WAT ER LEEFT BIJ BOEREN EN TUINDERS DINSDAG 7 NOVEMBER 1933 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 1 ter van den senaat een schrijven doen toe komen, waarin ertegen werd geprotes teerd, dat leden van de centrumpartij wer den achtergesteld, hetgeen tegen de grond wet indruischt. De centrum-partij had aan deze bezwaren publicatie gegeven en te vens uiteengezet, dat het aantal ambtena ren en beambten, welke leden zijn van de centrumpartij niet in billijke verhou ding staat tot de politieke machtsgroepee- ring. In zijn antwoord zegt de senaat, in deze houding van de centrumpartij zulk een blijk te zien van nationale kwaadwillig heid en sabotage, dat de senaat het niet meer in overeenstemming acht met de autoriteit eener regeering, om met de leiders van zulk een partij betrekkingen te onderhouden. Zondagochtend zijn de leider van het sociaal-democratische dagblad, Danziger tfolksstimme, Fosken, en de chef van de uitgeverij, Kilian, zoomede de hoofdredac teur dr. Teipe, beide van de „Danziger Lan- deszeitung" (centrumblad) gearresteerd. Alle drie zijn naar het politiepresidium overgebracht. JOODSCHE PROFESSOR NAAR BERLIJN TERUGGEROEPEN- Naar het Joodsche Tel.-Agentschap uit Berlijn meldt, heeft de Pruisische Staats- regeering den directeur van het Semina rium voor Oostersche Talen, prof. dr. Eugen Mittwoch, teruggeroepen als hoog leeraar aan de Berlijnsche universiteit, om dat prof. Mittwoch de eenige geleerde in Duitschland is, die het Ethiopisch,- de taal van het keizerrijk Abbessinië, in woord en schrift beheerscht. Prof. Mittwoch, die als opvolger van prof. dr. Max Sobernheim na diens dood ook referendaris voor Joodsche zaken aan het ministerie voor Buitenland- sche Zaken geweest is, was als niet-Ariër ontslagen. HITLER MOET NOODLANDING MAKEN. Om kwart over vier werd op het Holte- nauer vliegterrein uit Travemünde bericht ontvangen, dat Hitler, die per vliegtuig op weg was naar Kiel, waar hij een noodlan ding heeft moeten maken en per auto de reis naar Kiel heeft voortgezet. ITALIË GOERING TE ROME GEARRIVEERD. Wat is het doel van zijn reis? De Pruisische minister-president en rijks minister van luchtvaart, Goering, is gister- namiddag om 2 uur 45 na een voorspoe dige vlucht bij prachtig herfstweer »p het Romeinsche militaire vliegveld CentocePe met de door hem zelf bestuurde „Manfred von Richthofen" geland. Officieel is niets medegedeeld omtrent Goering's onverwachte reis naar Rome maar men gelooft, dat hij en Mussolini naar een formule zullen zoeken, welke een hervatting der ontwapeningsbesprekingen met deelneming van Duitschland mogelijk zou maken. Mussolini, die het een absoluut nutteiooze poging acht, zonder Duitsch land te trachten tot een ontwapeningscon ventie te komen, vindt Du.lschlands hou ding psychologisch zeer verklaarbaar. De Pruisische minister-president is om vijf uur door Mussolini ontvangen. Dins- claga--cnd gaf het hoofd der Italiaanscne regeering ter eere van den rijksminister een diner. REORGANISATIE VAN HET KABINET. Balbo benoemd tot gouverneur van Lybië. Uit Rome wordt officieel gemeld, dat Mussolini thans met de reorganisatie van het kabinet gereed is gekomen. De Duce heeft zelf de ministeries van Luchtvaart en Marine aan zich getrokken. Maarschalk Balbo is benoemd tot gou- VTi.eur van Lybië, terwijl admiraal Fi- riahi, de afgetreden minister van Marine, zal worden benoemd tot president van een machinefabriek, die door de regeering wordt gesubsideerd. Verder heeft de be noeming plaats gehad van admiraal Caca- glari tot onder-staatssecretaris van Marine en van generaal Valle tot onderstaats-se cretaris van Luchtvaart. GEEN VRIJGEZELLEN IN DE KAMER. Mussolini heeft een verordening uitge vaardigd, krachtens welke alle vrijgezel len, die in de fascistische partij een leiden de rol spelen, of zich candidaat stellen ter benoeming als lid van de volgende Kamer, hetzij moeten trouwen, dan wel hun candidatuur moeten laten varen. Ver schillende