MAANDAG 16 OCTOBER 1933 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 10 IJZEREN STAAF OP DE RAILS. Kwaadwilligheid in het spel? Naar thans bekend is geworden, zijn in den nacht van Donderdag op Vrijdag de wielen van een locomotief, welke op het hoofdspoor van en naar Utrecht reed, ach ter de Gijsbrecht van Aemstelstraat te Amsterdam in botsing gekomen met een staaf ijzer, welke vermoedelijk dwars over de rails heeft gelegen. Toen de machinist een onderzoek instel de, bleek, dat de staaf, welke 1 Meter 75 lang, 5 c.M. breed en 1 a 2 c.M. dik was, door de locomotief tusschen de rails was geschoven. De machinist en de stoker brachten hun superieuren van hun ondervinding op de hoogte, met het gevolg, dat spoorwegauto riteiten en de politie van het bureau Lin- naeusstraat een onderzoek hebben inge steld. Een verdachte omstandigheid was, dat de ijzeren staaf niet thuis te brengen was, als behoorende tot spoorwegmateriaal, zoo dat in dit verband met de mogelijkheid van kwaadwiligheid ernstig rekening wordt gehouden. Zoo is bij het onderzoek ook ge bruik gemaakt van politiehonden, zonder dat echter eenig spoor van den dader of de daders is gevonden. Volgens het oordeel der spoorwegauto riteiten zou het onmogelijk zijn dat op deze wijze een trein was ontspoord. UIT DE OMGEVING DE KWAKEL. Crisiscomité. Hoe het crisis-comité gelden tracht in te zamelen! Zij tracht met medewerking van verschillende ver- eenigingen eenige gezellige avonden te or- ganiseeren. Te Uithoorn zal de 1ste uit voering gegeven worden op 26 Oct. a.s. in café „De Ruiter". Medewerking verleenen Sparta, Fa. V.G.N.U. van de Kwakel, het jongens- en dameskoor van de Kwakel on der leiding van P. J. Graven. Te Kwakel zal de. tweede uitvoering ge geven worden in café J. Leenders op 8 Nov. door Sparta, St. Cecilia, Kunst na Arbeid en de tooneelvereeniging St. Ge- nesius van de Kwakel. HILLEGOM. Gemeenteraad. De Raad .dezer ge meente houdt een openbare vergadering op Vrijdag 1933 nam. 1.45 uur. Te behan delen onderwerpen 1. Notulen. 2. Ingeko men stukken. 3. Voorstel tot het verlee nen van eervol ontslag aan den gemeen te-werkman P. van der Zwart. 4. Voorstel tot overplaatsing van den gasstok.fr G. Bruin als gemeente-werkman naar het bedrijf Openbare Werken. 5. Praeadvies inzake de voorfbereiding van een wijzi ging van het verbreedingsplan. 6. Voorstel tot wijziging van de Algemeene Pblitie- verordening. 7. Voorstel tot regeling van de percentages der rekeningcourant,over eenkomst met het gas- en waterbedrijf. 8. Voorstel tot verhooging van het subsidie aan het Burgerlijk Armbestuur. 9. Voorstel tot het verhuren van een terrein aan de Voetbalvereeniging „Hillinen". 10. Voorstel tot wijziging van de bestuursverordening ▼oor het bedrijf van Openbare Werken. 11. Mededeelingen. Officieele opening. Vrijdag na af loop van de Raadsvergadering zal de bur gemeester Pontstraat officieel worden ge pend in tegenwoordigheid der Raadsleden en anderen. De verlichting met wissel stroom natriumlicht zal dan tevens in or de zyn. We komen dus op deze gebeurtenis nader terug. Gonden bruiloft. Zaterdag herdacht het echtpaar Joh. v. d. Hulst en A. M. van der Weyden zijn gouden huwelijksfeest. De belangstelling was b egrij pel ijkerwij ze groot. Des avonds bracht de Hillegomsche Harmoniekapel den feestelingen een sere nade, die mede veel belangstelling trok. Verkeersongeval. Zaterdagmiddag reed de heer B. met zijn motorrijwiel op de Leidschestraat. Bij het oversteken van den weg, kwam hij op de trajprails te slip pen en viel. Ernstig aan het hoofd ver wond, werd hij voorloopig door leden van E. H. B. O. vedbonden en «p advies van dr. Versluys naar Huize „St. Joseph" overgebracht, waar hij verder geholpen werd. Later werd hij onder toezicht van een Zuster van het St. Josep! gesticht naar de Maria-Stichting te Haarlem vervoerd. Gem. Arbeidsb. i« rs. Aan de Gemeen telijke Arbeidsbeurs staan thans ingeschre ven 358 werkzoekenden tegen 324 een week vroeger. Geboren: Jacobus Gerardus z. van S. P. Warmerdam en C. Mesman. Hen drik Johannes z. van R. J. Tol en C. H. Walter, Lucas z. van J. J. Huisman en M. B. Boshove. Ondertrouwd: A. J. Bos en A. C. Spreeuw. Getrouwd: J. E. Sanders en A. C. C. Rusman. L. Spaargaren en A. Flipphi. Overleden: J. Poot echtgen. van W. Kijne 61 jaar. KATWIJK AAN DEN RLJN. Personalia. De heer G. Wassenaar al hier slaagde te 's-Hertogenbosch voor het politiediploma van den R. K. Politiebond St. Michael. Ongeval. Het 11-jarig zoontje van C. A. geraakte met zijn hand tusschen twee zandschuiten. Zijn hand was zoodanig be zeerd, dat Dr. Hueting slechts een nood verband kon leggen en de jongen zich voor verdere behandeling naar het Ziekenhuis Ie Leiden moest begeven. KATWIJK. Personalia. Naar ons wordt medege deeld zal door den Burgemeester bij de Kroon worden aangevraagd om den In specteur van Politie alhier voor te dragen ter benoeming van Commissaris van poli tie alhier. Naar wij tevens vernemen zou, na een eventueele benoeming van Inspec teur tot Commissaris, een nieuwe Inspec teur van politie moeten worden benoemd omreden deze twee functies in één per soon niet vereenigbaar worden geacht. Dit beteekent dan tevens uitbreiding v'an het politiekorps. Werkloosheid. Aan het correspondent schap der arbeidsbemiddeling staan op heden ingeschreven 333 personen. Hiervan zijn: 6 scheepmakers, 3 loodgieters, 8 va rensgezellen, 5 binnenschippers, 6 stokers, 33 visschers, 2 tuinlieden, 68 landarbei ders, 89 losse arbeiders, 11 kuipers, 3 fa brieksarbeiders, 13 metselaars, 6 schilders, 19 timmerlieden, 37 grondwerkers, 14 op perlieden. Geplaatst werden deze week 5 personen. NOORDWIJKERHOUT. In brand. Terwijl men in de garage van Werkhoven, alhier bezig was met het schoonmaken van een auto, sprongen con tact-vonken over op de benzine waarmee de wagen werd schoongemaakt. Een kleine ontploffing volgde. Hierdoor geraakte het knechtje J. B. in brand. Zijn kleeren kon den spoedig gebluscht worden. Hij liep echter zoodanige brandwonden op, dat hij zich onder behandeling moest stellen van dr. Wösten, alhier. Veiling. Naar we vernemen zal a.s. Dinsdag de laatste veiling aan „De Een dracht", bij Piet Gijzenbrug, plaats vinden. Hiermede wordt een druk seizoen van deze groentenveiling afgesloten. OUDEWETERING. Opening Majella-terrein. Zondag heeft onder overgroote belangstelling de plechtige inzegening en opening van het terrein van de R.-K. Sportvereeniging Ma- jella plaats gehad. Het aantal aanwezigen mag zeker tusschen de zeven en achthon derd worden geschat toen de zeereerw. heer pastoor overging tot de inzegening van het clubgebouw, de clubvlag en het terrein. Fier ging de door zij neer w. ge schilderde vlag de hoogte in en zij heeft ondanks het feit, dat zij op een zeer gevaar lijke plaats achter een der doelen opgesteld stond, stand gehouden. Nadat de inze gening had plaats gevonden sprak pas toor op zijn bekende kernachtige wijze de leden van de sportclub en alle aanwezigen toe. Hij gaf een uiteenzetting van de be- teekenis van de wijding en hoopte, dat de sport op dit vekf zal worden beoefend naar den geest der H. Kerk, zoodat de gezondheid zou worden bevorderd, de kuischheid zal worden beoefend en de vic torie zal worden behaald. Hierop nam de voorzitter van Majella de heer P. van Es het woord en dankte in de eerste plaats den eerw. heer pastoor voor de zegening van