IS DIT IETS VOOR li??? BUITENLAND BINNENLAND UIT DE OMGEVING MAANDAG 16 OCTOBER 1933 DE LE1DSCHE COURANT VIERDE BLAD PAG. 11 Zoo schreven we, naar aanleiding van onze premie, het pracht-ilfïssaa/. EEN KLEINE MOEITE, het aanbrengen van slechts drie nieuwe abonné's (voor minstens drie maanden) brengt U in het bezit er van. Wij ontvingen dezer dagen van een onzer abonné's de mededeeling, waarin ons werd kenbaar gemaakt, dat niettegenstaande deze reeds in het bezit is van een Missahl, hij er toch gaarne toe zal meewerken om het abonnementental van „De Leidsche Courant" met minstens drie abonné's te verhoogen. Hij verklaarde: „Uw blad mag er zijn". Zoo'n verklaring „De Leidsche Courant" mocht een soortgelijke ook reeds van Hoog Kerkelijk Gezag ontvangen stemt ons natuurlijk dankbaar. Wij hebben op de allereerste plaats te zorgen, dat de courant kwalitatief aan haar doel beantwoordt en dan terstond volgt daarop, dat wij zorgen voor een zoo groot mogelijke algemeene verspreiding in Leiden en Omgeving. Wij moeten in abonnementen-aantal vlug vooruit. Binnen den kortst mogelijken tijd willen wij het 2e tienduizendtal volmaken. Een ieder moet daaraan meewerken. Daar moet een aanmoediging, een aansporing voor zijn. Dat is het Missaal. De Missaalbezitters(sters zouden wij evenwel missen in ons aanwervingsleger. Daarom laten wij de keuze tusschen een MISSAAL of een VULPENHOUDER. Deze Vulpen werkt volgens het Amerikaansch drukvulpenprincipe en wordt door een druk op den vulknop uit den een of anderen inktpot automatisch gevuld. Gij hebt voor het vullen geen glazen spuitje noodig en men behoeft ook den gouden pen niet op en neer te draaien. En om ons tenslotte tegenover hen, die bij de aanwerving van één abonné bleven steken, door welke om standigheid dan ook, niet onbetuigd te laten, zullen wij dezen een aardig VULPOTLOOD doen toekomen. Nogmaals, wij zenden U 'op aanvraag gaarne proefnummers. DE DIRECTIE. DE BRAND IN DEN RIJKSDAG. Onjuiste beweringen recht gezet. DIMITROF MAG VANDAAG TERUG- KEEREN. In het brandstichtingsproces werd Za terdag na de hervatting van de zitting eerst het besluit van den senaat medege deeld, dat beklaagde Dimitroff met ingang van Maandag weder tot de zittingen toe gelaten zal worden. Daarna werd als getuige de brandmees ter Puhle gehoord, die een uitvoerig over zicht van de blusschingsmaatregelen gaf. De procureur-generaal stelde hem een vraag naar aanleiding van hetgeen een buitenlandsch journalist waargenomen zou hebben over het wegwerpen van brand baar materiaal uit de zittingszaal. Getuige verklaart dat hij daarvan niets heeft ge zien en zich ook niet kan indenken, dat dit waar is, aangezien de zaal in helle vlammen stond. S.A. of S.S mannen heeft hij niet gezien, in het bijzonder niet, toen de brandweer aankwam. Dr. Sack zegt: Brandmeester Gempp moet erover geklaagd hebben, dat de voor zitter van den rijksdag, minister-president Goering, nadrukkelijk verboden heeft het hoogste alarmsein te geven. Getuige: Ook een dergelijke uitlating is niet gedaan. Dr. Sack: Dit is dus niet waar? Getuige: Dat is een leugen. Daarop wordt de vroegere brandmees ter Gempp gehoord, wiens verhoor klaar blijkelijk met spanning werd verwacht. De voorzitter leest hem de voorstelling voor, welke in het communistische bruinboek en in de buitenlandsche couranten is ge geven. Getuige verklaart: Ik ben reeds herhaal delijk over dit punt gehoord. Ik heb in beide gevallen deze beweringen klink klare nonsens genoemd. Ik heb geen S.A. man bij mijn aankomst in het rijksdagge bouw gezien, noch groote hoeveelheden brandbaar materiaal. Omtrent zijn onderhoud met minister president Goering verklaart Gempp het volgende: Ik heb ongeveer een kwartier, nadat ik als leider van het blusschings- werk bezig was, den. minister-Rresident in gezelschap van enkele andere heeren aan