vrijgezellen in de huidige Ka mer zoeken nu reeds naar een levensge zellin, in de hoop, dat zij daardoor de gunst van Mussolini zullen winnen en voor de nieuwe Kamer zullen worden gekozen. Er wordt op gewezen, dat Giuriati, voorma lig secretaris van de fascistische partij, en Rosso, de gezant te Washington, vrijgezel len zijn. Laatstgenoemde schijnt weinig zin in het huwelijk te hebben. Hij ver klaarde althans tegenover Amerikaansche journalisten, dat hij een beroep wenscht te doen op zijn diplomatieke immuniteit en officieele informaties uit Rome afwacht, of ook voor een ambassadeur Mussolini's jongste order geldt. De L.T.B. komt op Maandag 13 November des voormiddags te half 11 in het St. Bavo- gebouw te Haarlem in algemeene verga dering bijeen. Des morgens om half tien zal in de R. K. Kerk aan de Jansstraat te Haarlem een Stille H. Mis worden opgedragen door den Zeereerw. Heer Rector J. P. J. Kok, Gees telijk-Adviseur van den L.T.B. De intentie dezer H. Mis is: Om Gods zegen af te smee- ken over den L.T.B. en over de bedrijven van de L.T.B.-leden. De ingekomen voorstellen en de prae- adviezen, daarop betrekking hebbend be slaan een boekdeel! Eenige der voornaam ste en voor onze omgeving het meest in teressante worden hieronder weergegeven. Een voor stel der afd. Rij pwetering e.a. de contributie te verlagen, adviseert het Hoofdbestuur te verwerpen. De be grooting is sober. Het Bondsblad vergt groote uitgaven. De afdeeling Zoeterwo^de wil het lidmaatschap van de Standsorganisatie verplichtend stellen, in verband met te nemen steunmaatregelen ten behoeve van land- en tuinbouw. Het is onbillijk, dat de ongeorganiseerden evenveel van de steun- wetten profiteeren als georganiseerden. Prae-advies: H^ Hoofdbestuur kan dit voorstel ondersteunen, maar acht de be reiking van dit doel in de prakt)4 w bijna niet mogelijk. Verlaging rentestandaard. De afdeelingen: Hazerswoude, Kwa- kei, Pijnacker, Roelofarends- veen, Langeraar e. a., verzoeken ver laging van den rentestandaard. Prae-advies: Het hoofdbestuur is van oordeel, dat de hypotheeklasten in over eenstemming moeten worden gebracht met de rentabiliteit van de bedrijven. Als me ter voor de rentabiliteit van de bedrijven kunnen dienen de grondprijzen. Nog zij hier opgemerkt, dat een dalirui der rente reeds merkbaar is. Een anti-executiewet. Met aandrang wordt bij het Hoofdbe stuur aangedrongen op het verkrijgen van een anti-executiewet door de afdeelingen en kringen: Hazerswoude, Kwakel, Noorden, Pijnacker, Reeuwijk, Rij pwetering, Zoeterwoude e. a. Prae-advies: Het Hoofdbestuur zal met alle ten dienste staande middelen dezen aandrang steunen. Het is een gebiedende noodzakelijkheid geworden, dat de anti- executiewet er zoo spoedig mogelijk komt. Dat deze er nog niet is ligt niet aan het Hoofdbestuur. De afdeeling Beverwijk: De huidige waarde der bedrijven moet getaxeerd wor- BUITENL. BERICHTEN MASSA-VERGIFTIGING IN ITALIAANSCH DORP. Te Cinigiano bij Grossete zijn plotseling meer dan 100 personen ziek geworden. Een moeder en haar beide kinderen zijn overleden. Uit het onderzoek is gebleken, dat de zieken door het gebruik van'meel, dat met zinkoxyde was vermengd, zijn vergiftigd. De molen is van politiewege ge sloten. GROOTE TURBINE ONTPLOFT TE STETTIN. Gistermiddag tegen 15 uur 15 is in de electrische centrale van Stettin, die de fa brieken, de havens, de tram en verscheiden districten van Pommeren van stroom voor ziet, de grootste turbine, een 23.000 K.W.