MAANDAG 30 OCTOBER 1933 DE LE1DSCHE COURANi VIERDE BLAD PAG. 14 NOORD WIJKERHOUT Volksbond. In café „De Zwaan", al hier, vergaderde de afdeeling Noord wij ker- hout van den R.K. Volksbond. De voorzit ter, de heer A. H. van Noort, opende de vergadering met den christelijken groet en sprak er zijn genoegen over dat, dat de vergadering zoo druk bezocht was. Hij her innerde aan de propaganda die tegenwoor dig en vooral de laatste weken ook hier te Noordwijkerhout gemaakt wordt voor het nationaal-socialisme (N.S.B.) en waar schuwde de aanwezigen zich niet op dit pad te begeven, maar kennis te nemen van het geen door Deken van Noort van Amster dam dienaangaande is geschreven in de dagbladen. Voorts herinnerde hij aan de reis naar Rome van de jonge werkioozen, en zeide dat 't voor Noordwijkerhout een eer is, dat een inwoner deze Rome-tocht meemaakt. Hierna werden de notulen door den se cretaris, den heer C. van der Klauw, voor gelezen en onveranderd vastgesteld, waar na de installatie plaats vond van 7 nieuwe leden van den band. Hierna vond de bespreking van het win- terprogramma van de afdeeling plaats. In November zal de eerste lezing worden ge geven door Rector Kok, geestelijk adviseur van „St. Deus Dedit", den R.K. Landarbei- dersbond. Deze zal spreken over „De mensch in het Christendom en losgesla gen van God" In deze les zal moeten wor den aangetoond, hoe het Christendom op de erkenning van de persoonlijkheid is ge baseerd, zoodat dus onder den invloed van de christelijke beginselen de mensch als persoon eerbiedigng vindt. Hoe het indi vidualisme de orde tusschen God, den mensch en de aarde heeft verwoest en den mensch tot slaaf maakte, in plaats van hem tot vrije persoonlijke mensch te verheffen. De tweede lezing wordt gehouden in December door den Districtsbestuurder van den bond, den heer A. Angenent, over..Fas cisme en Nationaal Socialisme". Deze in leiding zal het feit moeten belichten, dat het persoonlijkheidsideaal reeds zoo sterk is verdrongen, dat er stelsels bestaan, wel ke min of meer geheel op den massamensch zijn gebouwd, millioenen menschen hangen deze stelsels al aan. Hierbij in het bijzon der de vraag te beantwoorden hoe wij, Ka tholieken tegenover het opkomend Fascis me en Nationaal Socialisme moeten staan. De derde lezing wordt gehouden in Ja nuari 1934, door den geestelijk adviseur, kapelaan Minnebo, over „Leekenapostolaat" De laaste inleiding zal tenslotte moeten komen met de practische middelen, waar mede onze menschen zichzelf en anderen kunnen vormen tot volop menschen, tot volop christenen, waarmede de eerste voorwaarde zal zijn vervuld voor een ge zonde samenleving. Uitgebeeld moet wor den het persoonlijkheidsideaal, als een dringende behoefte voor dezen tijd zoowel voor de Kerk, die om leekenapostelen roept; als voor de maatschappij, welke met alle organisaties niet te redden is zonder sociale werkers die persoonlijkheid bezit ten. En daartoe is een ieder geroepen. Voorts komt hierbij nog het St. Nicolaas- feest voor de kinderen, de jaarlijksche uit voering door de tooneelvéreeniging in Ja nuari, terwijl in Maart nog een propagan- da-avond wordt gehouden door A. Ange nent. Het winterprogramma werd geheel door de vergadering goedgekeurd. Hierna kwam het punt „Mededeelingen" aan de orde. Medegedeeld werd, dat door het bestuur is getracht met de lichtfabrieken te Leiden een regeling te krijgen, waarbij het moge lijk wordt, dat de leden de gebruikte gas en electriciteit met bonnen betalen. Tot nog toe hebben zich voor deze wijze van betaling 30 personen opgegeven. Met de lichtfabrieken is overeenstemming op dit punt verkregen. De voorz. spoorde alle leden aan mede te doen. Besproken werd om voor de werkioozen in het komende winterseizoen weer een ontspanningslokaal te