MAANDAG 23 OCTOBER 1933 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD PAG. 11 INGEZONDEN STUKKEN BU1TENL. BERICHTEN GEMEENTERAAD VAN VOORHOUT R.K. HANDELS-, KANTOOR- EN WINKELBEDIENDEN) De Ned. R.K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden, viert dit jaar z'n zilve ren jubilé. Ongetwijfeld zou er aanleiding zijn dit 25- jarig jubileum luisterrijk te herdenken in alle plaatsen, waar een afdeeling van de H. K. W. is gevestigd, omdat de R.K. Bond mag wijzen op een staat van verdiensten, verworven in de afgeloopen 25 jaar, welke zeer zeker een feestviering ten volle zou rechtvaardigen. Toch heeft het bestuur gemeend dit achter wege te moeten laten. Vooreerst om den ernst der tijden. Al heeft het vaak den schijn, dat velen zich van dien ernst der tijden maar weinig bewust zijn en velen het leven zonder den minsten ernst en zonder eenig verantwoordelijkheids besef doorhuppelen „dansend op een vul kaan" feit is het, dat ook voor de R.K. Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden de tijden ernstig, zeer ernstig moeten worden genoemd. Ik zou hier kunnen wijzen op de ontzetten de werkloosheid met al de droeve gevolgen daaraan verbonden. Droevig, materieel, maar meer nog moreel, in alle opzichten. Ongeveer 10 pet. van de leden onzer orga nisatie heeft momenteel met werkloosheid te kamepn. Eind Juli was het getal onzer werk- loozen gestegen tot plm. 750. Uitgekeerd werd van Januari tot en met Augustus van dit jaar, derhalve in 8 maanden, aan werkloozenuitkeering, niet minder dan 67.563.43. Ook zou nog gewezen kunnen worden op de toestanden voor de momenteel nog werkzaam zijnde bedienden, vooral wat betreft de sala- rieering en het absolute gemis aan eenig pers pectief voor vrijwel h^t grootste aantal der bedienden om ooit tot het vormen van een eigen gezin over te kunnen gaan. Maar vervolgens zou er eerst dan aanleiding tot uitbundig feestvertoon aanwezig zijn, in dien kon .worden getuigd, dat alle of vrijwel alle R.K .Handels-, Kantoor- en Winkelbe dienden, overtuigd van den ernst der tijden en blijk gevend van hun plichten als Katholieken, zonder uitzondering leden waren geworden van de R.K. Vakorganisatie. Helaas moet nu nog worden erkend, dat het woord van Paus en Bisschoppen althans voor een zeer groot getal R.K. bedienden is ge bleven: „als de stem eens roepende in de woestijn". Vraagt gij naar de oorzaken hiervan? Schijnredenen, ja meer dan genoeg, te veel zelfs om op te noemen, maar ernstige motie ven, welke het afzijdig blijen van de R.K. or ganisatie zouden kunnen rechtvaardigen, zijn er niet! Enkele van die schijnredenen wil ik hier wel signaleeren. Gemis aan levensernst; gemakzucht, genot zucht, verkeerd begrepen eigenbelang, egois me, overdreven sport of dansmanie, vrees voor patroons-afkeer van de organisatie, gebrek aan het juiste principieele inzicht omtrent de noodzakelijkheid van het Roomsch georgani seerd zijn, juist in onze dagen. En last not least (indien het niet zoo droe vig ware, zou het belachelijk zijn) zelfs en niet in geringe mate ook nog: „stands verschil"!! Dit lijstje zou nog gemakkelijk met meer dere van zulke „schijn"-redenen kunnen wor den aangevuld. Toch heeft het bestuur gemeend de viering van dit 25 jarig jubilé niet ongemerkt voorbij te mogen laten gaan, doch deze viering ge heel te stellen in het teeken van de zoo drin gend noodzakelijke propaganda. Daarom zal op Dinsdag 24 October a.s. in dé kle:ne zaal der Stadsgehoorzaal een pro paganda- en feestvergadering plaats hebben, waarop o.a. door der heer A. de Qraaff, bondsbestuurder, een inleiding zal worden ge houden over: „De maatschappelijke positie van de bedienden in den huidigen crisistijd". Ik doe langs dezen weg een dringend beroep vooral op de nog ongeorganiseerde en ver- keerd-georganiseerd