25ste Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN ZONDAGSBLAD |PE BRANDSTICHTERSFAKKEL GEEFT GEEN LICHT. WOENSDAG 11 OCTOBER 1933 No. 7632 S)e £aid&eh£(2ou/fca/iit DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur eq verhuur, koop en verkoop: 0.50 Dit nummer bestaat uit DRIE bladen. V Vrijheid en de „sterke man". Het Katholicisme staat tegenover geen enkelen Staatsvorm afwijzend, als wordt voldaan aan de eisohen van de rechtvaar digheid, als die Staatsvorm gebaseerd is op de rechtvaardigheid. Natuurlijk kan iedere Katholiek indivi dueel sympathie of antipathie hebben voor een bepaalden Staatsvorm, omdat naar zijn persoonlijk inzicht die bepaalde Staatsvorm goed of slecht aan de eischen van de recht vaardigheid kan beantwoorden, hecht of zwak op de rechtvaardigheid gefundeerd is. Nu hebben wij al meermalen beweerd en betoogd, dat de Staatsvorm, die fascisme of nationalisme heet, als zoodanig niet gebaseerd is op de rechtvaardigheid. Maar zoo kan men ons tegenwerpen hoe kan dan worden verklaard, dat de Paus een concordaat heeft gesloten met de Hit- ler-regeering; dat in Duitschland ook voor aanstaande geestelijken hun waardeering, sympathie met het Hitler-regiem betuigen? Die concordaat-kwestie is al heel een voudig. In een staatkundig systeem, dat uit zijn aard verkeerd is, kan practisch, zoo veel mogelijk, het verkeerde, dat in zijn wezen ligt, worden teruggedrongen en het goede, dat bijkomstig is, naar voren wor den gebracht. En dat kan de bedoeling zijn van een concordaat; een concordaat houdt, natuurlijk, volstrekt niet in de goedkeuring van een staatkundig systeem, dat wordt gevolgd door de regeering, waar mede de Paus het concordaat sluit. Dat in Duitschland ook vooraanstaande geestelijken zich niet afkeerig toonen van het Hitler-regiem, doch daarentegen juist hun instemming betuigen, behoeft ook niet een bewijs te zijn van hun goedkeuring van het stelsel, als zoodanig. Zij kunnen het doen, omdat zij meenen, dat Duitschland voor de keuze staat: nationaal-socialisme of.... communisme! Zij kunnen het doen, omdat het in zich verkeerde stelsel huns inziens tot nu toe in de practijk zich ge matigd heeft en goede dingen heeft ge daan of bevorderd. Maar.... wij in ons land moeten niet gaan dweepen met fascisme of nationaal- socialisme. Op de sociale studiedagen van den Ned. R. K. Volksbond deze week te Bergen ge houden hield o.a. ook pater dr. D. Beaufort O.F.M. een rede over „De mensch en de Staat", waarin hij deze juiste opmerkingen maakte: „Bij het gecoquetteer in ons land, waar zoo lang gestreden is voor vrijheid, ook in onze kringen met den sterken man, mo gen zij zich wel eens bedenken, op welke beginselen die sterkte steunt en waar zij heendrijft. Het zijn sterke beenen, die de alleenheerschappij kunnen dragen. Wij, katholieken, willen in ons vaderland daar om een gezonden volksinvloed, wij willen een staatkundige democratie en passen voor dictatuur en tyrannie. Wij kunnen instemmen met den roep om een sterk gezag, mits het de natuurlijke rechten en de persoonlijkheidswaarden waarborgt, gecontroleerd door een des kundige onpartijdige volksvertegenwoordi ging". Dit moge ter overdenking aanbevolen aan degenen, die bij zichzelf fascistische of nationaal-socialistische neigingen bespeu ren. Weekabonné's, die geabonneerd zijn op het Zondagsblad, worden er aan herin nerd, dat dit vanaf heden ad 50 cent betaald moet worden. DE ADMINISTRATIE. INKRIMPING VAN DEN RUNDVEESTAPEL. DE DISTRIBUTIE VAN VLEESCH. WAT DOET DE MINISTER? In verband met de vele publicaties in- zeke de inkrimping van den rundveestapel heeft de „Msbd." zich