MEUBELEN Fascisten bijeenkomst in de Stadsgehoorzaal. 'Zaterdag 28 October 1933 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 P Nog slechts twee dagen duurt onze „gratisHtoóften" reclame 10% van Uw meubelaankoop kunt U GRATIS erbij uitzoeken; boven Linoleums, Loopers, Tapijten. GRATIS gemaakt en geplaatst. worden Uw Gordijnen, iLeest aanplakbiljetten HAARLEM M ERSTD. 130 136 LEIDEN ras BAROMETER. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den morgen van 28 Oct. 1933, medegedeeld door het Kon. N jd. i ieteoroL Instituut te De Bildt. Hoogste barometerst.: 771.6 te Akureyri. Laagste barometerst.: 735.2 te Shields. Verwachting tot den avond van 29 Oct.: Krachtige tot matige Zuid-Westelijke tot Zuidelijke wind, zwaar bewolkt tot betrokken. Waar schijnlijk regenbuien, Weinig verandering in temperatuur. De depressie werd stationair op de Noord zee. Het groote gebied met sterke barome terdalingen in het Westen trok naar het Zuiden, zoodat de barometers, thans laag zijn in Noord Spanje en Zuid-Frankrijk, ter wijl de luchtdruk daar nog snel daalt. De hooge druk op den Oceaan houdt nog steeds stand. Bi; IJsland en op de Oostkust van Groenland daalt de luchtdruk weer snel. De hooge druk in het Noord-Oosten hand haaft zich. Vanuit het Oosten breidde een warmere luchtstroom lang den Noordrand der depressie zich uit naar het Oostzee-ge- bied naar het Westen uit, zoodat de tem peratuur in Schotland en op de Noorsche Zee sterk steeg. In Ierland en Engeland was de morgen zeer koud. Van IJsland wordt overal vor:t gemeld. Behalve in Noord- Scandinavië en in Oost-Europa heerscht overal stormweer met lage temperaturen. Voorloopig is het einde van den toestand van stormachtig en buiig weer nog niet in 't zicht. LUCHTTEMPERATUUR Temperatuur des middags te half drie 8.— gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS c*.: Van Zaterdagnamiddag 5.10 uur tot Zondagmorgen 6.19 uur; van Zondagnamid dag 5.08 uur tot Maandagmorgen 6.20 tiur. WARMOND. Onteigening tot verbetering der Zijl. Ingediend is een wetsontwerp tot verkla ring van het algemeen nut der onteigening van perceelen en andere zakelijke rech ten, noodig voor de verbetering van de Zijl in de gemeenten Warmond en Oegst- geest. Deze verbetering zal bestaan in het weg nemen van twee hinderlijke bochten. De eerste bocht is gelegen in de gemeente Warmond bij den watermolen voor den Boterhuispolder en zal als vaarwater wor den vervangen door een afsnijding in den Zwanburgerpolder. De tweede bocht ligt 1200 meter ten Zuiden van bedoelde af snijding en zal worden verbeterd door af snijding van een strook grond langs den westelijken oever van de Zyl in de ge meente Oegstgeest. LEIDSCHENDAM. Ongeluk. Gisteren had in de werk verschaffing aan de .rioleering, enz. te Veur een ongeluk plaats, dat gelukkig geen ernstige gevolgen had. Er waren eeni- ge arbeiders bezig met het graven van de fundeering voor het riool op een diepte van ongeveer 3 Meter, toen plotseling een bres grond ter lengte van ongeveer 5 M. naar beneden stortte. Een der arbeiders geraakte met zijn beenen bekneld, doch werd door zijn collega's spoedig er uit ge holpen. Ook hier bleek weer het gevaar van het niet afdammen van de zijkan ten. Schuit gezonken. Gisteren werd door de Zandbakken der Zand Exploitatie Mij. uit Den Haag een werkschuit van de fir ma Zanen en Verstoep bij de Sluis overva ren, waardoor het scheepje zonk. Geluk kig konden de arbeiders, die in de schuit aan het werk waren, op den kant springen zoodat persoonlijke ongelukken niet voor kwamen. Het schip zal heden worden ge licht. K. J. M. V. Maandag 30 October a.s. zal het wederom .een. interessanten en leerzame avond zijn voor de K. J. M. V. te Leidschendam. Dien avond zal de weleerw. pater dr. W. Heijemeyer uit Den Haag een causerie hou den over „Verkeering". Aanvang 8 uur precies. Natuurlijk worden dien avond alle leden vei wacht. Volksbond. Onder voorzitterschap van den heer de Langen kwam de R.