25ste Jaargang VRIJDAG 27 OCTOBER 1933 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN No. 7646 DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal By onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele vanhet tarief berekend. TELEFOONTJES Van ten noogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur m verhuur, koop en verkoop: f 0.50 Dit nummer bataat uit VIER bladen. V Een vrijheids-front? Op een vergadering in Leeuwarden heeft het woord gevoerd het christ. hist, lid van de Eerste Kamer mr. R. Pollema. Aan een verslag van diens rede, in de „N. R. Crt." ontleen en we het volgende: „Spreker heeft nooit behoord tot hen, die in ons volk de scheidslijn rechts-links de eenige mogelijke ach ten. Reeds jaren geleden heeft spreker de volgende scheidslijn getrokken: Te eener zijde de aanhangers van het staatsabsolutisme, te anderer zijde zij, die wel de waarde van den staat er kennen, maar voorts uitgaan van de groote waarde van de persoonlijkheid, die er zich volgens de beginselen des Christendoms steeds tegen verzetten, dat de staat zich zal plaatsen tusschen God en individu. Als dezen zich niet krachtig verzetten, zal ook het fascis me hier in Nederland zijn kansen krij gen. Weest voorzichtig! Groot is de invloed, welke het fascisme reeds op de jongeren heeft. Terzijde stellend wat ons allicht mag scheiden en ons matigende in onze critiek, moeten wy samen optrekken met allen, die zich ten doel stellen de vrijheid van den staatsburger te redden. Ook op de sociaal-democraten zal men misschien een beroep moeten doen. De basis van samenwerking moet zoo groot mogelijk zijn. Echter willen wij, dat de overheid zich zal houden aan God's woord en niets zal dulden wat den godsdienst kan schaden. Krachtig dient te worden opgetreden tegen de communisten, voordat het te laat is en de volksziel, vooral in de groote steden, te veel is vergiftigd". Als wij den spreker goed begrijpen ook in verband met andere uitlatingen in dezelfde rede dan schijnt hij veel te ge voelen voor één vrijheids-front, wat dan practisch zou beteekenen: één front tegen het fascisme en dergelijke staatkundige stroomingen, die naar staatsabsolutisme voeren. Wij gevoelen evenmin voor een anti-fas cistisch „bloc", als wij gevoelen voor een anti-socialistisch „bloc"! Om de eenvoudige reden, dat in zoo'n „bloc" een principieel.allegaartje zou zijn saamgebracht! Wij, Katholieken, zijn onwankelbare principieele voorstanders van de persoon lijke vrijheid! Liberalen en sociaal-democraten zullen, beiden, gelijkelijk tegenspreken, als men zou beweren, dat z ij dat niet zijn! Maar..,, de sociaal-democratische vrij heidsleer- en -practijk zijn de onze niet, laten te weinig vrijheid aan het individu. En.... de liberale opvattingen van wat vrijheid is behandelen de vrijheid van het individu te teerhartig, wat in de praktijk van de liberale staatsleer ten nadeele is gekomen van de oeconomisch-zwakken. Zoo zal ook in den strijd voor behoud van de persoonlijke vrijheid tegenover het staatsabsolutisme veelal „getrennt marchie- ren" noodzaak en eisch voor slagen zijn. BINNENLAND TEGEN HET FILIAALBEDRIJF. In de kruideniersbranche. Het comité van samenwerking uit de drie Nederlandsche kruideniersbonden heeft zich met een request tot den minis ter van oeconomische zaken gericht met het dringend verzoek positieve maatrege len te overwegen om verdere uitbreiding van het filiaalbedrijf te voorkomen. Adres santen achten de bedrijfsgenooten in de levensmiddelenbranche in staat om de bi óngewone moeilijkheden in het be drijfsleven het hooid te bieden, maar de pogingen daartoe zullen schier onmogelijk worden gemaakt door de algemeene uit breiding