- turbine, ontploft. De machine werd totaal vernield. De andere in de machinekamer staande turbines, bleven, op één na, onge deerd, zoodat een bedrijfsstoring niet plaats vond, ofschoon de schade zeer aanzienlijk is. Een electromonteur en een eerste machi nist werden door rondvliegende stukken ijzer zwaar gewond. Een van hen ver keert in levensgevaar. GEMASKERDE ROOVER PLUNDERT EEN SPEELZAAL. Nabij Montpellier drong een gemaskerde roover een speelzaal binnen, waar een 20- tal personen rondom een roulettetafel zat Onder bedreiging met een revolver maakte hij zich van de kas en van het op tafel-lig gende speelgeld meester en nadat hij een schot in de lucht had gelost, wist hij zich uit de voeten te maken. De gendarmerie heeft naderhand een verdacht persoon ge arresteerd, doch kon nog niet vaststellen of deze inderdaad de dader is. TER DOODVEROORDEELDE MOEST NOG BETALEN. Voor de eerste maal in de geschiedenis van Frankrijk zal een man, die wacht op zijn terechtstelling, de dooden-cel verlaten, om nog even voor de rechtbank te verschijnen, en wel wegens het niet betalen van belas tingen. Deze ongelukkige, Edmund Egasse, ter dood veroordeeld wegens mooord op een nachtwaker, was reeds gedurende maan den door de belastingambtenaren van stad tot stad achtervolgd totdat men eindelijk zijn domicilie in de Santé-gevangenis vond. Scherp bewaakt door twee cipiers werd de geketende man voor de rechtbank ge bracht, waar hij zich te verantwoorden had wegens het niet-betalen van zijn motor-be lasting. EEN NIERSTEEN VAN 3* POND. Reuter seint uit Colombo: In medische kringen alhier is groote belangstelling ge wekt door een operatie, welke In het zie kenhuis te Colombo is verricht, en waar bij van een patiënt een niersteen is wegge nomen, die de grootste gea wordt, wel ke men tot dusver heeft gezien. De patient was een Singalees. De nier steen weegt 3 y2 pond, heeft een maximum omtrek van bijna 40 cM. en een minimum van 35 c.M. Men gelooft, dat de steen 30 a 35 jaar hee^t noodig gehad, om zich te vormen. De steen is in twieën gespleten en een deel is naar het museum van het koninklijk 'lege voor operateurs in Londen gezon den. Een reeks van voorstellen en verlangens voor de L.T.B. vergadering den. Hierover moet dan de rente betaald worden. Prae-advies: Het Hoofdbestuur is voor een nieuwe taxatie van de waarde der lan derijen en gebouwen, welke belast zijn met hypotheken. Wij verwijzen naar het prae-advies op voorstel no. 11. De afdeeling Hazerswoude wenscht een executie-verbod. Prae-advies: Het Hoofdbestuur acht een executie verbod zelfs noodzakelijk, want anders heeft een anti-executiewet geen beteekenis. De afdeeling Noorden wil voorko men, dat de hypotheekgevers zich dekken, voordat de wet van kracht is. Prae-advies: Het Hoofdbestuur gaat hiermede volkomen accoord. De anti-exe cutiewet zal van terugwerkende kracht moeten zijn. De afdeeling Rijpwetering: Een hy potheekgever kan, als hij een hypotheek heeft verstrekt (en waarvan de verplich tingen niet op tijd zijn nagekomen) niet overgaan tot verkoop van andere eigen dommen en/of panden dan die, waarop de hypotheek was verstrekt. Prae-advies: Het zal de afdeeling be kend zijn, dat het recht van executie voor den eersten hypotheekgever alléén be trekking heeft op de gronden, welke tot zakelijk onderpand van het hypothecair crediet vormen. Een recht van verkoop van niet hypothecair belaste grond heeft de hypotheekgever niet. Een ander geval is het, indien de afdeeling bedoelt het aan pakken der borgen te verhinderen. Het uitschakelen van het borgschap zal velen een opluchting zijn, maar daarom nog niet reëel. Bij de anti-executie-bepalingen zal het borgschap op hypotheken tevens een punt van onderzoek dienen te zijn. De grondbelasting. De afdeeling Hazerswoude e.o.: Afschaf fing der grondbelasting of tenminste her schatting van de tegenwoordige waarde. Praeadvies: Het Hoofdbestuur neemt te gen al deze voorstellen het volgende stand punt in: 1. het Hoofdbestuur is voor geheele af schaffing van de grondbelasting in prin cipe; 2. het schijnt, dat de gemeenten de in komsten van deze belasting niet kunnen missen, zoodat het Hoofdbestuur voorloo- pig een algemeene afschaffing niet te ver wezenlijken acht; 3. boeren en tuinders, die de grondbe lasting wel kunnen betalen, dienen zulks te doen, daar het algemeen deze inkomsten niet kan missen; 4. boeren en tuinders, die niet kunnen betalen, dienen zich met