ZATERDAG 21 OCTOBER 1933 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 9 BINNENLAND TEELTBEPERKING IN DEN TUINBOUW. Centrale commissie zal maatregelen in overweging nemen. Naar het Ned. Correspondentiebureau verneemt zal zeer binnenkort in de cen trale commissie, ingesteld krachtens de Landbouwcrisis wet 1933, beperking van de tuinbouwcultuur aan de orde worden ge steld. Met het oog op de wenschelijkheid, dat bij het opmaken van het teeltplan voor 1934 tijdig rekening kan worden gehouden met de ten aanzien van de beperking van de cultuur van tuinbouwgewassen noo- dige maatregelen, is het noodzakelijk, dat de te nemen maatregelen reeds spoedig bekend kunnen worden gemaakt. Naar men ons aldus het bureau heeft medegedeeld, zal bij de de teeltbe perking rekening worden gehouden met den aard en omvang van het bedrijf. In bedrijven, die door hun omvang en aard tot de landbouwbedrijven behooren, zal de teelt van groenten in het teelt jaar 1934 het sterkst moeten worden beperkt of in verband met de cultuur van gesteun de landbouwgewassen geheel worden nage laten. Er kan niet worden voortgegaan met steun aan teelt van tuinbouwgewassen, in dien door den omvang van de cultuur dezer gewassen een zeer belangrijk ge deelte van de groenten aan de vernietiging moet worden prijsgegeven. Landbouwers zullen goed doen bij het opmaken van hun teeltplan voor 1934 met het bovenstaande rekening te houden. Ten aanzien van de z.g. gemengde be drijven, waar een geheele vervanging der groententeelt door landbouwgewassen niet altijd mogelijk is, zal met een belangrijke beperking van de groentencultuur in ver gelijking met de jaren 1931 en 1932 moe ten worden gerekend. In de kleine tuinbouwbedrijven stuit inkrimping op de grootste moeilijkheden, maar ook daar zal op beperking moeten worden gerekend in vergelijking met de twee voorgaande jaren. Het stichten van nieuwe bedrijven, en in de glascultuur het uitbreiden van de hoe veelheid staand- of platglas voor den ver bouw van groenten en fruit, zal voor 1934 niet kunnen worden toegestaan. Spoedig zullen nadere bijzonderheden ten aanzien van deze maatregelen kunnen worden tegemoet gezien. TOEZICHT OP DE FINANCIEN DER GEMEENTEN. Verzoek van den minister van Binnenlandsche Zaken aan Ged. Staten. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft, betreffende het toezicht op de fi nanciën der gemeenten, op 18 October een schrijven tot Ged. Staten in de onderschei dene gemeenten gericht. De minister merkt daarin o.a. op, dat de ernstige tijdsom- digheden bijzondere waakzaamheid ten aanzien *'an de financiën van alle publie ke lichamen tot onafwijsbare noodzakelijk heid maken. In het bijzonder geldt dit wel voor de financiën der gemeenten, die te zamen een zeer belangrijk gedeelte der publieke financiën vormen. De beginselen ten aanzien van het rijks- budget in deze zorgenvolle tijden met zware opofferingen volgehouden, behoo ren voor elk gemeentebestuur richtsnoer voor het financieele bereid te zijn. Derhal ve behoort zorg voor het met gewone mid delen sluitende budget het beleid van het gemeentebestuur op elk gebied van zijn werkzaamheden te beheerschen. Dat deze verantwoordelijke taak, die de tijdsomstandigheden aan de gemeentebe sturen opleggen, verkeerd wordt begrepen, wanneer deze een tijdelijk evenwicht op hun begrooting bewerken door de lasten van het heden naar de toekomst te ver schuiven, behoeft niet te worden be toogd. Dit verderfelijk systeem moet scherp worden veroordeeld. Doch ook het aan spreken van de reserves in het verleden gevormd, lijdt tot een absolute verarming, welke te voorkomen eveneens een eerste plicht der bestuurders is. Ook daartegen past het scherp stelling nemen, zoolang niet alle middelen zijn aangewend om de gewone inkomsten op te voeren en de ge wone uitgaven te verlagen. Verschillende gemeentebesturen schij nen van den ernst van het tijdsgewricht nog steeds niet doordrongen te