DAG NOVEMBER 1933 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD PAG. 13 TERWIJL DE BRANDWEREN DISPUTEEREN.... Drie aan de Nederlandsch-Duitsche grens staande huizen, behoorende tot het dorp Hahnrade in Limburg, zijn éifgebrand, in weerwil van het feit, dat zoowel de Neder - landsche als de Duitsche brandweer tijdig op de plek des onheils aanwezig waren. Toen het vuur uitbrak was de brand weer van Hahnrade toevallig uitgereden, zoodat de Duitsche brandweer uit Merk- stein eerder aanwezig was. Deze maakte aanstalten, de brandspuiten in werking te zetten, doch inmiddels arriveerde de brandweer uit Hahnrade, die de Duitschers te verstaan gaf, dat de brand niet op hun gebied was gelegen. Toen aan dit dispuut een einde was ge komen en men met de blussching wilde beginnen, bleken alle drie huizen reeds tot den grond toe te zijn afgebrand. EEN MOTORBARKAS DER MARINE GERED. De commandant der Marine in Willemsoord onder de opvarenden. De motorreddingboot „Dorus Rijkers", schipper C. Bot, is gistermiddag van de standplaats Den Helder uitgevaren, daar bericht was gekomen, dat een motorbar kas van de marine in nood verkeerde. Op die barkas waren zeven opvarenden, onder wie de commandant van de Marine te Wil lemsoord, vice-admiraal Brutel de la Ri viere en nog een officier, die op inspectie waren geweest naar Texel. Na eenig zoeken vond de „Dorus" de barkas tusschen Helder en Wieringen, op het Balgzand, waar zij voor anker lag. De barkas had motorstoornis gekregen en was toen door de hooge zee over de banken heengeslagen. De reddingboot heeft de barkas op sleeptouw kunnen nemen en be houden in Den Helder binnenbrengen. DE VERGIFTIGING TE SCHOONHOVEN. In een onderaardsch gewelf naast het huis had zich gas verzameld. Bij het verdere onderzoek naar de oor zaak van het ernstige vergiftigingsgeval in een woning aan de Varkensmarkt te Schoonhoven is komen vast te staan, dat gassen zijn ontsnapt uit een gewelf, dat zich onder den grond naast het huis be vindt, meldt de „Tel." De toestand van het oudste slachtoffer, de 74-jarige mej. H. C. v. d. Berg, is gis teren eerder verergerd dan verbeterd. Zij is nog steeds bewusteloos. De dochter is er nu veel beter aan toe. Zij is weer ge heel bij kennis en heeft verteld, dat zij, zoowel als haar moeder en haar oom, reeds eenige dagen last hadden van zware hoofd pijn. Ook in den toestand van den broer der weduwe, den heer A. Walter, is een aanzienlijke verbetering gekomen. Hij heeft het bewustzijn vrijwel geheel terug gekregen, doch is nog zeer zwak. Voort durend moet hem nog zuurstof worden toegediend. Bij het opgraven van de gasleiding in de straat stuitte men naast de woning van de familie v. d. Berg, die op een hoek ge legen is, op de resten van muren, en het viel op, dat daaruit telkens een gaslucht ontsnapte. Als men er met vuur bij kwam ontstonden er zelfs kleine ontploffingen. Dit was aanleiding om 't onderzoek in deze richting voort te zetten. Terwijl men daarmee nog bezig was, kwam gistermid dag bericht van het Centraal Laborato rium voor de Volksgezondheid te Utrecht, dat bij het onderzoek van de bloedmon sters der slachtoffers gebleken was, dat koolmonoxyde de oorzaak der vergifti- moet zijn. Daar echter, zooals gemeld, in het huis geen kachel heeft gebrand en de hoofdkraan van de gasleiding afgesloten was, moest men wel aannemen, dat gas uit den grond de woning is binnengedron gen. Dit vermoeden werd plotseling beves tigd toen gisteren