25ste Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN DINSDAG 10 OCTOBER 1933 No. 7631 WE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per weekf 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post f Z.95 per kwartaal ■et Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 l\ GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur eq verhuur, koop en verkoop: 0.50 V De overheid en het vrije bedrijf. Wij staan niet op een dogmatisch stand punt, dat de Overheid niet een bedrijf zou mogen ter hand nemen, óók al heeft dat bedrijf niet een monopolistisch ka rakter. Als het algemeen belang dat zou verlan gen of eischen, mag of moet de Overheid zulks doen. Maar ook dan alleen. Er wordt nog te veel door gemeentebe sturen geliefhebberd in het bedrijfsleven. Zeer juist heeft dr. van Beurden op het jongste R.-K. Middenstandscongres ver klaard, dat het de taak der standsorganisa ties is, er voor te waken, dat de Overheid niet meer van het bedrijfsleven aan zich trekt, dan glaarblijkelijk en met zekerheid door het gemeente welzijn wordt gebo den. En in dezen tijd vooral streve de standsorganisatie er naar, dat werken ten behoeve van openbare lichamen niet uit gevoerd worden in eigen beheer; alleen wanneer in bijzondere gevallen wordt aangetoond, dat het algemeen belahg zulks klaarblijkelijk eischt, mag og moet hier van worden afgeweken. De Overheid drage als algemeene regel de vereischte werken en leveranties op aan daarvoor in aanmerking komende on- nernemers en leveranciers, maar en hiertegen wordt niet zelden gezondigd! houde dan ook rekening met de rede lijke eischen van het betrokken georga niseerd bedrijf. Er worde niet uitslui tend en niet allereerst gelet op „lage in schrijvingen"! 't Wil ons voorkomen, dat de standsor ganisatie en in 't bijzonder de plaatselijke afdeelingen van de standsorganisatie van den middenstand op dit terrein hun aan dacht en activiteit gespannen moeten hou den! Er wordt nog al eens tegen deze gezonde oeconomische en sociale opvattingen mis dreven, vooral door gemeentebesturen. BINNENLAND OOK DAAR INKRIMPING? De kippenstapel is te groot. Op den Pluimveedag te Ede heeft de Re geeringscommissaris voor den steun aan de pluimveeteelt, tevens hoofd van den Rijks voorlichtingsdienst voor pluimvee, direc teur van het Rijksinstituut voor Pluimvee teelt en voorzitter van het Eiercontrole- bureau, ir. J. G. Tukker, een inleiding ge houden over de al dan niet wenschelijk- heid van inkrimping van den kippenstapel. De Regeeringscommissaris kwam volgens „Het Handelsblad" tot de conclusie, dat deze inkrimping dringend gewenscht is; hij achtte het noodzakelijk, om het gebruik van broedmachines afhankelijk te stellen van het bezit eener daartoe strekkende vergunning, welke dan alleen onder be perkende voorwaarden zal behooren te worden verleend. Daarbij zou naar de mee ning van den Regeeringscommissaris moe ten worden bepaald, dat de vergunning vóór een bepaalden datum moet worden aangevraagd en dat het broeden alléén zal zijn toegestaan in een zoodanig tijdvak, dat de kuikens worden geboren tusschen half Maart en half Mei. Bovendien zou hij be palingen wensohen ten aanzien der eie ren, die als broedeieren zullen mogen wor den gebruikt. DE OMZETBELASTING. De Eerste Kamer brengt hulde aan Minister Oud. De Eerste Kamer heeft thans haar voor- loopig verslag uitgebracht over het ont werp van wet tot heffing van een omzet belasting. Het begint met een algemeene hulde te brengen aan den minister van Fi nanciën voor de treffelijke wijze, waarop hij het gemeen overleg nopens deze aan gelegenheid met de Tweede Kamer heeft gevoerd, ten gevolge waarvan een aan zienlijk aantal wijzigingen en verbeterin gen in den oorspronkelijken tekst is ge bracht. Uit deze vruchtbare samenwerking tusschen regeering en volksvertegenwoor diging is wederom ten duidelijkste het nut van parlementairen arbeid gebleken. EEN WENSCH UIT BERN. De invoer van bloembollen uit