MAANDAG 30 OCTOBER 1933 JE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 10 GESMOKKELDE DUITSCHE BOTER AANGEHOUDEN. Door de douanen te Arcen is gistermor gen een vrachtauto aangehouden, waarop 2000 K.G. Duitsche boter was geladen. Auto en lading werden in beslag genomen, de chauffeur wist te ontkomen. VELDSLAG IN EEN CAFE TE OSS. Een onontwarbaar menschenkluwen. Zaterdag ontstond in een café te Oss een woordenwisseling tusschen een twee tal bezoekers, zekeren van O. en B. al daar. Het bleef niet bij woorden. De twist liep zoo hoog, dat de beide mannen elkaar te lijf gingen. Eenige andere cafébezoekers begonnen zich met het geval te bemoeien en werden eveneens in de vechtpartij be trokken. Het duurde dan ook niet lang of een vijftiental personen rolde als een klu wen vechtend over den vloer van 't café. De vechtersbazen bewerkten elkaar ge ducht met de vuisten en rukten elkaar de kleeren van het lijf. De meesten van hen liepen een- bloedneus en blauwe oogen op. Alvorens verder onheil kon worden ge sticht verscheen de politie op het terrein wan den strijd en ontruimde het café. Deze gang van zaken scheen echter al lerminst naar den zin van v. O. Zijn wraaklust was nog niet bekoeld. Toen de stilte weer was teruggekeerd begaf hij zich wederom naar het café en sloeg met de vuist één der groote ruiten in. Deze wraak neming zal hem wel hebben ontnuchterd. De man nam hevig bloedend de vlucht en rende naar een dokter. Daar aangekomen zakte hij bewusteloos ineen. Het glas was diep in den pols gedrongen en had zijn polsslagader geraakt. Nadat genees kundige hulp was verleend werd van O. gearresteerd en in het politiebureau op gesloten. „Mndmrg." RECHTZAKEN KANTONGERECHT WOERDEN. Geen dierenvriend. De J. te Woerden zou, op verboden grond geloopen hebben en alstoen, in ge zelschap van zijn vrienden, een paar gei ten in het water geworpen hebben. Ver dachte ontkende het hem ten laste geleg de en voerde aan dat hij wel op verboden terrein geloopen heeft maar de geiten geen duw te hebben gegeven waardoor zij in het water terecht kwamen. Hij ging met zijn vrienden altijd het weiland door om het water te bereiken waar zij zwommen. De ambtenaar achtte het bewijs geleverd dat verdachte op verboden grond had ge loopen en eischte een geldboete van 2 of 1 dag hechtenis. De Kantonrechter ver oordeelde conform dezen eisch met de ver maning om in den vervolge dergelijke kwajongensstreken na te laten. De „Rijn-demper". C. te Woerden had een bak vuilnis in „de Rijn" geworpen. Het Raadslid der gemeente, v. G., had het juist gezien. De Kantonrechter sprak er zijn goedkeu ring over, deze wijze van „dempen" tegen te gaan. De kosten van uitbaggeren had de gemeente veel geld gekost. Teveel om hem met rommel weer vol te gooien. De verdachte zeide nog dat hij ook bag german geweest was en precies wist wie het meeste vuil er in geworpen, had. Ge tuige v. G. woonde ook langs den Rijn. Hij begreep anders niet hiervoor een boeet te krijgen. Voor dat hij de bak leeg maakte had hij nog wel zoo goed uitgekeken of er niemand aankwam. Op „oom Keessie" had ie heel niet gerekend. Eisch f5.of 2 da gen. Het vonnis luidde 1.50 of 1 dag om dat verdachte „werkloos" is. Goed-ongekcurd-vleesch. B. de H., slager teNieuwerbrug had in zijn winkel ongekeurd vleesch.in voor raad gehad. Verdachte voerde aan dat hij het vleesch wel had laten keuren doch dat het stempel er per ongeluk afgesneden was. Het stempel was gezet op het z.g. zwoerd. Dit zwoerd was er nu, met de stempels af gesneden. De keurmeester