tegen den avond by het ZIJ WERD EEN \NDER MENSCH en gaf het ook aan haar kleine meid. „Alles heb ik geprobeerd, omdat ik zoo benauwd werd door hoestbuien, dat ik zelfs mijn bezigheden niet meer kon ver richten. Ik was kortademig en leed daarbij aan zware hoofdpijnen. Mijn man raadde mij aan Abdijsiroop te koopen. Taaie slym kwam bij het gebruilffcs, waardoor de ademhaling gemakkelykér werd. Ik heb de behandeling een tijd vportaezet en kan verklaren met de Abdij sir olp een geheel ander mensch te zijn ge women. Ook voor mijn kleine meid gebrniklik het steeds met goed resultaat". ,Zo| schrijft ons Mevr. J. v. K. te M., wier |rigineele brief voor ieder ter inzage 'ligt. Iedereen die van borstbenauwdhedfin te lyden heeft, zal verstandig doen "redding te zoeken by de vanouds beroemde Akker's Abdijsiroop Moeders vooral zullen goed doen Abdij siroop aan hun kinderen te geven als zij hebben kou gevat en overdag of 's nachts beginnen te hoesten. Abdijsiroop heeft een zuiverende, verzachtende werking op de ademhalingsorganen, dank zy haar bijzondere samenstelling uit kruiden- extracten. Thans per flesch 1.1.50, en 2.75. Alom verkrijgbaar. Abdijsiroop- Bonbons („gestolde" Abdijsiroop) voor buitenshuis 0.35 en 0.60 per doos. (Reel) 9837 graven vlak naast het huis een gewelf werd gevonden, waarin zich blijkbaar een groo- te hoeveelheid gas had verzameld. Het ge welf is ongeveer twee meter breed. Aan gaande de diepte had men nog geen zeker heid, terwijl men evenmin wist met wat voor gang men hier te doen had. Vlak in de nabijheid zijn overblijfselen gevon den van een geweldigen muur, die nog niet over de volle breedte is blootgelegd, doch die zeker drie meter dik is. Op bijna 20 meter afstand van dit gewelf heeft men een lek in de gasleiding gevonden. De vraag is, of het gas zich vandaar kan heb ben voortgeplant tot het gewelf en zich daar heeft verzameld. Zekerheid, dat het gas uit de leiding gekomen is, bestaat nog niet. De directeur der gasfabriek, de heer Geerling, verwierp de theorie, dat door een lek buitenshuis het reukloos koolmonoxy- 1 de naar binnen is gedrongen. De plaats waar het personeel van de gasfabriek opgravingen doet, is afgezet, terwyl de politie een oogje in het zeil houdt. DE OVERVAL TE OPHOVEN-SITTARD. Bejaard slachtoffer overleden. In het ziekenhuis te Sittard is overle- lende de 70-jarige Tummers, het slachtof fer van den laffen overval gepleegd in den laten avond van Dinsdag 24 October j.l. te Ophoven-Sittard. Het onderzoek naar de daders wordt door de politie nog met kracht voortgezet, meldt de „Tel." RIJWIELDIEVENBENDE. Vier man gearresteerd. De politie te Rotterdam is een dieven bende op het spoor gekomen, die er haar werk van maakte fietsen te ontvreemden en, na verwisseling der onderdeelen, weer in den handel te brengen. Zij arresteerde gisteren vier mannen, onder wie een 22- jarig rijwielhersteller, in wiens werk plaats onderdeelen van de gestolen fietsen werden aangetroffen. Ojn. vond men daar een gedemonteerde fiets, die toebehoorde aan een bewoner van de Jericholaan. Op 26 October was deze fiets verdwenen. Ook vond men er een dynamo, die 30 October uit een étalage van een anderen hersteller was ontvreemd. Alles is in be slag genomen. De 22-jarige hersteller is aangehouden. De aanwijzingen leidden ertoe, dat tevens werden gearresteerd een 22-jarig schilder, een 24-jarige metselaar en een 19-jarige jongeman zonder beroep. Allen zijn opge sloten in het politiebureau