zijnde R.K. bedienden, a.s. Dinsdagavond naar de kleine zaal der Stadsgehoorzaal te komen en kennis te ko men maken met de R.K. Vakorganisatie, die ook uw organisatie is en behoort te zijn. Het toetreden als lid van onzen Bond is niet alleen all ar plicht, maar tevens uiting van een juist en welbegrepe'n eigenbelang en bo vendien een bewijs van uw ernstig streven om te komen tot betere toestanden in een beter geordende samenleving. Men bedenke daarbij wel, dat hoe nuttig en aangenaam sport en spel op zich ook mogen zijn, het lidmaatschap van onzen R.K. Be- diendenbond, principieel zoowel als materieal, verre te verkiezen valt boyen het deel uitma ken van neutrale vereenigingen of clubs van sport en vermaak. En ik aarzel, niet erbij te voegen, zelfs, irdien laatstgenoemde vereenigingen of clubs zich mogelijk zouden kunnen verheugen in den steun of de protectie van heeren patroons of chefs. Onze tijd heeft in de eerste plaats behoefte aan principieele menschen, die kleur durven bekennen en ook bij de behartiging hunner stoffelijke belangen blijk geven het woord te verstaan, door Paus en Bisschoppen hun tot richtsnoer gegeven. Ik hoop, dat deze regelen voor velen een aansporing zullen zijn de vergadering van a.s. Dinsdagavond te bezoeken. Ter geruststelling van hen, wien zulk een ernstigen avond te machtig zou zijn, zij hierbij nog medegedeeld, dat op de bedoelde verga dering ook het aangename ter afwisseling zal worden geboden. H. LOMBERT, Penningm. afd. Leiden H. K. W. Leiden, 23 October 1933, KOOPT RIJ ONZE ADVERTEERDERS ERNSTIG SPOORWEGONGELUK IN ROEMENIE In de nabijheid van Sinaja heeft zich een ernstig spoorwegongeluk voorgedaan, 2 loco motieven, die achter een sneltrein gekoppeld geweest waren om de trein over de Bredeal- pas te helpen duwen, kwamen op den terug weg naar het station, waar ze in depot waren, in botsing met een petroleumtrein. De botsing was zóó hevig, dat beide machines ontspoor den en van de helling naast de spoorbaan om laag stortten. Van de petroleumtrein explo deerde een benzine-tankwagen. 5 Spoorweg - employe's werden gedood en 8 gewond, AUTO RIJDT OP KERMISKRAMEN IN Te Loudeac reed een auto, die in snelle vaart een steile helling afkwam, met donde rend geraas in een aantal kermiskramen, waar bij twee vrouwen en twee kinderen werden verpletterd en vijftien personen gewond. EEN OUDE GRANAAT ONTPLOFT Zeelieden uit Joego-SlaviS, die op 'n Ita- liaansch eiland geland waren, vonden daar 'n granaat. Deze explodeerde, waardoor 2 zee lieden werden gedood, terwijl twee anderen zwaar gewond door 'n Italiaansch schip naar Bari werden vervoerd, waar spoedig een van hen aan de bekomen verwondingen overleed. SLACHTOFFERS VAN DE BERGEN Drie 20-jarige jongelieden uit St. Valentin, ten Zuiden van den Schechenpas, zijn tijdens een uitstapje in de omliggende bergen in een sneeuwstorm geraakt en doodgevroren. Drie leden van een patrouille uit Meran, die tengevolge van een lawine, in een berghut hun toevlucht hadden gezocht, zijn daarin ver koold aangetroffen. ZWARE AARDBEVING OP DE HAWAÏ- EILANDEN Het eiland Hawai is Zaterdag door een aardbeving geteisterd, die volgens de tot nog toe ontvangen weinige berichten de hevigste is, die het eiland sedert 1926 heeft getroffen. Nadere bijzonderheden omtrent de aange richte schade ontbreken. AANSLAG OP GEPANTSERDEN TREIN Zestien dooden, 45 gewonden. Bij Tsitsihar is een gepantserde trein van het Mandspoekwoleger ontspoord, als gevolg van een aanslag van Chineesche benden. Zes tien soldaten zijn gedood en 45 min of meer ernstig gewond. DRIE DOUANE-BEAMBTEN VERMOORD Het drama in de Tiroolsche berghut Dezer dagen werden in een schuilhut in het Passeierdal de verkoolde lijken gevonden van drie douanebeambten. De omstandigheden, waaronder zij om het