den Rijksdagbrand? 25ste Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN MAANDAG 9 OCTOBER 1933 No. 7630 3)e £cid&cHeöoii/fca/itt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week1 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 f GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur q verhuur, koop en verkoop: 0.50 Dit nummer bataat uit VIER bladen. V Daden, daden Dat is een verklaring, waarom het fas cisme of nationaal-socialisme in het bij zonder vat heeft op jongeren één van de verklaringen: dat van deze stelsels de roep uitgaat, dat er door de regeerders en bestuurders niet nutteloos gepraat wordt, doch daden worden gesteld. Dat is een van de verklaringen. Ook moet het omslaan naar fascisme of natio naal-socialisme worden toegeschreven aan een begrijpelijke, doch onverstandige en onverantwoordelijke moedeloosheid en on verschilligheid: „Wij kunnen er toch niet slechter van worden".... Van het fascisme en nationaal-socialisme gaat de roep uit, dat er daden worden gesteld daden ter bestrijding van de werkloosheid, ten bate van de door het groot-kapitaal onderdrukten middenstand, van de in onze materialistische maatschap pij miskende intellectueelen. Nu hebben wij niet de bedoeling, van daag een principieele beschouwing over fascisme of nationaal-socialisme te geven. Wij willen slechts een paar vragen voor leggen, waarbij de doordravende bewon deraars van deze stelsels even mogen stil staan. Kan men er gerust op zijn, dat een dic tator, die kan handelen zonder invloed van een volksvertegenwoordiging en die niet is gesteld onder de controle van een volksvertegenwoordiging, zijn daden zal stellen zóó dat de kathodlieken niet in hun rechten worden gekort zóó dat het algemeen volksbelang steeds alleen en uit sluitend richtsnoer zal zijn. Oók een re geering, onder invloed en controle van een volksvertegenwoordiging, kan verkeerd handelen, en handelt feitelijk vaak ver keerd! Maar: geeft een gezonde volks invloed tenslotte niet een grooteren waar borg voor een goede wetgeving, dan een dictatuur? Is men er zoo zeker van, dat het fascisme in Italië, het nationaal-socialisme in Duitschland reeds feitelijk daden heeft gesteld, die in ons land niet zijn gesteld, en die daar de welvaart hebben bevor derd en de sociale rechtvaardigheid heb ben gediend? Is men er zoo zeker van, dat zulke daden werkelijk kunnen worden aangewezen zulke beteekenisvolle, ingrijpende daden? O.i. moet het antwoord op deze vraag lui den, dat velen over de daden van het fascisme en nationaal-socialisme pra ten, zonder dat ze deze kunnen noemen, althans geen daden van positieven aard, opbouwende strekking, groot en doeltref fend, waartegen wij, gebonden als wij zijn in ons parlementaire stelsel, met..., ja- loerschheid zouden moeten opzien, en die bij ons, practisch beschouwd, niet mogelijk zouden zijn Vele roepers om daden zien woorden aan voor daden, als ze komen van over de grens! BINNENLAND KIPPEN- EN EENDENHOUDERIJ. Namens de Minister van Economische Zaken, maakt de regeeringscommissaris voor de uitvoering van de Garantieregeling 1933 ten behoeve van de Kippen- en Een- denhouderij bekend, dat de uitkeering vol gens de garantieregeling voor de week van 9 t/m 14 October a.s. is vastgesteld op 30 cents per 100 stuks uit te voeren versche kippeneieren, tot een gewicht van maxi mum 50 K.G. per 1000 stuks en op 40 cents per 100 stuks uit te voeren versche een deneieren. DE HEER WENDELAAR KAMERLID. De voorzitter van het Centraal Stembu reau heeft, in de plaats van den heer H. J. Knottenbelt, benoemd verklaard tot lid van