Polder Nieuwkoop en Noorden contra Rijnland UIT DE OMGEVING IDAG v NOVEMBER 1933 DE LE1DSCHE COURANT DERDE BLAD PAC. 9 HILLEGOM. Gemeenterekening 1932. Het nadeelig saldo van ongeveer 15.000, waarmee de gemeenterekening over 1932 zal sluiten, teekent de moeielyke tijden. Toch is het nie zoo erg als het cijfer zegt. Het Electri- citeitsbedrijf had over 1932 een winst aan de gemeente uit te keeren van ruim 8000; het bedrag is echter in Juli 1933 ontvan gen en mocht niet op de rekening 1932 worden verantwoord. Een post van onge veer ƒ2000 voor Rijkssteun uitkeering in Sept. 1933 ontvangen en mocht ook niet meer op 1932 verantwoord worden. Dit 's te zamen al 10.000. Dan zijn er nog 3600 terug te storten als teveel ontvangen aan Pers. Belasting, welk bedrag weer wel in 1932 verantwoord moest worden. Dat zijn 3 groote posten, die het nadeelig saldo ver hoogden; in werkelijkheid komt het neer op pl.m. 5000. De groote uitgaven, die het nadeelig sal do veroorzaakten, zijn toe te schrijven aan de steunverleening, de werkverschaffing, Burgerlijk Armbestuur en subsidie aan werkloozenkassen. In 1931 kostten de werkloozenkassen 8646.85 aan subsidie, tegen 21.240.87 in 1932. De steun aan werkloozen eischte in 1931 ƒ3683.70. in 1932 ƒ55.738.17; wel een enorm verschil. Werkverschaffing vroeg in 1931 13.000, in 1932 ongeveer 13.800, welk verschil niet groot is. Het Burgerlijk Armbestuur had in 1931 25.750 noodig tegen ƒ30.000 in 1932. De verschillen worden helaas steeds bedui- dender. Hanze. De R. K. Middenstandsorgani satie hield gisteravond in Flora haar eerste ledenvergadering in dit seizoen. De op komst was matig. De voorzitter, de heer P. Klaver, opent met den chr. gr. Tot afge vaardigden naar den Central en Raad van 8 Nov. worden gekozen de heeren G. W. J. Mathot en P. J. van der Klugt, secundi de heeren Schulte, Kuperjans en Th. Loh- man. Hierna wordt een en ander medegedeeld uit de begrooting der Centrale, die in ont vangsten en uitgaven wordt begroot op ƒ42.800. De aftredende candidaten voor het Hoofdbestuur worden even besproken en betreurd wordt, dat de heer Boon zich niet meer herkiesbaar kan stellen. Vervol gens worden de verschillende voorstellen van de afdeelingen behandeld, opzichtens sommige daarvan gaat de vergadering mee met het praeadvies van het Hoofdbestuur, voor andeer krijgen de afgevaardigden vrij mandaat. Nu worden eenige mededeelingen gedaan aangaande gevoerde besprekingen in de Centrale der 3 plaatselijke Middenstands organisaties, waarna een en ander over de Winkelsluiting. Besloten wordt, in den Vastenavond we der een feestavond te houden. Dien dag zal 's morgens een H. Mis is beide parochieker ken voor de overleden leden worden opge dragen. Hierna sluiting. KATWIJK AAN DEN RIJN Tuinbouw. Het verloop van den han del en den aard der prijzen was de laat ste weken niet van dien aard om optimis tisch te zijn. Integendeel. Een kleine prijs- verhooging in deze dagen van een enkel product kan hieraan niet veranderen. De uitkomsten kunnen in het algemeen slecht worden genoemd en doet de tuinders alge meen instemmen met de plannen tot teelt beperking. Met de hooge pachtprijzen, zoo als deze hier in het algemeen gelden, is het ook begrijpelijk dat er al zijn die reeds besloten tot niet inhuren opnieuw van som mige perceelen, terwijl anderen nog met dezelfde plannen rondloopen. Wanneer niet een definitieve pachtverlaging komt, zou zelfs, zonder teeltbeperking, wel een vrij willige inkrimping der teelt moeten vol- en. En waar uitbreiding