zijn en voeren een financieel beleid, waaraan de aangegeven beginselen niet ten grondslag liggen. Een sterke breidel is hier noodig, wil niet het rijk in zijn onderdeelen on dermijnd worden. Waardeerende het be langrijke werk door verschillende colle ges van Gedeputeerde Staten in het be lang van het gezondhouden van de finan ciën der gemeenten verricht, merkt de Minister op, dat het hem verkeerd lijkt het heil te willen zoeken in een centralisa tie om het scherpere toezicht, dat thans vereischt wordt naast hetgeen reeds door Gedeputeerde Staten van oudsher ge schiedt. Met ernst vraagt de minister hun volle kracht ten deze in te zetten in hun gewest, maar in het belang van het ge heele land. SANEERING BLOEMBOLLEN- BEDRIJVEN. Vergoeding voor ingeleverde leverbaar. Door de gemeentebesturen van H i 11 e- gom, Lisse, Sassenheim, Voor hout en Noordwjj kerho ut is een gezamenlijk adres verzonden aan den Mi nister van Economische Zaken van den vol genden inhoud: „Waar thans van verschillende zijden aandrang op Uwe Excellentie wordt uitge oefend om te bevorderen, dat aan bloem bollenkweekers een vergoeding wordt uit gekeerd voor het ingeleverde leverbaar, meenen wij verplicht te zjjn, in het belang der door ons bestuurde gemeenten, de des betreffende pogingen te ondersteunen. Het zal voor Uwe Excellentie geen ge heim zijn, dat de vastgestelde minimum prijzen zeer laag zijn, zelfs voor diegenen, die geen rente en aflossing behoeven te betalen. Als men daarbij overweegt, dat een zeer belangrijk kwantum bloembollen voor de saneering moest worden afgestaan en dat de overgroote meerderheid der kweekers en speciaal alle kleine kweekers met geleend geld hun bedrijf gaande hiel den, dan staat zonder meer vast, dat de nood bij alle kweekers hoog is, bij velen zelfs zoo hoog, dat zij geen uitkomst meer weten. Als voor de ingeleverde bollen niets zal worden uitgekeerd dan zal een groot aantal kleine kweekers dezen winter moeten teren op de openbare liefdadigheid de middelen der bijzondere liefdadig heid laten niet meer toe, in dezen nood te voorzien terwijl te vreezen is, dat vele groote kweekers, zoowèl als exporteurs het aantal van hen hen, die niet meer aan hunne verplichtingen kunnen voldoen, zul len vermeerderen. Ten slotte mag niet worden vergeten, dat de bloembollenstreek zware verliezen heeft geleden door de inzinking van vreem de valuta's, daar de export van bloembol len in hoofdzaak geschiedt naar die lan den, welke den gouden standaard heb ben verlaten. Wij verzoeken daarom Uwe Excellentie met den meesten aandrang, wel te willen bevorderen, dat de heerschende nood, althans eenigermate worde geleenigd door voor het ingeleverde leverbaar een ver goeding tenminste gelijk aan den minimum prijs te willen beschikbaar stellen. CRISIS-GEKNOEI. Opzienbarende mededeelingen hebben wij dezer dagen gedaan omtrent misbrui ken, die gepleegd worden met de Crisis- wetten. Zooals men weet, betaalt de Ned. regee ring, om den landbouw tegemoet te komen, een toeslag voor de teelt van inlandsche rogge uit. Aan de Brabantsche en Zeeuw- sche grens nu heeft het blad geconstateerd, dat er, vooral des nachts, uit België groote hoeveelheden rogge wellicht van Russi sche afkomst worden binnengesmok keld, en dat die dan eenige dagen later bij de betrokken Crisis-Centrale als Neder - landsche rogge worden ingeleverd en met toeslagen in klinkende munt betaald. Als dit aan het westelijk deel onzer Zuid grens geschiedt, is er o.i. geen reden om aan te nemen, dat zulke dingen ook niet aan het oostelijk deel ervan en voorts langs onze heele Oostgrens voorkomen. Het tegengaan van de smokkelarij is vol gens het Brabantsche blad zoo goed als onmogelijk, daar zelfs het kleinste kind langs de grens de marechaussees en dou ane-beambten, den Rijks- en gemeente veldwachter kent. Overigens berekent het blad de grensbewaking op één kop per 5 K.M., zoodat practisch gesproken een ef fectief