VRIJDAG 3 NOVEMBER 1933 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 3 een tweede gedenkteeken noodig had, Lei den, dat altijd blijven zou de plek, vanwaar Lorentz' gedachte over de wereld was uit gestraald, de plek, waar het werk van zyn geest in onverzwakte intensiteit zich voort zette. Het was vereering, genegenheid en ge rechtvaardigde trots, wat niettemin drong tot het stichten ook van een Leidsche mo nument. Nu wij dit na bijna zes jaren, onthullen, is de afstand vanwaar wij op zien naar de figuur van Lorentz, ruimer geworden. Hij is niet meer de gestorvene van het oogenblik. maar de levende voor immer. Hij is ingetreden in de rij der groote geesten van alle tijden, verbonden aan de voorgangers uit het verst ver leden als aan zijn grooten tijd- en vakge noot, in wiens huis wij staan. Die grootere afstand dan bevestigt slechts de stelligheid van onze overtuiging, dat ook dit eerbewijs van ons geëischt werd. Ons kleine land heeft in den krans van beroemde namen, die tezamen den opgang der natuurwetenschap symboliseeren, een aanzienlijk deel. Van de zestiende eeuw af gerekend, staat aan dat firmanent van zooveel sterrebeelden, als er natuurweten schappen zijn, wel menig licht te schijnen, dat in Nederland opging. Onder de uitvin ders en ontdekkers, de onderzoekers en berekenaars, de denkers en verklaarders. Men vindt die Nederlandsche namen on der de plant- en dierkundigen, de genees- heeren, de scheikundigen, de physiologen, doch in welk domein zoo talrijk en zoo luisterrijk, als in dat der natuurkunde in engeren zin, van den tijd van Stevin en Snellius af tot onze dagen toe? Indien er van die velen uit vier eeuwen twee boven de ander uitstralen, zouden het niet Huygens en Lorentz zijn? Hij heeft zijn plaats in het geheugen der menschheid ingenomen, en dit ons dierbare, met een charisma van den geest der wetenschap gezegende Leiden, mag dankbaar zijn voor het lot, dat het tot Lorentz' werkplaats maakte. Maar overvalt ons de vraag wat heeft het voor zin, om een glorie der wetenschap tot voorwerp van nationalen, ja van lo calen trots te maken. E 3 wetenschap is en moet zijn, op straffe van haar naam niet te verliezen, internation .al en we reldwijd, zoo niet in de stof, waarop haar blik gericht is, dan toch in den geest, die haar drijft, in het beginsel dat haar be zielt, het beginsel van vrijheid onbeperkt door iets dan alleen door den eisch Ier hoogste en zuiverste waarheid, te belijden met den moed tot die waarheid, tot eiken prijs. De natuurwetenschap verheft zich tot dien graad van een onbetwiste en daad werkelijke internationale lichter dan Je wetenschappen, wier object ligt in de stu die van menscheiljk handelen of denken in gemeenschap. Deze laatste immers, die tnen wel cultuurwetenschappen noemt, moe ten met zekere voorkeur haar aandacht allereerst wijden aan dat wat eigen is, wat noodwendig gekend en somtijds gediend wil worden. De natuurwetenschap kent zulke voorkeur niet, of waar een plaatse lijke verbondenheid dieymeebrengt, zooals bij de beoefening van Nederlandsche flora bodemkunde enz., daar is die voorkeur on besmet met de kiem van nationaal vooroor deel, die zoo gemakkeiljk haar weg vindt in het organisme van het op menschelijke instellingen en denkvormen gerichte on derzoek. Wee de