r Denkt tl er aan! Nog slechj ov. duurt onze HAARLEMMEÖSTB. I3CH36 LEIDEN DINSDAG 7 NOVEMBER 1933 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 EXTRA WINTER.ttECLAH ibNE waaraan zeer groote voordee en verbonden ziin L biljetten op de Etalaoes BAROMETER. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den morgen van 7 Nov. 1933, medegedeeld door het Kon. N .d .eteoroL instituut te De Bildt. Hoogste barometerst.: 771.9 te Blacksod. Laagste barometerst.: 741.9 te Haparanda. Verwachting tot den avond van 8 Nov.: Matige tot zwakke Noord-Westelijke tot Zuid-Westelijke wind, nevelig tot zwaar bewolkt, weinig of geen regen, aanvan kelijk iets kouder. De depressie over Scandinavië trekt Oost waarts, een uitlooper Zuid-Oostwaarts over Duitschland en Oostenrijk, en de hooge drukking breidt zich over de Britsche Ei landen en de omgeving der Noord-Zee uit. Bij IJsland vertoont zich een nieuwe daling. Een warme vochtige luchtstroom heeft zich over de omgeving der Noordzee uitgebreid en de lichte vorst uit Midden-Europa ver dreven, maar in Frankrijk en Zuid-Duitsch- land ligt nog een uitgestrekte vrij koude luchtmassa met mist in Frankrijk. In Scan dinavië nam de vorst weer iets af en valt op verscheidene plaatsen hagel of sneeuw bij krachtige westelijke winden. In Duitsch land valt vrij veel regen, in het Noord- Oosten valt hagel, terwijl de Britsche Eilan den kalmer weer krijgen, maar met mot regen of mist op vrij veel plaatsen. Bij stij gende barometers en afnemende winden is in verband met de hooge vochtigheid ook in onze omgeving mist te verwachten. LUCHTTEMPERATUUR Temp. .-atuur des middags te half drie 10.8 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS C.A.: Van Dinsdagnamiddag 4.51 uur tot Woensdagmorgen 6.38 uur. HOOG WATER. Te Katwijk: op Woensdag 8 Nov. voorm. 6.01 uur en nam. 6.20 uur. LISSE. VERGADERING DER KIES- VEREENIGING. Mr. Kolfschoten spreekt voor een stampvolle zaal. Gisteravond hield ae R. K. Kiesvereeni- ging een oest bezochte vergadering in het Bondsgebouw. De zaal was stampvol, zelfs van nabijgelegen plaatsen waren vele be langstellenden. De naam van den spreker en het te behandelen onderwerp zal wel niet vreemd zijn aan deze buitengewone be langstelling. Wat den spreker betreft was het in zooverre voor velen een teleursttel- ling, dat de heer Serrarens wegens ziekte verhinderd was te komen. In zijn plaats was gek^m- de heer mr. Kolfschoten, Se cretaris van den Partijraad, die hetzelfde onderwerp zou behandelen. De voorzitter, de heer v. d. Eerden, opende met gebed en heette allen welkom. De reden van deze pr. .^agenda vergadering is, dat thans ver schillende nieuwe groepeeringen in den lande zich samenstellen daar zij zich niet kunnen \er enigen met de richtlijnen der regeering. Hij zette uiteen waarom de heer Serrarens niet kon komen, doch dat we thans toch 'n goeden spreken kunnen voor steilen. Hij heette hem van harte welkom en gaf hem hei woord. Wij staan in een wereld van schokken de eLv-urtenissen, aldui spr., De belang stelling -oor de staatkunde is blijkbaar los geslagen. Wij moeten als Katholieken ons zelf blijven. Als Katholieken moeten we goed toe zien, wat ons cp pol 'iek terrein 'ordt aan geboden. Ons uitgangspunt moet zijn posi tief en niet negatief. Men moge eischen, dat men eerst weten wat wij willen. Spr. wees er op, dat men door ons Manifest weet, wat men aan ons heeft. Onze Christelijke vrien den, de Anti-R wolutionnaireo, hebben goed begrepen wat wij willen en zij hebben er niets dan waarde—li g vcor. ..ij, Katholie ke Nederlanders zijn ook goede staatsbur gers en wij -willen niet