Vanaf Woensdag I tot 15 Nov. EXTRA WINTER RECLAME-CAMPAGNE GRATIS GRATIS GRATIS GRATIS GRATIS GRATIS DINSDAG 31 OCTOBER 1933 DE LEIDSCHE COURANT Haarlemmerstraat Wij verkoopen ontegenzeglijk;, spotg prima, zooals van oudsl bekend; jde iet, wat U| vapi M5 Bij aankoop van c o m p I e e tl Slaapkamer-Ameublement, EEN PRL4A GEZONOHEIDSMATFmS. Bij aankoop van Kapokmatrasetel EEN PRIMA WOLLEN OF GESTIKTE DEKEN. Bij aankoop van een opklapbed EEN MOOI BEDDEKLEEDIE. op, dat weet iedereen, onze kwaliteiten e is enorm uitgebreid, en toch bij ons nog extra geniet zijn Bi| aankoop van een Gezondheidsmatras DEKKLEED. Bil aankoop van een Wollen of Gestikte Deken boven tl. 7.50 EEN MOOiE ZWARE MOLTON DEKEN. Bij aankoop van een Wollen of Gestikte Deken tot fl. 750 EEN REDUCTIEBON VAN 10%, DIRECT IN TE RUILEN. DE BENOODIGDE GORDIJNEN EN LINOLEUMS WORDEN GRATIS GEMARKT EN GEPLAATST LEVERING FRANCO HUIS UITSLUITEND CONTANTE BETALING ALS U BIJ WAALS KOOPT 2IJT U STEEDS VOLDAAN EN BLIJ MET UW KOOP BAROMETER. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den morgen van 31 Octo. 1933, medegedeeld door het Kon. N jd. I Leteorol. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerst.: 767.0 te la Coruna. Laagste barometerst.: 737.4 te Htrnösand. Verwachting tot den avond van 1 Nov.: Matige tot krachtige Zuid-Westelijke tot Westelijke wind, be trokken tot zwaarbe wolkt, regenbuien, later iets kouder. De diepe depressie die gisteren zware storm in de Oostzte bracht trekt afnemend Noordwaarts, een volgende minder diepe trekt van IJsland naar de Noordzee, de hooge drukking in het Zuid-Westen hield stand en breidde zich Noordwaarts uit. Het weer blijft regenachtig en stormachtig in een groot deel van Europa, in Zweden en Zuid-Frankrijk zijn hoeveelheden van 40 tot 20 mm. neefslag gevallen, alleen Zuid- Duitschland hield droog weer. De vorst in Midden-Scandinavië bleef matig, plaatselijk valt daar sneeuw. Stormachtige winden waaien over Oostzee, Noordzee, Kanaal en Britsche eilanden; in het Noorden van Europa waait een krachtige koude Oosten wind. Bijna overal is de lucht betrokken, en zwaar bewolkt, allleen de Oostkust van Schotland heeft opklaring. Dc algemeene toestand duidt nog op aanhouden van het buiig weer. Storm waarschuwingsdienst. Geseind van de Bilt hedenmorgen te 8.55 uur aan de posten van Hoek van Holland tot Nieuwesluis: „Weest op uw hoede". LUCHTTEMPERATUUR Temperatuur des middags te half drie 10.— gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS c.a.: Van Dinsdagnamiddag 5.04 uur tot Woensdagmorgen 6.23 uur; van Woensdag namiddag 5.03 uur tot Donderdagnamiddag 6.25 uur. HOOG WATER. Te Katwijk: op Woensdag 1 Nov. voorm. 1.50 uur en nam. 2.08 uur; Donderdag 1 Nov. voorm. 2.29 uur en nam. 2.42 uur. kennen, waar getuige lid was van een ge heime anarchistische organisatie. De leden konden elkaar slechts van gezicht. Op straat mocht men elkaar niet aanspreken en niet groeten. Torgler beloofde getuige hem wel eens te zullen waarschuwen voor een groote actie. Lebermann was met Torgler, die slechts eenige uren te Hamburg vertoefde, in ken nis gekomen door een communist, Jessner genaamd. Torgler had gezégd, dat hij in Januari 1932 groot werk voor hem had. Men zou den nationaal-socialisten een poets bakken, waardoor men een groote