natuurwetenschap, als zelfs zij haar immune krachten dienstbaar zou maken aan het bewijzen van de be perkte en onvrije leerstellingen, die een tijdelijk stelsel van gezag verlangt en voorschrijft! Gelukkig een man, die als Lorentz, door zijn vak en krachten eigen persoonlijkheid, en door de gunst van den tijd, die het perk van zijn leven omsloot zich dat leven lang den drager heeft mo gen voelen van die volstrekte en onbekom merde internationaliteit, die aan een liefde tot eigen land en volk in den weg staat, ja, die tot hoogeren aard verhefte de interna tionaliteit, die heden ten dage soms schijnt haar „vast blokhuis tot bewaarnisse" der beschaving enkel daar nog te kunnen vin den, waar de geest heerscht in zijn werk van het erkennen der waarheid en het scheppen en aanschouwen der schoonheid. Lorentz Nederlander en wereldfiguur, hem eeren wij. Ziet hem in gedachten zooals ge hem gekend hebt: met den vriendelijken blik, de gemakkei jke toegai .elijkheiJ voor iedereen, met de vlotheid van zijn woord en den helderen klank van zijn stem, den Lorentz, die voor een internatio naal gehoor een moeilijk betoog van een ander begrijpelijk kon maken door het voor de vuist in het Fransch over te bren gen. Lorentz, in wien het ideaal van den modernen man van wetenschap beli- lichaamd mocht heeten. Dat op hem een maal de keus viel als voorzitter van de in ternationale commissie voor intellectueele samenwerking, het schijnt ons meer dan redelijk haast noodzakelijk. Laat,het dan niet zijn bevrediging van plaatselijken trots, wat ons vervult, nu Leiden ook zijn Lorentz-monument heeft. Dit symbool spreke van andere dingen dan van Leidsche glorie. Wie aan Lorentz beeld voorbijgaat, zie daarin een teeken, een ver zekering, een b'-" fte. Van dingen die klaar der en beter zijn dan de woelige verward heid, die ons omringt. Van de eenheid des menschdoms in den geest. DANKWOORD RECTOR-MAGNIFICUS Vervolgens nam de rector-magnificus, prof. mr. D. van Blom, het woord, om na mens de curatoren, nct enkele woorden dank te zeggen voor de aanbieding van het monument, dat in dank aanvaard werd STADSNIEUWS HET RESIDENTIE-ORKEST. Tweede abonnementsconcert. Op het tweede abonnementsconcert te Leiden van het Residentie-Orkest op Don derdag 16 November a.s. zal dirigent zyn Eugen Szenkar, die ook het eerste con cert op 19 October j.l. geleid heeft. Zoo als reeds aangekondigd, is de pianiste Myra Hess dien avond soliste. Leidsche Filmliga. Toen vóór den aanvang van hét Film liga-seizoen ons 'n annonce werd aangegbo- den voor het lidmaatschap der Filmliga, hebben we deze annonce niet geplaatst, wijl wij ons met het streven der Liga niet in alles kunnen vereenigen. Wij achtten ons niet verantwoord een aanbeveling te doen voor het lidmaatschap eener vereeniging, die „kunst" aanbeveelt, ook indien deze tegen staatsorde en sociale verhoudingen gericht is. Dat we dit deden, sproot voort uit het geen we zoo nu en dan tijdens voorstellin gen der Liga gezien hebben. De tweede voorstelling, gistermiddag in het Trianon Theater gegeven, bevestigde onze zienswijze opnieuw. Met „Gouden Bergen", van Jutkevitch en Fred. Ermler, kregen we weer 'n Rus sische communistische propaganda-film, waarin de sociale tegenstelling tusschen ar beiders-onderdrukten aan den eenen kant en „heeren"-onderdrukkers aan den ande ren kant wel bitter scherp is afgeteekend. De overdrijving ligt er dik boven op. Bo vendien heeft de film nog dit verderfelijke element, dat de goed willende arbeider ten aanschouwe van zijn kameraden rijk be loond wordt, terwyl hy tenslotte toch voor hen gaat vechten in den stakingsstrijd. Men deed beter zijn geld en tijd aan nut tiger dingen te besteden. Dienst inspectie dir. belastingen, enz. Wijzigingen en overplaatsingen ingaande 1 December 1933. B. Moolenburgh van Leiden le afd. naar Leiden dir. bel. le afd. A. L. Boot van Leiden 2e afd. naar Lei den dir. beL 2e afd. G. A. H. Kluytmans van Leiden 3e afd. naar Leiden invoerr. en accijnzen. De Inspectie Leiden dir. bel. le afd. om vat de directe belastinge nder gemeente Leiden. De Inspectie Leiden dir. bel. 2e afd. om vat de directe belastingen der gemeente thans behoorende tot de Inspecties Leiden 2e en 3e afd. De Inspectie Leiden invoerr. en accijnzen omvat de invoerr. en accijnzen benevens de omzetbelasting van de gemeenten be hoorende tot de Inspecties Leiden dir. bel. le en 2e afd. Alphen, Woerden en Gouda. In Gouda wordt ingesteld een sub. In spectie invoerr. en accijnzen. Inspecteur P. G. G. Schütz. Arbeidsbeurs Leiden. Op den 2den Nov. waren 2959 (v.j. 3581) werkzoekenden ingeschreven. De Commissaris van Politie te Leiden brengt in herinnering de verordening, re gelende het toezicht op in Leiden vertoe vende vreemdelingen, waarbij is bepaald, dat een ieder, die een vreemdeling in zyu inrichting, huis of woning opneemt, binnen 24 uur verplicht is daarvan kennis te ge ven aan genoemden Commissaris van Po litie (bureau Vreemdelingendienst Zonne veldstraat alhier, geopend van 912 uur, van 2i uur en van 7—9 uur). Door aangifte aan het bureau van de Bevolking en den Baad van Arbeid ver valt bovengenoemde verplichting niet. Verzuim is strafbaar gesteld. Uit Leiden vertrokken: LFEST MET AANDACHT DE iDVEii lENTlE-PAGlNA'S! J. v. Aardenne, Dordrecht, Singel 165. C. Boogaard, Haag, Volkerakstr. 38. G. D. L. Brederveld, Amsterdam, Joh. Ver- hulststr. 198II. M. H. G. Cranssen, Groesbeek. T. v. Diggelen, Haag, Coper- nicusgtr. 160. M. M. Douma, Geldenkir- chen, Deichstr. 42. C. Th. Driessen en Fam., Oegstgeest, Fr. Hendriklaan 6. N. v. Egmond, Delft, Korenmarkt 68. C. A. Eindhoven, Rotterdam, Schiebr.laan 49. K. W. Galis, Oegstgeest, Emmalaan 12. Wed. J. H. M. Snijers-de Groot, Eindhoven, Geldropschew. 14. P. F. M. Hendriks, Wassenaar, Oostdorperw. 6. C. Hogen- doorn, Bodegraven, Noordstr. 3. M. Hoo- gerbrugge, Rotterdam, Mathen.laan 406. J. M. E. Isbrücker, Rotterdam, Rozenburg straat 13. G. P. Jansen, Utrecht, Ridder- schapstr. 7bis. H. M. E. Jenne, Haag, Badhuisweg 58. D. A. H. Jesse, Soest, Ossendamweg 10. J. C. v. d. Kallen, Lawang. W. Karstkarel en Fam., Voor schoten, Rijndijk 84. A. Hogewoning- Keijzer, Katwyk, Zeesteeg 2. H. v. Leeu wen, Bodegraven, Noordzijde 138. A. M. H. Logemann, Haag, Vlierboomstr. 188. H. de Man en Fam., Haag, Ch. de Bour- bonstr. 154. S. Miedema, Zaandam, Klaas Katerstr. 51. M. Molenaar, Amsterdam, aan boord woonschip. M. Herman3- Nieuwenburg, Haag, Oranjeplein 49. P. N. Paats en Fam., Haag, Ch. de Bourbonstr. 180. H. J. de Jong-Popken en Fam., Voorschoten, Donklaan 12a. N. W. AL Portengen en Fam., Eindhoven, Fellenoord 38. D. J. Ramp, Gouda, v. Strijenstr. 