leven waren gekomen, deden het vermoeden rijzen, dat zij het slacht offer van een moord waren geworden. Thans heeft een 25-jarige Italiaan, Gufler geheeten, die op 19 dezer in het ziekenhuis te Innsbruck ter verpleging was opgenomen, aan gezien hij een schot door de longen had ge kregen, bekend, bij den moord op zijn drie landgenooten betrokken te zijn geweest. Samen met een zekeren Paul Hofer, even eens uit Zuid-Tirol afkomstig, had hij smok kelwaar over de grens gebracht, waarbij zij door de drie kommiezen waren verrast en ge arresteerd. Men had hem geboeid in de schuil hut opgesloten, doch zij waren er in geslaagd, zich te bevrijden en de drie beambten te over meesteren. Bij de worsteling had Gufler het schot door de long opgeloopen. Zijn kameraad Hofer had daarop de drie kommiezen dood geschoten en de hut in brand gestoken, ten einde de sporen van zijn misdaad uit te wis- schen. Vervolgens had Hofer hem over de Oos- tenrijksche grens gebracht, „DISCOVERY II" UIT LONDEN VERTROKKEN Naar het Zuidpoolgebied. De „Discovery II", het vaartuig aan boord waarvan zich de Britsche wetenschappelijke Zuidpoolexpeditie bevindt, welke uit 52 per sonen bestaat, is Vrijdagmorgen uit Londen vertrokken voor een reis van twintig maanden in het Zuidpool-gebied. POLITIEKE MOORD IN EEN SOVJET-CONSULAAT Naar uit Lemberg wordt gemeld, heeft daar een Oekraiensch nationalist een politieken moordaanslag in het Sovjetconsulaat ge pleegd. De man, wiens nuam nog niet bekend is. verlangde den consul te spreken. Toen men hem niet onmiddellijk binnenliet, loste hij twee revolverschoten op den consulaats secretaris Majlof, waardoor deze werd gedood. Daarop vluchtte de dader. Een ander ambte naar van het consulaat verwondde hij in den arm. De politie arresteerde den aanslagple ger, die onmiddellijk bekende en verklaarde, dat hij den moord had gepleegd in opdracht van de organisatie van Oekraiensche nationa listen. De autoriteiten hebben den consul haar leedwezen betuigd. WERKLOOZEN VALLEN EEN AARDAPPELENOPSLAGPLAATS AAN In het district Rybnik bestormden duizend vrouwen en kinderen van werkloozen uit de omgeving het domein Panio, drongen de bin nenplaats van het hoofdgebouw binnen en vul den meegebrachte zakken en wagens met aardappelen, die daar opgeslagen lagen. De beambten van het domein stonden mach teloos tegenover de menigte, en dq politie, die weldra ter assistentie verscheen, stuitte op hevigen tegenstand, doch slaagde er tenslotte in, de menigte te verspreiden. De Poolsche pers wijdt veel aandacht aan het geval en bepleit een betere steunverlee- ning aan de werkloozen in den komenden winter. Vrijdagmorgen half tien kwam de Raad de zer gemeente in openbare vergadering bijeen. De voorzitter opent met gebed, de notulen i van de vorige vergadering worden onveranderd vastgesteld. Onder de ingekomen stukken bevond zich het rapport van het Centraal Bureau voor Veri ficatie en Financieele Adviezen betreffende gehouden financieele controle bij den gemeente ontvanger en het waterbedrijf; zonder op- of aanmerkingen overigens zijn de ingekomen stukken voor kennisgeving aangenomen. De Katholieke Jongensschool. In behandeling komt het opnieuw verleenen van medewerking voor de totstandkoming eener nieuwe R.K. Jongensschool. Het lid van der Voet vraagt of de raming 'eenige zekerheid biedt. Spr. vindt de uitdruk king „plus minus" erg rekbaar, en vraagt voorts of de raming niet te optimistisch is op gezet geworden, zoo dit 't geval is, spreekt hij zich uit voor nieuwbouw. Het lid Spierenburg vreest voor 'n te lage raming, en vraagt of ook de inrichting der school in het geraamde bedrag is inbegrepen. Ook informeert spr. of men niet kan volstaan met verbonw met bijbetrekking van het woon huis. Het lid Van Reijsen verzoekt om meer defi nitieve