25ste Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN DE ORGANISATIE VAN DE RADEN VAN ARBEID ERNSTIG TRAMONGEVAL BIJ HUIZE „KATWIJK". EEN ADRES R.K. WERKLIEDENVERBOND. - DONDERDAG 19 OCTOBER 1933 No. 7634 Sk Ceid&eh^Soti/fccmt l)E ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 H GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten noogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur «q verhuur, koop en verkoop: 1 0.56 DEN HAAG, Woensdag 18 October. Er heerschte in de omgeving van et gebouw van ons Huis van Afgevaardigden hedenmiddag een ongewone drukte. Ojk de tribunes der Kamer waren reeds bij den aanvang der vergadering dicht bezet. Op het Haagsche Plein waren een groot aantal werkloozen samengestroomd. Een sterke politiemacht zorgde er echter af doende voor, dat demonstraties niet kon den plaats hebben. Al deze drukte was een gevolg van de interpellatie-Kupers over de verlaging van den steun aan de werkloozen, die naar alle waarschijnlijk heid hedenmiddag aan de orde zou komen. Maar, zooals het meer gaat, er is zoolang gedebatteerd over onderwerpen, die op het eerste gezicht daartoe geen aanleiding zouden geven, dat de tijd te kort was deze interpellatie heden nog aan de orde te stellen. De demonstreerende werkloozen en de belangstellenden op publieke en ge reserveerde tribune moesten dus nog een dagje geduld oefenen. Voorzitter Ruys had zich hedenmiddag; naar aanleiding van zijne noodzakelijke tegenwoordigheid bij een droeve plechtig heid, doen vervangen door den vice-voor- zitter, den sociaal-democraat Schaper, die de kunst verstaat met een zekere bonhom- mie de teugels flink in handen te houden. Alleen is het jammer, dat zijn stemgeluid zoodanig is, dat het niet in de verste hoe ken kan worden verstaan. En nu drukken wij ons wel zeer euphemistisch uit! Van het meeste belang was het debat naar aanleiding van het Wetsontwerp hou dende organisatie van de openbare orga nen, belast met de uitvoering van de so ciale verzekering. Het voorstel was nog in gediend door minister Verschuur en maak te een deel uit van de politieke erfenis door 'dezen bewindsman nagelaten aan zijn collega van sociale zaken, den heer Slote- maker. Wij wijzen in dit verband nog eens op de groote waarde, die de parlementaire behandeling heeft voor de degelijkheid der wetgeving. Ondanks het feit, dat de heer Verschuur uit hoofde van zijn vroe gere functie als hoofd van den Raad van Arbeid te Breda op het gebied der sociale verzekering als bij uitstek deskundig moet worden beschouwd, heeft de Regeering reeds bij de schriftelijke voorbereiding aanleiding gevonden bij Nota van Wijzi ging verschillende verbeteringen in het oorspronkelijke voorstel te brengen. Ook bij de openbare behandeling was dit het geval, hetgeen bleek uit de overneming door de Regeering van verschillende amen dementen van den heer van den Tempel (S.D.A.P.). Dit zij ter overdenking aanbe volen aan hen, die de Kamer steeds gebrek aan deskundigheid verwijten. De behande ling van dit wetsontwerp en dit voor beeld zou met meerdere kunnen worden aangevuld toont ten duidelijkste aan, dat het met die beweerde ondeskundigheid niet zoo heel erg is gesteld! De strekking van bovengenoemd wets ontwerp was tweeërlei. In de eerste plaats bedoelt het ontwerp te komen tot vereen voudiging in de organisatie van de open bare lichamen, belast met de uitvoering der sociale verzekering, wat tegelijkertijd zal leiden tot bezuiniging. Daarnaast wil het voorstel ten behoeve van de eenheid in de uitvoering een hechter organisch ver band leggen tusschen de Rijksverzekerings bank en de Raden van Arbeid. Wat het eerste punt betreft, wordt overgegaan tot opheffing van den Verzekeringsraad, die tot taak had het uitoefenen van toezicht op de Raden van Arbeid. Deze taak wordt nu overgebracht naar de Bank. Daarnaast stelt het