Sensatie in het Rijksdagbrandproces MAANDAG 6 NOVEMBER 193Ï DE LE1DSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 GöRING ZAL ZE WEL KRIJGEN Bedrijtsradenwet in practijk Minister Verschuur over den opbouw der Maatschappij. BAROMETER. naar waarnemingen verricht in den morgen van 6 Nov. 1933, medegedeeld door het Kon. N ju. .eteoroL instituut te De Bildt. Hoogste bvarometerst.: 769.0 te Valencia. Laagste barometerst.: 733.5 te Andanes. Verwachting tot den avond van 7 Nov.: Meest matige Zuid- Westelijke tot Weste lijke wind, nevelig tot zwaar bewolkt, waarschijnlijk eenige regen, aanvankelijk zachter. De depressie die Zaterdag storm bracht over IJsland, is naar Noord-Scandinavië getrokken en wordt vermoedelijk door een andere gevolgd. De hooge drukking heeft haar centrum nog op den Oceaan ten Wes ten van Ierland, maar breidt zich sterk over Midden-Europa uit, zoodat de kans op wind en regen in onze omgeving toe neemt en aanvankelijk stijging van tem peratuur te wachten is. Aan de Noorsche kust waait nog een stormachtige Noord westelijke wind met regen en sneeuw, in Noord-Zweden vriest het meei dan tien graden Celsius. Op de Britsche Eilanden is bij matigen Noordwestelijken wind de tem peratuur tot boven r.ormaal gestegen en valt lich regen. Midden-Europa heeft windstil weer met mist of zwaar bewolkte lucht, waarbij in onze omgeving en in Zuid-Frankrijk lichte borst is voorgeko men. De algemeene vooruitzichten wijzen op toenemende Westelijke wind en zachter weer met af en toe regen. ten met de beslissing van den Minister raad inzake het in acht nemen van bepaal de grenzen bij het voeren van acties. Van de redelijkheid eener derde loon- kortmg voor het rijkspersoneel binnen twee jaar tijds was het congres niet over tuigd. Zonder uitzondering werd betoogd, dat voor het rijkspersoneel en de onder wijzers de grens van gepaste soberheid reeds is overschreden en het verlaagde ni veau is bereikt. Het congres droeg het bestuur op zich bereid te blijven verklaren aan een herzie ning van het Bezoldigingsbesluit medewer king te verleenen, doch vóór de tot stand- kom mg daarvan geen nieuwe salariskor ting, in welken vorm ook, goed te keuren, noch een uitspraak te doen ten aanzien van een bepaalde formule. SALARISVERLAGING PROV. AMBTENAREN VAN Z. HOLLAND Het Georganiseerd overleg heeft zich ver- eenigd met de voorloopig ongewijzigde handhaving van de tijdelijke korting op het salaris der provinciale ambtenaren van Zuid-Holland en van de tijdelijke uitbrei ding van het pensioenverhaal. KERNVORMING IN DE R.K. STAATSPARTIJ Uit „De R.K. Staatspartij" blijkt, dat er thans 115 kernen van actieve partijleden in het leven zijn geroepen. Op 18 November zal er gehouden worden een kernleiders- dag, waartoe de 115 kernleiders persoonlijk zullen worden uitgenoodigd. Zij worden daarom verzocht, voor zoover noodig, hun namen en adressen per omgaande aan de kringsecretarissen bekend te maken. De centrale partijkas zal tegemoet komen aan de reiskosten, ofschoon de partijpenning meester rekening houdt met die loffelijke uitzonderingen onder de kernen, die haar eigen financiën regelden. Op den kernlei- dersdag zal de taak en het werk der ker nen besproken worden. KIPPEN- EN EENDENHOUDERU Namens den minister van Economische Zaken, maakt de Regeerings-Commissaris voor de uitvoering van de Garantieregeling 1933 ten behoeve van de kippen- en een- denhoudery bekend, dat de uitkeering vol gens de garantieregeling voor de week van 6 t.m. 11 November 1933 is vastgesteld op 10 cents per 100 stuks uit te voeren ver- sche kipeieren, tot een gewicht van maxi mum 50 K.G. per 1000 stuks, en op 40 cents per 100 stuks uit te voeren versche eend- eieren. DE PRIJSVRAAG VAN HET NAT. CRISISCOMITé Trekking heeft plaats gehad. Het Nationaal Crisiscomité deelt mede, dat de prijsverdeeling van de .radioprijs vraag van 3 October ten overstaan van no taris W. C. J. J. baron v. Voorst