Duitschland verlaat Genève en den Volkenbond De Ontwapenings-conferentie's voorloopig verdaagd. DE INDRUK IN HET BUITENLAND. VOETBED MAANDAG 16 OCTOBER 193i DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 illlllllllllllllllMllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllMIIIJllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll HITLER WLNSCHT DUITSCH LAND NIET ALS TWEEDE RANGS MOGENDHEID BEIIAN- DELD TE ZIEN. Oproep aan het Duitsche volk. De Duitsche regeering treedt uit den conferentie en ontbindt den Rijksdag ten einde het Duitsche volk in de gelegenheid te stellen bij nieuwe verkiezingen op 12 November a.s. zich over dit besluit der Rijksregeering uit te spreken. Dat was het ontstellende nieuws, dat wij in ons Zaterdagavondblad nog heel in 't kort konden mededeelen. Het was vervat in een oproep van rijks kanselier Adolf Hitler tot het Duitsche volk, welke oproep aldus luidde: „Vervuld van den oprechten wensch het werk van den vredelievenden, innerlijken opbouw van onzen staat, zijn politiek en economisch leven, door te voeren, hebben zich vroegere Duitsche regeeringen, in het vertrouwen op een toewijzing van een waardige gelijkberechtiging, bereid ver klaard, in den Volkenbond te treden en aan de ontwapeningsconferentie deel te nemen. Duitschland werd daarbij bitter teleur gesteld. Ondanks alle bereidwilligheid, om de op ons genomen bewapening, zoo noodig, hard tot de laatste consequentie door te voeren, konden de andere regeeringen niet tot inlossing van de door haar in het vre desverdrag gedane toezeggingen komen. Door de bewuste weigering van een werkelijke, moreele en volkomen gelijkbe rechtiging van Duitschland werd het Duitsche volk en zijn regeering steeds weer ten diepste vernederd. Toen de rijksregeering na de op 11 De cember 1932 vastgestelde Duitsche gelijk berechtiging zich opnieuw bereid verklaard had, wederom aan de besprekingen van de ontwapeningsconferentie deel te nemen, is thans door de officieele vertegenwoordi gers van de andere staten in openbare redevoeringen en rechtstreeksche verkla ringen aan den rijksminister van buiten- landsche zaken en aan onzen gedelegeerde medegedeeld, dat aan het tegenwoordige Duitschland deze gelijkberechtiging op het oogenblik niet meer verleend kan wor den. Daar de Duitsche rijksregeering hierin een onrechtvaardige en onwaardige dis- crimatie van het Duitsche volk ziet, is zij niet in staat, onder zulke omstandigheden als rechtlooze natie en volk van de tweede klasse aan de onderhandelingen deel te nemen, welke zoodoende slechts tot nieuwe dictaten zou kunnen voeren. Terwijl dus de Duitsche rijksregeering opnieuw haar onwankelbaren vredeswil tot uiting brengt, verklaart zij zich genood zaakt zeer tot haar leedwezen, de ontwa peningsconferentie te verlaten. Zij zal derhalve ook haar uittreden uit den Vol kenbond aankondigen. Zij legt thans deze haar beslissing, tege lijk met een nieuwe verklaring harer vre delievendheid en van haar streven naar een politiek van verzoening aan het Duit sche volk ter goed- of afkeuring voor en verwacht van dat volk een gelijke ver klaring van vredelievendheid, doch ook een even krachtige uiting van vastbera denheid. Ik heb derhalve als kanselier van het Duitsche Rijk den heer rijkspresident voorgesteld, deze beslissing der regeering aan het volk voor te leggen, opdat het zich kunne uitspreken, den rijksdag te ont binden en de natie gelegenheid te geven, die afgevaardigden te kiezen, welke als de