25ste Jaargans DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN DINSDAG 7 NOVEMBER 1933 No. 7654 S)e £cicbelve0oti^cmt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal fcjj onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten noogste 30 woorden, waarin bo betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur «q verhuur, koop en verkoop: 0.50 V De politiek der S.D.A.P. Verschenen is het rapport van de „Her zieningscommissie" uit de S. D. A. P. Hierin wordt geen programma wijziging voorgesteld, doch wel worden eenige be- schouwingen gegeven over de tactiek der S. D. A. P. En in die beschouwingen wordt aan be paalde stroomingen in de partij een wenk gegeven, om haar tactiek te wijzigen, maar die wenk wordt dan zóó voorzichtig gelanceerd, dat we vreezen, dat niemand j er zich wat van zal aantrekken. Men leze b.v. het volgende over de verhouding tus- schen kiezer en gekozene: Gekozenen zijn ook verantwoording schuldig aan hun partij. De partij, als organisatie der kiezers, mag over het beleid der gekozene haar oordeel uit spreken en zelfs, als zij meent, dat een gekozene in een gewichtige aangele genheid verkeerd heeft gehandeld, hem uitnoodigen zijn mandaat neer te leggen. De commissie meent ook, dat het recht der kiezers-organisatie, om vóór de beslissing over een belangrijke aan gelegenheid haar meening aan de ge kozenen te doen blijken, onbetwistbaar is. Dit mag echter niet. den vorm van een bindende opdracht aannemen. De commissie keurt het bindend mandaat af. Zij acht slechts een advies geoor loofd, welk advies ernstig behoort te worden overwogen, maar dat niet ver gezeld mag gaan van bedreigingen of waarschuwingen, die er het karakter van een gebod aan zouden geven. De commissie verklaart voorts een parig, dat een partij-organisatie slechts bij uitzondering en ten aanzien van zeer gewichtige aangelegenheden een voorafgaand advies aan de gekozenen behoort uit te brengen, en, dat de par tij-organisatie uiterst voorzichtig be- hort om te gaan met haar recht, een gekozene, die eerlijk en nauwgezet naar zijn ernstige overtuiging heeft ge handeld, uit te noodigen tot het neder- leggen van zijn mandaat. Het kan vriezen en het kan dooien! In het hoofdstuk over Koningschap en nationale gedachte maakt de commissie vooreerst duidelijk, waarom de S. D. A. P. evenmin als haar zusterpartijen in de Scandinavische landen, België en Engeland, een actie tegen het Koningschap behoeft te voeren. „Evenals in andere landen, waar het Koningschap de volksrechten niet aantast en de ontplooiing der democratie niet belemmert, kan ook in Nederland de sociaal-democratie de monarchie erkennen als den grondwettigen staatsvorm, steu nend op de gezindheid van de meerderheid des volks." Sociaal-democraten zijn afkeerig van een nationalisme, dat de tegenstellingen tus- schen de volken verscherpt, zich aanbla zen laat tot chauvinisme, militarisme be vordert en oorlogsgevaren kan opleveren. Dat wil niet zeggen, dat aan sociaal-de mocraten nationaal gevoel vreemd moet zijn. Internationale gezindheid is geen anti nationale of a-nationale gezindheid. „Ook de sociaal-democraat gevoelt zich deel van het volk, dat in den loop der geschiedenis tot een geheel is geworden en dat in het heden, ondanks zijn inwendige tegenstel lingen, een lotsgemeenschap is." Zijn deel van de internationale taak der sociaal-demo cratie heeft de Nederlandsche sociaal-de mocraat in de eerste plaats in zijn volk, met zijn volk en voor zyn volk te vervul len. „Hij rekent zich tot de volksgemeen schap en hij wil niet door anderen worden gestooten uit die gemeenschap, waarin hij ook voor zijn beginselen en zijn idealen vrijheid en plaats mag eischen." Een theorie, die heel mooi is, maar men moet er ook naar durven handelen. En het rapport zou hebben moeten dis- kwalificeeren de tactiek van die partij