toezicht onmogelijk is. Een gezag hebbende politie-autoriteit verzekerde den op informatie uitgeganen redacteur, dat het aantal binnengesmokkelde kilo's rogge langs de West-Brabantsche en Zeeuwsch- Vlaamsche grens in de millioenen loopt. Er hebben buitendien nog andere on regelmatigheden plaats gehad, niet en kel aan de grens. Het blad vertelt er het volgende van: „Nog voor de roggesteun officiëel inging, zelfs toen er onder het groote publiek niets van bekend was, en geen enkele .politie man nog eenige instructie ontvangen had, werd de rogge plotseling bij geweldige hoe veelheden in enkele dagen tijds het land ingevoerd voor diverse Boven-Moerdijk- sche adressenEen Belgisch politie ambtenaar hoofd van een belangrijk grensstation merkte op, dat het vreemd was, dat plotseling zulke groote hoeveel heden achter elkaar en met groote snel heid via zijn kantoor naar Nederland wer den uitgevoerd. Zijn verwachting, dat er een roggesteun in aantocht was, werd schitterend bevestigd, want enkele dagen later kwam inderdaad de steunverleening af. Een bewijs, of er ook van lekkage moet gesproken worden". En nog is dit niet alles! Ook met den boteruitvoer wordt geknoeid. Op ieder kilo boter, dat wordt uitge voerd, krijgt de exporteur een gulden toe slag van de Crisis-Zuivelwet. Nu gebeurt het, dat vaten steenen, met een laagje boter bedekt, worden uitgevoerd, en het Rijk aldus idem zooveel guldens voor den uitvoer van idem zooveel keisteenen be taalt. Diepgaand onderzoek van elke zen ding is niet mogelijk, omdat zulks wegens het te gering aantal douane-beambten, dat aan de grens dienst doet, een geweldige opstopping van het verkeer zou veroorza ken. Voorts worden soms den douaniers groote beiragen aangeboden, indien zjj een oogje willen toedoen. Deze teekening der situatie toont wel aan, voor welke bijna onoplosbare' moeilijk heden de crisistoestand telkens onze re geering plaatst. Nutrtcla - zoetermeer NIEUWE RECHTERLIJKE INDEELING. Zestal gewijzigde ontwerpen bij de Kamer ingediend. Ingediend zijn een zestal nader gewij zigde ontwerpen van wet met betrekking tot de nieuwe rechterlijke indeeling, ver gezeld van een nota. De minister van Justitie meent te mo gen aannemen, dat de Kamer in deze no ta aanleiding zal vinden om de op 9 Fe bruari j.l. geschorste beraadslagingen te heropenen. In de nota schrijft de minister o.a. dat de rechtbank te Zutph-m wordt hersteld, waardoor het kanton Apeldoorn tot Zut- phen zal blijven behooren. Het kanton Tiel komt nu weer bij het arrondissement Arnhem. Ook de rechtbank te Dordrecht blijft bestaan. Het kanton-Gorinchem keert dan weer tot dit arrondissement terug. In verband hiermede wordt het kanton-Oud Beyerland hersteld. Het kanton Zaandam wordt weer bjj Haarlem ingedeeld. EEN VOLLEDIG TEXTIELBEDRIJF IN WERKING. Op de Tentoonstelling Stad Tilburg 1934 zal, naar we vernemen, ook een volledig textielbedrijf in werking te bewonderen zijn. Hiertoe heeft zich een textiel-commis- sie gevormd, bestaande uit de heeren: Ferd. Mutsaers van de Fa. J. A. A. Ker- stens' Lakenfabrieken N.V., voorzitter; J. de Cock van de Fa. S. de Cock en Zn., H. Enneking van de Fa. H. F. C. Enneking; D. B. Eras van de Fa. H. Eras en Zn. N.V.; Ir. J. K. Mercx, technisch adviseur; mr. T. Mertens, juridisch adviseur; Herm. Swa- gemakers van de Fa. Swagemakers-Bo- gaerts N.V. en mr. B. J. M. van Spaen- donok, secr. Kamer van Koophandel, se cretaris. ONDERLINGE HAGELVERZEKERING L. T. B. Voordeelig saldo ƒ27.063.13. Deze Verzekerings-Instelling hield op Donderdag 19 October j.L in het gebouw „Amicitia", te Den Haag haar Jaarverga dering ter behandeling van de Balans, en Verlies- en Winstrekening over het afge- loopen boekjaar. In zijn openingswoord wees -de voorzitter, de heer J. D. de Kok, op den noodtoestand in de tuindersbedrijven, en hoopte, dat de resultaten van het bedrijfsleven in het al gemeen binnen afzienbaren tijd even gun stig mogen zijn