15. J. H. Ressing en Fam., Delft, West plantsoen 35. H. Riebeek, Oegstgeest, Fr. Hendriklaan 6. A. C. Prins-Rozier, Den Heider, Lorenzstr. 99. A. v. i. Scheer, Haag, Gr. Hertoginnelaan 36. Ph. Schellevis en Fam., Voorschoten, Leid- scheweg 242. S. N. v. d. Scheur, Alke made, Rijp wetering. Chr. Schoonheim, Utrecht, J. Meijerstr. 38. A. J. Sillevis, VAN ONZE ADVERTEERDERS Opening Hadeka. Morgen heeft in perceel Hoogewoerd 41 de opening plaats van het Hadeka-huis (directie G. Splinter). Het Hadeka-huis is een eenheidsmagazijn met prijzen van 25, 50, 75 en 100 cents. Men vindt er van alles. Heeren- en damesmodeartikelen met textiel-afdeeling en handwerken, levens middelen, koek, chocolade, busgroenten, wfjnen en dranken, een galanterie-afdee- ling met drinkserviezen, bloemvazen, li keurstellen, kunstaardewerk, enz.; verder rook-artikelen, een luxe afdeeling met kettingen, armbanden, allerlei huishoude lijke artikelen, lepels en messen enz., speelgoederen, boeken en papierhandel, kortom van alles kan men hier jyjnden. De entrée is bovendien vrij, zoodat men slechts uit te zoeken heeft wat men wenscht. Bo ven is 'n aardig ingerichte lunchroom ge vestigd, omzoomd door groen en bloemen, 'n Kleurig, aantrekkelijk zitje, waar men koffie, thee en 'n 12-uurtje kan gebruiken. Haag, Kon. Mariastr. 1. Chr. v. Spen- gen, Oegstgeest, Leidschestr.weg 8. N. v. Straten, Rheden, Sophiastr. 3O» A. Szigeti, Budapest. A. Timmer, Schore. E. Timmer en Fam., Schore* K. J. .Troost, Haag, Schenkkade 217. A. Vis, Zierikzee, JPoststr. C 105. C. C. v. d. Wal, Reeuwyk, Kaagjesland B 37. P. A. v. d. Wal, Reeuwijk, Middelburg B 7. J. H. v. Wely, Hillegersberg, Br. L. de Mon- tignylaan 55. Te Leiden gevestigd: W. -val, koopman, K. Hansenstraat 8 P. A. Alphenaar, dienstbode, Aalmarkt 16 E. van Amerongen, Rijnsb..weg 144 Th. C. Bakker, chauffeur, Zijlsingel 24 A. C. van Beek, dienstbode Zoeterwoudsche Singel 24 W. A. van Benten, dienstbode, Rjjnsb.weg 43a II. R. Bittner, bakkers knecht, Buitenruststraat 1 J. Blaas en Fam., ondermachinist, Oosterdwarstraat 8a J. H. F. de Boer, bouwkundige, Leeuwe rikstraat 23 H. ten Bokkel Huinink, Steenstraat 42 J. A. E. van Borssum Buisman Rijnb.weg '2a S. C. Kom-Bos, Nieuwe Rijn 74 A. L. Bots, Rijn- en Schiekade 12 F. J. Brusche en Familie, zilversmid, Utrechtsche Jaagpad 21 G. A. Buschman en Familie, slager, Stadhou derslaan 23 A. M. G. Cramer, arts, Rijnsb. weg 10 A. Dekker en Familie, arbeider Zoeterw. Singel 49 M. Dekker, huishoud ster Utrechtsche Jaagpad 10b A. van Drooge, Vree wijkstraat 4 R. Drijber, Botermarkt 27 H. N. Dutilh, Rapenburg 52a J. G. Th. Elfrink, leerares Nijverh. onderw. Noordeinde 50 Wed. J. R. Nadort Endert, Fagelstraat 34 J. B. Everwijn, Steenstraat 46 D. H. A. Gerretsen, Lijs terstraat 19 Th. P. v. d. Griend, dienst bode, Rijnsb.weg 141 P. Groenhart, sla ger, Zuidsingel 34S. Guggenheim, dienst bode, Vreewijkstraat 2 M. Chr. de Heer J. de Wittstraat 37 E.' v. d. Hoeven, huis onderwijzeres, Witte Singel 11 K. Hollin- ger, dienstbode, Witte Singel 61 L. Hui- zinga en Fam., cand. cons, ambten, Witte Singel 32 M. de Jager, dienstbode, Haar lemmerstraat 128 J. P. v. d. Kam, v. Le- denberchstraat 2 L. Kooien, laborato- riumbed., Garenmarkt 15 