ontwerp als verdere vereenvou diging voor een wijziging in de samenstel ling van den Raad van Arbeid. Volgons de geldende regeling is deze Raad samenge steld uit een Voorzitter en ten minste vier leden-werkgevers en vier leden-werkne- De Tweede Kamer brengt eenige vereenvoudiging. mers met hun plaatsvervangers. De minis ter wilde aanvankelijk de volle Raad doen opgaan in het Bestuur, bestaande uit den Voorzitter, een lid-werkgever en een lid- werknemer. Een amendement van den heer van den Tempel (S.D.A.P.), door den minister overgenomen, heeft nu het oe- treffende artikel 19 zoo gewijzigd, dat de Raad voortaan zal zijn samengesteld uit den voorzitter, twee werkgevers-leden en twee werknemers-leden, beide catego- riën met twee plaatsvervangers. Wat het tweede oogmerk van het ont werp betreft het volgende: als gevolg van het zelfbestuur van de Raden van Arb üd was eenheid in de uitvoering der sociale verzekeringswetgeving veelal ver te zoe ken. Vandaar, dat het gewenscht is, de Bank de bevoegdheid te geven om aan de Raden van Arbeid bindende voorschriften te geven omtrent de algemeene lijnen van administratief beleid en wetsuitlegging. De minister is op deze wijze een heel stuk meegegaan met de voorstellen der Com missie-van IJsselsteijn tot reorganisatie der sociale verzekering. Bij de openbare behandeling ontmoette het ontwerp slechts weinig tegenstand. Van de zijde der Kamer werd het ontwerp besproken door den sociaal-democraat van den Tempel, den Roomsch-katho- liek Kuiper en den Anti-revolutionair Smeenk. De heer Kuiper bleek in be ginsel geen bezwaar te hebben met het ontwerp mee te gaan, omdat het vereen voudiging en bezuiniging bracht zonder schade voor de verzekerden. Zijn voor naamste bezwaar was, dat door de ophef fing van den Verzekeringsraad de mede- zeggingschap der betrokken organisaties verloren was gegaan. Hij bepleitte als com pensatie daarom een uitbreiding der be voegdheid van den Raad van Toezicht bij de Bank. De Minister wees er op, dat datgene, wat thans wordt nagestreefd, wij len minister Talma reeds sinds 1902 heeft gewild. Alleen trachten wij het nu te be reiken langs den weg der bedrijfsorgani satie. Naar aanleiding van een amendement van den Tempel, dat het beginsel van de evenredige vertegenwoordiging wilde zien doorgevoerd ten aanzien van de samen stelling van den Raad van Toezicht, ont spon zich een breed debat. De heer Kuiper sloot zich bij het standpunt van den heer van den Tem- pel aan, dat echter door den heer Smeenk en den revolutionairen socia list Sneevliet werd verworpen. Het amendement, dat door den minister niet werd aangeraden, maar ook niet onaanne melijk werd verklaard, werd verworpen met 26 tegen 40 stemmen. De katholieke fractie stemde verdeeld. Het ontwerp zelf werd zonder hoofde lijke stemming aangenomen. Enkele uren heeft de Kamer verder nog zoek gebracht met het wetsontwerp tot naasting o.a. van den Spoorweg Zwolle Kampen. Wij begrijpen zeer goed, dat der gelijke voorstellen voor de betrokken streek van groot gewicht zijn, maar vragen ons toch af, of het nu wel noodig is zoo lang hierover te debatteeren. De kamerle den waken er toch voor speciaal m de zen tij a zich te buiten te gaan aan lang dradigheid. Over het algemeen betoont de Kamer inderdaad tot nu toe een bondige zakelijkheid, maar vanmiddag was het in dit cpzicht niet in den haak. De minister van Waterstaat ir. Kalff kreeg zijn ont werp met slechts 5 stemmen tegen aange nomen. Deze bewindsman is een vlot spre ker, maar toont zich in de politieke arena nog wat onwennig. Anders zou hij weten, dat men zich in de Kamer richt tot den voorzitter en de leden aanspreekt niet met „Mijnheer", maar met „geachte afgevaar digde". De beginselen vooropI Een man van actie, die door weinigen in het land wordt geëvenaard in werkkracht en door nog minder personen over