vinden. Hiervoor zal een adres aan de gemeente worden ver zonden. Voor het organiseeren van een St. Ni- colaasfeest werd een commissie benoemd, bestaande uit de volgende heeren: A. Hoogeduin, B. van der Ploeg, A. v. Burg, J. van den Bosch, A. Berg en J. Schenk. Bij de rondvraag vraagt de heer H. Looijestein de encycliek „Quadragesimo Anno" verkrijgbaar te stellen voor de leden. De heer J. v. d. Burg Jzn., vroeg om bij de Noordwijksche Waterleiding te verzoe ken een wekelijksche betaling van het wa ter in te voeren in plaats van om de drie maanden. Door den heer J. van der Voet, voorzit ter van de retraitenclub, werd bekend ge maakt, dat van 1316 Januari a.s. een re traite gehouden worden voor gehuwden en van 1619 Januari a.s. voor ongehuwden. Hij spoorde alle leden aan donateur of be gunstiger te worden van de retraitenclub tegen een kleine contributie. Den heer P. Koele wijn werd verzocht om nog eens speciaal werk te maken voor vrijwillige bijdrage van één uur loon voor het sanatorium „Berg en Bosch" te Bilt- hoven. Bij de mededeelingen werd een schrijven voorgelezen van 9 leden om een dam- en schaakcursus op te richten als onderafdee- ling van den bond. Besloten werd hiertoe over te gaan en hierover nadere besprekingen te houden. De werkloosheid. Bij het Agentschap der plaatselijke Arbeidsbemiddeling staan als zijnde geheel werkloos ingeschreven: 145 landarbeiders, 4 opperlieden, 15 tim merlieden, 1 metselaar, 1 mandenmaker, 1 handelsreiziger, 2 betonwerkers, totaal 169. Crisis-Comité, Speldjesdag. Woensdag a.s. zal alhier ten bate van het plaatselijk Crisis-Comité een speldjesdag worden ge houden. Het is zeker wel overbodig de in gezetenen van Noordwijkerhout aan te sporen om op dien dag een speldje te koo- pen. Dat de nooden van vele kleine zelf standige werkers hoog gestegen zijn, is voldoende bekend. Ook is het voldoende bekend, met welk een succes de vorige 2 winters in deze nooden het plaatselijk Cri sis-Comité verlichting heeft gebracht. De kas van het Crisis-Comité is leeg en zoo- Is de vorige winters zal te beginnen in No vember het Comité met zijn werkzaam heden aanvangen. Om zulks te kunnen doen en het nuttige werk te kunnen voort- zetent is geld noodig en om de ingezetenen in de gelegenheid te stellen het Comité geld te verschaffen, wordt begonnen met deze speldjesdag. De speldjes zullen voor 10 ct. per stuk worden verkocht. Dat ieder een zijn waardeering voor het werk van 't Crisis-Comité late blijken door een speldje te koopen en voor dit speldje iets meer te betalen dan minstens een dubbeltje. We spreken de hoop uit dat de speldjes dag a.s. Woensdag een klinkend succes moge worden! 5-Jarig bestaan „Sancta Maria". Dezer dagen werd door de Zusters van „Sancta Maria" intiem gevierd het vijfjarig be staan van het gesticht. Het was n.l. 5 jaren geleden, dat de eerste 2 patiënten werden opgenomen. Dit aantal patiënten as in de afgeloopen jaren aangegroeid tot meer dan 600. STOMPWIJK. Gcmeentebegrooting. Aan den Raad der gemeente btompwijk wordt door B. en ter vaststelling aangeboden de gemeen- -,-c*1934. Aan de uitvoerige memorie van toelichting ont- lef.nen wij het volgende: Waren de verwachtingen bij de samen stelling der begrooting voor 1933 al van dien aard, dat reeds toen met nadruk ge wezen moest worden om ten opzichte van het financieel beleid der grootst mogelijke voorzichtigheid te betrachten, de resulta ten, waartoe de samenstelling der begroo ting 1934 hebben geleid, bewijzen duidelijk, dat 't. met de fin. positie der Gemeen te alles behalve gunstig gesteld is. Bij de samenstelling der begrooting 1933 kon nog worden beschikt over een aanzienlijk ba tig saldo van den dienst 1931 nl. f 41.000. Blijkens verstrekte gegevens sluit de ge meenterekening 1932 (gewone