uit- of gelijkgescha keld worden. Voor aJles zijn wij katholiek en ons staatkundig werk is daarop geba seerd. Het _ezin als de eerste gemeenschap mag niet opgaan in den Staat. Wij willen de vrije opvoeding en het vrije onderwas voor onze kinderen. Spr. citeerde de woorden van Dr. Schaap man inzake de staatkundige politiek voor de Katholieken. Spreker 3moreerde het Vastenmandement van onze Bisschoppen in dit voorjaar over de katholieke eenheid. De Katholieken dienen te worde. gewaar schuwd voor de gevaren die ons bedreigen. Wij Katholieken allerminst verlangen terug naar een dictatuur met opzij zetting van het Koningschap. De katholieke partij erkent een sterk zag doch daarneven een ge zonden volksinvloed. De geheel opzet van Musser. is de volks invloed uit te schakelen. Spreker deed echter uitkomen, dat dat systeem buiten- landsch import is. Wij, Katholieken, maken een derde der bevolking uit en daarom hebben we recht van meespreken in ons staatsbestel. Daar om is het tijd de Katholieken aan te spo ren zichzelf te blijven en zich niet te laten uitschakelen of te laten gelijkschakelen, hetgeen ten slotte zal leiden tot een uit- of gelijkschakelen van de Katholieke Kerk. In het tweeed gedeelte wees spreker op het groote verschil van onze partij met de verschillende nieuwe groepjes en groepen hetgeen blijkt uit ons urgentiepro gram. Dit is samengesteld in de leuze: God, Gezag en Vrijheid. De katholieke partij vraagt wijziging in de wetgeving, omdat daaraan fouten kleven en deze wenscht zij opgeheven te zien. Onze grondwet is een liberaal systeem en is gebaseerd op de individualistische ge dachte. Spreker ging na hoe de Katholieken zich hebben ontwikkeld sinds 1868 tot de huidige R. K. Staatspartij. Spr. ging dan na hoe ons in de schoenen wordt geschoven samenwerking met de Marxisten, welke in tegendeel door ons steeds zijn bestreden. De groote fouten in het parlementarisme zijn gemaakt door de socialisten, hetgeen spreker nader uitwerkte door er op te wij zen hoe zij steeds de medeverantwoorde lijkheid van zich afschuiven. Ook bij ons beheerschte het groepsbelang wel eens het algemeen belang, als weerslag van de so cialisten. Ons regeeringssysteem zoowel als het absolutisme heeft zijn fouten. De prac- tische vraag is deze: moeten wij ons parle mentaire staatsbestel verbeteren of oprui men. Het manifest geeft daarop een af doend antwoord, hetgeen spreker zeer dui delijk uiteenzette. Spreker gaf nog een beeld, hoe de nieuwe demagogie aan alles een verkeerden uitleg geeft en dat er feite lijk niets en niemand deugt. Onze beste volksvertegenwoordigers worden baantjes jagers genoemd, en de vakbestuurders par tijbonzen. De critiek welke wordt gevoerd is verre van opbouwend. De nieuwe vormen van het Fascisme wenschen een andere staats inrichting op een anderen grondslag. Spreker ging na de drie groepen van de nieuwe beweging nl. die van prof. Gerret- son.de groei Baars en tenslotte die van Mussert en deed uitkomen, dat de eerste twee tamelijk ineensmelten. Die van Mus sert heeft meer iets Italiaansche. Deze be oogt een levensbeschouwing. Wij Katholie ken hebben onze eigen levensbeschouwing Spreker deeu uitkomen, dat men geen ver gelijking moet maken van ons land met onzen Oosterbuur, omdat wij Nederlanders lang niet hebben meegemaakt wat onze Oosterburen hebben ondervonden. Hoe moeten wij staan tegen de nieuwe stroomin gen. Wij moeten blijven een hechte een heid om alle gelijkschakeling te voorko men. Voor ons Katholieken is de N. S. B. niet te aanvaarden, Een dankbaar applaus beloonde spr. voor zijn mooie rede. Na de rede vroeg de heer Wijtenburg, die