de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal, den heer W. C. Wendelaar, burge meester van Alkmaar. op den dag van Dimitroff geciviliseerd. Zooals Zaterdag reeds gemeld, mocht de Bulgaarsche beklaagde in het Rijksdag- bi andproces te Leipzig, Dimitroff, die Vrijdag uit de zaal van het Rijksgerechts hof was verwijderd, Zaterdagmorgen we derom terugkeeren. Hij legde bij den aan vang der zitting de volgende verklaring af: „Wellicht zijn mijn woorden gisteren niet goed voorstaan. Voor mij is het be slist niet zoo gemakkelijk, in een vreemde taal de juiste uitdrukking te vinden. Ik verklaar echter, dat het mijn bedoeling gisteren en ook vroeger niet geweest is, iemand persoonlijk van de rechtbank, van het O. M., de verdediging of de beambten te beleedigen. Ik heb deze bedoeling ook in de toe komst niet. Ik heb slechts één enkel ver zoek aan den heer president, namelijk dat hij mij de gelegenheid geeft mij over alle kwesties, welke tot opheldering van deze brandstichting kunnen leiden, en over alle belastend materiaal, dat tegen mij wordt ingebracht, rustig en zakelijk te kunnen uitspreken. De voorzitter verklaart, dat dit verzoek, zooais van zelf spreekt, wordt ingewilligd en zijns inziens ook reeds in vollen om vang werd ingewilligd. Hiermede is deze zaak afgedaan. Daarna wordt de Duitsche communist Torgler weer verhoord, waarna het onder zoek wordt voortgezet, of Dimitroff en de andere Bulgaarsche beklaagden relaties onderhielden met de Duitsche communis ten, speciaal met Münzenberg, den schrij ver van het „Bruinboek". Aan Popff wordt gevraagd, of hij reeds vroeger in den Rijksdag geweest is; hij zou op den dag van den brand met Torgler in den Rijks dag zijn gezien. Popoff deelt mede, dat hij op den dag van den brand om 2 uur des middags met Taneff naar een restaurant in de Fried- richstrasse is gegaan. Ik ben daar, aldus verdachte, tot vier uur gebleven en toen naar café Moka Efti in de Leipzigerstras- se gegaan, waar wij op de bovenverdie ping tot zes uur hebben gezeten. Toen hebben wij het café weer verlaten en heb ben door de Leipzigerstrasse gewandeld. Tegen zeven uur hebbèn wij een restau rant van Aschinger nabij de Bülowstrasse betreden, waar wij tot negen uur zijn ge bleven. Vandaar begaven wij ons naar de Ufa-bioscoop op den Hollendorfplatz, waar wij tot het einde van de laatste voorstel ling, c.a. 11 uur, hebben vertoefd. Bij het verlaten van het theater bemerkte ik, dat ik mijn handschoenen had vergeten. Ik keerde terug, ging ze halen en toen ik de bioscoop opnieuw verliet, hoorde ik, dat een krantenverkooper luidkeels riep: „Extra-editie". Ik las iets over een nieu we noodverordening. Ik ging daarna weer naar Taneff, die op het plein stond. Taneff bevestigt deze mededeelingen. De president herinnert Taneff er aan, dat hij bij zijn eerste verhoor heeft gezegd, dat zij een café nabij de Zoo hadden be zocht. Taneff: Dat komt, omdat ik in Berlijn niet zoo goed den weg ken. De president: Welke bewijzen kunnen verdachten geven voor hun alibi? Tot nu toe heeft het onderzoek geen bevestiging gebracht van hun beweringen. Er is uit Het Hof ver huist van Leipzig naar Berlijn. niets gebleken, dat Popoff inderdaad te gen 11 uur de verge ten handschoenen uit de bioscoop heeft gehaald. Er zijn wel handschoenen gehaald, maar dat was om 7 uur ,niet om 11 uur. Popoff: Toen ik naar de bioscoop werd gebracht, heeft een jongmensch zich be reid verklaard als getuige te bevestigen, dat hij mij daar om dien tijd had gezien. De rechercheurs zeiden hem, dat hij zich den volgenden dag op het hoofdbureau moest melden, Hoe het