gewend tot het bondsbureau van den Ned. R. K. Hanze- bond van slagerspatroons te Noord wijk, alwaar het secretariaat is gevestigd van de Commissie van Overleg uit de samen werkende landelijke organisaties in den vleeschhandel. Den heer J. G. van Eeden, secretaris der C. v. O., werd gevraagd, of hij inder daad de meening was toegedaan, dat in krimping van den rundveestapel moet be schouwd worden als een noodzakelijk landbouwbelang. „Hoewel dit een vraagstuk is, dat niet direct het slagersbedrijf raakt, is de Com missie van Overleg toch de meening toe gedaan, dat juist de zuivelboeren zich sterk tegen een gedwongen vee-inkrim ping zullen verzetten. Dr. Posthuma, voor zitter van den F.N.Z. heeft zich nog kort geleden in dien geest uitgelaten, waarbij hij tevens de vraag naar voren bracht of de inkrimping een melk- of een vleesch- vraagstuk behelst, 'n Vleeschvraagstuk is 't in geen geval en wel degelijk een melk- vraagstuk. Met het oog op de zeer noncha lante veetelling in Juni j.l. ben ik voor mij de meening toegedaan, dat inkrim ping van den rundveestapel zich spoedig zal wreken. Beter en verstandiger zou het zijn geweest de teelt te beperken." Vervolgens werd den heer Van Eeden de vraag voorgelegd, of het door de C. v. O. aanhangig gemaakte controle-systeem bij de distributie van versch vleesch in derdaad zoo zeer tot hamsteren aanlei ding moet geven, dat de Crisis-Rundvee- Centrale zich daartegen moet verzetten. Als antwoord verklaarde de heer v. E., dat de Commissie van Overleg aan de C. R.C. heeft voorgesteld de distributie van versch vleesch te doen plaats vinden via het georganiseerde slagersbedrijf. En wel op een dusdanige wijze dat misbruik be slist uitgesloten kan worden geacht. Op dit terrein trouwens heeft de regeering er varing genoeg opgedaan tijdens de oor logsjaren toen ook het z.g. „ziekenvleesch" rund- en paardenvleesch op een derge lijke wijze in verschen toestand is ver kocht. Met een goed geordend bonnen stelsel is deze distributie dan ook zeer goed mogelijk. Ten opzichte van het bezwaar der C.R.C. dat versch vleesch gemakkelijker voor hamsteren in aanmerking komt dan ge conserveerd vleesch, verklaarde de secre taris der C. v. O. precies de tegenoverge stelde meening te zijn toegedaan. De C.R.C. meent, dat dit versch vleesch onvoldoende zal worden geconsumeerd, zoodat het overschot moet bederven of naar de normale vleeschconsumenten zijn weg zal vinden. „By inblikking van dit vleesch, blijft toch ditzelfde bezwaar bestaan! Naar het ingeblikte product zal zelfs minder vraag bestaan, want uit ervaring weten we, dat geconserveerd vleesch. thans reeds te gen zeer lage prijzen te koop minder graag wordt verbruikt. Wat het bederf van versch vleesch betreft, dit behoeft in geen geval plaats te vinden. Het kan zeer goedkoop, in vergelijking met inblik king, wordèn ingevroren. Wij zijn echter daarvoor niet bevreesd; de consumptie zal voldoende zijn en een sprekend voorbeeld vinden wij aan de beschikbaarstelling van goedkoope margarine, die zelfs achteraf zeer onvoldoende blijkt te worden ver strekt." U heeft natuurlijk groot bezwaar tegen de in uitzicht gestelde extra heffing op rundvleesch? „Zeker en te meer omdat de tijdsom standigheden zoo bedroevend zijn. Er is geen koopkracht meer en waar moet het heen wanneer het rund- en kalfsvleesch met 15 a 20 ets. per pond moet worden verhoogd?" „Terwijl de „C. v. O.", vervolgde de heer van Eeden, „een zeer gezond plan bij de C.R.C. indient, dat voor de belangen van het algemeen, en in 't bijzonder voor den landbouw zoo gunstig is, mede en vooral omdat het een besparing geeft