Nederland gecontingeerd. Dezer dagen zijn in Zwitserland de be palingen betreffende de uitvoering van bloembollen, welke getroffen zijn ter be scherming van de binnenlandsche tuinde rijen en den tot nu toe gevoerden regel- matigen handel, vastgesteld. Het contingent bedraagt tot nader or der 100 pet. van den invoer in het jaar 1931. De Zwitsersche autoriteiten zijn van meening hiermede een voor Nederland niet ongunstig basisjaar gekozen te hebben, daar de invoer uit Nederland sinds 1929 verdubbeld is. De beperking van den invoer beoogt dan ook niet een benadeeling van de normale belangen van Nederland, doch heeft slechts een doel den bovenmatigen invoer tegen te gaan. De hoofdgedachte van de uitvoeringsbe palingen is, dat normale contingenten slechts aan den geregelden Zwitserschen handel zullen worden toegestaan, voorzoo- ver de invoer in het basisjaar ging. Aan particulieren worden geen consenten voor invoer verleend. Om tegemoet te komen aan den wenschen van de Nederlandsche exporteurs, die tot dusver aan particulieren geleverd hebben, zijn de volgende overgangsbepalingen vast gesteld. Voor den invoer met levering aan particulieren is een hoeveelheid van 300 Quintaal toegestaan. Honderd Quintaal bloembollen, die reeds te Bazel waren aan gekomen, zijn op grond van deze bepaling vrijgegeven. Over de overige 200 Quintaal kan de Nederlandsche organisatie van ex porteurs van bloembollen beschikken. De Zwitsersche autoriteiten verklaren met nadruk, dat zij gaarne bereid zijn een grooter contingent toe te staan, wanneer de Zwitsersch-Nederlandsche handelsba lans dit mogelijk maakt. Er wordt op gewezen, dat ondanks alle tot nu toe gedane pogingen de handelsba lans over de eerste 8 maanden van het jaar 1933 abnormaal passief voor Zwitserland is gebleven. De directeur van het Departement van Handel, Minister Stucki, heeft dezer dagen verklaard, dat het op den duur voor Zwitserland onmogelijk is den invoer uit Nederland ook voortaan in zoo grooten om vang toe te laten, wanneer Nederland met zijnerzijds tracht meer opdrachten in Zwit serland te plaatsen. De heer Stueki zeide, dat bestellingen voor machines, vrachtauto's, horloges, che mische producten, textiel, in het bijzonder tricotage, op het oogenblik in Zwitserland zeer welkom zijn. ALKMAAR VIERT FEEST. Bezoek van Prinses Juliana. Te Alkmaar is Maandag gevierd het 360- jarig herdenkingsfeest van de bevrijding der stad in den tachtigjarigen oorlog, een feest waaraan bijzondere beteekenis werd verleend door het bezoek van H. K. H. Prinses Juliana. Doordat 8 October ditmaal op Zondag viel, is het eigenlijke feest verplaatst naar den 9en. Dit bracht mee, dat eigenlijk een drietal feestavonden beschikbaar waren: Zaterdag, Zondag en Maandag. De stad was geheel versierd: niet alleen in de binnenstad, doch ook in de buiten wijken was huis aan huis getooid met bloe men, vanen en vlaggen, terwijl 's avonds een bijzondere feestverlichting Alkmaar tot een sprookjesstad herschiep. De eigenlijke feestdag zette in met een reveille en een kinder-zanguitvoering op de Steenbrug. Om tien uur volgde een kin deroptocht. Het glanspunt van den dag was de in tocht van Prinses Juliana. Duizenden en duizenden menschen ston den geschaard langs den weg, die de auto van de Prinses zou volgen. Toen deze tegen half twaalf arriveerde, werden door een klein jongetje en een meisje bloemen over handigd. Na deze hulde reed H. K. H. met haar gevolgd langs het Waagplein, waar H. K. H. door kaasdragers, padvinders en Graal- meisjes werd gehuldigd, naar het Victoria- park. Daar werden vaderlandsche liederen ge zongen. Onder het zingen hiervan legde de Prinses een krans neer aan den voet van het Vrijheidsbeeld. H. K. H. begaf zich om half een via Ber gen naar Egmond aan Zee, waar zij een bezoek bracht aan het Koloniehuis „Prin ses Juliana" van de Ver. voor Chr. Gezond heids- en Vacantiekoloniën in Nederland. DE PRIJSVRAAG VAN HET N. C. C. Reeds bijna 120.000 