dienst) met een tekort van ongeveer f 2000.Het be hoeft dus wel geen nader betoog, dat onder deze omstandigheden de samenstelling der begrooting 1934 uiterst moeilijk is geweest en er verstrekkende voorstellen tot belas- tingverhooging enz. moesten komen. Als oorzaak van het tekort op den dienst 1932 wordt medegedeeld, dat o.a. de ont vangst inzake uitkeering uit het Gemeen tefonds en de ontvangsten opcenten vermo gensbelasting en opcenten op de hoofdsom de Gemeentefondsbelasting beneden de ra ming zijn gebleven. Wat de uitgaven in 1932 betreft zij me degedeeld, dat van de meest in het oog loopende posten over diverse hoofdstuk ken van den gewonen dienst een bedrag van ruim 30.000 meer werd uitgegeven dan was geraamd, welke meerdere uitgaven o.m. betroffen: Achterstallige uitgaven f 5921.98; uitkeering aan Gemeenten in ge volg art. 36 pl.m. f 3500.Kosten over brenging, enz. arme krankzinnigen pl.m. f 1300.Subsidie Burg. Armbestuur pl.m. f 5000.ondersteuning werkioozen pl.m. f 7000.Subsidie werkloozenkassen pl.m. f 1700.—. Hieruit blijkt dus, dat speciaal de uitga ven inzake armenzorg en steun vef leening- in zeer belangrijke mate beslissen binnen welke grenzen het totaal der gemeentelijke uitgaven zijn te houden. Over de post on voorziene uitgaven geraamd tot een bedrag van ruim f 12.000 moest geheel worden be schikt, alsmede over nagenoeg de geheele gevormde reserve. Aangenomen mag worden, als niet spoe dig een herstel van eenige beteekenis in den economischen toestand intreedt de inkom sten uit belastingbronnen zeer zullen gaan terugloopen. Uit het vorenstaande zal het Uwen Raad duidelijk ziju, dat aan een ingrijpende be- lastingverhooging en invoering van nieuwe belastingen en het treffen van andere ex tra-maatregelen niet te ontkomen valt. Voor belasting kunnen alleen in aanmer king komen de opcenten op de hoofdsom der personeeele belasting en die op de Hoofdsom der Gemeentefondsbelasting. Verhooging van het te heffen aanta lop- centen der eerstgenoemde hoofdsom (Pers. Belasting) van 80 tot 200 geeft een meer dere opbrengst van f 17760.Verhooging van het aantal opcenten Gemeentefondsbe lasting van 50 tot 80 (maximum) f 5220.33 Van invoering eener nieuwe rioolbelasting verwachten B. en W. een opbrengst van f 1000.Van wederinvoering eener straat belasting f 4000.De aanvankelijk noodig geoordeelde subsidie voor het Burgerlijk Armbestuur ten bedrage van f 25.000. zouden zij willen stellen op f 22000.waar door in het te dekken tekort op de begroo ting 1934 wordt gevonden f 3000.De steunnormen voor 1934 zullen niet ongewij zigd kunnen blijven. Voor 1934 zouden wij het voor 1933 uitgetrokken bedrag van f 33.000.met 10 pet. willen verminderd zien, waardoor wordt gevonden een bedrag van f 3000.Tenslotte zouden wij voor 1934 willen beschikken over 'n bedrag van f 8000.nl. f 4000.ten behoeve van ieder der gem. Stomp wijk en Veur der door het gemeentelijk lichtbedrijf (G. E. B.) ge vormde reserve. Voorgesteld wordt verder om verschil lende daarvoor in aanmerking komende en tot dusverre verleende subsidies te schrap pen of te verminderen. Ten aanzien van de ramingen der wedden en loonen van 't Gemeentepersoneel is voor- loopig rekening gehouden met een tijdelijke korting van 5 pet., overeenkomstig de voor 1933 getroffen regeling, zulks in verband met het schrijven van Ged. Statep, waarbij werd medegedeeld dat voor 1934 op de wedden van de burgemeesters, de wethou ders, secretarissen en ontvangers, alsme de op de vaste jaaarwedden van de ambte naren van den Burgerlijken stand vermoe delijk minstens een gelijke korting als voor 1933 zal volgen. Indien de nadere beslissing van Ged. Sta ten daartoe aanleiding geeft zullen nadere voorstellen met betrekking tot het overige personeel komen. Nadere beschouwingen memen B. en W. om+ient de Li ontvangst en uitgaaf be raamde bedragen achterwege te kunnen la ten. De kapitaaldien st geeft om dezelfde re den geen aanleiding in nadere beschouwing te treden De gewone dienst der hierbij aan geboden o.