iVOfiÖL ZATERDAG 14 OCTOBER 1933 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 10 ER ZIJN GEEN KOEIEN TE VEEL! Aldus oordeelt de R. K. Slachterspa- troonsvereeniging St. Petrus te Amsterdam, die beweert, dat de inkrimping thans niet zoo urgent is als een jaar geleden. De vereeniging is van meening, met zoo veel andere, meer deskundig en bevoegd, dat de overheid hier absoluut geen taak heeft. De natuur heeft hier bijna dit vraagstuk der overproductie van vleesch en zuivel geregeld. Er zijn geen koeien teveel. Indien dit zoo ware, dan zou dit juist in dezen tijd op de najaarsmarkten moeten blijken. In tegenstelling met andere jaren, zelfs in den tijd der hoogconjunctuur, dat in het najaar de prijs daalde, toont thans de markt een stijgende tendens. De Crisis-rundvee-centrale beroept zich op de telling en wijst op de onrustbaren de toeneming van vee sinds de eerste tel ling. Zij hecht aan deze tellingen weinig waar de en vooral aan de laatste niet, daar deze geschiedde in den tijd, dat de inkrimping in de lucht hing. Laat de Regeering steek proeven nemen en zij zal zien, dat de tel ling veel te geflatteerd is. Er zijn boeren, welke 10 a 15 beesten te veel hebben, op gegeven en er zijn er ook van te weinig. De hoop bij de eene groep en de vrees bij de andere dat de Regeering of goed of te slecht uit den hoek zal komen, zal aan dit onjuist opgeven wel niet vreemd zijn. Maar er is nog een andere reden schrijft de vereeniging waarom wij op schorting of intrekking van het plan der inkrimping bepleiten. De gevreesde ziekte mond- en klauwzeer heeft een groot deel van den veestapel aangetast en duizenden kilo's vleesch gaan dagelijks verloren en idem zooveel zuivel. De gevolgen zijn nog niet te overzien, maar zij kan zeer ernstig zijn en wij vragen ons af, of de minister en zijn adviseurs niet beter deden dit vraagstuk te laten rusten. Afgezien van een groote kapitaalsver nietiging, zit aan deze kwestie nog een andere kant, n.L hoe op welke wijze de door deze afslachting vrij gekomen grond te exploiteer en? Er zijn gedeelten in ons land, welke zich voor geen andere doel einden leenen en het gaat o.i. niet aan deze boeren van levering vrij te stellen. En wat moet er gebeuren met het personeel dat vóór de afslachting der 210.000 beesten placht te zorgen? Ook maar weer bij het groote leger werkloozen? De vereeniging zond aan Zijne Excellen tie den minister van Economische Zaken het volgende telegram: De R. K. Slachterspatroonsvereeniging Sint Petrus te Amsterdam meent, dat door de thans heerschende mond- en klauwzeer en gewijzigde omstandigheden in de vee- en vleeschhandel het vraagstuk der in krimping niet meer urgent is. Waar in het najaar de prijzen van het vee, telken jare belangrijk daalden, toont de markt thans een stijgende tendens. Waar van het Nederl. volk volgens Uw collega van Financiën ontzaglijke offers zullen worden gevraagd en mede in ver band met de geringe koopkracht van het publiek, dringt onze organisatie er bij Uw Excellentie met de meeste klem op aan, dit van het Nederlandsche volk tientallen millioenen vergende plan niet te laten doorgaan, of op te schorten tot de gevolgen der heerschende epidemie zijn te overzien. DE R. K. STAATSPARTIJ EN DE CUMULATIE. Het Partijbestuur grijpt in. De „N. Tilb. Crt." schrijft: In de Zondagoohtendbladen komt het volgende voor: Binnenkort is de benoeming tot burge meester van Rijswijk te verwachten van mr. J. A. G. M. van Hellen berg Hubar, thans waarnemend burgemeester van die gemeente. (Dit is