:ERDAG NOVEMBER 1933 DE LE1DSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 BUITENLAND VAN HET VATIC A AN KARDINAAL SCHULTE BIJ DEN PAUS. De H. Vader en de Duitsche Katholieken. De' aartsbisschop van Keulen, Z.H.Exc. kardinaal C. Schulte, is gisteren door den H. Vader in particuliere audiëntie ontvan gen. Het bezoek van kardinaal Schulte aan Rome zou gevolgd worden door dat der overige Duitsche prelaten. De H. Stoel wenscht door een persoon lijk contact kennis te nemen van de mee ningen van het Duitsche episcopaat ten aanzien van den tegenwoordigen toestand in Duitschland en de positie der Duitsche Katholieken. DUITSCHLAND. „De Deutsche Vortrupp" is de naam van een groep Duitsche Joden die in de crisis, welke het Duitsche jodendom thans door maakt, tot leuze hebben gekozen: „Wat ook gebeure, paraat voor Duitschland". In het orgaan dezer groep, eveneens „Der Deutsche Vortrupp" genaamd, wordt het program der organisatie uiteengezet. Dit program is: bewust-Duitsch conservatief, religieus, anti-liberaal, anti-Marxistisch en anti-Zionistisch. „Dat wij die uit Abra hams zaad zijn, met onze Joodsche afstam ming en ons Joodsch geloof en juist daar om Duitschers zijn en tot ons levenseinde zullen blijven,, is de waarheid van ons le ven, die men wel betwisten kan, maar niet onwaar maken; ook wanneer ons vaderland ons verstoot, blijven wij bereid voor Duitschland", zoo heet het in de beginse verklaring. En verderop worden vijf pun ten opgesomd van wat de groep als haar urgentie-program ziet: 1. Bespoedigde scheiding tusschen Duit sche en on-Duitsche Joden, en samenvat-( ting der Duitsch-bewuste Joden onder autoritaire leiding, buiten de oude organi saties om. 2. Een autoritair regime op religileus terrein en wel krachtens het oud-Jood sche beginsel van een sterk rabbinaat met rechterlijke bevoegdheid, dat niet-conserva- tieve Joden, b.v. Marxisten, uit de gemeen schap kan sluiten. 3. Te beginnen 1 April 1934 een half jaar arbeidsdienst voor de Joodsche jeugd, onder technische en godsdienstige leiding. Jonge Joden, die zich geen Duitscher voe len moeten uitgesloten zijn. 4. Bevrijding der jeugd uit de liberalis tische gedachtenwereld. Vorming van schoolgroepen die in kampen militair-ge tinte sport beoefenen, en die behoed moe ten worden voor wrok tegen de Arische omgeving. 5. Een speciaal bureau zal worden op gericht voor werkverschaffing en bemid- rieli"" te" Joodsche Jeugd economische levensmoge- lij ksheden open te houden, ENGELAND MALTA'S REGEERING ONTSLAGEN. Ook ontbinding van parlement. De Britsche gouverneur van Malta heeft gisteren het geheele nationalistische mi nisterie, onder leiding van sir Ugo Mifsud, ontslagen. Het officieele communiqué, dat het Britsche ministerie van Koloniën over de ze kwestie heeft uitgegeven, zegt dienaan- de: Toen in 1932 weer een verantwoorde lijke regeering aan het bewind kwam, wer den door Groot-Brittannië bepaalde voor waarden gesteld, wat aangaat de taalkwes tie en met name wat betreft het taalonder wijs op de scholen. De hoofdzaak hiervan was, dat op de openbare lagere scholen alleen de inheemsche taal en Engelsch zou den worden onderwezen, terwijl wat het Italiaansch aangaat voorzieningen werden getroffen voor het onderwijs daarvan op middelbare scholen. De minister van Malta hebben evenwel maatregelen genomen, die beoogen deze voorwaarden te ontduiken. In het communiqué wordt er bovendien op gewezen, dat de wijze, waarop de finan cin van het eiland zijn beheerd, een bron van bezorgdheid vormt. In 1932 was de financieele toestand gezond, doch nadien is de situatie voortdurend slechter ge worden. Onder deze omstandigheden was de gouverneur genoodzaakt de ministers te waarschuwen, dat hun politiek in strijd was met de ngeest der grondwet en de be langen van Malta ernstig benadeelde. Hij wees er op, dat er drastische stappen zou den worden genomen, als de ministers hun politiek niet radicaal