ge- nooten, die.... alles doen, om den schijn te vermijden, dat zij de monarchie er kennen! En van die partij genooten, die door hun daden, door het vluchten van verantwoordelijkheid b.v., zichzelf als 't ware uit de volksgemeenschap stooten! Op deze en dergelijke punten ware meer practische duidelijkheid in het rap port niet overbodig geweest! Instelling van bedrijfsraden. Zooals gemeld, heeft gisteren de minis ter van sociale zaken minister Slotema- ker de Bruïne de Commissie van Ad vies voor de instelling van Bedrijfsraden geinstalleerd. De minister kan geen bedrijfsraad in stellen zonder eerst advies van deze com missie te hebben ingewonnen. Tot gisteren toe kon dus de minister niet toegeven aan den eventueel bij hem bestaanden wensch, om in een of meer be drijven een bedrijfsraad op te richten. Dit hebben we wel 'ns over het hoofd gezien. Maar vandaag kan hij de eerste stap in die richting doen! Hij kan het wettelijk vereischte advies inwinnen; en daarbij ook aandringen op een spoedig uitbrengen van het gevraagd advies. Moge deze adviescommissie, onder voor zitterschap van prof. Josephus Jitta, vele nuttige en vruchtbare adviezen uitbrengen, strekkende tot een nieuwe ordening in het oeconomische en sociale leven. BINNENLAND NAAR WONINGEN VAN LAGERE HUURWAARDE. De regeering wil een beroep op haar voor moeilijkheden, gevolgen van plaatselijk beleid, gaan voorkomen. Centraal gezag. Ingediend is een wetsontwerp tot wijzi ging van de Woningwet; de daarin aange brachte wijzigingen zijn gevolgen van in den laatsten tijd voorgekomen feiten en omstandigheden. Eenige gemeenten hebben z.g. monumen ten-verordeningen vastgesteld. Dit heeft in enkele gevallen aanleiding gegeven tot conflict met de Woningwet, doordat B. en W. krachtens die verordening een verbou wing moesten beletten, voor welke zij in gevolge art. 6 lid 2 van de Woningwet ver gunning hadden moeten geven en ook had den gegeven. Het conflict kan worden op gelost door vernietiging van de bepaling der gemeentelijke verordening, die tot ver ijdeling leidt. Aangezien het in de hier be doelde gevallen gaat om bescherming en behoud van monumenten, op welker be houd terwille van hun geschiedkundige en artistieke waarde prijs moet worden ge steld, zou toepassing van het vernietigings recht cultureele schade beteekenen. Daar om wordt thans voorgesteld, het conflict op te lossen door in art. 6 lid 2 de gron den voor wijziging der vergunning aan te vullen met een bepaling, waardoor strijd met de monumentenverordening ook grond voor wijziging der Bouwvergunning wordt. Nu de geldelijke nood van de overheids kassen dwingt tot opheffing van de ge zondheidscommissies, wordt de opdracht, in de paragrafen 3, 4 en 6 aan de gezond heidscommissies gegeven, met betrekking tot verbetering en onbewoonbaarverklaring van woningen, in het ontwerp vervangen door toekenning van een bevoegdheid aan de inspecteurs. Daartoe strekt de voorge stelde wijziging van art. 18. Eenige andere wijzigingen zijn eveneens gevolg van op heffing der gezondheidscommissies. Er moet krachtig worden gestreefd naar woningen van lagere huurwaarde. Duur dere woningen zijn er reeds te veel. De moeilijkheden waarvoor de regeering staat en waarvoor telkens op haar een beroep wordt gedaan, zijn goeddeels een gevolg van plaatselijke toestanden, en van plaat selijk beleid. Dit heeft genoopt tot de con clusie, dat centraal toezicht noodig is, waarvoor de raadsbesluiten betreffende geldelijken steun voor de volkshuisvesting aan de goedkeuring van het centraal ge zag moeten worden onderworpen. Hiertoe strekt een der voorgestelde wijzigingen. De wyze van terugbetaling van woning- bouwvoorschotten moet bij algemeenen maatregel van bestuur zoo worden gere geld, dat met uiteeloopende plaatselijke toestanden rekening kan worden gehou den. De bijzonderheden zullen bij alge- meene