C. Kramer, P. C. Hooftweg 2 C. Kuyff, schipper, Oude Singel 44 W. N. Lagendijk, Fagel straat 48 J. J. Langerak, dienstbode, Hooigracht 58 C. Lanooy, Mariënpoel- straat 35 D. C. v. d. Linde, Lijsterstraat 8 A. M. H. Logemann, linnen juffrouw, Pie- terskereksteeg 15 E. L. J. Loos, dienst bode, Pieterskerkhof 36 A. Lijcklema Nijeholt, Rijnsb.weg 18 J. C. M. van Marle, Roodborststraat 43 C. F. Mars man, dienstbode, Leeuwerikstraat 27 J. W. L. M. Mensen, Rapenburg 24 J. P. v. d. Meulen, Rapenburg 51 C. v. d. Meij en Fam., straatmaker, Pioenstraat 46 A. E. Meijer, leeraar amb.school, Rijn- en Schiekade 64 E. Michalski, Lijsterstraat 23 G. H. E. Mudde, kapelaan, Breestraat 139 A. M. Noordermeer, Rijnsb.weg 108 J. O. Ott, Vree wijkstraat 6 N. Plas, O.I. Ambten, m. v., Fagelstraat 44 L. Plant, Kaiserstraat 16 P. V. Putmaif Cramer, Papengracht 28 M. Raatsie, chemigraaf, Steenschuur 7a P. J. Roem en Fam. inspecteur Levensverz. K. Rapen burg 7a H. A. J. de Roo en Fam., assu radeur, 3 Octoberstraat 49a G. A. de Ruiter, Morschweg 44 E. Santman, Steen straat 48 A. Bielinski-Schumacher, Rood borststraat 37 A. J. Servaas, St. Jacobs- gracht 1 G. Sevenster en Fam., hoogleer aar, Witte Singel 61 A. J. van Oosten- Slootweg Morschstraat 13 Chr. C. Spie gel, Boommarkt 4a L. Termond, Was- straat 65 A. D. Vas Nunes, Rapenburg 81 J. C. H. van Vliet, Rijnsb.weg 159, W. G. J. v. d. Vliet, Kloksteeg 17 Werker, Vreewijkstraat 4 M. C. Werker, Doezastraat 19a 1-. Willems en Fam., visscher, Levendaal 187 A. van Wolde en Familie, timmerman, Groenhazengrachct 21a J. H. van 't Wout, logementknecht, Oude Rijn 27. Het vertrek der treinen uit Amsterdam de richting Haarlem kon normaal ge schieden. LINDBERGH IN ONS LAND. De Amerikaansche vlieger kolonel Lind bergh heeft hedenmorgen een bezoek ge bracht aan de kantoren der K. L. M. te Den Haag. Hij had daar een langdurige bespreking met de directie. Na deze be spreking vertrok kolonel Lindbergh in ge zelschap van den directeur der K. L. M., den heer Plesman, naar het vliegveld Waalhaven, waar hy de werkplaatsen in oogenschouw nam. Het plan was, dat Lindbergh in den middag vandaar naar Schiphol zou vliegen en van Amsterdam naar den Haag zou terugkeeren. Alvorens zich naar het K. L. M.-kantoor te begeven, heeft kolonel Lindbergh, vergezeld van zijn echtgenoote. een langdurig bezoek ge bracht aan de fabriek van de firma H. P. Muttert en Zn., waar de inrichting der K. M.-vliegtuigen werd bezichtigd, spe ciaal de uitrusting der Indië-vliegers. VRACHTAUTO OP GROEP FIETSENDE LEERLINGEN INGEREDEN. Scholier aan de verwondingen overleden. Uit Vuren wordt gemeld: Vanochtend te ongeveer 8 uur is een groote vrachtauto geladen met stroo bij het passeeren van een stilstaande auto, ingereden op een groep leerlingen van de Chr. Kweekschool te Gorinchem, die op de fiets op weg waren school. Enkele van hen liepen eenige schrammen op. De 18-jarige J. van Hossen uit Her wijnen was er echter zeer ernstig aan toe. Zwaar gewond werd de jongen opgenomen en in een zich in de nabijheid bevindende woning binnengebracht. Een kwartier na het ongeluk, dat gebeurde even over de grens van Herwijnen, is de jongen overleden. AUTO IN DE HAARLEMMERVAART. Twee Leidsche studenten gered. Men meldt ons uit Amsterdam: Heden morgen omstreeks negen uur is een luxe