inmiddels reeds geschied. (Red. L. Crt.). In verband met het standpunt van den minister van binnenlandsche zaken, dat een lid van de Tweede Kamer bij benoe ming tot burgemeester zijn mandaat be hoort neer te leggen, ligt het, naar verluidt, in de bedoeling van mr. Van Hellenberg Hubar, tegen 1 Januari 1934 voor het Ka merlidmaatschap te bedanken. Het is ons uit goede bron bekend, dat het Partijbestuur der R. K. Staatspartij de hand in deze zaak heeft gehad. Het Partijbestuur heeft zich ni. tot den Minister gewend met verzoek om aan de Kamerleden van de R. K. Staatspartij, die op een benoeming als de onderhavige prijs stellen, als voorwaarde te stellen, dat zij het Kamerlidmaatschap moeten neerleggen. Een ietwat opzienbarend geval is dat van het Kamerlid Feber, die zich enkele weken geleden het wethouderschap van 's Hage heeft geassumeerd! Wij vernemen echter, dat het Partijbe stuur zich ook met deze aangelegenheid bezighoudt. En voornemens is ook andere bestaande „cumulatie"-gevallen onder het oog te zien. Met de bedoeling om „met spoed" een en ander tot een „bevredigen de" oplossing te brengen. In de zaak-Fber kan nog deze maand een uitspraak worden verwacht. Jhr. mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer gezant te Brussel. Bij Kon. besl. is aan jhr. mr. A. W. L. Tjarda v. Starkenborgh Stachouwer, com missaris der Koningin in de prov. Gronin gen, op zijn verzoek, met ingang van 16 October, op de meest eervolle wijze ont slag als zoodanig verleend, met dankbetui ging voor de vele en gewichtige diensten, door hem als zoodanig den lande bewezen. Met ingang van denzelfden datum is jhr. mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer voornoemd tot buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister der eer ste k'asse bij de Belgische en Luxemburg- sche Hoven benoemd. PRIJSVRAAG NATIONAAL CRIC1S- COMITé. De Propaganda-afdeeling van het Na tionaal Crisis-Comité deelt mede: Volgens de officieele telling der ingeko men briefkaarten naar aanleiding van de prijsvraag, zijn er 173.960 briefkaarten ont vangen. Hierbij wordt opgemerkt, dat dit alleen de telling betreft en dat het grootste aan tal briefkaarten nog geschikt moet worden in goede en verkeerde oplossingen. Dit zal nog geruimen tijd in beslag nemen. Het Nationaal Crisis-Comité verzoekt dan ook dringend niet lastig gevallen te worden met het verzoek om nadere inlich tingen. DE „VEILIGHEIDSLAAN" DER K.N.A.C. Beteekenis en inrichting van dit gratis proefstation. Door de K. N. A. C. zal van 15 tot 22 October a.s. een Veiligheidsweek worden gehouden. Wij zijn in staat, onzen lezers de hoofd schotel te presenteeren, welke door de K. N. A. C. gedurende deze week zal wor den opgediend. Het is.... een complete „Veiligheidslaan" voor automobilisten. De Boorlaan, gelegen naast het Malie veld te 's-Gravenhage, zal als zoodanig worden ingericht en waar dit de eerste veiligheidslaan langs den openbaren weg in Nederland zal zijn, verdient deze wal meer dan gewone belangstelling. Koste loos kan iedere automobilist in deze laan zijn wagen doen onderzoeken, voorname lijk op die onderdeelen, welke in verband met een veilig verkeer gevaar zouden kunnen opleveren. Een korte beschrijving van een derge lijke laan lijkt hier op zijn plaats. Zoodra men de laan oprijdt en zoodoen de het verlangen kenbaar maakt, de auto mobiel te doen onderzoeken ontvangt men een kaart, welke men op de verschil lende stopplaatsen, welke duidelijk in de laan zijn aangegeven, aan de controleurs moet