veranderden. De gouverneur legde hun een uitvoerige lijst voor van maatregelen, waartegen hij be zwaar had en die in het belang van een ge zond beheer en als bewijs van trouw aan de Britsche regeering moesten worden in getrokken. De minsters weigerden echter gebruik te maken van de gelegenheid, die hun ge geven werd om aan de wenschen van den gouverneur te voldoen, waarna de regee ring werd ontslagen. De gouverneur heeft thans het bewind op Malta overgenomen, en een proclamatie uitgevaardigd, waarin hij den uitzonde ringstoestand afkondigt; dit beteekent, dat de grondrechten worden opgeschord en dat het parlement door den gouverneur wordt ontbonden. OOSTENRIJK. Het verluidt, dat op de vroegere leger plaats te Brueck a. d. Leithe gebouwen zul len worden ingericht voor de onder dak brenging van politieke .gevangenen. Te Woellersdorf zal een concentratiekamp uitsluitend voor nationaal-socialisten wor den ingericht. Uit een officieel bericht uit Innsbrueck blijkt, dat 34 nationaal-socialisten wegens het aansteken van hakenkruisvuren naar een concentratiekamp in Tirol zullen wor den overgebracht. PALESTINA DEMONSTRATIES VAN ARABIEREN VERHINDERD Op den jaardag der Balfourverklaring Gisteren, den zestienden jaardag van de afkondiging der Balfour-declaratie, had den de Engelsche autoriteiten te Jeruzalem vérgaande voorzorgsmaatregelen .getroffen ten einde protestdemonstraties der Arabie ren tegen de Balfour-verklaring, welke ge woonlijk op dien dag plaats vinden, te verhinderen. Een groote menigte Arabieren, die van Wadi Hawara naar Toelkarem trokken om deel te nemen aan een aldaar te houden betooging, werden door een op geringe hoogte vliegende Engelsche ma chine verspreid. Op het Engelsche politiebureau bij den Scopoesberg bij Jeruzalem werden eenige schoten gelost. Te Amman, de hoofdstad van Transjor- danië, heeft de menigte een vijandige hou ding tegen de Engelsche aangenomen en getracht Engelsche auto's aan te houden. Verscheidene auto's werden met steenen bekogeld. CHINA Beteekenis der ontruiming van Groote Muur-gebied De Japanners hebben het Chineesche ge bied binnen den Groote Muur ontruimd en ook van de poorten hun troepen weggetrok ken. Door de ontruiming van het Chineesche gebied binnen den Groote Muur door de Japanners komt een geheele divisie vrij; zelfs de zes belangrijkste passen, zooals die bij Sjanhaikwan en Koepeikou, worden ontruimd. Deze ontruiming valt samen met zeer belangrijke besprekingen te Peking tus schen den Japanschen gezant Arijosji en generaal Hoeangofe, voorzitter van den politieken raad. In de meest bevoegde di plomatieke kringen is men van meening, dat er tusschen China en Japan overeen stemming is bereikt. Dit wordt in verband gebracht met het geschil tusschen Japan en Sovjet-Rusland over den Chineeschen Oos terspoorweg. Toen de sovjet-gezant op de hoogte werd gesteld van de ontruiming zeide hij slechts: „Dat is zeer interessant". GOUDAANKOOPEN DER AMERIKAANSCHE REGEERING De Amerikaansche regeering heeft haar eerste goudaankoopen verricht op de inter nationale goudmarkt volgens het nieuwe program van president Roosevelt. De eer ste transacties hadden plaats tusschen de Federal Reserve Bank of New-York en een te Parijs gevestigde Fransche bankinstel ling. BUITENL. BERICHTEN. TYPHOON TEISTERT DE PHILIPPIJNEN. Een typhoon heeft het Zuidelijk gedeel te der Philippijnen geteisterd. Naar tot dusver bekend, zijn er op het eiland Vi- sayas zes inheemschen gedood en negen gewond. GROOTE PETROLEUMBRANDEN IN AMERIKA. In Oklahoma City is een groote brand op een petroleumterrein uitgebroken. Een boortoren is door het vuur aangetast. De brand dreigt ook op naburige terreinen over te slaan. Eenige honderden brand weerlieden zijn in de weer, om een uit breiding van den brand te verhinderen. De materieele schade is zeer belangrijk. In New Jersey is eveneens brand uitge broken in een opslagplaats van petroleum, waarbij