OülLiJSTEN van Foto's, Platen en Schilderstukke D. v. EGMOND Jr, 5oÉ?r5??J£irÏ MAANDAG 9 OCTOBER 1933 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 3 NOORD WIJK BOTSING MOTOR EN AUTO Motorrijder in zorgwekenden toestand opgenomen Gisterenavond te ongeveer 11 uur had alhier een ernstige botsing plaats tusschen een motorrijder en auto op den hoek Wil- helminastraatH. Geestweg. De motorrij der P. Vlasveld uit Voorhout, met als duo-passagier v. Diemei, eveneens uit Voorhout, kwam uit de richting Kerk straat gereden en botste op genoemden hoek tegen de auto van den heer V. al hier. De botsing was zoo hevig, dat de be stuurder van het motorrijwiel in zeer ern- stigen toestand werd opgenomen en over gebracht naar het St. Jeroensgesticht en later naar het St. Elisabethgetsicht te Lei den. De duo-pasagier had ernstige vleesch- wonden en kon na verbonden te zijn door de doktoren Visser en Niekerk per zieken auto naar huis vervoerd worden. De auto werd eveneens ernstig bescha digd, doch de inzittenden bekwamen slechts enkele snij wonden van glasscher ven. Het motorrijwiel is in beslag genomen. Naar de schuldoorzaak wordt een onder zoek ingesteld. Naar den toestand van den patiënt he denmiddag informeerend, vernamen wij dat de heer Vlasveld, die een schedel breuk heeft bekomen, nog steeds buiten kennis is. Zijn toestand blijft zorgwek kend. STADSNIEUWS HOOGHEEMRAADSCHAP VAN RIJNLAND. Vereenigde Vergadering. In de gehouden vereenigde vergadering van Rijnland werd mededeeling gedaan van de afkondiging van een reglement, vastgesteld door de Staten van Zuid- en Noord-Holland, regelende het hooren van vereenigingen van ambtenaren door het provinciaal bestuur, wanneer dit algemeen verbindende voorschriften geeft voor amb tenaren van Rijnland, en van de afkon diging van enkele gedeeltelijke wijzigin gen in het Reglement van Rijnland. Het dagelij ksch bestuur deelde mede, dat de door het gemeentebestuur van Kat wijk verzochte regeling omtrent het in werking stellen van het stoomgemaal al daar ten behoeve van het opruimen van verzanding in het op het strand gelegen buitenkanaal niet tot stand is gekomen, daar de gemeente hiervoor geen gelden beschikbaar kan stellen. Als hoofdingeland voor het 12e district werd toegelaten de heer J. K. van der Maas te Benthuizen. Overgelegd werd het jaarverslag over de waarborg- en slikfondsen. Op eenige bezwaarschriften tegen aan slagen in Rijnlands bundergeld 1933 wer den beschikkingen genomen. Aan den polder Broekvelden en Vetten- broek werd voor het jaar 1933 uitstel ver leend van betaling van aflossing van het renteloos voorschot, verstrekt in de kos ten van dijkherstel en droogmaking. Aan de pachters der Oegstgeester- en Katwijksche landen en aan den pachter van den Wierikerdijk c.a. werd pachtver- mindering over 1933 toegestaan. Verder werd een keur vastgesteld tot wijziging van de Algemeene Keur van Rijnland, hierin bestaande, dat een ver bodsbepaling wordt ingevoegd, volgens welke het verboden is, met eenigen water molen (waaronder ook alle mechanische gemalen vallen) water op eenig deel van Rijnlands boezem benoorden den Rijn te brengen, zoodra van Rijnlandswege aan de besturen der polders benoorden den Rijn binnen Rijnland gelegen, onder me dedeeling, dat de toestand van den boezem tot dringend of dreigend gevaar voor door braak of overloopen