overhandigen. Heeft men de kaart ontvangen, dan rijdt men door en stopt bij de controleurs, die in een minimum van tijd, door middel van eenige vernuftige instrumenten de verlichting controleeren. Op de kaart wor den de bevindingen inzake de verlichting aangegeven, waarna men doorrijdt naar de volgende halteplaats. Hier wordt de werking van de ruitenwisscher en van de achter- en stoplamp nagezien, terwijl ook de banden aan een onderzoek worden on derworpen. Een volgende controleur bekijkt of de speling in het stuurwiel de veiligheids- grens al dan niet overschrijdt, terwijl even later de sporing der wielen op de con- trolekaart wordt geregistreerd, dank zij een speciaal toestel, dat de controle daar op uitoefent. Hierna komt men, wij zou den zeggen aan de belangrijkste stop plaats in deze laan, de remtest-installa tie. Met het oog op het komende seizoen is het wel zaak er voor te zorgen, dat de reminstallatie van de automobiel in uit stekenden staat is. Door middel van deze installatie is in eenige seconden te zien of de remcapaciteit van den wagen vol doende is en of de remactie zich over alle vier wielen op de juiste wijze verdeelt. Ook hier wordt de kaart door de contro leur ingevuld. Dan is men aan het einde van de laan gekomen. Een expert van de K. N. A. C. geeft aan de hand van de con- trolekaart zijn oordeel over de geheele proef en reikt aan diegenen, die de proef met goed gevolg hebben doorstaan een speciaal voor dit doel vervaardigd wim peltje uit. De controlekaart kan men be houden en indien hierop gebreken aange geven zyn, zal men verstandig doen deze te laten nazien voor het te laat is. Dan toch alleen kan men met het gevoel, dat men zelf gedaan heeft wat men kon om een veilig verkeer te bevorderen het sei zoen van regen, mist, sneeuw en ij zei in gaan. Gaarne wekken wij alle automobilisten op om eens door de veiligheidslaan te rij den. Het is maar een klein oponthoud en wie weet. Uw wagen heeft misschien ook sluimerende gevaren. Wjj vestigen er met nadruk de aandacht op, dat de veilig heidslaan open staat voor iederen automobilist. De laan zal van 16 October a.s. of geopend zijn tot en met 21 Octo ber, Maandag a.s. van 9 uur v.m. tot 5 u. n.m. op de overige werkdagen van 8 uur 30 vjn. tot 5 uur n.m. Een dienst die niet wordt ingekrompen. Het aantal kommiezen zal, als gevolg van den toenemenden smokkelhandel, wor den uitgebreid met rijksklerken. De daar door ontstane vacatures zullen worden aangevuld door schrijvers op arbeidscon tract. Ook zullen de in 1928 geslaagde kom miezen, die niet voor plaatsing in aanmer king zijn gekomen, alsnog in tijdelijken dienst aangesteld worden om uitsluitend in den velddienst in de Zuidelijke provin ciën dienst te doen. Eerbied voor ons Volkslied. De hoofdcommissaris van politie te Am sterdam heeft gistermorgen per diensttele- gram het personeel medegedeeld, dat voortaan bij het spelen van het Volkslied de houding aangenomen en het saluut ge bracht moet worden, tenzfj bijzondere om standigheden dit onmogelijk maken. fieïledzcfantisyiz Jandfmta. I DOOS 20 CT.