uit Leiden was overgekomen, en zich uit gaf voor K. D. P.'er, het woord en trachtte een betoog op te zetten over de verlaging can den werkloozensteun. Daar dit onderwerp niet ter zake was, ontnam de voorzitter hem het woord. Niemand meer iets te vragen hebbend, dankte de voorzitter den spreker voor zijn mooie rede en sloot de vergadering met het gebruike lijke gebed. Hinderwet. Burg. en Weth. dezer ge meente hebben aan den heer P. M. Witsen- burg, brood- en koekbakker, alhier, ver gunning verleend ingevolge de Hinderwet tot het veranderen van een bestaanden heeten luchtoven in een z.g. ouderwetschen oven met oliestookinstallatie en electro motor van 1 P.K. op het perceel plaatselijk gemerkt Heereweg no. 207 kadastraal be kend gemeente Lisse in sectie D. no. 3072. Kolenbonnen. Zaterdag j.L zijn in deze gemeente wederom voor het eerst aan de werkloozen brandstoffen bons verstrekt ad 1.per bon. Evenals het vorige jaar zul len deze bons worden verstrekt vanaf No vember tot Maart. Personalia. Als volontair aan de Ned. Herv. School is aangesteld de heer van der Hilst, alhier. WASSENAAR. Ongeluk bij het voetballen. Bij het voetballen op een terrein aan den Buurt weg, had de 24-jarige speler F. uit Scheve- ningen, het ongeluk de ruggewervel te breken. Dr. Hubbeling, bijgestaan door mej. A. de Bode, verleende de eerste hulp, waarna de jongeman per ziekenauto van den heer Goemans is overgebracht naar j het ziekenhuis ZuidwaJ te Den Haag. 1 HILLEGOM. Kunst na Arbeid. Deze R. K.Tooneel- vereeniging hield Zondagavond haar eer ste uitvoering in dit seizoen in „Flora". De belangstelling was groot. Onder de be langstellenden merkten wij ook op de gees telijkheid der St. Martinus-parochie. Als eerste nummer kwam men voor het voetlicht met „Wolfang de Zigeuner", 'n drama in 3 bedrijven van Prudent Stoes. Het spel was af en alle spelers gaven blijk met ernst hun rol te hebben ingestudeerd. Het applaus was wel verdiend. Na de pauze volgde „De Rij kgeworden Visschersjongen" 'n klucht in één bedrijf, dat wel in staat bleek de lachspieren in be weging te brengen. Ook dit werd goed ver tolkt. Te elf uur keerde men uiterst voldaan huistoe. Gaarne roepen we „Kunst na Ar beid" een tot weerziens toe. KATWIJK. Personalia. De adjunct-commies bij de Direcet Belastingen te Maastricht, de heer H. L. Houtermans, is met ingang van 1 Dec. benoemd in dezlefde functie al hier. NOOTDORP. Vervoer van kinderen. Bij den raad is een voorstel ingediend door B. en W. om het vervoer per autobus van kinderen, voor wie openbaar onderwijs in Pijnacker verlangd wordt nu de o.l. school alhier met ingang van 1 Februari a.s. is opgehe ven in het openbaar aan te besteden. HOOGMADE. ZILVEREN FEEST VAN DE HARMONIE. Zij hebben al 25 jaar geblazen en nog is de vereeniging niet weggeblazen! Gisteravond gaf de R. K. Harmonie-ver- eeniging de Heerlijkheid Hoogmade een feestavond ter gelegenheid van haar 25- jarig bestaan in de zaal van café Witte- man. De zaal was geheel versierd met slin gers en vlaggen. Onder directie van den heer P. J. v. d. Berg werden er eerst 6 muzieknummers gegeven door de boven genoemde vereeniging, waarvoor ze een daverend applaus voor in ontvangst had den te nemen. Daarna opende de voorzit ter, Joh. J. van Goozen dezen feestavond met een woord van welkom aan den direc teur onzer vereeniging, den heer v. d. Berg, aan de leden, donateurs, kunstlievende le den, oud-leden en in het bijzonder aan onzen G. Adviseur. Spr. verwelkomde ook onze commissarissen, de heeren Jac. P. v. d. Voorn en P. Zwetsloot. Zij, die beiden zoo lang de Harmonie, dus 25 jaar, bestaat, altijd