troffen een man als mgr. dr. Poels heeft dezer dagen gewezen op het bedroevende feit, dat er zoo velen zijn, die zich niet bezinnen op de beginse len; die maar doordraven op de indruk ken, welke zij van een beweging hebben gekregen. Zoo is 't te verklaren, dat velen, vooral jongeren, zich aansluiten bij of sympathi- seeren met de nationaal-socialistische be weging: zij denken niet na over de Blauwe tram op militaire col onne ingereden. Militair uit Maasland gedood, een uit Warmond gewond' Hedenochtend omstreeks half zes heeft op den Raamweg, hoek Waalsdorper weg te Den Haag een ernstig ongeval plaats gehad. De eerste tram, de z.g. „Blauwe Tram", welke van Voorburg naar Scheve- ning reed, is daar ter plaatse op een mili taire colonne van het He Regiment Veld artillerie ingereden. Deze tram was te 5.10 uur uit Voorburg-dorp vertrokken en passeerde omstreeks half zes den overweg bij „Huize Katwijk". Op dat tijdstip passeerde daar de hier- bovengenoemde colonne, welke onder be vel van een adjudant onderofficier uit het artilleriepark vertrok voor een oefening in de omgeving van Rijksdorp. De colonne bestond uit 12 caissons. Toen tien van deze caissons de trambaan waren gepasseerd naderde, volgens verklaringen van oogge tuigen met groote snelheid de blauwe tram, waarvan de schijnwerper brandde. De elfde caisson kon niet meer op tijd oversteken en werd door de aansnellende tram gegrepen. Met volle kracht botste de tram tegen het achterspan, waarvan de strengen werden doorgesneden, terwijl het caisson vier meter werd meegesleurd. De paarden van dit achterspan werden la ten 37 meter verder langs de trambaan gevonden. De achterrijder de 22-jarige mi litair L. Egas, uit Maasland afkomstig werd zwaar gewond opgenomen en is eeni ge oogenblikken later overleden. Het lijk is door den G. D. naar het Militair Hospi taal vervoerd. Voorts is nog de militair G. v. d. Geest uit Warmond, aan beide beenen gewond, hij werd naar het Hospi taal overgebracht. Voorts werden de twee paarden van het achterspan ook door de tram zoodanig ver wond, dat een van deze paarden op slag gedood werd, terwijl het tweede paard ter plaatse moest worden afgemaakt. De beide cadavers zijn door een kraan- wagen van de Brandweer naar het Open baar Slachthuis getransporteerd. De wagenbestuurder van de tram, die volgens verklaringen van de zijde der Tram weg-Directie bekend staat als een uiterst bedaard wagenvoerder, die reeds meer dan 15 jaar in dienst der Maatschappij werk zaam is zonder ooit aanleiding tot klach ten te hebben gegeven, is door het voor gevallene zoodanig overstuur, dat hij bui ten dienst moest worden gesteld en ter verpleging in het Ziekenhuis aan den Zuidwal moest worden opgenomen. Naar ons van andere zijde nog werd me degedeeld, zou het ongeluk veroorzaakt zijn door het feit, dat de militaire colonne niet vlug genoeg kon aansluiten, waardoor het passeeren van den overweg meer tijd vorderde dan oogenschijlnijk berekend was. VAN HET beginselen, welke aan deze beweging ten grondslag liggen. Men wil actie en voert dan een in ze keren zin redelooze actie, omdat die actie niet is gebaseerd op nadenken en overwe gen. Iedere actie moet voortspruiten uit de beginselen voor den Katholiek in laatste instantie uit zijn godsdienstige, zijn katho lieke beginselen. Belangrijk is daarom het feit, dat Zater dag in het dr. Schaepmanshuis van de R.K. Staatspartij is geïnstalleerd de Commissie tot samenstelling van een staatkundig be ginsel-program een Commissie, bestaan de uit de heeren: prof. mr. P. J. M. Aal- berse; prof. mag. dr. J. B. Kors O.P.; prof. DE GROOTE GEZINNEN EN DE LEVENSMIDDELEN. Mede tengevolge van de maatregelen, door de Overheid genomen om het land en tuinbouwbedrijf te steunen, worden verschillende noodzakelijke levensmidde len niet onbelangrijk duurder. Met name de groote gezinnen hebben on der een en ander steeds meer te lijden. Deze overwegingen zijn vöor het bestuur van het R.