tot Voorst heeft plaats gehad en de 1934 prijzen zijn toegekend. De prijswinnaars ontvangen daarvan persoonlijk bericht. Publicatie van de officieele lijst kan 10 November worden tegemoet gezien; deze HET VERHOOR VAN MINISTER PRESIDENT GöRING. Een getuigenis of een verkiezings redevoering? Zooals Zaterdag reeds gemeld, was het Zaterdag een groote dag voor het Rijks dagbrandproces. De Pruisische minister president Göring zou zich verdedigen te gen de beweringen van het Bruinboek, en om den schijn te ontgaan, alsof men Dimi- troff met voorbedachten rade voor deze gelegenheid uit de zaal verwijderd had, werd hem Zaterdag toegestaan de zitting bij te wonen, hoewel hij tot Dinsdag was uitgesloten. Zoodra Göring binnentrad kreeg hij het woord, maar het duurde, aldus het verslag van den Berlijnschen cor respondent van de „Msbd." volle twee uur, vóór hij op het punt beland was, waarover hij te getuigen had. Zijn inleiding, die geen enkele terecht wijzing van den president uitlokte, bestond uit een eindeloos lange uitweiding, die weliswaar beëedigd was, maar desniette min een uitgesproken verkiezings-karak- ter droeg. Het was een rechtvaardiging van zijn beleid gedurende eerste dagen van zijn ministerschap en wij kregen daarbij in alle details te hooren, hoe hij de politie re organiseerde, wat een verderfelijk man Severing was, hoe weinig vertrouwen hij in de politieke politie kon stellen, hoe dankbaar de heele aarde hem voor haar redding behoort te wezen, wat voor krach tige bevelen hij wist uit te deelen en nog enorm veel meer.... Na afloop van de lange rede stelde de procureur-generaal een paar vragen, die Goering de gelegenheid boden, nog meer te vertellen. Maar tenslotte brak het verbeide oogen- blik toch aan en werd Dimitroff op zijn doodsvijand losgelaten. In het begin was het zeer verkwikkend dit tweegevecht aan te zien. Dimitroff had nu eindelijk een „ebenwilrdige" tegen stander gevonden. Voor de eerste maal in het proces stond er iemand tegenover hem, die klaarblijkelijk tegen hem opgewassen was. Goering bleek hem echter ver en breed de baas. Ware Goering op die ma nier doorgegaan, dan was hij als overwin naar en als held van den dag uit de arena getreden. Maar op een gegeven oogenblik ging Goering zelf tot den aanval over en dat was zijn ongeluk. Hij meende Dimi- trof onder den voet te kunnen loopen, door hem op echt Pruisische manier aan te pakken en hem met scheldwoorden en beleedigingen te overdonderen. Dadelijk daarop ontstond er een groote zenuwach tigheid in de zaal. Het spreken ging in schreeuwen over, in woest gesticuleeren. Noodlottigerwijze bleek de president in dit bijzonder moeilijke oogenblik in het geheel niet tegen zijn taak opgewassen te zijn. Hij had op het critieke moment maar één ding kunnen doen en wel Goering het zwijgen opleggen en de zitting sluiten, wanneer hij dit weigerde, want het ging natuurlijk niet aan, hem door twee dien- zal aan de verschillende radiobodes en de pers worden verstrekt. Tegen inzending van ƒ0.20 aan postze gels zal voorts op schriftelijke aanvrage van 10 November af de prijzenlijst door het Bureau van het Comité, Kneuterdijk 20, Den Haag, verkrijgbaar worden gesteld. Inzake de prijsverdeeling kan geen cor respondentie worden gevoerd, noch kun nen daaromtrent telefonische inlichtingen- worden verstrekt. WELDADIGHEIDSPOSTZEGELS Voor het kind Van 11 December tot 10 Januari a.s. wordt evenals vorige jaren uitgegeven een serie van 4 weldadigheidspostzegels voor het kind. De postzegels zijn ontworpen door mr. J. Sjollema te Amsterdam, de afbeel ding stelt voor een kind met een lichtende ster. De waarden zijn: VA ct. (3 ct., 5 ct (8 ct.), 6 ct. (10 ct.) en 12H ct. (16 ct.) Tegelijkertijd worden uitgegeven 2 nieu we series prentbriefkaarten, de eene hou dende 6 reproducties naar schilderijen van Rembrandt en de andere getiteld: „De vreugde van de jeugd", en voorstellende de kinderspelen