ZATERDAG 28 OCTOBER 1933 JE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 AFÜEELING LEIDEN R. K. DIOC. VROUWENBOND LEDEN VERGADERING OP DONDERDAG 19 OCTOBER IN ZOMERLUST. De presidente opende de vergadering met den Chr. groet, heette de aanwezigen van harte welkom en drukte nogmaals haar spijt erover Uit, dat prof. Féron he denavond niet kon komen. We zullen nog hopen op onze sluitingsavond. Ook heet te spreekster mevr. v. d. Schrieck welkom, die 'n causerie met lichtbeelden zou hou den over „De landelijke woning vroeger en nu". Van de Graai was gevraagd, of de Vrouwenbond bereid was mede te gaan met de Allerheiligen tocht. Er bleek met veel belangstelling te zijn, wat niet zoo erg was, daar er nader bericht was binnen gekomen, dat de tocht niet doorging. Mevr. Manders bracht nogmaals de onderafdee- lingen onder de aandacht van de aanwezi gen en spoorde allen aan daadwerkelijk mede te werken. Verder herinnerde spreekster er aan, om allen op den feest dag van Christus Koningschap op 29 Oct. a.s. een wil-geel kruisje te koopen en den heelen dag te dragen. Daarna kreeg mevr. v. d. Schrieck het woord. Spreekster zette in haar inleiding de belangrijke architectonische beteekenis van Leiden uiteen, als een der belangrijk ste historische steden. Door haar kerken, grachten, bruggen, poorten en hofjes, haar Waaggebouw en Lakenhal, en door de oude Patriciërshuizen is Leiden bekend. Spr. hoorde door vreemdelingen Leiden eens vergelijken met het oude Vlaamsche Brug ge, waarop spr. aanspoorde te strijden te gen de afbraak onzer Vaderlandsche schoonheid. Overgaande tot de behandeling der mém schelijke woning, zegt spr., dal wij om haar functioneele en aesthelische beteeke nis goed te kunnen begrijpen terug moeten gaan naar haar ohtstaan. Beginnend bij den oertijd laat spr. nu aan de hand van tal van lantaarnplaatjes, de woonkuilen zien, die ook in Limourg nog wel werden aangetroffen. Vervolgens de huttefi der Germanen, waarvan Tacitus nog spreekt, om dan een oogenblik stil te staan bij de hoogstaande cultuur der oude Kretensers, zooals die gevonden is in hét paleis van Minos, Spr. behandelt dan de omstandig heden, die tot zulke Verschillende bouw- tradities hebben geleld, als temperatuurs verschillen, gevaren en natuurlijke produc ten in de omgeving, en het menschelyk ka rakter, om aldus langs dé woonholefl van Tunis en de Limburgsche rotswoningen te komen tot invloeden van buitenlandsche bouwkunst op onze landhuizen. Spr. behan delt dan de romantische oUd-Ehgelsche landhuizen, vooral die van Johnston en Dicky en Scott, die ook in ons land bouw den, de Twentsche boerderijen van Jan Jans, de groote baanbreker voor het goede landhuis. Spr. vergelijkt een straatbeeld van Vriezenveen met een van Soesterberg, in welk laatste een vierkante steenklomp het mooie karakter der huizenrij bedierf, zooals zulks onlangs ook op de Breestraat ten onzent geschiedde, wat spr. met een foto aantoont. Na de pauze behandelde spr. het uit gangspunt: de Saksische boerenwoning en liet tal van goed geslaagde producten zien zooals de boerderijen van Jan Jans, het Tuindorp bij Rotterdam, van prof.Gronpré Molière, een landhuis van Kropholler te Velp, prachtig uitkomend in hoogoprijzend geboomte, het Vernèdepark te Voorscho ten, landhuizen van Berlage, Jans, Hamdorf en ook andere voorbeelden van slechte ar chitectuur. Spr. betoogde, dat de architectuur moet aanpassen aan de