van boezemwaterkee- rende kaden of voor overstrooming van boezemlanden benoorden den Rijn aanlei ding geeft, het bevel- is gegeven, de onder hun beheer staande watermolens te doen stilzetten en die besturen redelijkerwijze gelegenheid hebben gehad, om aan dat be vel te voldoen. Verder wordt in de nieuwe bepaling aan den Dijkgraaf de bevoegd heid verleend, van dit bevel de polders uit te zonderen, welke uitsluitend door wind worden bemalen. Ten slotte werd het bestuur gemachtigd tot het uitvoeren van verschillende werk zaamheden, noodig voor het bijtrekken bij het Gemeenlandshuis aan de Breestraat van het pand no. 57, voorheen bewoond door wijlen mevr. HerfstBos, en voor het aan de achterzijde van dit pand aan de Langebrug bouwen van een brandvrije archiefbewaarplaats. Het pand werd in 1928 voor uitbreiding van het Gemeen- landshuiss en voor het bouwen van een archiefbewaarplaats aangekocht onder be ding, dat de bewoonster daarin tot haar dood mocht blijven wonen. Na afloop van de vergadering begaf men zich naar Gouda ter bezichtiging van de werken in uitvoering aldaar voor het stichten van een Dieselgemaal voor de boezembemaling en van de provinciale werken aan het te graven verbindingska naal tusschen IJsel en Gouwe, al welke werken met elkaar verband houden. PROFESSOR LOGEMANN. Prof. dr. J. H. A. Logemann, hoogleeraar in het staatsgerecht aan de Rechtshooge- school te Batavia, die was aangezocht den zetel van prof. van Vollenhoven in te nemen, heeft dezen, volgens de Java-Bode niet geaccepteerd, omdat hij geen recht op pensioen had, terwijl de conditie, dat het lid van den Volksraad, de heer Van Mook, den heer Logemann zou opvolgen, niet kon worden ingewilligd. EEN LAATSTE OPROEP. Nu er al zoo dikwijls en op velerlei wij ze de aandacht gevestigd is op de groote propaganda-avond van de K. J. M. V. mor genavond 8.30 u. in de Foyer van de Stads gehoorzaal, moet toch geen verdere aan sporing meer noodig zijn. Toch denk ik dat het nog niet overbodig zal zijn. Ik heb me al zoo dikwijls afgevraagd, hoe lang het nog zal duren, dat de talrijke jonge-mid- denstanders, welke nog buitenstaanders zijn, in de K. J. M. V. geleden zullen wor den opgenomen. De jonge-middenstanders hebben op dit gebied nog een groote ach terstand in te halen. Gij hebt dezer dagen in dit blad al kunnen lezen hoeveel er in de laatste ja ren in de K. J. M. V. ten goede veranderd is en gij hebt er misschien ook kennis van genomen, welke degelijke plannen er voor de toekomst gevormd zijn. Middenstan ders en jonge middenstanders komt nu morgenavond naar de Foyer, daar zal er in duidelijke taal worden aangetoond, dat een gezonde en heilzaam werkende K. J. M. V. niet alleen nuttig maar ook brood nodig is, maar ook niet bestaan kan zon der u. L. GUDDE, Moderator K. J. M. V. De K. J. M. V. en „Rood-Wit". Men schrijft ons: Gebleken is, dat er in de „Rood-Wit"-gele- deren wel belangstelling voor en bereid heid om samen te werken met de K. J. M. V. bestaat. Wij hopen thans vurig, dat het niet bij die belangstelling alleen zal blijven. Rood witter aarzelt nu niet langer meer, maar legt de rest van de afstand, die u nog van de K J. M. V. scheidt, in loop pas af. Laat katholiek Leiden eens zien, dat ge snelheid aan sportiviteit weet te paren. Geeft u allen op als lid vah de K. J. M. V. In ieder geval komt ge toch mor genavond