de Zuidzijde gezien en ben naar hem toe gegaan, om hen als hoogsten chef van de politie rapport uit te brengen. De minis ter-president vroeg mij, of ik den direc teur van den rijksdag, den heer Galle, had gezien. Dat is de eenige vraag, die hij tot mij heeft gericht. Ik vroeg dan verder, of de ministerpresident nog orders voor mij had. Hij zeide: laat u niet ophouden, u draagt de verantwoordelijkheid. Daarop is hij verder gegaan naar portaal 2. De voorzitter stelt getuige de vraag; of hij van don ministerpresident of een an deren superieur een wenk of bevel heeft ontvangen in dien zin, dat hij niet al te vlug moest optreden. Getuige antwoord: Dat is absoluut onzin. De procureur-generaal stelt de vraag, wat getuige als brandmateriaal heeft op gemerkt. Getuige antwoord: Niets bijzonders. De procureur-generaal zegt verder: In de pers is ook beweerd, dat u uit de hech tenis voorgeleid is voor het verhoor van vandaag. Is u ooit in hechtenis geweest? is er eenige maatregel met betrekking tot den brand tegen u getroffen? Getuige: Neen. Advocaat Teichert stelt de vraag: Er moet door u verlangd zijn, dat er verande ringen in het protocol aangebracht zou den worden. Getuige: ik moet verklaren, dat ook deze bev ering nonsens is. T*et is volkomen on zin. Dr. Teichert merkt op dat al deze bewe ringen klaarblijkelijk afkomstig zijn van een ontslagen schrijver bij de brandweer, een zekeren Arendt, die lid van de sociaal democratische partij was. Dit' schijnt de bron te zijn waaruit deze beweringen stammen. Te verdere beraadslagingen worden p tot Maandag verdaagd. De drie gearresteerde buitenlandsche advocaten worden uitgewezen. De drie buitenlandsche advocaten, Dets- jef, Grigoroff en Willard, die tijdens de behandeling van het Rijksdagproces uit de zaal zijn verwijderd, zijn in z.g. „Auswei- sungshaft" (hechtenis voorafgaande aan de uitwijzing). De drie advocaten, zoo is ko men vast te staan, 1 ?bben zich op grov® wijze misdragen tegen de hun aangeboden gastvrijheid. Zij hebben de Duitsche recht spraak en de wijze waarop de behandeling gevoerd wordt, in het buitenland op ver achtelijke wijze voorgesteld. Hun berich ten moeten tegen beter weten in gegeven zijn. De gearresteerden behooren onge twijfeld, aldus wordt medegedeeld, tot de comm. richting, die uit hoofde van het feit, dat zij advocaten zijn, toegang tot het proces hadden gekregen. Dimitrof weer in de zaal. BERLIJN, 16 Oct. (V.D.). Voor de pro ces-zitting van vandaag zijn niet minder dan twaalf getuigen gedaagd, voorname lijk employé's van den Rijsdag. Tegen kwart voor tien werden de be klaagden binnengeleid. Voor het eerst se dert Woensdag is de Bulgaar Dimitrof er weer by, die ten zeerste voldaan schynt en met genoegen om zich heen kijkt. Van der Lubbe heeft weer zijn bekende apa thische houding en heeft het hoofd weer diep gebogen. De buitenlandsche pers is bij het begin der zitting nog slechts in kleinen getale aanwezig. In de zaal ziet men o.a. den Amerikaanschen advocaat Hays. Het lid van den Senaat dr. Lersch leest na de opening Dimitrof de protocollen van wat er tijdens zijn afwezigheid be handeld is, voor. Dimitrof toont hiervoor groote belangstelling en luistert staande in zijn bank naar de voorlezing. De voorlezing van het protocol der drie zittingsdagen, die niet door Dimitrof zijn bijgewoond, duurt ruim een half uur. Voortdurend maakt Dimitrof aanteekenin- gen. Als eerste getuige wordt dan gehoord de chef van de bodenkamer van den Rijks dag Prodoehl. Te kwart over negen, toen de brand weer voorbij reed, merkte deze getuige voor het eerst iets van den brand. Zijn verklaringen komen overeen met die der vroegere getuigen. By het onderzoek van het gebouw had hij niets verdachts be merkt. De president vraagt hem of hij de ver klaring van den naderhand nog eens te .verhooren getuige Bogun mogelijk