omgeving, dus van die nende schoonheid moest zijn, wat zij zeer duidelijk in woord cn beeld toelichtte. Nog eens sprekend over Leiden's Raad huis citeerde spr. in dit verband een ge deelte uit een artikel van prof. Huizinga in de Gids, waarin deze als volgt schreef: „Het stadsdeel tusschen de Waag en de Koornbrug blijft, al staan er maar enkele huizen meer, die op zich zelf belangrijk zijn, een der mooiste, die men in Holland aantreft. Het zijn de lijnen en de glooiin gen die het doen, en niet in de laatste plaats ook de afsluiting door den boven bouw van de Koornbrug, waarvan men zich telkens weer blijde verbaast, dat nog in 1825 iets zoo doordacht harmonisch kon worden gewrocht. Dit stukje van de sym- phonie nu gaat Blaauw door een luiden wanklank roekeloos verstoren. Hij slaat een gat in de lijn van de Vischmarkt, en laat de Koornbrug zonder steun in het ijle han gen". Met een peroratie over de beteekenis der bouwkunst besloot spr. tenslotte haar inte ressante causerie. Mevr. Manders dankte met ecnige har telijke woorden en sloot op de gobruikelijke wijze. „SANCTA VERONICA". Wij gaan verhuizen, wie gaat er mee? Wij vertrouwen natuurlijk op de eerste plaats al onze tróuwe leden en dan hope lijk nog vele nieuwe! En waar naar toe, zult u vragen? Naar de bovenzaal van 't Vincentiusgebouw, Hoogl. Kerkgracht 32. Onze e.v. zitting op a.s. Donderdag 2 Nov. wordt er gehouden van 35 uur. *t Zal er zeker even gezellig zijn, als in de Pietersk.choorsteeg, dus wij hopen, dat ieder ook den weg daarheen zal kunnen vinden. Wij kunnen niet dankbaar genoeg zijn, voor den daadwerkelijken steun, welke wij steeds van onze vele medewerksters mogen ondervinden. Door uw gratis werken voor onze vereen, worden er hooge bedragen aan arbeidsloon uitgespaard en zijn wij hier door in staat de Stille Armen veel meer te helpen, dan wanneer alle goederen kant en klaar gekocht moesten worden. Juist in 't kosteloos vervaardigen ligt onze kracht! U begrijpt dus, hoe rneer helpsters, hoe bloeiender onze Vereeniging. En dat is mo menteel hard noodig! Wie zou er geen tijd hebben om dezen wniter eens iets voor ons te breien, haken of naaien? Komt u a.s. Donderdag eens kijken" AJle dames, ook niet-leden van den R. K. Vr.bond, zijn hartelijk welkom! Vereeniging tot Eeuwigdurende Aanbidding en Liefdewerk voor Arme Kerken en Missiën. Zondag 5 November a.s. 's namiddags 2 uur zal bovenstaande vereeniging' haar jaarlijk>che tentoonstelling openen in Huize Maria, Pieterskerkkoorsteeg 15. Het is een tentoonstelling van Kerkelijke Gewaden, zoowel eenvoudige linnen kelk- «n vinger doekjes ais kostbare zijden kazuifels en koorkappen. Het driedeelige rouwstel, dat welhaast in de kloosterkerk op den Haag- weg zal worden gebruikt, is mede tentoon gesteld ,want het werd door de werkende leden in het afgeloopen jaar gemaakt. Ook dé kleurige randen die zoozeer het oog boeien ui de kapel van de Jongens Hoogere Burgerschool werden door haar verwerkt tot alben, superplie, communiekleeden en misdienaarskleedjes. Nu wordt dit schrij ven geen opsomming Van alle arbeid dit jaar verricht, het zou te veel worden en gaan lijken op aangeprezen koopwaar, wat natuurlijk absoluut de bedoeling niet is. Het is alleen om uw aandacht op deze tentoonstelling te vestigen en u dringend te noodigen lot een bezoek. Ge kunt dan die paramenten eens van dichtbij beschou wen. Uw kennis en uw liefde zullen Ver meerderd worden