als de bedrijfsresultaten van onze Hagel-Verzekering. Spreker wees op de groote beteekenis van deze krachtige Verzekerings-Instelling, en hoopte dat wij hiermede op den inge slagen weg zullen blijven doorgaan. De secretaris, de heer A. C. van Ruy- ven, te Poeldijk, las hierna de notulen der vorige vergadering, welke onveranderd werden vastgesteld. De inmiddels in druk verschenen Balan', en Verlies- en Winstrekening werden door den Directeur, den heer Nico van Om men, op verschillende punten nog nader toegelicht, waaruit o.a. bleek, dat het ver zekerd kapitaal aan broeiglas was geste gen tot een bedrag van ƒ5.558.604.30. Reeds werd over een bedrag van 300.094.55 Premie-Vrijdam verleend aan die leden, welke tien achtereenvolgende jaren premie hadden betaald. Het Herverzekerings-Contract was zoo danig gewijzigd, dat dit voor de Verzeke rings-Instelling een j aarlij ksch voordeel beteekent van plus minus 2000.in Pre mie. Het boekjaar sloot met een voordeelig saldo van 27.063.13 (vorig jaar 24.895.70). De voorzitter deed daarna voorlezing van het rapport der finantieele commissie, waaruit bleek, dat zij ten kantore de boe ken en bescheiden had onderzocht, en alles in de beste orde had bevonden. Met een woord van dank door den voor zitter werd onder applaus der vergadering de rekening goedgekeurd. Vervolgens werd met op één na alge- meene stemmen herkozen tot lid van het College van Commissarissen, de heer A. C. van Ruyven, te Poeldijk, welke onder dank zegging deze benoeming weder aannam. Tot nieuw lid der finantieele commissie werd benoemd de heer Joh. Greeve, tuin bouwer te BerkeL terwijl als dienst plaats vervanger werd aangewezen de heer C. Koot, te Nootdorp. Inzake belegging der reserve werd uit voerig van gedachten gewisseld en beslo ten in dezen het volle vertrouwen te stel len in het College van Commissarissen en Directie, die stellig in deze moeilijke tij den, wanneer dat noodig mocht blijken, overleg zullen plegen met de Permanente Commissie van Bijstand en Advies. Bij de rondvraag werden verschillende verzekeringspunten naar voren gebracht, en door voorzitter en directie beantwoord, waarna de vergadering op de gebruikelijke wijze werd gesloten. INGEZONDEN STUKKEN PROTESTANTSCHE ADRESBOEK VOOR LEIDEN. Hedenmiddag las ik in een gratis ver spreid advertentieblaadje, dat de Evange lische Maatschappij binnenkort een Pro- testantsch Adresboek gaat uitgeven! De bedoeling daarvan is, dat de Protes tanten alléén bij geloofsgenooten zullen koopen en niet bij andersdenkenden. Mijns inziens is dit een klein misselijk gedoe, maar volgens de uitgeefsters be staat hiervoor in Protestantsche kringen groote belangstelling. Dat de Protestantsche winkeliers zich daarvoor leenen, terwijl ze toch weten, dat een zakenman van alle richtingen moet leven, is mij een raadsel! Laten nu alle n i e t-Protestanten be doeld adresboekje koopen, en zien, of de naam van een van hun leveranciers er in staat en dan dezen winkelier uitsluiten voor verdere leveranties! Mijn bedoeling is n i e t, om niet meer btf Protestanten te koopen, maar alléén niet bij die Protestanten, die hun naem in bedoelde adresboekje hebben laten plaatsen. Dan heeft de bedoeling en het nut van dit boekje een averechtsche uitwerking en zullen de bedoelde winkeliers wel tot de gezonde werkelijkheid terugkeeren en wij van verdere splijtzwammen bespaard blijven. U, Mijnheer de Redacteur, beleefd dan kend voor de verleende plaatsruimte, Hoogachtend, C. BOERSEMA. Er blijkt van verschillende zijden groo te belangstelling te bestaan voor de uit gave van het Protestansch Adresboekje van de Evangelische Maatschappij. Deze belangstelling kan niet anders dan het welslagen van de uitgave ten goede ko men. Aldus luidt de mededeeling van de redactie of de administratie of van bei den van een te Leiden verschijnend rose weekblaadje in het nummer van Vrijdag 20 Oct. 1933. En het bestaan van die belangstelling