om half negen naar de Foyer? De K. J. M. V. /al uw aanwezigheid zeer op prijs stellen! DE UITKEERING UIT HET GEMEENTE FONDS. Leiden ontvangt in 1934 133.000 gld. minder. De gemeente Leiden zal moeten reke nen voor 1934 op een geringer uitkeering uit het Gemeentefonds van 133.000 gld. (2/3 van het totaal bedrag der vermin derde jaarlijksche uitkeering). Toen B. en W. onlangs in den gemeente raad de verheugende mededeeling deden, dat zij de begrooting sluitend hadden ge maakt, zonder belastingverhooging en zonder algemeene salarisverlaging toen hadden zij nog geen rekening kunnen houden met de vermindering van de Rijks bijdrage. J Naar wij vernemen, zouden B. en W. voornemens zijn, om te trachten, hun me degedeelde voornemen (geen belastingver hooging en geen algemeene salarisverla ging) toch ten uitvoer te brengen, en een bedrag van 133.000 voor 1934 uit de reserve te putten. HET STEDELIJK MUZIEKKORPS ONTBONDEN. Zaterdagmiddag ongeveer 3 uur had in de recreatiezaal van het Kon. Militair In validenhuis aan den Hooge Rijndijk de af scheidsbijeenkomst plaats van het Stede lijk Muziekkorps. Van het bestuur waren aanwezig de heeren Sanders, v. Waver en, De Hollander, v. Eecke en Coster. Bij afwezigheid van den voorzitter, den heer v. Hamel, nam de heer Sanders het woord en liet het wel en wee van het korps de revue passeeren vanaf de op richting tot aan den dag van heden. Spr. bedankte in het bijzonder den secretaris- penningmeester, den heer v. Waveren voor zijn steeds belanglooze bemoeiingen voor het corps, waarna de directeur, de heer Gijp en de muzikanten werden bedankt voor hun tijd en moeiten, gegeven voor de Leidsche burgerij. Spr. uitte de hoop, dat het hun verder goed moge gaan, waar op een luid applaus volgde. Ook de directeur sprak een woord van afscheid, waarna aan alle muzikanten naar dienstjaren een gratificatie werd uit gereikt. Hiermede is het corps opgeheven. Crisis-Comité Leiden Postrekening no. 188690 Verantwoording ingekomen giften bij den Penningmeester van 1 Juli t/m. 30 Sept. 1933: N. N. B. frs. 120.—, N. N. 1.— 2 crisislepeltjes 1.50, 1 vlag, 0.25, collec te Zomerzorg 32.50; K. N. 2.N. N. O.Jr. D. B. 10.nagekomen voor col lecte ƒ3., Pers. C. en A. Br. 22.65, R. v. W. ƒ2.50; L. D. M. 200; Pers. C. en A. Br. 23.25, N. N. 2.50, N. N. 10.—, Pers. C. en A Br. ƒ20.75, V. V. V. S. ƒ25.—, d. B. 10 pet. ƒ3.93, J. v. W. 10 pet. ƒ2.07, H. W. v. d. S. B. 5.—, Mevr. Chr. E. d V 10.—, Verg. v. Handeldr. en Ind. Middenst. 25. 4e. bijdr. coll. Gehoorzaal 31 Aug. 55.09, Tentoonstell. Lakenhal Stadhuispl. 126.70 Wekelijksche bijdragen: E. L. S. ƒ5. ƒ3.70, 64ste coll. ƒ550.80. Maandelijksche Bijdragen: Gymnasium 23.65, Verg. v. Huisvrouwen 427.76, Mr. J. S. ƒ2.50, ƒ2.50, ƒ2.50, M. H. N. ƒ5.—, ƒ5.—, N. N. ƒ2.50, ƒ2.50, ƒ2.50, Prof. Dr. C. C. v. d. H. ƒ2.50, ƒ2.50, ƒ2.50, A. KI. 5.5.J. Br. 19e en 20e brijdr. ƒ4. Kon. Mil. Inv. Huis .9.50, 11.8.50, Prof. Dr. J. D. ƒ2.50, ƒ2.50, 2.50, Prof. Dr. L. v. S. ƒ17.50, 10, J. Br. 21e bydr. ƒ2.—, Mr. A. v. d. S. B. ƒ30.