-K. Werkliedenverbond aanlei ding geweest zich te wenden tot den Raad van Minister met het verzoek: Middelen te willen overwegeen, waar door de druk, ontstaan door de steun maatregelen ten behoeve van het land- en tuinbouwbedrijf, voor de minstdraag- krachtigen vooral voor de groote gezin nen wordt verlicht. Langs den weg van belastingheffing, schooldgeldregeling, tarieven van openbare bedrijven is aldus het adres op dit terrein wat te doen, doch de beste oplos sing zou zijn het tot-stand-brengen van een Rijks-kindertoeslagfonds, om mocht dit vooralsnog op onoverkomelijke bezwa ren stuiten het bindend voorschrijven van een kindertoeslagregeling in alle Overheidsdiensten en bedrijven en het stimuleeren van bedrijfsfondsen van de zelfde strekking. DE WONINGHUREN ZIJN TE HOOG. \7erder wijst het adres op de hooge wo- ninghuren en zegt: „Ook van de noodzake lijkheid om aan de oplossing van de kwes tie der woninghuren iets te doen is Uwe Regeering wij weten het overtuigd, doch ook omtrent de urgentie van maatre gelen op dit punt verschillen wij met Uw College blijkbaar van gevoelen. Over het algemeen genomen zijn de wo ninghuren juist voor de minder draag krachtige groepen nog weinig of niets ge daald. Gevolg daarvan is, dat van de sterk verminderde inkomsten een veel grooter deel dan voorheen voor woninghuur moet worden uitgegeven, welk deel bovendien door de deflatie van ons ruilmiddel nog een grooter waarde vertegenwoordigt dan vroeger. Is het in het algemeen urgent maatre gelen te nemen tot vermindering der wo ninghuren, voor de groote gezinnen, die van hun inkomsten tegenover anderen een onevenredig deel aan woninghuur moeten uitgeven, omdat ze een grooter huis moe ten bewonen, geldt dit in nog sterker mate. Wij hebben daarom de eer Uwe Excel lenties te verzoeken het nemen van maat regelen, welke tot vermindering der wo ninghuren kunnen leiden, te bespoedigen". ANGELS, DIE INVLOED HEBBEN OP DE VOLKSZIEL. Ten slotte zegt het adres: „Wat den arbeid der gehuwde vrouw, niet-kostwinnares, betreft, moge, evenals ten opzichte van de cumulaties van func ties en inkomsten, de opmerking wellicht gewettigd zijn, dat deze punten zakelijk weinig beteekenen, gezien de omstandig heden, waarin onze samenleving verkeert, werkt het in dienst houden der gehuwde vrouw en het cumuleeren van functies en inkomsten, vooral die uit publieke kas sen worden betaald, in hooge mate irri teerend, ook in intellectueele kringen. Het is volkomen verklaarbaar, dat een man, die ten gevolge van de huidige om standigheden geen werk kan krijgen of wiens inkomsten zeer sterk zijn vermin derd, het ergert, dat een gehuwde vrouw, niet-kostwinnares, een soms goed-betaalde plaats inneemt, of dat iemand, die reeds een behoorlijk betaalde functie of een be hoorlijk pensioen heeft, hetzelfde doet. Wij verzoeken Uw College dan ook be leefd het noodige ertoe te willen doen, dat cumulatie van functies en inkomsten, be taald uit publieke kassen (dus van Rijk, Provincies, Gemeenten enz.) alsook in het particuliere bedrijfsleven, onmogelijk wordt gemaakt, behalve in die buitengewone uit zonderingsgevallen, waarin het algemeen belang het zou vorderen. Al zijn deze punten dus zakelijk van minder beteekénis, de invloed, welke ze hebben op de volksziel, vraagt ook hier met spoed maatregelen, welke deze angels wegnemen." dr. J. Schmutzer; prof. J. H. Niekel; Pater dr. D. Beaufort O.F.M.; dr. J. van Beurden, O.Praem.; prof. mr. W. Pompe, prof. mr. P. W. Kamphuisen, mr. C. M. J. F. Goseling en de beide secretarissen. Dat in dezen tijd opnieuw wordt ge formuleerd een beginsel-program voor de R. K. Staatspartij is gewenscht en nood zakelijk. Wij moeten onze actie op beginselen fundeeren, welke beginselen duidelijk en