van verschillende zijden voor bedoeld pro- testantsch adresboek doet aan dat rose blaadje, zooals het uitdrukkelijk in be doeld nummer luidt, zelfs „genoegen"! Nu kunnen wij ons zulks wel voorstel len, omdat de uitgeefster van het rose blaadje financieel, althans zakelijk, ook betrokken schijnt te zijn bij de uitgave van het zooveel belangstelling trekkende protestantsch adresboekje. Maar wat wij ons niet kunnen voorstel len is, dat het uiten van zulk een genoe gen over het verschijnen van dat adres- senboekje, door redactie of (en) admini stratie van dit rose blaadje, in overeen stemming kan gebracht worden met zoo vaak van die zijde gedane verzekering van het in achtnemen van „absolute neutrali teit". Ook is het voor ons wel aan eenigen twij fel onderhevig of bij de katholieke adver teerders in het rose blaadje dat „genoe gen" over het welslagen van het protes tansch adressenboekje even onverdeeld zal zijn als bij meergenoemde redactie en (of) administratie! H. LOMBERT. Men zal zich herinneren, dat wij eeni gen tijd geleden een circulaire hebben be sproken, die de verschijning van een Pro testantsch Adresboek voor Leiden aan kondigde. Wij hebben toen onze meening gezegd en aan de afd. Leiden van de Evangelische Maatschappij, van wie het initiatief uitgaat, eenige vragen gesteld. Lang daarna heeft dat bestuur in een wer kelijk niets zeggend ingezonden stukje daarop gereageerd. Bij dat „antwoord" hebben we onzerzijds slechts een kort we derwoord geplaatst, omdat wij veronder stelden, dat de zaak „uit" was, dat men tot klaarder, beter inzicht was gekomen in de eischen van verdraagzaamheid, welke onze gemengde samenleving stelt. Wij veronderstelden zulks, omdat voor aanstaande personen in de Ned. Herv. Kerk ons onomwonden hun afkeu ring over dat streven hadden te kennen gegeven en eveneens aan bestuurders van de afd. Leiden der Evangelische Maat schappij. Wij schijnen ons echter te hebben ver gist. In bovenstaande stukken uiten inzenders terecht verontwaardiging en er gernis. Daar zijn er blijkbaar, die schij nen te meenen, dat de Katholieken alles slikken Intusschen willen wij dringend ad- vis e e r e n, om nog even den loop van zaken af te zien; speciaal betreft dit advies de voornemens van den eersten inzender. Wij komen op de zaak te zijner tijd beslist nog nader terug. Red. „L. Crt." GEMENGDE BERICHTEN AUTO DRIEMAAL OVER DEN KOP. Donderdagavond reed bij café Halfweg tusschen Eist en Oosterhout in zeer snelle vaart een auto over den weg, waarvan de bestuurder, iemand uit Nijmegen, op een gegeven oogenblik het stuur niet meer meester was. De auto vloog driemaal over den kop en bleef in de sloot langs den weg liggen. Bij de eerste wenteling werd de bestuurder uit de auto geslingerd, zoodat hij aan de overzijde van de sloot terecht kwam. Een boom, waartegen de auto bot ste, knapte af en kwam eveneens aan de overzijde van de sloot terecht. Men vond hem vijf meter in het land liggen. De be stuurder kreeg geen noemenswaardig let- seL Hij is met een andere auto naar Nij megen teruggekeerd. De auto werd ver splinterd. MILITAIR VAN EEN VRACHTAUTO GEVALLEN. Overreden en gedood. Gistermiddag is te Utrecht een ernstig ongeluk gebeurd, dat aan den 22-jarigen milicien Nyenhuis uit Den Haag het leven heeft gekost. Een militaire transportauto van het regi ment genietroepen, welke geladen was met zand en getrokken werd ddor een tractor, kwam uit de richting van De Bilt, draai de de Museum brug op om naar het Hooge- land te gaan. Op de lading zand waren in de vrachtauto vier militairen gezeten. Een van hen had daarbij plaats genomen op een omgekeerden kruiwagen. De tractor was van het z.g. tweewielige type met aan de achterzijde een z.g. derde wiel. Bij het op gaan van de brug geraakte dit derde wiel in de tramrails, waardoor de tractor be gon te slingeren. De bestuurder probeer de door wringen met het stuur het derde wiel uit de rails te werken. Intusschen