— Voor het examen van den Ned. R. K. Po litieband slaagde 'de heer T. G. K. Troost, agent van politie alhier. GEMEENTELIJKE RADIODISTRIBUTIE, Het vierde programma komt. Het aantal van 3000 abonné's op de net ten van het Gemeentelijk Radio Distributie- brdijf is bereikt en alle oude netten zijn inmiddels vervangen door de definitieve loodkabelnetten, welke door het G. R. D. van den aanvang der exploitatie af steeds zijn toegepast en welke een waarborg zijn en blijven voor een prima kwaliteit van de doorgegeven muziek. Dit feit zal officieel worden herdacht in tegenwoordigheid van vele autoriteiten en wel op Maandag, 16 October 1933, des na middags 3.30 uur in den foyer van de Stadsgehoorzaal. Daarbij zullen eenige toe spraken, alsmede een uiteenzetting over „Radio en Radiodistributie" door ir. Stok- huyzen worden gehouden; alle toespra ken zullen door de microfoon worden op genomen en over 4de lijn doorgezonden. De aangeslotenen bij het G. R. D. zullen dus alles thuis kunnen medemaken door hun luidspreker op dit 4de programma te schakelen. Tot slot zal door den Burgemeester of ficieel het 4de programma worden aange sloten en in gebruik gesteld. Dit is een gevarieerd programma, bestaande uit een keur van buitenlandsche uitzendingen, welke tot nog toe niet werden doorgege ven. R. K. Klubo Esperantista. Wegens bijzondere omstandigheden Woensdagavond a.s. geen conversatie-avond Daarentegen worden alle leden zonder uitzondering verwacht op den Conversa tieavond van Donderdag 19 October a.s. Belangrijke mededeelingen zullen daar ge daan worden. De steün-verleening. De Directeur van den Gem. Dienst voor Sociale Zaken, de heer P. C. G .A. Wijk- mans, heeft aan de organisatiebesturen volgend schrijven gericht d.d. 2 October: Naar aanleiding van de missive van den Minister van Sociale Zaken d.d. 28 Septem ber 1933, betreffende wijziging in de steun regeling, heb ik de eer den organisatiebe sturen mede te deeden, dat met ingang van 1 October 1933 is ingetrokken de bepaling 'van art. 28, 2e alinea, ingevolge welke be paling de eerste 4 van de verdienste van de vrouw van een gesteunde met kinderen bij de berekening van den aftrek wegens gezinsinkomsten buiten beschouwing mag worden gelaten. Van 1 October 1933 af dienen derhalve alle verdiensten van de vrouw van een ge steunde met kinderen voor 2/3 in minde ring te worden gebracht. Inkomstén van de vrouw, welke niet uit arbeid zijn verkegen, dienen uiteraard in gevolge het laatste lid van voornoemd ar tikel 28 ten volle van den steun te worden afgetrokken. Artikel 28 luidt derhalve met ingang van 1 October 1933 als volgt: „Van de inkomsten van den gesteunde zelf en van de leden van diens gezin voor zoover deze inkomsten uit arbeid zijn ver kregen, wordt 2/3 in mindering gebracht op zijn steun. De aftrek van 2/3 heeft niet plaats voor de bedragen van werkgeverzijde uitgekeerd tot verhooging van den steun, echter slechts tot een maximum van 15 pet. van het steunbedrag. Indien een gesteunde kostgangers houdt, wordt 2/9 van het kostgeld in mindering gebracht op zijn steun. Inkomsten, niet uit arbeid verkegen, wor den tot het volle bedrag op den steun in mindering gebracht". Toch een slecht zwemseïzoen. In de Zweminr. „De Zijl" zijn geduren de het tijdvak 15 Mei1 Oct. 1933 in to taal 73103 baden genomen tegen 93148 ba den gedurende 1 Mei1 Oct. 1932. Handelsregister K. v. K. W ij z i g i n g. 5532. N.V. Leidsche Auto- Boxen-Garage, Leiden, v. Oldenbarne- veltstraat 37. Uittr. Pres.