zeker uitgesloten zal zijn, ligt het voor de hand dat veel land onbeteeld zal blijven liggen met lo gisch gevolg van gemakkelijk land huren tegen lage prijzen. Alles wijst hier reeds op De registratie der bedrijven is afgeloopen, zoodat thans spoedig verwacht wordt, dat omtrent de plannen betreffende teeltrege ling bekendheid wordt gegeven. DE KWAKEL Alle kinderen warm in de kleeren! Zondag 26 Nov. is 't weer de groote dag. Hoevelen zien daarnaar weer reikhalzend uitl De naaikrans, is zij niet de hoop van zoovele moeders? Ja, gelukkig zullen er weer veel ouders en kinderen blij gemaakt kunnen worden met de degelijke warme winterkleeding, waar toch in deze benarde tijden zoo naar gesnakt wordt. Er is dit jaar weer bijzonder hard gewerkt door de meisjes en men zal dan ook versteld staan over 't resultaat. Maar, dit prachtig werk van naastenliefde is het werk van de heele parochie. Allen immers brengen er hun of fertjes voor, allen niet alleen de oude ren maar, ook en vooral de jongelui. En om allen daartoe in de gelegenheid te stel len is 't 26 November alweer de groote dag. Zooals andere jaren zal er na de Hoogmis en Vespers weer gelegenheid zyn om de gemaakte kleeren te bezichtigen en tevens om op prettige manier mee te offeren! Maarreeds 't organiseeren van zoo'n dag vraagt veel! Daarom doet 't bestuur 'n beroep op aller medewerking. Hebt gij niets te missen? Kijk uw huis eens rond. Er zijn zooveel prijsjes noodig voor grabbelton, verloting enz. en als die allemaal gekocht moeten worden, vraagt dat te veel geld. Dus.toe, snuffel eens. Voor u van wei nig of geen waarde, en u kunt er nog een goed werk mee doen. Wellicht nooit aan gedacht? De dames nemen 't graag in ont vangst. Verder schijnen velen ook nog niet te we ten, dat de naaikrans ook graag gedragen kleeren ontvangt, als daar nog iets voor de kinderen uit gemaakt kan worden. We weten 't toch: De nood is zoo groot. Moge 26 November een blijde dag wor den. Voor allen, maar bovenal voor de meisjes ,die met zooveel liefde belangloos werken vooj onze kinderen. Dat er nog meer bijdragen komen dan andere jaren. Toe, jongelui vooral, besteedt je Zondags- geld eens extra nuttig Vermaak en liefde werk gaan hier samen. Ge zult u er toch niet aan onttrekken? Wanneer we dan allen weer samenwer ken, zal 't mogelijk zijn, 't groote doel te bereiken ,n.L „alle kinderen warm in de kleeren". LISSE. STAATSPARTIJ EN FASCISME. De heer Serrarens komt in 't Bondsgebouw spreken. Wij willen hier nog even de aandacht van de lezers en lezeressen vestigen op het feit, dat de R. K. Kiesvereeniging a.s. Maandagavond in de groote zaal van den R. K. Volksbond een buitengewone ver gadering heeft uitgeschreven. Op dien avond moet het Bondsgebouw blijken te klein te zijn om de katholieken van Lisse te kunnen bergen. Men zal misschien vra gen, waarom? Er is toch geen verkiezing of iets van dien aard op til! Neen van dien aard is er niets wat onze belangstelling gaande kan maken, maar er is iets anders wat onze aandacht vraagt n.l. a.s. Maan dagavond komt voor de R. K. Kiesver eeniging spreken de heer P. J. S. Serra rens, lid van de Eerste Kamer, die komt spreken over de R. K. Staatspartij en het Fascisme. Zeer zekei* eèn onderwerp van zeer actueelen aard. Immers, hoevelen zijn er ten huidigen dage welke met het te genwoordige Regeer in gsbeleid niet tevre den zijn, terecht of ten onrechte, dat laten wij voor heden onbesproken. Ook hier m Lisse tracht het Fascisme of Nationaal So cialisme vasten voet te krijgen