het terrein en dat de sport op dit terrein steeds beoefend zou worden vol gens den door pastoor gehouden rede. Daarna sprak hij enkele woorden van wel kom tot de uitgenoodigde vereenigingen n.l. DOS I uit Roelofarendsveen en The Unity uit Amsterdam. De voorzitters van beide vereenigingen lieten zich ook niet onbetuigd en spraken den wensch uit, dat Majella standvastig zou blijven vasthou den aan het gestelde doel en lange jaren zou mogen werken tot geestelijk en licha melijk heil harer leden. Hierna nam de wedstrijd een aanvang, welke eindigde in een verdiende overwinning van DOS (42). Na afloop v. d. wedstrijd, waar van een afzonderlijk verslag zal worden in gezonden werden de prijzen, bestaande in een fraaie beker als eerste en een lau werkrans als tweede prijs onder een toe passelijk woord uitgereikt. Hiermede was deze eerste dagf ten einde en het zou ons niet verwonderen, als de jonge ver- eeniging, hoewel zelf niet aan een daad werkelijken kamp deelgenomen hebbende, de moreele en financieele van den dag genoemd kan worden. SASSENHEIM. Gemeenteraad. De Raad vergadert Woensdagmiddag om 14.30 uur ter be handeling der volgende agenda: 1. Notu len. 2. Ingekomen stukken. 3. Vaststellen verkoopprijzen bouwterrein Beukenlaan enz. 4. Reclames hondenbelasting. 5. Slui ten rekening-courant-overeenkomst met N. V. Bank voor Nederlandsche Gemeen ten voor buitengewone uitgaven 1934. 6. Vaststellen begrooting Schoolartsendienst. 7. Verzoek werkloozen éénmaal per dag te mogen stempelen. 8. Rooien boomen in de Hoofdstraat enz. 9. Verordening op de hef fing van besmettelijke ziektengelden. 10 Intrekken der bij raadsbesluit van 29 Mei 1933 vastgestelde verordening tot heffing eener wegenbelasting. 11. Steun klein- kweekers. 12. Vaststellen uitgaven der openbare school over 193Ê. 13. Trottoir Hoofdstraat vanaf „Even Buiten" tot huis J. A. van der Voort. 14. Voorloopige vast- I stelling Gemeente-rekening 1932. 15. Aan- bieding Gemeente-begrooting voor 1934. J Verdwaald. Een werklooze, die aan het visschen was aan de Zandsloot, ving aan zijn hengeltje een schol. .Wel een merkwaardige vangst. Dierenbescherming. Door een aantal jonge dames werd in de afgeloopen week een speldjesdag gehouden voor de dieren bescherming op Sassenheim. De collecte heeft opgebracht de som van 40. ROELOFARENDSVEEN. JUBILEUM DR. VAN DOOREN. Een bloementuin in huis. Zondag herdacht de heer P. C. G. van Dooren den dag waarop hij vóór 25 jaar zich alhier vestigde als arts. Dat onze ge neesheer algemeen geacht en gezien is, bleek o.m. uit het feit, dat zijn woonhuis in een bloementuin was herschapen. Van de reeptie werd door vele belangstellen den gebruik gemaakt; het bestuur van de R.K. Vereeniging Het Wit Gele Kruis, waarvan de jubilaris medisch adviseur is, had naast zijn gelukwenschen een stoffe lijk blijk van hulde gezonden in den vorm van een pracht bloemstuk. Ook de sociëteit, waarvan de jubilaris reeds tal van jaren het voorzitterschap bekeedt, liet zich niet onbetuigd, en zond eveneens met hare gelukwenschen een stoffelijk blijk van belangstelling. Het heeft den heer van Dooren, die be kend staat om zijn Brabantsche gemoede lijkheid en goedmoedige vroolijkheid, vooral by het bezoek aan zijn zieken, stel lig goed gedaan, op zijn zilveren jubilé zoovele blijken te hebben ontvangen van genegenheid voor zijn persoon. Des avonds bracht de muziekvereeniging „Liefde voor Harmonie" nog een serenade ter eere van den feesteling. WARMOND. Volksbond. Onder groote belangstel ling had in hotel „De Stad Rome" een algemeene vergadering plaats van de a£- deeling Warmond van den Ned. R. K. Volksbond. Wegens afwezigheid van den voorzitter, stond deze bijeenkomst