verder is gegaan, weet ik niet. De president: Dat zal getuige Heinrich zijn geweest, die gedagvaard zal worden. Popoff: Toen ik met den rechercheur in de bioscoop was, heb ik ook nauwkeurig de plaats aangegeven, waar de beide con troleurs die avond stonden. De controleurs hebben in tegenwoordig heid van de rechercheurs bevestigd, dat zij dien avond op de aangegeven plaats hebben gestaan. De procureur-generaal: Later heeft Po poff verklaard, dat hij zich misschien om trent den dag van zijn bezoek kan hebben vergist. In dat geval bevond hij zich op 27 Februari in zijn --oning. Popoff: Op mijn herhaald verzoek, dat de rechter van instructie mij met Taneff door de verschillende café's zou laten lei den, heeft hij mij geantwoord, dat Taneff reeds had toegegeven, dat hij op dien dag niet in mijn gezelschap is geweest. In dien mocht blijken, dat ik niet met hem samen ben geweest, dan was ik zeker in mijn woning. Later heb ik vernomen, dat Taneff heeft verklaard, dat hij wel in mijn gezelschap was. Het zou geen wonder zijn indien ik mij misschien in dat opzicht ver giste, want de zeven-en-twintigste was voor mij precies de zelfde dag als elke andere. Ik heb in elk geval steeds gezegd, dat ik in Taneff's gezelschap was en zeg dit ook thans nog, nu Taneff dit zelf heeft bevestigd. De procureur-generaal, zich tot Dimitrof wendend: u heeft gezegd, dat u zich op 26 en 27 Februari in München bevond. Tot nu toe heeft u daarover niets meegedeeld. Dimitroff: Op 25 Februari ben ik naar München vertrokken om daar den volgen den dag een Bulgaarschen vriend te ont moeten. Diens naam zeg ik niet, omdat die vriend zelf in Bulgarije vervolgd en met zijn geheele familie binnen 24 uur ge ruïneerd zou zijn. Dimitroff verklaart tenslotte nog, dat de politie bij zijn verhoor zich heeft geba seerd op de verklaringen van één enkele vrouwelijke getuige. Deze had beweerd, hem op 26 Februari des namiddags om drie uur samen met Van der Lubbe in een restaurant in de Düsseldorferstrasse te hebben gezien. In de akte van beschuldi ging wordt hiervan echter met geen woord meer melding gemaakt, Gadat was geble ken, dat hij, Dimitrof, zich op 26 Februari te München had bevonden. De president wijst de voorstelling, die verdachte van het verloop der betreffende aangelegenheid geeft als onjuist van de hand en verdaagt vervolgens de zitting. De eerstvolgende zitting vindt thans te Berlijn plaats, en wel Dinsdag a.s., des ochtends om 10 uur. HET COLLECTIEF ARBEIDSCONTRACT IN HET BOUWBEDRIJF. De Zaterdag in Utrecht gehouden vak groepsvergadering van den Ned. R. K. Bouwvakarbeidersbond heeft na uitvoerige besprekingen het nieuwe landelijke collec tieve contract verworpen met 709 tegen 550 stemmen. Het nieuwe contract houdt, zooals men weet, een loonsverlaging in van 5 a 6 pet., welke afhankelijk is van de indeeling van de klasselijst. Verder is o.m. bepaald, dat het contract niet van toepassing zal zijn op den wegenbouw. De „Tel." heeft den heer Andriessen als voorzitter van den R. K. Bond van Bouw vakarbeiders gevraagd, wat thans zal ge beuren. Het bondsbestuur, aldus zeide de heer Andriessen, heeft volgens artikel 44 van het huishoudelijk reglement nog de be- BEPERKING VAN DEN RUNDVEESTAPEL. Distributie van vleesch in blik aan steunbehoevenden. In aansluiting op het enkele dagen gele den verschenen bericht betreffende be schikbaarstelling voor steunbehoevenden van het vleesch van ee ngedeelte of van alle voor menschelijk voedsel geschikte runderen, welke aan den veestapel zullen worden onttrokken, kan thans nader het volgende worden medgedeeld: Uitgegaan