Alleen ROODE STER-rookers hebben 100% genot voor hun 13 cent. ROODE STER VRIJDAG 27 OCTOBER 1933 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD PAG. 13 HET FASCISTISCH REGIEM. In de T ij d geeft mgr. dr. v. Noort zooals men weet de Deken van Amster dam, oud-professor van het groot-semina rie te Warmond een beschouwing over het Fascisme „ter oriënteering". Aan dit gedegen artikel ontleen en we hier slechts enkele passages. Het gehééJe artikel is zeer lezenswaardig. Maar op deze passages o.m. meenen wij wel bijzonder de aandacht te mogen vestigen. Dr. van Noort wijst er op, dat er ook ten onzent veel verbeterd moet worden in het parlementaire stelsel, maar dat het niet verstandig is, daarom aan te sturen op een fascistisch regiem: „Wij ontkennen geenszins, dat het parlementaire stelsel, ook in ons Va derland, in een staat van verwording verkeert, dat het partijwezen, mis schien wel omdat het totaal ongere geld is gelaten, bovenmatig is uitge groeid, dat de volksvertegenwoordiging eenerzijds, door het ontbreken van par lementaire meerderheidsvorming, den volksinvloed niet tot voldoende gelding kan doen komen, anderzijds door ve len harer leden voortdurend gedreven wordt op een terrein, dat niet het hare maar dat der Regeering is, en zoodoen de het regeeren uitermate belemmert. Wy ontkennen ook niet, dat de Over heid, hetzij uit eigen wil, hetzij noodge drongen, veel te slap is geweest in het beteugelen van uitwassen der vrijheid op allerlei gebied. Derhalve wij erkennen, dat hervor ming en saneering van ons staatkundig leven noodzakelijk en urgent is. Ook wij verlangen een krachtig gezag, dat de handen méér vrij heeft dan tot he den ten onzent het geval is. Maar eene Regeering, die de handen méér vrij heeft dan tot heden, behoeft toch nog niet te zijn een Regeering die de han den zoo volop vrij heeft, dat zy alles, wat haar mishaagt, kapot kan slaan, zonder dat wettelijk verzet moge lijk is. Daarom blijft de vraag: of men ver standiger doet tot saneering van ons staatsleven aan te sturen op het ge zond maken van den volksinvloed cn mede daardoor, op het verstevigen van het gezag, of wel aan te sturen op een fascistisch Regiem, d.i. op een Re giem, waarbij alle geordende volksin vloed is uitgesloten. Immers in dit laatste ligt het eigen karakter van het fascisme, onverschillig onder welken naam het zich aandient. Wie dat wil is fascist, en wie dit niet wil kan zeer vele dingen nastreven die het fascisme óók wil, maar hij is geen fascist". Elders in zijn artikel houdt dr. van Noort speciaal den Katholieken, als zooda nig, voor, dat zij met te streven naar eën fascistisch regiem een gevaarlijk spel spe len: „Dat speciaal voor ons Katholieke Nederlanders een fascistische Staat niet gewenscht is. Wij leven in een ge mengd land en vormen een minder heid. Indien Nederland een fascistische Staat werd, zou het ongeveer absolute staatsgezag wel niet zooals in Ita lië het geval is gelegd worden in Katholieke handen. We zouden dat niet mogen eischen! Gaarne toegege ven. Maar feit zou toch hoogstwaar schijnlijk wel zijn, dat het niet kwam in de handen van de besten der onzen. En ieder weet, dat er óók vandaag aan den dag in ons Nederland elementen genoeg zyn, die de positie der Katho lieke Kerk in ons Vaderland en de vrij heid, die wij genieten, met leede oogen aanzien. Ik bedoel daarmee niet te in- sinueeren, dat ons van een fascistisch Regiem zoo maar dadelijk een vervol ging a la Mexico of Spanje te wachten zou staan. Geenszins; maar of we toch niet vrij spoedig een stuk van onze vrijheid en een deel van onze moei zaam verkregen rechten zouden inboe ten, is een vraag waarop ik geenszins met een luchthartige