van de Witte de Withstraat GEMENGDE BERICHTEN JONGEN DOOR AUTO GEGREPEN. Aan de gevolgen bezweken. Woensdagavond is het negenjarig zoon tje van de familie van D. te Montfoort op den Utrechtscheweg dpor een pass eeren den auto gegrepen. Het kind kreeg een ern stige hersenschudding en is gistermorgen overleden. De oorzaak van het ongeval is gelegen in het feit, dat de chauffeur van den auto, i die het ongeluk veroorzaakte, verblind werd door de niet gedoofde lichten van een tegemoetkomenden wagen, zoodat hij de voor hem uitgaande personen, bij wie zich het negenjarig jongetje bevond, dat het meest aan de zijde van den weg liep, niet zag. De politie heeft de zaak in onder zoek. AUTO TE WATER Vijf inzitftenden gered Gisteravond omstreeks half zes geraakte nabij Edam een personenauto,, afkomstig uit Bussum, en waarin behalve de bestuur der nog vier personen waren gezeten, in de vaart, welke langs den weg loopt. Onmid dellijk schoot van alle kanten hulp toe en vooral de heer T. de Boer uit Edam onder scheidde zich bij het reddingswerk. Spoe dig konden alle vijf personen uit hun be narde positie bevrijd worden. Zij kwamen er allen met den schrik en een nat pak af. De auto is in den loop van den avond ge licht. Door onbekenlheid met den weg schijnt het ongeval ggbeurd te zijn. ONVOORZICHTIGHEID MET DEN DOOD BEKOCHT Gisteravond is een 11-jarig meisje J. Steiger, gewoond hebbende aan den Katen- drechtsche Lagedijk te Rotterdam, door on voorzichtig oversteken van den rijweg door een auto aangereden. Met een schedel breuk is zij overgebracht naar het zieken huis aan den Coolsingel, waar zij later aan de gevolgen is overleden. WOONHUIS MET- DROGISTERIJ AFGEBRAND Gistermiddag te kwart over 3 uur is een houten dorpshuisje aan den Landsmeerder- dijk no. 1, dat bewoond werd door den drogist W. Westhof en zijn echtgenoote, tot den grond toe afgebrand. Omtrent de oor zaak vernemen wij, dat, toen de brand uit brak, W. in den winkel bezig was. Uit den kelder had hij een flesch met tien liter ben zine gehaald en deze op den grond neerge zet; terwijl hy met zijn werk voortging liep de poes, die blijkbaar honger had, voortdurend langs zijn beenen. Toen hij het beest wilde wegduwen, trapte hij de flesch met benzine om, met het noodlottig gevolg, dat de flesch brak en door de hitte van een kachel, welke in de kleine ruimte tusschen den winkel en de woonkamer stond, de benzinedampen vlamvatten. In een oog wenk stond de geheele omgeving in lich ter laaie. De Amsterdamsche brandweer, die spoedig ter plaatse was, heeft met drie stralen tegen de vuurmassa gestreden, de Landsmeersche brandweer met een straal aan de achterzijde op den dijk. Hoewel het huis niet te redden viel, kon 't aangren zende perceel behouden blijven. Wel kreeg dit ernstige waterschade. De drogist is voor 3000 verzekerd. De schade is echter zeker tweemaal zoo groot. Een merkwaar dige bijzonderheid is, dat men niet precies wist of het grondgebied, waarop het ver brande huisje gestaan heeft, tot Amster dam of Landsmeer behoort; de burgemees ter van Landsmeer die op de plaats des on heils aanwezig was, beloofde dit op het ka daster te zullen nakijken. FEUILLETON. VREEMDE KAPERS OP DE KUST. Naar het Engelsch bewerkt door J. VAN DER SLUYS. 