RETRAITEHUIS Wettelijke regeling van de huisindustrie 25ste Jaargang ZATERDAG 14 OCTOBER 1933 No. 7636 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooroitbetaHng: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Dij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post S 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, by vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur eq verhuur, koop en verkoop: f 0.50 Dit nummer bestaat uit vijf bladen waaronder geïllustreerd Zondags- M»d. Naar een nieuwe Maatschappij Een Sociale Kamer naast een Politieke Kamer dat is een wensoh, die vandaag sterk naar voren dringt, doch niet nieuw is. 't Verwondert ons, dat hier en daar in de pers is aangevallen op een rede, door dr. Kortenhorst dezer dagen te Breda ge houden, alsof daarin denkbeelden werden verkondigd, waarvan tot nu toe in de R. K. Staatspartij, onder de Katholieken, niet vernomen werd. Die door velen met belangstelling ver nomen denkbeelden zijn ons sympathiek en bijzonder verheugend is 't, dat een vertrou wensman der katholieke werkgevers en een bekwaam en invloedrijk lid der Twee de Kamer deze met klemmende overtuiging en bezielend elan naar voren brengt en be pleit. Maar we herhalen het deze denkbeelden zijn niet nieuw. In geschriften van 'n vijf en twintig jaar geleden van mgr. Aengenent, prof. Aai- berse e.a. vindt men precies hetzelfde als wat nu bepleit wordt onder den naam van „corporatieve maatschappij". Die naam is van lateren tijd. Maar de zelfde zaak werd toen gepropageerd on der den naam van „Sociale Kamer". Een redacteur van het „Handelsblad" heeft dr. Kortenhorst geïnterviewd naar aanleiding van diens hier bedoelde Bre- da'sche rede en gevraagd, wat hy bedoelt met de essentiëele wijziging van het Staats apparaat, welke hij voorstaat. En dr. Kor tenhorst antwoordde o.m.: „Wat nu de door mij nuttig geachte in stelling eener organisch samengestelde Ka mer aangaat waarvoor dus Grondwets herziening onontbeerlijk zou wezen stel ik mij voor, dat wij naast de Tweede Kamer, gelijk die nu is (waarvoor ik dus de directe verkiezing volgens E, V. en het algemeen kiesrecht gehandhaafd zou wil len zien) een Eerste Kamer zouden krijgen, die uit de verschillende in onze hedendaagsche maatschappij aanwezig zyn- de economische en sociale groepen zou voortkomen en die dan in de plaats van onze tegenwoordige Kamer van vijftig zou treden, welke toch eigenlijk niets meer is dan een vrijwel overbodige doublure van de Tweede Kamer. In groote lynen geschetst komt 't mij voor, dat een dergelijke Eerste Kamer ten aanzien van sociale en econo mische onderwerpen de bevoegdheden zou moeten hebben die thans de Tweede Kamer heeft. M. a. w., wetsontwerpen die zich op dat gebied bewegen zouden eerst in de or ganische Kamer aan de orde moeten ko men, die daarvoor het amendementsrecht zou bezitten, en daarna zou de T w e e- de Kamer alleen nog tot taak hebben die voorstellen aan te nemen of te verwer pen, zonder amendeeringsbevoegdheid dus. Over quaesties van algemeen politie- ken en algemeen financieelen aard zou daarentegen de gang van zaken moeten blijven, zooals zij nu is. Maar nog eens, ik bepaal me hier enkel tot het schetsen van enkele groote lijnen van zulk een hervor ming". „Vreest ge niet, dat in de organische Ka mer juist de belangen-botsingen nog veel sterker tot uiting zullen komen?" „Neen, in de praktijk ducht ik daarvan geen ernstige gevaren, en ik zie het voor deel in deze oplossing, dat men een be tere, want deskundiger behandeling