-K. Volks bond te Leirschendam Vrijdag in alge- meene vergadering bijeen. De voorz. opende de vergadering met het voorgeschreven gebed en heette allen hartelijk welkom in het bijzonder den geestelijken adviseur en den spreker van dezen avond, den Centraal President, den heer v. d. Akker. Hij brengt den leden dank voor de groote opkomst en spreekt de hoop uit, dat de vergaderingen steeds zoo goed bezocht mogen zijn. Staande wordt het strijdlied gezongen, waarna de notulen worden gelezen en on veranderd onder dank worden goedge keurd. De voorz. deelt mede, dat het aanne men op Zondag hier onmogelijk is en zet de reden hiervan uiteen. De werkloozen- bijeenkomsten zullen dezen winter even als andere jaren wederom plaats hebben, waarbij de voorzitter de hoop uitspreekt, dat dan ook alle katholieke werkloozen aanwezig zullen zijn. Hij vraagt de mede werking der werkloozen bij de uitdeeling der gratis groenten. Verder deelt de voorz. mede, dat burg. Keijzer een hooge onderscheiding heeft ontvangen en stelt voor het volgende schrijven aan hem te richten: Edelachtb. heer burgemeester, de R.-K. Volksbond, afd. Leidschendam in vergade ring bijeen op 27 October 1933, vernomen hebbende van de grootsche onderscheiding u ten deel gevallen, kan niet nalaten u na mens bestuur en leden als onze eere-voor- zitter van harte te feliciteeren en daarbij den wensch uit te spreken, dat het u ver leende kruis van toewijding van het Por- tugeesche Roode Kruis in lengte van jaren uwe borst moge sieren. Namens het be stuur enz. Tot bestuursleden van Herw. Levens kracht worden bij acclamatie gekozen de heeren de Langen en v. d. Heijden, de voorz. brengt dank aan de vertrekkende bestuursleden voor hetgeen zij voor Her wonnen Levenskracht deden. De heer v .d. Akker verkreeg hierna het woord en zette in een gloedvolle, dui delijke en leerzame rede het onderwerp „Het fascisme en het Nationaal Socialis me" uiteen, waarvoor spreker een harte lijk dankwoord van den voorzitter en een verdiend applaus der vergadering had te accepteeren. Ook de geest. adv. gaf hierna nog eenige duidelijke toelichtingen, waar voor ook zijn eerw. een dankwoord en applaus had in ontvangst te nemen. Vragen voor de vragenbus waren niet ingekomen. Van de rondvraag werd een zeer ruim gebruik gemaakt; hierbij kwa men zeer veel grieven naar voren van de menschen, die in de werkverschaffing werkten omtrent loon, enz. de vragen werden zooveel mogelijk naar genoegen beantwoord en hierin zoo spoedig mogelijk verandering te brengen. De voorz. deelt nog mede, dat de pen ningmeester wegens ziekte verhinderd was de vergadering bij te wonen en dat de bondsfeesten zullen gehouden worden op 22 en 23 November a.s., waarna sluiting volgde met gebed. Tooneelavond. Nader wordt ons me degedeeld, dat de Haagsche Spelers onder leiding van Pierre Balledux een tooneel avond zullen geven in het Patronaat op Woensdag 29 November 1933 en niet zoo- als we in ons blad van 26 dezer vermeld den op Donderdag 9 Novembe ra.s.; men gelieve hiervan goede nota te nemen. UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN. Gemeenteraad. Aanvullingsagenda voor de vergadering van den Raad der ge meente Alphen aan den Rijn. 19a. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot goedkeuring van een beslhit van het Algemeen Armbestuur tot wijzi ging van de begrooting van die instelling voor 1933, waarbij het subsidie der ge meente, wordt verhoogd met 10.000. BODEGRAVEN. Werkloozenzorg. Bij deze deelt de commissie mede dat het R. K. Werkloozen- huis niet slechts toegankelijk zal zijn voor georganiseerden, doch voor alle Katholieke werkloozen, mits zij zich aan de bepalingen houden. Groene Kruis. Bij de gehouden leden vergadering van het Groene Kruis zyn als bestuursleden gekozen de heeren Dr. Schreuder Sr. en Jac. Boeijenga. De Huldigingsfilm. Voor een stamp volle zaal draaide voor de leden der B.V.L. en Chr. Oranjevereeniging gisteravond de groote huldigingsfilm, van de onlangs te Amsterdam aan de Koningin gebrachte hulde. De voorzitter der