ontkenning zou durven antwoorden. En als dat even tueel zou gebeuren, nadat we zelf door het overboord werpen van allen geordenden volksinvloed zouden heb ben meegeholpen, om alle wettelijke middelen tot verzet uit handen te gc- ven, zouden we dan niet achteraf ons bitter beklagen over zooveel onbezon nenheid?" Ten slotte vraagt hij aan allen, om.... nuchter te zyn: „Laten we nuchter zijn. Geen enkele afzonderlijke regeering, allerminst de regeering van een klein land, is bij machte om de economische crisis op te heffen. Ook niet als zij de volste en meest absolute macht in handen heeft, want de crisis en de oorzaken die haar bewerkten en doen voortduren, zijn internationaal. Indien alle regeeringen, althans de regeeringen der meest beteekenisvolle landen in oprechte eensgezindheid de handen in elkander sloegen om recht vaardigheid en lièfde te doen heer- schen in het economische leven, dan zou m.i. de rampzalige crisis, wel niet bij tooverslag, maar toch betrekkelijk spoedig overwonnen zijn. Maar de re geering van een enkel land, in het bij zonder de regeering van een klein land, kan te dezen opzichte wel iets, maar slechts betrekkelijk weinig doen. Dat is diep treurig, maar het feit is m.i. onaanvechtbaar. Duitschland is een groot land, zyn regeering kan daardoor ook niet alles, ÜIT DE OMGEVING LISSE. Volksbond. Onze afdeeling van den R.-K. Volksbond hield gisteravond na een lange rustperiode een vergadering, waar van de opkomst grooter had kunnen en moeten zijn. De voorzitter, de heer C. Schrama, opende met gebed en heette al len welkom. De voorzitter deelde mede, dat het win terprogram zal worden geopend met een triduum op 8, 9 en 10 November a.s., hetwelk zal worden gesloten op Zon dag 12 November. Het zal worden geleid door onzen plaatsgenoot, den weleerw. heer Slijkerman, leeraar aan het Klein-Semina- rie Hageveld. Voorts zullen er een vijftal ontwikkelingsavonden gehouden worden met verschillende sprekers doch wier on derwerpen elkaar zullen aanvullen. Waar we leven in een tijd van stoffelijk verval en geestelijke verwording moeten we eer stens allen het triduum volgen, doch ook de ontwikkelingsavonden. Daar kunnen wij de kracht putten om ons teweer te stellen tegen communisme en niet minder tegen het fascisme. Laten we alle krach ten inspannen om de eerste strofe van ons Bondslied in practijk te brengen. De notu len werden gelezen en vastgesteld. Uit de mededeelingen bleek, dat een brochure van het R.-K. Werkliedenver bond was verschenen getiteld „Hopelooze slaverny of beheerschte vrijheid" welke brochure door de propagandaclub aan de leden zal worden verstrekt. Voorts dat op de cursusavonden zullen worden behan deld achtereenvolgens: le. De Mensch, het Christendom en los van God". 2e. De Mensch en de Economie". 3e. De massa- mensch van communistische, nationalisti sche en fascistische stelsels. 4e. Reactie tegen de massamensch" en 5e. Leeken- apostolaat. Hierna legde den voorz. er dan nadruk op, dat het noodig is, dat wij ons ook individueel zelf zullen ontwikkelen. De werkloosheid zal dezen winter weer enorm groot zijn, welke tijd men niet be ter kan benutten dan zich kosteloos gees telijk en sociaal te ontwikkelen, om daar door te voorkomen dat we straks niet door het fascisme onder den voet zullen worden geopend; spreker hoopte echter, Bondsgebouw weer als werkloozentehuis worden geopend; spreker hoogte echter, dat het meubilair beter zal worden ont zien als voorheen. Voorts drong hij er op aan, dat de 5 cent actie voor Herw. Le venskracht niet zal verflauwen; immers deze instelling heeft al veel leed verzacht. Blijven we haar dus zooveel mogelijk steu nen. Vervolgens vroeg hij ook de steun