auto, waarin twee personen zaten in de Haarlemmervaart tegenover den Osdor- perweg gereden. In deze auto waren twee Leidsche stu denten gezeten, welke door handreiking op het droge zijn gebracht. De kraanwa gen van de brandweer, die uitgerukt was om den wagen te lichten, is, naar wij nader vernemen, teruggekeerd omdat het lich- tingswerk te veel stagnatie in het tram verkeer ter plaatse zou veroorzaken. In dit verband is besloten, dat de auto van nacht uit het water zal worden gehaald. HET GASVERGIFTIGINGSGEVAL TE SCHOONHOVEN. De oude vrouw overleden. Naar aanleiding van het vergiftigings- geval te Schoonhoven, waarbij drie perso nen in den nacht van Dinsdag op Woens dag LI. bewusteloos zijn geraakt, kan na der worden gemeld, dat de 74-jarige vrouw H. C. van den Berg—Walter van morgen vroeg is overleden. De toestand van den 66-jarigen schoen maker A. Walter is hoogst ernstig; voor zyn leven wordt gevreesd. De toestand van de dochter kan gunsti ger worden genoemd. Het onderzoek in Utrecht heeft uitgewe zen, dat men hier te doen heeft met een geval van koolmonoxyde-vergiftlging. TELEGRAMMEN BURGERLIJKE STAND LEIDEN. Geboren: Theresia Maria Helena Eli sabeth dr. v. W. A. Langebroek en H. E. v. d. Kooy. Ondertrouwd: E. Langezaal jm. 23 j en M. K. Franssen jd. 22 j. A. v. DuiJ- venbode jm. 19 j. en J. H. Glasbergen jd. 19 j. A. L. v. Giezen jm. 29 j. en M. E. v. d. Veer jd. 27 j. J. A. Visser Jm. 29 j. en W. J E. v d. Post jd. 21 j. Overleden:: H. J. Zonneveld—de Ruyter vr. 23 j. J. A. v. Wouw z. 4 d. J. Nieuwenburg m. 56 j. Effectenkoersen Verstrekt door: INCASSO-BANK N.V., LEIDEN Nor. 1933 Industrie: Alg. Kunstz. Unie Berkels Patent Calvè Delft c. v. A Küchenm. Acc. Ned. Ford Philips Gem. Bez. Uni Lever Perlak Rubber: A'dam Rubber Deli Bat. Rubber Vico Serbadjadi Scheepvaart: Oude Vaart N. Scheepv. Unie Oude Boot MJjnbouw: Boeton Alg. Explor. My. Suiker: H.V. A'dam Vorstenlanden Java Cultuur N.l.S.U. Tabak: Deli Mij. Senembah Deli Bat. Tabak Oostkust Am. Fondsen: Am. Smelting Anaconda Ass. Gas en Elec. Bethlehem Steel Cities Service Central Public. Continental Oil Cen. Aviation Int. Nickel Kennec. Copper Milwaukee ld. Pref. Keesport Tin PI. North American Nevada Shell Union Unit. St Leather Union Pacific Wabash I Tidew. Ass. Oil I United St, Steel 227/8 15 i/a 2211/4 80% 471/a 281/4 IVa 43V2 68/4 7 Va 1231/, 29»/8 «Va b/a 181/» 101/, 31/a 121/4 I3i/i8 Ws 47/8 50l/a 10i/a 58/s 6 681/a 21/8 «Via 251/18 24»/4/25 15»/ê 65 '8/18 130*/, 3241/,/Vi 83l/2/4 17«1/J/»/4 941/2 291/, IVa 481/, 166i/j/7 288/s ®Vs fi/8 131/4/7/10 i'VWV* lo-ViMa 3 Va 121/4 1*8/4 3l/a 6 60 101/a BVa/'/is 61/» 68 Va -Va «Vis 247/a LAATSTE BERICHTEN STORING IN ELECTRISCHE TREINLEIDING. Bij halte Voorhout. By halte Voorhout is hedenmorgen in de electrische bovenleiding van de spoor baan door het breken van een draad een storing ontstaan, waardoor in het treinver keer op dit traject in de richting Amster dam een vertraging optrad. Gedurende an derhalf uur zijn de verschillende treinen met een vertraging van ongeveer een half uur in de hoofdstad aangekomen, daarna was de vertraging tot een kwartier gere duceerd en na eenige uren was het ver keer weer normaal, als gevolg van het feit, dat het euvel inmiddels was hersteld. HET RIJKSDAGBRAND PROCES HERMAN GöRING MORGEN VERHOORD. BERLIJN, 3 November. (V.D.) Morgen ochtend zal voor het Gerechtshof in het brandstichtingsproces de Pruisische minis ter-president Göring worden gehoord. Op de pers-tribune verwacht men, dat dit verhoor een heel wat minder sensatio neel karakter zal hebben, nu de Bulgaar Dimitroff morgen niet tegenwoordig zal zijn. POOLSCH DORP DOOR BRAND GETEISTERD. 