Oranjevereeniging, de heer I. Hoogendoorn, heette de aanwe zigen welkom en bracht woorden van dank aan den heer v. d. Veer voor zijn werk zaamheid tot het welslagen van dezen avond. Allereerst werd de eigenlijke fijm afgedraaid. Na deze volgde er nog een van bezoeken van de Koninklijke familie, waar na nog enkele minder belangrijke films vertoond werden. Boete. De heer v. H., die zooals men weet, verbaliseerd was wegens mishande ling ten nadeele van enkele colporteerende fascisten, is te Utrecht veroordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf. EEN PROGRAM-VERKLARING ZONDER HOU-VAST Het is maar te hopen voor den Alg. Ned. Fascistenbond (Baars c.s.) dat 't Fas cisme méér in zijn mars heeft, dan kame raad Baars gisterenavond voor de toe gestroomde Leidenaars heeft uitgepakt. An ders kennen wij het Fascisme in ons cri- tisch-aangelegde land geen lang leven toe. Wanneer men aan het einde van deze vergadering gekomen alle argumenten en bezwaren, alle toekomstplannen en alle critiek op het verleden op een stapel legt, blijkt het resultaat uiterst poover te zijn. De heer Baars is ongetwijfeld een han dig koopman, die uit ervaring weet, hoe men het publiek beter trekt met moppen tappen dan met gedegen zakelijkheid. De grappen en geestigheden waren niet van de lucht. Wij hebben ons dan ook best ge amuseerd en een woord van lof en dank willen wij kameraad Baars daarvoor niet onthouden. Edoch van den ernstigen kant bekeken (en men mag toch eischen, dat het vraagstuk van de regeeringsvorm ernstig wordt bekeken), was deze geheele Fascisten-bij eenkomst bedroevend en iet wat belachelijk. Menschen, die „bang" zijn voor het Fascisme zou een bezoek aan deze Fas cisten-bijeenkomst een heerlijke opluch ting hebben bezorgd. Achter twee groene tafels had het Fas cistisch bewind plaats genomen in den vorm van eenige jongelui, die voor het meerendeel nog niet den kiesgerechtigden leeftijd hadden bereikt en van wie som migen nog zeer verblijd waren in een lange broek te mogen rondloopen. Dan waren er een aantal haveloos ge- kleede jongens met veel te groote zwarte petten op hun hoofd, die de „zaalwacht" oftewel de „knokploeg" uitmaakten. De zaal was, behalve de tribunes, goed gevuld. De groote belangstelling en nieuwsgie righeid, welke er voor dezen avond be stond, is voor ons de eenige reden om op enkele beweringen van den heer Baars in te gaan in zooverre de heer Baars über haupt iets beweerd heeft. Want van za kelijk standpunt bezien, kan men de joli ge uiteenzettingen van kameraad Baars moeilijk au sérieux nemen. Vóór dat de heer Baars zelf aan het woord kwam, heeft de voorzitter van de Fascistische jongeren, de heer R. A. de Raadt, een korte beschouwing gehouden waarmede wij het in hoofdzaken eens waren: namelijk dat de crisis is veroor zaakt door het liberaal-kapitalistische systeem van ongebreidelde vrijheid en con currentie, zoodat in de toekomst de vrij heid van den werkgever om maar raak te produceeren en ook zijn vrijheid ten aan zien van de arbeiders, aan banden moet worden gelegd. Ook bij het verlangen, dat de klassenstrijd zal worden beslecht, kunnen wij ons heeler harte aansluiten. Maar minder gesticht waren wij met de ongezouten opmerking, dat een Fascist slechts één recht heeft: te doen wat hem gezegd wordt en om naar vermogen te be talen! Zie daar nu in een notedop het diep gaand verschil tusschen hetgeen de Katho lieken voorstaan en hetgeen de Fascisten zich als toekomst droomen. Met alles wat de Fascisten willen, kan een Katholiek zich vereenigen, omdat het klakkeloos uit onze programma's en en cyclieken is overgenomen maar de rechtsstaat verwisselen voor de machts- staat, waarin men wel betalen mag, doch geen rechten verwerft daar willen wij niet aan. Aan een grondige verbetering van het parlementaire stelsel, een ombouw der maatschappij in corporatieven geest zul len de Katholieken gaarne medewerken en wordt zelfs de stoot daartoe gegeven, zoo als uit het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer blijkt. Vlak er naast was de opmerking van den heer Baars die overigens zijn spreek tijd vulde met aller grappen te verkoo- pen op de S.D.A.P, en de cumulatie van ambten dat de Kath. Staatspartij aan het „bijdraaien" was en thans ook de cor poratieve gedachte voorstond blijkens het jongste manifest! Het is wel al te dwaas, wanneer een zoon beweert, dat zyn vader op hém lijkt, en niet hij op zijn vader. In diezelfde trant praten de Fascisten, waarvan zy de Katholieke Staatspartij of, wat nog veel gevaarlijker is, de Katholieke Kerk in de schoenen schuiven de huik naar den wind te hangen en fascistisch te „doen", waarvan zy in het fascisme perspectief zien. De waarheid is, dat toen er nog geen sprake was van Fascisme, toen zelfs het woord Fascisme nog niet geboren was, de Katholieke economisten reeds aandrongen op corporatieven ombouw der maat schappij. Overduidelijk blijkt dit uit het „Leer boek der Sociologie" van Mgr. J. D. J. Aengenent, vierde herziene en vermeerder de uitgave, let wel: uit het jaar 1919. Handelend over de corporaties of be roepsstanden scheef onze tegenwoordige Bisschop in 1919, dat de ombouw der vak- vereenigingen in beroepsstanden naar zijn verwachting binnen afzienbaren tijd zal zijn bereikt. Uitvoerig schrijft Prof. Aengenent over de taak der beroepsstanden en over de in richting van een „Sociale Kamer". De corporatieve gedachte is dus even min nieuw als fascistisch. Deze gedachte is uitgesproken Christelijk. De Bedrijfsraden- wet van Minister Verschuur is de eerste stap in de goede richting, door „Quadrage- simo Anno" zoo duidelijk aangegeven. De Fascisten bederven echter het goede, wat in de corporatieve gedachte wordt ge vonden, door de corporaties te stellen als werktuigen in handen van een despotische Staatsalmacht. In tegenstelling met andere Fascisten achtte de heer Baars een dictatuur voor ons volk ongewenscht. Volkomen konden wij ons met hem vereenigen, toen hij zeide te streven „naar een geleidelijke ombouw in corporatieven geest". In dit „geleidelijk" ligt echter niet opgeslo ten, dat den grondwettelijken weg zal wor den bewandeld, want „de Fascistische volksbeweging zal, over de hedendaagsche Regentenkliek heen, de hand reiken aan het Oranjehuis". Spr. is ten volle ervan overtuigd, dat de Koningin alè Moeder des Vaderlands de partijen uitschakelend zal medewerken tot een corporatieve maatschappij. Het beste is hier een aantal vraagtee- kens te plaatsen. Wordt het een revolutie met de Koningin aan 't hoofd????? Na de pauze was er gelegenheid tot vra gen stellen, waarbij de heer Baars gelegen heid had uiteen te zetten de verschillen tusschen A.N.F.B. en de N.F.B. (Mussert), waaruit moest blijken, dat de groep-Baars in de begrippen godsdienst en monarchie een juister inzicht heeft, dan Mussert c.s. met hun gevaarlijke leerstelling over de ondergeschiktheid van den godsdienst aan de natie. Niettemin achtte ook de heer Baars den godsdienst te heilig om deze te mengen in de hedendaagsche politiek. Spr. deelde mede, dat onder de' Katholieken vooral in het Zuiden de fascistische gedachte veld wint. Twee-en-twintig Kath. raadsleden uit het Zuiden zullen zich de bij A.N.F.B. binnenkort aansluiten; hun namen zullen in „De Fascist" worden gepubliceerd. Wij zijn benieuwd maar geven op voorhand reeds als onze meening te ken nen, dat Raadsleden, die zich reeds door de wankele „argumenten" van den heer Baars laten ompraten, in de Kath. Staats party niet op hun plaats waren. De bijeenkomst, die een zeer kalm ver loop had en door den plaatselijk leider, den heer L. J. P. Frank, keurig werd ge lei, werd met hét Wilhelmus en „Hou-zee" geroep gesloten. Door de politie werden 2 processen-ver baal opgemaakt wegens het dragen van zwarte petten door de „Zaalwacht", 2 pro cessen-verbaal wegens het dragen van in signes en 1 wegens het tentoonstellen van Prinsevlaggen met een zwarte band. De O.S.P.