of liever het heeft reeds vasten voet en ook hier, evenals elders zijn er katholieken, die zich bij deze beweging hebben aangesloten, ja er zelfs een leidende functie in hebben en er propaganda voor maken. Waar nu deze beweging binnen afzienbaren tijd weer een openbare vergadering heeft aangekon digd, omdat de vorige maal velen zijn moeten worden teleurgesteld achten wij het van zeer groot belang, dat de Lisser katholieken eens aandachtig komen be luisteren, wat we van het Nationaal Socia lisme of Fascisme te wachten hebben, eer we ons door het zoet gefluit van den Fas- cistischen vogelaar laten lijmen. Er staan o.i. voor de katholieken t e groote belan gen op 't spel om zich zonder kennis van zaken bij deze nieuwe beweging te laten inlijven. Wij vernemen, dat de Josephge- zellen ook een bijeenkomst hebben met een spreker. Dat lijkt ons niet goed gezien. De vergadering van de R. K. Kiesvereeni ging is reeds drie weken geleden aange kondigd, waarmee o.i. de Josephgezellen rekening hadden moeten houden. Ook de jongeren, neen vooral de jongeren, moe ten onderlegd op politiek terrein. Maar misschien kunnen zij hun bijeenkomst nog verzetten. Dus daar mogen wij op reke nen, en daartoe moet ieder medewerken. Maandagavond 6 November moet het Bondsgebouw tot in de uiterste hoeken gevuld zijn! Dat blijft dus afgesproken. Bouwvergunningen. Burg. en Weth. dezer gemeente hebben aan den heer II. A. Akerboom, alhier, vergunning verleend tot. het bouwen van een schuurtje op liet perceel plaatselijk bekend Grachtweg no. 36, kadastraal bekend onder sectie D. no. 3123, alsmede aan den heer L. J. Persoon, alhier, tot het plaatsen van een hekwerk voor zijn perceel plaatselijk gemerkt Hee- reweg no. 337b, kadastraal bekend ge meente Lisse onder sectie B. no. 1753. Vaccinatie. Woensdag, 8 November a.s. zal op de gewone spreekuren van de geneeskundigen, alhier, de gelegenheid zijn opengesteld tot kostelooze in- en her inenting. Dammen. De uitslag der 3e ronde van den wedstrijd om het kampioenschap van Lisse is als volgt: Hoofdklasse; J. B. v. d. LaanS. van Duin 1l C. GastelaarsP. C. de Jeu 20 Jac. v. d. PoelA. Wijnhout 20 A. v. d. PoelD .Vergunst 20 G. BalkenendeJ. C. Hobo 02 lste klasse. P. v. d. ZwetJ. van Oetelaar 02 A. van DijkA. Dannijs afgebr. C. v. d. LeedeJ. Schilder 02 Nic. v. d. Poel—G. v. d. Voet afgebr. 2e klasse. S. A. v. BezuH. Baartman 02 A. TurkA. Mooiekind 20 A. v. d. HoornD. Algera 02 P. BoogerdS. Klein afgebr. Afgebroken party 2e ronde C. GastelaarsA. Wijnhout 02 Maandag worden de wedstrijden voort gezet. Geboren: Catharina Alberdina, d. van C. van der Bent en C. A. Nieuwenhuys. Theodorus Caspar us Johannes, z. van P. W. van Dijk en K. J. Beuk. Jacobus, z. van A. van der Poel en M. JVM. Maas. Cornells, z. van P. Schalk en A. de Vries. Ondertrouwd: P. Groenhart 30 j., te Leiden en W. A. Flierman 19 j., te Lisse. G. H. J. Verhaar 27 j. te Lisse en W. H. Zwetsloot 22 j., te Lisse. Overleden: Wilhelmus Stoop 33 j. Eibert Westerink 17 j. Jan Karl Roth- weiler 2 j. Maria Alida Suzanna Meeu- sen 3 mnd. Henricus Prins 67 j., echtgen. van M. C. van Ruiten. Gevestigd: W. G. Warnaar uit Sas- senheim. F. A. Brouwer uit 's-Graven- hage. J., A. en C. Cornelisse uit Lei den. J. de Vlieger en echtg. uit Am sterdam. E. M. van der Hulst uit Voor- Voor het Haagsche Gerechtshof zyn gis teren in hooger beroep de pleidooien ge houden in een procedure tusschen het be stuur van den Polder Nieuwkoop en Noor den en het bestuur van het Hoogheemraad schap van