overlegging van de noodige bewijsstukken te wenden tot de desbetreffende autoriteiten met het ver zoek, om geheele of gedeeltelijke onthei- fing of uitstel. Inzake de Hoogheemraad- en polderlasten. De afdeeling Langendjjk: de bond ageer e ter bevoegde plaatse voor vrijstelling van Hoogheemraadschap- en polderlasten. De ze kunnen door velen niet meer betaald worden, daar het noodzakelijk levenson derhoud er niet meer is. De Hoogheemraadschapslasten en pol derlasten zijn lasten op het eigendom van onroerende goederen. Deze goederen die nen tegen het buitenwater beschermd te worden, welker kosten verhaald worden op de eigenaren der beschermde goederen. In tegenstelling met de vermogensbelas ting wordt geen rekening gehouden met het al of niet bezwaard zijn met een tiy- potheek of met de financieele positie van den eigenaar. In karakter kan men de hoogheemraadschapslasten en polderlas ten dus overeen brengen met de grondbe lasting. Daar onder zekere voorwaarden vrijstel ling kan worden gegeven van grondbelas ting, lijkt het het Hoofdbestuur gewenscht, dat in dezelfde voege vrijstelling kan wor den verleend van Hoogheemraadschapslas ten en polderlasten. De sociale verplichtingen. De afdeeling Rijpwetering en vele anderen stellen voor, om voor de boeren en tuinders tijdelijke vrijstelling te ver krijgen van het betalen van sociale lasten, zooals: zegels plakken en verplichte zie ken- en ongevallen-verzekering. De afdeeling Pijnacker: Herstel van het evenwicht door verlaging vaste en sociale lasten door tijdelijke ontheffing van beta ling rentezegels en van de ziekte- en on gevallen-verzekering. Het Hoofdbestuur is van oordeel, dat deze sociale lasten een deel zijn van het loon van den arbeider. Als zoodanig be zien, dient het bedrijf rendabel gemaakt te worden, om dit loon op te brengen. Naast den eigenaar of pachter heeft de arbeider het eerste recht op de uitkom sten van het bedrijf. Als sociaal wezen staat de arbeider ge lijk aan den patroon. De arbeider heeft dus evenveel recht op een stuk brood als de patroon. Het Hoofdbestuur adviseert de vergadering, deze voorstellen niet aan te nemen. Het bedrijf dient zoodanig geëx ploiteerd te kunnen worden, dat deze las ten op het bedrijf kunnen worden gedra gen. De Kring West-Friesland: Bevordering tot wijziging op de wet op de V.O.V., op dat groote massa's tuinders in de gelegen heid worden gesteld te genieten van een uitkeer ing op 65-jarigen leeftijd. Prae-advies: Het Hoofdbestuur zal dit voorstel overwegen; het zal derhalve over leg plegen met de betreffende instantis. Afschaffing Zomertijd. De afdeelingen Zoeterwoude en Zoetermeer: Het Hoofdbestuur zij steeds actief inzake de afschaffing van den Zomertijd. Prae-advies: Het Hoofdbestuur kan dit voorstel geheel ondersteunen. De afdeeling Pijnacker: Veel actievere handelspolitiek en ingrijpende spoor- vrachtverlaging. Het is echter te verwachten, dat de wet op de evenredige vrachtverdeeling in de binnenvaart het vervoer per spoor ten goe de zal komen, waardoor de mogelijkheid tot verlaging der spoorvrachten, zonder verhooging van het uiteindelijk tekort, het geen weer de Staatskas moet komen, grooter wordt. Vorming kindertoeslagfonds. De afdeeling Berkel en Rodenrijs e.a. stelt voor, dat toch eens zal worden over gegaan tot vorming van een Rijkskinder- toeslagfonds.voor het groote gezin moet immers vooral nu, alles gedaan worden, wat maar mogelijk is. Prae-advies: Het Hoofdbestuur spreekt als zijn oordeel uit, dat de R. K. Staats partij of de Regeering dit vraagstuk spoe dig aan de orde zal stellen, zoodra de be grooting voor 1934 van den Staat slui tend is. Toeslag op loon. De afdeeling Berkel en Rodenrijs e.a. stellen voor, dat ons Hoofdbestuur zal be vorderen het invoeren der werkverschaf fing in de particuliere bedrijven, althans in de land- en tuinbouwbedrijven. Prae-advies: Het Hoofdbestuur heeft reeds geijverd voor dit doel. De Regeering heeft echter nog niet in de door