van de wetsontwerpen zal krijgen, te meer, wanneer daarmee gepaard gaat, een be langrijke decentralisatie, ook eventueel van verordende bevoegdheden, zoodat de di verse maatschappelijke groepen elk op hun terrein veel meer gelegenheid krijgen tot voorbereiding en medewerking der sociale en economische regelingen. Dat het denk beeld eener organische Eerste Kamer al veel vroeger door Kuyper en door Treub (1908) gepropageerd is, weet ik. In die da gen bestond echter nog niet die organische maatschappij, die wij thans wel hebben". De heer Kortenhorst had ook, zooals ge zegd, andere namen kunnen noemen, Ka tholieken, die hetzelfde reeds lang gele den hebben bepleit. Dezen wenschten naast de politieke Kamer een sociale Kamer. Dr. Korten horst noemt deze twee wetgevende licha men respectievelijk Tweede en Eerste Kamer. Wat de namen betreft, zijn we er.... niet óp vooruitgegaan o.i. De eerstgenoem de aanduiding schijnt ons veel beter, veel duidelijker en juister. Een o.i. belangrijke zaak hebben wy ech ter in de rede van dr. Kortenhorst gemist. Hij wil laten we de oude namen even vasthouden een politieke en een sociale Kamer. Een uitstekend denkbeeld! Maar daarvoor is een grondwetsherziening noo- dig, waarmede hij ook uitstekend! dan zou willen wachten tot na deze vier jarige periode; opdat de voor een grond wetsherziening vereischte Kamerontbinding zoodanig zou kunnen geschieden, dat de daarop volgende verkiezing met de perio dieke verkiezing zou samenvallen. Maar wij missen hierbij een belangrijke aanvulling, n.L dat intusschen, nu al aan stonds, kan worden begonnen met de vorming en werking van bedrijfsraden, zooals die in de wet-Verschuur mogelijk zijn gemaakt! Die Bedrijfsraden geven ons nog niet de ideale „sociale Kamer", de ideale corporatieve maatschappij", maar zij kun nen ons toch al een eind op weg brengen naar dat ideaal en de verwezenlijking er van bespoedigen en voorbereiden in de mentaliteit van de verschillende sociale volksgroepen. De mentaliteit daarvoor is gerijpt, zeide dr. Kortenhorst, „o.m. ook onder den indruk an stroomingen buiten ons land", 't Is wellicht zoo. Maar 't zou toch niet ongewenscht zijn, als de mentali teit in en door de bedrijfsraden, voorzoover noodig, nog méér geschikt werd gemaakt, om zich te kunnen aanpassen aan en pro ductief te kunnen meewerken in de komen de nieuwe maatschappij. Wij hebben het vertrouwen, dat dr. Kor tenhorst ook zijn invloed zoo intensief mo gelijk zal aanwenden, om uit onze bedrijfs raden wet te.halen wat er te halen valt, opdat reeds spoedig en zeer spoedig zijn ideaal worde gebracht op den weg naar verwezenlijking. De Kamer heeft zich gistermiddag met twee onderwerpen vooral beziggehouden. Het eerste betrof het wetsontwerp tot wet telijke regeling van de huisindustrie. Het is bekend, dat de ontwikkeling van de huisindustrie onvermijdelijk gepaard gaat met zeer slechte arbeidsvoorwaarden: lage loonen, lange arbeidsduur, kinderarbeid, ongezonde werkplaatsen, slechte bewoning, onttrekking aan een deel der sociale ver zekering e.d. Middelen tot het tegengaan der nadeelen van de huisindustrie zijn al- lerwege beproefd. Zoowel wetgever als vakorganisatie zijn echter machteloos ge bleken, totdat de wetgever de kwaal in zijn oorsprong aantastte en zich met het loon ging bemoeien. Wel is de huisindustrie sedert het achttien jaar geleden inge stelde groote onderzoek naar de toestanden in de huisindustrie in Nederland aan merkelijk verminderd, maar minister Slo- temaker achtte de ellende