-grooting voor 1931 sluit: in uit gaaf met f 267.001.96 en in ontvangst met f 252.339 JS, nadc-elig saldo f 14.726.08. De kapitaaldienst in ontvangst en uitgaaf met f 8700.. Schoolartsendienst Begrooting 1934. Onkosten: Pensioen verhaal jaarwedde Schoolarts f 378.Bijdragen Gementen: Katwijk f 2041.24, Oegstgeest f 954.91, Stompwijk f 648.88, Veur f 462.31, Voor schoten f 703.66, Subsidie Provincie f 4811, Totaal f 10.000.—. Uitgaven: Jaarwedde schoolarts f 7100. Vergoeding Secretaris-Penningmester f 100. Reis- en Verblijfkosten schoolarts f 1200, Bureau- en laboratoriumkosten f 400. Pensioenbijdrage aan het Rijk f 1100.50. Onvoorzien f 99.50. Totaal f 10.000. Ziekengeld. Bij beschikking van den Minister van Sociale Zaken is bepaald, dat voor de berekening van het ziekenengeld als dagloon voor de bij de werkverschaffing te werk gestelde arbeiders uit de Gemeen te Veur, geldt een bedrag van 2.75, onge acht bij welke werkverschaffing de arbei ders te werk gesteld waren, toen zij onge schikt tot werken werden. LEIDSCHENDAM. JONGE WACHT EN K. J. C. Zij hebben trouw gezworen aan Christus Koning. Zondag was het een dubbel feest voor het St. Aloysius Patronaat te Leidschen- dam, of liever kunnen wij zeggen een drie voudig feest, n.l. de feestdag van Christus Koningschap, het inStallatiefeest der Jon ge Wachters en de eerste bijeenkomst der K. J. C. en wij moeten direct zeggen, dat de feesten in alle opzichten schitte rend zijn geslaagd. De dag werd begonnen met een H. Mis te 7 uur, waarna alle jonge wachters met hunne leiders ter H. Tafel naderden. Alle jonge wachters waren gekleed in costuum, wat een frissche aanblik bood. Na de H. Mis was er gemeenschappelijk ontbijt in het Patronaat, waarbij het prettig en aan genaam toeging. Tevens werd hier een foto gemaakt. Te 3.30 uur trok mep in optocht, voor afgegaan door eigen tamboers en hoorn blazers naar de kerk. Hierbij was o.m. ook aanwezig burgemeester Keijzer. Te 4 uur had in de kerk de plechtige installatie plaats. Na een korte toespraak door den directeur, kap. Dunselman, die de jonge wachters bijzonderwijst op de groote be lofte, welke zij gaan doen, worden door 25 jonge wachters hun installatie en be loften gedaan, terwijl 20 deze hernieuwen. Inderdaad een indrukwekkend oogenblik, als deze jonge kerels met de hand aan het vaandel trouw zweren aan Christus Koning en daarbij de beloften van trouw, eerbied voor het gezag, enz. zweren. Te 5 uur had in de clubzaal in het Pa tronaat de plechtige intronisatie van het H. Hart laats, waarbij de zeereerw. heer pastoor Kammers, die de intronisatie ver richtte, een korte toespraak tot de jongens hield. Des avonds had in het Patronaat een ver gadering plaats van alle leden der K. J. C. met hunne ouders. Om pl.m. 8.30 uur opende de directeur den avond en heette allen hartelijk wel kom, in het bijzonder burgem. Keijzer, die geheel den dag getoond heeft waardeering te hebben voor het Jeugdwerk, waarvoor hij hem hartelijk dank brengt. De aanwe zigen behoeven, aldus zij neer w. niet te denken, dat zij van avond een schitterend tooneelspel zullen te zien krijgen, doch de verschillende groepen zullen u laten zien van het leven en inwendig werk der Jon ge Wacht, van godsdienst, kennis en ver maak. De jonge wachters zullen zich de zen avond beijveren, wie den groepsprijs zal behalen, hiervan zal een Jury, bestaan de uit de heeren de Groot, van Wijk .en Haagen uitspraak doen. Hij wenscht allen een genoeglijken avond en hoopt, dat deze avond moge leiden tot een beteren kijk op het