Rijnlanci. Voor Nieuwkoop werd gepleit door Mr. van der Biesen uit Amster dam en door Rijnland door Jhr. Mr. M. de Brauw. Mr. van der Biesen merkte op, dat in 1394 tusschen den baljuw en hoogheemra den van Rijnland en het vrije ambacht Nieuwkoop een dading is tot stand geko men, waarbij Nieuwkoop eenige onder houdsplichten op zich nam, maar tevens verkreeg het recht van vrije uitwatering op den Rijn. In dat jaar 1394 viel het am bacht Nieuwkoop, dat toen nog een lage heerlijkheid was. Op 21 Januari 1396 werd het een hooge heerlijkheid, waardoor het onttrokken werd aan de hooge rechtspraak van den baljuw van Rijnland en een eigen rechtspraak kreeg. Uit het accoord van 1394 blijkt, dat Nieuwkoop was beboet door baljuw en hoogheemraden van Rijnland en naar aan leiding daarvan is de dading tot stand ge komen. Tevens blijkt hieruit, dat inderdaad Nieuwkoop in 1394 viel onder Rijnland, want anders had Nieuwkoop niet door Rijn land kunnen worden beboet. Pleiter constateerde, dat het thans niet gaat om het recht van uitwatering; want dit had men reeds. Het gaat om het recht van vrije uitwatering en dat is in de over eenkomst van 1394 vastgelegd. Daaraan kan niet meer worden getornd. In 1857 kwam Nieuwkoop, dat een tijd lang buiten Rijnland was geweest, opnieuw onder Rijnland en toen heeft Rijnland ge tracht weer bundergeld van Neiuwkoop te heffen. Het Hof van Zuid-Holland besliste evenwel, dat op grond van de overeen komst van 1394 Rijnland niet het recht had, om meer lasten op Nieuwkoop te leggen dan in 1394 bij die overeenkomst is geschied. Rijnland heeft dus toen reeds ongelijk ge kregen. Nu hebben echter Prov. Staten van Zuid- Holland in 1921 besloten, om het accoord van 1394 vervallen te verklaren, doch vol gens pleiter hadden de Staten daartoe niet de minste bevoegdheid. Een levenskwestie voor Nieuw koop. Ten slotte merkte pleiter op, dat bij deze procedure groote financieele belangen zijn betrokken. Immers, over het tijdvak 1921 1932 zou Nieuwkoop niet minder dan 57.000 aan Rijnland moeten betalen. En dat voor een polder, waarvan 2/3 gedeelte bestaat uit water en rietland. Krijgt Rijn land zijn zin, dan zou dat beteekenen, dat voor deze gronden meer aan lasten zou moeten worden opgebracht dan de op brengst er van is. Het betreft hier dan ook een levenskwestie voor Nieuwkoop, want heel Nieuwkoop gaat te gronde, wanneer Rijnland gelijk krijgt. Hierna werd gepauzeerd. Na de pauze heeft mr. W. M. de Brauw gepleit voor het hoogheemraadschap van Rijnland. PI. zette uiteen, dat Rijnland, sedert bij rechterlijke vonnissen in de zes tiger jaren der vorige eeuw de vrijdom van lasten voor Nieuwkoop en Noorden werd erkend, zich daarnaar gedragen en niet hout. G. W. Dekker uit 's-Gravenhage. D. Kulk uit Hillegom. Vertrokken: C. Hogervorst naar Voorhout. L. Spaargaren naar Hillegom. S. Dieterman en echtg. naar Amster dam. J. J. M. Koot naar Amsterdam. R. Eisenga naar 's-Gravenhage. J. Wolters naar Texel-den Burg. F. H. van den Berg naar Noordwykerhout. H. van den Berg naar Hillegom. LEIDSCHENDAM St. Josephs-Gezellen. Zondag 5 No vember a.s. zal de St. Josephs-Gezellen- Vereeniging alhier haar jaarfeest vieren. De dag wordt begonnen met een H. Mis te 7 uur, waarna algemeene H. Communie der leden. Hierna is er gemeenschappelijk ontbijt en gezellig samenzijn in het Patro naat. Des avonds te 8 uur wordt een feest avond gehouden voor ouders, genoodigden en gezellen. Door de Tooneelclub „Adolf Kolping" zal worden opgevoerd het blijspel in 3 be drijven „De firma