wordt van de gedachte, dat op nader te bepalen distributieplaatsen dit voedingsmiddel voorloopig in den vorm VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Het proces te Leipzig wordt verplaatst naar Berlijn. (1ste blad). Ontwapeningsdebat tusschen Frankrijk en Duitschland. (4e blad). Duitschland wil geen Volkenbondscom missaris voor de Joodsche vluchtelingen. (4e blad). Nieuw kabinet in Spanje (4e blad). voegdheid om een eventueele correctie op deze beslissing te laten aanbrengen door den bondsraad. Of dit zal gebeuren hangt af van de beslissing, welke het bondsbe stuur in zijn a.s. Maandag te houden ver gadering over de verwerping van heden zal nemen. De mogelijkheid bestaat dat de bondsraad de beslissing, welke te Utrecht gevallen is, ongedaan maakt. Dit zal echter eerst geschieden, indien het bondsbestuur zal besluiten deze kwestie aan den bonds raad voor te leggen. Hieromtrent kon de voorzitter ons nog geen nadere mededee lingen doen, daar eerst Maandag hierover de beslissing in het dagelij ksch bestuur zal vallen. Naar de „Tel." verneemt, hebben de Ned. Chr. en Chr. Nationale Bouwarbeidersbon den het tusschen de vertegenwoordigers van werkgevers en werknemers in principe gesloten contract, inhoudende de bekende loonsverlaging goedgekeurd. van rundvleesch in blik zal worden be schikbaar gesteld tegen bons, welke door de gemeentebesturen aan steunbehoeven den zijn uitgegeven. Deze bons zullen on der overlegging van het bewijs van in- schrijvin als steuntrekkende onverschillig uit welken hoofde, worden inwisselbaar gesteld bij de daartoe door de gemeente besturen aangewezen slagers, aan wie het vleesch ter distributie wordt in handen gegeven. In het bijzonder zal bij deze voedselbe- schikbaarstelling tegen lagen prijs reke ning worden gehouden met de belangen van velen ten plattelande, die, hoewel tot dusver niet genietend van eenige vorm van steunverleening, door de economische omstandigheden in de onmogelijkheid ver- keeren zich een zelfs zeer matig vleesch- gebruik toe te staan. Naar de meening van de regeering en rekening houdend met van verschillende zijden daaromtrent uitgebracht advies, moet aan een beschikbaarstelling van ver duurzaamd vleesch boven die van versch vleesch voorloopig de voorkeur worden ge schonken op grond van de volgende over wegingen: Afdoende controle op den gang van in halve runderen ter distributie afgegeven versch vleesch tot het keukenklaar be werkte vleesch is niet mogelijk, hetgeen het gevaar medebrengt, dat dit steeds op de normale consumptiemarkt komt. Aangezien de steungerechtigden volko men vrij zijn in het tegen inlevering der bons tegen lagen prijs koopen van het vleesch, bestaat geen volkomen zeker heid ten aanzien van den omvang van het debiet. Het is dus niet uitgesloten, dat ter distributie beschikbare hoeveelheden vleesch niet worden afgenomen, welke met het oog op de geringe houdbaarheid van het materiaal aan bederf zullen zijn prijsgegeven of, ter voorkoming daarvan, haar weg zullen vinden naar de normale vleeschconsumenten. Dit bezwaar zou zijn uitgeschakeld indien de steun voor een deel werd verstrekt in den vorm van bons, rechtgevend óp ontvangst van een bepaal de hoeveelheid in dit geval versch rundvleesch. Waar uit een rund vleesch van zeer uit- eenloopende kwaliteiten kan worden gele verd, zou by beschikbaarstelling van hal ve runderen, de in gelijkmatigheid van het op de bons af te geven product, tot zeer groote bezwaren aanleiding geven. Be schikbaarstelling in bewerkten vorm is on uitvoerbaar, mede op grond van de houd baarheid van versch vleesch. In