nog geenszins verdwenen, terwijl bovendien de Regee ring deze wet noodig zou hebben, indien zij overgaat tot de beperking van den ar beid der gehuwde vrouw. Van daadwerkelijk verbeterend optreden was eerst sprake, toen een wet de moge gelijkheid schiep zooals dat het geval is in Australië en Engeland om minimum- loonen vast te stellen. Daardoor wordt alle huisindustrie, die haar eenige bestaans reden heeft in de uiterst lage loonen, van zelf tot den ondergang gedoemd. Op de 10de en 11de Internationale Ar- beidsconferentie, in 1927 en 1928 te Genève gehouden, heeft het vraagstuk der mini- mumloonen een onderwerp van bespreking uitgemaakt, met tot resultaat een Ontwerp verdrag en een Aanbeveling. Het stelsel, dat aan dit verdrag ten grondslag ligt en eveneens belichaamd is in het door de Re geering aangeboden ontwerp, is het sys teem van de Engelsche Trade Act. De grondgedachte daarvan is, dat in een be drijfstak, waarin de huisarbeiders loonen verdienen, die in vergelijking met loonen voor gelijksoortigen arbeid in fabrieken en werkplaatsen, waarin vertegenwoordigers van ondernemers en arbeiders zitting heb ben en die tot taak heeft te onderzoeken of het gewenscht is minimumloonen vast te stellen en bij bevestigende beantwoor ding van deze vraag zoodanige loonen vast te stellen, dan wel daartoe strekkende voorstellen te doen aan de bevoegde over heid. Het ontwerp nog ingediend door Mi nister Verschuur opent de mogelijkheid tot het instellen van plaatselijke en cen trale huisarbeidscommissies. Deze com missies zullen de bevoegdheid krijgen voor den bedrijfstak of bedrijfstakken, waarvoor zij zijn ingesteld, loonbepalingen te ont werpen. Bij de behandeling van het ontwerp in de Kamer stuitte het op slechts weinig tegen stand. De minister van sociale zaken, die het ontwerp moest verdedigen, legde vooral den nadruk op den principieelen kant van het vraagstuk. De vraag rijst namelijk in hoever de Overheid zich heeft te bemoeien met de bepaling der loonen. In antwoord op een opmerking van den liberalen heer van Kempen de liberale economie kreeg hedenmiddag wel een harde noot te kraken verklaarde de minister, dat ook volgens zijn meening de Overheid zich als regel niet met de loonen heeft te bemoei en. De leiding van het bedrijf toch berust niet in handen van de Overheid. Niettemin zijn er enkele uitzonderingen. Wat de lage loonen betreft, hebb- wij hier een voor beeld, dat ingrijpen noodzakelijk is. Een ander voorbeeld is de bemoeienis van de Regeering met de loonen in het landbouw bedrijf. De aan de landbouw te verleenen steun werd uitdrukkelijk afhankelijk ge steld van het handhaven van behoorlijke arbeidsvoorwaarden. Humoristisch was de opmerking aan het adres van den heer Ver voorn (Platt. B.), of hij na deze nadere verklaring nog van oordeel was, dat de minister commu nist was! Van katholieke zijde werd het ontwerp verdedigd door den heer Henri Her mans, die zich beklaagde over de te late indiening van het ontwerp. Het ontwerp werd z.h.s. aangenomen met aanteekening van den heer Vervoorn, dat hij tegen was. Een amendement van den heer Kupers (S.D.A.P.), dat tot strekking had in de taak van de centrale huisarbeidscommis sie mede op te nemen „het bevorderen van de totstandkoming van Collectieve Ar beidsovereenkomsten in den bedrijfstak of bedrijfstakken, waarvoor zij is ingesteld", werd ondanks bestrijding door den minis ter door de Kamer met 42 tegen 31 stem men aanvaard. Het tweede onderwerp betrof een voor stel van wet van den heer de Visser