oplossingen. Naar wij vernemen nadert het aantal op lossingen op de prijsvraag van het N. C. C. reeds de 120.000. DE NOOD IN HET TABAKSVAK. Een druk bezochte vergadering te Utrecht. In de Handelsbeurs te Utrecht is gister middag een druk bezóchte vergadering ge houden, belegd door het comité van actie tegen den verkoop van tabaksfabrikaten beneden den banderolleprijs. Het doel der samenkomst was om uiting te geven aan het eensgezind verlangen van alle organi saties van belanghebbenden zoowel van fabrikanten, grossiers, winkeliers, reizi gers als werknemers om met den mees ten spoed van de regeering maatregelen tot verbetering van den schier onhoudbaren toestand te verkrijgen. Uit alle deelen des lands waren belang stellenden opgekomen. Als vertegenwoor diger van den minister van financiën was aanwezig de heer C. F. Klinkenberg en als vertegenwoordiger van den minister van oeconomische zaken de heer F. K. J. Herin ga. Van den minister van justitie was be richt van verhindering ingekomen. De heer Milius vertegenwoordigde de Utrechtsche kamer van koophandel. Nadat de heer mr. A. J. Romijn te Lei den de vergadering had geopend, hebben de heeren Joh. Waterman, bestuurslid van den Nederlandschen Bond van Sigaren winkeliers; F. L. van der Leeuw, adjunct- directeur van he- Bureau van Kon. Nederl. Middenstandsbond; en de heer K. L. H. van der Putt, voorzitter van de Nederl. R. K. Vereeniging van sigarenfabrikanten en lid der Tweede Kamer, het woord ge voerd. Aan den minister van financiën werd het volgende telegram gezonden: Betuigen volle adhaesie aan adres van fabrikanten, importeurs, handelaars, winkeliers en ar beiders, inzake dringend beroep tot intrek king wetsontwerp verhooging tabaksaccijns. Resolutie. De door de verschillende sprekers uiteen gezette meeningen werden neergelegd in een resolutie, welke onder luiden bijval met algemeene stemmen werd aangeno men. Zij luidt als volgt: De groote vergadering van belanghebben den uit alle groepen van de tabaksin dustrie en van den handel in tabaksfabri katen, enz.; gehoord de inleidingen; over wegende, dat het banderollestelsel der Ta bakswet-1921 heeft geleid tot misleiding van het publiek ten anzien van prijs en kwaliteit en tot ontwrichting van het bona fide bedrijf; overwegende, dat de onbe perkte uitgifte van tabaksvergunningen een onhoudbaren toestand heeft geschapen, doordien de bestaansmogelijkheid van den reëelen handel ten gevolge van de overbe zetting en de beunhazerij volkomen is on dermijnd; richt zich met het dringend ver zoek tot de regeering om met bekwamen spoed afdoende maatregelen te willen ne men tegen den verkoop van tabaksfabrika ten beneden banderolle-prijs en tot een zoodanige regeling nopens de tabaksvergun ningen, dat als regel slechts houder daar van kan zijn: hij, die in zijn beroep van kleinhandelaar in tabaksfabrikaten de ver gunning daadwerkelijk in een winkel uit oefent; draagt het comité van actie op, dit verzoek bij de betrokken instanties nader te bepleiten en toe te lichten; en gaat over tot de orde van den dag. Nadat de heer Heringa, mede namens den heer Klinkenberg, nog eenige woorden tot de vergadering had gericht hij roem de vooral de goede eensgezindheid en het rustige overleg, welke deze samenkomst hebben gekenmerkt werd de vergade ring gesloten. „N.R.Crt." STEUN VOOR ROGGE EN GERST. Geen garantieprijs doch streven naar vooroorlogsch peil. Naar aanleiding van schriftelijke vragen van den heer van den Heuvel, deelt minis ter Verschuur mede, dat het in de bedoe ling ligt alle rogge en gerst van den oogst 1934 te steunen. Een garantieprijs wordt voor deze producten niet bepaald. Het stre ven is echter om met behulp van het graan- monopolie de prijzen te brengen op het peil van vóór den oorlog, welke prijs lag tus schen ƒ7 en 8 per 100 K.G. Eveneens zal worden getracht voor den oogst 1933 den vóór-oorlogschen prijs te be reiken. Beperking in den verbouw van deze cultures ligt niet in de bedoeling. E. STUMPEL KAMERLID? Als opvolger van Mr. van Hellenberg Hubar. Zooals reeds gemeld, zal mr. van Hellen berg Hubar' waarschijnlijk met ingang van 1 Jan. a.s. ontslag nemen als Tweede Ka merlid, wegens zijn benoeming tot burge meester van Rijswijk. Als eerste plaats vervanger voor mr. v. Hellenberg Hubar komt de heer E. J. M. Stumpel te Hoorn op de lijst der R.