inkomsten en uitgaven op 49.063.97, met een batig saldo van 4.810.53. De begrooting sloot op een bedrag aan inkomsten en uitgaven van 42.800. Het Hoofdbestuur stelt voor, dit batig slot, met de in vroegere jaren gevormde reserve tot vervanging van het geleende kapitaal, sa men te voegen, waardoor de Bond thans eindelijk op het punt komt, dat hy zijn huishouding met eigen middelen kan drij ven. De afd. Leidschendam bracht verslag uit over de controle op de rekening en ver antwoording van den penningmeester. De afd. drong erop aan, dat het accountants rapport werd voorgelezen, hetgeen ge schiedde. Er werden geen aanmerkingen gemaakt, waarna de rekening werd goedgekeurd. Bij de algemeene beschouwingen over de begrooting drong de afd. Amsterdam aan op wering van fascistische elementen uit de Kath. Middenstandsvereeniging. De voorzitter zeide, dat dit punt ernstig in het Hoofdbestuur wordt overwogen. Spr. beval aan de leden de brochure van rector Bots over het Fascisme ter lezing aan. De afd. Delft drong aan op contributie verlaging. De voorz. ontried dit met klem, met welke zienswijze de vergadering zich AGENDA LEIDEN. Vrijdag. De Hanze over de wet op de Om zet Belasting, café rest. „In den Vergulden Turk", 8.30 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apothteken wordt van M a a n d a g 6 tot en met Zondag 12 Nov. a.s. waargenomen door de apotheken: P. du Croix, Rapenburg 9, tel. 807 en J. E. M. ten Dijk, Haven 18, tel 85. vereenigde. Bij de post subsidie K. J. M. V. stelde de afd. L i s s e voor, wegens het vele nuttige werk dezer vereeniging, deze post te ver- hoogen van 100 op 200. Het Hoofdbestuur nam dit voorstel over, waarna het onder applaus door den Cen tralen Raad werd goedgekeurd. Rector Timp bracht hartelijk dank voor de verhooging van de subsidie voor de K. J. M. V. Als 't ooit noodig is de jongeren te behouden, dan is 't in dezen tijd, nu het spontane in het Fascisme duizenden jonge Middenstanders tot zich lokt. Het gevaar dreigt, dat vele Jonge Middenstanders niet alleen voor de Partij, maar ook voor het Katholiek organisatieleven verloren gaan. De bepaling van de plaats, waar de e.v. Centrale Raad zal worden gehouden, werd aan het H.B. overgelaten. Een feestelijke stemming brak even door, toen de voorzitter den administrateur van de Hanze, den heer Langeveld, geluk- wenschte met zijn huwelijk. Aan den Brui degom werd een „Lang zal hij leven" toe gezongen. Met bittere ernst werd daarna de behan deling der agenda voortgezet met de ver kiezing van 3 leden van het Hoofdbestuur. Aftredend zyn de heer en W. Boon, den Haag, H. E. v. d. Brule, Rotterdam en A. J. van Rest, Poeldijk. De heeren Van den Brule en Van Rest stellen zich herkiesbaar. De heer Boon meent zich in verband met droeve familie omstandigheden niet meer beschikbaar te moeten stellen. De bestuursverkiezing had tot resultaat, dat 303 stemmen werden uitgebracht. Her kozen werden de heeren H. E. v. d. Brule met 301 st., A. J. v. Rest met 301 St., geko zen werd G. M. Dresmé (den Haag) met 237 st., terwijl op den heer Luycke (den Helder) 85 stemmen waren uitgebracht. UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN. Een fiets gevonden. Bij de politie zijn inlichtingen te bekomen omtrent een on beheerd gevonden damesrijwiel. Proces-verbaal. Door den keurmees ter, in samenwerking met de politie, werd gisteren proces-verbaal opgemaakt tegen den landbouwer K. wegens het fraudu leus slachten. Een hoeveelheid varkens vleesch werd in beslag genomen. Aanrijding. In de Hooftstraat kwam gisteravond de motorrijder v. W. in bot sing met de auto, bestuur door v. d. V. al hier. Naar we vernemen had de autobe stuurder, die een dwarsstraat wilde inrij den, niet tijdig richting aangegeven. De motirrijder werd over de straat geslingerd en werd licht verwond, terwijl ook de mo tor werd beschadigd. NIEUWKOOP. Drenkeling. Het 5-jarig zoontje van den heer H. geraakte al spelende ach ter de ouderlijke woning in het water. Dit ongeval werd gelukkig opgemerkt door een paar sportvisschers, die het ventje spoedig op het droge brachten. Winkelweek. Gisteravond werd in ho tel „Het Vliegende Paard" alhier een bij eenkomst gehouden van winkeliers en ne ringdoenden uit Nieuwkoop en Noorden met het doel te trachten alhier een winkel week te organiseeren. De heer Huchehorn, voorzitter van de Neutrale Middenstands vereeniging te Bodegraven, die aldaar al eenige keeren met succes aan een winkel week had deelgenomen, lichtte een en an der practisch toe. Door den heer Mol uit Amsterdam, ambtenaar van de R.-K. Mid denstandsvereeniging, werd het voorstel geopperd om alhier te komen tot oprich ting van een Neutrale Middenstandsver eeniging. Een definitief besluit tot het houden van de winkelweek werd echter nog niet ge nomen, tegen morgen is wederom een ver gadering te Noorden belegd. De bedoeling is deze winkelweek te houden in de a.s. St. Nicolaasweek. ZOETERWOUDE. Adres aan den Raad. Door bewoners van het villapark „Die Leythe" gelegen aan de Hooge Rijndijk te Zoeterwoude is adhaesie betuigd aan het gedane verzoek tot voltooiing der straat en het aanbren gen der straatverlichting is genoemd park. Gezien den onhoudbaren toestand, dringen zy er bij den Raad op aan, zoodanig besluit te nemen, dat ten spoedigste aan deze wan toestand een eind komt. ZEVENHOVEN. Voetbal. R. K. V. V. Z. I speelde Zon dag een wedstrijd tegen A. V. B. I uit Aarlanderveen op het terrein van A. V. B. Onze jongens bleken daar niet thuis te zijn, want zij kwamen terug met een groote nul: 50 voor A. V. B. I Het 2e elftal speelde op eigen terrein tegen D. O. K. II Kwakel, Ook thuis wa ren de jongens niet op dreef want 't ein de was 62 voor D. O. K. II. Filmvertooning. Zondag 12 Nov. des avonds om 7 uur zal in het Bondsgebouw een film vertoont worden „Moederliefde", en eenige komische films.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2