tot wyziging van de Kieswet. Men kent de zaak. Bij de jongste algemeene verkiezin gen werd o.a. tot lid van de Tweede Ka mer gekozen den Communist Sardjono, ge- interneerde in het kamp te Boven-Digoel. De artikelen 129 en 132 der Kieswet maak ten het hem echter practisch onmogelijk zijn kamerlidmaatschap te aanvaarden. Het eerste artikel verplicht een tot kamer lid benoemde binnen een maand na ont vangst van de kennisgeving aan den voor zitter van het Centraal Bureau mededee- ling doen, dat hij zijn benoeming aan vaardt. Is deze termijn verstreken, dan wordt hij geacht de benoeming niet aan te nemen. Art 132 schrijft voor, dat binnen twee maanden na ontbinding een maand na de dagteekening van de kennisge ving, de benoemde zijn geloofsbrief bij de Tweede Kamer moet inzenden. Doet hij dit niet ,dan wordt de plaats geacht weer te zijn opengevallen. De strekking van het voorstel van den Communistische leider was nu deze termij nen voor hen, die zich buiten het Rijk in Europa bevinden, te verlengen tot drie maanden. De Kamer prefereerde het echter blijk baar het initiatief in deze aan de regee ring te laten en verwierp het voorstel met 38 tegen 19 stemmen. Van de Katholieken stemde slechts de heer van Voorst tot Voorst om voor ons onbegrijpelijke rede nen voor. Men verdiepe zich eens even in de mogelijkheid van aanneming waarop aanvankelijk geen geringe kans heeft be staan. De heer de Visser zou dan naar de Eerste Kamer zijn afgevaardigd ter verde diging van het ontwerp. Wij zouden in zoo'n geval wel eens het gezicht van den voorzitter van dit illustre college, den heer de Vos van Steenwijk hebben willen zien! zien! De heer Kupers heeft verlof gekregen de regeering te interpelleeren over de voor genomen verlaging van de uitkeeringen aan de werkloozen. Bij den aanvang der vergadering is de Bakkerswet met 52 te gen 21 stemmen aangenomen. (Aanvangs tijd voor alle bakkeryen gesteld op 5 uur). De tegenstanders waren de socialisten en de communisten, waarbij zich de heer Snee vliet voegde. Het revolutionaire bloed kruipt toch blijkbaar steeds, waar het niet gaan kan. Duitschland neemt niet langer deel aan de Ontwapeningsconferentie^ LIDMAATSCHAP VAN DEN VOLKENBOND WORDT OP GEZEGD. DE RIJKSDAG ONTBONDEN BERLIJN, 14 October (V.D.J Met het oog op de verdeemoedigende en onteerende houding der andere mogend heden ter Ontwapeningsconferentie te Genève, heeft de Rijksregeering heden besloten niet langer deel te nemen aan de Ontwapeningsconferentie. Tegelijkertijd zal de Rijksregeering het lidmaatschap van den Volkenbond van het Duitsche Rijk opzeggen. Teneinde het Duitsche volk gelegen heid te geven zelf over het lot der Duit sche natie te beslissen zal de Duitsche Rijksdag bij verordening van den Rijks president van 14 October ontbonden worden en zullen nieuwe verkiezingen ro""'en ^"houden op 12 November a.s. De rijkskanselier Adolf Hitler zal vanavond over alle Duitsch zenders spreken. BERLIJN, 14 Oct. (V.D.) De Rijks minister van Binnenlandsche Zaken, Or. Frick, heeft aan alle Rijksstadhou ders het volgende telegram gezonden: Met de ontbinding van den Rijksdag worden volgens par. II van de eerste gelijkschakelingswet ook de volksver tegenwoordigingen der landen ontbon den. Ik verzoek in opdracht van den Rijkskanselier, van het uitschrijven van nieuwe verkiezingen overeenkomstig par. I al. 2 van de Rijksstadhouders- vet voorloooirf af te zien. Naar van wel- ■ngelichte zijde wordt vernomen, is de Rijksstadhouderswet tegelijkertijd in den zin van den door