in de verschillende tijden des jaars, met de bij iedere maand behoorende teekens van de dierenriem, ontworpen door mej. D. Duyvis te Amsterdam. De prijs van iedere serie is f 0.35. MINISTER EN MARGARINEHANDEL. De vrije leveranciers De Voorzitter en eenige andere leden van het Comité van Actie van Margarinehan delaren zijn gisteren in audiëntie ont vangen door Minister Verschuur. Tegen woordig waren mede de rechtsgeleerd ad viseur van het Comité, mr. dr. M. F. A. Völlmar en de economische raadsman, de heer G. van Duyn, accountant. De Minister verleende willig oor aan de woordvoerders en verzocht hun op kor ten termijn aan hem te willen inzenden een schriftelijk exposé, waarin ook gefor muleerd zoude zijn de aan den Minister voorgestelde in het belang van margarine handelaren te treffen maatregelen, daar op neerkomende, dat margarinehandela ren bij het doen van hun bestellingen we derom vrije keus van leverancier zouden ders weg te laten voeren. Maar in stede van in die rechting op te treden, keerde hij zich tegen Dimitroff en ontnam hij dezen het woord. Dimitroff laat zich echter niet gemakke lijk tot zwijgen brengen, vooral niet wan neer daar geen enkele aanleiding toe be staat en daarmede was het hoogtepunt be reikt. De minister-president, die haast schuimbekkend van woede en met gebal de vuisten tegenover den gevangene stond te razen, brulde van „schoften, die hij aan den galg zal hangen." En op het woord „galg" brak het publiek in luid-bravo-geroep uit. De procureur-generaal had zijn zetel verlaten en liep in zijn wijd uitwaaiende toga allerlei gesticulaties uit te voeren en uitroepen te slaken, die niemand in het tumult nog kon verstaan. De president, die zoo rood geworden was als de kam van een woedenden haan, schreeuwde ook en Dimitroff deed dat eveneens. Maar toen begrepen Dimitroff's beide engelbewaarders wat van hen ver wacht werd en zij pakten hem bij den kraag en weg was Dimitroff. Het was allen klaar geworden, dat in de aanwezigheid van den minister-presi dent van Pruisen een rechtsgeding als het onderhavige onmogelijk voortgezet kon worden en de president legde dus een pau ze in. Die is stilzwijgend tot hedenochtend verlengd geworden. DE ZITTING VAN HEDEN. Heines als getuige. Heden heeft de Senaat van het Rijks gerechtshof als getuige gehoord de politie- president van Breslau Heines, die inmid dels van zijn buitenlandsche reis is terug gekeerd. Dimitrof is ook voor heden van het bij wonen van de zitting uitgesloten. De Breslausche politie-president Heines, die tevens hoofdleider der S.A. en lid van den Pruisischen Staatsraad is, wordt het eerst verhoord. Getuige Heines: „Het Bruinboek, dat ik slechts voor een deel ken, is voor mij niets anders dan de tegen mij gevoerde hetze over de z.g. veemmoorden van de afge- loopen jaren. Jarenlang wisten de Marxis ten niets anders te doen dan de aandacht van hun corruptie-gevallen af te leiden en daardoor een stemming te wekken, die tot de bekende processen leidde. Ook ik ben ten slotte slechts een slachtoffer van deze veemhetze geworden. Ik geef ook thans toe, dat ik indertijd niets anders deed dan een verrader daarheen zenden, waar t$n slotte een landsverrader hoort. Ik ben er van overtuigd, dat dit in den tegenwoor- digen staat niet meer noodig is, omdat de tegenwoordige rechtspraak en de tegen woordige staat zelf daarvoor zullen zorgen, dat landverraders streng gestraft worden. Ik geloof, dat door de verklaring der an dere getuigen reeds duidelijk is geworden, dat ik op 27 Febr. te Gleiwitz was. Versthillende getuigen worden verder gehoord tot vaststelling van het alibi van den Bulgaarsche beklaagde. hebben en niet zooals in de laatste tijd zouden zijn aangewezen op een bepaalde fabriek tengevolge waarvan de concur rentie met alle nadeelige gevolgen van dien totaal is uitgesloten. Het spreekt vanzelf, dat het Comité op zeer korten termijn aan het verzoek van den Minister