—TUBE 5L EN 60 CT. ~~1 „Demosthenes" Instutuut voor opheffing ran ^totleren Spreekangst en andere Spraakstoornissen. Leiden, Stationsweg 2 „HUIZE ZARSE" (Kamer 10) Aanmeldingen voor den eenmaligen Cursus te Leiden, eiken werkdag 10-1 en 4-7 uur, Zondags 10-1 uur tot en met 22 October a.sj GEMENGDE BERICHTEN VERDRONKEN. Gistermiddag geraakte te Volendam het vierjarige kindje van den eendenhouder J. Steur bij het spelen in de sloot nabij de ouderlijke woning. De moeder, die het ongeluk zag gebeuren, begaf zich direct te water en haalde de kleine er uit. Het kind bleek reeds bewusteloos te zijn. Een geneesheer kon er echter niet in slagen de levensgeesten op te wekken. JONGENSTWIST MET NOODLOTTIG GEVOLG. Gisteravond kregen twee broertjes van dertien en vijftien jaar in hun ouderlijke woning aan de Schoutenstraat te Rotter dam om een kleinigheid twist met elkaar, waarbij de jongste een knipmes te voor schijn haalde en daarmede den oudsten een steek in de buik gaf, tengevolge waar - van een hevig bloedende wonde ontstond. Op advies van een geneesheer werd de knaap, die zwaar gewond is naar het zie kenhuis aan den Bergweg gebracht De jeugdige dader is aangehouden. DE BEHENDIGHEIDSSPELEN. Inval in een sociëteit te Haarlem. Door eenige ondernemers is een leeg staand huis in het Frederikspark te Haar lem ingericht en daaraan de naam van Sociëteit „de Hout" gegeven. Zoowel aan de zijde van de Dreef als aan die van het voormalige Brongebouw- terrein waren ingangen gemaakt. In deze villa werd gelegenheid gegeven om z.g. „behendigheidsspelen" te beoefenen. Het was hier genoemd „Spiralo". Voorloopig waren slechts de benedenza len in gebruik genomen, maar de onder nemers hoopten bij voldoende liefhebberij, om later ook de kamers van de bovenver dieping voor het Spiralospeï in te richten. Eerst Zaterdagmiddag was de Sociëteit geopend en reeds thans heeft de Justitie aanleiding gevonden om een inval in de villa te doen. Dit geschiedde Donderdagavond. Om 10 uur reden eenige auto's voor het perceel, waaruit justitioneele en politie-ambtenaren stapten. Onmiddellijk werden de beide in gangen naar de villa afgezet en de justitie trad vervolgens binnen voor een onder zoek. De inval werd gedaan op het vermoeden, dat er hazardspel beoefend werd. De lei ding berustte bij den rechter-commissaris Mr. E. J W. Top. Toen de inval geschiedde, waren, behalve de ondernemers, een vijftiental bezoekers aanwezig, die het spel beoefenden, onder hen bevonden zich eenige dames. Natuur lijk ontstond er bij het verschijnen van de ambtenaren ontsteltc.r.s ...er het gezel schap, doch alles verliep rustig. De aanwe zige bezoekers waren voor het meerendeel Haarlemsche ingezetenen. Natuurlijk werd na den inval het spel onmiddelijlk gestaakt en de justitie legde beslag op een groot aantal bescheiden, alle op het spel betrekking hebbende. Nadat het onderzoek ter plaatse beëin digd was en alles, wat de justitie noodig oordeelde, in beslag was genomen, werden ondernemers en bezoekers per auto naar het politiebureau gebracht. Eveneens werd daarheen geleid het personeel der Socië teit. Met het vervoeren der personen en der bescheiden ging vanzelfsprekend ge- ruimen tijd heen. Op het politiebureau werden allen aan een langdurig verhoor onderworpen, dat tot laat in den nacht duurde. Na het ver hoor konden echter allen naar huis terug- keeren. Procesverbaal is opgemaakt. DE „WESTPLEIN" BIJ ARCHANGEL AAN DEN GROND. Het s.s. „Westplein" op reis van Archan gel naar Rotterdam is Donderdagmiddag in de Baai van Barovi omhoog gevaren en blijven zitten Nader verneemt „De Tel." hieromtrent, dat de „Westplein" van de Scheepvaart- Mij. „Millingen" te Rotterdam, kort na het vertrek uit Archangel in de Barovibaai aan den grond is geloopen De kapitein van het schip, de heer N. Ree, seinde dit feit, zonder echter er bij te vermelden, of de boot al of niet schade had opgeloo- pen. Gistermorgen is weder een telegram ontvangen, waarin alleen werd medege deeld, dat