voor dit belangrijk deel van den Goddelijken Eeredienst. We vieren het Hoogfeest van Christus- Koning! Waar is Christus op onze altaren werkelijk met Koninklijke pracht omringd? Op hoeveel altaren moet liefde, eerbied en toewijding het ontbrekende goed maken! En toch ,niet voor niets zijn er voorschrif ten, zelfs voor het allerkleinste. God-zelf lijdt gebrek als een kerk te arm is om para menten aan te schaffen. Denkt eens aan die kerkjes in de missie. Onze missionaris sen smeeken om het allernoodzakelijkste. Gelukkig gaan er ieder jaar her- en der waarts zegen brengende pakketten, ziet op de tentoonstelling maar eens 'n nieuwe lijn beginnen. Op het voorbeeld van de afdee- ling Haarlem zijn ook wij in Leiden verle den jaar begonnen goud en zilver ln te za melen om zulks om te laten smelten tot Miskelken en Cibories. Reeds velen zonden ons hun versleten of onbruikbaar zilver en goud, toch was het nog niet voldoende om reeds dit jaar tot het omsmelten te kunnen overgaan. Zoudt u niet eens uw kasten en laden willen nagaan, wellicht dat u iets zult vinden wat aanstonds als een verguld zil veren kelk het Allerkostbaarste zal omvat ten. Die gedachte moet toch werkelijk wel aantrekkelijk zijn. Zendt het of brengt het zelf in „Huize Maria", Pieterskerkkoor steeg 15. Den tentoonstelling is geopend: Zondag 5 Nov. van 26 uur, Maandag 6 Nov. van 26 uur, Dinsdag 7 Nov. van 105 uur. PROPAGANDACLUB „ST. CATHARINA VAN SIëNNA". Propaganda. Ja, 't lijkt zoo heel eenvoudig gehoor te geven aan den oproep van het bestuur van den R. K. Vrouwenbond en de Redactie van deze rubriek om volgens rooster, in volgorde met de andere onderafdeelingen, een hoekje over ons werk te vullen in de om de veertien dagen verschijnende „ru briek". Onze propagandaclub heeft als oudste de eer no. 1 te staan. En nu lijkt het wel een voudig hiermede te beginnen, maar 't is het toch niet. Nu zult u vragen: Waarom niet? Propa ganda is toch zeker wel iets, waarover en waarvoor iets te schrijven valt? En u hebt gelijk. Maar wanneer u eens een vergade ring van de club meegemaakt zoudt heb ben, zoudt u bemerken, dat er zooveel stof is, dat men eigenlijk niet weet, waar 't be gin en waar 't eind zou moeten zijn. Toch zal ik trachten een begin te maken, terug denkende aan de laatste bestuursvergade ring. Ik doe maar een greep! Afrekenen, 't Was een punt van de vergadering. Nu weet ik niet, of u allen het weet, maar zoo niet, dan vertel ik het u bij dezen, dat het de gewoonte is, dat elke propagandiste belast wordt met het innen van een gedeelte der contributie- kaarten. Als alles vlot gaat, nog niet zoo'n onaardig werk. Maar, o wee! Vaak is 't niet zoo! Mevrouw A, die 't eerst aan de beurt van afrekenen is, kijkt heel sip. Wat zou 't zijn? Daar komt 't. Ja, ziet u, zoo en zooveel heb ik maar ontvangen, maar mevrouw.St! st! wordt er gezegd, nooit namen noemen, mevrouw, als u daar bui ten kunt. Dat mag voor de goede orde nooit. Nou ja, kwam er toen, er was een me vrouw, die zei, toen ik de kaart aanbood, komt u a.u.b. morgen even terug. Goed! Ik loop den volgenden dag even aan en toen werd mij gevraagd begin volgende weck terug te komen. Geen klein geld. 't Kan de beste overkomen! Begin volgen de week. 'k dacht zoo bij me zelf. Maandag middag zal wel goed zijn en ik ging er dien middag weer op uit. Mevrouw is niet thuis, wordt gezegd, maar komt u aanstaan den Vrijdag, dan is mevrouw meestal thuis. Zoo belde ik Vrijdagmiddag nogmaals aan. 