cijfers; de huidige cijfers zijn niet door deskundigen vastbesteld meent spr. De voorz. zegt dat het dezelfde aanvraag is als eenige maanden geleden; niets is in de aanvraag veranderd. De aanwezige oude leer middelen zullen eerst gebruikt moeten worden, zooals o.a. centrale verwarming. De kosten, zoo verklaart spr,, zullen tot het uiterste be perkt blijven. De heer Van der Laan kan zich indenken, dat er leden zijn, die huiverig staan tegenover credietverleening in dezen tijd. Na een onder houd met de architect moest spr, zich ook ge wonnen geven, en heeft ingezien, dat nieuw bouw het meest voordeelig is. Volgens spr. zijn de geraamde cijfers betrouwbaar. De heer Van Reijsen is het eens met het lid Van der Laan en zal ook zijn medewer king tot credietverleening niet onthouden, ech ter wil spr. eerst nauwkeurier cijfers. Het lid Van der Voet: Indien men nu zijn medewerking wil verleenen, moet men het doen op de basisi van de huidige cijfers. Spr. wil gaarne zijn medewerking tot nieuwbouw ver leenen, als het bedrag niet meer dan 10 pet. boven de raming uitgaat. De Voorz. antwoordt hierop, dat in het ra- minsbedrag niet zijn begrepen nieuwe meube len; evenwel kunnen B. en W. zich niet bin den aan het gezegde van den heer Van der Voet, daar de materialen in prijs stijgende zijn. Tenslotte verleent de Raad zijn mede werking, onder voorivaarde, dat, indien de kosten beduidend hooger zijn dan het nu ge schatte, de Raad een nieuw besluit zal kun nen nemen. Het lid Spierenburg vraagt of de bezuniging op kosten voor onderho-id van wegen en voet paden verkregen is uit de allerbedroevendste toestanden waarin de Loosterweg en andere wegen zich bevinden. Het materiaal, dat op deze weg ligt, is veel te scherp. De voorzitter meent, dat indien het puin er in gereden is, en daarover grind is gestort, de weg hersteld zal zijn. In behandeling komt daarna rekening wa terbedrijf. De heer Spierneburg betreurt het, dat dit jaar eenige staten zijn weggelaten, o.m. omtrent kostenverdeeling en kostprijsberekening. De voorz. meent, dat de kosten per M3. niet van veel, invloed zijn; het totaal der kosten is toch bekend. Na nog eenige gedachtenwisseling worden de jaarrekening van het bedrijf en de ge meenterekening z.h.st. vastgesteld. De heer Spierenburg informeert of er al plannen bestaan om den incasseerder, die tij delijk benoemd was, vast aan te stellen, waar op de voorz. bevestigend antwoordt. Vervolgens houdt de heer Spierenburg een pleidooi voor den huidigen incasseerder, die zijn werk zeer goed verricht heeft in het af geloopen jaar; het aantal achterstallige posten is veel verminderd; en spr. bepleit verder de cu mulatie van deze betrekking met een andere. Ja.rlijks moet een bedrag van c.a. 16.000 worden geincasseerd, en hij acht de begrootte salarieering te laag, met welke zienswijze het lid Van der Voet zich accoord verklaart. De voorz. acht cumulatie uitgesloten en meent, dat hij in 314 dag zijn werk kan ver richten. Ook is de voorz. wel van meening, dat er een gemeentebode noodig is, doch vindt het in dezen tijd niet verantwoord, daarvoor uit gaven te doen. De heer Van der Laan onderschrijft het be toog van den voorz., en vreest ervoor, dat men in komende jaren het salaris der gecumuleer de betrekking spoedig zal gaan verhoogen, het geen de heer Spierenburg ontkent, 'n beloo ning van 1000 voor de gecumuleerde betrek king, is naar het oordeel van den heer Spie renburg voldoende. De heer Van der Voet is het met den heer Spierenburg volkomen eens. De heer Van der Voet wil momenteel nog geen voorstel doen om het salaris van den gemeente-opzichter en technisch leider van het Waterbedrijf, te verlagen. Hij zal het later nog ter sprake brengen. UIT DE OMGEVING LEIDSCHENDAM Concert ten bate Crisis-Comité. Zaterdag werd in het