de positie van het schip ongewij zigd is gebleven. De Barovibaai bevindt zich tusschen Archangel en het loodsbu- reau. Het is hier bij laag water en ongun- stigen wind vrij ondiep, zoodat alleen sche pen met geringen diepgang hier kunnen varen. Evenals in de gevaarlijke vaarwateren aan onze kust worden de schepen ook na bij Archangel geloodst, zoodat men zeker meent te kunnen aannemen, dat er een Russische loods aan boord is geweest, toen het schip vastliep. De „Westplein" meet 4370 ton bruto en is geladen met veel hout, bestemd voor de papierfabricage. Het schip was op weg naar Rotterdam. RECHTZAKEN HAAGSCHE RECHTBANK. Grootdoenerij en te rijk doen, waren vol gens het O. M., oorzaken, dat de loopjongen K. uit Sassenheim het eerlijk pad had verlaten en gelden ten nadeele van zijn patroon had verduisterd. De politierechter was het met den officier eens dat het mis schien ditmaal nog te probeeren viel en veroordeelde K. overeenkomstig den eisch tot 2 maanden voorwaardelijk met 3 jaar proeftijd. Wat de zee geeft Wat de zee geeft behoort volgens Neder landsche rechtsbegrippen bij den strand vonder te worden gebracht. Vijftien K a t - w ij k s c h e ingezetenen, die naar de poli tierechter van der Boom zeide, zulks veel beter wisten, dan ieder ander, hadden van een groote partij aangespoeld hout, blijk baar de deklading van een of ander schip, een gedeelte, grooter of kleiner naar eigen huis gebracht. Sommigen van de deliquen- ten gaven dit volmondig toe en betuigden hun spijt, anderen kwamen met de uit vlucht, dat zij van plan waren het bij den strandvonder te bezorgen. Achtereenvolgens stonden verdachten te recht. Nummer één, een schelpenvisscher, had 27 stuks, de volgende verdachten een minder aantal planken van ongeveer 5 M. lengte mee naar huis genomen. Zij beweerden niet te hebben geweten, dat het niet mocht, doch was een tweetal hunner, zoodra er proces-verbaal was op gemaakt toch maar op een drafje naar een advocaat geloopen .die thans als verdediger betoogde, dat bij de Katwijkers het begrip ingeroest is, dat wat de zee geeft voor haar naaste buren bestemd is. Maar de politierechter hief waarschu wend de hand op en vroeg aan de verdach ten of zij de Tien Geboden wel kenden. zij Zondags in de kerk zaten en die hoor den voorlezen moesten zij bedenken, dat er een bij was, dat zij niet hadden nageleefd. De geldboeten waren beduidend minder dan door den officier werden geëischt. Al leen voor hen, die ondanks de waarschu wing van de rechter, om eerlijk voor de zaak uit te komen en geen uitvluchten te zoeken, toch halsstarrig bleken werd over eenkomstig den eisch vonnis gewezen. UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN. Diefstal. Door G. de G. werd bij de politie aangifte gedaan, dat van zijn rij wiel, dat hfj eenigen tijd in de Raadhuis straat had neergezet, de dynamo van zijn lantaarn werd ontvreemd. Kiesvereeniging. Gisteravond vond in tegenwoordigheid van den Hoogeerw. De ken, benevens het bestuur der R.-K. Kies vereeniging „Recht en Orde" de installa tie plaats van de alhier opgerichte politie ke kern. Nadat door den voorzitter der R.-K. Kiesvereeniging de werkzaamheden van de kern waren uiteengezet, richtte hij zich met eenige welgekozen woorden tot den leider en leden der kern, waarbij hij hen toewenschte, dat zij in het be lang der Katholieke zaak veel goeds tot stand zouden mogen brengen. De leider der kern bedankte den voorzitter voor zijn welgemeende woorden, waarna de Deken kernleider en leden gelukwenschte met hun benoeming en vooral den nadruk leg de op het belangrijke werk, wat zij op zich genomen hadden. Na enkele besprekingen van internen aard, werd de bijeenkomst op gebruikelij ke wijze gesloten. Athletiek. De A.V. en A. V. „Alphia" heeft naast haar speciale afdeeling athle tiek voor hooren, ook een damesafdeeling opgericht. 