dr. Frick gege- -. Ji-truct'e gewijzigd. VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. In het Rijksdagbrandproces is het Rijks- dagpersoneel gehoord. (1ste blad). BINNENLAND. Bij Kon. Besl. zijn crisisheffingen gelegd op suiker en rundvleesch. Voor suiker be draagt die heffing 40 pet. van den bestaan- den accijns van 22.50 per 100 K.G. Dit beteekent dus een prijsverhooging van ne gen cent per K.G. De heffing op rund vleesch bedraagt tweemaal de bestaande accijns van tien procent van de waarde. De accijns wordt dus verdriedubbeld. Beide heffingen gaan Maandag in. (3de blad). Hierbij hebben we ojn. opgemerkt: Men verschuilt zich achter de noodzake lijkheid, om zóó te handelen tengevolge van anderer optreden; men wordt er toe gedrongen, zoo zegt men, door „de voort durende, krachtig gevoerde actie van an dersdenkenden"! Nu vragen wij ons af, wie zyn de hier bedoelde „anderdenkenden"? Wij veroorlooven ons' aan de onderteeke naars der circulaire met aandrang te ver zoeken, om ons en onze lezers uit deze on wetendheid te helpen, en mede te deelen, welke andersdenkenden hen tot actie voor een Protestantsch adresboek hebben ge noodzaakt, omdat die andersdenkenden zelf zoo iets doen?.... Met een antwoord op deze vraag zullen ons de samenstellers van de circulaire zeer verplichten. Wij hebben geen antwoord gekre gen op onze vraag, zooals men in het bo venstaande kan constateeren. De bedoelde circulaire had een geheel andere, veel wijdere strekking, dan de opmerking, die nu hier wordt ge maakt! Als wij daaruit mogen besluiten, dat men tot beter inzicht is gekomen, dan juichen wij dat, in het algemeen belang, toe! En wij willen dan niet verder aandringen op een duidelijker erkenning van het verkeer de in het eerst genomen initiatief. Veel lie ver willen wij dan de „kwestie" vergeten! GEEN PROTESTANTSCH ADRESBOEK? Leiden, 12 Oct. 1933. Geachte Redactie. In antwoord op uw officieele vraag om inlichtingenen betreffende een protes tantsch adresboek het volgende. 't Gebeurt nog vaak, dat „protestar.tsche" instellingen, ook al bestaan zy geheel of voor een groot gedeelte uit giften en ga- van van uitsluitend of bijna uitsluitend „pro- testanten", bij inkoopen de eigen geloofs- genooten voorbijloopen. „En dat kan toch te mal zijn!" Overigens blijft ook bij ons deugdelijke waar, die roomsch is, te prefereeren boven slechte waar, die protestantsch is. Anders om natuurlijk ook! Zelfs de bisschop van Roermond zal dit met ons eens zyn. Hoogachtend, HetBestuurvande Afd. Leiden der Evang. Maatschappij. Een rechtstreeksch antwoord op de door ons gestelde vraag wordt niet gegeven. Door de afdeeling Leiden van de Evan gelische Maatschappij was een circulaire verspreid, waarin wij lezen: „De voortdurende, krachtig gevoerde actie van andersdenkenden, om zich bij het doen van inkoopen in de eer ste plaats te wenden tot geloofsgenoo- ten, heeft by de Evangelische Maat schappij, afdeeling Leiden het plan doen rijpen om aan alle Protestanten te Leiden en omliggende gemeenten een boekwerkje te zenden, waarin de namen van alle Protestantsche zaken- menschen, winkeliers, middenstanders, enz. enz. zijn opgenomen". DOKTER P. C. G. VAN DOOREJN, die morgen den dag herdenkt, dat hij 25 jaar geleden zich als geneesheer te Roe- lofarendsveen vestigde. NOORD WlJuCERHQUT Nog plaatsen genie retraiter 1720 Oct. L Heeren Middenstand 31 Oct3 Nffv.: Meisjes 1013 Nov.: Heeren Kerkzangers. Aanmelding bij de Directie (Tel, 207) 9281

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1