Patronaat een schitterend ge slaagd concert gegeven ten bate van het plaat selijk Crisis-Comité te VeurLeidscheidam. Om plm. 8 uur opende de'burgemeester, de heer W. Keijzer, den avond en heette allen welkom. In het bijzonder richt de burgemees ter zich tot het Utrechtach Dubbel Mannen- kwartet en de heeren Piet v. d. Hurk, fluit, Jan Monissen, piano en Henk Reitsma, bari ton Zoo dikwijls, aldus de burgemeester, heb- De heer Van Reijsen staat aan de zijde' van B .en W. Het voorstel SpierenburgVan der Voet, ondersteund door den heer De Groot, om de functie incasseerder en gemeentebode te cumuleeren tegen een salaris van 1000 p. jaar, wordt met 46 stemmen verworpen. De heer Jansze stemde blanco. Voorts ontpopt zich een gesprek over de werkzaamheden van het Waterbedrijf, waarop de heer Van Reijsen voorstelt deze aangelegen heid in geheime zitting te behandelen. De begrooting. Aan de orde is daarna de gemeentebegro ting 1934. De heer Van der Voet houdt alge- meene beschouwingen en wijst op den slech ten toestand in het bloembollenbedrijf; groote hoeveelheden leegland brengen grooter werk loosheid. Spr. betreurt het, dat op 9 Septem ber j.l. de vlag vanaf het Gemeentehuis niet was uitgestoken. Indien het vergeten is, dan is zulks een onvergeeflijk verzuim; ic het daar entegen moedwil, dan is 't 'n groot schan daal voor de gemeente. Ook de heer Spierenburg releveert even eens de noodtoestand in het bedrijf en vraagt vervolgens of bij B. en W. plannen bestaan tot adhaesie-betuiging aan het verzoek om regee- rinscrediet voor het bedrijf. Spr. vraagt of het misschien aanbeveling kan verdienen, dat in deze gemeente wordt opge richt een onderafdeeling van het N. C. C, De voorz. antwoordt, dat ook B. en W. over tuigd zijn van de zeer moeilijke tijden, welke wij tegemoet gaan. Betreffende het uitsteken van de vlag op 9 Sept. j.l. merkt de voorzit ter op, dat door den waarn. burgemeester des tijds daaraan niet gedacht zal zijn; er heeft echter geen enkele bedoeling voorgezeten. Spr. betwijfelt of aansluiting aan het N. C. C. wel voordeel zal opleveren. Hierna werd de vergadering geschorst tot half twee. Om half twee heropening van de vergade ring. De heer Van der Voet betreurt het ten zeerste, dat de financieele verhoudingswet ge wijzigd is geworden, bij welke wijziging men zich op overmacht beroept. Volgens spr. zou ook de Raad zich in eventueele gevallen op overmacht kunnen beroepen. Indien de tijdsomstandigheden niet zoo on gunstig waren, zouden de Engelschelaan en Loosterweg reeds voorzien zijn van 'n inge sloten wegdek. De heer Van der Voet zou gaarne willen dat 'n onderzoek zou worden ingesteld naar de kosten per M2. van Termac en klinkerweg bedekking tegenover de kosten van grind wegen. De voorz. antwoordt, dat, wil men de weg in orde hebben, dan zou de gemeente 'n lee ning moeten sluiten en dat komt spr. in de huidige tijdsomstandigheden niet gewenscht voor. Verschillende sprekers voerden nog het woord betreffende 'n vast wegdek van diverse procédé's. De heer Spierenburg informeert of er geen mogelijkheid bestaat dat men voor de nieuwe wegbedekking subsidie krijgt. De voorz. zegt tenslotte een onderzoek toe in de kosten der verschillende procédé's. De subsidie aan Schoolbesturen. De heer Spierenburg vraagt om de vergoe ding op 10 per kind te mogen houden. In 1931 was de vergoeding nog 15 en thans is de helft of 7.50 voorgesteld. Tien gulden is voor grootere scholen geen weelde, en voor kleinere inderdaad te laag. Spr. doet vervolgens 'n beroep op den Raad om zijn voorstel tot verhooging van de uitkee- ring tot 10 te steunen. De voorz. heeft steeds op de, bres gestaan voor zoo goed mogelijk onderwijs. De begroo ting moest echter sluitend gemaakt worden. Wil de Raad evenwel een verhooging van uit- keering, dan