hevige ontploffingen plaats had den. Drie arbeiders zijn om het leven ge komen, terwyl vijf anderen ernstige brandwonden opliepen. Ook hier is de aangerichte schade zeer belangrijk. EEN VREEMD VERHAAL OVER CHARLEY CHAPLIN. Uit Amerika, aldus meldt het „8 Uhr Abendblatt", het land van de onbegrens de mogelijkheden, komt het navolgende bericht, hetwelk op het eerste gezicht zoo onwaarschijnlijk klinkt, dat men aan de juistheid ervan zou kunnen twijfelen. Gangsters zouden er namelijk in geslaagd zyn in Augustus Carley Chaplin te ontvoe ren, zonder dat de buitenwereld hier iets van heeft vernomen. Hij is daarop weer vrijgelaten tegen betaling van 20.000 dollar. Het blad meent het bovenstaande slechts onder voorbehoud te kunnen publiceeren, ofschoon het bericht uit volkomen be trouwbare bron is ontvangen. HIJ LEEFDE OP TE GROOTE VOET. De politie heeft te Alexandra een Fran- schen matroos gearresteerd, die in zijn schoenen een groote hoeveelheid verdoo- vende middelen, vooral hasjisch, geborgen had. Het was namelijk aan een surveilieeren den agent opgevallen, dat de matroos schoenen droeg, die hem veel te groot wa ren en waar de man moeilijk op liep. De agent verzocht den matroos, mee naar het politiebureau te gaan, waar in zijn schoenen, vooral in de holte der hakken een hoeveelheid narcotica gevonden werd. De smokkelaar is opgesloten. Een sarcofaag van steenkool. Te Beuthen in Opper-Silezië is een mo nument ingewijd ter eere van de in den oorlog gevallen Beuthenaren, welk monu ment in zijn soort waarschijnlijk eenig is. Het bestaat uit een 400 jaar oude kerk van schroothout, zooals die voor Opper- Silezië typisch zijn. Aan de wanden der kerk zijn 22 tafels aangebracht, bevatten de de namen der 1400 gesneuvelden. In het midden der kerk staat een reusachtige sarcofaag van steenkolen, waarop een van een hakenkruis voorziene Stahlhelm rust Deze sarcofaag, die 1300 centenaars zwaar is, is een waar kunstwerk en bestaat uit 38 afzonderlijke stukken, die door een in- valieden mijnwerker en zijn zoons zijn ge houwen. KERKNIEUWS Men seint uit Rome aan de „Msb.": Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent, Bisschop van Haarlem is hedenavond door Z. H. den Paus in particuliere aaudiëntie ontvangen. Bisschoppelijk inspecteur L. O. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot Bisschoppelijk Inspecteur R. K. L. O. in ht Dekenaaat Alphen: R. D. C. Moons, Pastoor te Zevenhoven. Een droeve boodschap. Dinsdagmiddag kreeg Rector Boonekamp die zooals bekend, met de katholieke werk- loozen op den terugtocht is van Rome naar Nederland, bericht, zoo snel mogelijk naar huis terug te keeren, daar zijn moeder ern stig ziek was. Rector Boonekamp heeft ech ter zijn moeder niet levend mogen weer zien, want Woensdagochtend. Allerheiligen, kregen de werkloozen, die thans in Zuid- Frankrijk verblijven, de mededeeling, dat de moeder van hun rector was overleden. LAND- EN TUINBOUW Vrijstelling vet kalfsvleesch van crisis-accijns. De inkrimping van den veestapel, d.w.z. de levering door de boeren van vee aan de regeering gaat blijkbaar vrij vlot. Op en kele markten worden groote getallen vee aangevoerd en de prijzen schijnen nog al mee te vallen. De kooplieden loopen druk de boeren af om het vee, geschikt voor le vering, te koopen en het dan aan de Cen trale an te bieden. Het is niet goed te begrijpen schrijft „Se nior" in het officiëele „Orgaan van het Kon. Ned. Landbouwcomité, dat de boeren zoo dwaas zijn het vee op stal te verkoopen. Als de leveringen zoo blijven doorgaan is er alle kans dat het niet tot een ver plichte levering komt en de gewenschte hoeveelheid vee wel vrijwillig wordt aan geboden. De regeling wil echter, als de levering is afgeloopen, voorkomen dat door aanfok van jongvee de veestapel weer wordt uit gebreid en de bedoeling schijnt te bestaan, straks aan de boeren voor te schrijven hoe veel kalveren weer mogen