beëedigde vertegenwoordigers van die politiek van vrede en loyauteit het volk den waarborg van een vastberaden verte genwoordiging zijner belangen in dezen zin kunnen bieden. Als kanselier van het Duitsche volk en leider der nationaal-socialistische bewe ging, ben ik overtuigd, dat het gansche volk als één man achter de regeering en deze beslissing zich zal scharen, een be slissing, welke is ingegeven door liefde tot het volk en achting voor zijn eer en de overtuiging, dat de voor allen zoo nood zakelijke wereldvrede slechts bereikt kan worden, indien de begrippen overwinnaar en overwonnenen verdwijnen door toe passing van dat andere begrip: gelijke le vensrechten voor allen. w.g. ADOLF HITLER. Hitler wil den vrede. Maar ook gelijkheid en recht. Rede door de radio. Zaterdagavond heeft de Duitsche Rijks kanselier een groote rede door de radio ftehouden. Ka) zeide daarin, dat het Duitsche volk I de vredesverdragen met „fanatieke" trouw was nagekomen en derhalve mocht ver wachten, dat ook de overige mogendhe den hun belofte zouden nakomen. Geen oorlog kan een blijvende toestand van de menschheid worden. Geen vrede kan de vereeuwiging zijn van den oorlog. Eenmaal moeten overwinnaars en over wonnenen den weg in de gemeenschap van wederzij dsch begrijpen en vertrouwen weervinden. Anderhalf decennium lang heeft het Duitsche volk gehoopt en gewacht, dat het einde van den oorlog eindelijk ook het einde van den haat en de vijandschap zou worden. Tevergeefs echter. Als gevolg van den wereldoorlog is een algemeene catastro phe ingetreden, waarbij het communisti sche gevaar geheel Europe bedreigde. Doordat de nationaal-socialistische be weging Duitschland voor deze dreigende catastrofe heeft behoed, heeft zij niet alleen het Duitsche volk gered, maar ver wierf zij zich ook een historische ver dienste jegens het overige Europa. Deze nationaal-socialistische revolutie streefde slechts één doel na: Herstel van de orde in ons eigen volk, werk- en broodverschaffing, voor onze hongerende massa's, en herstel van de be grippen van eer, trouw en zedelijkheid, welke den anderen volken geen schade kan toebrengen. Het Duitsche volk en de Duitsche regee ring hebben in het geheel geen wapens, maar slechts gelijkberechtiging geëischt. Wanneer de wereld besluit, dat alle wa pens tot het laatste machinegeweer toe vernietigd worden, dan zijn wij bereid, onmiddellijk tot zulk een conventie toe te treden. Wanneer de wereld echter bepaalde wapens aan elk volk toekent, dan zijn wy niet bereid ons principieel als minderbe- rechtigd volk ons daarvan te laten uitslui ten. De rijkskanselier eindigde zijn rede met te verklaren, dat het Duitsche volk geen anderen wensch heeft dan om met andere volken samen te werken om een einde te maken aan het tijdperk van vijandschap en haat, dat achter ons ligt. De Duitschers verlaten Genevè. Genevè wilde het niet gelooven. Telegram van Von Neurath. De mededeelingen van het uittreden van Duitschland uit den Volkenbond en het zich terugtrekken uit de Ontwape ningsconferentie was voor Genève abso luut een verrassing en werd aanvankelijk nergens geloofd. Weldra bleek het bericht maar al te juist, toen een telegram ontvangen werd van den Duitschen minister van buiten- landsche zaken von Neurath, gericht aan den voorzitter der Ontwapeningsconfe rentie Henderson, waarin gezegd werd, dat na het verloop, dat de jongste be raadslagingen over de ontwapeningskwestie hebben gehad, thans definitief vast stond, dat