van het groot filialen-bedrijf, dat er op gericht schijnt de kleine en middel matige kruidenierszaken elke levenskans af te snijden. CONTINGENTEERINGEN. Uitvoeringsbesluiten. De Staatscourant van gisteravond be vatte een groot aantal ministerieele be schikkingen ter uitvoering van de contin gent eeringen van den invoer van pluche, fluweel en trijp en andere stoffen met opstaande pool, en van meubelen. Het bedrag ter bestrijding van de kos ten, verbonden aan het afgeven van cer tificaten, voor den invoer benoodigd, zijn voor pluche, fluweel ep trijp vastgesteld op 1/2 pet. van de bij den invoer te de- clareeren waarde, met een minimum van 0.25. Voor den invoer van meubelen zijn de kosten van de certificaten vastgesteld eveneens op 1/2 pet. van de bij den invoer te declareeren waarde, met een minimum van 0.25. Met het afgeven van certificaten is be last de ^leiding van het Crisisinvoer- en Uitvoerbureau te 's-Gravenhage. NIET HOUTVORMENDE SIER GEWASSEN. Beperking van den invoer. De minister van Economische Zaken heeft by de Tweede Kamer een wetsont werp ingediend tot regeling van den in voel- van niet-houtvormende siergewassen. De invoer van deze planten, alsmede van de Arzalea Indica en Hortensia zal voor den tijd van een jaar beperkt dienen te worden tot honderd procent van den gemiddelden invoer in de jaren 1930 en 1931. NIEUWE CRISISHEFFINGEN? Op rijst enz. Naar het Nederlandsch weekblad voor kruidenierswaren verneemt wordt in vak kringen ernstig rekening gehouden met de mogelijkheid van nieuwe crisisheffingen onder andere op rijst, blanke stroop, sago, bakmeel en alle andere zetmeelproducten. Wij geven dit bericht onder alle voorbe houd. BEVORDERING VAN DEN VERBOUW VAN VEEVOEDER. Contingenteering van veekoeken? Het zoude nationaal-economische zelf moord zijn, schrijft het „Handelsblad", wanneer ons land maar voortging op den ouden voet, wanneer het maar voederstof- fen bleef invoeren en omzetten tot zuivel, vleesch en eieren, alsof wij in de jaren van vóór 1930 leefden, zoowel wat afzetmoge lijkheid, als wat prijs betreft. Boter expor teeren met groote verliezen, bijgepast door een accijns op spijsvetten; aardappelen en groenten telen voor de vuilnisbelt k a n en mag niet langen tijd blijven doorgaan. Reorganisatie van het bodemgebruik is he laas noodzakelijk geworden, gepaard met aan den eenen kant maatregelen, om dit proces van aanpassing met zoo weinig mo gelijk horten en stooten in het belang van natie en individueelen boer en tuinder zich te doen voltrekken en aan den anderen kant een dusdanig regeerbeleid, dat van onze exportmogelijkheid voor nu en voor de toekomst niet méér verloren gaat, dan onafwendbaar is. Dat de regeering in de Landbouwcrisiswet voor het eerste en in de Clearingwet, de Retorsiewet en de Cri sisinvoer wet voor het laatste behoorlijke werktuigen bezit, is bekend. Het wordt den laatsten tijd steeds duide lijker, dat de tegenwoordige regeering in derdaad den hierboven in het kort ge- schetsten weg van reorganisatie en aan passing als de^n juisten beschouwt. Het Graanmonopolie en de inkrimping van den veestapel wyzen duidelijk in de richting van bevordering van den veevoederver- bouw en inperking van zuivelproductie. Dat de regeering verder het plan over weegt, om de margarinefabrikanten te gaan verwerken ter gedeeltelijke vervan ging van ingevoerde vetten, meldden wij reeds eerder, evenals dat zij aan inkrim ping van den pluimveestapel denkt door beperking van het gebruik van broedma chines. Naar ons ter oore kwam (wij maakten gisteren reeds melding van dit gerucht. Red. L. Crt), overweegt de regeering thans óók, om den invoer van veekoeken aan contingenteering te