S. te Woerden verklaar de dat het vleesch evengoed ongekeurd dan gekeurd kan zijn. Dit is niet te controlee ren. Het vleesch bevond zich echter in goede conditie. Verdachte staat gunstig be kend en houdt zich niet met knoeierijen op. Eisch 10.of 5 dagen hechtenis. Vonnis f 6.of 2 dagen hechtenis. Opletten. B. te Amsterdam zou, rijdende met zijn auto, het stopteeken van de politie niet opgevolgd hebben. Verdachte zeide het niet gezien te hebben. Veldwachter B. te Nieuwkoop verklaarde goed duidelijk een teeken gegeven te hebben doch de ver dachte reed hard door. Dat 't „opzettelijk" gedaan was geloofde getuige niet. Eisch 5.of 1 dag. Vonnis 2.50 of 1 dag hech tenis. De onzichtbare richtingaanwijzer. G. te 's-Gravenhage zou, toen hij met zijn auto de vrachtauto van B. te Woerden onder de gemeente Harmeien passeerde, deze vrachtauto aangereden hebben. Ver dachte voerde aan dat getuige v. H., be stuurder van de vrachtauto van B., plot seling naar links uitgeweken was zonder dat deze een richtingaanwijzer uitgesto ken had. Er was ruimte genoeg om te pas- seeren en daarbij kwam nog dat hij, ver dachte, goede signalen heeft gegeven. Getuige v. H. te Woerden verklaarde de richtingaanwijzer wél uitgestoken te heb ben maar dat hij geen signaal heeft gege ven of het erf links liggend, op te rijden. Getuige B. verklaarde dat de richting wijzer wel uitstond maar deze slecht te zien is. Als men achter de wagen rijdt ziet men hem heelemaal niet. Pas als men een beetje meer naar links gegaan is, wordt deze zichtbaar. Naderhand is hij, op ver zoek van de politie, anders gesteld. De Ambtenaar achtte het bewijs geleverd. Als verdachte goed opgelet had, had hij de wijzer moeten zien. Deze was toch zicht baar als men naast de vrachtwagen kwam te rijden. Eisch 2.of 1 dag hechtenis. De Kantonrechter achtte het bewijs niet geleverd en sprak verdachte vrij van het hem ten laste gelegde. LAND- EN TUINBOUW ZIJN ER TE VEEL BLOEMBOLLEN KWEEKERS? De Bond van Z.H. Klein Bloembollen kweekers verzoekt opname van het vol gende: Uit het niet officieel gedeelte van het Weekblad voor Bloembollencultuur dd. 27 October j.l. trof ons de opmerking: „Hoe hard het ook moge klinken, er zijn er (vak beoefenaren) onherroepelijk teveel, en het zal onmogelijk blijken, dat allen zich als zelfstandige kweeekers kunnen handha ven". Deze stereotiepe woorden toonen een bij kans gelijkluidende overeenkomst met het op eenige bijeenkomsten door den Voor zitter van den Bond van Bloembollenhan- delen geuite gezegde. Het verwondert ons alleen, dat deze mee ning, die ongetwijfeld reeds langer voor zat bij dengene, die de geincrimineerde woorden neerschreef, geen weerklank vond in het begeleidend schrijven aan den Mi nister van Economische Zaken op 17 De cember j.l. bij de indiening van het zgn. C.B.C.-plan. De vraag ryst daarom of deze meening wel door het „geheele vak" wordt gedeeld. Immers naar onze opvatting is niet het aan tal vakbeoefenaren te groot, maar is de totaal-productie van bloembollen te hoog, en was er voor de tot-stand-koming van de maatregelen ten aanzien van het bloembol lenvak ondef de Landbouwcrisiswetgeving in de streek een prijsbedervende invloed. Dit nu staat kernachtig omschreven in par. 3 van opgemeld schrijven aan den Mi nister luidende: Blijvende saneering van het Bloembollen bedrijf noodig. Voor de de verbetering van den toestand moet aan twee voorwaarden worden voldaan: 1. de productie moet worden ingekrompen op den grondslag van den uitvoer; 2. de prys waarvoor in het buitenland verkocht