de af deelingen gewenschten zin besloten. Wel is hier en daar een z.g. baggerregeling tot stand gekomen, in welker kosten zoowel het Rijk als de gemeente als de particulier deelneemt. Voor het tot stand komen van zoo'n baggerregeling zullen de afdeelingen zich hebben te wenden tot de gemeentebe sturen. Er zijn n.L a.s. winter heel wat tuin ders, die geen contanten bezitten en geen inkomsten uit hun bedrijf meer hebben. Prae-advies: eHt Hoofdbestuur kan dit als laatste redmiddel aanbevelen. Het hoopt echter, dat de steun aan de bedrij ven zoo zal zijn, dat het niet toegepast be hoeft te worden. Inzake belasting op vrachtauto's. De afdeeling Hazerswoude en Zoetermeer: Geen verhooging der be lasting op auto's, welke dienen voor het transport van land- en tuinbouwproduc ten. De organisatie dient in dezen geest bij den Minister aan te dringen. Prae-advies: Het Hoofdbestuur kan dit de vergadering deze voorstellen aan te ne men. Het Hoofdbestuur stelt zich voor, voorstellen in dezen geest aanhangig te maken bij het bestuur van den Katholie ken Nederlandschen Boeren- en Tuinders- bond. Het Hoofdbestuur heeft echter geen illusie t.a.v. de bereiking van het voorge stelde, daar het maken van uitzonderin gen voor het vervoer van land- en tuin bouwproducten gemakkelijk zal leiden tot andere uitzonderingen waardoor het doel der verhooging van de belasting niet wordt bereikt. Het zou gewenscht zijn, dat het terrein van de Spoorwegen en de vracht auto definitief afgebakend werd. Beslag veilinggelden. De afdeeling Noorden: Het is ontoe laatbaar, de nog verschuldigde belasting m eens en in zijn geheel af te houden van de veilingsgelden. De afdeeling Langeraar en Roe- lofarendsveen: Bij den betrokken Minister of bij de Regeering met den mees ten aandrang afdoende maatregelen te vra gen om beslaglegging op ter veiling aan gevoerde of aan te voeren tuinbouwpro ducten door den fiscus, voor belasting of achterstallige rentezegels in het vervolg onmogelijk te maken. De afdeeling K w a k e 1: Beslaglegging op veilinggelden van de leden aan de vei ling door de fiscus voor achterstallige be lastingen moet worden voorkomen. Prae-advies: Het Hoofdbestuur kan zich hiermede vereenigen; het is reeds in deze richting werkzaam. Crisis-aardappelbesluit 1933 en steun aardappelen 1932. De afdeeling Achthuizen: De lengtemaat dient verhoogd te worden en mag onder geen enkele voorwaarde beneden de 100 m.M. gesteld worden. De afdeeling Beverwijk: Er wordt een verzoek gericht aan de N.A.C. teneinde een minimumprijs voor de aardappelen uitge keerd te krijgen en geen minieme prijs. Geen inhouding dus van de 1/4 meer. De afdeeling C as tri cum: Goedkoopere uitvoering van de aardappelensteunwet. De afdeeling Middelharnis: Aan de NA. C. te verzoeken het verschil in prijs tus- schen de 2e en 3e klasse aardappels klei ner te maken, door de 2de klasse te stel len op ƒ2.50 per 100 K.G. en tevens de maat voor deze klasse te brengen op 65 90 m.M., aangezien in deze streek de op gedane ervaring heeft geleerd, dat in de vastgestelde prijs en maat voor die klasse geen loonende prijs per H.A. verkregen kan worden. De afdeelingen Beverwijk en Middel harnis: Dringen er met klem op aan, dat de 0.25 als steun aardappeloogst 1932 zoo spoedig mogelijk wordt uitgekeerd. Prae-advies: Overeenkomstig het ver zoek van de afdeeling Achthuizen is reeds aan de Nederlandsche Aardappelcentrale verzocht de consumptiemaat te ver groot en. Na langdurige bespreking is echter beslo ten de gestelde maten te handhaven. In overweging dient echter genomen te worden, dat het een steunmaatregel is, zoodat de volle 100 pet. niet mag worden verwacht Tevens zijn op veel bedrijven de aardappelen al gesorteerd op de gestel de maten. Worden deze vergroot, dan ko men deze bedrijven in moeilijkheden. Ten slotte zij nog opgemerkt, dat het vergroo- ten van de consumptie-maat de hoeveel heid te steunen aardappelen ook grooter maakt zoodat de heffing ook verhoogd