propa- ganda-mogelijkheid tegen de nationaal- socialisten zou hebben. Torgler zou toen gezegd hebben, dat men openbare gebou wen, bijv. den Rijksdag, in brand moest steken, en dat getuige daarbij een belang rijke rol kon spelen, omdat hij de politie onbekend was, en men niet wist, dat hij in de partij een rol speelde, zoodat men niet zou aannemen, dat de daad door de communistische partij was begaan. President: „Hij heeft dus in Januari 1932 reeds uitdrukkelijk over den Rijksdag ge sproken?" Getuige Lebermann: „Jawel, hij wilde den nationaal-socialisten een poets bakken. Deze uitdrukking heeft hij gebruikt. Er zouden openbare gebouwen in brand ge stoken worden, en hij heeft uitdrukkelijk den Rijksdag genoemd. Dat was op 25 of 26 Januajri 1932". De President constateert, dat getuige zijn aangifte bij de Justitie te Hamburg kort voor 13 October 1933 heeft gedaan. Getuige Lebermann gaat voort, te ver tellen, dat Torgler hem had gezegd, dat ge tuige nog maar eens over de zaak moest nadenken. De brand zou op 6 Maart 1932 gesticht worden. Getuige zou dan naar Ber lijn komen en om 2 uur aan het Anhalter Bahnhof zijn. Daar wilde men hem ont moeten en hem den Rijksdag laten zien, zoodat Torgler hem kon wijzen, hoe ae brand gesticht moest worden en welken weg hij diende te volgen. Getuige zou zich zeer verdacht gedragen en als het vuur was aangestoken in de Duurt blijven rondloo- pen en rumoer maken, zoodat hij gesnapt zou worden en de anderen weg konden komen. Er zouden bovendien nog twee Hamburgers meedoen. Get. kende hen niet bij hun namen, doch kende slechts hun bijnamen. „Warte Willi" en „Alraune". Hij is op 6 Maart echter niet naar Berlijn ge gaan, omdat de zaak hem te gevaarlijk was. Drie dagen later was Torgler nog maals bij hem geweest, om te vragen waar om hij niet gekomen was. President: „Waarom was Torgler weer in Hamburg?" Getuige Lebermann: „Hij had besprekin gen met vertegenwoordigers der anarchis tische beweging. Hij had mij dat wel n^et verteld, doch ik hoorde het van collega's. Hij heeft mij door een zekeren Werner la ten roepen, en gezegd, dat ik een gemeene schoft was, en dat hij mij bij gelegenheid een paar blauwe boonen uoor den kop zou jagen. Sedert dien ben ik niet meer met hem samen geweest". Getuige vertelt ver der, dat op 6 Juli Torgler met twee man nen aan zjjn huis te Barnbeck is geweest. De eene noemde zich „Rudi", de andere „Edi". Beiden heeft getuigen toen eeni ge weken lang in Lubeck gezien. Nadat hij hen had ontmoet, is getuige via Bremen naar Crefeid gegaan om hen Kwijt te ra ken. President: „Is te Crefeld ook nog iets ge beurd?" Getuige: „Torgler is met een schilder bij mij geweest en neefi mij bewerkt. Ik heo hem gezegd, dat, wanneer hij mjj niet met rust liet, ik onmiddellijk naar de politie zou gaan. Hij heeft mij een maagstoot gegeven, zoodat ik den volgenden dag naar het zie kenhuis moest". President: „Wanneer gebeurde dat?" Getuige: „In Juli, te Crefeld". President: „Waar bent u gearresteerd?" Getuige: „In het ziekenhuis, omdat ik niet ter terechtzitting was verschenen. Men vreesde dat ik zou ontvluchten". President: „Zijn al deze gebeurtenissen werkelijk waar?" Getuige: „Ja, zij zijn werkelijk waar". President: „Waarom hebt u niet eerder aangte gedaan?" Getuige Lebermann: „Omdat ik bang