moet zij ook 'n nieuw middel van inkomsten aanwijzen. Ook de heer Van der Voet vindt het even eens onbillijk, dat men in eigen gemeente op de scholen moet gaan beknibbelen, terwijl men aan andere gemeenten een veel hoogere uit- keering moet geven. Het voorstel-Spierenburg wordt niet gesteund, zoodat de uitkeering blijft bepaald op 7.50 per kind. Voor fröbel- en bewaarschoolonderwijs is 400 uitgetrokken. De voorz. verdedigt deze post, en zegt, dat de bewaarschool van groot sociaal belang is. De chr. lagere school krijgt vermindering, terwijl de R.K. bewaarschool 'n uitkeering krijgt van ƒ400. Spr. meent hieruit te concludeeren: meten met 2 maten. De voorz. komt hier tegen op. De uitkeering aan de bewaarschool is reeds met meer dan 50 pet. verminderd. Tenslotte werd ook deze post goedgekeurd. Het lid Van Reijsen vroeg nog of het niet mogelijk was de werkloozen in werkverschaf fing te werk te stellen op de gronden die braak komen te liggen. De heer Van der Laan vreesde, dat dan vele bedrijven hun personeel zouden ontslaan om werkloozen aangesteld te krijgen. Voorts stelt nog de heer Van der Voet eeni ge vragen, welke door den vofirz. worden be antwoord. Na nog eenige discussie wordt ook de ge- raeentebegrooting 1934 vastgesteld en gaat de vergadering over in Comité-Generaal. ben wij de muziek en zang van deze heeren door de radio gehoord, doch de heeren zelf hebben wij nog nimmer gezien, doch nu zijn de rollen omgekeerd en zien wij de heeren in persoon en kunnen wij van de heerlijke muziek en zang genieten. Hij heet hen hartelijk wel kom in deze gemeente en brengt hun hartelijk dank voor hunne bereidwilligheid zich dezen avond, en koste van moeiten en offers wel willend beschikbaar te hebben gesteld voor het Crisis-Comité. Zeer tot mijn spijt is de zaal niet gevuld, zooals de heeren zeker had den verdiend; hij meent, dat de Zaterdagavond hiervan wel de oorzaak is, doch de heeren kunnen er van overtuigd zijn, dat de kleine schare aanwezigen het op buitengewoon hoo- ge wijze op prijs stellen, dat ze hier dezen avond zullen optreden en met geestdrift de muziek en zang zullen volgen. Hij hoopt, dat het niet de laatste maal zal zijn, dat de heeren hier komen en is overtuigd, dat rij een vol gende maal een volle zaal zullen hebben. Het zal een avond zijn van kunstgenot en hij wenscht daarom allen 'n genoegelijken avond. Het Dubbel Mannenkwartet, dat hierna voor het voetlicht verscheen, zong allereerst „Mijn land is een land der zee" en „Hymne la Nuit", welke op magnifieke wijze werden ge zongen, terwijl zij verder nog verschillende nummers ten beste gaven, waarbij vooral het „Schmiedelied", waarbij het tooneel m een echte smederij herschapen wase een enthou siast applaus oogstte, doch niet alleen dit num mer, alle nummers werden op meer dan voor treffelijke wijze gezongen en oogstten een verdiend en dankbaar applaus, terwijl - het slotnummer „De Kikkercantate" een daverend applaus deed uitbarsten. Wij zouden nog veel kunnen zeggen, doch wij willen volstaan met deze woorden „het was af". Onze hulde en dank voor deze schitterende zang. De heeren Piet v. d. Hurk, fluit, en Jan Mo nissen, piano, brachten eveneens eenige keu rige nummers ten gehoore, terijl de heer Henk Rietsma, bariton-solist, „Mijn Vaderland" en „Mijne Moedertaal" zong, ook deze heeren oogstten een verdiend en dankbaar applaus voor de meer dan schitterende muziek en zang Ook aan deze heeren niet minder dan aan het Dubbel Kwartet een woord van hulde en dank Gedurende de pauze werden eenige taarten, enz. verloot, hetgeen een geanimeerd en pret tig verloop had. Op het einde nam de burgemeester het woord en zeidc, dat het hem speet, dat deze avond zoo spoedig voorbij was. Hij is verze kerd de tolk te zijn van alle aanwezigen, wan neer hij een