moet worden en de aardappel voor de con sument ook weer duurder wordt Dit is niet overeenkomstig het streven de Kosten van het noodzakelijk levensonderhoud te verlagen. Het door de afdeeling Beverwijk ge- wenschte is reeds met grooten aandrang aan de N.A.C. gevraagd. Aan het verzoek is echter niet voldaan. Het Hoofdbestuur verzoekt alle aardap peltelers met de meest dringende klem geen aardappelen onder den minimum prijs te verkoopen en geen aardappelen te verkoopen, waarop geen heffing wordt be taald. Beide handelingen brengen de geheele steunregeling in gevaar ten nadeele van de aardappeltelers zelve, en ten voordeele van de niet-bona-fide handel en ten voor deele van den consument. De kosten van uitvoering van het Crlsis- Aardappel-besluit zijn in groote hoofdzaak controlekosten. Indien alle aardappeltelers medewerkten aan een goede uitvoering der steunregeling zouden de kosten aanmerke lijk minder zijn. Betrekkelijk het voorstel van de afdee ling Middelharnis zij voor een deel ver wezen naar het voorstel no. 67. Ten aan zien van de prijsstelling zal in het vak- bondsbestuur dit punt aan de orde gesteld worden. Op de uitkeering van het befaamde kwartje is reeds herhaalde malen aange drongen. De N.A.C. deelt mede, dat dit be taald zal worden. Nadere gegevens hierom trent heeft het Hoofdbestuur niet kunnen verkrijgen. Bij de Landbouw crisiswet is echter een gelegenheid geschapen om ongewenschle cumulatie van steunmaatregelen te voor komen. Volgens mededeelingen wordt ten departemente gewerkt aan de opstelling van het Koninklijk Besluit om aan dit wetsartikel uitvoering te geven. Het Hoofdbestuur verheelt zich echter niet, dat dit een zeer moeilijke en diep in grijpende maatregel is, welke met groote zorg moet worden voorbereid. Teeltplan 1934. De afdeeling Lijnden: Den Minister ver zoeken de teeltregeling voor 1934 zoo spoe dig mogelijk bekend te maken, hetwelk van belang geacht wordt met het oog op de teeltplannen, kunstmest, zaaizaad of plantgoedaanschaffing enz. Tevens wenscht dezelfde afdeeling uiter lijk half Januari 1934 een vergadering van den Boerenvakbond met het oog op de be sprekingen omtrent de verschillende Re- geeringsbemoeiïngen. Prae-advies: Met de afdeeling is het Hoofdbestuur van meening, dat de over heidsmaatregelen, welke het teeltplan kunnen wijzigen zoo spoedig mogelijk be kend worden gemaakt. Bij voortduring wordt hierop gewezen. Tulnbouwsteun 1933. Verschillende aanmerkingen worden hierop gemaakt. Prae-advies: Voor de huidige uitvoering der tuinbouwsteunwet 1933 heeft het Hoofdbestuur niet de minste bewondering, terwijl de resultaten "op geen enkel punt bevredigend zijn. Het is voorts de mee ning van het Hoofdbestuur dat deze gang van zaken niet uitsluitend op rekening van de limietstelling tot 5 milliocn gulden en van het plan van uitvoering door den Mi nister vastgesteld komen, al zijn deze be palingen in hooge mate hieraan schuldig. De vastgestelde productiekosten per ar tikel, zooals deze bij de uitvoering der wet wordt gehanteerd, zal leiden tot verplaat sing van de teeltcentra. De oude, bekende tuinbouwcentra, waar alles op een hoogc- re vergoeding van productiekosten is in gesteld, zooals landhuur, arbeidsloon, enz., wordenopgeofferd aan die bedrijven, wel ke door hun aard, grootte en ligging inge steld zijn op een minder intensieve grond bewerking en gewassenverpleging. De ex tra-moeiten en extra kennis van de tuin ders worden niet vergoed. De limiteering van het steunbedrag tot 5 millioen gulden heeft het Hoofdbestuur steeds betreurd; het heeft dan ook herhaal delijk bij de betrokken autoriteiten aange drongen op verhooging van dit bedrag. De gevolgde methode, om dit steunbe drag of het 5 of 10 millioen is doet niets ter zake uit te keeren als de tuinbouw- oogst is verkocht, werkt funest in de nog te steunen bedrijven en wekt het misnoe gen van ieder weldenkend mensch. De ar-

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 7