-ers, die waren opgetrommeld om op straat te „protesteeren", werden door de politie op een eerbiedwaardigen afstand gehouden. Gemeentelijke Aankondigingen. RECHTZAKEN DE GESTOLEN SANEERINGSBOLLEN. De Haarlemsche Rechtbank deed Don derdagochtend uitspraak in de zaak van den 21-jarigen koopman J. de H. en den 36-jarigen koopman A. P., beiden te Haar lemmermeer, die in den nacht van 29 op 30 Aug. 1.1. een groote hoeveelheid sanee- ringsbollen gestolen hadden, toebehooren- de aan de Nederlandsche Bloembollen kweekers-Centrale. De Officier van Justitie had veertien da gen geleden tegen ieder acht maanden ge vangenisstraf met aftrek van preventief geëischt. De Rechtbank veroordeelde heden bei den tot 6 maanden gevangenisstraf met aftrek van preventief. STADSNIEUWS AANBESTEDING VAN SCg BEHOEFTEN B. en W. van Leiden zullaft op Zaterdag 18 November a.s., des vooftniddags om 11 uur, ten Gemeentehuize^ in het openbaar bij inschrijving, aanbesteden de levering van: a. Schoolbehoeftetf ten behoeve van ver schillende inlichtingen van onderwijs; b. bcnoodigdhSden voor het onderwijs in de nutnge handwerken voor meis jes op de lagere scholen. De vooraarden ligger ter inzage op afdeelingJOnderwijs der Gem. Secretarie el- ken wejfKdag gedurende de gewone kan- tooruréf Leiden, 28 October 1933. Burgemeester ei den brengen ter Splinter te Leid< gediend ter bekoming voor den verkoop van drank in het klein in woerd no. 41, alhier. [thouders van Lei- ene kennis, dat G. verzoek heeft ïn- yan een verlof A fcwak-alcoholischen ét perceel Hooge- AGENDA LEIDEN. Zaterdag. Uitvoering van „Litteris Sacrum" Schouwburg 8 uur. Maandag, Eerste lustrum der Maria-Con- gregatie (St. Joseph-parochie), concertzaal „Concordia", 8 uur. Maandag 2e aborinements voorstelling „Jeanne", Rotterdamsch Hofstad- Tooneel, Schouwburg 8.15 uur. Dinsdag. R. K. Vereeniging van Gezins hoofden, Groote propaganda ver gadering Kleine Stadsgehoorzaal, 8.15 uur. De Zondagsdienst der huisartsen te Lei den wordt Zondag 29 October waargeno men door de doktoren: de Graaff, de Ja ger, Polak, Renaud, Timmermans en Ver- brugge. De Zondagsdienst der doktoren te Oegstgeest wordt waargenomen door dr. Beitel, tel. 3302. De avond-, nacht en Zondagsdienst der apthoken wordt van Maandae 23 tot en met Z o n da g 29 Oct. a.s. waargenomen door de apotheken G. H. Blanken, Hooge- woerd 171 Tel. 502 en D. J. var. Driesen, Mare 110, telef. 406. Examen Godsdienstdiploma B Het diploma verwierven mej. E. Agterof te Wassenaar en mej. L. C. H. van Valde- ren alhier. Voor Godsdienst II en Kerkgeschiedenis slaagden Zr. Debora (B. E. C. van Leeu wen), Franc, van Aerdenhout te Warmond, Zr. Xaverine de Koning, Dom. v. Voorscho ten, en mej. W. E. M. Peeters alhier. Voor Godsdienst II slaagde mej. M. Bis schop alhier. Bij de herdenking van het 350-jarig be staan van de universiteit te Edinburgh, welke gisteren en vandaag heeft plaats ge vonden, is de Leidsche Universiteit ver tegenwoordigd geweest door den rector- magnificus, prof. mr. D. van Blom. Prof. dr. L. van Itallie zal zich 4 Novem ber naar Parijs begeven teneinde het eere doctoraat van de universiteit aldaar in ont vangst te nemen. Gisteravond is op den Zoeterwoudsche Singel een auto, bestuurd door C. A. M., in een langs den Singel gelegeh sloot ge reden. De twee inzittenden konden zich redden. De bestuurder verklaarde ver blind te zijn geweest door een hem achter op rijdende andere auto. De wagen is he denmorgen gelicht. Bij de firma Dieben zyn gisteren zes lammeren en een vaars geschut, welke op de veemarkt waren achtergebleven, De in deze gemeente woonachtige dienst plichtigen van de lichting 1918, die hun mi litaire uitrustingstukken moeten inleveren, worden herinnerd aan hun verplichting om zich daarvan te kwijten op 30 of 31 Oc tober a.s. al naar gelang zij zijn opgeroepen De inlevering moet geschieden in het Gymnastieklokaal van het 4de regiment in fanterie aan den Morschsingel alhier. Omtrent het tijdstip van aanmelding raadplege men de van den burgemeester ontvangen kennisgeving.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2