onder leiding van den vice-voorzitter, den heer C. Zevenhoven. Te ruim acht uur opende deze de bijeenkomst, daarbij een woord van welkom sprekende tot de aanwezigen, inzonder tot den nieuw benoemden geeste lijken adviseur, den kapelaan. Spreker vertrouwt, dat de adviseur zijn beste krachten aan de vereeniging zou geven, en deze, daar waar noodig, met zijn adviezen ter zijde zou willen staan. Hierna werden door den secretaris de notulen der vorige bijeenkomst voorgelezen, welke zonder op of aanmerkingen onder dankzegging wer den vastgesteld. Bij het punt ingekomen stukken, deed de voorzitter voorlezing van een binnengekomen schrijven vein de Stedelijke Lichtfabrieken te Leiden, waar in werd medegedeeld dat door deze instel ling de heer Keyzer was aangewezen éls zijnde de persoon belast met den verkoop van electriciteits bonnen. Het woord was hierna aan den pen ningmeester tot het uitbrengen van het fi nancieel verslag. Hieruit bleek, dat de vereeniging momenteel een batig saldo te boeken had van 122.63. Uit het hierna uitgebracht verslag van den penningmees ter van het Ziekenfonds bleek, dat ook deze instelling een batig saldo te boeken had en wel van 9.57. Thans was het woord aan den heer D. den Dunnen, die de studie-dagen te Bergen had medege maakt als afgevaardigde der gemeente Warmond. Op een zeer onderhoudende en zeer overzichtelijke wijze zette spreker uiteen, wat die dagen in Bergen was be handeld en uit zijn op keurige wijze ver zorgde verslag, bleek dat hij de daar be handelde onderwerpen met groote aan dacht gevolgd had en hij had dan ook van den voorzitter een woord van hartelijken dank in ontvangst te nemen, waarbij de vergadering zioh met een hartelijk applaus aansloot. Hierna werd overgegaan tot het houden van een collecte ten bate der instelling „Hulp in Nood", welke een bedrag op bracht van 3.10. De voorzitter deelde mede, dat dit jaar de feestuitvoering der vereeniging zou plaats vinden op 5 No vember a.s. Op voordracht van het be stuur werd besloten aan de in deze ge meente gevestigde Debatingclub een sub sidie te verleenen van 5 voor aanschaf fing van leerboeken, zulks nadat deze aangelegenheid door den heer J. Weyers als bestuurslid dezer club, nader was toe gelicht. Bij de gebruikelijke rondvraag zeide de heer H. Weyers het te betreuren, dat tel kens wanneer een vergadering van den volksbond moet plaats vinden door perso nen, lid dezer vereeniging zijnde, voor deze vergadering een hetze wordt gevoerd tegen een of meer bestuursleden, terwijl zij wanneer zij dan op de vergadering komen, zwygen als het graf. Dit noemde spreker unfair en hij zag liever' dat deze perso nen hun grieven niet buiten maar in de vereeniging tfer sprake brachten. Over I dit punt ontspon zich een levendige dis cussie tusschen de heeren Weyers en v. d. Drift en met een beetje goede wil bleek, dat beide -standpunten gemakkelijk tot I elkaar te brengen waren, wel een bewijs dat een klacht of grief ter plaatse meer DE STORMKLOK LUIDT. (Ingezonden) Ik zal hangen, als dat Gretha Garbo hoogstdezelver per soon niet is. Non, hang dan, want als je in 't wa renhuis om den hoek gaat kijken, staan daar nog wel 200 Gretha Garbo's ach ter de toonbank. (Canard) II Nu onze Regeering zich wederom krach tig heeft uitgesproken voor het ongerept handhaven van onze munt, nu moeten maatregelen genomen worden, als in Duitschland, Engeland, Denemarken, en in bijna alle landen van Europa. De bewijzen, dat hier wat gebeuren kan, zijn voor han den, hoe moeilijk het zich ook laat aanzien. Duitschland. Wet van 1 Juni 1933 tot regeling der verhouding van schuld- eischer en schuldenaar in den landbouw. Hoofdstuk I Schuldberijding. Par. 9. De regeling