-comm.: E. A. Freijser, Leiden, d.d. 2 Oct. 1933. De alhier tot arts bevorderde semi-art- sen J. B. Thate en J. W. C. Verhage zijn bestemd tot reserve-officier van gezondheid 2e kl. bij den geneeskundigen dienst der landmacht. Hedenmorgen is het 20-jarige meisje J. G. uit L i s s e bij het Haagsche Schouw met haar fiets geslipt. Zij kwam te vallen en liep een ernstige hersenschudding op. Ter observatie werd zij opgenomen in het Acad. Ziekenhuis. Door de politie werden hedennacht aan gehouden twee avontuurlijke jongens uit Gouda, genaamd G. A. van H. en R. v. d. P. De jongelui waren minderjarig. In den nacht van Zaterdag op Zondag is op den hoek HaarlemmerstraatPeli kaanstraat de auto van J. A. door de glad heid van den weg geslipt en tegen het per ceel Haarlemmerstraat 236, aardappelhan- del De Haan, gebotst. De hardsteenen on derpui werd stukgereden; de auto werd ernstig beschadigd. Morgen zal de Leidsche Christelijke Harmonie Vereeniging", directeur de heer H. van der Veld, het 19de concert van de zen zomer verzorgen van den Bond van Leidsche Harmonie- en Fanfare Vereeni gingen. Het concert wordt gegeven 's avonds 8 uur precies in het Plantsoen (Musis Sa crum), waar wederom als gewoon tegen BURGERLIJKE STAND LEIDEN. Geboren: Jacobus Nicolaas Maria, d. v. A. v. Dijk en C. Th. de Boer. Ondertrouwd: A. F. v. d. Heijde, wedr. 40 j. en J. de Koning wed. 39 j. J. v. d. Linde, jm. 23 j. en W. Klinker jd. 25 j. K. H. P. Boeff jm. 27 j. en J. Era des jd. 23 j. S. Prins jm. 26 j. en A. C. Rozier jd. 25 j. B. J. Favier jm 27 j. en P. Timmers jd. 22 j. Overleden: Z. Vermeer-Kroon vr. 78 j. E. v. Velzen m. 58 j. M. v. d. Brink, ongeh. vr. 61 j. den geringen prijs van vijf cent stoelen te huur zijn. Men wordt beleefd verzocht ge durende het concert niet te loopen. Bij eventueel niet doorgaan van het concert zal dit op de gewone manier worden be kend gemaakt. Programma. 1. Le Courageux, marsch, P. A. Stenz, 2. La Fee Yeux Bleus, A. Go- vaert, 3. Souveniers d'amour, valse de con cert, I. Maurice, 4. Dans L'Azur, fantaisie, O. Goquelet. Pauze. 5. Fraternité, ouver ture, D. Snoeck, 6. Die Helgolander, wal- zer, Ed. Kiesler, 7. Fête Nuptiale, fantaisie Jos. Kessels, 8. Oranje-Blanje-Bleu, marsch H. van der Veld. LAATSTE BERICHTEN DE LEIDSCHE NAAIMACHINE- ZWENDEL Cassatieberoep verworpen De advocaat-generaal bij den Hoogen Raad, mr. Besier, heeft heden geconclu deerd tot verwerping van de cassatiebe roepen van A. M. en H. J. V., die resp. we gens uitlokking van verduistering en he ling door het Gerechtshof te 's Graveihage in de Leidsche naaimachinezaak veroor deeld zijn tot 9 maanden en tot 6 maanden gevangenisstraf. Arrest 16 October. DE MOORDAANSLAG IN HET HAAGSCHE BOSCH De Hooge Raad verwierp heden het cas satieberoep van C. v. T., die door het Ge rechtshof te 'sGravenhage in hooger be roep is veroordeeld tot 5 jaar gevangenis straf met ter beschikkingstelling van de regeering wegens poging tot moord, ge pleegd op een meisje in het Haagsche Bosch door middel van een scheermes. ERNSTIG AUTO-ONGELUK. Gisteravond omstreeks half 12 heeft op den Graafschenweg in de nabijheid van Wychen een ernstig auto-ongeluk plaats gehad. Een 21-jarige jongeman, die uit de richting Grave kwam, reed in groote snel heid tegen een boom op. De jongeman werd uit de auto geslingerd en ernstig ge wond. Dr. Klop uit Wychen, die spoedig ter plaatse was, constateerde een ernstige schedelfractuur en achtte overbrenging naar het ziekenhuis te Nijmegen noodzake lijk. Het slachtoffer was afkomstig