onderwerpen als com plement op de tot dusver reeds getroffen maatregel. Niet dat o.i. de fabrieken, die lijnzaad, soyaboonen, grondnoten, copra -e. d. per sen, daardoor meer werk zullen krijgen vele staan op 't oogenblik stil of werken slechts gedeeltelijk, b.v. in de Zaanstreek doch veeleer zal daardoor het verbou wen van eigen veevoeder worden aange moedigd. DEPUTATIE VAN DE C. N. O. P. BIJ DR. H. COLIJN. Actie van ambtenaren mag geen reactie teweeg brengen bij het volk! Naar aanleiding van het besluit van den ministerraad, waarbij aan de ambtenaren wordt bekend gemaakt, dat zij zich zullen hebben te onthouden van elke openbare actie tegen de overheid en haar beleid, is een deputatie uit het bestuur van de Cen trale van Nederlandsch Overheidsperso neel, op daartoe telegrafisch gedaan ver zoek, gisteren door dr. H. Colijn, voorzit ter van den raad van ministers, in audiën tie ontvangen. De deputatie gaf hare bevreemding over het besluit te kennen, dat den indruk zou kunnen wekken alsof het aan de ambtena ren voortaan verboden is om in woord en geschrift uiting te geven aan hun gevoe lens met betrekking tot door de regeering genomen of te nemen maatregelen, raken de hun belangen. De deputatie kon niet aannemen, dat aan het besluit een zóó vérstrekkende en haars inziens niet te verdedigen uitlegging zou worden gegeven en verzocht mitsdien aan den minister een interpretatie te willen geven. De minister bleek van oordeel, dat het in dezen tijd van verscherping der tegen stellingen, in het belang van de ambtena ren moet worden geacht als hun actie geen reactie wekt in breede lagen van het Ne derlandsche volk. De minister achtte interpretatie overbo dig en noemde het verbod een waarschu wing aan de ambtenaren om in zoowel als buiten dienst behoorlijke grenzen in acht te nemen. De ambtenaar blijft echter volmaakt vrij om langs organisatorischen weg zyn denkbeelden tot de overheid te richten. Sprekers in vergaderingen en schrijvers in dagbladen en andere organen hebben voor zichzelf grenzen te stellen wat al dan niet gepast kan worden geacht. R. K. MIDDENSTANDSBOND IN HET BISDOM HAARLEM. Winterprogram 19331934. Wij ontvingen het met de nationale kleuren getooide Winterprogram 1933/ 1934, dat de Katholieke Middenstands bond in het Bisdom Haarlem dezer dagen aan zijn af deelingen en Gewestelijke Fe deraties aanbood. In een kort voorwoord richt het Hoofd bestuur zich als volgt tot de plaatselijke en gewestelijke middenstands-bestuurders! „Weer staat een nieuw winter- en werk- seizoen voor onze katholieke middenstands- vereenigingen voor de deur. Een winterseizoen, dat ongetwijfeld van meer dan gewone beteekenis zal zijn! De tijd, dien wy doorleven, draagt een ernstig karakter, èn in stoffelijk-econo- misch, èn in maatschappelijk-staatkundig, maar niet minder in zedelij k-geestelijk op zicht. Gewichtig, zwaar, maar mooi is in deze dagen de taak van onze katholieke mid denstandsbeweging. Landelijk en diocesaan staat onze orga nisatie paraat. Ook van al onze afdeelingen moet dit kunnen worden gezegd! Om een krachtige werkzaamheid onzer plaatselijke vereenigingen en gewestelijke federaties te bevorderen, heeft het Bonds- bestuur gemeend haar dit Winterprogram te moeten aanbieden. Het draagt bouwstoffen aan voor een belangwekkend vergader- en een vrucht baar werkseizoen onzer afdeelingen en fe deraties. Afdeelingsbestuurders, neemt en leest. En zet dit Winterprogram om in een krachtige actie van Uw vereeniging"! Als voornaamste onderwerpen stelt het program voor het komende winterseizoen aan de orde: het urgentie-, beginsel-, en werkprogram van den N. R. K. M.; Fascisme en Christe lijke Democratie in maatschappij en staat; wettelijke bescherming van het kleinbe drijf. Voorts bevat het program een opsomming van actueele actiepunten voor de R. K. middenstandsvereenigingen', van actueele onderwerpen voor de vergaderingen en een beknopt sprekerslijstje. R. K. BOND VAN K. J. M. V. IN HET BISDOM HAARLEM. Algemeene Jaarvergadering. Gisteravond hield bovengenoemde bond zijn algemeene jaarverg. in het café-rest. „In den Vergulden Turk" te Leiden. Toen de bondsvoorzitter, de heer P. Loh- man uit Haarlem om zeven uur de verg. met den K. J. M. V.