der schuldberijding kan plaats hebben: 1. Door regeling der schulden of aflossing; 2. Door afgifte van land; 3. Door combinatie van beide 1 en 2. Par. 14 regelt maximum rente. Hoofdstuk II. Par. 26. Gerechtelijke ten uitvoerleggingen zijn niet toegelaten. Fail lissement kan niet worden uitgesproken. De wet in Duitschland heeft 8 Hoofd stukken en telt 91 paragra/en. Zwitserland. Besluit van 13 April 1933 tot instelling van tijdelijke maatrege len ter bescherming van in nood verkee- rende landbouwers. Hoofdstuk I regelt het uitstel van de verkooping. Hoofdstuk 5, art. 1939. 1. Financieele steun volgens de regeling van het bondsbesluit van 30 Jan. 1932; 2. Het concordaat ten gunste van den debiteur; 3. Uitstel van betaling inzake kapitaal-terugbetalingen; 4. Vermin dering of opheffing van de rente van niet gedekte kapitalen; 5. Verleening van hy potheek voor de gelden verstrekt door het steunbureau of anderen ter betaling van hypothecaire schuld, art. 25 en 26. De wet bestaat uit 3 hoofdstukken, heeft 44 art. en blijft van kracht tot 31 Dec. 1936. Noor d-A m e r i k a. Wet no. 44 1932 omtrent faciliteiten te verleenen door de federale Reserve banken aan handel en landbouw. Bulgarije. Wet van 16 April 1932 op de bescherming van den eigenaar landbou wer St.bl. 19, 4, 32. No 15. Polen. Wet van 7 Maart 1932 houden de faciliteiten aan landbouwers. Staatsbl. 30-3-'32, No. 25. Wet tot vergemakkelij king der betaling van Landbouwschulden. Staatsbl. 30-3-'32. No. 25. Roemenië. Wet van 13 April 1933 tot regeling van landbouwschulden. Stbl. 14-4- '33. No. 88. Joegoslavië. Wet op de bescherming van Landbouwers, houdende bepalingen over executies. Stbl. 20-4-'32. No. 91. Denemarken. 1. Wet van 12 April 1927 no. 67, tot wijziging van de faillisse- mentswet van 14 April 1905; 2. Wet No. 99, van 31 Maart 1928 regelende het ver strekken van leeningen aan boeren ter be reiking van accoord; 3. Wet van 16 Nov. 1931 tot uitstel van executoriale verkoop; 4. Wet No. 73, 11 Maart 1933 betreffende uitstel van betaling van schulden te ver leenen aan landbouwers. Irak. Wet No. 28 1933, Stbl. 30-7-*33, No. 31. Zelfs Nederland heeft ook een executie- wet gekend, n.l. Wet van 4 Sept. 1914, hou dende bepalingen strekkende om den rech ter gelegenheid te geven dadelijke uitwin ning te voorkomen naar aanleiding van geldelijke moeilijkheden ten gevolge van de toen heerschende buitengewone omstan digheden. Ieder voelt, dat men bezig is de draad los te winden, die een groot deel van onze boeren en tuindersstand nog bewaart voor de financieele ondergang. Het Koninklijk woord heeft een laatste flikkering van hoop doen ontstaan. Maar zij kunnen niet meer wachten. Geen dag en geen uur. Daarom is de noodkreet thans zoo heftig en schril. En deze laatste noodkreet moet worden verstaan. Wat in schier allelanden is gebeurd, moet ook hier gebeuren. De lawine van de gedwongen verkoopingen mag niet over ons land komen. Dat mag niet. Om het ont zaglijke leed, dat aan honderden gezinnen, ja duizenden, na jaren van ontbering zal worden toegebracht. Om de ontredderende gevolgen op land- prijzen in boerderijen en tuinderijen. Om de totale berooving van het bezit van den Boeren- en Tuindersstand, dat met één slag in handen zal worden gebracht van kapitaalbezitters. (Een der eischen van de katholieke Maat schappijleer is deze: De grond behoort van nature toe aan hen, die deze bewerkt. Verder: Voor een goede maatschappe lijke ordening is het noodzakelijk, dat het aantal zelfstandige boeren zoo groot moge lijk is). Om de financieele ondergang van de plattelands-timmerlieden, ververs, sme den en winkeliers, wier bestaan met boer derij en tuinderij samenhangt. Omdat 