gevolg zal geven. ROTTERDAM Inkomen gedaald met 56 millioen; vermogen met 159 millioen Blijkens heden verschenen mededeelin- gen van het gemeentelijk bureau voor de statistiek is voor het belastingjaar 1932/33 het inkomen te Rotterdam .vastgesteld op 310.000.000 of 55 millioen gulden lager dan in het daaraan voorafgaande belastingjaar. Het vermogen daalde van 893 tot 734 mil lioen of met 159 millioen. Het aantal per sonen, die niet meer voor de belasting aan geslagen konden worden omdat hun inko men beneden de grens van 800 daalde be droeg ruim 20.000, sedert twee jaar 30.000; het aantal aangeslagener. met een inkomen van 50.000 en hooger daalde met bijna de helft; het aantal millionairs liep terug van 114 tot 73 (welk laatste aantal op zichzelf nog niet zoo gering is!) VERMINDERING VAN HET AANTAL STAATSRADEN? Aan de Memorie van Antwoord van den minister van Financiën aan de Tweede Ka mer'inzake het Ilde Hoofdstuk der Rijks- begrooting voor 1934 wordt ontleend, dat de vraag, of door een vermindering van het aantal staatsraden op de uitgaven van den Raad Van State kan worden bezui nigd, bij de regeering in onderzoek is en dat daarbij tevens aandacht wordt geschon ken aan het vraagstuk van de leeftijds grens. Geen Sinterklaas in dezen tijd! In hun vergadering van Vrijdag hebben B. en W. van Amsterdam besloten, een door den Raad aangenomen motie om een reeds toegekend subsidie voor het St. Ni- colaasfeest der schoolkinderen, groot 8500, alsnog uit te betalen, niet uit te voeren. De minister van sociale zaken heeft he den in één der lokalen van zijn departe ment geeïnstalleerd de onlangs door hem ingestelde commissie van advies, als be doeld in artikel 8 van de bedrijfsradenwet. De minister hield daarbij de installatie rede, waarin hij verklaarde zich een dek king te achten de commissie te kunnen in- stalleeren, die hem de onmisbare adviezen geven zal, eer hij over de instelling van een bedrijfsraad beslis. Daarmede, zeide spr., vangt een belang rijk werk aan, dat in de toekomst naar wij hopen mogen al meer zyn beteeke- nis zal ontvouwen. In zekeren zin het is waar blijft de taak beperkt; immers strekt zij niet verder dan de inhoud der wet, waaraan gij uw be staan dankt. Dezer dagen is in het voorloopig verslag der Tweede Kamer op hoofdstuk I der rijksbegrooting de gedachte uitgesproken, dat de wet reeds door de feiten achter haald zou zijn. Onnoodig te verklaren, dat ik dit oordeel geenszins onderschrijf. Het is waarschijnlijk afkomstig van hen, die van den aanvang af iets anders of iets meer hadden gewenscht; een materie overigens, die voert op het erf der politiek; een erf, dat uiteraard het uwe niet is. Gij wordt ge roepen tot socialen arbeid op de basis der wet; doch een arbeid zoo voeg ik er aanstonds bij die volkomen past in den geest onzer dagen en die bovendien daar aan een bepaalde concretiseering kan schenken. Zulk een concretiseering zal ook u voorkomen, geen weelde te zijn. Reikhalzend naar betere dagen. Algemeen wil men iets. Ik begrijp zeer wel, dat men reikhalzend en met ongeduld uitziet naar betere dagen; want wij leven in een kwaden tijd. Zeer veel ellende is er ik kom er dagelijks mede in aanraking en vooralsnog weinig uitzicht op bete ring in de naaste toekomst. Men ziet wan orde om zich heen en begrijpt terecht, dat zonder orde de maatschappij niet bestaan kan. En als beginsel en uiting van orde noemt men dan de „corporatieve maat schappij", meermalen ook de bedrijfsorga nisatie; en men dringt er op aan, dat dezen zullen worden ingevoerd, nog wel met spoed. Hetgeen men aldus voor den geest op roept, heeft ook in rustiger tijden de aan dacht gespannen gehouden. Vóór rond 60 jaren wierp dr. A. Kuyper ideëen in ons volk, die sindsdien bij onderscheidene denkrichtingen weerklank wekten en zich aanhang verwierven. Ik meen de kern van al dit streven te grijpen door het aldus te zeggen: naast staats-almacht en staats-ont- houding