was". Dr. Parisius: „Was er in Uw gesprek met Torgler ook sprake van, dat u een bepaald bedrag zou krijgen wanneer u aan de zaak zou meedoen?" Getuige: „Ik wilde daarvoor 16000 Mark hebben, of als ik die zelf niet kon krijgen, dan mijn heele familie". Nadat van de zyde van het Openbaar Ministerie erop is gewezen, dat getuige Le bermann in de gevangenis reeds tot de derde klasse behoort, zich dus sedert het begin van zijn straftijd, Kerstmis 1932, goed gedragen moet hebben, legt Torgler onder groote spanning de volgende verkla ring af: „Ik kan over de mededeelingen van de zen getuige slechts het volgende zeggen: Ik kan slechts mijn grootste verbazing er over uitspreken, dat een mensch voor het hoogste Duitsche gerechtshof zooveel leu gens heeft kunnen zeggen. Ik ken niemand, die Jessner heet. Ik heb nog nooit van mijn leven gehoord, dat er een „Bund des Na mens" bestond, zooals getuige dat noemt. Ik heb nooit van mijn leven met een anar: chist onderhandeld of gesproken. Ik ban een keer in Crefeld geweest in het jaar 1930 bij een betooging van het Rijnland- sche ambtenarenkaxtel, verder nooit meer. Ik ben in Januari van het vorige jaar in de Begrootingscommissie van den Rijksdag geweest. Ik ben nooit zoo maar in Ham burg geweest, wel echter verscheidene ma len voor openbare avondvergaderingen, voor een vergadering van den Raad van Beheer van de Rijkspost of voor andere vergaderingen. Van alles wat deze getuige hier verteld heeft, is geen ennel woord waar, gelogen van begin tot,einde". Dimitrof stelt verschillende vragen en wijst erop, dat getuige pas aangifte heeft gedaan nadat hij in de kranten over het proces had gelezen. Klaarblijkelijk heeft hij gehoopt, op grond van deze verklarin gen, thans ontslagen te worden. „Wie heeft hem" vraagt Dimitrof beïnvloed, de zen schandelijken...." President (scherp): „U mag geen getui gen beleedigen". Torgler: „Is het juist, dat deze getuige door den rechter van instructie beëedigd is?" President: „De rechtbank te Lübeck heeft dezen getuige beëedigd om een waar heidsgetrouwe verklaring van hem te krij gen". Torgler: „Ik wil er opmerkzaam op ma ken, dat het verschil tusschen dezen ge tuige en getuige Sönke is, dat Sönke gis teren een kleine onwaarheid heeft gezegd, terwijl deze getuige voor het hoogste Duit sche gerechtshof niets dan een groote leu gen heeft durven zeggen. Ik hoop, dat met dit feit rekening zal worden gehouden". De president verklaart, dat de beëedi- ging van getuige Lebermann voorbehou den blijft. Dr. Farisien tot getuige:,, Wat zegt u op de verklaring van Torgler?" Getuige: „Ik heb de zuivere waarheid ge zegd. Ik ben door niemand beïnvloed". Ds. Sack stelt dan voor den officier van Justitie en den procureur-generaal uit Lü beck, die bij het verhoor van Lebermann den indruk hadden, dat hij geloofwaardig was, als getuigen te vragen. Het verhoor van Lebermann is hiermede beëindigd. Hij werd niet beëedigd. UIT DE OMGEVING STOMPWIJK. St. Joseph-Gezellen. Donderdagavond a.s. zal de Weled. heer Floor, onderwijzer aan de R. K. Jongensschoql alhier, een spreekbeurt houden in het Gezellenhuis, over het onderwerp „De groote Wereld oorlog en haar gevolgen". Het bestuur re kent op een volle zaal. B. V. L. Op de Maandagavond gehou den vergadering van de Plaatselijke Com missie van den