uit Weurt bij Nijmegen. De auto werd geheel vernield. Nader vernemen wij dat het slachtoffer hedenmorgen in het Ziekenhuis te Nijme gen is overleden. ONTROUW ONTVANGER. De vorige week zijn in de boeken van den ontvanger der Ned. Herv. kerk te Noor deloos, den heer B., ernstige onregelmatig heden ontdekt. In een Zaterdagavond ge houden spoedvergadering van kerkvoogden en notabelen van Noordeloos is besloten, den heer B. als ontvanger te ontslaan en boeken in handen te stellen van een be- eedigd accountant. Vermoedelijk loopen deze onregelmatigheden reeds jaren. Indien de heer B., die ook lid van de kerkraad is, geen ontslag neemt, zal de kerkeraad van Noordeloos hem bij het classicaal bestuur voor ontslag uit zijn ambt voorstellen. Vondst van een voorhistorische cultuur- plek te Witten. In de zandgraverij der gebroeders Bar- tels te Witten onder Assen werd dezer da gen de grondslag van een voorhistorisch gebouwtje aangetroffen; in het profiel der afgraving verschenen onder de akkerlaag paalgaten en houtskoöllagen. Bij de ont graving die op 7 October onder leiding van kapitein H. J. Bellen plaats had, bleek de grondslag elipsvormig te zijn met door sneden van ruim 4 en omstreeks 2.5 M.; de ruimte leverde met een diepte van pl.m. 20 c.M. verschillende fragmenten van voor historisch aardewerk op. In het westelijk brandpunt der elips bevond zich een kuil die behalve enkele urnscherven, ook bevat te een onbeschadigd spinsteentje van fraaien vorm. Het geheel doet denken aan een Germaansch priesteressen-tempeltje uit de laatste eeuwen voor de invoering van het Christendom. Vleeschvergiftiging. Ten huize van de familie Damas in de Wolstraat te Maastricht werden Zaterdag na het eten van bloedworst de 'leden van het gezin ongesteld. De 60-jarige heer Da mas is in den nacht van Zaterdag op Zon dag overleden. Zijn 71-jarige vrouw, zijn dochter en schoonzoon waren ernstig ziek. Zondag werd de politie van deze vergif tiging in kennis gesteld en werden de 3 patiënten naar het ziekenhuis overge bracht. De toestand van de oude vrouw is vooruitgaande, de dochter en de schoon zoon konden hedenochtend het ziekenhuis weer verlaten. De justitie stelt een onder zoek in. BIOSCOPEN Casino: Volwassenen. Liu(or: Valwassenen. Trianon: Afgekeurd. TELEGRAMMEN DOODELIJK ONGEVAL IN DE BERGEN. INNSBRUCK, 9 Oct. (V.D.). By een po ging om over de Nordkette bij Innsbruck te klimmen, zijn gistermiddag de gebroe ders Dr. Benno Leubner en de student Hermann Leubner uit Innsbrück van een hoogte van 150 Meter naar beneden ge stort. De beide ongelukkigen waren on middellijk dood. Bij het gezelschap, waar toe zij behoorden, bevond zich ook hun zuster, die haar beide broers omlaag zag storten. Met groote moeite slaagde een brigade van 15 vrijwilligers .waaronder de bekende Noorsche skilooper Birger Ruud, er in de lijken te bergen. De gebroeders Leubner waren twee in sportkringen zeer bekende Tiroolsche skiloopers. 