staat de idee van maatschappelijke organen, die een taak zullen hebben ter vermijding van de beide genoemde klippen. Nog weer anders gezegd: naast mechanis me en atomisme zoo men wil: indivi dualisme sta de idee van levenden samen hang en organische geleding. Ik ben overtuigd, dat met zulke ideeën de juiste richting wordt ingeslagen. Maar zij vragen concretiseering. Men moet weten, wat men bedoelt. Ik noem maar het moei lijke probleem van de blijvende overheids taak, omdat immers het algemeen belang, het nationale belang, niet gevormd wordt door de som der onderscheiden bedrijfsbe langen. Men moet voorts een redelijk ver moeden kunnen koesteren, dat de geestes houding aanwezig is, die commissie voor waarde heeten mag voor ieder slagen op dit erf. Geen sterrenhemel op een tooncel! Wie den bouw van bedrijfsorganisatie zou vragen zonder meer, die verliest het j terrein der werkelijkheid. De ordening en de bedrijfsvrede, waarnaar men thans zoo oprecht verlangt, doch die wij voor het huidig productieleven nog niet als een his torisch verwerkelijkt gegeven kennen, zij kan niet door maatregelen van boven af worden aangebracht, als een sterrenhemel op een tooneel. Een levend organisme als de maatschappij laat zich niet dwingen in kunstmatige bouwsels. Volkomen juist noemt de memorie van toelichting tot het ontwerp der bedrijfsradenwet de taak van den staat in deze consolideeren, wat ge groeid is, en stimuleeren tot verderen groei. Tot kweeking en bevestiging nu van een gezonde onderlinge verhouding tusschen bedrijfsgenooten werkgevers en werk nemers kunnen de bedrijfsraden veel by dragen. De bedrijfsradenwet brengt de beide groepen van belanghebbenden uit het bedrijf in hecht verband bijeen om te zamen de verschillende behoeften van het bedrijf op sociaal gebied te onderzoeken en om den weg aan te geven, die tot betere verhoudingen leiden kan. Mijne heeren, gij voelt hieruit, van hoe groote beteekenis de functie is, welke gij als leden van de commissie, bedoeld in ar tikel 8 der bedrijfsradenwet te vervullen hebt. Volgens dat artikel immers (ik her innerde in den aanvang mijne* rede daar aan met een woord) moet de minister, al vorens tot de instelling van een bedrijfs raad wordt overgegaan, het advies uwer commissie inwinnen omtrent de wensche- lfykheid van het instellen van een bedrijfs raad; omtrent het aantal in den bedrijfsraad te benoemen leden; omtrent de vraag, wel ke vakvereenigingen van werkgevers en arbeiders leden van den bedrijfsraad zul len aanwijzen, en omtrent de verhouding, waarin dit zal geschieden; omtrent de toe voeging van een voorzitter en omtrent zoo danige andere onderwerpen als in ver band met het stellen van den bedrijfsraad noodig wordt geacht. En ook tot ophef- I ting van een bedrijfsraad wordt niet over- 1 gegaan, dan nadat de minister uw advies AGENDA LEIDEN. Maandag K. J. M. V. „St. Peter Kante", Eigen Huis, 8.30 uur. Dinsdag. R. KL Metaalbewerkersbond, afd. Leiden, ledenvergadering. Bondsgebouw 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apothteken wordt van Maandag 6 tot en met Zondag 12 Nov. a.s. waargenomen door de apotheken: P. du Croix, Rapenburg 9, tel. 807 en J. E. M. ten. Dijk, Haven 18, tel 85. heeft ingewonnen. Een mooie, een verant woordelijke taak wacht u. Met de bede, dat het uwe commissie ge geven moge zijn, in belangrijke mate bij te dragen tot verbetering van de toestan den op het maatschappelijk terrein èn voor uw deel deze wet tot een levende wet te maken, verklaar ik uw commissie geinstal- leerd. UIT DE OMGEVING LISSE. HET ZILVEREN FEEST DER PROPAGANDACLUB. Gisteren vierde de Propagandaclub „St. Bonifacius", onderafdeeling van de Afd. Lisse van den Nederl. R. K. Volksbond, haar 25-jarig bestaan. Te kwart voor acht werd in de kerk van de H. Agatha een H. Mis voor de levende en overledene leden der club aan God opgedragen, waaronder alle leden ter H. Tafel naderden, terwijl