't Meisje doet open„Hoe, zegt u? R. K. Vrouwenbond? Toch geen Huisvrouwen hé? Want die zijn, naar ik meen, al ge weest. Ik zal 't mevrouw even zeggen", 't Meisje komt terug, dat mevrouw bedankt en dus niet betaalt, want ze kan niet aan alles doen. Kunt u begrijpen, dat ik uit mijn doen was. Ziet daar, waarde lezeressen, slechts een feit en wat een stof valt daar reeds niet uit te verwerken! De propagandiste wordt zoo maar voor niets aan het lijntje gehóu den, men laat ze zonder reden drie-, vier maal en meer voor niets loopen, en in dit geval ten slotte nog niet alleen voor niets, maar om dan nog te moeten hooren: We kunnen niet aan „alles" doen, onder welk „alles" dan ook de R. K. Vrouwenbond valt, Nog érger zelfs, men betaalt voor het iid- maatsctiap van de neutrale vereeniging, de Ned. vereeniging van huisvrouwen, en laat de eigen katholieke vereeniging in den steek. En waarom? Worden uwe belangen in den R K. Vrouwenbond niet goed behar tigd? Vooreerst worden uwe katholieke belangen en overigens worden uwe belan gen op katholieke Wijze behartigd, hetgeen natuurlijk in een neutrale vereeniging niet kan. En daarom alleen reeds moet iedere katholieke vrouw den R. K. Vrouwenbond steunen, moet iedere katholieke vrouw van den R. K. Vrouwenbond lid zijn. Maar ove rigens? Geeft u de R. K. Vrouwenbond niet genoeg? Ziet haar winterprogram! Komt op hare avonden! Volgt de lezingen onder hare leiding! Sluit u aan bij hare excur sies! En vertelt dan na dit alles gehoofd, gezien en gevolgd te hebben, wat gij nog meer wenscht. Vertelt dit aan onze propa gandaclub of deelt hel mede aan het be^ stuur, dat bereid is met al uwe wenscnen rekening te houden, ze zelfs gaarne hoort. Ik deed een greep, maar wil de stof thans niet verder uitwerken en zal eindigen met een heel gewone zaken-spreuk, welkege zoo dikwijls gelezen hebt in zaken, die van haar soliditeit verzekerd zijn: Zijt ge tevreden, zegt het anderen! Hebt ge klachten, zeg hét ons! Elk Vrouwenbondslid zij pro pagandiste! Alle Katholieken en zeker alle leden van dén R. K. Vrouwenbond Zullen a.s. Zondag op den feestdag van Christus Koningschap het wit-gele kruisje koopen, en dén heelén dag dragen! IMTERPAROCHIEELE WAT EEN GEZEL TOCH WETEN MOET. XXX Zoowel vroeger als nu heeft O. L. Heer rare kostgangers gehad. Gezien het feit, dat God de absolute Eigenaar is van de wereld met alles wat er zich op bevindt, is het toch verbazend dom, dat zoo'n klein, peuterig menschenkind opstaat tegen zijn eigen almachtigen God. En het kan alleen maar voortkomen uit onwetendheid of uit onwil, dat vele menschen niet accepteeren het door Gods Voorzienigheid geleide be stuur der H. Kérk en opstaan tegen Chris tus plaatsvervanger, den Paus van Rome. „We maken ons voor niets druk, want Rome is Christus' rots", heb ik eens een orthodox-protestant hooren zeggen. En ik geloof wel, dat de kleinzielige Rome-haters van ons land vaak tot die slotsom moeten komen, als ze tenminste eerlijk durven en willen zijn. Eerlijk zijn, ja daar ontbreekt het nog al eens aan. En het ergste is wel, dat zelfs bij katholieken een zekere oneerlijke ten- denz aanwezig is, als ze den Paus en het Pausschap becritiseeren, zoo zelfs, dat woorden van aansporing, die op zich dui delijk genoeg zijn, ook thans nog door een klein kwantum katholieken worden be stempeld als een „koffiepraatje". We be hoeven daar niet