maatregel van bestuur moeten wor den geregeld. Hiertoe strekt ten slotte een der andere voorgestelde wijzigingen. DE SALARISSEN VAN PERSONEEL IN DIENST DER LAGERE OPENBARE LICHAMEN. De commissie-Schouten zal dezer dagen haar rapport uitbrengen. Geen salaris bedragen aangegeven. Alleen algemecne richtlijnen. Naar de „Tel." verneemt, is het rapport van de door den minister van binnenland- j sche zaken ingestelde commissie-Schouten bestaande uit zes Tweede Kamerleden zeer binnenkort te verwachten. Deze commissie heeft tot taak de mi nister normen aan te geven, welke de re geering eventueel kunnen dienen bij toe passing van haar nieuwe bevoegdheid vol gens de onlangs door de Tweede Kamer aangenomen wijziging van de Ambtena renwet namelijk bij provinciale besturen, gemeentebesturen en waterschapsbesturen aan te dringen op wijziging van de bezol diging van het personeel hunner instellin gen en desnoods bij Koninklijk besluit zelf nieuwe salarisregelingen vast te stellen. In tegenstelling met de meening, bij ve len ontstaan, dat deze commissie bedragen zou adviseeren, van regeeringswege te be vorderen of vast te stellen voor de salaris sen van alle groepen van ambtenaren der provincies, gemeenten en waterschappen, zooals b.v. in het Rijksbezoldigingsbesluit voor de rijksambtenaren voorkomende. De commissie zal geen salarisbedragen aange ven, maar alleen algemeene richtlijnen be treffende groepsindeelingen voor bezoldi gingen, pensioensverhaal, bezoldiging van jeugdige personen, kindertoelage en ande re beginselen, bij bezoldigingsregelingen in aanmerking komende. CRISIS RUNDVEE-CENTRALE Door de Crisis-Rundvee-Centrale zal ge legenheid worden geboden aan haar te le veren: drachtig rundvee in alle soorten en kwaliteiten (uitgezonderd zullen worden dieren, van welke moet worden aangeno men, dat zij langer dan zeven maanden drachtig zijn) te: Amsterdam Maandag 20 November 1933 810 uur vm. veemarkt; Rotterdam DinsJ^g 21 November 1933 810 uur v.m. veemarkt; Gouda 23 November 1933, 810 uur v.m. veemarkt; Leiden Vrijdag 24 November 1933, 810 uur v.m. veemarkt; Utrecht Vrijdag 24 November 1933, 810 uur v.m. veemarkt. Prijzen en voorwaarden als in de vooraf gaande week. Indien aan de Crisis-Rund veecentrale na slachting blijkt, dat een dier niet drachtig is, wordt de overnemings som met 40 pet. verminderd. De koeien moeten uitgemolken worden aangeboden. Indien aan de Crisis-runveecentrale blijkt, dat een dier langer drachtig is dan in de door haar gestelde voorwaarden is be paald, kan eveneens de overnemingssom met 40 pet. worden verminderd. De kaarten voor aangifte tot levering, welke bij alle plaatselijke zaakvoerders van de Nederlandsche Varkenscentrale verkrijgbaar zijn tegen betaling van 10 cent, moeten uiterlijk Zaterdag 11 Novem ber a.s. ten kantore van de Crisis-Rund- veecentrale te 's-Gravenhage zijn ontvan gen. Degene, die aangifte onder valschen naam doet of medewerkt tot het doen van valsche aangifte, van het recht tot ver dere levering worden uitgesloten. Voordat gelegenheid zal worden gege ven tot het leveren van meerdere runde ren, zal ieder, die runderen ter levering aangeboden heeft, in de gelegenheid ge steld worden tenminste één rund te leve ren. AARDAPPELEN ONDER DEN MINIMUM-PRIJS. Het komt voor, dat aardappeltelers in Zuid-Holland geneigd zijn hun aardappe len beneden den minimum-prijs te ver- koopen, omdat zij zich ongerust maken over de mogelijkheid, hun kwantum con sumptie-aardappelen voor dezen prijs kwijt te kunnen. Voor deze ongerustheid is niet de minste aanleiding. Integendeel, de gang van za ken bij de aardappedsteunregeling is on danks de vele moeilijkheden in dit op zicht geruststellend. Men behoeft zich niet bezorgd te maken, dat men den minimumprijs niet zal krij gen. Mochten er overschotten komen, zoo worden deze door de organisatie voor mi