-groet opende, waren van de 20 afdeelingen 19 present, n.l.: Noordwijk, Beverwijk, Rotterdam „Fran- ciscus Xaverius", Alkmaar, Sassenheim, Leidschendam, Lisse, Schiedam, Rotter dam „Katholiek Leven", Den Haag, Gouda, Amsterdam, Leiden, Noordwijkerhout, Delft, Dordrecht, Haarlem, Voorburg en Heemstede. Afwezig was Den Helder. In zyn openingswoord memoreerde de voorzitter hoe zich allengs een meer ern stige geest begint te consolideeren. De sa menstelling der diverse werkprogramma's is het bewijs hiervoor. Verder wees spr. op de noodzakelijkheid van krachtige sa menwerking tusschen Bond en afdeelin gen. Door het tusschentyds aftreden van den secr. leest de voorzitter dan de notulen der vorige verg. Deze worden goedgekeurd. Het hiernavolgende jaarverslag wordt eveneens door den voorzitter voorgelezen. Uit het jaarverslag blijkt, dat het ledental sterk groeiende is, dat de innerlijke conso lidatie zich steeds meer voltrekt en dat er een sterker gevoel van saamhoorigheid gaat ontstaan Het ledental bedraagt thans pl.m. 1150 leden tegenover 920 leden in 1932. Het aantal afd. groeide van 16 tot 20. Nieuw opgericht werden Den Helder, Naaldwyk, Sassenheim en Voorburg. Uit het jaarverslag bleek verder zeer duide lijk de rustelooze activiteit van den bonds- moderator, rector J. B. M. Timp, en de be stuursleden. Zoo was het Bondsbestuur b.v. 43 maal vertegenwoordigd bij belangrijke gebeurtenissen in het K.J.M.V.-leven. De K.J.M.V.-retraites werden door 112 leden bezocht. Tot slot werd nog gewezen op een inniger contact tusschen Bond on afdeelingen en op het nog steeds te geringe aantal abonné's op het bondsorgaan „De Keten". „Nog is er niet bereikt wat wij ons hebben voorgesteld, echter bewegen wij ons in steeds opgaande lyn". Een hartelijk applaus volgde op dit goedverzorgde jaar verslag. Vervolgens was aan de orde het jaarver slag van den penningmeester, den heer J. A. v. Adrichem uit Den Haag. Hieruit bleek, dat de ontvangsten 2082.51, de Uit gaven 1904.54 bedroegen. Het batig saldo bedroeg dus 177.97, vermeerderd met liet saldo van het vorig vereenigingsjaar ad 124.30 een batig saldo van 302.27. Voor het zuinige en vooral beleidvolle beheer werd den penningmeester naar verdienste gehuldigd. De opgemaakte begrooting voor 1934 is sluitend op een totaalbedrag van 2730.Daar er echter geen enkele reser ve is, worden de afdeelingen met de meeste aandrang verzocht hun bondsbontributie stipt te voldoen. De benoeming van de kas- commissie leverde geen bezwaar op. Even eens de verkiezing der nieuwe bestuursle den. Daar de heer H. Arkestein, Rotterdam, zich niet meer beschikbaar stelde, werden de heeren J. Floor uit Lisse en H. Engels uit Leiden gekozen. De bondsvoorzitter sprak het scheidenden lid, den heer Arke- steyn, een hartelijk afscheidswoord toe, terwijl hij hem welgemeend dankte voor wat er door hem ten bate der K.J.M.V. ver richt is. De behandeling der ingekomen voorstel len nam hierna het grootste deel van den avond in beslag. Zooals wel te verwachten was, ontwikkelde zich over de vraag of de K.J.M.V. aan politiek mag doen een zeer uitgebreide gedachtenwisseiing. In het kort