15 dames zijn reeds tot deze af deeling toegetreden. De leiding is opgedra gen aan den heer G. W. de Jong, sport- leeraar, alhier. Aanrijding. In de Wilhelminastraat werd gistermiddag de wielrijder de R. aangereden door een luxe-auto uit Bus- sum. Het ongeval werd veroorzaakt door dat de jongen in de meening verkeerde, dat de auto het Visserpark in zou rijden, terwijl deze echter recht uitreed. Het rij wiel werd geheel vernield. Hoewel het de schuld van de wielrijder was, was de auto bestuurder toch zoo coulant de schade te vergoeden. Geboren: Hendrik z. van G. van Rijs wijk en M. Sekeris Hendrika Cornelia d. van L. Verburg en A. Ruting Jacoba d. van *J. Buitelaar en A. Doelman Cor nelia Lidwina d. van J. J. Moerings en E. P. van Kersbergen Matthijs z. van M. Hoogendorp en A. Luijendijk Jansje Albert je d. van C. van Schaik en M. de Graaf Hendrika d. van T. Uithol en H. van Geest. Overleden: Adriana Gerarda Maria Duijnisveld 31 j., echtg. van J. P. van Vliet Clara van der Knijff 58 j. Daniël van Kempen 71 j., overl. te Leiden. Gevestigd: Antonia T. M. Scheerder van Rotetrdam Elizabeth Dongelmans van den Haag Cornelia Sliep van den Haag C. van den Hoek van Utrecht J. B. de Meijer van Lochem H. B. A. M. Korver van Grootebroek G. Vochteloo van Haarlemmermeer N. Oosterom van Voorschoten G. E. Clement van Katwijk W. van Middelkoop van Zevenhoven D. L. Rietveld van Nieuwveen J. A. Verduin en gezin van Woubruge J. Ver- duijn van Benthuizen P. P. Binken van Boskoop A. Middelkoop van Reeuwijk C. Th. Balvert van Zegveld J. Hart kamp en gezin van Smallingerland. Vertrokken: D. Verzaal en gezin naar Aalsmeer A. van Wijk en gezin naar Amsterdam D. Cannegieter naar Leiden C. A. Kempenaar naar Waterin gen W. M. van Wermeskerken naar Leiden J. L. van Wermeskerken naar Leiden A. G. van der Tol naar Linscho- ten A. Piketh naar Koudekerk B. Keur en gezin naar den Haag G. A. van der Snoek naar Akersloot. KOUDEKERK Geboren Cornelis z. van C. Kagenaar en L. Hogenes. Jacobus Dyonisius Jo seph z. van D. G. A. de Rooij en W. J. van der Zon. Overledn: Hage Otte, 87 j. echtgen. van C. Slegtenhorst. HAZERSWOUDE Geboren: Petronella d. van G. Visser en M. H. van der Bijl Johannes Adria- nus z. van Th. J. Straathof en M. A. van Dijk Pieter Gerben z. van B. Offringa en C. E. Huisma. Roelof z. van M. van der Haven en J. Klaver Martinus Pe- trsu z. van Joh. de Groot en J. E. Wortman Jentina Helena d. van Adr. J. de Kort en A. Klos Philippus z. van C. de Gel der en E. Slootweg. WOERDEN. V. E. P.-nieuws. De Zondag brengt weer 'n volledig competitieprogramma voor V. E. P. 't Eerste elftal trekt naar Laren, waar het L. V. V. I tot de uiterste krachtsinspanning bereid zal vinden. Het zal niet meevallen om de twee punten mee naar Woerden te brengen, maar na de overwinning Zondag j.l. op S.D.O. I zeg gen wij het kan! V. E. P. II speelt thuis tegen Alphensche Boys I. Volledig uitko mend winnen zij. V. E. P. ni gaat in Gou da DONK III bekampen en de V. E. P. junioren spelen thuis tegen de „Trekvo- gels"-jun. uit Boskoop. Er wordt in ieder geval op de helft van de punten gere kend. Missiefilm. De Woerdenaars, die zich een gang getroost hebben naar het Patro naat om daar de