was ook de aanhangwagen gaan slingeren door welke beweging de milicien, die boven op den kruiwagen gezeten was, het evenwicht verloor en van de auto af viel. Hij kwam daarbij tusschen de tractor en den aan hangwagen terecht en kreeg een der ach terwielen van den aanhangwagen over het hoofd, waardoor hij zoo hevig gewond werd, dat de dood bijna onmiddellijk intrad. Het lijk werd naar het Militair Hospitaal overgebracht WIELRIJDER OVERREDEN EN GEDOOD Gistermiddag omstreeks half drie is de 38-jarige magazijnbediende G. Achterkamp uit Zutfen, die op de Kanonsdijk nabij villa „Ruimzicht" aldaar den weg overstak, door een passeerende auto aangereden en bijna onmiddellijk gedood. Hij laat een vrouw en een kind achter. MOTORSCHIP OP HET IJSSELMEER GESTRAND. Bij de Oranjesluizen is bericht ontvan gen, dat het motorschip „Vekoma 15" uit Amsterdam, geladen met olie, op het IJs- selmeer ter hoogte van het z.g. Enkhuizer Zand gestrand is. Vermoed wordt dat het 9chip door middel van oliepompen op eigen kracht weer vlot zal komen. Mocht dit niet het geval zijn, dan zal in den loop van Zaterdag hulp vanuit Amsterdam gezon den worden. OP JACHT NAAR FORTUIN. Vechtpartij tusschen croupiers en verliezende bezoekers. Donderdagavond is het in „Arcadia" te Schiebroek, waar een speelgelegenheid ge vestigd is, tot een vechtpartij gekomen tusschen een aantal croupiers en een drie tal Brabanders, waarvan er één een vrij belangrijke som zou hebben verloren. Over het ontstaan van deze vechtpartij loopen de meeningen nogal uiteen. Een der Brabanders beweerde, aldus de „Tel.", dat de croupier hem beneden in het restaurant, nadat de speelbank gesloten was, had geplaagd over het feit, dat de jon geman zooveel geld had verspeeld. De croupier zou hem een speelballetje heb ben voorgehouden, zeggende: „met dit bal letje kan ik goochelen". De croupier be weerde, dat hij werd getard door den man, die minder gelukkig in het spel was. Hoe het ook zij, de beide mannen gingen elkaar te lijf. De vrienden van den Bra bander trokken partij voor hun stadge noot, terwijl de croupiers het opnamen voor hun collega en zoo ontstond er plot seling in het restaurant een formeele klop partij, waarbij een der croupiers verschei dene harde klappen in zijn gezicht kreeg, terwijl zijn kleeren werden gescheurd. Na eenige minuten gelukte het den croupiers de gasten uit het restaurant naar buiten te werken, waar de vechtpartij werd voort gezet, totdat de politie tusschenbeide kwam en de vechtenden scheidde. OPLICHTER AANGEHOUDEN. De politie te Breda is er in geslaagd den dader van een op 27 September te Ootmar- sum gepleegde oplichting met loten en pre- mie-aandeelen van het Groningsch Assu rantiehuis aan te houden. De dader, die Donderdag voor den burge meester werd geleid, is een colporteur uit Breda. Hij legde ter zake van de oplichting een volledige bekentenis af. Eenzelfde truc haalde hij uit te Schtfn- del, Hoensbroek en Doornspijk. Reeds werd hij voor oplichting veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van drie maanden. De loten en premie-aandeelen had hij op 30 September te Amsterdam in een café op het Damrak verkocht aan een valutahan delaar. Hij ontving daarvoor een bedrag van 52. Deze, die uit een effectenblad van de oplichting vernam, constateerde, dat één der aandeelen, die hij nog in zijn bezit had, (de andere had hij inmiddels alweer verhandeld) een gesignaleerd nummer droeg. Hij deed hiervan aangifte bij de re cherche, hetgeen tot de arrestatie leidde. Inbraak in pastorie. Te Vinkenveen is Vrijdagnacht ingebro ken in de woning van ds. Klüsener. Gouden voorwerpen, sieraden en eenig huishoud geld worden vermist. In de studeerkamer van den predikant heeft men de sleutels van de kerk gevonden. Daarop heeft men zich toegang tot het kerkgebouw verschaft, waar de collectebussen zijn geledigd. Van de daders geen spoor.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 9