24) HOOFDSTUK XIII. Waarin de kat opnieuw tusschenbeide komt. Arthur Hethcott vertoonde zich dien dag niet op de Golf Club. Niettemin kreeg Royson eenige afleiding, doordat hij van een der leden een verslag kreeg van gene raal Swiney's telefoongesprek. Een vreemd vermoeden kwam in hem op, en toen de drie detectives by hem thee kwamen drinken, stelde hij Furneaux ter loops een onverwachte vraag. Tusschen haakjes, zei hij, is u gis teren met inspecteur Hobbs van Woolcraft meegereden? Ja, luidde het onmiddellijke ant woord. Hoe laat ging u daar vandaan? Omstreeks kwart over twee 's mid dags. Ah! Dat is niet bijzonder duidelijk. Wat beteekent „ah"? Er wordt een grappig verhaal verteld over generaal Swiney. Onmogelijk! De man heeft geen greintje zin voor humor. Wie is generaal Swiney? viel Winter in. Vraag mij er niet naar, chef. Je zult hem gauw genoeg ontmoeten. Heb je het vermoeide gezicht van onzen armen Hobbs opgemerkt? Dat is een gevolg van het feit, dat de generaal zitting heeft in het plaatselijk rechtscollege. Ois hy van dat soort? vroeg Winter. Dat type ken ik. Een witte kne vel, een rood gezicht, altijd drukdoend, alsof hij een krijgsraad presideert. Is hij lastig? Makkelijk in geen geval. Hobbs ver telde me, dat het een heele toer was om Swiney te beletten bij het onderzoek te genwoordig te zijn. Gisteren kwam hij Royson vertellen, dat juffrouw Shiela Mac- donald naar de Hethcott's gegaan was. Den dag te voren snapte hij de schoone Shiela, terwijl ze hier thee dronk; je kunt dus be grijpen, dat Royson hem eenvoudig aan bidt Over juffrouw Macdonald gesproken, vervolgde de hoofdinspecteur. Ik zou haar graag eens ontmoeten. Zij is tenmin ste een Engelsche en kan niet veel Span jaarden gemeen hebben. Ik vraag mij af, waarom de baron haar vanmorgen zoo vroeg ging opzoeken. Alleen omdat hy bang was, dat het een of ander genie van Scotland Yard zooals jy, haar eerst te spreken zou krij gen. zei Furneaux. Ik wed om een nieu wen hoed dat hy haar waarschuwde haar mondje dicht te houden. Je probeert altijd onder de nietigste voorwendsels nieuwe hoeden van mij los te krijgen, Kikker. Ik ben niet van plan vandaag een hoofddeksel voor je te koo pen. Heeft u zich nogal geamuseerd op de links, kapitein Royson? Ik heb geen bal geraakt, meneer, Winter. Dat is vervelend. Gebrek aan concen tratie natuurlyk. Nu, u heeft de rest van de week om weer op dreef te komen. Wij drieën gaan vanavond terug naar de stad. 't Spijt me werkelijk, dat te hooren, antwoordde Royson, voor wien dit nieuws buitengewoon onaangenaam was zonder dat hij verklaren kon waarom. Ik zal u ver schrikkelijk missen. Wanneer ik een vraag mag stellen, is u tot de conclusie geko men, dat alle aanwijzingen hier ter plaat se op niets uitgeloopen zijn? In zekeren zin, ja. Misschien komen wij vóór het onderzoek terug. In een zaak als deze is het nooit veilig voorspellingen te doen. Maar u weet evenals wij, dat de schurken, die voor de moorden verant woordelijk zijn, niet in Woolcraft wonen. Zij zitten in Londen. Nu, als ik u van dienst kan zyn Prachtig. Wees maar niet bang, dat we niet van uw diensten gebruik zullen maken. Mijn raad is, dat u zich een paar dagen rustig houdt. Laat de avonturen naar u toekomen. Zoek ze niet. En zorg alstublieft voor Georgette, zei Furneaux. Meneer Shelden, hernam Royson sar castisch heeft u mij geen enkelen filo- sofischen raad mee te geven? O, zeker, en de zwijgzaamste der drie mannen glimlachte opgewekt. Blijf uit de buurt van „The Homestead"; u zult wellicht in de verzoeking komen om er heen te gaan. Doe het niet! Het is de laatste plaats, waar ik heen zou wenschen te gaan. Dat is prachtig. Toch zou het mij niet verwonderen als de baron u verzocht by hem te komen. My? 