Jeugdwerk en een nog grootere sympathie hiervoor moge wekken en spoedig 'het getal verdubbeld zal zijn. Na het zingen van het Patronaatslied, kregen wij het optreden achtereenvolgens van 3 jonge wachters, die ons door decla matie, spreekkoor, voordrachten, enz. de den zien, wat er in de groepen gedaan wordt en hoeveel goeds en nuttigs en leer zaams er geleerd wordt, hoe de jongens hier worden opgevoed tot mannen van de daad, tot werkers voor Christus Koning. Vooral de laatste groep moesten wij be wonderen om hun kordate en werkelijk keurige optreden. Het was alles af en daar om alle hulde aan den Directeur en jeugd leiders voor hun moeilijk en schitterend werk. Door den zeereerw. heer pastoor werden de prijzen en vaardigheidskaarten aan de Jonge Wachters uitgereikt, waarbij zijn- eerw. hulde en dank bracht voor het werk van directeur en jeugdleiders, die zooveel voor de jongens deden en menige vader en moeder, aldus zijneerw., zal dan ook dezen avond met trots naar zijn jongen kijken en begrijpen, wat er hier voor hen gedaan wordt en zeer zeker zal dan ook de sym pathie voo* het jeugdwerk steeds grooter worden. Op 't einde verkreeg burgemeester Keij zer het woord, die zeide blij te zijn een kort woord te mogen spreken. Zeer zeker heeft hij, zooals de directeur reeds opmerk te, groote belangstelling voor het jeugd werk. De installatie der jonge wachters herinnert hem aan zijn eigen installatie als officier, waarbij ook hij met de hand aan het vaandel trouw zwoer aan de aardsche koningin, de jongens hebben trouw gezwo ren aan den hemelschen Koning, wat ze ker veel meer is. Zij hebben trouw gezworen en eerbied voor het gezag, wat hem vooral in deze moeilijke tijden zoo goed heeft gedaan, dit zal ook zeer zeker ten goede komen aan Roomsch Leidschendam. Hij hoopt, dat de jongens deze belofte zullen houden en ook eerbied zullen hebben voor hun directeur en jeugdleiders. Hij feliciteert de jonge wachters en belooft van zijn kant alle mogelijke medewerking, wanneer ook zij trouw blijven aan him beloften. Hij reikte dan met toepasselijke woorden den groep- prijs uit aan de groep „St, Franciscus" aan welke groep door de jury den prijs was toegekend. Het was een schitterende avond en wij zijn er van overtuigd, dat alle aanwezigen overvoldaan waren. Directeur, jeugdleiders, jonge wachters, hulde! NOORD WIJK. ERNSTIGE AANRIJDING BIJ DE BEEKLAAN. Twee personen gewond. Zaterdagavond te ongeveer half acht had op den Heerenweg een zeer ernstige aan rijding plaats ter hoogte van de Beeklaan. De heer D. O. stond aldaar met zijn mo tor, rechts van den weg, te spreken met Mej. v. R., woonachtig te Noordwijk aan Zee, die als duo-passagier was medegeze ten, toen de hen achteropkomende vracht auto van v. W., bestuurd door de J. alhier, pardoes op het paar inreed. Hierbij werd Mej. R. zeer ernstig gewond, zoodat dr. Nie- kerk, welke spoedig ter plaatse was, over brenging! per ziekenauto van den heer Beuk naar een ziekenhuis te Leiden, nood zakelijk achtte. Ook de heer O. bekwam verschillende verwondingen en moest zich eveneens onder doktersbehandeling stellen. Motor en auto zijn door de politie in be slag genomen, terwijl een politioneel on derzoek zal worden ingesteld. VOORSCHOTEN. Collecte. De netto opbrengst der col lecte van het subcomité voor uitzending van zwakke kinderen naar vacantiekolo- nies bedroeg f 177.65. NOOTDORP. R.K. VEREEN. VOOR KRAAMVERZORGING VOOR ALLE GEZINDTEN TE LEIDEN Plaatsing-Buj-eau BdVhaavestraat 30 verleent hul» door ledmlomeerde krachten Geopend elke Dlndercagnnddag van 2—5 unr tot hét verstrakken/^njfde gewenschte in lichtingen en t® aa/in^pliing van contribu- eerende leden. ^ch/iftenjKe aanvrage adres; R.K. Ver. v. Kr^ötille Rijn 7, Telet. 