nimumprijs gekocht. Deze prijs is voor de belangrijkste groep per 100 K.G. thans 1.in December tot Maart ƒ2.10, in Maart ƒ2.20, in April ƒ2.40, na 1 Mei 2.60. Men behoeft dus ook niet tot verkoop over te gaan om bewaarkosten en risico te ontloopen; deze zijn in den oploopenden prijs verdisconteerd. Met nadruk wordt er op gewezen, dat iedere aardappelteler verplicht is in het belang van allen mee te werken aan de handhaving van de vastgestelde prijzen en dat tegen ontduiking streng zal worden opgetreden, zoowel tegenover hem als te genover den kooper. HET RIJKSDAGBRAND PROCES VOORTZETTING GETUIGENVERHOOR. Dimitroff niet aanwezig. Nadat gisteren nog verschillende getui gen waren gehoord, om vast te stellen of Popof en Tanef reeds eerder te Berlijn zijn geweest, werden vanmorgen nog twee Rus sische getuigen gehoord, alsmede de kell- ners van restaurant Bayernhof in de Pots- dammerstrasse. Dimitrof is ook vandaag niet tot de zit ting toegelaten. Als eerste getuige wordt gehoord me vrouw Stojanka Iskrowa, die mededeelt in Burgarije leerares te zijn geweest. Thans werkt zij te Moskou als bibliothecaresse. Getuige vertelt, dat zij in de badplaats Tomilino van 18 Mei tot eind Augustus dikwijls met het echtpaar Popof samen is geweest. Welk werk hij daar verrichtte, wist zij niet. De president merkt op, dat bij alle ge tuigen een opvallende onbekendheid met Popofs werkzaamheden bestaat. Zoodra men vraagt wat Popof gedaan heeft, wordt geantwoord, dat niemand dat weet. Getuige Iskrowa verklaart verder dat zij Popof na haar terugkeer uit Tomilino naar Moskou daar in October heeft weergezien. Hij was zonder bagage uit de badplaats Soeksoe op de Krim, waarheen hij inmid dels gegaan was, teruggekeerd. De president verklaart nogmaals, dat hij het weinig geloofwaardig vindt, dat nie mand iets van Popofs werkzaamheden af weet. De procureur-generaal dr. Werner spreekt over de valsche namen die Popof droeg en stelt een desbetreffende vraag aan getuige. Andere families hebben hem te Tomilino onder een anderen naam ge kend. De getuige antwoordt, dat zij hem slechts onder den naam Popof gekend heeft. Op de vraag of zij Tanef van midden 1932 tot het begin van 1933 in Moskou heeft ge zien, antwoordt getuige Istrowa, dat Ta nef naar haar weten in Februari 1933 naar Duitschland is vertrokken. De volgende getuige uit Moskou, mevr. dr. Bojkowa te Moskou gevestigd arts, ver klaart, dat in de helft van Mei haar man samen met Popof en zijn vrouw een villa had gehuurd te Tomilino bij Moskou. Men was daar tot het einde van Juli gebleven en toen was Popof naar de Krim vertrok ken. Uit Tomilino was Popof dagelijks heen en weer gereisd naar Moskou. Het kan zijn, dat hij er wel eens twee dagen achter elkaar gebleven is. Zij heeft Popof in September weer te Moskou terugge zien. President: Kan het niet in October ge weest zijn. Getuige: Dat zou ook kunnen zijn. Morgen wordt Göbbels gehoord. De rijksminister voor Volksvoorlichting en Propaganda dr. Göbbels zal morgen ochtend bij den aanvang der proces-zit ting te half 10 als eerste getuige worden gehoord. De uitlating van Göring. In de buitenlandsche pers aldus meldt het Wolff-bureau is veel commentaar gegeven op de uitlating van Göring, toen hij als getuige werd gehoord in het Rijks dagbrand-proces, dat hij de schuldigen zou straffen, hoe het vonnis der rechtbank ook zou uitvallen. Deze uitlating mag echter, naar het Wolff-bureau opmerkt, niet uit het verband worden gerukt. Volgens het officieele stenogram heeft Göring het vol gende gezegd: „Ik zou er echter den na druk op willen leggen, dat terwijl de rechtbank hier tot taak heeft vast te stel len die schuldig is aan deze daad het mijn taak is de schuldigen en de „Drahtzieher" (dz. zij, die in het geheim aan de touwtjes trekken) aan deze geheele afschuwelijke ophitsing van ons volk vast te stellen. Het