komt het hierop neer, dat de K.J.M.V. in geen geval aan practische politiek mag doen. Wel moet de K.J.M.V. zich bezig houden met de ontwikkeling der leden op sociaal terrein, zooals rector Timp in een zakelijk betoog duidelijk maakte. De K J. M.V. behoort te leeren wat men onder een corporatieve maatschappij verstaat. De K.J. M.V. moet sociale mcnschen aankweeken en deze behooren zich vervolgens aan te sluiten bij de sociale organisaties en vooral moeten ze zich aansluiten bij de respectie velijke vak-organisaties als aspiranten. De K.J.M.V. mag zich gerust plaatsen achter het urgentieprogram van den Middenstand, zonder daardoor direct aan politiek te doen. Wat bepaalde maatschappelijke stroomin gen betreft, welke ook hier hun verkeerde invloeden doen gelden, gaf spr. deze goede raad: voorkomt ongewenschte propaganda in eigen kring en voor alles overtuigt hen, dat ze de boel kapot breken en dat zij danr nooit eenig voordeel, maar wel zeer groot nadeel als katholiek en als middenstander van zullen hebben. Pater Alexander uit Amsterdam wees er terecht op, hoe de N.S.B. b.v. roofbouw pleegt op het programma der Staatsparty. Hij stelde voor dat dit den jongen men- schen toch vooral duidelijk wordt ge- VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. De ontwapeningsconferentie uitgesteld tot 4 December. (2de blad). Hooge commissaris voor de Joodsche vluchtelingen benoemd. (2de blad). Sarraut aanvaardt de opdracht tot vor ming van een Fransch kabinet. Breuk in de socialistische partij. (2de blad). BINNENLAND. Minister Colijn over het verbod van openbare actie door ambtenaren. (1ste blad). Jaarvergadering van de K. J. M. V. in het Bisdom Haarlem. (1ste blad). Prijzen van ingevoerd toebereid fruit en zuidvruchten. (1ste blad). De pensioen-korting voor Indische amb tenaren. (Wat andere bladen zeggen, 2de blad). Contigenteering van electrische gelei dingen en van leder. (Laatste Berichten). Aanrijding met doodelijken afloop in den Haarlemmermeerpolder (Gem. Ber., 4de blad en Laatste Ber.). Brutale overval op ouden man te Burger- mond (Gem. Ber., 4de blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. Het Ned. A.-elftal versloeg gistermiddag het Praagsche prof-elftal D.F.C. met 64. (3de blad.).. STOMPWIJK. De machinist van den Grooten Polder, de heer Van der Pijl, te Stompwijk gaat 1 November a.s. zijn betrekking met pen sioen verlaten, na ruim 39 jaren trouwen dienst. maakt. Het moet hen vooral duidelijk ge maakt worden, dat het zoogenaamde nieu we en oorspronkelijke al lang in éigen verband te vinden is. Hier komt wel zeer goed naar voren de beschamende onwe tendheid van het meerendeel der jonge middenstanders, waar het gaat om een juist inzicht in de eigen katholieke beginselen en staatkundige strevingen. Kap. v. Alphen uit Den Haag bepleit de noodzakelijkheid van positief, sociaal werk. Het sociale element moet meer geaccen tueerd worden. We hebben maar al te vaak achter den wagen geloopen. Laat dat an ders worden en laat de K.J.M.V. een gezon de invloed gaan uitoefenen op de goede ordening der maatschappij. Nadat de voorzitter verschillende spre kers beantwoord heeft en er vooral op wijst, dat ook de leden den plicht hebben door daden met het Bondsbestuur mee te werken, wordt een aanvang gemaakt met de volgende agendapunten. Er is een schrijven binnen gekomen van de R. K. Commissie voor Jeugdwerkloozen- zorg (Secr. Lange Putstraat 44, Den Bosch), waarin om steun verzocht wordt. Tedere af- deeling kreeg tijdens de verg. een keurig verzorgde brochure, waarin dit probleem in den breede behandeld is. Tenslotte kwam het Bondsbestuur nog

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1