de ontwapeingsconferentie haar eenige opgave, het doorvoeren van de algemeene ontwapening, niet kan vervullen. Tevens staat vast, dat deze mislukking der ontwa peningsconferentie alleen moet worden ge weten aan den ontbrekenden wil der zwaar bewapende staten om hun verdragsver plichtingen tot ontwapening thans na te komen. Daarmede is ook de verwezenlijking van Duitschlands erkende aanspraken op rechts gelijkheid onmogelijk gemaakt en is de voorwaarde komen te vervallen, onder welke de Duitsche regeering zich begin van dit jaar heeft bereid verklaard, weer aan de werkzaamheden der conferentie deel te nemen. De Duitsche regeering ziet zich derhalve gedwongen de ontwapenings conferentie te verlaten." Reeds Zaterdag vertrok de Duitsche De legatie tot den laatsten man uit Genève. Ook de permanente Duitsche vertegen woordiging bij den Volkenbond keert in gezelschap van Von Keiler naar Berlijn terug. HET „KLEINE BUREAU" KOMT BIJEEN. Ontwapeningsconferentie een week verdaagd. Het z.g. kleine bureau der Ontwapenings conferentie is Zondagochtend in geheime zitting bij Henderson in het hotel La Paix te Genève bijeengekomen. Aanwezig wa ren Henderson, Politis, Benesj en Avenol, de minister van Buitenlandsche Zaken van Engeland en Frankrijk, zoomede Norman Davis en de Italiaan Markies Soragna met hunne naaste medewerkers. De on derhandelingen werden tegen den middag verbroken en zijn om vijf uur voorgezet. Na ruim vier uur vergaderen werd de zitting pas tegen negen uur gisteravond gesloten. Het presidium heeft besloten, de hoofdcommissie Maandag voor te stellen, de conferentie gedurende een korte periode, ongeveer een week, te verdagen. 1 Naar verluidt zou dit besluit vooral zijn genomen op aandringen van Italië en Ame rika, die een gematigde houding zouden wenschen aan te nemen. Men motiveert het besluit met de mededeeling, dat men de afzonderlijke delegaties tijd wil geven om zich met hun regeering in verbinding te stellen en hun houding ten aanzien van de nieuw ontstane situatie te bepalen. Of, wanneer zulks noodig zal zijn, de hoofd commissie ook na afloop van deze eene week nog langer verdaagd zal worden, staat nog niet vast. In de bureauzitting van gistermiddag is voorts de tekst vastgesteld van een ant woordnota aan Duitschland. Naar van wel ingelichte zijde wordt vernomen, is de no ta xn zeer hoffelijke en zakelijke toon ge houden. De tekst zou hedenmiddag ter goedkeuring aan de hoofdcommissie wor den voorgelegd en door Henderson, den voorzitter der Ontwapeningsconferentie, telegrafisch naar Berlijn worden gezonden. In sommige kringen hecht men groote politieke beteekenis aan het besluit tot ver daging, aangezien men van Engelsche en Fransche zijde aanvankelijk terstond in de hoofdcommissie de beraadslagingen over den toestand wilde openen. Inmiddels zul len ook de diverse regeeringen gelegenheid hebben zich over het besluit uit te spreken, zoodat een definitief besluit tot verdaging der geheele Ontwapeningsconferentie niet te Genève zal worden genomen, maar door de regeeringen der groote mogendheden. HOE STAAT HET MET HET PACT VAN VIER? De eerste groote opwinding, die veroor zaakt werd door het bekend worden der Duitsche besluiten, maakte al spoedig plaats voor een rustiger beoordeeling van den toestand. De toestand wordt echter algemeen als buitengewoon ernstig be schouwd. Vooral wordt thans gesproken over de vraag, welke mogelijkheden er nu zijn voor het verder voeren der zakelijke onderhandelingen. Op