een grooten steun zijn geweest voor onze vereeniging. Spr. gat vervolgens een overzicht van hetgeen de vereeniging in die j^ren heeft gepresteerd, hoe de vereeniging soms in groote fiuancieele moeilijkheden heeft verkeert, hoe de vereeniging omgezet is in een R. K. Harmonie enz. enz Ten laatste deelde de voorzitter mede, dat door de steun van ae parochianen, en de steun en volle medewerking van onzen directeur, den heer P. J. v. d. Berg, onze vereeni ging toch altijd is blijven bestaan en het ledental toegenomen, zoodat onze vereeni ging groeit en bloeit, waarvoor de voorzit ter hartelijk dank bracht aan al degenen, die deze zoo schoone vereeniging hebben gesteund. Als blijk van sympathie werd door den voorzitter aan den directeur een metromone aangeboden. Met een woord van dank aanvaardde de directeur het ge schenk. De Geestel. Adviseur het woord nemende, feliciteerde de jubileerende vereeniging met haar 25-jarig bestaan. Spr. feliciteerde ook de oud-leden en al len, die de vereeniging helpen steunen, liet vervolgens in het kort de revue pas- seeren, van al hetgeen de vereeniging heeft gepresteerd, zoo wel bij kerkelijke plechtigheden als bij wereldlijke feesten. Wij kunnen het ons nog goed herinneren bij het inhalen van den Bisschop voor het inwijden van onze nieuwe kerk, bij pro cessies en vooral bij het overbrengen van het H. Sacrament vanuit de noodkerk naar de nieuwe kerk. Spr. hoopte ten slotte, dat al deze leden, want het zijn toch allen nog jonge leden, zullen mogen mede maken, dat deze ver. haar gouden feest zal vieren. Spr. is ervan overtuigd, dat onze vereeniging zal blijven groeien en bloeien. Wij hebben al 25 jaar geblazen, en nog hebben wij de vereeniging niet wegge blazen. Daarom allen van harte nogmaals gefeliciteert. Wij zullen hopen op de steun voor een goede gezondheid van de kas en ook tot welzijn van de Harmonie- vereen. „Heerlijkheid Hoogmade". Daarna volgde het optreden van het Jazz- Cabaretgezelschap „Tempo", dat direct de goede stemming erin wist te brengen met zijn muziek en humor. De zaal, die eivol was, dreunde van het ap- plaudiseeren na iedere prestatie, die het gezelschap te zien of te hooren gaven. Het was ook wel verdiend. Het gezelschap is zeker aanbeveling waard. Na afloop dankte de voorzitter allen af zonderlijk voor hun medewerking aan de zen feestavond, want wij hebben genoten. Dit 25-jarig feest is voor ons allen een feestavond geworden, wat wij niet hadden verwacht. Daarom, aldus de voorzitter, nogmaals hartelijk dank voor de medewer king en tot weerziens op onze voorjaars uitvoering. TER AAR. ACTIE MET SUCCES BEKROOND Extra-steunuitkeering voor de snijboonentelers. Al reeds eerder hebben wij geschreven, dat de commissie, die ten doei had bij de betrokken autoriteiten aan te dringen op een spoedige steun-uitkeering vov,r de tuinders van Ter Aar, Roelof ar ends veen en andere omliggende plaatsen, ft nk aan den arbeid gegaan is. Vele malen hebben zij geconfereerd, en menig reisje naar Den Haag gemaakt. Allen waren ervan over tuigd, dat de nood hoog gestegen is, er moest ingegrepen worden, maar hoe? Allereerst werd erop aangedrongen een drachtig samen te werken. Inderdaad is dit ook geschied. Niemand van de heeren heeft zich teruggetrokken, ja zonder uit zondering, hebben zij zich werkelijk uit gesloofd om maar eenig resultaat te be reiken. Wanneer er maar een telefoontje gegeven werd, waren zij onmiddellijk be- heid het een of ander werk te verrichten, wat bij kon dragen, tot toezegging van een spoedige steunverleening. Dank zij het cijfermateriaal van de vei lingen, konden zij de officieele