klaar tot ons moeten spreken. UIT Ut OMGEVING LEEDSCHENDAM. Onrechtmatig steun getrokken. Tegen een zekeren L. uit de Veenestraat alhier is proces-verbaal opgemaakt wegens onrecht matig steuntrekken, door verzwijging van gezinsinkomsten. L. is voorloopig van steun uitgesloten. Dit nummer b*«taat uit VIER bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Economische hervormingsplannen van MussoiinL (2de blad). Spoedige erkenning van Sovjet-Rusland door Amerika? (2de blad). De onderaardsche gang in het brand stichtingsproces te Berlijn. (2de blad). BINNENLAND. Een verkoopverbod van smeerkaas en -vet weldra te verwachten. (2de blad) Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer inzake de Omzetbelasting. (2de blad). Blauwe tram bij den Waalsdorperweg op militaire colonne gereden. Eén militair gedood, één (uit Warmond) gewond. (1ste pagina). Dijkdoorbraak te Bergentheim zet groote oppervlakte land onder water. (Laatste Ber.). Vrachtauto bij Nieuwkerk door trein ge grepen. Twee gewonden. (Laatste Ber.). Verscheidene branden. (Laatste Ber.). OEGSTGEEST. ..Aanrijdingen. Op den Endegeester- straatweg nabij „Endegeest" had een ge compliceerde aanrijding plaats tusschen een Ford-auto van en bestuurd door S. B., wonende te Den Haag, en een auto van en bestuurd door I. D., wonende te Am sterdam. Beide auto's werden zwaar be schadigd en moesten met een kraanwagen van de firma Kamsteeg worden wegge sleept. Toen de aanrijding plaats greep stond een melkwagen van de firma Jac. de G. alhier aan den kant van den weg, welke werd omvergeworpen waardoor deze werd vernield, terwijl een hoeveelheid melk en ander zuivelproducten verloren ging. Persoonlyke ongelukken hadden niet plaats. De politie nam de zaak in onder zoek en maakte proces-verbaal op. Naby de „Slaag" had op den Rijks straatweg een aanrijding plaats tusschen een vrachtauto van en bestuurd door J. D. te Katwijk aan Zee en een luxe auto be stuurd door W. C. S. te Amsterdam. De vrachtautobestuurder wilde een zijweg links inrijden, toen de luxe-auto-bestuur - der van achter tegen de vruchtauto op reed, waardoor de luxe-auto zwaar bescha digd werd. Beide bestuurders gaven elkan der de schuld, zoodat de politie er mede gemoeid werd. Persoonlijke ongelukkeu hadden niet plaats. Op den Warmonderweg had een aan rijding plaats tusschen twee luxe auto's, respectievelijk bestuurd door J. H. J. B., wonende te Den Haag en A. A. V., wo nende te Leiden. Beide auto's werden licht beschadigd. Persoonlijke ongelukken had den niet plaats. De politie maakte proces verbaal op tegen V. die niet de rechterzijde van den weg bereed in de bocht. Oppassen. Bij een gehouden controle over de Wegenbelastxngwet zyn wederom eenige automobilisten bekeurd wegens overtreding daarvan. Verloren en gevonden. Verloren voor werpen: Hanger van collier met gouden speldje, bruine actetasch met eenige boe ken, rijwielbelastingmerk, portemonnaie inh. ƒ6.en 2 sleutels, boodschappentasch inh. portemonnaie met pl.m. ƒ2.belas- tingmerk en Lipssleutel no. 37. Gevonden voorwerpen: Rood kinderschortje, autoped, blauwe damesportemonnaie met inhoud, grijze heerenjas, portemonnaie met inhoud, zilveren eetvorken, damestasch met inhoud, 2 kleedjes, een liederenboek. Te bevragen by de politie op alle werkdagen. (Niet per telefoon). KATWUK. Ernstig ongeval. Aan den Nieuwen Commandeurslaan werd het 5-jarig doch tertje van P. Freke overreden met een motorrijwiel bestuurd door G. C. Schaap uit Katwijk aan Zee. Het kind is spoedig verbonden door dr. J. Hueting, doch de aanrijding was zoo ernstig, dat onmiddel- i jke overbrenging naai het iZekenhuis te Leiden noodzakelijk bleek. Bij aankomst aldaar bleek de toestand hoogst ernstig te zijn.Volgens een daarna ingesteld onder- I zoek treft de bestuurder geen schuld.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1