den voorgrond staat daarbij de ge dachte, dat thans het Pact van Vier in een of anderen vorm in werking zou kunnen treden. Aan Fransche zijde is men van meening, dat het pact heeft opgehouden te bestaan, daar het was gegroeid in het ka der van 1 het Volkenbondspact en de vier mogendheden het pact als zelfstandige Raadsleden hadden geteekend. Van Fransche zijde wordt zelfs het ver drag van Locarno als verwallen beschouwd daar het tot stand kwam in het kader van den Volkenbond. Daartegenover schijnt men in Engelsche en speciaal in Amerikaansche kringen het pact van vier thans als geschikten uitweg te beschouwen. Van Amerikaansche zijde wordt zelfs verklaard, dat de regeering der Vereenigde Staten zich thans niet zou onttrekken aan een uitnoodiging der vier mogendheden tot deelneming aan de onderhandelingen. In Volkenbondskringen is de stemming buitengewoon gedrukt, daar het uittrek ken van Duitschland wordt beschouwd als een zware slag. De indruk in het Buitenland .Parijs wacht af. In officieele Fransche kringen heeft men tot nog toe geen uitspraak gedaan inzake het besluit van de Rijksregeering. Minister president Daladier had gistermorgen een vertrouwelijke bespreking met zijn mede werkers over den huidigen toestand. In parlementaire kringen acht men het waarschijnlijk, dat Daladier Dinsdag bij de opening van de Kamer een verklaring over den internationalen toestand zal af leggen. Meening van Engelsche politic!. Mac Donald, die het weekend op Chequ ers doorbracht, werd voortdurend op de hoogte gehouden van de politieke ontwik keling in verband met den Duitschen stap. Lloyd George verklaarde bij het verne men van het bericht, dat hij in het geheel niet verrast was. Naar zijn meening heeft de Volkenbond de situatie zeer verward gemaakt. Engeland is zeker niet geheel vrij van de verantwoordelijkheid. De toestand is zeer ernstig. Snowden meent, dat de Duitsche beslis sing van ongehoorde beteekenis is. .Rome is kalm. Het Stefani-agentschep publiceert het volgende communiqué: „In officieele Italiaansche kringen zijn de door de Duitsche regeering genomen besluiten, hoewel zij onverwacht kwamen, met de grootste kalmte vernomen. Niemand ontkent, dat die beslissingen ernstig zijn, vooral wat de eventueele uit vloeisels daarvan betreft, maar bij de hui digen stand van zaken, moet men den toe stand als zoodanig onder het oog zien en nagaan hoe het mogelijk is tot overeen stemming te komen. De inhoud en de toon van de rede van Hitier en de aan het Duitsche volk ge- richte boodschappen sluiten niet alle deu ren, aangezien daarin weder categorisch de nadruk wordt gelegd op Duitschlands wensch, mede te werken aan den vrede. Japansche meening. Generaal Araki, de minister van oorlog verklaarde, dat 't besluit van Duitschland, om uit den Volkenbond te treden, begrij pelijk is. Het is een nieuw bewijs voor de incom petentie van den Volkenbond. De Duitsche actie zal, naar de onder-minister van bui tenlandsche zaken mededeelde, de politiek van Japan ten aanzien van den Volkenbond en de ontwapeningsconferentie niet be- invloeden. Belgische stemmen. De bladen schrijven uitvoerig over de Duitsche belissing te Genève en verklaren dat de toestand thans duidelijk is. Men wijst op de noodzakelijkheid, de bespre kingen over ontwapening voort te zetten, ook zonder Duitschland. NA DE ONTBINDING VAN DEN RIJKSDAG. Hoe de .verkiezingen en de volksstemming zullen worden gehouden. De volksstemming over de in de procla matie der rijksregeering