verder op in te gaan, maar wie zóó een pauselijk woord durft uitleggen, die mag zich wel eens afvragen, of voor hem niet geld het woord van Chris tus tot Petrus: „Wie U hoort, hoort Mij, wie U versmaadt, versmaadt Mij". Wie dus niet luistert naar den Paus, die luis tert niet naar Christus. Eerlijk moeten we ook zijn bij de feiten, die ons in het Evangelie worden geleerd. Toen bij het laatste Avondmaal Jezus de voeten van Zijn leerlingen waschte, kre gen ze zoowaar een beetje twist. Apostelen zyn ook menschen! Ze twistten er namelijk over, wie van hen nu wel de voornaam ste zou zijn. Op weg naar Jeruzalem had Christus gezegd: „Wie onder U de eerste wil zjjn, moet in alles dienstknecht wezen", en nu zegt Hij hun: „De meerdere onder U worde als de jongste, en de voorganger als de dienaar". Dat waren van die zinnen, waarvan de Apostelen niets begrepen. Natuurlijk heeft de Alwetende dat bij zijn discipelen be merkt en daarom zal Hij het hun duidelijk maken. Hij wendt zich, zoo staat toch dui delijk vermeld, totPetrus. Ja, alweer Petrus! En hij zegt hem: „S i m o n, S i- mon, de duivel zal U (dat zijn al de Apostelen) beproeven afvallig te maken, dat is hem toegestaan, als eens aan Job, door U te schokken, zooals de landman het zaad bij het wannen dooreen- schudt, maar Ik, (en hier spreekt Hij tot Petrus alleenIk heb voor u gebe den dat uw gelóóf niet bezwijke enbevestig eenmaal uw broe- der s". Wat nu beteekent dit alles? Dit betee- kent, dat Petrus en daarmede alle Opvol gers van Petrus, het recht en de plicht hebben, hun broeders (en dat zijn alle katholieken) in het ware geloof te behou den. Dus is Rome ook de verdediger der ware Kerk, de behouder van het ware ge loof. Daarbij blijkt hieruit, dat geen twijfel behoeft te bestaan over den vraag, wie toch wel de eerste der Apostelen is. Chris tus geeft Petrus den voorrang en daarmee het gezag over de Apostelen. Als een waarheid van ons geloof aan vaarden wij, wat de Kerk daarover leert en wel: 1. Petrus is door Christus tot Hoofd der geheele Kerk aangesteld; 2. Petrus' voorrang boven de Apostelen is niet alleen een Voorrang van eer, maar meer nog van gezag; 3. Petrus' gezag gaat over op zijn opvolgers op zijn Bisschopszetel; 4. Deze opvolgers zijn de Pausen van Rome; 5. Aan dezen voorrang is verbonden het voorrecht der onfeilbaarheid. S. M. STUDIECLUB. Vrijdag a.s. vindt de tweede bijeenkomst plaats. De vragen zijn den leden toegezon den en het bestuur rekent dan ook op flinke belangstelling en vlotte medewer king. „WAAROM?" Aldus is de titel van een brochtifë ter bevordering van het retrailewerk. De schrijver, Pater A. Brinkman C.s.s.R., heeft in rake trekken uiteengezet, waarom het thans gaat. O.rri. schrijft hij: „Doen, dat is het parool van preek- en biechtstoel en huisbezoek. Er is al lang genoeg geschermd met: ik Zou wel willen. Nu moet 't zijn: ik wil!! De Paus verheugt er zich over, dat de jongeren al gaan en dat de retraiten der werklieden er al zijn. Ja, maar 't is Zöó'n slechten tijd! Dat weten wé allemaal!! In Godsnaam echter niet wachten. Eiken dag uitstellen beteekent verlies". Aan onze Gezellen tor lezing (en ook om te doen!) warm aanbevolen! KOLP1NG8-BOYS. Te beginnen met a.s. Zaterdag zal iedere Zaterdagmiddag vanaf half drie geoefend worden beurtelings door de senioren en junioren, a.s. Zaterdag 4 November se nioren; 11 Nov. Junioren enz. A.s. Donderdagavond bestuursvergade ring