Missie-film Ria Rago te zien, zullen zeker geen spijt hebben ge had. De talrijke aanwezigen (de zaal was nagenoeg geheel gevuld) hebben genoten. Na twee voorafgaande filmen, waaronder een komische teekenfilm en een beschrij- vende film van de gang tot het Missionaris schap, speciaal hier de paters van het Goddelijk Woord, kreeg een der missiona rissen van Steyl het woord tot inleiding van de hoofdfilm Ria Rago, een filmische verwerking van het drama, dat zich in 1923 op het eiland Flores heeft afgespeeld. Het waord v. dezen vurigen missionaris heeft zeker niet minder het missievuur in de harten der toehoorders ontstoken, dan de beelden op het doek dit deden. Na een dergelijke inleiding konden de aanwezi gen des te meer genieten. En al leidden de gebruiken op het eiland Flores er wel eens toe de lachlust op te wekken, de drama tische verwikkelingen deden een stilte ontstaan, die de scherts ruimschoots over trof. De tragiek van dit spel deed ook de kleine fouten vergeten, welke vele film werken aankleven. Leerzaam en liefde aankweekend voor de missie, moet deze film een succes zijn. ZOETERWOUDE (H. R.). WIT-GELE KRUIS. Een grootsch plan voor een mooi doel. Hoewel de tijden verre van gunstig zijn, ontbreekt het sommige dames toch niet aan ondernemingsgeest, als het betreft iets op touw te zetten voor goed doel. Het gaat hier n.l. om niets minder, dan om het geld bijeen te brengen voor het stichten van een eigen wijkgebouwtje. Ge durende den korten tijd, dat het Wit-Gele Kruis hier haar zegenrijk werk verricht, is het overduidelijk gebleken, dat hier in een werkelijke behoefte werd voorzien. Echter moet tot nu alles op primitieve wij ze geschieden en is het meer dan noodza kelijk, dat over een behoorlijke gelegen heid wordt beschikt, waarin iedereen goed behandeld kan worden. Aangezien de wijkverpleging aan ieder een ten goede komt, mogen wij verwach ten, dat iedereen naar vermogen bijdraagt om het Wit-Gele Kruis in staat te stel len haar werk naar behooren te verrich ten. Nu heeft zich alhier een dames-comité gevormd waarvan mevrouw M. Zuurdeeg Büchnez het presidentschap bekleedt, terwijl mevrouw L. Wap-Verwer, zoo be reidwillig is geweest het eere-voorzitter- schap te aanvaarden. De verdere bestuurs functies bevonden zich in. handen van mevr. Bergerde Jong en Jos. Clarijs. Dit comité, dat zich intusschen de medewer king heeft verzekerd van een aantal da mes, heeft n.L het plan opgevat, om in het a.s. voorjaar, in een nog nader mede te deelen omgeving, een groote origineele poppententoonstelling te organiseeren, waar op de meest leuke wijze, de popen verschillende personen, groepen en ge beurtenissen zullen uitbeelden. Een buitengewoon goed plan, dat ech ter veel vraagt van de uitvoerders doch ook.van onze ingezetenen. Deze week zijn aan onze inwoners cir culaires rondgezonden waarin het verzoek gedaan wordt de uitvoering van dit plan mogelijk te maken, door het schenken van een bijdrage, ieder naar vermogen. Mogen wij vanaf deze plaats nog eens een dringende oproep doen aan allen, om een steentje tot het gebouw bij te dra gen. Zullen wij afspreken, dat wij allen medebouwen? Die een steentje, die een raam en een ander een heel dak? Als het zoo wordt aangepakt, dan komt het gebouwtje er zeer zeker. De dames van het comité komen één dezer dagen uw bijdrage halen. Zorgt u vooral voor een gullen ontvangst. In dienst der barmhartigheid moeten wij allen een daad stellen, dus doen wij al vast deze week.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 10