voor het comité „Hulp in Nood". De Too- neelvereeniging „Nut en Genoegen" viert straks haar 35-jarig bestaan en houdt de zen winter een tooneelconcours op welke avonden „Hulp in Nood" verlof heeft te collecteeren welke collecte in ieders mild dadigheid wordt aanbevolen. Hierna was het woord aan de vergadering. Een der le den wees op het gevaarlijke van de nacht permissie van de z.g. Speeltuin „De Pro peller", welke door haar eenzame ligging een gevaar voor de zeden kan opleveren. De voorz. zeide, dat deze pleisterplaats de volle aandacht van de overheid heeft en als het blijkt, dat 't noodig is, zal worden ingegrepen. Een ander lid wees op de on billijke tarieven van gas- en waterleiding, vooral voor de werkloozen; eenige reduc tie achtte hij gewettigd. De voorz. antwoordde, dat de gasfa briek wel eenige winst maakt hetgeen de gemeente inpalmt, wat weer ten goede komt aan de werkloozen. Gaat men nu de gasprijs verlagen dan heeft de gemeente een bron van inkomsten minder hetgeen weer zou terugslaan op de uitkeering voor werkloozen. De vrager bepleitte draag kracht naar vermogen. Voor hetgeen de tarieven van het water betreft meende de voorzitter, dat we daarmee voorzichtig moeten zijn omdat we anders wel eens van de wal in de sloot konden geraken, vooral als we zouden aansturen op betalen per kub. M. Het bestuur zal echter overwegen, wat er in deze gedaan kan worden. Door een lid werd er op gewezen, dat het bestuur van „St. Isidorus" door de ge meente met een kluitje in 't riet is ge stuurd inzake de vergoeding voor jonge werklooze leden, aan wie geen steun wordt verstrekt. Op dat stramien werd nog eenigen tijd voort geborduurd, waaruit bleek, dat dit een moeilijke kwestie is. Rechtstreeks van de gemeente gaat moeilijk, omdat het dan als mnomeo'wordt beschouwd, waardoor de aftrek van den vader weer wordt ver kleind. Alleen via het Burg. Armbestuur zou er een mouw aan te passen zijn. Nog een ander lid wees op de onbillijkheid, dat men, als men geen lid is van de Jlsclub, men absoluut niet op de ijsbaan wordt toegelaten, n.b. een stuk land van de ge meente. De voorzitter wees er op, dat dit terrein door de IJsclub wordt gepacht. Daarop werd aangedrongen om den bij de familie v. Lynden te trachten de vijver op „Zandvliet1' Dij ijs voor de kinderen der werklieden, en dan onder toezicht, dispo nibel te krijgen De voorzitter zegde toe, dat het bestuur hier de noodige stappen voor zal doen. Met den chr. groet werd de vergadering gesWen maar toch aanzienlijk meer doen tot herstel der algemeene volkswelvaart. Het zou onbillijk zijn te vragen: heeft het fascistische regiem in Duitschland onder dit opzicht reeds groote resulta ten bereikf, immers daartoe is langer tijd noodig dan enkele maanden. Maar ik mag td&h wel vragen: heeft het ten dezen reeds iets gedaan dat noemens waard is, ten: laat het zich reeds aan zien, dat tb onder dit opzicht ernstige resultaten tel bereiken?" ALKEMADE. Collecte Crisis-comité. In de week van 29 October tot 5 November zal weder langs de huizen der ingezetenen een geldinzame ling worden gehouden ten bate van het Plaatselijk Crisis-comité in deze gemeente. De kas van het Comité is byna geheel uit geput, terwyl de nood in den aanstaanden winter weer groot zal zijn. Het Comité doet een krachtig beroep op een ieder om naar vermogen bij te dragen. Elke gift groot en klein wordt dankbaar aanvaardt, terwyl ook giften in natura welkom zyn. Aardappel-Organisatie. In verband met de aanhangige plannen tot beperking van de aardappelteelt in 1934, waardoor het noodzakelijk zal zijn, dat alle telers zich onder controle van de aardappel-or ganisatie stellen, bestaat er naar ons ge bleken is, tot 1 