Aron Slootjes", een stuk, dat de lachspieren dien avond danig in beweging zal brengen. Het bestuur ver wacht zeker, dat alle ouders aanwezig zul len zijn en hun belangstelling zullen too- nen. Er zijn nog enkele kaarten verkrijg baar a 50 cent en wij raden een ieder aan zoo spoedig mogelijk een kaart te koopen; het is zeker de moeite en het geld waard. Opening der zaal 7.30 upr, aanuvang 8 u. NOORD WIJKERHO UT. WINKELWEEK. Vergadering „Noordwijkerhout .Vooruit". In café Brama vergaderde Donderdag avond het winkelweek-comité „Noordwij- kerhout Vooruit". De voorzitter, de heer B. Buschman, opende de vergadering en riep allen een hartelijk welkom toe, in het bijzonder een twaalftal winkeliers uit de Zük. die ondanks het hondenweer er toch door waren gekomen. De notulen werden vervolgens voorgelezen en vastgesteld. Vervolgens werd het programma voor de EEN OUDE KWESTIE, WELKE TERUGLOOPT TOT HET JAAR 1394. meer aangeslagen heeft, totdat in 1922 het accoord van 1394 verviel. Toen heeft Ryn- land weer een aanslag opgelegd, waartegen Nieuwkoop en Noorden in verzet is geko men. Eeuwen lang, vervolgde pl., is het ac coord opgevat als Nieuwkoop en Noorden vrij stellende van lasten, welke Rijnland had kunnen vorderen, niet omdat Nieuw koop en Noorden binnen Rijnland zou lig gen, maar omdat het uitwaterde „Spaarn- damme uut", in het IJ, de klassieke uitwa tering van Rijnland. Het staat vast, dat tot 1857 Nieuwkoop en Noorden niet in Rijnland gelegen was. Dat er een accoord mee gemaakt was, kwam, omdat er een oude regel is, reeds vermeld in een stuk van 1451, dat allen, die met Rijnland willen uitwateren, daar voor geldelijke kosten moesten dragen. Nieuwkoop en Noorden behoorde in dien tijd niet tot de inliggende ambachten, die meebetaalden. Anders had er ook niet een accoord mee gesloten behoeven te worden. Pl. stelde verder in het licht, dat men streng moet onderscheiden tusschen het baljuwschap Rijnland en het heemraad schap Rijnland. De grenzen daarvan val len niet samen. De baljuw van Rijnland is van rechtswege gemaakt tot dijkgraaf van het hoogheemraadschap van Rijnland. Dit is de oorsprong der verwarring. Vervolgens besprak pl. de vraag, of de Provinciale Staten van Zuid-Holland het recht hebben om het accoord van 1394 ver vallen te verklaren. Deze vraag is reeds be antwoord door het arrest van het Haagsche hof van 1931, voor wat betreft den polder Nieuwkoop welke wat anders is dan Nieuw koop en Noorden. Het hof kan niet in het voordeel van pl.'s tegenpartij beslissen, zonder terug te komen op zijn arrest van 1931. De zaak van 1931 is niet in cassatie geweest en spr. weet uit goede brond, dat de thans aanhangige zaak wel tot in cas satie zal worden voortgezet. Nieuwkoop profiteert van Rijn land. Wat pl.'s tegenpartij heeft gezegd over de akigheid der omslagregeling, betreft eenvoudig de vraag, of de Staten goed of slecht hebben gedaan. Maar men bedenke, dat Nieuwkoop en Noorden mee geniet van constanten waterstand en zichzelf ook niet geneert om om te slaan de de waterper- ceelen, welke het bezit. Ten slotte betwist Rijnland, dat die da ding van 1394 vrijstelling zou geven van den omslag, waarvan hier sprake is. De dading van 1394 was een regeling van de positie van Nieuwkoop en Noorden buiten Rijnland en afwaterende met Rijnland. Maar sinds 1857 ligt Nieuwkoop en Noor den binnen Rijnland. De omslag, door Pro vinciale Staten opgelegd aan Nieuwkoop en Noorden, is een heffing van ingelanden en heeft dus een geheel anderen grondslag dan de dading