het algemeen dient niet uit het oog te worden verloren, dat het hier gaat om een noodzakelijke beperking van den rundvee stapel en dat zich in de tweede plaats daarbij aansluit het vraagstuk van den af zet van het vleesch der overtollige die ren. Er moet dus een afzetmogelijkheid wor den gevonden bij voorkeur ten goede komend aan den steunbehoevenden Neder lander die zich kan aanpassen bij de mate en het tempo waarin dieren aan den veestapel kunnen worden onttrokken. Deze beide factoren worden beheerscht door de maximale capaciteit der inrichtin gen, die de dieren kunnen verwerken tot een houdbaar product. Bij beschikbaarstelling van versch vleesch zou het tempo moeten worden aan gepast aan het distributiedebiet; dit is/een onzekere factor, welke remmend zou wer ken op het doel, dat, van zuivelstandpunt uit beschouwd, op een bepaald tijdstip zal moeten zijn bereikt. Als meest passend, voor het bewuste BINNENLAND. Het collectief arbeidscontract in het bouwbedrijf. (1ste blad). Bij een nachtelijk drama te Haelen, met een smokkelgeschiedenis tot achtergrond, werd een man vermoord. Zijn broer en de dader gewond. (Gem. Ber., 3de blad). Een arrestatie inzake den moord in den ÏJ-polder. (Gem. Ber., 3de blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. Willy den Ouden breekt het wereldrecord 300 m. Twee Nederlandsche records verbeterd. Het IJ opnieuw waterpolo- kampioen (2de blad). De voetbalcompetities. Hooge scores over al. (2de blad). Het Spaarnc wint den beker van den Wes telijken Rocibond. (2de blad). n Den Bosch winnaar op den Kerndag der R. K. Gymnastiekfederatie (2de blad). doel in aanmerking komend product, wordt beschouwd het in eigen sap ver duurzaamd vleesch. Zou op den duur blijken, dat thans ge voelde bezwaren tegen beschikbaarstel ling van ander product, afdoende te onder vangen zijn, dan zal aan het stelsel uit breiding gegeven kunnen worden. DE NATIONAAL-SOCIALISTISCHE BEWEGING. Zaterdag heeft de Nationaal-Socialisti- sche Beweging te Utrecht, waar zij twee jaar geleden door ir. Mussert is gesticht, haar tweeden landdag gehouden. Het aan tal leden, dat dezen landdag bezocht be droeg 6000. Vanuit het Jaarbeursgebouw werd een tocht door de stad gehouden. In het Jaarbeursgebouw en in Tivoli zijn toen vergaderingen gehouden, waarop spre kers waren de heeren G. F. Vlekke, G. v. Geelkerken, ds. G. v. Duyl, en ten slotte de leider ir. Mussert. Over diens intocht in het Jaarbeursgebouw schrijft de verslag gever van het „Hbld.": „Ten slotte verscheen, plechtig ingeleid door trompetgeschal, ir. Mussert, temidden van juichende menschenmassa's. Achter hem schreed het detachement W. A. door de lange jaarbeursgebouwen, op den voet gevolgd door een vaandeldrager, en daar achter, op eenigen afstand, een lijfwacht. Tromgeroffel begroette den leider bij zijn komst op het podium, en pas nadat enkele coupletten van het „Wilhelmus" waren ge zongen, kon hij zijn rede aanvangen". Aan het slot van het verslag der bijeen komst in het Jaarbeursgebouw lezen we: Reeds dozijnen uitnoodigingen tot debat hebben mijn medewerkers en ik afgesla gen, ajdus ir. Mussert. Debatteeren is een liberaal-democratische gedachte, waarvoor wij geen tijd hebben. Onze tegenstanders hebben vrij-wel de geheele Nederlandsche pers te hunner beschikking, parlement en gemeenteraden en daarenboven nog de om roep. Wij hebben twintig minuten zendtijd gevraagd, dit is ons geweigerd, terwijl dag in dag uit de radio ter beschikking slaat van de politieke partijen. Onder deze omstandigheden passen wy

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1