te half elf in dezelfde kerk de Hoogmis werd opgedragen tot intentie van dank baarheid voor het 25-jarig bestaan. Des namiddags te 3 uur had in het Bondsge bouw de feestelijke vergadering plaats, waarbij het bestuur der afd. van den R. K. Volksbond, benevens de besturen der diverse onderafdeelingen waren uitgenoo digd, aan welke uitnoodiging tamelijk was voldaan. Door de vakvereeniging „St. Isi- dorus" was aan elk der vijf bestuursleden der Propagandaclub een Missaal aangebo den, hetwelk dankbaar was aanvaardt, ter wijl bovendien twee exemplaren van „Het Rijk van den Arbeid" waren geschonken aan de club, met de bedoeling dezen te doen circuleeren onder de leden. De voorzitter, de heer J. Mesman, open de met den christelijken groet en heette allen welkom, in 't bijzonder aan Kapelaan Schotten als feestredenaar, aan den eere voorzitter, den heer P. Warmerdam, den heer A. J. Loerakker. Bondsvoorzitter van „St. Dedus Dedit", het bestuur der Afdee- ling van den R. K. Volksbond en haar tal rijke onderafdeelingen. Hij schetste in 't kort de groote beteekenis van een sociale propagandaclub voor het innerlijk leven der sociale organisaties. Voorts deelde hy mede, de de secretaris der club, de heer F. Snaar, onafgebroken 25 jaar lid van de propagandaclub is. Hoe groot de ver diensten zijn van den jubilaris inzake het werk, voor de club verricht, zette de oud voorzitter, de heer P. Warmerdam, in eea mooi betoog uiteen. Allereerst feliciteerde hij de club met haar zilveren jubileum. Hij deed voorts uitkomen, dat de club grootf diensten heeft bewezen in dagen van groo te beroeringen alsmede op het geheel» breede terrein van heit organisatieleven. Wat den zilveren jubilaris Snaar betreft, deze heeft zich in de 25 jaar groote ver diensten verworven. Hij feliciteerde hem van harte en hij hoopte, dat een groot loon hiervoor voor hem is weggelegd. Namens de club bood hij den jubilaris een ge schenk aan voor de huiskamer n.l. twee fauteuils en vier stoelen, welke zijn ge schonken door enkele organisaties en par ticulieren. Hij sloot zijn betoog met den wensch uit te spreken, dat God de ver- eeniging nog jaren met succes moge laten werken. De heer Snaar dankte in eenige goedgekozen woorden voor het waarde volle geschenk. Hierna werd het woord verleend aan den Geestelijken Adviseur, Kapelaan Schotten. Allereerste zeide deze, dat we God moe ten danken voor de genade, dat wij zou- veel voor de Roomscne zaak hebben kun nen doen. Daarvoor hebt gij hedenmorgen reeds gezamenlijk aangezeten aan de H. Tafel. Spreker zette voorts uiteen, wat we hebben, te verstaan onder het Leekenapos- tolaat. Daarom deed hij allereerst uitko men de werkzaamheden op het terrein van de stads- en vakorganisatie. In zijn diepste weezn is het maatschappelijk vraagstuk er een van zedelyken aard. Daarom hebben de gezamenlijke Bisschoppen zich uitge sproken voor streng proncipieele katho lieke stnads- en vakorganisatie. De katho lieke leeken hebben hier een breed ar beidsveld om de geestelijke leiders in ac zielzorg te helpen. Nog te veel wordt God uit het openbare leven teruggedrongen. Daarom is het een tijd voor de kinderen van Christus, voor de propaganda om da katholieke zaak nog meer uit te breiden. Propaganda vooral voor het geschreven woord, niet het minst door het propagee- ren voor de Roomsche Pers, doch ook voor het gesproken woord. Propaganda vooral ook op geestelijk terrein als kerkbezoek en het mooie werk der gesloten retraites. Met God en door God kunnen we alles. Een dankbaar applaus loonde spreker voor zyn mooie rede. Hierna werd gele genheid gegeven aan bestuurderen. Aller eerst maakte hiervan gebruik de voorzitter van den R. K. Volksbond, den heer C. Schrama. Deze richtte allereerst enkele woorden van felicitatie tot de leden der club. Vervolgens deed hij uitkomen, wat het voor een Volksbondafdeeling is, wan-

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2