van 1394. Pl. vroeg bevestiging van het vonnis der rechtbank. Mr. A. H. J. van der Biesen, pleitende voor den polder Nieuwkoop en Noorden, leverde een korte repliek, door mr. De Brauw met een beknopte dupliek beant woord. Uitspraak 7 December. winkelweek bekend gemaakt. Alvorens hiertoe over te gaan deelde de voorzitter mede. dat de Edelachtb. heer Burgemees ter zijne volle medewerking weer heeft toegezegd, evenals het vorige jaar. 80 personen hebben zich reeds voor deel name aan de Winkelweek opgegeven. Elke winkel moet 3 prijzen beschikbaar stel len, welke geen hoogere waarde mogen hebben dan 10. Op 24 November (Vrijdag's) vindt de officieele opening van de winkelweek plaats des avonds om 6 uur in het Café Go uwen berg. De Burgemeester zal de ope ning verrichten. Hierna wordt een muzi kale rondwandeling door het dorp ge maakt en ook in de Zilk, eveneens zal een muzikale rondwandeling plaats vinden op Zaterdag 25 November m het dorp en de Zilk. Zaterdag 2 December is er weer mu ziek, waarna de sluiting volgt van de win kelweek op 6 December 's avonds te 8 uur, in Café Brama. Donderdagsmiddags, 7 De cember, des namiddags te 3 uur zal in Café Gouwenberg de trekking der prijzen plaats vinden. Het comité heeft nog een prijs beschikbaar gesteld voor alle deelnemers aan de winkelweek. De heer H. Zwaan vroeg of het niet mo gelijk is op de z.g. „stille" dagen reclame te male en. De deelnemende winkeliers kun nen de bonnen welke uitgereikt worden, om als lot te dienen, krijgen by de Twent- sche Bank, in de Zilk bij den heer J. Rem merswaal, hoofd der school. De boekjes met bons kosten 0.25. Het inleggeld voor een deelnemenden winkelier bedraagt 1. De aanduiding der beschikbaar gestelde prijzen moet in gesloten couvert vóór 5 November a.s. ingeleverd worden by J. Pe ters en C. Geerlings. Aan bet einde der vergadering sprak de voorzitter de hoop uit, dat degenen die zich nog niet hebben opgegeven, zich zoo spoe dig mogelijk zullen aanmelden. Hij zeide, dat men niet van hem verwachten kan, dat hy ook maar iets zal medewerken voor degenen die niet aan de winkelweek mee doen. Hierna volgde sluiting. De voorzitter van het comité uitte nu reeds den wensch, dat alle inwoners in de komende winkelweek zullen vlaggen oen een en ander een feestelijk aanzien te ge ven. Zuster Venantia. t In het Gesticht „de Voorzienigheid" al hier is overleden de Eerw. Zuster Venan tia (in de wereld Johanna M. Baptist, ge boortig uit den Haag). De overledene be reikte slechts den leeftijd van 51 jaren. Zy is jarenlang als naaizuster in het gesticht werkzaam geweest. De laatste 2 jaren was zy echter wegens haar zwakke gezondheid niet meer in staat handwerklessen te ge ven. Zy zal begraven worden op het kerk hof van de St Victor Parochie, alhier. Hanze. In Café van Paridon verga derde de plaatselijke af deeling van de Hanze. De voorzitter opende de vergade ring met den christelijken groet, heette alle aanwezige leden welkom en besprak enkele punten welke behandeld waren in de Bestuurdersvergadering welke gehou den is in het St. Clemens Retraitenhuis, alhier. Vervolgens wees de voorzitter op de reclame welke hier in ons dorp ook reeds gemaakt is en wordt voor het natio naal socialisme, of wat op één lijn gesteld kan worden het fascisme. Hy sprak de hoop uit, dat allen lid zouden worden van de R. K. Kiesvereeniging, waar alleen onze belangen kunnen behartigd worden. Spre ker zeide, dat de middenstanders hun ka tholieke beginselen hoog moeten houden. Het nationaal socialisme, vervolgde