van acht millioen gulden op de plannen der Cen trale, is het hard te ondervinden, hoe met alle ten dienste staande middelen, de C.R. C. den Minister van Economische Zaken in de richting van het financieel te kost bare plan der Centrale stuurt. Een bedrag van acht millioen is in normale tijden niet te versmaden, laat staan nu! Wil met succes -de inkrimping worden toegepast, dan is de allereerste vereischte, dat de heffing zoo laag mogelijk worde gehouden. Zoo niet dan wordt uiteinde lijk de boer de dupe van een maatregel, die bij juiste uitvoering voor hem van groot voordeei had kunnen worden. Het kan naar mijn vaste overtuiging onmoge lijk uitblijven, dat de boer zelf het gelag zal moeten betalen." Waarom is, naar uw emèening, 't plan der C.v.O. niet ten volle aanvaard? „Mijn eerlijke meening is, en de C. R.C. heeft dezen indruk zelf gevestigd dat de Centrale te eenzijdig is samenge steld. Het slagersbedrijf is, zoo besloot de heer v. Eeden, in de C.R.C. absoluut niet vertegenwoordigd, speciaal het groot- vleeschwarenbedrijf heeft in de Centrale de leidende functies in handen. De invloed van dit bedrijf is opmerkelijk groot en ge regeld stuit de C. v. O. daarop als op een muur. Wij kunnen de gedachte niet van ons afschudden, dat de vleeschwarenfabri- kanten, die op het oogenblik ten koste van groote sommen gelds klaar zijn met hun voorbereidingen voor de corned-beef-in- dustrie, alles in het werk hebben gesteld, om deze voor ons land nieuwe industrie doorgang te doen vinden. De bezwaren, hier tegen de manier van distributie van vleesch naar voren ge bracht, zijn werkelijk heel ernstig. Beweerd wordt, dat de Minister dient de belangen van vleeschwarenfabrikanten ten koste van het algemeen belang. Daarop komt het, kort en bondig gezegd, Naar de waarheid van deze openlijk ge dane bewering dient van onpartijdige zijde een onderzoek te worden ingesteld. In de Kamerfractie van de R.-K. Staatspartij zal men zich voor deze kwestie wel inte resseeren. En hiervan moet ook openlijk blijken. SCHRIJVEN AAN DE GEMEENTEN. Naar wij vernemen heeft de Crisis- Rundvee-centrale aan de besturen van ge meenten met minder dan 100.000 zielen, het volgend schrijven gericht: „In verband met de overweging van de mogelijkheid, vleesch van de aan den Nederlandschen rundveestapel te onttrekken dieren in ver duurzaamden vorm, als rundvleesch in blik, tegen betaling van 35 cent per K.G. beschikbaar te stellen voor steunbehoe- venden, zullen wij het op prijs stellen, uiterlijk 16 dezer te mogen vernemen hoe groote hoeveelheden daarvan voor uw ge meente zou moeten worden beschikbaar gesteld, indien: a. uitsluitend steuntrek- kenden worden gerechtigd tot gebruikma king van deze verstrekking; b. tevens an deren, tot dusver niet steuntrekkenden, armlastigen daartoe worden gerechtigd bij beschikbaarstelling van 1 KG. per week per gezin van hoogstens 2 personen en bij beschikbaarstelling van 2 K.G. per week per gezin van hoogstens 2 personen. Hoe veel gezinnen zouden in aanmerking ko men voor verstrekking van 1/2 K.G. per week, indien het vleesch in blikken van 1/2 K.G. zou worden beschikbaar gesteld, zij het dan tegen iets hoogeren prijs." RASSENHAAT. HET ANTI-SEMIETISME Het is een nationale en internationale verdienste van de Regeering-Colijn, dat zij in Genève het Joden-probleem op de agen da liet schrijven. Nog in de zitting van gisteren kon die gelegenheid dienen, om de rassenleer in haar gemeen gevolgen te ontleden. Want onder bescherming van de wet keeren instinctieve individuen zich tegen Israël met een gebed als het vol gende, dat Gr. Gunning in Pniël publi ceert