worden aange lokt. Een veel eenvoudiger en gemakkelijker door te voeren maatregel zou zijn, als de vette kalveren werden vrijgesteld van den „crisisaccijns", die voor het rundvleesch moet worden betaald. Wij hebben nu reeds den toestand dat ten gevolge van den extra accijns die voor vleesch moet worden betaald, de vette kal veren bijna onverkoopbaar zijn en in elk geval zoo sterk in prijs zijn gedaald, dat het mesten van kalveren weldra geheel zal worden gestaakt. Nu de melkprijzen eenigszins beginnen aan te trekken en de prijzen der vettte kal veren gaan dalen, komt men vanzelf tot een grooter aanfok en geringere mesterij, dus juisst het tegendeel van wat men be reiken wil. Veel beter dan dwang uit te oefenen op den aanfok van kalveren, zou zijn een bevordering van de kalvermesterij door deze en ook de nuchtere kalveren, vry te stellen van den extra aaccijns. Waar de heele opzet der rundveebeper king staat of valt met den meer of minde ren aanfok van het jonge vee en dus in de eerste plaats die aanfok moet worden be perkt, is er geen beter, geen goedkooper en minder omslag en dwang eischend mid del dan het bevorderen van de kalvermes terij, en dit zou reeds zijn te bereiken door daarvoor vrijstelling te geven van den ac cijns. Een ander voordeel van de bedoelde re geling is, dat tal van boeren, vooral van kleine boeren en arbeiders, uit het mesten van kalveren een belangrijke bron van in komen vinden. In sommige streken van ons land komt het voor dat bij kleine boeren het mesthok voor kalveren nooit leeg is en bij aflevering van een of meer kalveren, dit direct weer gevuld heeft. En eindelijk heeft deze regeling dit voor, dat daardoor vrij wat volle melk aan de zuivelbereiding onttrokken wordtt en zij dus ook werkt in de richting van een klei nere boterproductie. DE BLOEMBOLLENTEELT- SANEERING. Voorziening in den credietnood verzocht. In gemeenschappelijk overleg tusschen den R. K. Diocesanen Land- en Tuinbouw- bond in het Bisdom Haarlem, de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur, het Hollandsch Bloembollenkweekers-Genoot schap, den Bond van bloembollenhandela ren, den Zuid-Hollandschen Bond van klei ne kweekers en den Neutralen Bond van boeren, land- en tuinbouwers, zal aan den Minister van Economische Zaken een adres worden gezonden, waarbij aan den Minis ter dank betuigd wordt voor Je maatrege len tot saneering van het bloem bollen be drijf. Deze maatregelen, welke ondanks de tegenwerking van sommige ooraanstaande personen in het organisatieleven tot stand kwamen, hebben kunnen bewerken, dat de export, tegen de groote buitenlandsche han delsbelemmeringen in, waar schij nil ijk 20.000.000 zal bedragen. Den Minister en zijn staf en ook de be sturen der kweekers- en export-Centrale hebben eer van hun arbeid. Echter, alles is tot stand gekomen zon der eenigen financieelen steun of voorschot van overheidswege. Daarom dringen bo vengenoemde besturen bij den Minister aan op voorziening in den grooten crediet nood, welke is ontstaan door de vernieti ging op groote schaal van bloembollen, waardoor een groot bedrag aan productie kosten zonder eenig resultaat werd uitge geven. Gevraagd zal worden om een indi vidueel crediet. Tevens zal op inkoop voor den minimum prijs van het volgens het officieele commu niqué van 4 Mei 11. aanwezige surplus van leverbare bollen worden aangedrongen. ONDERWIJS RECHTZAKEN DE BIJZONDERE SCHOOL BLOEIT Belangrijke toename bij het U.L.O. Het is mogelijk thans de voorloopige cij fers bekend te maken betreffende de aan tallen scholen, leerlingen en leerkrachten bij het gewoon- en uitgebreid lager onder wijs in het jaar 1932. Het aantal scholen voor gewoon lager onderwijs bedroeg op 31 December 1932 7.553. Tegenover het vorig jaar beteekent dit een stijging met 17 scholen, terwijl in 1931 een toename met 97 en in 1930 een accres met 155 scholen kon worden vastge steld. De vermeerdering van het