wordt, mag niet liggen beneden den pro ductieprijs plus matige exportkosten. Door de gemeentebesturen van Hillegom, Lisse, Sassenheim, Voorhout en Noordwij - kerhout is een gezamenlijk adres verzon den aan zijne Excellentie voornoemd, waarin wordt aangedrongen op vergoe ding voor het ingeleverde „leverbaar", ter wijl van andere zijde gewerkt wordt voor een renteloos crediet naar den maatstaf der ingeleverde bloembollen, met name door de Algemeene Vereeniging voor Bloem bollencultuur, de Bond van Bloembollen handelaren, de L.T.B., het H.B.C., de Neu trale Bond voor Land- en Tuinbouw en de Z.H. Bond van Kleine Bloembollenkwee kers. Deze pogingen werden voorafgegaan door een gemeenschappelijk adres van het H.B.G. met den Bond van Z.H. Kleine Bloembollenkweekers gevolgd door een adres van 21 groote kweekers en expor teurs op 11 Augustus j.l. Thans leeft, naar mate de behoefte aan bedrijfscrediet toenam, mede in verband met de treurige bedrijfsuitkomsten het ver langen naar crediet wederom op. Onderafdeelingen van den Algemeenen Bond voor Bloembollencultuur vroegen reeds by hun Hoofdbestuur een spoed- eischende vergadering aan, en ook in de groepen van dat instituut leeft de gedachte om een rijksvoorschot te verkrijgen bij wijze van vergoeding voor de ingeleverde bloembollen ten behoeve van de saneering van het vak, wat moge blijken uit vorige week genomen motie van de Vereeniging de Narcis. Hierbij dient er op gewezen te worden, dat deze corporaties aan den Mi nister bij eventueele credietverleening, een zekere waarborg voor de terugbetaling willen geven, door zich te willen verbinden tot een Roebelasting gedurende een tijd vak van tien jaren. Doch nu komt eerst de aap uit den mouw, als de schrijver van de bestreden woorden in eerder vermeld blad zegt: Als het de be doeling van de adresseerende gemeenten zou zijn, dat deze gelden door den Staat beschikbaar zouden worden gesteld, zon der dat zij terugbetaald zouden moeten worden, dan zal er geen enkele inwoner (dus ook geen enkele stukkenschrijver) der betrokken gemeenten oezwaar tegen de aanvrage hebben. Hoe rijmt men dit met het vervolg van zijn betoog, waarhij neerschrijft: „De af- deeling Voorhout tracht deze (hulpbehoe vende vakbeoefenaren) allen kunstmatig in stand te houden, door te trachten hun wat geld te verschaffen voor het ingele verde leverbaar. Gesteld dat zij het kregen, dan zouden zy er zeer tijdelijk misschien mede geholpen zijn, maar zij zouden blij ven sukkelen en niet meer of nauwelijks meer in staat zijn het hun verleende cre diet terug te betalen. „Daarvoor zullen dan de overblijven den moeten opkomen, die zich wel door de moeilijkheden hebben weten heen te slaan, omdat hun bedrijven op zichzelf levens vatbaar waren en zij hun eigeh energie en werkzaamheid op de meest doeltreffende wijze hebben aangewend". Ziezoo nu weten we tenminste waaraan we toe zijn. Welnu de conclusie door schrij ver getrokken dient eerlijkheidshalve te worden omgebouwd, opdat tot uitdrukking komt, dat dank zij de Regeeringsmaatrege- WA1 ANDERE BLADEN SCHRIJVEN: NIET IN SLEUR BLIJVEN. Vrees, dat onze regeering gemis aan activiteit, aan frissche dadenkracht en ver nieuwend initiatief zal toonen kan nog niemand door de feiten zyn opgedron gen Wél het tegendoel: vertrouwen, dat het regeerend ministerie den polsslag van den tijd wèl zal aanvoelen en begrijpen. Er is alle reden voor dit vertropwen. En, als dat vertrouwen dan niet wordt beschaamd, dan zal de regeering ook het mes zetten in eenige oude instellingen. En in