en dat op postkaarten te Kiel voor twee Pfennig wordt verkocht: „O Heer, o zend ons Mozes weer Opdat hij zijn broeders in de leer Terugzendt naar 't Beloofde Land, Laat weer de Roode Zee zich scheiden, Opdat de hooge waterzijden Opkoeplen tot een rotsenwand. Wanneer dan in de vlakte Isrels Joden samen zijn, O Heer, sluit toe dan uwe val; Verzuip hen met hun ros en wagen Verhoor des werelds ernstig klagen, Dan krijgen eindelijk de volken rust". In Genève hield de heer Goebbels een redevoering vol woorden over de ver draagzaamheid van zijn Regeering op den zelfden dag, dat in Duitsche steden de rassenhaat dit vliegend blaadje sleet. En terwijl het Liefdewerk tot Bekeering der Joden onder Israël het Evangelie ver spreidde, schrijft de onvervalschte rassen leeraar Wilhelm Stapel, redacteur van het populaire tijdschrift „Deutsches Volkstum',' in zijn jongste vlugschrift over „Die Kirche Christi und der Staat Hitiers": „Indien Joden tot het Christendom overgaan, zijn zij dan onze broeders? Zij worden dan onze christelijk broe ders, maar niet onze Duitsche broe ders. Zoo min als de heilige christe lijke kerk op aarde het onderscheid van geslacht opheft en mannen tot vrouwen en vrouwen tot mannen her schept, zoo min heft zij verschillen in volk op en maakt Joden tot Duitschers en Duitschers tot kunstmatige Joden", (blz. 83). Zoo verscheurt de rassenhaat de pau linische eenheid in Christus! „Tijd". Mr. J. W. PEEK De nieuwe burgemeester van Alkemade. Omtrent den levensloop van den nieuw- benoemden Burgemeester van Alkemade, mr. J. W. Peek, wordt ons nog het volgen de medegedeeld. De heer Peek studeerde aan 't Utrecht'sch stedelijk gymnasium en verder aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, alwaar hij in 1925 promoveerde tot Mr. in de rechten. Al spoedig daarna ging hij als volontair ter gemeente-secretarie naar Hedel, ter wijl hij intusschen in 1926 benoemd werd tot Res. Luitenant bij het Reg. Vesting Ar tillerie. Tijdens zijn volontairschap in Hedel, bleef hij in Culemborg woonachtig en nam VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Het mysterie, hoe v. d. Lubbc alleen den Rijksdagbrand kon stichten, blijft onopge helderd. (1ste blad). De spanning in het Verre Oosten. (2de blad). Hevige uitbarsting van de Merapi. (Ned. O.-Indië, 2de blad). BINNENLAND. Een hevige storm heeft vandaag gewoed. (lste blad). daar een zeer werkzaam deel in het open baar Katholiek leven. Wie geen vreemdeling is in Culemborg, schreef „de Gelderlander", weet, dat die groote activiteit, die daar in de latere jaren vooral op politiek en sociaal terrein door de Katholieken ontwikkeld is, en de groote successen, die er behaald zijn, voor een niet gering deel te danken waren aan het schrandere oordeel, de heldere advie zen, en vooral aan het nooit rustend" ini tiatief van Mr. Peek. In 1928 werd mr. Peek benoemd tot bur gemeester van Pannerden, als opvolger van Jhr. F. L. M. van Nispen tot Panner den. In 1929 werd het oude totaal versleten raadhuis door een nieuw vervangen, terwijl een jaar later de Loswal werd aangelegd, waaraan reeds zoolang behoefte bestond. In de laatste jaren zijn de zeer smalle Pannerdensche wegen en dijken verbreed als werkverschaffing voor werkloozen, zoodat thans het geheele wegennet in Pan nerden op behoorlijke breedte is gebracht. Veel werd gedaan aan verbetering van den slechten woningtoestand en aan den bouw van arbeiderswoningen met hypo theek. De gemeente Pannerden ziet zijn energieken burgemeester met leedwezen vertrekken. De gemeente Alkemade mogen wij met de keuze van dezen magistraat ge- lukwenschen. De kwestie