personen overtuigen, wat de inkomsten dit jaar zijn geweest. Gewoonweg allerbedroevendst, en dit nog na reeds eenige slechte jaren. Vooral werd onder hun aandacht gebracht, dat het artikel snijboonen, het hoofdpro duct van de omliggende plaatsen, bijzon der Ter Aar, Kwakel en Vinkeveen, reeds lang niet loonend is geweest, en dit juist de tuinders heeft getroffen. Nu dezer dagen heeft de Centrale Vei ling een „extra-steunuitkeering" ontvan gen, wat heusch niet tegenvalt. Voor deze uitkeering komt alleen het product snij boonen in aanmerking, welke verkocht zijn in 1932. De toeslag is f 1.45 per 100 kg., dus 14 1/2 cent per zak. In totaal be- teekent dit een bedrag van 32 duizend gul den. Met de meeste spoed wordt er ge werkt om tot uitkeering te kunnen over gaan, en vermoedelijk zal volgende week de uitkeering plaats hebben. Het is voor de tuinders een aardige steun. Wij kunnen niet nalaten een woord van dank te brengen aan de „commissie" die haar werken bekroond ziet met dit resul taat. Voor vele tuinders is het misschien nog een geheim, dat de beide organisaties n.l. de L.T.B. en de Chr. B. T. B. een groot aandeel hebben in dit welslagen, en ook niet te vergeten de Rijks-Tuinbouw- Consulent, Koeman, en de Edelachtbare Heeren Burgemeesters uit de omtrek, die telkenmale op de bres stonden. Ook aan de Veiling teRoelof arends veen is een extra-steunuitkeering toege kend. De Veiling te Vinkeveen had even wel nog geen mededeeling dienaangaande gekregen. NOORDWIJKERHOUT. De werkloosheid. Bij het agentschap der plaatselijke arbeidsbemiddeling staan thans ingeschreven als zijnde geheel werk loos: 145 landarbeiders, 5 opperlieden, 15 timmerlieden, 2 metselaars, 1 mandenma ker, 1 reiziger, 2 betonwerkers, 1 kisten maker en 1 voeger. Fancy-fair. Door B. en W. is aan de Missie-naaivereeniging „St. Geertruide", alhier, vergunning verleend tot het hou den van een fancy-fair op 18 en 19 Nov. a.s. in de gymnastiekzaal van de St. Jo- sephschool en tot het houden van een loterij. OEGSTGEEST. Dames- en Heerenkapsalon. Onder verwijzing naar de advertentie van Zater dag willen wij ook in deze rubriek de aan- j dacht vragen op de Heeren- en Dameskap- salon van den heer E. H. de Bruin, die J hedenmiddag is geopend. In de ruime winkel, welker betimmering en beschildering zoo geheel in overeen stemming met alles is gebracht en daar door zoo warm aandoet, zijn een viertal boxen geplaatst, waar de dames haar kap sel in de gewenschte vorm kunnen zien ge bracht. Onnnoodig te zeggen: met de meest moderne hulpmiddelen. Achter in de winkel vindt men de toe gang tot de Heerensalon, die zeker niet onderdoet voor de installatie der damesaf- deeling. Het zou te ver voeren geheel de inrichting te gaan beschrijven. Men ga liever zelf een zien. In de salon is ook aanwezig een zitje voor de wachtenden; niet onnoodig by de groote toeloop van klanten, waarop men den naam der firma en de hygiënische, mo derne inrichting zeker kan rekenen. Het pand werd onder leiding van archi tect Vesters door de heeren de Rooy ge bouwd. De heer J. Schrijvers Jr. zorgde voor de keurige beschildering, terwijl het loodgieterswerk door den heer Albert Koelman werd verzorgd. Caspary zorgde voor de stoffeering terwijl de heer Jesse Jr. als technisch adviseur optrad bij de electri- sche installatie der salons. Wy wenschen den heer de Bruin in zijn nieuwe zaak hetzelfde succes als voor heen. AGENDA LEIDEN. Dinsdag Fritz Hirsch Operette „lm weis- sen Röss'l» Schouwburg, 8.15 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apothteken wordt van M a a n d a g 6 tot en met Zondag 12 Nov. a.s. waargenomen