'Er zyn wel minder waarschijnlijke dingen gebeurd. Hij is in de steek gelaten. Zijn zoon is vanmorgen in allerijl naar Londen vertrokken. Het zou kunnen ge beuren, dat hy de hulp noodig had van JACHT OP STROOPERS. Een politiehond doodgeschoten. De jachtopziener H. de Vos te Duizel, op surveillance zijnde, merkte een tweetal wildstroopers met een geweer in het jachtveld. De jachtopziener sommeerde hen te blijven staan, waarop het tweetal het evenwel op een loopen zette. De Vos zette daarop zijn goed afgerichte politie hond de stroopers achterna, om hen het verder loopen te beletten. Toen de hond op circa 3 meter genaderd was, legde een der stroopers aan en schoot den hond de volle lading in de borst. Hierop vluchtte een der stroopers de boerderij van P. v. d. V. te Knegsel binnen. Inmiddels was as sistentie gekomen van den gemeenteveld wachter F. Smet uit Duizel en den ge meenteveldwachter H. Jooster uit Vessem, die onmiddellyk de boerderij afzochten en op den hooizolder verscholen aantroffen een zekeren E. M., wonende te Volkel, met naast hem een dolkmes, hetwelk di rect in beslag werd genomen. E. M. ont kende in het jachtveld te zyn geweest, doch werd door De Vos onmiddellyk her kend. Proces-verbaal werd tegen hem op gemaakt. Op last van den Rijksveearts moest de zwaar gewonde hond worden afgemaakt. EEN SLEEPBOOT ZOEK. Kapitein er mee vertrokken en verdwenen De aan den Singel te Amsterdam geves tigde firma „Albatros", die een sleepboot- bedrijf exploiteert aan den Amstel bij de munt en op 3 October 1.L haar motordirec- tiesleepboot „Albatros" voor een sleepreis naar Maastricht had gezonden, heeft sinds dien nóch de boot, nóch den schipper er van, zekeren R. de H. teruggezien en even min vernomen, waar het vaartuig zich be vindt. De „Msb." verneemt over dit geval, dat het de gewoonte is, dat schippers bij der gelijke bedrijven opdracht hebben te trach ten gedurende een sleepreis nog voor an dere sleepen contract te maken om deze naar bepaalde plaatsen te brengen. Zoo'n sleepboot kan dan geruiraen tyd uitblijven, doch de schipper, die dus een groote mate van vrijheid heeft, is dan verplicht aan zijn firma mededeeling te doen waar hy zich ophoudt, terwijl hy tevens op geregelde tijden de ontvangen gelden met zijn direc tie moet vereffenen. In dit geval is dit ech ter niet geschiedt, zoodat de directie van genoemd bedrijf zich verplicht zag de poli tie van het bureau Warmoesstraat van het gebeurde in kennis te stellen. De commissaris van dit bureau heeft daarop bekend laten maken, dat de be trokken schipper zich onmiddellijk naar Amsterdam moet begeven. Met dat al staat nog niet vast, dat de man zich aan ver duistering heeft schuldig gemaakt. Eerst als hij gevonden is, zal dit moeten blijken/ Wel is het een feit, dat hy buiten zijn or ders is gegaan. FAILLISSEMENTEN Uit ge sproken: P. Groeneveld, vrachtrijder, Bodegra ven, Rijnkade 21; cur. mr. J. G. Vermeu len, Utrecht. WILT U IETS WETEN? Lido-bonnen. Een onzer lezers wijst er ons op, zulks ter beantwoording van een desbetreffende vraag, dat Lido-bonnen kun nen worden ingeleverd aan het hoofdkan- tooor: Hoogte Kadijk, Nijkerk. Dinsdagmiddag en Donderdagmiddag van 34 uur gelegenheid tot het bekomen van mondelinge inlichtingen op rechtskundig gebied. (Kosteloos). iemand, dien hy in moeilijke omstandighe den vertrouwen kan. Als ik u was, dan zou ik iedere opdracht