dit verband citeeren wij uit een artikel in Ons Noorden (Kath.), waar in eenige denkbeelden worden bepleit, waarvoor o.i. te zeggen valt. Thans kost de Raad van State een vice-president en 14 leden aan traktementen van de leden jaarlijks anderhalve ton, d.i. gemiddeld 10.000 per lid. En daarnaast komen nog de kosten van tal van ambtenaren en on derhoud van gebouwen Vijftig jaar geleden had misschien een dergelijk college een taak; in onzen tijd van organisatie en centrali satie zal een dergelijk advies-college zonder ernstige bezwaren kunnen wor den gemist. Een opheffing van dezen Raad zou op heelwat minder bezwaar stuiten dan tal van andere bezuini gingsmaatregelen, die diep snijden in het gezonde vleesch van het lichaam onzer nationale volksgemeenschap Ook de dure Rekenkamer is een college, dat geheel uit den tijd is. Ze ker, die verslagen zijn wel eens inte ressant te lezen, maar er blijkt uit, hoe de departementen zich van deze controle achteraf weinig aantrekken.. Reed twee jaar geleden heeft de Maatschappij voor Nijverheid aange toond, hoe een modern ingerichte ac countantsdienst hier veel goedkooper en veel afdoender controle zou kunnen uitoefenen. Rust, kalmte en zelfb^tteersching keeren weer üerugL na het gebruik van Mijnhardffs Zenuwtabletten. (ilazeKjjflieje 75 ct. Bij Apoth. en Drogieten. 9684 len, en dank het offer door alle let wel alle vakbeoefenaren gebrachte offer, ver schillende bedrijven naast eigen energie en werkzaamheid in de gelukkige omstandig heid verkeeren, te kunnen spreken als in zender deed: „Zoo zijn er gelukkig ook nog in het vak en dat zijn degenen op wie de toekomst van het bedrijf rust". O, wat een heerlijke zelfverheffing, wat een pracht- uiting van geïncarneerd egoïsme, van ver waten liberalisme zoo ge wilt, en wat spreekt daaruit een nobelheid van karakter en een edelheid van natuur. Toen het indi vidualistisch georiënteerd bloembollen- kweekend en mogelijk verhandelend ele ment in de bollenstreek zijn offerende evennaaste niet meer noodig had, omdat zijn finantieele positie was hersteld, ver kondigde hij weer evenhard als voorheen zijn even koude als onmenschelyke „leis- sez-faire-theorie". Want staat het niet vast dat zonder in grijpen van overheidswege in de produc tie en distributie van het bloembollenvak, dit economisch wis en zeker had ten gron de gegaan? En met hem het complex van vakbeoefenaren? Zoo niet waarom dan de Regeering en-bloc als het ware gedwongen regelend op te treden. We kunnen intusschen dankbaar zijn kennis te nemen van de mentaliteit van een groep personen uit de streek, wien in het weekblad voor Bloembollencultuur zoo gretig een plaats werd ingeruimd. Alleen de onderteekening van het desbetreffend artikel missen we. Daarvoor is dan zeker de Redactie van genoemd blad verantwoor delijk. Nog moet het ons van het hart, dat de veronderstelling, dat de minister met zijn confraters en een parlement er zijdelings van beschulidgd wordt een premie te zul len geven aan niet-levensvatbare bedrij ven, en de gezondmaking van het bloem bollenvak te hebben bevorderd ten aan zien van hen, die niet de eigen energie en werkzaamheid op de meest doeltreffende wijze hebben aangewend, een beleediging inhoudt, zoo groot, en een onjuistheid be vat zoo enorm, dat men gevoegelijk deze woorden onbesproken kan laten. Wat echter de heeren, die dergelijke be grippen voorstaan, nog moeten leeren, is, te begrijpen, dat het maatschappelijk be stel, ook economisch een organisch geheel is. Het lijkt ons nuttig en noodzakelijk, dat "zy omtrent het begrip „solidarisme" eens in den leer gingen bij hen, die ter wille mede van hun zooveel krachtiger lotge- nooten, relatief dezelfde lasten hebben aan vaard van een saneeringsplan, waaraan sommigen nu geen behoefte meer schijnen te hebben. Goed doen deze heeren ook eens kennis te nemen, wat in par. 4 van het Centraal Bloembollencomité, met als eerste onder teekenaar de heer Ernst Krelage, toch niet de eerste de beste op dit gebied, is neer gelegd, aangaande saneering van het bloembollenbedrijf met behulp van een Re- geeringscrediet en een wettelijke regeling. De Humaniteit, al dan niet voortsprui tende uit Christelijken zin, zij voor allen een aansporing tot het achterwege houden van elk lichtvaardig oordeel. De zorgvolle tyden waarin we leven, eischen eensge zindheid, en een „draagt elkanders lasten". FAILLISSEMENTEN Uitgesproken: P. Harting, A1 p h e n a. d. R ij n, aan het Rietveld; cur. mr. F. H. Parmentier, Leiden. R. M. A. M. D. Adhiningrat, Leiden, Mare 68; cur. mr. P. J. Teebaal, Leiden. M. S. Moewalladi, Leiden, Mare 68; cur. mr. J. O. Baron, Leiden. LEIDEN. NED. R.K. VOLKSBOND. PLAATSELIJKE CENTRALE R. K. ARBEIDERS BEWEGING. Secretariaat Leliestraat 7. Maandag Rechtskundig Bureau voor de leden van de afd. Leiden en Omstreken, 's avonds van 8.30 tot 8 uur. Bondsgebouw Steenschuur 15. Dinsdag Bestuursvergadering Metaalbe werkers, 8 uur. Ledenvergadering Spoor- en Tramweg- pers. St .Raphael 8 uur. Woensdag Aller Heiligen, het gebouw den geheelen dag ook 's avonds gesloten. Dien avond geen gelegenheid vergaderin gen 'te beleggen. Vrijdag Repetitie R. K. Zangvereeniging „Pulchri Studio" 8 uur. Zaterdag Spaar- en Voorschotbank 7 8 uur. Bibliotheek 7.308.30 uur. Zeiken- kas 7 uur. Comité Solidairiteits-actie 78 uur. Maandag 6 November 's avonds te 8.15 eerste ontwikkelingsavond voor de kaht- werkloozen, dien avond belangrijke mede- deelingen. Vanaf Dinsdag 7 November 's morgens van 910 uur stempelen in zaal 1, vanaf dien dag gelegenheid tot ontspanning in de groote zaal, van 912 uur en van 1.30 5 uur. De ingang tot het ontspanningslokaal is Boomgaardsteeg. De tusschendeur in de gang van het ge bouw blijft overdag gesloten. INTERPAROCHIEELE ST. JOSEPH'S- GEZELLEN-VEREENIGING. Rapenburg 52. Gelegenheid om zich als lid van de Ka tholieke Gezellen-Vereeniging te doen in schrijven R. K. Jongelingen vanaf 17 jaar iederen Men Maandag van de maand, 's avonds om half 9, in de Presi dentskamer van het Gezellenhuis. Maandag bijeenkomst voor de leden van 8 uur tot 10.15. 8.15 uur kegelclub „Hout of Fout". Dinsdag is de zaal voor de leden geslo ten. 8.15 uur repetitie liedertafel Sebastiaan Schaffer, allen op tijd aanwezgi. 8.30 uur repetitie tooneelclub Adolf Kol- ping. Woensdag feestdag van Aller Heiligen, zaal geopend van 7 uur tot 10.15 uur. 8.30 uur prijsbiljarten. Donderdag bijeenkomst voor de leden van 8 uur tot 10.15. 8.30 uur bestuursvergadering Kolping Boys. 8.30 uur plaatsbespreking werkende leden. Vrijdag 8.15 uur Symphonie „Franz Schweitzer". 