't de ellende der landarbeiders, voordat het proces van afslachting is ver- loopen, nog ontzettend zal vergrooten. Om de financieele ondergang van de ouden van dagen, wier bezit geheel weg valt ^n die in het geheel niet meer in staat zijn voor zich zelf te zorgen. Vooral treft dit onzen Katholieken Ouders van groote gezinnen, die, na een karig, arbeidzaam leven, thans nog eenige rustige jaren dach ten te hebben. Alles ging naar de zoons en dochters om het ergste te voorkomen en nu zijn ze allen arm en men spare hun toch de laatste, allesvernietigende slag. Om de noodzakelijke gevolgen aan de Coöperatieve Boerenleenbanken, Coöpera tieven Veevoederfabrieken, Veevoer- en Kunstmesthandelaren, wier credietwaardig- heid steunt op de vorderingen, die zij bij den Boerenstand hebben, maar waar geen cent van terecht komt, als ze nu moeten liquideeren. Ten slotte om de moreele en godsdiens tige gevolgen. Hoe zullen zij reageeren, de duizenden, wier arbeid niet beloond wordt maar gevolgd wordt met den ondergang? Land- en Tuinbouwers blijft uw eigen organisaties en bestuurders trouw, maar vraagt hun met klem, dat zij U in de ge legenheid stellen, een spontane uiting te geven van den hoogen nood. En, als we nu moeten aanhooren en ten aanschouwe van heel de menschelijke samenleving getui gen, de volstrekte onmogelijkheid, om de juridische verplichtingen van hypo theken en obligaties en andere vorderin gen na te komen, dan vragen wij, in het besef van ons verantwoordelijkheidsgevoel, tegenover omstanders en tegenover de Re geering, op grond van de feiten, op grond van de economische gevolgen, op grond van de sociale en godsdienstige verwoes tingen.... dat voorloopig, in afwachting tot andere maatregelen, die daarop zullen moeten volgen, een onverwijld en en volledig executieverbod wordt uit gevaardigd voor de boeren- en tuindersbe- drijven op grond van achterstallige huur of renteschuld of hypothecaire vorderin gen. Moge de Regeering kracht en verlichting ontvangen om in deze ontzettend zware tijden haar moeilijke taak te volbrengen. Laten we daarvoor bidden en anderer bede om hulp krachtig ondersteunen. M. J. v. d. W e y d e n. doelftreffend is, dan een gepraat daar waar zulks niet thuis hoort. Nadat nog eenige zaken van onderge schikt belang waren behandeld, werd de overeenkomst op de gebruikelijke wijze gesloten, nadat op het verzoek van het bestuurslid J. Hogenboom nog een gebed gestort was voor het overleden lid den heer J. Roest. Koopt bij hen, die in UW dagblad adverteeren DE AVONTUREN VAN PROFJE EN STRUISJE. 263. Er werd een draagbaar van takken gemaakt, waarop Profje werd gelegd. Zijn been werd verbonden, en zoo werd hij op een der paarden gebonden. Hst was maar goed dat hij niets voelde, want hij werd op het paard heen en weer geschud. De tocht naar het Indianenkamp was begonnen. Struis je liep mee en zorgde er voor, dat Profje niet kon vallen en de man die op het paard gezeten had, was achter een an der gaan zitten en hield Profje's paard bij de teugel. 264. Struisje kreeg nu gelegenheid de mannen eens goed op ie nemen en kwam tot de ontdekking dat de meesten geen kleeren droegen, maar een laag verf, die ze op hun huid hadden gesmeerd. Broeken droegen ze wel, maar dat was dan ook alles. Alleen het opperhoofd had ten mooie man tel aan. Het was een nuid van een dier Din- nenste buiten gedraaid en ook al beelemaal beschilderd. Struisje struikelde af en toe bijna over de pooten van 't paard, waarop Profje was vastgebonden v ant telkens boog hij zijn lange hals voorover om maar goi Ie kunnen zien en hij vond het jamr- dat Profje al dat moois niet kon zi°"

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 10