die hij me aan bood van de hand wijzen. Maar de mém weet niet eens dat ik besta. Juffrouw Macdonald wel. In ieder geval vroeg u mijn raad en ik heb dien gegeven. Dien avond liet Royson, alleen gel ten met zijn hond en de aémgenomen kat, de gebeurtenissen van de laatste uren de re vue passeeren. Natuurlijk bewogen zijn ge dachten zich om Shiela als middelpunt. Om een of andere reden wenschte hij, dat hij niet zoo overhaast besloten had om de geistvrijheid van de Hethcott's te tian- vatirden. Het was voor Hetthcot nog geen vijf minuten fietsen naar Royson's huis; niettemin was de dag zonder een bezoek voorbij gegaan, ofschoon, van iemand, die steeds zoo vriendschappelijk geweest was onder de bijzondere omstandigheden zeker verwacht had mogen worden, dat hy even by hem aangekomen zou zyn. Maar het eigenlijke struikelblok was Gladys Hethcott. Hij, Royson, was van plan geweest om Shiela te waarschuwen voor dat onsympathieke vrouwmensch, die zeker niet de meest-aémgewezen persoon was om in vertrouwen te nemen, en nu had een vreemde samenloop van omstan digheden gemaakt, dat die twee voortdu rend in eikaars gezelschap verkeerden, zoodat het veel te laat was om in te grij pen, voor het geval juffrouw Hethcott iets in baar schild voerde. Hij zat hier over te piekeren, totdat hij bepaald boos werd. Hij mompelde een ver- wensching, waarop de kat, die op haar ge- Imak in den leegen armstoel lag, haar kop je oplichtte, hem aanzag, behoefte had om wat aangehaald te worden; ze sprong HET WEER OP ZONDAG. Het zeer mooie weer van LL Zondag zal stellig voor velen een aangename verras sing zyn geweest, temeer een verrassing, omdat in een zoo stormachtige weerperio- de als waarin wy nu ver keer en moeielyk argumenten te vinden zyn om mooi weer te voorspellen. Het voorkomen van zoo'n prachtige dag weer als wy Zondag gehad hebben is dan ook een meteorologische gebeurtenis, die de volle aandacht ver dient en waard is achteraf bekeken te wor den. Sedert eenigen tijd is de algemeene weerstoestand in het groote gebied, dat ligt tusschen Groenland eenerzyds en Oost-Europa anderzijds, een geweldig groot gebied dus, geheel in het teeken komen te staan van sterke activiteit. Dit is een voor den tijd van het jciar volkomen nor maal verschijnsel. In deze omstandigheid ligt dus reeds een klemmende reden om van den plaatselyken weerstoestand te verwachten, dat hij zich in groote trekken zal aansluiten bij den algemeenen toe stand. Het verloop der weersgesteldheid na Zondag heeft dan ook bewezen, dat deze zienswyze de juiste is geweest. Trouwens de meteoroloog, die zich bezig houdt het verloop der weersgesteldheid binnen eeni ge dagen aan te kondigen, kan zich niet verliezen in het kleine, maar moet zyn verwachtingen en zyn uiteenzettingen ge heel aétnscluiten aan en grondvesten op Je groote verschijnselen en omwentelingen in den algemeenen weerstoestand. Wie dat niet kan inzien doet beter zich van critiek te onthouden en vooral van een critiek, die de feiten vooruit loopt, want critiek uitoefenen voordat de meteorologische fei ten gepasseerd zyn, die door den meteoro loog voorzien waren, is een soort weervoor spelling zonder wetenschappelijken grond slag. Wanneer in dezen tyd van het jaar een maal de stormperiode aangebroken is, ver- loopen de meteorologische feiten snel en krachtig. Voor windstil, mooi weer van langen duur is in dat verloop geen plaats, maar wy moeten dan ook den nadruk leg gen op „langen duur", omdat