-K. Staatspartij voor. HET INTERNATIONALE OMROEP- yRAAGSTUK. Het congres van de Union Internationale de radiodiffusion te Amsterdam. Sedert Woensdag j.l. vergadert in het Amstel-Hotel te Amsterdam de Union In ternationale de Radiodiffusion, aan welke conferentie bijna alle Europeesche landen deelnemen. Er lekken slechts weinig bijzonderhe den uit, en naar ons werd medegedeeld, hebben de tot nog toe gevoerde bespre kingen inderdaad nog slechts weinig posi tiefs opgelevrd, aangezien slechts de afzonderlijke commissies voorbereidende besprekingen hebben gevoerd, waarbij het voornaamste probleem de verdeeling der Europeesche golflengten was. Een mededeeling in de pers naar aan leiding van een bezoek van buitenland- sche radio-experts aan den P.T.T.-zender te Kootwijk, waarin naar aanleiding van de toepassing van het ssteem van zenden met behulp van één zij band, werd gespro ken van de mogelijkheid om meer stations op de beschikbare golflengten te plaatsen, wordt door de deelnemers aan de interna tionale conferentie als vrijwel waardeloos beschouwd. In ieder geval achten de deel nemende technici het uitgesloten, dat door toepassing van dit systeem een einde zou komen aan het gedrang der Europeesche omroepstations op de beschikbare golfban den. Want ook bij deze conferentie blijkt op nieuw, dat de verdeeling van de beschik bare omroepgolven het groote struikelblok blijft. Acht Europeesche mogendheden, waaronder Nederland, Turkije, Polen en Finland, hebben de overeenkomst van Lu- zern niet geteekend en wenschen geen af stand te doen van de hun door de overeen komst van Madrid toegestane golflengten. Nederland stelt alles in het werk om de 1875 Meter-golf te houden en ook de 'an dere mogendheden wenschen zich niet op den achtergrond gedrongen te zien. Een bijzondere moeilijkheid is bovendien de afwezigheid te Amsterdam van een verte genwoordiging van den Russischen radio- omroep. Belangrijke besluiten kunnen practisch niet genomen worden, zonder de medewerking der Sovjet-Unie, die beschikt over zenders van zeer groote energie, die in geheel Europa te hooren zijn. Naar verluidt zou men in de commissies, die tot taak hebben de verschillende on- derdeelen te bestudeeren, tot nog toe meer tijd hebben besteed aan strijd om de golf lengte-verdeeling dan aan studie en het is niet waarschijnlijk, dat men er in geslaagd zal zijn een oplossing voor de hangende problemen te vinden, wanneer de „con- seil", de plenaire vergadering, in den loop van de week, vermoedelijk Woensdag, bijeen komt. In dit geval mag het uitge sloten geacht worden, dat de conseli zelf een oplossing zal vinden en zal de inter nationale -conferentie waarschijnlijk zon der resultaten te hebben bereikt, uiteen gaan. Niettemin zal in dit geval na Madrid, na Luzern en Amsterdam, een oplossing ge vonden moeten worden. In sommige krin gen acht men het de eenige mogelijkheid, om in deze omstandigheid over de kwestie van de golflengte-verdeeling bij interna tionale rechtspraak, te laten beslissen door het Permanente Hof voor Internationale Justitie in Den Haag. Gezien het nauwe contact tusschen de Union Internationale en de afzonderlijke delegaties met hun re geeringen, kan aangenomen worden, dat een dergelijke conclusie van de Union als advies door de meeste regeeringen inder daad zal worden opgevolgd. „N. R. Crt." TEXTIELINDUSTRIE IN NED.