getal scholen is ontstaan uit een toename der bijzondere scholen met 126, verminderd met een af name der openbare scholen met 109. Het aantal leerlingen bedroeg op den tel datum 1.199.593. Tegenover het vorig jaar is het met 1.951 (-0.2 pet.) gedaald, terwijl in 1931 een toename met 18.394 (1.6 pet.) en in 1930 een accres met 21.739 (1.9 pet.) kon worden vastgesteld. Hierbij zijn aangeteekend, dat voor het jaar 1932 op grond van de cijfers omtrent den leeftijdsopbouw der bevolking op 31 December 1930 (volgens de uitkomsten der Volkstelling, verminderd met de normale sterfte) een vermeerdering der schoolbe volking met bijna 19.000 leerlingen te ver wachten zou zijn geweest, ware in dat jaar niet de minimum-leeftijd van toelating tot de lagere school met drie maanden ver hoogd. Als gevolg van dezen maatregel werden dus, naar men mag aannemen, on geveer 21.000 leerlingen buiten de scholen voor gewoon lager onderwijs gehouden. De invloed van de verhooging van den toela tingsleeftijd in 1933 met andermaal drie maanden mag op een gelijk aantal leerlin gen worden gesteld. De verschuiving van de aantallen leerlin gen van het openbaar naar het bijzonder onderwijs zette zich in 1932 voort. Het openbaar onderwijs zag zijn schoolbevol king met 14.078 vermindeern (-32 pet., in 1931 -1,3 pet. en in 1930 -1.9 pet), het aan tal eerlingen bij he tbijzonder onderwijs steeg met 12.127 (1.6 pet., in 1931 3.3 pet. en in 1930 4.3 pet.). Het aantal leerlingen der Protestantsch-Christelijke scholen steeg met 0.6 pet. (in 1931 2.4 pet. en in 1930 3.1 pet.), dat der Roomsch-Katholieke scholen met 2.3 pet. (in 1931 4.1 pet. en in 1930 5.1 pet.) en dat der overige bijzondere scholen met 0.9 pet. (in 1931 1.1 pet. en in 1930 5.8 pet). Het aantal leerkrachten bedroeg op den teldatum 36.479. Tegenover het vorig jaar beteekent dit een daling met 347, terwijl in 1931 een toename met 677 en in 1930 een accres met 1.271 leerkrachten viel te con- stateeren. Tegenover de vermindering van leerlin gen en leerkrachten bij het gewoon lager onderwijs staat bij het uitgebreid lager on derwijs, als gevolg zoowel van de toename van het aantal kinderen in den voor deze scholen geldenden leeftijd als van een in tensiever gebruik van de zijde der bevol king, ook in 1932 wederom een belangrijke toename. Het aantal scholen bedroeg op 31 Decem ber 1932 802, d.i. 10 meer dan in 1931. In 1931 was het met 6 en in 1930 met 8 ge stegen. Het aantal leerlingen dezer scholen be droeg op den teldatum 75.240. Hierin schuilt tegenover het vorig jaar een toename met 8.106 leerlingen (12 pet.), terwijl in 1931 een vermeerdering met 6.324 leerlingen (10.4 pet. en in 1930 een accres met 3.840 (6.7 pet.) kon worden vastgesteld. LJ.T.E.H.-examens. De examens Handelscorrespondentie in de moderne talen van L. I. T. E. H., Ver eeniging van Leeraren In Talen En Han delscorrespondentie, worden in verschil lende plaatsen van ons land gehouden op 21 en 22 December a.s. Prospectus met inschrijvingsformulier gratis verkrijgbaar bij den Administrateur S. L. A. Ottens, Huismanshof 17, Amster dam (O.). TOT ZES MAANDEN VEROORDEELD. Voor de Haarlemsche rechtbank stond veertien dagen geleden terecht een werk- looze te Haarlem, die zich schuldig maakte aan oplichting, door als lid van een ver eeniging tot bestrijding der werkloosheid te Haarlem gedurende geruimen tijd zijn handteekening als werkloos op de lijst te zetten, hoewel hij in die periode 140 gulden verdiende. De officier van justitie eischte zes maanden gevangenisstraf. De rechtbank veroordeelde verdachte gisteren conform den eisch. AANSLAG OP TAXICHAUFFEUR. Bij het Hof hoogere straffen geëischt. Twee Duitschers, een 22-jarige decora teur en een 23-jarige horlogemaker hebben gisteren in hooger beroep terecht gestaan voor het gerechtshof te Amsterdam van een vonnis der Rechtbank aldaar, waarbij zij wegens poging tot diefstal met geweldple ging tot 