November 1933 nog gele genheid om zich bij den kantoorhouder, den heer N. Bakker Hz. te Roelofarends- veen, als „nagekomen lid" op te geven. Deze gelegenheid is echter beperkt tot hen, die nog over eigen verbouwde voor raad beschikken. HILLEGOM. KRUISKINDEREN-PLECHTIGHEID. Toespraak door Burgemeester Mr. D. F. Pont. Gister was weer een heel bijzondere feestdag voor de parochie van St. Joseph. Nadat te half 7 het Octoberlof had plaats gehad, volgde de plechtige inkleeding der Kruiskinderen. Deze plechtigheid werd ver richt door den Zeereerw. Heer Pastoor Van Leeuwen. Na het zingen van het „Veni Creator" wijdde de Pastoor voor de 85 kin deren de Kruisjes, waarna hij een korte toespraak hield. De gewijde redenaar leg de de beteekenis uit van het kruis en ver geleek de a.s. taak der Kruiskinderen met den eersten Kruistocht. Jullie zoowel als de Kruisvaarders gaan vechten voor Chris tus, vechten tegen de gevaren van den duivel en tegen de gevaren van dezen tijd. Zóó moeten jullie op dezen avond het Kruis ontvangen. Vijf a zes jaar geleden heb ik geprobeerd het dragen van een kruisje hier ingang te doen vinden, doch dat is toen niet gelukt thans echter wel. Beschouwt het Kruis en de plichten, die het oplegt. Ontzettend groot is deze groep: 85 meisjes van 913 jaar. Aan ieder hing de Pastoor zelf het Kruisje om, daarna gaf hij den ze gen en noodigde allen uit, naar het patro naat te gaan, waar een avond was georga niseerd voor genoodigden en de kinderen zelf. De opening van den avond geschiedde door mej. C. Witteman, als leidster van de Graal (par. van St. Joseph). Vervolgens werd door de kinderen een Kruis-koorstukje gegeven, vervolgens een tooneelstukje door de kinderen in 2 be drijven getiteld: „Tot inkeer gekomen". Daarna kregen Wé. nog. énkele zangstukjes en reidansjes, alles uitgevoerd door de kin deren zelf. Hierna pauze. In de pauze sprak nog mej. Kerene van „de Tiltenberg", die bijzondere zorg be steedt aan dit onderdeel der Graal. Inmiddels was burgemeester Pont bin nengekomen. De Pastoor heette hem bij zonder welkom, nog nooit was het voorge komen, dat een burgemeester een derge lijke bijeenkomst met zyn tegenwoordig heid vereert. De burgemeester sprak na een kort woord. Met genoegen heeft spr. de uitnoo- diging hier te komen, aangenomen. Hij dankt den Pastoor voor de medewerking, die hij geeft aan het werk der Kruiskinde ren. Deze actie juicht spr. toe en hij hoopt dat ze nog tot grooter bloei mag komen. Bijzonder prijs ik in dezen den Pastoor, voor zijn doorzettingsvermogen. In onze jeugd voeren we allemaal wat kattekwaad uit, doch onze tijd biedt helaas te veel, dat beduidend erger is. Pastoor van Leeuwen weet altoos juist den tyd, waarop ingrij pen geboden is. De burgemeester heeft al tijd uitstekend met den Pastoor kunnen op schieten. Gaarne uit spr. den wensch, dat het verdere verloop der Kruiskinderen- actie rijke vruchten zal voortbrengen. Nog kregen we een „Engelenkoor" op rijm, geestig weergevend het verloop der Kruiskinderen-actie van het begin tot nu. Dan nog een paar toóneelstukjes, reidan sen en zang. Aan de kinderen werden ook eenige ver snaperingen geboden. Ouders en kinderen verlieten hoogst vol daan te 9 uur het patronaat. Het was een schitterend geslaagde avond. Verkeersongeval. Gistermiddag had aan de Leidschestraat een vrij ernstig auto-ongeluk plaats. Een heer slipte op de tramrails ter hoogte van den heer Chau- dron en vloog met een vaart tegen het ijze ren hek, dat verbrijzeld werd. Zelf be kwam de man door de schok tegen een ruit, die verbrijzeld werd; een ernstige bloedende hoofdwonde. Geneeskundige hulp werd verleend. De Beurs. Het aantal bezoekers aan de Hill. Beurs bedroeg