in het Gezellenhuis, waarbij tevens de aanvoerders der elftallen verzocht worden, benevens leider van de junioren. Voor de wedstrijden van morgen raad plege men de sportrubriek. Alle elftallen hebben stevige tegenstanders en alleen een flink enthousiast aanpakken van begin af aan, kan succes brengen. BEPALINGEN BIJ HET 46STE STICHT1NG8FEE8T. 1. De Gezellen beneden den leef tijd van 21 jaar en de adspirant- leden moeten de toegangsbewijzen voor de feestavonden komen afhalen aan het Ge zellenhuis. De commissarissen zullen daar voor zitting houden a.s. Zondag (29 Octo ber) 's avonds van half negen tot tien uur. 2. Voor Gezellen boven de 21 jaar en voor alle andere leden (Gehuwden, Do- naturs etc.) worden de kaarten thuisbe zorgd. 3. Plaatsbespreken voor beide feestavonden kan geschieden op Zondag 5 November in de Stadsgehoorzaal van 11.30 tot 1.30 uur. De regeling daarvoor zal vol gende week Zaterdag uitvoerig vermeld worden. 4. Voor de feestavonden zijn een be perkt aantal kaarten beschikbaar h 40 cent, 's avonds te bekomen in het Gezellenhuis en bij onze commissarissen. CHRISTO REGI. Toen in de droeve jaren 19141918 kei zers en koningen langs onze grenzen voch ten om hun kronen, stond temidden dier wereld-catastrophe de groote Paus van den vrede, Benedictus XV. Hij, die vanaf zijn hoogen troon de wereld kon overzien, hij waarschuwde de oorlogvoerende mogend heden en wees hen op Hem, Die van alle daden der menschen rekenschap zal vra gen. Maar de wereld was vol haat en volk tegen volk stond op de slachtvelden en mlllioenen menschenlevens bezweken on der de verpletterende slagen der vijande lijke troepen. De stem van den Paus werd doodgezwegen, aan Christus dacht men niet. IJzer en staal, buskruit en bajonet hadden zelfs meer dan aandacht. Maar Christus leeft, Christus regeert! Oorlogsrumoer heeft plaats moeten ma ken voor wereld-ellende. De hardheid van geweten is verdrongen door den stem der liefde. De zucht naar geld en roem verdwijnt, nu duizenden hun leege handen heffen. De menschheid gaat begrijpen dat de ellende van nu is veroorzaakt door de liefdeloosheid en de onwil. De vuistslag in Gods aangezicht komt terug tot ons. En veel meer dan den vinger uit te strekken naar een vermeend schuldige, moeten wij de hand in eigen boezem ste ken. Want dat Christus tot nu toe te wei nig is erkende komt zoo vaak door onze louwheid. Maar Christus moet regeeren, want Hy is Koning! Laat de wereld juichen om een sport- koning, wy richten hooger. Laat de wereld een schoonheidskonin gin bejubelen, w(j richten hooger. Laat een dolende menschheid een Fiih- rer als een afgod vereeren, wij vereeren Hem, Die onze „Führer" is naar een eeuwig geluk in onsterfelijke schoonheid. Zij dit feest van Christus-Koning een groote genadevoor velen! S e v e r u s. UIT DE OMGEVING HOOGMADE. Onveiligheid op den weg naar Lelden. Reeds enkele malen hadden fietsers zich voor een hen tegemoet rijdenden wagen in veiligheid moeten stellen, omdat het voor dien wagen gespannen paard zich een zig zag-vormende beweging permitteerde. J.l. Woensdag gebeurde het weer, dat fietser^ moesten afstappen. Het verloop van het weerkeerend avond- gevai verliep nu evenwel anders. Het paard, dat schichtig bleek te zijn en daarbij bang voor electrisch licht in den betumen weg, sprong te veel op zij en kwam met den melkwagen in de langs den weg liggende sloot terecht. Twee jon gens, die op den wagen