3420 keer hebben aan machtsvertoon, de schou ders ophalen. Hoewel tnomenteel velen misschien in de huidige toestand naar een reddende hand opzien, moet men zich toch niet blind staren op uiterlijkheden. Geen vereeniging kan men beoordeelen, naar uiterlijkheden, wat gelijk zou staan met den Volksbond te beoordeelen naar een goed geslaagde tooneeluitvoering. Wat be treft de Hollandsche Nazi's, kan ik zeggen, dat zij alles van onze groote nabuur over nemen, behalve de eenheid, daar op het oogenblik in Nederland 13 verschillende Nazi-partijen en partijtjes bestaan. De vraag mij gesteld: waarom een katholiek in Duitschland Nat. Soc. georganiseerd mag zijn kan ik kort beantwoorden. Men heeft daar onder dwang van twee kwaden het beste moeten kiezen. Waarom de Ka tholieke Kerk het niet met het Nazi-pro gram eens kan zijn, zal ik in drie punten behandelen, n.l. den Staat absoluut souve- rein, het gezin en den Staat en ten derde macht is recht. Na deze punten van katho liek standpunt te hebben beschouwd en besproken, eindigde de eerwaarde spreker zijn lezing, welke onafgebroken 1 y, uur had geduurd, onder daverend applaus. Van de gelegenheid om gedachten te wisselen werd nog door enkelen gebruik gemaakt, wier vragen tot genoegen wer den beantwoord. De voorzitter brengt hierna den eerw. spreker dank voor zijn mooie en leerzame lezing en doet nog enkele mededeelingen betreffende de brandstoffencommissie. Te vens dat op Z<?ndag 12 November in de parochiekerk in de Zuidbuurt het Veertig urengebed wordt gehouden en verzoekt de collectanten voor de bloemenhulde hiermede rekening te willen houden. Ook dat op Maandag 200 November voor de leden van den Volksbond een feestavond wordt gehouden in het Patronaat. Van de rondvraag werd door 'een per soon gebruik gemaakt. Niets meer aan de orde zijnde sluit de voorz. onder een woord van dank de ver gadering met den chr. groet. „Hulp in Nood" bracht op 1.47 y*. Inbeslag genomen vleesch. De Keu ringsdienst te Delft heeft dezer dagen, in samenwerking met de gemeente-politie, in de slagerij van C. J. W. en v. V., een partij ongekeurd rund- en kalfsvleesch in beslag genomen. Zitdag Gemeente-ontvanger. Veelvul dig komt het voor dat personen hun aan de gemeente verschuldigde belasting op een werkdag ter secretarie komen voldoen; nogmaals wordt er de aandacht op geves tigd dat gemeente-belastingen uitsluitend kunnen worden voldaan ten raadhuize, des Vrijdags van 1012.30; wanneer de gemeente-ontvanger zitting houdt. UIT DE RIJNSTREEK ZEVENHOVEN. Crisiscomïté. De gehouden collecte ten bate van het plaatselijk Crisiscomité heeft opgebracht de som van 65.Het pl. crisiscomité heeft de beschikking ge kregen van het N. C. C. van een partijtje kleedingstukken en een wagon eierkolen. ZOETERWOUDE (DORP). Volksbond. Donderdagavond 26 Octo ber, vergaderde de plaatselijke afd. van den Nederl. R K. Volksbond, in het Pa tronaat alhier. De voorzitter, de heer van Haastregt, opent de vergadering met ge bed en heette alle aanwezige leden van harte welkom. Hoewel hij zijn leedwezen er over uitspreekt dat wegens het slechte weer, velen zich hebben laten weerhou den om op te komen, vooral in verband met de belangrijkheid van punt 4 der agenda, n.l. een lezing door den geestelijk adviseur. Hierna worden de notulen der vorige vergadering, door den secr. gelezen, welke onveranderd worden vastgesteld. Bij de ingekomen stukken was een schrijven van de Volkskrant doch daar hier reeds eerder een P. V. C. is opgericht, werd dit schrijven in handen van deze commissie gesteld. Hierna geeft den voorzitter het woord aan den spreker van dezen avond, den weleerwaarden heer H. Brans, geestelijk adviseur onzer vereeniging, waarna deze het woord neemt met een inleiding te houden, voor zijn lezing, als volgt. In verband met de mij gestelde vraag in een vorige vergadering, of ik bereid zou willen wezen een lezing te houden over mijn indrukken, opgedaan bij het laatst gehouden Gezellencongres te München, heb ik besloten eerst een lezing te hou den, niet over onzen in vrede rustenden gezellen vader Adolf Kolping, doch over een anderen Adolf, n.l. Adolf Hitler, en waarin wij dan het Nationaal-Socialisme vanuit katholiek standpunt zullen bezien. In het eerste gedeelte zal ik uiteen zetten hoe of het komt dat'velen, vooral de jon geren, soms zoo vol vuur kunnen zijn voor het Nat.