gisteren 180. De handel was levendig en prijzen kalm. OUDE WETERING. Wedstrijden „Majella". Zondag 29 October a.s. heeft de actieve voetbal-ver- eeniging „Majella" een veteranen-wedstrijd georganiseerd tusschen Oude Wetering en Roelofarendsveen. Deze wedstrijd begint om half drie op het Majella-terrein. Tal van in het leven van Oude Wetering zeer bekende persoonlijkheden zullen daarbij hun meer of minder doeltreffende mede werking verleenen, waarbij het de aan dacht trekt, dat geen verschil zal worden gemaakt tusschen rang of stand. Voor dezen wedstrijd om 1 uur speelt Majella I tegen Steeds Hooger IH uit Rijpwetering. Met bons voor Niemeijer's be kende kwali- teits-cadeaux. AU. tabak van 13 '1 zelfde. Alle iabq cent is niet van Daar letten de f i| i juist soo scherp op dat Niemeijer's R hun voor 13 cent smaak en geur geJ ander merk ook! Daar gaat het ook voor U om. U wilt 100*/. rookgenot voor Uw 13 cent hebben. Dan is er maar één merk voor U. n.l. NIEMEIJER'S &dtendde J&eJi*èf NOOTDORP. Volksbond. De Ned. R. K. Volksbond, afd. Nootdorp, hield Dinsdag 24 October haar eerste ledenvergadering van dit sei zoen in het R. K. Vereenigingsgebouw, on der voorzitterschap van den heer Th. Lin deman. Deze opende te 7.30 uur de verga dering met den Christelijken groet en sprak zijn vreugde uit, dat deze eerste avond zoo goed bezocht was. Spr. hoopte, dat de opkomst op de vergaderingen steeds goed zal zijn, en allen goede leden zullen worden; niet-leden welke met de naam „lid" en het betalen der contributie tevre den zijn, maar leden, welke het bestuur bijstaan met propaganda voor de arbeiders beweging. Na het zingen van het Strijdlied, wer den de notulen gelezen, welke onveranderd worden vastgesteld, en met een dankwoord door den voorzitter werden geteekend. Het woord was hierna aan den heer J. W. v. d. Akker, district-voorzitter der ar beiders-beweging, die als onderwerp had gekozen: „Rechtvaardig Arbeidsloon". Spr. vond dit wel een moeilijk onderwerp, om over te spreken, nu de tijden zoo druk kend zijn, en zeker voor de arbeiders. Vele levensmiddelen aldus spr. zyn verhoogd, wij ondervonden dit de laatste weken, op vleesch en suiker en binnen zeer korten tijd zullen op verschillende andere levens producten, groote verhoogingen plaats hebben. Het arbeidsloon daarentegen is sterk ge kelderd, en de huur der arbeiderswonin gen is in den tijd van hoog conjunctuur ge stegen van 2.— tot 4.50—5.—, soms wel 5.50 of 6.met het gevolg dat zeer vele arbeiders in moeilijke omstandighe den verkeeren. Aan de hand van recht vaardig arbeidsloon blijft spr. bij de woor den van Z. H. den Paus in Quadragesimo Anno. Rechtvaardig Arbeidsloon, aldus spr., moet van dien aard zijn, dat een huis vader met zijn gezin, van zijn loon, ruim voldoende kan rondkomen. De laatste ja ren is dit echter door de omstandigheden zoo veranderd dat op de geheele wereld geen rechtvaardig loon meer kan worden gegeven, en zijn de arbeiders gedwongen geworden hun rechtvaardig loon over te geven en te werken voor een onvoldoend arbeidsloon. Spr. gaf nog verschillende uiteenzettin gen over het rijks-tekort der millioenen, en op welke wijze dit tekort moet worden gedekt, waaraan ook de arbeiders, door ac cijns op levensmiddelen, wijzigingen in steunregelingen en dergelijke met de re geering moeten meewerken. De voorzitter dankte namens de verga dering den heer v. d. Akker voor zijn lange en duidelijke woorden. De heer A. A. Pannebakker, penning meester der solidariteitsactie van „Herwon nen Levenskracht", bracht een kort verslag uit over de actie te Nootdorp, wat sloot met een inkomen van bijna zestig gul den. Hij sprak zijn vreugde uit over dit mooie bedrag, en