150 HUIZEN AFGEBRAND. TOKIO, 9 Oct. (V.D.). In den afgeloopen nacht brak te Funakawa in de Japansche provincie Akita een brand uit, die zich met groote snelheid uitbreidde en 150 huizen aantastte, die tot den grond toe afbrand den. DE ONTPLOFFING OP DE DUIKBOOT „L. 26". LONDEN, 9 Oct. (V.D.). De ontploffing aan boord van den Engelschen onderzeeër „L. 26", in de West Schotsche haven Camp beltown, zijn, naar thans vaststaat, twee leden der bemanning gedood en negentien gewond. De ontploffing vond plaats in de ruimte der accumulatorenbatterij, waar klaarblij kelijk water was binnengedrongen, toen de duikboot in den nacht van Zaterdag op Zondag aan den grond was geloopen. Toen de ontploffing plaats had, zaten dertig man aan het middagmaal in de eetruimte on der de accumulatoren-kamer. Zij werden naar alle kanten weggeslingerd en het in terieur werd zwaar beschadigd. Op de ont- poffing volgde een brand, die pas na 4 uur geheel gebluscht was. Een matroos sprong in het water en zwom naar den oever om hulp te halen, die werd verleend door visschers en door de bemanning van een in de haven lig- genden torpedojager. MARKTBERICHTEN ROTTERDAM, 9 October. Vee. Aan voer: 985 vette runderen, 279 vette kalve ren, 064 schapen en lammeren, 887 varkens. Vette koeien le kw. 5562, 2e kw. 4854, 3e kw. 3640 per K.G., Vette ossen le kw. 5256, 2e kw. 44^-48, 3e kw. 3438, Vette kalveren le kw. 12.20, 2e kw. 85—95, 3e kw. 6575, varkens (levend gewicht) le kw. 40, 2e kw. 36, 3e kw. 34 per K.G. scha- kw. 38, 2e kw. 36, 3e kw. 32, lammeren le pen 18, 15, 8 per stuk, lammeren 14, 12, 10 per stuk. AMSTERDAM, 9 Oct. Veemarkt. Ter veemarkt waren heden aangevoerd 4 wa gons geslachte runderen uit Denemarken, 570 vette koeien, waarvan de prijzen wa ren le kw. 5665 ct., 2e kw. 4854 ct., 3e kw. 3846 ct., mindere soorten 3036 ct., per K.G. slachtgewicht; 127 melk- en kalfkoeien 130180 per stuk; 134 vette kalveren le kw. 5260 ct., 2e kw. 4050 ct., 3e kw. 3038 ct., per K.G. levend ge wicht;; 74 nuchtere kalveren 48 per stuk, 101 schapen 1420 per stuk, 664 var kens: vleeschvarkens, wegende van 90 110 K.G. 4546 ct., zware varkens 4344 ct., vette varkens 4142 ct., per K.G. slachtgewicht; 22 paarden 5090 per stuk. WISSELNOTEERINGEN (AMSTERDAM) (Officieel) Berlijn 59.04 Londen 7.661/2 New York L633/4 Parys 9 70% Brussel 34.56 Zwitserland 48.061/2 Milaan 13.02 Madrid 20.75 Oslo 38.60 Kopenhagen 34.40 Stockholm 39.65 Weenen Praag 7 Boedapest In de morgenuren bestond een zeer vaste stemming op de Amsterdamsche fondsen- markt onder invloed van de hoogere no teeringen op de Amerikaansche goederen en fondsenbeurzen, de wat optimistischer berichten omtrent de vooruitzichten van het Amerikaansche bedrijfsleven, de po gingen der Amerikaansche regeering om de arbeids moeilijkheden te overwinnen en ten slotte de willige houding van pond en dollar. Toen later op den dag de koer sen dezer deviezen weer een dalende be weging te zien gaven, trad op de Amster damsche beurs een aarzeling in, hoewel de grondstemming gunstig bleef. De han del, die begin beurs Iets levendiger was, werd later weer uitermate lusteloos; alleen in Unilevers bleef het vrij druk en ook de koers, die boven 80 pet. was gestegen, kon zich goed handhaven. Aku's en Philiips la gen ten slotte nog iets boven de vorige prijzen. Van de Oliewaarden trokken Kon. Olies ongeveer 1 pet. aan, terwijl de Ame rikaansche soorten fractioneel hooger wa ren. Suikers lagen vast, H. V. A.'s waren pl.m. 3 pet. beter. Rubbers meerendeels iets hooger. A'dam Rubbers golden 1 pet. boven de koersen van Zaterdag. Scheepv. en Mijnw. stil. Amerikanen aan den vas ten kant evenals Duitsche obligaties. De Nederl. Obligatiemarkt was prijshou dend.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 3