door de apotheken: P. du Croix, Rapenburg 9, tel. 807 en J. E. M. ten Dijk, Haven 18, tel 85. RIJNSBURG. GEMEENTERAAD. De Raad dezer gemeente kwam in open bare vergadering bijeen. Na eenige discussie ging de Raad op ver zoek van wethouder S. Schoeneveld in ge heime zitting. Na heropening deelde de voorzitter mede, dat de Raad met alg. st. besloten heeft den nachtwaker aan te stellen als veldwachter, belast met den nachtdienst, op een bezoldiging van 1000 (geen perio dieke verhoogingen), 50 kleeding en 25 toelage rijwiel. Hierna stelden B. en W. voor, als een der maatregelen om de begrooting voor 1934 sluitend te krijgen, in plaats van 20 pet. van de winst der bedrijven toe te voegen aan de bedryfsreverse, dit percentage vast te stellen op 5. Dit zal een bedrag opleve ren van 2.750.32. De heer T. Kralt vroeg nadere toelich ting. Gaarne zou spr. vernemen welke maatregelen B. en W. nog meer zullen voorstellen, voor hy over dit voorstel kan oordeelen. Dr. H. G. Jonker sloot zich hierbij aan en overwoog een voorstel, om ook dit punt uit te stellen .tot de volgende vergadering, opdat de Raad eerst kennis kan nemen van de verschillende begrootingscijfers. De voorzitter deelde nu mede, dat voorgesteld kan worden 25 opcenten op de vermogens belasting en een verhooging van opcenten op de personeele belasting. Op verzoek van den voorzitter lichtte wethouder C. D. v. d. Vijver den toestand van het Electrici- teits-, Gas- en Waterleidingbedrijf nader toe. Uit de door spr. gegeven zeer duide lijke uiteenzetting, door verschillende cij fers gestaafd, bleek, dat de toestand der bedrijven kerngezond is. dank zij het voor zichtige beleid en de ruime afschrijvingen in de vorige gunstige jaren gedaan. Het voorstel werd hiena met alg. st. aangenomen. Hierna sluiting. VEUR. Personalia. Onze plaatsgenoote, mej. C. A. Mansvelder, is benoemd tot onderwij zeres aan de Volkshuishoud- en Meisjes vakschool der Ned. Herv. Gemeente te Voorburg. UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN. Motor tegen wagen gebotst. In de Prins Hendrikstraat kwam gisterenmiddag de motorrijder L. A. in botsing met een wagen, geladen met balken, welke men plotseling van een erf afreed. Het motor rijwiel werd zwaar beschadigd, terwijl de berijder over het trottoir werd geslingerd en een bloedende hoofdwonde bekwam. HAZERSWOUDE. Gemeenteraad. De gemeenteraad ver gadert Woensdagmorgen te 10 uur. Onderwerpen ter behandeling: 1. Inge komen stukken. 2. Voorstel tot onders- handsche verhuring van het voormalige tolhuis en de conciërgewoning boven het Raadhuis. 3. Voorstel tot onderhandsche verhuring van het stukje tuingrond ge naamd „Bethlehem" en de stukjes tuin grond vóór den gashouder. 4. Voorstel in zake de bediening van de klok in den ge meente-toren. 5. Rapport van de Commis sie van onderzoek der gemeente-begroo ting en de begrooting van het Waterbe drijf, voor het dienstjaar 1934. 6. Vast stelling van voormelde begrootingen. 7. Voorstel tot verhooging van het aantal opcenten op de personeele belasting en de gemeentefonds-belasting. 8. Vaststelling van het voorschot op de vergoeding inge volge art. 101 der L. O. wet aan de Ned. Herv. school. 9. Voorstel tot goedkeuring van de plannen tot stichting van een veld wachterswoning, arrestantenlokaal, mo- torspuithuis en noodslachtingsgebouw, als mede aankoop van een stukje grond, en hetgeen verder door den voorzitter of de leden mocht worden ter tafel gebracht. KOUDEKERK. Speldjesdag. De spal-.jesverkoop ten bate van de vereeniging „Pro Rege" heeft alhier opgebracht 23.02.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2