bracht daarbij in het midden, dat Nootdorp was vermeld in de gedenksteen van het nieuwe santorium „Berg en Bosch", als één der rijkste ge vers, naar verhouding het aantal leden. Spr. stelt „Herwonnen Levenskracht" ge lijk aan een lekke emmer, waarvan steeds de bodem zichtbaar is. Zoo ook met de kas van „H. L.". Dagelijks komen vele aanvragen voor patiënten, welke snakken naar verple ging in het santorium, wat groote finan- cieele kosten met zich brengt, en de bo dem der kas is steeds zichtbaar. Spr. hoopt dan ook, wanneer de leden een klein be drag over hebben, dat zy dit beschikbaar willen stellen voor „Herwonnen Levens kracht". Het bestuur is steeds bereid zorg te dragen, dat dit in de kas van deze groote liefdadige instelling wordt overge bracht. Ook de woorden van dezen spre ker werden met applaus beloond. De voorzitter deed hierna op verzoek van den Geestel. Adviseur mededeeling betreffende leden van den R. K. Volks bond, die lid zijn der alhier bestaande neu trale voetbalvereeniging. Spr. verzoekt hen het lidmaatschap op te zeggen, wil len zij niet als lid van den Volksbond worden geroyeerd. De heer v. Lochem is het hier niet mee eens, en wijst er op dat voor drie jaar terug reeds plannen werden gemaakt voor oprichting van een R. K. Voetbalvereeni ging en deze er nu nog niet is. Spr. neemt het nu sommige sportliefhebbers niet kwalijk wanneer zij zich aansluiten bij een neutrale voetbalclub. De district-voorz. v. d. Akker, stelde tot de oprichting van een R. K. Voetbal vereeniging over te gaan. Hierna sluiting met den Christelijken groet. NOORDWIJK. Commissie Kleine Kweekers. Door Burgemeester en Wethouders is benoemd tot lid van de commissie voor de kleine kweekers (vacature de heer C. W. Alke made) de heer J. C. van der Meer. Werkloosheid. Het aantal werkloozen in onze gemeente bedraagt op het oogen- blik 476, waarvan 102 bouwvakarbeiders, 199 landarbeiders, 63 visschers, 73 losse arbeiders, 30 jongens, 3 chauffeurs, 1 kel ner, 1 analyst, 1 letterzetter, 1 wagenma ker, 1 machinist en 1 bakker. Hinderwet. Door Burgemeester en Wethouders is een vergunning ingevolge de Hinderwet verleend aan de firma Alke made voor uitbreiding van de timmerfa briek „Nortgo". Geboren. Arnoldus Hendrikus z. v. H. Warmerdam en A. W. v. d. Barselaar Jacobus Leonardus z. v. L. J. de Jeu en A. J. v. d. Lans. Ondertrouwd. A. C. Wildenburg 46 j. en H. J. Semp 43 j. beiden te Lisse. Overleden. Maria Bisschop, echtge- noote van J. v. d. Slot 60 j. Gevestigd. Mej. W. Juli van .Haar lem Mej. M. J. Lefeber van Voorscho ten M. J. Buntinx en echtgen. van Am sterdam S. Spaargaren van Amers foort. Vertrokken. G. A. Buschman naar Leiden M. A. Brederode en gezin naar Hillegom Mej. E. J. Oostveen naar Noord wij kerhout Mej. J. de Groot naar Haarlem Mej. A. M. v. d. Tang naar Haarlem A. v. d. Zaal naar Wassenaar. NOORDWIJKERHOUT. Frauduleus vervoerd. Door den con troleur van de aardappel-centrale en den gemeente-veldwachter J., alhier, is aange houden een luxe auto, waarin 2 zakjes aardappelen zonder vergunning werden vervoerd. Tegen den vervoerder, den heer S. uit Bennebroek, is proces-verbaal op gemaakt. De aardappelen zijn in beslag genomen. Duinafzetting. Binnenkort zal een aanvang gemaakt worden met het afraste ren van alle duinterreinen in het Lange- veld, welke eigendom zyn van de Amster- damsche Watering. Alleen op bepaalde punten zullen toegangspoorten worden ge maakt voor degenen, die bij de waterlei ding werkzaam zijn. Wel een strop voor bramenplukkers in den komenden zomer en ook voor de stroopers, daar het .niet mee zal vallen over de soliede afrastering te klimmen.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 13