-INDIE. De minister van Koloniën deelt in zijn memorie van antwoord op het voorloopig verslag van de Eerste Kamer over ontwer pen van wet tot goedkeuring van beslui ten van den gouverneur-generaal van Ne- derlandsch-Indië mede: Omtrent het instellen van een onderzoek naar de mogelijkheid tot vestiging van een textielindustrie op Java kan nader worden medegedeeld, dat bij een combinatie van Nederlandsche ondernemers het voornemen bestaat ten spoedigste een deskundige com missie naar Nederlandsch-Indië te zenden ter bestudeering van de levenskansen van een textielfabriek. Centraal Verband der St. Joseph-Gezellcn- Vereeniging. I De algemeene vergadering van Presiden- ten en Vice-Presidenten wordt dit jaar ge houden op Woensdag 18 October te Den Haag in het gebouw der Gezellen-Vereeni ging, Maasstraat 1 G. R'damsche Lloyd Rapide. De Rotterdamsche Lloyd Rapide in aan sluiting met het mailschip „Sibajak" wordt Woensdagmorgen 11 October 8.28 uur in Den Haag verwacht (station Holl. Spoor). Dit nummer bsstaat uit VIER bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Rapport van Henderson inzake de Ont wapeningskwestie. (2e blad). Accoord in de Jodenkwestie te Genève bereikt. (2e blad). Een rectoraats overdracht te Gent onder gewapende bescherming. (2e blad). BINNENLAND. De sterrenregen van gisteravond. (Gem. Ber. 3de blad). De moord te Haelen. (Gem. Ber. 3de blad). Bloedbad tot sluiting van de kermis te Nijmegen. (Gem. Ber. 3de blad). UIT DE OMGEVING. Benoeming van een burgemeester van Alkemade. (1ste blad). LEIDEN. Het 25-jarig bestaan der Nederlandsche Vereeniging voor Koeltechniek. (4de blad). Gekookt vleesch in blik voor de werkloozen via de slagers. Naar B. en W. van Rotterdam ter ken nis brengen van de hoofden van gezinnen, die steun of onderstand genieten of wel in de werkverschaffing zijn geplaatst, zal voor hen, met ingang van een nader bekend te maken datum gekookt rundvleesch in blik tegen den prijs van 0.35 per K.G. verkrijgbaar worden gesteld Het is de bedoeling dit vleesch te doen verstrekken door iederen vleeschhouwer, die tot levering bereid is en voor die le vering zal worden aangewezen. Tegen vervroeging van het aanvangsuur in broodbakkcrijcn. De hoofdbesturen van de Algemeene, de Roomsch-Katholieke en Christelijke gezel- lenbonden in het bakkersbedrijf, hebben zich met een tweede request tegen het wetsontwerp van Minister Slotemaker de Bruïne tot de Tweede Kamer gewend. In dit adres handhaven de bonden de be zwaren, die zij in hun eerste adres, dat in Januari j.l. verzonden werd, hebben ont vouwd en verzoeken zij de Kamer, dit wetsontwerp niet aan te nemen subsidiair het wetsontwerp zoodanig te wijzigen, dat de vroegere aanvangstijd slechts naar plaatselijke omstandigheden wordt toege staan en niet dan nadat Zijne Excellentie de Minister van Sociale Zaken de vakver- eenigingen zoowel van werkgevers als van arbeiders in het broodbakkersbedrijf zal hebben gehoord. De collectieve arbeidsovereenkomst in het bouwvak. Ook de afdeelingen van den Algemeenen Nederlandschen -bouwarbeidersbond, be trokken bij het landelijk collectief con tract, hebben in den loop van de vorige week zich uitgesproken over de resulta ten in de onderhandelingen, met de werk geversorganisaties over de hernieuwing van dat contract, bereikt. De telling van de uitgebrachte stemmen in het land wijst uit, dat 't nieuwe con tract met een overweldigende meerder heid verworpen is. Vandaag wordt in de vergadering van het bondsbestuur de nu ontstane situatie nader onder oogen gezien. Te Laren is gisteren plotseling, 66 jaar oud, overleden de heer Albert Laan, president-commissaris van de N.V. Ko ninklijke pellerij „Mercurius" v/h Gebr. Laan te Wormerveer. In den ouderdom van 55 jaar is Zon dag plotseling te Groningen overleden de heer L. J. E v e r s e n, voorzitter van den Raad van Arbeid te Groningen. De heer Eversen werd in 1916 gekozen tot lid der Prov. Staten van Groningen namens de S.D.A.P. In 1932 nam hij als zoodanig ontslag en trad nadien tevens uit de partij. In 1933 werd hij benoemd tot voorzitter voor den Raad van Arbeid te Groningen

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1