3 en 21/2 jaar gevangenisstraf zijn veroordeeld geworden. Men zal zich herinneren dat in t begin van April van dit jaar een chauffeur van een blokband taxi op het Damrak twee Duitschers opnam, die naar de Langestraat wilden rijden. Daar gekomen stapte de chauffeur uit, om te vragen voor welk huis nummer zijn passagiers moesten worden afgezet. De Duitschers stapten uit om af te rekenen en een hunner nam, toen de chauf feur de taxameter opnam, de gelegenheid waar een revolver te grijpen. De revolver werd dreigend gericht op den chauffeur, die vluchtig gefouilleerd werd. Toen hij echter om hulp begon te roepen, en de si tuatie voor de Duitschers gevaarlijk dreig de te worden, schoot een der mannen, de decorateur, zijn revolver af; de kogel trof den chauffeur in het onderlichaam. Intusschen was door het geroep van den chauffeur en nu vooral na het schot de aan dacht van de omgeving getrokken en de Duitschers konden op him vlucht worden gegrepen. De chauffeur verkeerde eenigen tijd in levensgevaar. De kogel had in den buik vijf gaten in den dunne darm veroorzaakt, waardoor stoffen in de buikholte waren ge komen en groot gevaar voor buikvliesont- steking opleverden. Aan onmiddellijk ope ratief ingrijpen in 't Binnengasthuis schijnt het levensbehoud van den chauffeur wel in hoofdzaak te danken zijn geweest. De Duitschers werden door de Rechtbank tot bovenvermelde straffen veroordeeld. Een hunner, de horlogemaker, teekende hooger beroep aan; de officier is tegen beide veroordeelingen in appèl gekomen. Voor het Hof bekende ook nu de deco rateur weer volledig; hij had de revolver gehanteerd en afgeschoten. Zijn mede-ver dachte verklaarde zich onschuldig; hij wist niet dat zijn vriend een revolver had en was niet in de taxi gestapt met de bedoe- f ling den chauffeur later te berooven. De president van het Hof mr. Joh. M. Jolles maakte vooral dezen verdachte op merkzaam, dat men de Langestraat kende als een stille straat, en dat twee menschen, van wie de een 40 pfennig en de ander 70 cent op zak heeft, vreemde motieven heb ben wanneer zij, zoo slecht bij kas, nog taxi willen rijden. De procureur-generaal mr. Bauduin acht te het tenlaste gelegde tegen beide ver dachten wettig en overtuigend bewezen, en meende, behoudens enkele kleine vorm- wijzigingen, bevestiging van het vonnis te vragen. Evenwel achtte spr. dat de door de Rechtbank opgelegde straffen te licht zijn. De feiten zijn zeer ernstig; deze twee ver dachten zijn zelfs naar Nederland gekomen om dergelijke misdrijven te plegen. De procureur vroeg derhalve ieder der ver dachten tot vier jaar gevangenisstraf te veroordeelen. De mrs. Lacroix en Fr ankenhuis bepleit ten clementie. Arrest 16 November. ZIJN „VERLOOFDE" OPGELICHT. Onlangs heeft voor de Amsterdamsche Rechtbank een koopman terecht gestaan, die zijn „verloofde" voor 1500 had opge licht. De man maakte er zijn werk van verschillende vrouwen schoone toekomsten voor te spiegelen, bij welk vooruitzicht de „verloofden" er dan geen bezwaar tegen maakten, hun toekomstigen echtgenoot eenig geld voor te schieten. Een juffrouw had hem 1500 geleend en terzake van deze oplichting is tegen den koopman, die reeds verschillende straffen o.a. ook voor soort gelijke feiten heeft uitgezeten, drie jaar gevangenisstraf geëischt. De Rechtbank heeft hem thans veroordeeld tot drie jaar met aftrek van twee maanden voorarrest. OM HUURBIJSLAG TE KRIJGEN. Het gerechthof te Arnhem heeft uit spraak gedaan in de zaak tegen een chauf feur te Apeldoorn, die aan het Burgerlijk Armbestuur een valsche huurquitantie had overgelegd. Het was zijn bedoeling om, zon der dat hij huur had betaald, huurbijslag te krijgen. Het Hof vernietigde het vonnis der recht bank te Zutphen, waarbij verdachte werd veroordeeld tot vier maanden gevangenis straf, doch legde hem dezelfde straf op. KOOPT BIJ ONZE ADVERTEERDERS

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 6