32 hulzen afgebrand. WARSCHAU, 3 Nov. (V.D.). Een dorp in de nabijheid van Lodz is door een he- vigen brand geteisterd. 32 gebouwen, waaronder elf woonhuizen, zijn door het vuur in de asch geelgd. INGRIJPENDE WIJZIGINGEN IN HET ITALIAANSCHE KABINET? ROME, 3 Nov. (V.D.). Van welingelichte zijde wordt vernomen, dat Mussolini voor nemens is ingrijpende wijzigingen in uijn kabinet aan te brengen. Verscheidene te genwoordige Ministers zuilen aftreden. Genoemd worden o.a. de Minister voor de Luchtvaart Luchtmaarschalk Italo Bal- bo, de Minister van Marine Admiraal Giu seppe Sirianni, de Minister van Landbouw Giacomo Acerbo, de Minister van Onder wijs Francesco Ercole, en de Minister van Openbare Werken Oraldo di Grollalanza. Mussolini schijnt voornemens te zijn de Ministeries van Oorlog, Luchtvaart en Marine samen te voegen tot één Minis terie van Nationale Verdediging, aan het hoofd waarvan waarschijnlijk zal worden benoemd de tegenwoordige chef van den Genéfalen Staf, Maarschalk Badoglio. Mussolini zelf zal Minister-President blijven en tevens zelf de portefeuilles \an Buitenlandsche Zaken en Nijverheid be houden. WISSELNOTEERINGEN (AMSTERDAM) (Officieel). Berlyn 59.16 Londen 7.751 /2 New York 1.69 Parijs 9 70»'4 Brüssel 34.58 Zwitserland 48.06 Milaan 13 07»/2 Madrid 20.75 Oslo 88.90 Kopenhagen 84 60 Stockholm 39.90 Weenen Praag 7 S7 Boedapest Prolongatie 1 pot BEURSOVERZICHT. De beursstemming as hedenn.iddag niet ongunstig. De koersen stelden zich hier en daar zelfs ielo hooger, d^ch de handel was onbeteekenend. De vooruitzichten blijven voorshands zeer onzeker in verband met de Amerikaansche goud-politiek en de voor stellen van een groep groot-industrieelen aan president Roosevelt om de leiding van de N. I. R. A. in handen te leggen van de groot-industrie. Zelfs verluidt, dat presi dent Roosevelt niet ongeneigd zou zijn hier in toe te stemmen, -oodat men nog voor groote verrassingen kan komen te staan. Verkoopen vinden echter niet plaats; over het algemeen acht men het koersniveau te laag om tot realisatie over te gaan, terwyl de omvang van de zwakke positie gering wordt geacht. Betrekkelijk kleine vraag is reeds voldoende om het koerspeil op te houden. Voor Kon. Olies werd eenige be langstelling betoond, waardoor de noteering ongeveer 1 pet. hooger kwamen te liggen. De verhooging der Engelsche benzine-pry- zen gvaf de markt steun. Ook de Ameri kaansche soorten lagen vast. Van de In- dustrieelen trokken Philips tot 225 aan, ter wijl Aku's zich hersteelden van het gisteren geleden verlies. Unielevers bleven op peil. Tabakken waren verdeld, maar eerder iets zwakker, terwyl Rubbers enigszins verbe terden. A'dam Rubbers trokken 1 pet. aan. Suikers waren prijshoudend. II. V. A.'s lie pen later iets terug. Amerikanen bleven op peil. Duitsche obligaties noteerden iets hooger, terwyl Ned. Staatsschuld vaster lag.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 3