zaten, kwamen in het water terecht, doch wisten zich in de duisternis spoedig op het droge te wer ken. Het paard kon er na eenige moeite ook uitgehaald worden. Of de veiligheid van het verkeer door een schichtig paard in gevaar wordt ge bracht, laten wij in het midden, maar dat Zulk een wagen niet, althans niet be hoorlijk van licht is voorzien, waardoor men ineens voor het „gevalletje" komt te staan, wat des avond niet direct tot de ón mogelijkheden behoort, gevaar oplevert voor het verkeer uit tegenovergestelde richtink kunnen wy wel als vaststaand aannemen. WOUBRUGGE. Crisisvreugde! Het mag .verblijdend genoemd worden, dat de inwoners van Hóogmade en Woubrugge, ondanks de sléchte tijden, zich het goede werk van het Crisiscomité in het vorig jaar nog weten te herinneren. Dit bleek genoeg uit de ge houden speldjesdagen, eerst te Hoogmade en daarna te Woubrügge. De burgemeester, als voorzitter van het plaatselijk crisiscomitê, had spoedig dames gêrequlreerd, die zich hét actieve gedeel te van de uit te voeren taak, gaarne op de schouders zagen geleefd. In Hoogmade werd de verkoop van speldjes j.l. Zondag een succes, ja zelfs zóó, dat op een gegeven moment alles uit verkocht was en speldjes tekort bleken te zijn. Zij, die zonder speldje naar huis gin gen en wellicht gaarne mede-geofferd had den, zal het crisiscomité indachtig blijven, want zij stuurt niet graag iemand met leege handen naar huis. Te Woubrugge werd de collecte opge luisterd door de muziek van de fanfare. UIT DE RIJNSTREEK NIEUWKOOP. Een verkeersobstakel. In een der vo rige vergaderingen van den gemeenteraad werd gewezen op de schutting en de ge vaarlijke passage bij de Meijebrug op het eind van den Ziendeweg, op gebied van Aarlanderveen onder de gemeente Alphen aan den Rijn. Thans heeft de gemeente Alphen a. d. Rijn door aankoop het eigen- doln verworven van het terrein aldaar, dat nog steeds braak lag wegens een brand van vóór enkele jaren, alsmede van eenige bebouwing voor de som van 3420. Dit besluit zal een ieder toejuichen, want nu is voor het verkeer tegelijk verzekerd een geheel nieuwe en verbeterde toe stand. Verkooping. Bij een door notarissen Van der Heijden uit Mijdrecht en Van der Kreke uit Aarlanderveen in hotel „De Hollandsche Leeuw" alhier gehouden ver kooping van 3 woningen, gelegen nabij de Hoogt, bleek weder de ontzettende waar dedaling. Op de perceelen rustte een hy potheek van 3200, terwijl zij verkocht werden aan N. C. de Pater alhier voor slechts 1500. Een knap goed grasland ter grootte van 22.90 Aren met 1 3/4 ha. wa ter bracht op 110. Hiervan werd eige naar C. Verduijn. KOUDEKERK. Gemeenteraad. De raad dezer gemeen te komt op Dinsdag 31 Oct. a.s. des nam. te half acht in openbare vergadering bij een. Onderwerpen ter behandeling: 1. Notu len. 2. Ingekomen stukken, mededeelingen. 3. Vaststelling gemeente begrooting wa terleidingbedrijf 1934. 5. Vaststelling aan tal opcenten personeele belasting voor het jaar 1934. 6. Voorstel beschikbaarstelling kleeding en schoeisel voor ondersteunde werkloozen, over het 2e halfjaar 1933. 7. Adres voetbalvereeniging om subsidie. 8. Comptabele besluiten. 9. Voorstel tot uit stel publieken verkoop vroegere raadhuis en bestemming daarvan tot ontspannings lokaal werkloozen. 10 Vaststelling ver goeding art. 101 der Lager Onderwijswet 1920 over 1931 aan de Ned. Herv. School.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 6