het volk gestelde vraag en de verkiezing voor den Duit schen rijksdag zullen tegelijkertijd op 12 November worden gehouden. Er zullen twee stembiljetten worden verstrekt, waar van het een de stemlijst der N.S.D.A.P. bevat en het andere de woorden „ja" en „neen"; de twee biljetten bevinden zich in één envelop. Uit het aantal stemmen, dat de N.S.D. A.P. krijgt en voorts uit het aantal „ja"- stemmen bij de volksstemming, zal waar schijnlijk zeer duidelijk blijken, aldus het W.B., dat op dit oogenblik het geheele Duitsche volk, voor zoover het in politiek opzicht au sérieux kan worden genomen, achter de N.S.D.A.P. staat. De verkiezingsstrijd zal beperkt blijven tot een groot aantal vergaderingen met toelichtend karakter, georganiseerd door de N.S.D.A.P. Andere lijsten zullen waar schijnlijk niet worden ingediend, daar zij 60.000 handteekeningen moeten dragen en in Duitschland thans geen 60.000 menschen meer zullen worden gevonden, aldus Wolff, die bereid zijn een snipperpartij met hun naam te steunen. UIT DE OMGEVING LEIDSCHENDAM. Serenade. Zondagmiddag werd door de harmonie „St. Cecilia" een serenade ge bracht aan den heer P. Heine, penning meester van „St. Cecilia", die gedurende 25 jaar, dus vanaf de oprichting, een ijve rig en trouw lid was en nog steeds is van de thans jubileerende vereeniging. De heer de Lange, voorz. van den R. K. Volks bond, sprak namens „St. Cecilia" woorden van dank en hulde tot den jubilaris en diens familie, terwijl de jubilaris des avonds op den feestavond van „St. Ceci lia" nog werd gehuldigd door burg. Keij- zer en diverse spreker. Heine, ad muitos annos. SASSENHEEV1. Gewestelijke Aardappel Organisatie voor Zuid Holland. Met ingang van heden is benoemd tot kantoorhouder-controleur der Gemeente lijke Aardappel Organisatie voor Zuid Holland en der Nederl. Aardappelcen trale voor de gemeenten Sasenheim, Voor hout en Warmond, de heer Cor Berg, Hoofdstraat 18, Sassenheim. Het kantoor is geopend voormiddags van 910 uur en namiddags van 12 en van 67 uur. STOMP WIJK. Maria Congregatie. Vorige week van Woensdag tot Vrijdag is voor de leden der Maria Congregatie een triduum gegeven, dat goed bezocht was, en geleid werd door den weleerw. Pater W. Heijmeijer S.J. Zondagmorgen Algemeene H. Communie voor alle leden, waarna des middags om twee uur de opdracht plaats had van 50 aspirantleden, 29 jongens en 21 meisjes. Tevens had dien middag de vaandelwij ding plaats, welke verricht werd door den Zeereerw. heer Pastoor Floor. Het vaan del stelt voor O. L. Vr. van Lourdes, de Onbevlekte Ontvangene en is ontworpen door den heer P. Br eind te Rijswijk (Z.H.). In zijn toespraak wees de Pater erop, dat alle leden zich moeten scharen onder het vaandel van Maria en trouwe leden moeten zijn van de Maria Congregatie, niet nu een paar weken achter-een de Congregatie bfj wonen en dan weer weg blijven, neen altijd, en dit dan nu eens laten blijken door trouw op te komen, evenals zij dit gedaan hebben in de afge- loopen dagen van 't triduum. Ook spoorde spr. de congreganisten te leven als leden van een Congregatie, welke de naam van Maria draagt. Tevens dient nog vermeld, dat Woens dag 25 Oct. een filmmiddag en -avond zal gegeven worden, 's middags voor de meis jes van beide afd., 's avonds voor de jon gen, in de kolfbaan van „het Blessepaard". Nadere bijzonderheden zullen nog ver meld worden. De toegang is alleen voor de leden der Congregatie. Geboren: Johanna Maria Catharina, d. v. P. L. Dijkgraaf