acht, n.l. dat een man uit de deur van portaal II naar buiten kwam, hoewel volgens de verklaring van den portier deze deur ge sloten was. Getuige Prodoehl kan dit slechts zoo verklaren, dat bij het sluiten van de deur iemand in het portiek moet hebben ge staan, wiens kleeding tusschen de deur was ingeklemd, zoodat het slot niet ge pakt had. De portier had dan niettemin gemeend de deur gesloten te hebben. Ook bestond de mógelijkheid dat men valsche sleutels had nagemaakt. Voor een vreemdeling is het mogelijk in portaal V te komen. De portiers zijn niet altijd de zelfde. De bezichtiging van het Rijksdag gebouw, waaraan iedereen kan deelnemen, vindt gewoonlijk om 2 uur 's middags plaats. De procureur-generaal Dr. Weber wijst erop, dat voor bekende personen geen controle kon hebben bestaan, aangezien ook het lid van den Pruisischen Landdag Koenen, een voormalige Rijksdagafge vaardigde, het gebouw kon binnengaan, zonder lastig te worden gevallen. Getuige bevestigt dat en voegt eraan toe, dat ook bezoekers die in het gezel schap van afgevaardigden waren, zonder moeite worden toegelaten. De betrokken afgevaardigde was dan voor hen verant woordelijk. VAN HET VATIC AAN GEHEIM CONSISTORIE. Z. H. de Paus houdt heden een geheim consistorie waarin «en aantal bisschoppen zullen worden benoemd en de canonisatie van de gelukzalige Bernadette Soubirous en Thouret zal plaats vinden. RUSLAND. UITZETTING VAN DUITSCHE INGENIEURS? Naar Reuter uit Berlijn meldde, zouden alle Duitsche ingenieurs, die werkzaam zijn in dienst van de Sovjet-regeering, op last van deze regeering terstond de Sovjet- Unie moeten verlaten. Zij zouden door Fransche ingenieurs worden vervangen. In Moskou wordt dit bericht evenwel ontkend. SIAM. GEVECHTEN BIJ BANGKOK. De voorsteden worden ontruimd. In de onmiddellijke nabijheid van Bang kok is een vuurgevecht begonnen tusschen de regeeringstroepen en de opstandelin gen, die onder aanvoering van prins Bo- varadej naar Bangkok zijn opgerukt. Bij deze gevechten moeten tal van gewonden zijn gevallen. Er bestaat groote vrees dat de geves ten zich zullen uitbreiden tot binnen de stad zelf en als gevolg van deze vrees neb ben tal van handelshuizen en banken hun de-'ren al gesloten. De legatiegebouwen worden bewaakt en aan de bewoners der voorsteden is het ad vies gegeven hun huizen te ontruimen. Een uitbreiding van den strijd tot in de eigenlijke stad zou voor Bangkok funeste gevolgen kunnen hebben. De city bestaat uit een groot aantal nauwe straatjes met meerendaels houten huizen; een vuurge vecht hier zou licht tot brand kunnen lei den. &n de geschiedenis heeft bewezen, dat ejn aanvankelijk kleine brand in BangkoK gemakkelijk enorme uitbreiding krijgt. Een speciale Europeesche wijk heeft Bangkok niet. De meeste Europeanen wo nen aan den rand der stad, soms zelfs mid den tusschen de sawahs in, die de stad om geven. De Engelsche, Italiaansche en Ne- derlandsche legaties bevinden zich zeer dicht bij elkaar; zij zijn gelegen aan den buitenkant der stad. Gezien de ligging van Bangkok moeten de gevechten, waarvan in de telegrammen sprake is, zich wel in de onmiddellijke nabijheid afspelen. Bang kok is namelijk voor de verbinding met het binnenland ""-«gewezen op spoor en rivier: de Chao Phya Menam, waaraan Bangkok is gelegen: Heerwegen voeren niet verder buiten de stad dan enkele ki lometers. NIEUWE DIJKGRAAF VAN DELFLAND De heer W. C. J. J. baron van Voorst tot Voorst te 's-Gravenhage, benoemd tot dijkgraaf van het Hoogheemraadschap Delfland, is gevestigd als notaris te 's-Gra venhage, hij is lid van provinciale Staten van Zuid-Holland en was vele jaren Hoog heemraad van Delfland. LIBERALE STAATSPARTIJ. In plaats van mr. H. J. Knottenbelt, die het lidmaatschap van de Eerste Kamer heeft aanvaardt, is, naar wij vernemen, dr. S. E. B. Bierema benoemd tot voorz. van de liberale Tweede Kamerfractie. Tot voorzitter van de Liberale Staats partij De Vrijheidsbond is in de vacature mr. D. Fock gekozen de eenige candidaat mr. W. C. Wendelaar. UITKEERING VAN ƒ5.