hartelijk en welgemeend woord van dank brengt aan alle heeren voor de bui tengewone schitterende muziek en zang. Dat alles keurig is geweest en allen genoten heb ben, heeft zeker een het applaus ten volle be wezen. Hij brengt nog bijzonderen dank aan den heer Perquin door wiens toedoen de heer- ren hier dezen avond gekomen zijn. Hij hoopt nogmaals dat de heeren hier niet voor het laatst zullen geweest zijn; een volgende maal kunnen de heeren van een volle zaal verze kerd zijn, doch deze volle zaal zal dan niet dankbaarder kunnen zijn dan de kleine schare van dezen avond. Na allen dank gebracht te hebben voor hun aanwezigheid, wenscht hij de heeren, zooals de radio steeds doet, een goede reis en wel te rusten. Tuinbouw. De Zaterdag in dit blad aan- gekondige vergadering op heden, om te komen tot oprichting van een afdeeling van den Ned- Tuindersbond moeten wij ontraden. De gees telijke overheid ter plaatse heeft alle R.K. tuinders verzocht deze vergadering niet te be zoeken, doch heeft er aan aangedrongen zich in eigen Roomsche Vereeniging sterker aaneen te sluiten. St. Josephs-Gezellen Vereeniging. Gister avond te 8 uur hield de St. Josephs-Gezellen- Vereeniging te VeurLeidschendam haar jaar vergadering in het Patronaat. De vice-praeses, kap. Dunselman, opende de vergadering met gebed en heette alle leden hartelijk welkom. Hij sprak er zijn vreugde over uit, dat zoovelen aanwezig waren, te meer daar juist dezen avond het winterprogram zal besproken worden en een groote actie en ont wikkeling zal begonnen worden, waarvoor de medewerking van alle leden noodig is. De notulen worden gelezen en onder dank goedgekeurd. Na het zingen van het Kolpings- lied wordt wederom een nieuw lid geïnstal leerd. De secretaris, de heer A. Blokland brengt een keurig en breedvoerig verslag uit, waarvoor hij een verdiend dankwoord van den vice-prae ses en applaus der vergadering heeft te accep teeren. Ook door de secretarissen der onder- afdeelingen, als retraiteclub, biljartclub wor den keurige jaarverslagen uitgebracht, waar voor ook zij dank en applaus hebben te accep teeren. Bij de bestuursverkiezing van 3 commissa rissen wegens bedanken van de heeren P. v, d. Ham en Th. van Heiningen en periodiek aftre den van den heer A. Blokland, wordt de Blok land met groote meerderheid herkozen en ge kozen de heeren G. van Heiningen en Fr. Kulker. De vice-praeses deelt mede, dat door Se nior en commissarissen een cursus is gevolgd voor aspiranten-opleiding; de bedoeling is dezen cursus voor alle leden te geven. Na be spreking wordt besloten dezen cursus te geven op Zondag en Donderdag: hij rekent hierbij op aller medewerking. Verder zal iedere maand de verplichte vergadering worden ge houden, waarop lezing, enz. Dit is het voor naamste van het winterprogram, doch verder zullen ook onderlinge wedstrijden worden ge houden in kaarten, dammen, biljarten enz. Van de rondvraag wordt een ruim gebruik gemaakt. De senior brc^t hierbij dank aan de aftredende bestuursla voor hetgeen zij voor de vereeniging deden. Hij dringt er op aan, dat alle leden des Zondagsavonds blij ven tot het sluitingsuur en niemand zonder gel dige reden eerder weggaat, en eerst een der bestuursleden hiervan in kennis dient te stel len. Hij geeft het bestuur in overweging voor zijne functie een jongere kracht te benoemen, hij zal echter gaarne de bijeenkomsten blijven bijwonen. De vice-praeses dankt den senior voor zijn sympathieke gedachte en zegt de gevraagde overweging toe. Volgt nog een verzoek van het Wit-Gele Kruis tot deelname aan den cursus voor E.H. B.O., waarna sluiting met gebed. VEUR Getrouwd: G. Brouwer en J. B. Groes- kamp. Overleden: Petrus M. Wijers 43 j. Koopt bij hen, die in UW dagblad adverteeren

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 11