8.30 uur op de bovenzaal bijeenkomst Studie en Debatingsclub St. Petrus Cani- sius. Vraag avond „Elk wat Wils". Gezellen, die zich met de verkoop van kaarten hebben belast, worden te 8.30 uur verwacht om af te rekenen. Zaterdag is de zaal gesloten, ook geen bibliotheek. Iederen Zondag van 1 tot 2 uur en iede ren Zaterdag van 8 tot 9 uur is de Lees bibliotheek geopend, uitsluitend voor de leden en donateurs der Vereeniging. Verdere mededeelingen: Zondag 8 No vember Stichtingsfeest onzer vereeniging. Te 7.15 in het St. Eilsabethziekenhuis ge zongen H. Mis waaronder plechtige alge meene H. Communie. Na de H. Mis wordt door allen gezongen „Dat Jezus leev'" en na de luide dankzegging van den Eerw. Vice-Praeses lied van lof en dank, waar na in het Gezellenhuis gemeenschappelijk ontbijt waarbij wordt gezongen het Vlag- gelied. Geen zitting spaarkas, geen biblio theek. Van 12.30 tot 2 uur plaatsbespre king in de vestibule van de Stadsgehoor zaal. Leden, die in aanmerking komen voor het zilveren insigne, geven zich spoe dig op by den Eerw. Vice-Praeses. Kaarten voor de uitvoering zijn te ver krijgen by den Huismeester a 40 cent KRUISVAART „ST. PETRUS". Rapenburg 52. Maandag 8.30 uur Aloysiusban. Dinsdag 7 uur Tarcisiusban. Donderdag 8.30 uur Don Boscoban. Zaterdag Van 89 uur Leesbibliotheek. ONS CLUBHUIS „ST. ANTONIUS"* Maandag 6.30 uur Franciscusgroep. Dinsdag 4 uur Botanieclub. Donderdag 7.30 Uur Antoniusgroep. Vrijdag 6 uur Hubertusgroep, 7.30 uur tot 8 uur groep K. en P. Zaterdag 4.30 uur Zangclub; 7 uur Con- tributiebetalen, Bibliotheek en spaarbanx. ST. FRANCISCUS-LIEFDEWERK. Maandag 8.009.30 uur Handteekenen. Dinsdag 6.157.30 uur Vlecht- en Carto- nagewerk, jongste afdeeling. Woensdag 7.30 uur Lof, 8.008.30 uur Ontspanning. Donderdag 6.157.30 uur, Vlecht- en Car- tonnagewerk hoogste afdeeling; 7.309.00 uur Huisvlijt. Vrijdag 6.157.00 uur Zang. 8 uur Apo logie. Zaterdag 67 uur Gymnastiek jongste afdeeling. 78 uur Gymnastiek hoogste afd. 810 uur Ontspanning. DE GRAAL. Maandag geen H. Mis. 8.009.00 uur Gym. St. Ursulasteeg. 8.159.15 uur Gymn. club „Spirit" Hee- rensingelschooL 8.009.30 uur naaien, knippen, handwer ken, reidansen en handwerken voor de kapel. 9.00 uur zangclub. Dinsdag Allerheiligentocht. Al degenen, die aan de tocht deelnemen moeten er voor zorgen om 7 uur bij de St. Josephskerk te zijn. Woensdag: Allerheiligen. Het clubhuis is dien dag gesloten, 's Avonds geen clubs. Donderdag 56 uur Gym. Kleinen Hee- rensingelschool. 67 uur Gym. Muloclub Ursulasteeg. 8.159.15 uur Gym. afd. B. in de zaal van de R. K. H. B. S. voor Jongens. 810 uur mandolineclub. 8.009.30 uur reidansen, handwerken, houtzagen, weven. Vrijdag 56 uur Gym. Afd. A St. Ursu lasteeg. 8.0010.00 uur costuumnaaien op de Vakschool. 6.308.00 uur naaien en knippen. 7.30 urn- Dadenclub „De Roode Graal" 8.009.30 naaien en knippen. 8.30 Leidstersvergadering. Zaterdag 7.30 uur begint het leden weekend. Excelsior Alleluia Vooruit! Neem me niet kwa!\jk mevrouw, dat ik het por tier niet voor u geopend heb. (Humorist) DE AVONTUREN VAN PROFJE EN STRUISJE. 287. En zoo gebeurde. Eerst ging de kapitein op Struisjes rug zitten, die zoo zacht mogelijk zijn vleugels uitsloeg. De slaperige indianen dachten dat het een arend was en letten er verder niet op. Zoo kwamen na een poos Struis en de kapi tein in het kamp aan en werden met ge juich ontvangen. Maar Struisje liet het aan den kapitein over om alles te vertellen en vloog zelf weer gauw weg om de anderen te halen. Na elkaar bracht hij die ook naai het kamp terug. Met het paard sprak hij af, dat het met de paarden der inddianen zou meeloopen tot bij het kamp en daj zou ontsnappen, want Struisje kon werke lijk niet zoo'n zwaar paard op zijn rug wegbrengen. Hij nam dus afscheid van hem en wenschte hem het beste toe. Van nacht zien we elkaar hoop ik wel weei terug, fluisterde Struisje zijn vriend in hel ooren nadat hy hem uit de boom had ge holpen, en hem nog eens had toegewuifd, verdween Struisje.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 6