de voorzitter, streeft punten na welke voor een katholiek onaanvaardbaar zyn. Hierna las de secretaris de notulen voor, welke ongewijzigd werden vastgesteld. Daarna vond met een toepasselijk woord van den voorzitter de installatie plaats van een tweetal nieuwe leden. Medegedeeld werd vervolgens, dat by genoegzame deel name getracht zal worden een boekhoud- cursus te geven. Voor deelname kan men zich opgeven by den heer P. P. van Den zen. Hierna werd de agenda voor dep Centra- len Raad behandeld, welke zal plaats heb ben op 8 November aa. in den Haag. Tot afgevaardigden werden gekozen: J. v. d. Burg en P. P. van Denzen. Daariia volgde verslag van de gehouden vergadering te Breda. De heer Buschman oogstte hiervoor den dank van de verga dering. Bij den rondvraag werd door oud-retrai- tanten propaganda gevoerd voor de mid denstands-retraite, welke begin Maart wordt gehouden. Verschillende voorstel len werdij gedaan om voor een retraite te sparen. Daar verder niets meer aan de orde was sloot de voorzitter de vergadering met de hoop, dat de leden toch maar goed zullen inzien, dat alleen door onderlinge samen werking iets bereikt kan worden. Tuinbouwwintercursus. Het bestuur van den L. T. B. heeft een tuinbouwwinter cursus opgericht. De lessen zullen 3 maal per week gegeven worden in een lokaal der St. Jozefschool. Eenige leerlingen kun nen nog aangenomen worden. Opgave hier toe kan geschieden bij het bestuur van den L. T. B. Collecte Crisis-comité. De collecte of speldjesdag voor het Crisis-comité alhier, heeft 77.96»/j opgebracht. Bevolking. Op 31 October telde onze gemeente 6720 inwoners, n.l. 3808 mannen en 2913 vrouwen. RIJNSBURG Tuinbouw. Met een der hoofdproduc ten, de bloemkool, gaat het de laatste dagen weer iets beter. Het zal echter aan de to taaluitkomst niet veer meer kunnen ver anderen. Het is uitgesloten dat deze nog goed kan worden. De voorraad raakt op. Nog enkele veiling en voor dit product is het afgeloopen. De prijs was voor lste soort van ƒ5.508.60, 2de soort brahet van 1.40 4.10 op. Voor roode en gele kool is on voldoende vraag. De eerste genoemde gaat voor ƒ3.104.40, gele brengt van ƒ2.80 3.60 op. Waschpeen kan weer van 2.30 3.40 per 100 kilo opbrengen en bospeen van 4.906.70. Goede kwaliteit uien wordt verkocht voor 1.902.10, iets afwijkend voor ƒ1.50—1.60 per 100 K.G. ROELOFARENDSVEEN Personalia. In het R.K. Ziekenhuis „St. Joannes de Deo" te 's Gravenhage, slaagde voor diploma kraam verpleging mej. H. A. M. Otten. SASSENHEIM. Geboren: Johannes Gerardus, z. van P. C. Rewijk en M. Does. Theodorus Adrianus Maria, z. van J. W. Zwetsloot cn C. M. v. d. Horst. Cornelus Carolus Qui- rinus, z. van Q. J. E. Eikhuizen en C. G. Bader. Agatha Hendrika Cornelia, d. van P. Kniest en A. A. H. Giesbergen. Ondertrouwd: G. C. van Dijk 27 j. en M. H. Ammerlaan 25 j. Getrouwd: J. Griekspoor 30 j. en M. Vonk 27 j. Vertrokken: A. van Osnabrugge naar Leiderdorp. A. M. C. van Kerk hof naar Warmond. J. v. d. Me ij naar Lisse. VOORSCHOTEN. Geboren: Wilhelmina Catharina, d. van C. A. Doeswijk en W. C. Knijnenburg. Johannes Adrianus, z. van C. P. Kriek en J. M. Opdam. Overleden: W. C. Doeswyk—Kny- nenburg 25 j. Wed. A. de Bruijn—Ovcr- devest 75 j. G. C. de Vosvan den Ho ven. Gevestigd: P. Visser van Gaaster- land. P. S. J. Schure van Maastricht. C. Dahnen van Dmtschland. H. Eland en gezin van Indië. Vertrokken: P. D. van Zeist, naar Zoeterwoude. J. J. Seeder, naar 's-Gra venhage.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 9