B. V. L. is besloten op Maan dag 18 December a.s. een groote propa- gandavergadering te houden in café ,,'t Blessepaard", waarbij o.m .als spreker zal optreden de Generaal-Majoor b. d. Zee man, terwijl nog eenige sprekers van naam zullen worden uitgenoodigd. De avond zal worden opgeluisterd door het Plaatselijk fanfarekorps „St. Juliana" onder leiding van haar directeur den heer Bart. van Veen. Op dien avond zullen tevens worden uitgereikt de prijzen van de plaatselijke schietwedstrijd, die zal worden gehouden op Vrijdag 8 December a.s. Zij, die aan dezen wedstrijd wenschen deel te nemen, moeten de schietoefeningen op de Vrijda gen 3 en 17 November, als ook 1 December hebben meegemaakt. Medegedeeld zij, dat door den Edelachtb. heer W. J. H. Keijzer, burgemeester en ook voorzitter der plaatselijke af deeling, een wisselbeker is aangeboden, die tevens op 8 December zal worden verschoten. Deze „Burgemeester-Keijzer-beker" wordt eigendom van den schutter .indien hij hem tweemaal achtereen, of driemaal in het geheel wint. De commissie rekent er stellig op, dat alle B.V.L.-ers in fairen strijd hun krach ten zullen meten om het bezit van de be ker. Aan den bekerwinnaar zal tevens een herinneringsmedaille worden uitgereikt. Deze vergadering is toegankelijk voor een ieder die met het doel van de B.V.L. instemt. Bij den burgemeester is bericht ingeko men, dat de heer W. Klusman een wissel beker beschikbaar heeft gesteld voor de Landstorm afdeeling Leidschendam. VEUR Gemeenteraad. Hedenavond te 6.30 u. komt de Raad dezer gemeene in openbare spoedvergadering bijeen. Agenda: 1. Voorstel tot aankoop van grond o.a. van de wed. W. P. Lamboo, al hier in verband met de verbetering van den Voorburgschenweg. 2 .Voorstel tot (in ver band met den bouw van een week-end huis) a. het verleenen van vrijstelling van de verbodsbepaling sub 2 van art. 1 der bouwvererdening; b. overneming van grong van mevr. J. G. LooijenTromp alhier, in verband met dat bouwplan. 3. Voorstel tot extra korting op loonen en salarissen van personeel der gemeente. VOORHOUT. Verzorging werkloozen. Het plaatse lijk Comité ter verzorging van werkloozen staat momenteel weer voor een zeer moei lijke taak. De tijden zijn somber en zwaarbodemcultuur, handel en nijver heid blijven nog steeds gevangen in den onbarmhartigen greep der malaise maar de groote en hooge belangen, welke met de zorg voor de werkloozen gemoeid zijn, geven het comité desondanks de vrij moedigheid wederom een beroep te doen op Voorhout's ingezetenen. Wanneer men zich een oogenblik indenkt wat het zeggen wil: te willen werken en niet te mogen of te kunnenvoor vrouw en kinderen den kost te moeten verdienen en daartoe, on danks goeden wil, niet in de gelegenheid te zijn; wanneer men ook overweegt de groote godsdienstiee, moreele en maat schappelijke gevaren, welke veeltijds ver bonden zijn aan lediggang en armoede, vooral ook bij de jeugdige werkloozen, dan zal toch een ieder wel duidelijk worden, dat hiet steun noodzakelijk is, door de werkloozen verpoozing te verschaffen, want is lediggang soms niet.des duivels oor kussen? Buiten de verpoozing die den werkloo zen wordt verschaft, geeft het comité zoo veel mogelijk ook steun in natura; en het zal ook van uw bijdragen afhangen, in hoe verre het werk-comité zijn