en J. M. de Vette. Gehuwd: J. G. M. Lelieveld en A. M. Koot. Overleden: K. C. Rotteveel, 84 j. AGENDA LEIDEN. Maandag. .Opvoering .van. „Leontientje" door het R'damsche Hofstadtoo- neel, Schouwburg, 8.15 uur. Maandag, R. K. Zangkoor „Sancti Gregori", belangrijke repetitie, Romanuszaal, 8.15 uur. Donderdag. R. K. Vrouwenbond, Zomerlust 8.15 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 16 tot en met Zondag 22 Oct. a.s. waargenomen door apotheek W. Pelle, Kort Rapenburg 12, Tel. 594. VEUR. Groentenveiling. Wegens verminder de aanvoer zal de Groentenveiling Veur en Omstreken voortaan alleen veilen op Maan dag, Woensdag en Vrijdag. Overleden: J. C. M. E. de Leers, 61 j. P. M. Weijers, 43 j. NOORDWIJKERHOUT. NOODLIJDENDE LIEFDADIGHEID. Wie helpt de St. Elisabethvereeniging een handje? De Sint Elisabethvereeniging is nood lijdend! Die uitroep klinkt wel zoo vreemd niet in onze dagen, maar is in dit geval nogal erg pijnlijk. De dames van de ver eeniging staan klaar en willen graag arme zieken bezoeken, hun nood wat helpen le nigen, maarenfin, ge begrijpt 't al: waar immers geen geld is, daar verliest zelfs de keizer z'n recht! En zoo heeft in den afgeloopen zomer zich het droevige feit afgespeeld, dat ze rondgingen, die da mes, omafscheid te nemen van hun zieken. Het zeer weinige dat er nog was, werd bewaard voor bepaalde en aller - drnigendste gevallen. Doch anuwelijks had de K. J. M. V. haar mooie winterseizoen geopend of de jonge mannen hebben gehoor gegeven aan den oproep van hun moderator om de Eli- sabeth-Vereeniging te hulp te komen. De Tooneelclub is in de bocht gesprongen. Wat zijn ze aan 't leeren en 't repeteeren. A.s. Zondagavond wordt bij Gouwenberg, Zee straat, de opvoering gegeven van het blij spel in vier bedrijven „Janus Tulp". De zaal wordt niet vóór kwart voor achten geopend, want natuurlijk zien we de be zoekers van onze feestavond eerst in de October-oefeningen. Een twaalftal dames heeft zich beschik baar gesteld voor den verkoop van kaar ten; ze komen u van de week nog eens bezoeken. De prijzen zijn slechts 50 cents (eerste) en 30 cents (tweede rang). De zaal is natuurlijk eivol, want.... de Elisa bethvereeniging moet in leven blijven! Dat echte goed geordende liefde met zichzelf begint, heeft ook de K. J. M. V. begrepen, en op eigen levensbehoud óók bedacht, heeft zij daarom, met toestemming van B. en W. (Besl.. 16-0-'33, no. 68) een loterij georganiseerd. Er wordt een fiets verloot! Dezelfde dames, die toegangskaar ten verkoopen, leveren ook K. J. M. V.- loten a 25 ct. per stuk. U waagt natuurlijk een kansje om voor een kwartje de ge lukkige winnaar te worden van een „vol ledig gemonteerd dames- of heerenrijwiel naar keuze"! Mogen beide ondernemingen voor de K. J. M. V. een succes worden! Gevraagd een n^tte aankomende Slagersli^diende bij J. PAARDEKOOPER, Oost dorp 18, Wassenaar. 9317 VERDWIJNT door het dragen van DE BLAUWE STEUHZ00L bevat gëen metaal, is licht entfëerend, geen breken,! geckn ftoeswn, geen beschadigen fan schoen of. k$us\duur- zaam en afwaschbaar. Ontevreden voetlijders, die geen baat gevon den hebben bij dure me'alen steunzolen, ot naar gipsafdruk ge maó kt, interesseeren ons in het bijzonder. 0p Donderdag 19 Oct. a.s. is een zeer ervaren VOETSPECIALIST aanwezig, voor gratis voetonder- zoek, zonder eenige verplichting tot koopen. L. BAYER - Steenstraai 21 £1^ Het adres voor ge makkelijk Schoeisel "&Q

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2