proces mag afloopen zooals het wil, de schuldigen zal ik vinden en hun straf la ten ondergaan." DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Critiek van von Neurath op den Volken bond. (2e blad). Goering te Rome. (2e blad). BINNENLAND. Bisschopswijding van Z. H. Exc. Mgr. G. Brandsma. (Kerknieuws, le blad). Ingediend is een wetsontwerp tot wijzi ging van de Woningwet, mede tot bevor dering van goedkoope woningbouw door vereenigingen. (le blad). De eigenaars van het bij de Deenschc kust gezonken schip „De Spaarnestroom" gearresteerd wegens het „wegbrengen" van het schip. (Gem. Ber. 3de blad). De vergiftiging te Schoonhoven. (Gem. Ber. 3de blad). Frauduleus beheer van waterschappen. (Gem. Ber. 3de blad). Doodelijke aanrijding te Sint Willebrord. (Laatste Ber.). OMGEVING. Aan de snijboonen-telers in Ter Aar en Omstreken is een extra-stcunuitkeering toegekend, (le blad). Benoemd is tot burgemeester van Bos koop mr. E. P. Verkerk, (le blad). UIT DE OMGEVING WARMOND. Volksbond. De afdeeling Warmond van den Ned. R. K. Volksbond gaf in Ho tel de Stad Rome een feestuitvoering. De zaal was tot in de uiterste hoeken gevuld met belangstellenden, die allen waren ge komen om te luisteren naar het bekende tooneelstuk „Sam en Moot doen aan boksen", een buiteengewoon aardige klucht in drie bedrijven van G. Nielen en P. Mos- sinkoff. Te ruim acht uur heette de voor zitter der vereeniging allen hartelijk wel kom, inzonder den geestelijk adviseur en wethouder Zwetsloot. Spreker twijfelde niet, of allen zouden dezen avond volop kunnen genieten van hetgeen ten tooneele gebracht zou worden. Hierna werd door alle aanwezigen staande het Bondslied ge zongen, waarbij de heer C. Machen op uit muntende wijze de hierin voorkomende solo vertolkte. Vervolgens was het de beurt aan de afdeeling tooneel, welke met ge noemd stuk voor het voetlicht verscheen. Zooals dit stuk geschreven is, is het op zich zelf al een groot succes, en waar het nu nog gespeeld werd op een wijze, die alle critiek kon doorstaan, kon er werkelijk en werd er ook werkelijk naar hartelust genoten. De verschillende types waren uit stekend uitgebeeld en ook de figuranten, die nu eenmaal in elk stuk voorkomen, pasten zich uitstekend bij de dragers van het stuk aan. Dan moeten wij in de eer ste plaats noemen Samson en Moot, wel ke rollen werden vervuld door de heeren van Winsen en Stefels. Deze beide spelers die over een bewonderenswaardige mimiek beschikken, hebben de zaal den geheelen avond doen gieren van het lachen, vooral door hun vele origineele zetten. De heer Ritsen, die de niet gemakkelijke rol ver vulde van Jackson, den neger-bokskam pioen, was uitstekend en ook zijn spel viel zeer te prijzen. Het behoeft dan geen ver wondering te wekken, dat alle aanwezigen zieh kostelijk hebben geamuseerd en de voorzitter kon dan ook namens hen aan de spelers een woord van hartelijken dank brengen voor hetgeenzij dezen avond had den gepresteerd. Nog kon spreker de ver blijdende mededeeling doen, dat de gehou den collecte ten bate der vereeniging „Tulp in Nood" een bedrag van 15.had op gebracht. Last not - least komt zeker een woord van hulde toe aan den heer C. Machen, die als regisseur der vereeniging zijn uitstekende reputatie in deze heeft ge handhaafd. Geboren: Anna Christina, d. van C. J. P. v. d. Voort en M. C. van Rijn. Ca- tharina Verginia, d. van Th. Slingerland en C. J. Oostdam. Johannes Herman us Maria, z. van A. J. L. Ketelaar en M. H. G. Peek. Antoinette Johanna Maria, d. van A. J. L. Ketelaar en H. G. M. Peek. Getrouwd: C. L. van Kempen jm. 30 j. en C. M. Loos jd. 24 j. J. Ruseman jm. 27 j. en K. Kerkvliet jd. 24 j. Overleden: Jacobus Petrus Roest 53 j. Harmina M. D. Schols, echtgenoote van G. J. M. Paardekooper 67 j. Antoi- netta Johanna Maria Ketelaar 6 dg.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1