programma ten uitvoer zal kunnen brengen. Giften in na tura, zooals koffie, thee, tabak, enz. enz. worden ook gaarne door het comité in ont vangst genomen, dus ook een beroep dat meer speciaal geldt voor de neringdoenden, de winkeliers in deze gemeente. Zoo gaat nu het Werkcomité ter verzor ging van Werkloozen in deze gemeente, vertrouwende op Gods onmisbaren zegen, en met de hoop op de medewerking en milddadigheid van alle ingezetenen van Voorhout, die deze medewerking nog kun nen geven, dit nieuwe seizoen, dat zeer vele zorgen met zich zal medebrengen, tegemoet. In de maand October werd door boven vermeld comité gecollecteerd met de be kende busjes, welke óver deze periode op bracht circa 80. Neemt men de tijdsomstandigheden in aanmerking, dat in allerlei vorm voortdu rend een beroep op de milddadigheid wordt gedaan, dan mag het Comité met de opbrengst voor October zeer tevreden zijn. De wensch blijft: „Dat Voorhout's inge zetenen het werk van het Comité mogen blijven steunen, in het waarachtig belang van de moraliteit, in het toch zoo moeilijk en noodzakelijk werk. Seinhuis Station. Aan het in deze ge meente gelegen z.g. Station Noordwijker- hout, werd eenigen tijd geledén een bouw werk aangevangen, tusschen de spoorrails in, wat ontegenzeggelijk vele moeilijkhe den met zich medebracht. Eindelijk is men thans tot de voltooiing van het gebouw gekomen. Het doel van dit seinhuis is te vens het automatisch ophalen en neerlaten van de spoorboomen. Aangezien de kabels nog tot in het gebouw moeten worden ge voerd, hetgeen nog wel een half jaar kan duren (naar men van bevoegde zijde me dedeelt;, zal eerst dan tot de officieele in gebruikneming worden overgegaan. Personalia. Voor het dezer dagen te 's-Gravenhage gehouden examen ter ver krijging van het diploma Verpleegster, slaagde onze oud-plaatsgenoot mej. J. A. Bulten, die praktisch werkzaam was aan het R. K. Ziekenhuis aan het Westeinde aldaar. AGENDA LEIDEN. Dinsdag. R. K. Vereeniging v n Gezins hoofden, Groote propaganda ver gadering Kleine Stadsgehoorzaal, 8.15 uur. Donderdag. R.-K. Reclasseering. Vincen- tiusgebouw, Hoogl. Kerkgracht 32. Zitting 89 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 30 Oct. tot en met Zondag 5 Nov. a.s. waarge nomen door apotheek C. B. Duyster, Nieu we Rijn 18, Tel. 523. De posten zijn over de gemeente als volgt verdeeld: Hooge Zijde: Hoorn 204, C. I. de Vogel H.P., Grijpest.str. 50, J. Rijlaarsdam T.B., Pr. Hendriksjr. 29c, J. v. Brummer C.P., Gouwsl.weg 106, G. Vreeswijk T.B., Steek- terweg 120, Mej. K. Bakker H.P. Lage Zijde: Gnephoek 26, D. Tabernee H. P., Hooftstraat 117,, Mej. A. Best T.B., v. Eoetz.straat 55, H. van Beek T.P., Raadh. straat 31, J. Schuurman H.P. STADSNIEUWS UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN Taxi. Sinds eenige dagen is door een tweetal ondernemers vanaf het station der N. S. S. een taxi-dienst ingesteld. In de sloot gereden. Gistermiddag is door slipping bij de afrit der brug aan den Ziender weg een motor met zij span-wagen in de sloot gereden. De bestuurder en mede-inzittenden kwamen met een nat pak en den schrik vrij. Eerste Hulp bij Ongelukken. Zooals velen waarschijnlijk hebben opgemerkt zijn in deze gemeente verschillende hulp posten van de vereen. E.H.B.O. geplaatst, doch nu zijn deze dagen