-Soc. Op het eerste gehoor is dit dan ook een pracht partij, met schoone leuzen, en schitterende uniformen. Doch mijn gevoelens in München waren toen ik op Zondagmorgen 15000 geuniformde Nazi's voorbij zag defileeren, dat het slechts een vertooning was van partij wellust en machtsvertoon, waarvoor wij nuchtere Hol landers, die over het algemeen een af- NIEUWKOOP. Steunuitkeering. Het aantal steun trekkende werkioozen bedraagt thans 22. Een drietal hunner is aangewezen om te werk gesteld te worden bij de Rijkswerk- verschaffing in Drenthe. Gemcentebegrootingf. De begrooting dezer gemeente sluit met een gelijk bedrag aan inkomsten en uitgaven van 106.281.04 NOORDEN R.K.V.V. „D.S.V." ^Gisteren speelde D.S.V. I een vriendschappelijken wedstrijd tegen N.V.V. I te Nieuwkoop. Reeds en kele minuten na den aftrap wist D.S.V. te scoren. Hierna ging het spel gelijk op. D.S. V. wit ovhrolodais.aadaaooJznenCcmfoa V. wist voor de rust nog eenmaal te sco ren. Na de rust was D.S.V. geruimen tijd in de meerderheid en voerde den stand op tot 40 .N.V.V. zette er nu alles op om de eer te redden. Alle spelers kwamen naar voren, maar de achterhoede weerde zich reusachtig en retourneerde alles. D.S.V. wist met een snelle doorbraak nog eenmaal te scoren. Hierna kwam er geen verande ring meer in den stand. Het 2e elftal speelde in de Hoef tegen H.V.V. II en verloor met 30 onder pro test van D.S.V. Collecte. De gehouden kerkcollecte al hier voor de arme kerken in het Bisdom Haarlem heeft opgebracht 158. MARKTBERICHTEN AMSTERDAM, 30 Oct. Vee. Ter veemarkt waren heden aangevoerd 657 vettet koeien waarvan de prijzen waren le kwal. 5762, 2e kwal. 5056, 3e kwal. 3846 en minde re soorten 3036 cent per kg. slachtge- wicht, 150 melk en kalf koeien f 150200 per stuk, 82 vette kalveren le kwal. 5058 cent, 2.e kwal. 4048 cent per kg. levend gewicht, 43 nuchtere kalveren f 58 per stuk, 166 schapen 15.18 per stuk, 766 varkens: vleescsvarkens 90110 kg. 4647 cent, vette 4344 cent, zware 44—45 cent per kg. slachtgewicht, een nkele boven no teering. 48 paarden f 70110 per stuk. Overzicht: Runderen flinke aanvoer, han del stug, prijzen lager, vette kalveren klei ne aanvoer, handel redelijk, prijzen iets beter dan Woensdag. Verkens flinke aan voer, stugge handel, prijzen iets lager. ROTTERDAM, 30 Oct. Vee. Ter veemarkt aangevoerd: 622 vette runderen, 348 vette kalveren, 933 varkjns en overloopers, 1577 schapen of lammeren. Prijzen per half kg.: koeien 5558, 4652 en 0238 cent, ossen 5054, 4446 en 3236 cent, vette kalve ren 8590, 7080 en 5560 cent, schapen 27, 34 en 31 cent, lammeren f343531; varkens 39, 37 en 35 cent levend gewicht, exportvarkens 3932 cent, schapen f 17, 13 en 8, lammeren f 15, 13 en 7. Overzicht: vette koeien en ossen aanvoer grooter, han del flauw,e prijzen lager; prima beest 2 ct. boven noteering, vette kalveren aanvoer als vorige week, flauwen handel, lagere prijzen, Aanvoer schapen en lammeren groo ter, tamelijken handel, prijzen iets minder, Varkens iets ruimer, tamelijken handel, prijzen als vorige week, doch slechts met moeite gehandhaafd. Over het geheel alles ruimer aangevoerd, met over het alge meen neiging tot daling der prijzen.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 14