— PER KOE. Nog deze maand. In de hoofdbestuursvergadering van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw werd o.m. medegedeeld, dat de uitkeering van 5.per koe uit het fonds van 8.000.000 nog deze maand haar beslag zal krijgen. C. J. P. Zaalberg voorzitter van den Nij verheidsraad. In een daarvoor belegde vergadering heeft de aftredende voorzitter van den Nij- verheidsraad, dr. F. E. Posthuma, het pre sidium, dat hij ruim twaalf jaren heeft be kleed, overgedragen aan zijn opvolger, den heer C. J. P. Zaalberg. Feest van den Ned. Journalistenkring. Zaterdagmiddag is, ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan var. den Nederland- schen Journalistenkring, in de zalen van hotel „Paulez" te '-sGravenhage, een druk bezochte receptie gehouden, bij welke ge legenheid tal van autoriteiten w.o. de mi nisters De Wilde, Verschuur, Slotemaker de Bruïne, Oud, Deckers, en vele ande ren, van hun belangstelling deden blij ken. Zaterdagavond had in „De Witte Brug" te 's-Gravenhage de feestmaaltijd plaats, waarbij, behalve prins Hendrik, o.a. de mi nister-president dr. H. Colijn, de ministers De Wilde, Slotmaker de Bruïne en Mar- chant, en jhr. v. Karnebeek, commissaris der Koningin voor Holland, mede aanzaten De Kringvoorzitter de heer D. Hans heeft een tafelrede gehouden, waarin hij o.a. de persvrijheid ter sprake bracht. De persvrijheid aldus spr. is niet slechts een persbelang, het is een algemeen volks belang. Voorbeelden in andere landen be wijzen, wat er van den journalist wordt, wanneer die vrijheid hem ontvalt. Spr. verklaarde zich niet te kunnen voorstel len, dat het in ons vaderland ooit daartoe zou komen, maar, dan moeten de journa listen zelf daartoe medewerken, en de vrij heid blijven hanteeren op waardige wij^e. De volgende redenaar was de minister president, dr. H. Colijn. Het is volkomen juist aldus spr. wat de heer Hans heeft gezegd, dat de journalisten de schat bewaarders zyn van de vrijheid van het woord. Juist om die reden is het van bui tengewone beteekenis de voorzitter zei het, aldus dr. Colijn, zoo terecht tot de journalisten dat zij zelf in de eerste plaats de hoeders behooren te zijn van de zegeningen welke de .persvrijheid ver schaft. Gelukkig achtte spr. zich, dat, over het algemeen, de regeering door de Neder- landsche pers wordt gesteund. De heer G. Polak Daniels, secretaris van den Kring, werd bij deze gelegenheid benoemd tot Officier in de Orde van Oran je Nassau. PROV. STATEN VAN ZUID-HOLLAND De Provinciale Staten van Zuid-Holland zijn bijeengeroepen tegen Dinsdag 21 No vember des voormiddags te 11 uur in de Eerste Kamer. LEIDSCHENDAM. 25 JARIG JUBILEUM „ST. CECILIA". Een harmonie, waarop men trotsch kan zijn. Zondag 15 October 1933 heeft St. Ce cilia op luisterrijke wijze haar 25 jarig be staan gevierd. Des morgens werd er om 7 uur een H. Mis opgedragen voor leden, donateurs en begunstigers van St. Cecilia, waarna alle leden deelnamen aan de algemeene H. Communie, zoodat de dag reeds goed werd ingezet. Des avonds te 8 uur was er een feest avond in het Patronaat, Damlaan. De eere-voorzitter, burgemeester Keij- zer, opende den avond met den Chr. groet. Namens St. Cecilia, aldus de Burg., heet ik U hier allen hartelijk welkom. Op de eer ste plaats den vertegenwoordiger van den Bond van R. K. Fanfare- en Muziekcorp sen in Zuid-Holland. Hij hoopt, dat de vriendschapsband tusschen Bond en St. Cecilia steeds hechter moge worden. Hij heet alle organisaties en zustervereeniging uit Voorburg en Stomp wijk welkom, en den heer v. d. Togt, oud-lid der Harmonie, die hiervoor uit Alkmaar is overgekomen. Wij zijn allen hier gekomen, om