of v. d. Lubbe het alleen deed, is nog niet opgehelderd. - De ge tuigenverklaringen zijn niet eens luidend LANGDRADIGE VERHOOREN. Het verhoor der getuigen te Berlijn, waarheen het Rijksgerechtshof Dinsdag js verplaatst, heeft nog altijd geen licht ge bracht in de voornaamste kwestie, of v. d. Lubbe de brand in den Rijksdag alleen ge sticht heeft, of daarbij door medeplichti gen is geholpen. Van der Lubbe zelf be weert geen medeplichtigen te hebben ge had. Volgens het verhaal van den dader is deze 's avonds om 9 uur tagen den goed verlichten voorgevel van Rijksdaggebouw geklommen, heeft hij een venster ingesla gen, een fakkel aangestoken en is zoo naar binnen gestapt. Enkele personen hebben dat gezien, doch deze getuigen zijn niet eensluidend in hun verklaringen en nu gaat het er maar om, na te gaan, wat er te reconstrueeren valt uit hetgeen de getuigen precies hebben gezien. Een student heeft slechts één persoon ge zien, doch getuige Thaler, een letterzetter, meent twee personen waargenomen te heb ben, en wel met brandfakkels. Getuige gelooft niet, dat het brandende lappen geweest kunnen zijn (die Van der Lubbe volgens eigen verklaring achter zich aan gesleept zou hebben) omdat dan het vuurschijnsel niet zoo gelijkmatig en op gelijke hoogte geweest kon zijn. Op een desbetreffende vraag verklaart getuige ook nog dat er z.i. geen sprake ge weest kan zijn van slechts één persoon en diens schaduw. Het waren twee verschil lende personen, die hij zag. Ten slotte stelt de president voor bij avond een onderzoek in loco in te stellen. Dr. Teichert, de verdediger van de Bulga ren, verzoekt daarbij dan ook gebruik te maken van een man met een fakkel ten ein de een eventueele spiegelbeeld-vorming op de matglazen ruiten te kunnen nagaan. Wanneer even later beklaagde Dimitroff weder niet ter zake doende vragen stelt en verdachtmakingen uit, roept de president: „Indien gij zoo voortgaat, zal ik niet meer naar u luisteren." Dimitroff: „In dit proces ben ik geen schuldenaar, doch schuldeischer, dat wilde ik even President: „Ik ontneem u het woord". Dimitroff: „Ik protesteer". Dan wordt beklaagde Van der Lubbe weer voor de rechters geleid om nadere verklaringen af te leggen in verband met de laatste getuigen-verklaringen. Van der Lubbe zet zijn oude politiek voort. Nu eens antwoordt hij met ja, dan weer met neen. Vaak blijft hij zwijgen of geeft verwarde antwoorden. Dr. Seuffert, Van der Lubbe's verde diger, vermaant beklaagde: „Gij staat, zoo als wij weten uit de brieven uwer verwan ten, op het standpunt „ik zal nooit mijn me deplichtigen verraden en zal steeds ervoor zorgen, dat zij niet worden verraden". Wan neer gij werkelijk gelooft dat den mede- beklaagden onrecht geschiedt, dan bestaat er voor u toch juist aanleiding om duidelijk uwe meening te zeggen." President: „Bent u dien avond alleen binnengeklommen?" Van der Lubbe: „Ja". President: „Hebt u den rijksdag alleen in brand gestoken?" Dimitroff roept: „Dat is onmogelijk, uit gesloten, idioot!" President: „Wees stil, ik ontneem u het woord. Ik vraag u nog eens, Van der Lub be, heeft u den Rijksdag alleen in brand gestoken?" Van der Lubbe: „Ja". Het O. M.: „Wij hebben dit nogal eens geprobeerd, maar ik wil desniettegenstaan de u nog eens vragen: „Hebben anderen de daad voorbereid? Hebben anderen u geholpen?" Van der Lubbe: „Dat kan ik niet zeggen." Dimitroff: „Hij wil niet toegeven, dat h»j een werktuig geweest is." Dr. Sack: „Dimitroff is van meening, dat v. d. Lubbe een misbruikt werktuig van an deren is geweest. (Dimitroff: „Juist"). Ik

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1