het mooie weer tijdens een stormachtige periode iets is van plaatselyken aard. De verklaring is n.L deze, dat in eene depressie, die, zoo- éds men weet, de oorzaak is van den storm, een klein gebied is, dicht bij het centrum gelegen, waarin de lucht wolkenloos en de wind zeer zwak is. Daar Zondag juist dit kleine gedeelte eener depressie boven ons land lag konden wij van het mooie weer profiteeren, maar het was b.v. boven En geland stormachtig en buiig. Daar de de pressie zich dien dag snel naar het Noord oosten verplaatste, dreef het mooie weer vrij snel over en reeds Zondagavond kon men in het Westen de hoogste toppen der pas verschenen stapelwolken naar boven toe zien doorbreken als eerste teeken, dat wij in de Westzijde der depressie en in het buiige weer geraakten. Nog een andere overweging speelde ver leden week bij het opmaken der weersver wachting een roL Het is in de mteorologie een bekend feit, dat de depressies altijd in z.g. families, namelijk reeksen optreden. Tusschen elke twee depressies treedt een korte periode van opklaring op, waarmede rekening moet worden gehouden, maar het is niet steeds mogelijk het juiste oogenblik, waarop die opklaring zal intreden, aan te geven. Ook met het plotseling afsterven van een voorgaande depressie bij de snelle nadering van een nieuwe moet rekening worden gehouden. Daar deze en meerdere omstandigheden tegen elkaar moeten worden éifgewogen is de weersverwachting op langeren termijn niet zoo gemakkelijk als zij schijnt. Maar zy kan ook niet in details treden en moet zich beperken tot de beschrijving van het te verwachten algemeen verloop en als zoo danig heeft zy een zekere praktische waar de, daar zonder haar toepassing de leek volkomen in het duister tast. (Nadruk verboden). tenminste op zijn knieën en vandaar op zijn schouders, waar zy zich luid spinnend stijf tegen hem aannestelde, terwijl ze zyn oor met haar ruwe tong likte. De nabij heid van het donzige, kleine lichaampje werkte kalmeerend en hij begon de situa tie nu wat rustiger te bekyken. De twee volgende dagen gingen voorby zonder dat er iets bijzonders gebeurde. Op Vrijdag aan de lunch wekte het zien van juffrouw Smithers in een zwarte japon zijn nieuwsgierigheid op. Hij had werkelijk vergeten, dat menschen die gestorven zijn gewoonlijk ook begraven worden. De eenigszins vertraagde begrafenis van Wentworth en Jenks was op dien middag vastgesteld en juffrouw Smithers was door de ouders van den ongelukkigen knecht tot het by wonen er van uitgenoodigd. Royson woonde ook den dienst in de pa- rachiekerk by, liep in de lijkstoet mee naar de graven, die naast elkaétr lagen, en hoorde de plechtige en schoone liturgie voorlezen. Baron Géircia maakte deel uit van de rouwdragers; zijn rijtuig wachtte by de poort. Dit was de eerste maal, dat Royson den baron zag en hij nam hem goed op. Oppervlakkig gezien had de vader een gunstiger uiterlijk dan de zoon. Hij had een waardige houding en iets gebiedends over zich. Royson liep de hoofdstraat door met het plan, langs de kade van het kleine haventje te wandelen en een kijkje te ne men bij de visschersbooten, die daar waar schijnlijk gemeerd zouden liggen. Het plaatsje had een groote vermaardheid om zijn kreeften, waarvan echter slechts een klein gedeelte op de Engelsche markt kwam, omdat de Franschman een hooge- ren prijs voor deze betaalt dan de rund- vleeschetende Engelschman. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 13