ook in gereed heid gebracht de tusschenposten. Op elke post bevindt zich een verbandkist met ver dere benoodigdheden voor eerste hulp, een lijst met de namen der geneesheeren, R.K. geestelijken en van de leden der vereen, die het dichtst bijwonen met vermelding van de evt. telefoonnmmers. De post is herkenbaar aan een wit bordje waarop een zwart t en de letters E.H.B.O. I Elk gediplomeerd lid, moet bij zich heb ben, het diploma met een zakverband- j doosje. Bovendien is in bewerking, een eenvou dig kaartje van de gemeente Alphen, waar op alles staat aangegeven wat een E.H.B.O. 'er(ster) direct noodig kan hebben. i Op den vooravond van het komende Al- lerheiligenfeest, zullen dit jaar wederom duizenden van katholieke jonge vrouwen met stil-brandende lampions en flakkeren de fakkels door de straten en langs de grachten onzer Hollandsche steden trekken, en zoo haar jaarlijkschen sterk-doorleefden inzet van Allerheiligen houden. Het is nu drie jaar geleden, dat de Graal, voor de eerste maal deze lichtende bede tocht gehouden heeft. Zij ging daarbij uit van de gedachte dat de viering der kerkelijke feesten niet be perkt moet blijven tot 't kerkgebouw, maar dat zij volksfeesten moeten zijn in den wa ren, schoonen zin van het woord. In katholieke tijden is dit altijd als iets vanzelfsprekend beschouwd, en terecht, want de beteekenis dier feesten wordt spon-» taan door iederen Katholiek aangevoeld. Zij dragen niets slechts het karakter van een eenvoudige herdenking van iets, dat onherroepelijk voorbij is, maar zij bezitten altijd een brandende actualiteit, omdat de Kerk en hare heiligen niet voorbij gaan, omdat iedere tijd de heiligen noodig heeft, en heiligen moet voortbrengen. Het ideaal van heiligheid, dat in elk menschenhart in welken vorm dan ook leeft, wordt hierdoor nader gebracht tot de menschen, en het waarachtig verlangen naar heldenmoed en harte-beschaving wordt er door aangewak kerd in de zielen van duizenden jonge en oudere menschen. Het zal een rustig gebaar van vertrouwen zijn tevens, dat onze groote voorgangsters ons helpen zullen, om ieder in eigen kring en ook gezamelijk naar buiten de wereld te brengen bij God. Als op Allerheiligen heel veel katholieke vrouwen spontaan met een kinderlijk ge loof en een brandende liefde zich opnieuw aan dezen taak zoowel in eigen gezin als daar buiten toewijden zullen, zal deze ge beurtenis ontwijfelbaar een genadenrijke uitwerking hebben. God zal helpèn, Het Lof zal gehouden worden in de St. Josephkerk om 7.30 uur, en is voor ieder een toegankelijk. De route welke de stoet daarna zal nemen is als volgt: Heerensin gel, Maresingel, Rijnsburgersingel, Morsch- singel, Morschstraat, Blauwpoortsbrug, Haarlemmerstraat. De stoet zal daarna nog even de kerk van O.L. Vr. Onbevlekt Ontvangenis binnengaan, alwaar zij nog een gezamenlijk stukje zullen spreekkoren. Gouden Doctoraat. Op Vrijdag 3 Nov. a.s. zal mr. R. J. de Wal te Den Haag, den dag herdenken, dat hij 50 jaar geleden promoveerde tot doc tor in de rechtswetenschappen aan de Leidsche Universiteit. Sancta Veronica. Wij verwijzen naar de kl. advertentie van heden van de Ver. Sa. Veronica, waar in de eerstvolgende zitting wordt aange kondigd. Men lette vooral op hec nieuwe adres.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2