het zilve ren jubilé mede te vieren. Hij dankt allen voor den steun gedurende deze 25 jaren. Het is een heele prestatie een dergelijke Vereeniging staande te houden. Hij dankt den R K. Volksbond, waarvan de Harmo nie reeds 21 jaar onderafdeeling is, voor alle steun. Hij dankt de diverse organisa ties, enz. voor de bloemenhulde aan de Harmonie gebracht. Wij hebben een corps, waarop wij trotsch kunnen zijn; de jon gens staan overal en altijd klaar. Hij feli citeert de jubileerende vereeniging van harte en hoopt, dat het steeds crescendo zal gaan en een sieraad moge blijven van den R. K. Volksbond en van de parochie. Hij spreekt 't jubileerende lid, den heer P. Heine, toe, die 25 jaar lang lid is van de Vereeniging en feliciteert hem hartelijk en biedt hem voor al zijn goede werk namens St. Cecilia een enveloppe met inhoud aan en hoopt, dat hij steeds met denzelfden ijver voor St. Cecilia zal werken; ook de echtgenoote van den Jubilaris wordt dank en hulde gebracht. Ook den heer Perquin wordt dank gebracht voor alles, wat hij deed en als blijk van waardeering wordt hij benoemd tot eere-lid der Harmonie. De burg. wenscht ten slotte allen een genoeg lijken avond. Door de jubileerende vereeniging wor den hierna eenige schitterende muziek nummers ten gehoore gebracht o.a. „Nor- ma", Fantarie op motieven van Mendels sohn, Krönungsmarsch aus „Der Prophet", welke allen onder de bekwame en keu rige leiding van den heer Van Veen prach tig worden gespeeld en duidelijk toonden, dat St. Cecilia tot heel wat in staat is en zeer zeker een mooie toekomst tegemoet gaat. Een woord van hulde en dank aan St. Cecilia is hier zeker op zyn plaats en ook wij feliciteeren .St. Cecilia met haar jubileum en wenschen haar gaarne gesta dige groei en bloei toe. De heer H. Bakker, zang, en het duo „Leuk" luisterden verder den avond op prachtige wijze op, waarbij de heer Ouds hoorn, piano en den heer A. Hooijmans, cello voor een keurige begeleiding zorg den, terwijl een mooie cello-solo van den heer Hooijmans allen lof verdient. Diverse heeren voerden hierna het woord, o.m. de heer de Lange, voorzitter van den R. K. Volksbond, den zeereerw. heer Pas toor Kammers, den voorzitter van den Bond van R. K. Fanfare- en Muziekcorp sen in Zuid-Holland, de geestelijke Advi seur, kap. v. Vugt, de heer Perquin, enz. Het zou ons te ver voeren al het gespro kene door de diverse sprekers hier neer te schrijven; genoeg zij, dat allen de Harmo nie hartelijk feliciteerden met dit zeld zame Jubilé en haar alle goeds toewensch- ten en haar aanspoorden steeds op den zelfden weg te blijven voortgaan om een maal op nog luisterrijker wijze het gouden Jubilé te vieren. Na de pauze gaf de heer Bakker nog eenige schitterende zangnummers ten beste en het duo „Leuk" nog een aardige voordracht, waarmede alle drie een groo- ten bijval oogstten, terwijl St. Cecilia we derom eenige schitterende muzieknummers ten gehoore bracht. Op het einde dankte Burg. Keijzer alle medewerkenden voor hetgeen zij dezen avond gegeven hadden, waardoor deze avond op prachtige wijze geslaagd was; hy dankte alle aanwezigen voor den steun en hoopte steeds op aller medewerking te kunnen blijven rekenen om St. Cecilia tot steeds grooter groei en bloei te kunnen brengen, waarna hy sloot met den Chr. groet. Het was een schitterende avond, waarop St. Cecilia en Burg. Keijzer met genoegen en trots kunnen neerzen. Geld gestolen. De tuinder U. uit Veur had de onvoorzichtigheid voor een der lo ketten aan de Groentenveiling 4 biljetten van 10.neer te leggen, waarna hij zich even verwijderde. Toen hij terugkwom was het geld gestolen. Gemeente-Ontvanger. Tot tijdelijke hulp van den tijdelijken Gemeente-Ont vanger is benoemd de heer Cramwinkel, voordien volontair tersecretarie te Wate ringen.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 11